Winkels die met melkprijs 'stunten' wacht bekeuring NAVO-assemblee legt nadruk op ontmanteling van kernwapens FNV fel afwijzend over bezuinigingsplannen Kamer steunt beperkte deelname in Unifil Benzine goedkoper Nederlandse werven veel te duur voor kans op Shell-order A eroflot- vliegtuig 9gestrand DISCUSSIE OVER LAGERE MINIMUMPRIJS A Deltagebied foensdag 5 oktober pingen 07.03 182 19 38 225 femeuzen 07.42 196 20.17 237 ilerikzee 07 49 140 20.16 178 iansweert. 08 10 215 20.46 257 Neldinge 08.09 160 20.31 199 treekrak 08.28 186 20.52 230 Irulnlsse 08.26 159 20.45 194 donderdag 6 oktober, NM 12.16 Ülsslngen 07.49 199 20.19 234 fcmeuzen 08,26 213 20.58 245 Berlkzee 08.32 147 20.53 179 ïansweert 08.55 231 21.28 266 «meldlnge 08.50 170 21.10 202 iftekrak 09.10 198 21.30 234 irulnlsse 09.09 165 21.25 195 HAAG Met ingang; van vandaag, woensdag zal de Economische Controle Dienst (ECD) 'inkels die met de melkprijs „stunten" verbaliseren. Daarbij gaat het voorzover nu :kend om de supermarktbedrijven van de Hermans-groep, die zoals gemeld dinsdag zijn ■gonnen om melk vijf cent beneden de officiële minimumprijs te verkopen. Mede als gevolg an deze actie is er kans dat de minimumprijs van melk zal dalen. Ilnsdag begonnen de ongeveer hon- ken is de Nederlandse Melkhandela- roepen, is in discussie sedert haar ;rd vestigingen van de Jac. Her- ren Organisatie (NMO) in het geweer i-groep volle en halfvolle melk gekomen. Deze vereniging van bijna 5000 zelfstandige melkslijters e.d. heeft staatssecretaris Van Zeil (econo mische zaken) verzocht op te treden tegen de actie, die werd gekenschetst als „burgerlijke ongehoorzaamheid" en „ontoelaatbaar". ipere Belgische melk, die vooral in Justitie zal zo snel mogelijk haar Enkele weken geleden heeft het Pro- en Haag en Noord-Brabant wordt standpunt zal bepalen ten aanzien duktschap Zuivel besloten tot een •rkocht. Sedert enkele weken kan van eventuele vervolging van de Her- verlaging van de minimumprijs met ien in een aantal Brabantse Edah- mansgroep, zo werd gisteren tegen takels en bij de Konmar in Dei: het NMO gezegd, jlaag (beide bedrijven maken deel uit fan het V en D-concem) melk jspectievelijk voor f 1,19 en f0,98 te jerkopen. e Hermansgroep vindt dat de mini- iumprijsregeling concurrentiever- alsend werkt. Het „stunten" met de jielkprijs is het antwoord op de goed- bestaan. Ongeveer drie jaar geleden liet het ministerie van economische zaken de bestaande verordening niet verlengen. Prompt brak weer overal „stunterij" uit, zodat onder meer de Tweede Kamer eraan te pas kwam om met spoed een nieuwe verorde ning op de been te brengen. De melkhandelaren vinden dat derge lijke acties (ook die met de Belgische Ten dubbeltje beneden de minimum- melk) de gehele detailhandel die rijs kopen. 'fegen de goedkope Belgische melk is jiets te doen, omdat die niet i het toch al niet zo makkelijk heeft - te gronde kan richten. De minimum prijs is juist ingesteld ten gunste van ederlandse minimumprijsregeling is een ordelijk economisch verkeer, zeg ebonden. Of Nederlandse bedrijven gen zij. Dat dit er moet zijn, meent e melk met verlies verkopen, zou ook Hermans, maar zijn prijsstelling jj onderzoek) moeten blijken uit de ikoopprijzen, die de Belgische zui- jelfabrieken (in Leuven en Schoten) jkenen. Duidelijk is dat de Belgen &et deze verkoop proberen de Neder- andse markt te betreden, niddellijk na het bekend worden n de „stunterij" in de Hermansza- gaat ervan