ereniging migrainepatiënten éheeft een Walcherse afdeling Binnenkort begin sloop deel van kopbebouwing aan Bellamypark }4- EMM in Serooskerke betrekt nieuw gebouw GTI neemt Van der Ben pijpleidingbedrijven over VZG moet aansporen tot zuinig beleid PZC/ streek WGRIP KWEKEN VOOR MIGRAINELIJDERS Progressief Middelburg bezorgd over kanteldoelen BASCO DIRECTEUR BIJ EERSTE PAAL VLISSINGEN ÜENSDAG 5 OKTOBER 1983 ek-tDDELBURG - Begrip kweken voor de aandoening migraine waaraan één op elke tien iderlanders aan lijdt. Dat is het voornaamste doel van de Nederlandse Vereniging van grainepatiënten waarvan dezer dagen een Walcherse afdeling is opgericht. dens een gesprek maakten Manna voor migrainelijders die steeds moe- n Kleven en Els Verhage. beiden ten verzuimen vanwege een aanval •n van de initiatiefgroep, dinsdag die dagenlang duurt. Evenzo komen overal op toe moet passen. Zeker niet i het licht van het feit dat één op de r delijk dat mensen die aan migrai- deze mensen soms in de WAO terecht. \7 lijden heel vaak niet serieus wor- Bijkomend probleem is dat de medi- V.ln i eenomen. Niet door de omgeving sche wetenschap er nog steeds niet in tien mensen in meerdere of mindere evenmin door de medische weten- geslaagd is een afdoend antwoord te mate last heeft van mirgame" iap in veel gevallen. geven op deze aandoening. De Wal- r wordt al snel gezegd dat een cherse groep is aangesloten bij de ToPVlllCllt l gramelijder zich niet zo moet aan- landelijke vereniging van migrainepa- J jien omdat iedereen wel eens tiènten. Eén van de doelen is ook om ofdpijn heeft. Gewoon hoofdpijn is geld bij elkaar te krijgen voor onder- iter volstrekt onvergelijkbaar met zoek naar oorzaken en mogelijke op- graine in een zware vorm. Dan gaat* lossingen voor migraine, om regelmatig terugkerende aan- ders „Vaak wordt gezegd dat de oorzaak in de psychische sfeer ligt. van tijd ernstige bijverschijnselen komen in de vorm van bloedvaten vernauwing in de benen. Ook elders in het lichaam kunnen zich complica ties voordoen met als uiterste conse quentie het gevaar dat tenen, vingers of de neustop moeten worden geam- maar dat is een dooddoener die je met piue(,rd. Het middel ivordl zodoende nvpra nn tnn mnpl naswn 7plrpr nipt len die. afhankelijk van de lijder, ee uur tot wel twee of drie dagen nnen aanhouden. De pijn gaat ge ard met maag- en darmstoomissen overgeven Meestal is er ook sprake in overgevoeügheid voor licht en paai zodat naar bed gaan en diep ider de dekens kruipen de enige lossing is". ituurlijk lijdt lang niet iedereen in dergelijke mate aan migraine aar toch telt deze groep enkele iderduizenden patiënten. In de _atschappij kunnen zij tal van pro- emen krijgen, zeker als ze een baan iben. Volgens de leden van de lcherse initiatiefgroep komt het Zware lijders zoeken hun toevlucht tot steeds zwaardere medicijnen die echter na veelvuldig gebruik hun werking verliezen. Hel laatste, waar naar gegrepen wordt, is 'cafergot' een Volgens Els Verhage weten artsen middel dat in het begin probaat is. veelal ook geen raad met migrainelij- Vervelend is echter dat er na verloop COMMISSIE MIDDELBURG: MIDDELBURG - Het wordt hoog tijd dat de Vereniging van Zeeuwse Ge- Imatig voor dat ontslag volgt mee„ten IVZG> opnieuw een brief de provincie instuurt waarin duidelijk staat dat de gemeenschappelijke re gelingen (de besturen ervan) zuinig aan moeten doen. Tot die uitspraak kwam maandagavond de Middel burgse raadscommissie gemeente werken. De discussie over het financieel beleid van de diverse regelingen ontstond toen het commissielid