uit dat een kleine marge tussen inkoop- en verkoopprijs over blijft. De NMO zal zich vandaag op eventue le verdere acties beraden. De minimummelkprijs-regeling, die speciaal ter bescherming van de melkdetailhandel in het leven is ge- Ambtenaren overgeplaatst Honderd ambtenaren van de dienst examens van het ministerie van on derwijs en wetenschappen zullen in vier jaar tijd worden overgeplaatst cent, voor normale benzine 174,8 cent naar Groningen. De ambtenaren zul- en voor dieselolie 115-116,6 cent. De len in groepen van 25 worden overge- prijzen van gasolie/huisbrandolie va- ROTTERDAM (ANP) De meeste oliemaatschappijen en vrije pomp houders verlagen vandaag (5 okto ber) opnieuw de prijzen van benzine, dieselolie en gasolie/huisbrandolie. De prijsdaling van super en normale benzine varieert van 1 tot 2 cent per liter. Dieselolie wordt gemiddeld een cent per liter goedkoper. Met ingang van vandaag zijn de meest voorkomende literprijzen bij de zelf- tankstations voor superbenzine 179,8 plaatst. De organisatorische proble men voor het ministerie van onder wijs en wetenschappen als gevolg van de overplaatsing zijn opgelost. riëren van 89,2 tot 90,0 cent per liter De prijsveranderingen zijn een gevolg van de dalende noteringen op de internationale produktenmarkt. Marinier op Aruba omgekomen ORANJESTAD (ANP) De 19-jarige dienstplichtig marinier Edwin Vos uit Bussum is tijdens een oefening in Anaboe op Aruba om het leven geko men. Er is een onderzoek naar de toedracht gestart., dat in handen van de marechausse ligt. Het slachtoffer was op Aruba gestationeerd. Nadere bijzonderheden ontbreken. Ook het tijdstip van het ongeval is niet be kend. Dit heeft het ministerie van defensie dinsdagavond bevestigd. HILVERSUM Een Shcll-woordvoerdcr heeft dinsdag laten weten dat de goedkoopste offerte van een Nederlandse werf voor de bouw van drie tankers eenderde hoger lag dan die van de Koreaanse werf Hyundai. De woordvoer der deelde dat mee, na dat minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat eerder dinsdag had gezegd te willen uitzoeken hoe groot het prijsverschil is. De minister zei dinsdag voor de radio Shell echter geen ongelijk te kunnen geven als de verschillen te groot zijn. Maandag werd bekend, dat Shell drie Van de drie miljard gulden die de tankers voor ongeveer 300 miljoen overheid de afgelopen twintig jaar als laat bouwen in Zuid-Korea, nadat steun aan de Nederlandse scheeps- gebleken was dat de door Shell ver- bouw heeft verstrekt, moet ruim twee langde bouwprijs te laag bevonden miljard gulden als verloren worden werd door de werf Van der Giessen-De beschouwd Dat verlies is te wijten aan het ontbreken van controle op de steunverlening en van een gerichte Noord in Albasserdam. Shell zal volgens de woordvoerder elk geval een beroep doen op de scheepsbouwpolitiek. investerings premieregeling scheep vaart. Als het bedrijf voor toepassing van die regeling in aanmerking komt, dan krijgt Shell van het rijk vijf jaar lang 2,3 procent van het in de drie tankers geïnvesteerde bedrag. Dit stellen drie studenten politicolo gie aan de vrije universiteit in Amster dam -in hun doctoraalscriptie 'Her- structuering in de Nederlandse scheepsnieuwbouw 1965-1983' Omdat het prijsverschil tussen de scriptie is dinsdag in het blad van de Koreaanse werf en Van der Giessen- De Noord zo groot was, heeft de Nederlandse werf niet aangeklopt bij het ministerie van economische zaken om extra steun. Die steunverlening zou nog onvoldoende zijn geweest om een concurrerende offerte aan Shell te kunnen doen. Als de werf in Alblasser- dam de schepen had mogen bouwen, zou dat werk voor anderhalf jaar hebben betekend. FNV 'Zin' gepubli- Volgens de onderzoekers heeft aan de steunverlening te weinig onder- bouwbeleid ten grondslag gelegen. Belissingen van onder meer de be leidscommissie scheepsbouw waren zelfs schadelijk voor planning en doeltreffendheid van de scheeps bouw. Directie; K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M P. Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS. Vlis3ingen: Walstraat 56-60, 4381 EG Vlissin- gen. tel. (01184) 15144. Middelburg. Markt 51, 4331 LK Middelburg, tel. (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes, tel. (01100) 16140 Terneuzen: Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen, tel. (01150) 94457 Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst, tel (01140) 14058 In de avonduren is de centrale, redactie bezet van zondag t'm vrij dag vanaf 19.00 uur: (01184) 15144. Klachten bezorging Plaatselijke kantoren, maandag t/m vrijdag van 08 00-17 00 uur, 's Zaterdags van 09.00 tot 11.30 uur. Telefoonnummers buiten kantooruren. Expeditie: (01194) 511 Advertentie-afdeling: (01186) 1584. 's-Zaterdags (01184) 15144 van. 09.00-11.30 uur. Redactie (011841-14796. Overlijdens advertenties maandag- t.'m vrijdagavond van 20.30 tot 22 00 uur (01184) 15144 Zondag avond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen per kwartaal 61,20; franco per post 72,-; per maand 21,-, losse, nummers 0,85 (alle bedragen in clusief 4 pet. btw.) Postrek. nr. 3754316, t.n.v. PZC ab.rek. Middelburg. Advertentietarieven 122 cent per mm, minimumprijs per advertentie 18,30, ingezonden mededelingen 2Vix tarief Voor brieven bureau van dit blad 4,25 meer. Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw Giro 35 93 00, Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B.V. Middel burg. WOENSDAG 5 OKTOBER 1983 PZC/binnen-buitenland 3 drie cent per liter. Aanleiding was de melkstimuleringsactie „Melk de witte motor", die onder andere met steun van het schap wordt gevoerd om de melkconsumptie weer wat op te krik ken. De verlaging zou voor de rest van het jaar gelden; over enkele maanden zou men zien wat verder nodig is. Feit is dat deze bedrijven ten aanzien van de doorgevoerde drie cent verla ging op een compromis zijn uitgeko men Een deel van de producenten wilde namelijk een forsere verlaging 10 cent en meer), maar daarover werd geen akkoord bereikt. Men heeft nu wel wat spijt van dit gedrag, zodat de druk op het produktschap groot- is om over nieuwe verlagingen te gaan be raadslagen, mede in het licht gezien van de toenemende Belgische concur rentie. Het produktschap heeft laten weten dat de zaak maandag 10 oktober in de commissie consumptiemelk aan de orde komt. Uit die bespreking moet een advies komen dat dan woensdag 19 oktober in het bestuur van het produktschap wordt besproken De consumptiemelkbedrijven willen bin nen twee weken een standpunt heb ben. Zo niet dan zou de minimum prijsregeling tijdelijk buiten werking moeten worden gesteld. Daarbij kan dan een uitzondering worden gemaakt voor flessemelk, zo is de overweging. (Van onze redactie economie) TEGENPRESTATIE VOOR PLAATSEN KRUISRAKETTEN DEN HAAG (ANP) CDA en VVD stemmen in met een beperkte voortzetting van de Ne derlandse deelname aan de VN-vredesmacht in