drs W. Ovaa (D'66) zich kritisch uitliet over de begroting 1984 van de gemeenschap pelijke regeling vuilnisstortplaats Midden-Zeeland. Dit stuk werd on langs door de meerderheid van het bestuur van de vuilstortregeling aan vaard. Het was Ovaa opgevallen dat in de begroting voor 1984 onvoldoen de rekening was gehouden met een oproep tot bezuiniging. Die werd fe- braun dit jaar in een brief aan alle regelingen gedaan door de VZG. luseumcommissie Vlissingen rgadert over istleggen kennis ISSINGEN - De Vlissingse mu- uncommissie vergadert morgen onderdag) over de wijze waarop jondelinge historische kennis kan lorden geregistreerd. De vergadering het stedelijk museum van Vlissin- In begint om 19.30 uur. je agenda vermeldt tevens een be- irekmg van de komende exposities. iddelburgse rouwenraad houdt rgadercursus IDDELBURG - De Middelburgse ouwenraad begint morgenavond onderdag) met een cursus vergader- i discussietechniek. De cursus is idoeld voor vrouwen uit Middel- irg, die meer inzicht willen krijgen het leiden van vergaderingen. De mus omvat zes lessen en begint Dnderdagavond om half acht in de ationsrestauratie in Middelburg, ocent is de heer J. D. Cozijnsen uit itkapelle. inderkledingbeurs Oost-Souburg 3ST-SOUBURG - In gebouw Irene hter de gereformeerde kerk in Oost- iuburg wordt vrijdag 7 oktober een Inderkledingbeurs gehouden. De lurs begint om kwart over drie en lurt tot kwart over vijf. Tijdens de lurs wordt gebruikte kleding ver- icht voor kinderen van 0 tot 12 jaar. e helft van de opbrengst van de leding is bestemd voor de eigenaar in de kleding; de andere helft gaat lar de Actie Calcutta, waar de op ing en verpleging van behoeftige nderen in India wordt geregeld. ook erger dan de kwaal. Bijkomende tegenvaller is dat de alternatieve geneeswijzen voor de meeste ernstige migrainelijders evenmin soulaas bie den. De Walcherse afdeling telt op het ogenblik nog maar twaalf leden en versterking is hard nodig om daad werkelijk aan de slag te kunnen gaan Plannen zijn er volop. In de eerste plaats het al genoemde verwerven van geld voor onderzoek en het kwe ken van begrip. Daarnaast wil de Walcherse groep orjtmoetingsavon- den gaan houden, waar migrainelij ders ervaringen uit kunnen gaan wis selen. Verder m het verschiet lig het idee om een onderlinge hulpdienst op te richten. Daarmee kan dan bijvoor beeld bereikt worden dat een huis moeder die ernstig aan migraine lijdt tijdelijk hulp krijgt van een lotgenoot die op dat moment geen aanval heeft. Tenslotte is het de bedoeling dat er avonden worden gehouden waarbij artsen en andere sprekers voorlich ting geven over allerlei zaken die commissieleden. Hij wees daarbij op migraine betreffen het feit dat hij en de vertegenuoordi- ger van Vlissingen verzet hadden aan- Migrainelijders kunnen desgewenst getekend. Dat had toch nog resultaat contact opnemen met Els \erhage omdat bezuinigingen werden aange- aa.n Zacharias Jansenstraat 5a in bracht, zij het onvoldoende m de ogen Middelburg. van de vertegenwoordigers van de twee grootste steden van Zeeland. Wethouder Gillissen was het eens met de opmerking van de heer T F. C Verduin (PvdA) die constateerde dat de grote gemeenten in de regeling over de vuilstort ondergesneeuwd worden door de kleintjes. Elk be stuurslid heeft daarin namelijk eén Bijstandsvrouwen oneens met maatregel om uitkering halve maand te vertragen OOST-SOUBURG- D. afdelingen. Vlissingen en Middelburg van het Wethouder van gemeentewerken H. Gillissen, die namens Middelburg in woordigers van het platteland) zich er het bestuur