Libanon. De PvdA is tegen de handhaving van een Unifil-compag- nie van 150 man in dit gebied. Tijdens een overleg met de ministers Van den Broek (buitenlandse za ken) en De Ruiter (de fensie) bleken alle frac ties zich wel grote zor gen te maken over de veiligheid van de com pagnie die in Libanon achterblijft. De 150 mili tairen zullen alleen wor den uitgerust met hand wapens. Het zware ma terieel, zoals pantser voertuigen, zal worden teruggetrokken. Het verkleinde Neder landse VN-onderdeel zal na de terugtrekking van het 800 man sterke ba taljon dat nu in Zuid- Llbanon is gelegerd, worden belast met de controle in de kust streek van dit gebied Volgens minister Van den Broek is er op dit moment geen reden aan te nemen dat zich in dit gebied, dat door de Is raëliërs wordt beheerst, gevaarlijke situaties zul len voordoen. Op aandrang van het CDA stemden de minis ters ermee in over drie maanden opnieuw met de tweede kamer te overleggen om te bezien of de Nederlandse aan wezigheid in Libanon nog nodig is. Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De NAVO-assemblee, beslaande uit ruim 150 parlementa riërs uit de vijftien J^AVO-landen, dringt er sterk op aan ernst te maken met het ontmantelen van flinke aan tallen (Amerikaanse) kernwapens voor de korte afstand. Dat zou een tegenprestatie moeten zijn voor de plaatsing van 572 kruisra ketten en Pershing Il-raketten in West-Europa De wensen van de par lementariërs lopen uiteen van het terugtrekken van 1000 kernkoppen tot zo'n 4000 exemplaren. De Amerikaanse onderminister van defensie Richard Perle, die dinsdag de militaire commissie van de assemblee toesprak, maakte daar duidelijk dat de Amerikanen bereid zijn een aan zienlijke hoeveelheid, gesproken wordt van minstens 1000, kernwapens voor de korte afstand terug te trek ken. Deze maatregelen zullen staan in een later deze maand te publiceren NA- VO-studie, waarover op 27 en 28 okto ber de NAVO-ministers van defensie LONDEN (AFP/UPl) Een toestel van de Russische luchtvaartmaatschappij Aerojlot heeft van maandag avond tot dinsdagavond op het Engelse vliegveld Heathrow bij Londen gestaan omdat het grondperso neel de noodzakelijke onderhoudswerkzaamheden aan het toestel weigerde te verrichten en het van brandstof te voorzien. Pas dinsdagavond kreeg het Aeroflot-toestel brandstof vooreen vlucht van drie uur. De Ilyoesjin 62 arriveerde maandagavond volgens vluchtschema, hoewel het was gewaarschuwd dat de boycot van het grondpersoneel naar aanleiding van het neerschieten van de Zuidkoreaanse Boeing, nog - steeds van kracht was. De 70 passagiers die het Russische toestel aan boord had, moesten zelf hun koffers uit het vliegtuig halen. Het toestel is dinsdag- avond zonder passagiers weer vertrokken. Foto: De bemanningsleden van het Russische vliegtuig moesten met behulp van een ladder het toestel binnen gaan. omdat het grondpersoneel weigerde de vlucht normaal af te handelen. jVoensriag 5 oktober cm uur cm Klissingen 0040 219 13.02 221 "'Jfemeuzen 01.07 242 13.27 246 feikzee 02.17 168 13.57 155 rdwansweert 02.00 253 14.17 251 e.'pemeldinge 02.30 197 14 52 183 sefceekrak 02.25 228 14 48 212 /jc^ruimsse 03.01 200 15 31 185 ..Donderdag 6 oktober. NM 12.1 d .«"ssingen 01.20 241 13.42 244 Terneuzen e felerikzee 01.48 263 14.06 268 03.04 177 14.39 169 'THansweert 02.47 273 15.00 273 Wpemeldinge 03.14 209 15.33 231 ■Kreekrak 03.10 242 15.30 231 Brainlsse 03.50 213 16,12 202 (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG De Federatie Nederlandse Vakverenigingen wijst de door het kabinet voorgestelde lastenverdeling in 1984 van de hand. Volgens de FNV moeten volgend jaar opnieuw de hoogste inkomens het meest inleveren. Door af te zien van de korting van 3,5 procent op ambtenaren salarissen, uitkeringen en het minimumloon kunnen de laagste inko mens vrijwel op peil blijven. De vakvereniging doet deze voor stellen in een brief aan de Tweede Kamer De brief van de FNV bevat een nadere, fel afwijzende reactie, op de plannen die het kabinet op Prinsjes dag presenteerde. Tegelijkertijd heeft de vakbond haar eigen Urgen tieprogramma aangepast. Doordat duidelijk is geworden welke voorne mens het kabinet heeft, moet ook het FNV-programma worden aan gepast, aldus voorzitter Wim Kok dinsdagmiddag. Daarbij komt de FNV met een be lastingplan dat leidt tot een sterke re verlaging van de laagste belas tingtarieven dan het kabinet wil en 'een sterkere verhoging van de hoge re schijven. Ook wil de FNV de premievrije voet in de WAO onge moeid laten en niet verlagen tot f 91 per dag. Nadat al eerder Lubbers had laten weten dat elke groei van het over heidstekort als gevolg van het plan onaanvaardbaar was. herhaalde De Koning deze uitspraak maandag avond. De bewindsman wees er daarbij op dat het FNV-plan uitging van het beginsel 'vandaag kopen, morgen betalen'. „Nadat de kort stondige gunstige effecten van de vergroting van het financieringste kort zijn uitgewerkt, blijven we dan ook zitten met een kater," aldus De Koning in Zwolle. Kok verweet de bewindslieden in het openbaar met modder te gooien naar het FNV-plan. Daarbij gaat de regering in het geheel niet in op de inhoud van het voorstel. Voorts neemt het kabinet geen enkel initia tief om een gesprek over het urgen tieplan te voeren. Na afloop van een gesprek met de WD-ffactie zei Kok voorts te hopen dat de Kamer het kabinet volgende week zal dwingen alsnog met de FNV rond de tafel te gaan zitten. Deze week zal een FNV-afvaardi- ging nog gesprekken voeren met de fracties van CDA en PvdA. Eind volgende week, na afloop van het debat over de algemene beschou wingen, komt de federatieraad van de FNV in spoedzitting bijeen om het resultaat van het debat te beoordelen. Ondertussen gaan de voorbereidingen voor eventuele acties later dit jaar door. in Ottawa (Canada) moeten beslissen. In de nucleaire commissie van de NAVO-assemblee werd dinsdag voor al veel nadruk gelegd op het vervan gen van kernwapens door conventio nele wapens, die steeds nauwkeuriger worden. Onderminister Perle benadrukte dinsdag overigens dat ook na het begin van de plaatsing, in december, de onderhandelingen met de Russen moeten doorgaan. De hele plaatsings operatie duurt drie jaar en er is in die tijd nog volop kans om de plaatsing Dertiende maand telt niet meer mee voor ww (van onze redactie economie) DEN HAAG Vanaf 1 oktober zal de dertiende maand niet meer in de berekening van de ww-uitkering worden meegeteld. Datzelfde geldt voor eindejaars-uitkeringen, zo is door staatssecretaris De Graaf van sociale zaken bepaald. De maatregel geldt alleen voor diege nen die na 1 oktober een ww-uitkering aanvragen. Vóór degenen die voor die datum al een uitkering hadden, ver andert er niets. n weersvooruitzichten van het KNMI aitoor donderdag t/m zondag, (ijfisselvallig weer. Geleidelijk daling i dj an de temperatuur. 'PC is gisteren in Zeeland een uitzon- mMijk warme dag geweest. Tussen ac een complexe depressie ten noord- 001nesten van Engeland en een krachtig lagedrukgebied boven Zuid-Europa 'ei! Iroomde met zuidelijke winden zach- e droge lucht naar onze omgeving. temperatuur in Zierikzee liep op ot 25.5 graden Celsius. De depressie Ei het noorden trekt naar het oosten y n vanochtend ligt het systeem nabij j iiid-NoordwegenDe druk blijft hoog l oren Zuid-Europa. Een koufront bo- en de zuidelijke Noordzee zal van- Mend vroeg onze omgeving passe- "K >.n en er stroomt dan koelere, onsta- iele oceaanlucht over de regio. De \erwachting luidt: eerst veel bewol- ing en mogelijk enige tijd lichte nu igen, later in de ochtend vanuit het Lei Men opklaringen en eerst nog een SB nkele bui. De maximumtemperatuur G iordt ongeveer 18 graden en de ko- e n wnde nacht daalt het kwik tot rond Ie 12 graden. De krachtige, zuid- ïestelijke wind draait later op de dag Ipoar west en kan af en toe hard narden. ooruiizichten voor donderdag: zon- iige perioden en droog. Koel met een laiimumtemperatuur van rond de ^86 graden en de zuidwestelijke wind I temt in kracht af tot matig. -wind,' zuidwest 5 tot 6 Bfl, in de iddag ruimend naar west 6 tot 7 Bfl, Cht: eerst matig, later in de ochtend 'beterend naar goed, temperatuur ustwater: 16 graden, afwijking wa- •istanden: een geringe verhoging. ëjfcaximaZe golfhoogten in de monding 'Sn de Scheldes: bij het hoogwater f 'finmiddag omstreeks een meter. ZON EN MAAN oktober op 06 48 onder 18.08 op 06,21 onder -18.35 tussentijds stop te zetten, als de on derhandelingen daar aanleiding toe geven. Perle verklaarde dinsdag tijdens een persconferentie dat hij er op ver trouwt dat Nederland haar verant woordelijkheid zal nemen, ais in Ge neve een akkoord over beperking van de kemraketten voor de middellange afstand uitblijft. Dat betekent, dat regering en parlement halverwege volgend jaar t.ot plaatsing van 48 kruisraketten moeten besluiten. De bevindingen van de militaire en nucleaire commissies uit de assem blee, die achter gesloten deuren heb ben vergaderd, zullen donderdag en vrijdag in de openbare zitting van de voltallige assemblee moeten uitmon den in resoluties die overigens niet-bindend aan de NAVO-regerin- gen worden aangeboden. De Nederlandse minister van buiten landse zaken Van den Broek wees in een rede tot de politieke commissie van de assemblee de gedachte van een zelfstandige Europese kernmacht krachtig van de hand. „Dat zou de stabiliteit tussen Oost en West ernstig verstoren". Bovendien is het strijdig met het Nederlandse verzet tegen de verdere verspreiding van kernwapens. Den Uyl De onderhandelingen over beperking van middellange afstandsraketten (INF) en van strategische kernwa pens (START) moeten worden geïnte greerd. Dat is de enige manier om de plaatsing van kruisraketten in West- Europa overbodig te maken. PvdA- leider Den Uyl zei dit dinsdag in Keulen tijdens een conferentie van de Westduitse vakcentrale DGB over vrede en ontwapening. Bundeling van beide besprejtingen maakt volgens Den Uyl mogelijk dat de VS en de Sowjet-Unie onderhande len over een globaal nucleair even wicht. FNV-voorzitter Wim Kok sprak gistermiddag met leden van de VVD-fractie in een poging toch nog een opening te vinden na het mislukken van de besprekingen met minister De Koning over de ambtenarensalarissen. Op de foto v.l.n.rFrans Drabbe, Ed Nijpels, Wim Kok en Herman Bode.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 3