zit, was het volledig eens met aan houden" zo constateerde met de kritiek van Ovaa en andere wethouder H. Gillissen. Op voorstel van Verduin werd beslo- actiecomit 'vrouwen in de bijstand' ten dat de Middelburgse vertegen- zijn het niet eens met de maatregel woordiger in de VZG op een nieuwe van de rijksoverheid om in januari rondzendbrief aan moet dringen. Die 1984 de bijstandsuitkering met een moet nog duidelijker zijn dan de vori- halve maand te vertragen. In een ge. waardoor ze wellicht meer effect extra vergadering op zaterdag 8 okto- zal sorteren. „Nu is in het bestuur van ber bespreken ze welke acties ze de vuilstortregeling gebleken dat de daartegen kunnen ondernemen. De VZG wel mooie brieven kan schrijven vergadering wordt gehouden in het maar dat de eigen leden (de vertegen- buurthuis 'De Zwaan' te Oost-Sou burg en begint'smorgens om 9.30 uur. ieldkistje gestolen iet fooiengeld 'lissingse garage LISSINGEN - Bij een inbraak in een arage aan de Gildeweg in Vlissingen in de nacht van maandag op dins- ig een geldkistje met tachtig gulden in fooiengeld gestolen. De inbraak 'erd om ongeveer 2.30 uur ontdekt oor een particuliere bewakings- ienst uit Middelburg. De inbrekers idden een deur aan de zijkant gefoe terd om binnen te komen, en kleine hoeveelheid geld is dezelf- nacht gestolen uit een koffieshop de Hobeinstraat in Vlissingen. de fruitautomaat werd gekraakt. Inbrekers kwamen het pand bin- door een stuk hardboard naar len te drukken, dat in de voordeur is geplaatst na een eerdere inbraak, rbij een ruit werd vernield i Verenigingsgebouw oudekerke wordt lijna ton duurder OLDEKERKE - B en w van Valke- sse stellen de commissie voor fi- ■ucièn uit de gemeenteraad voor, tt extra bedrag van 100.000 be- hikbaar te stellen voor de bouw- «ten van het verenigingsgebouw in oudekerke. Er wordt rekening ge- inden met een overschrijding van Ie geraamde bouwkosten met '87.495,98. Teneinde te voorkomen dit voor een verdere geringe over al ehrijding opnieuw een krediet aan de gemeenteraad moet worden ge- h*agd, willen b en w dat de gemeen- id akkoord gaat met een krediet een ton commissie krijgt voorts een voor- in behandeling voor de verkoop een perceel landbouwgrond met oppervlakte van 1.34.60 ha. waar- het rendement voor de gemeente MIDDELBURG - De fractievoorzit ter van Progressief Middelburg (PM) in de Middelburgse gemeen teraad, de heer A. H. Kamermans, is bezorgd over de gevaren van de 22 zogenoemde kanteldoelen die de gemeente telt. Hij schaart zich hiermee achter de stichting Consu ment en Veiligheid, die de staats secretaris van WVC, de heer Van der Reijden. in een brief heeft gewezen op de gevaren van deze kanteldoelen. Dat gebeurde naar aanleiding van een dodelijk onge luk in den lande met een kantel- doel. De in de gemeente Middelburg in gebruik zijnde kanteldoelen moe ten worden verankerd of anders worden verwijderd, vindt Kamer mans. Hij schrijft dit aan de raad van de gemeente, en heeft zijn schrijven vergezeld doen gaan van de bewuste brief aan de staatsse cretaris. Al tijdens de jongste raadsvergade ring vroeg Kamermans aandacht voor dit probleem. B en w verwezen de discussie daarover toen naar de vergadering van de commissie wel- zijnsaccommodaties. waarin een meerderheid geen maatregelen no dig achtte Kanteldoelen zijn verplaatsbare voetbaldoelen, die sinds de jaren zeventig veelvuldig door sportver enigingen. scholen en door gemeen ten -op openbare trap- en grasveld jes- worden gebruikt. „Elk jaar valt er minstens één dodelijk slachtoffer ei\ lopen tientallen kinderen en jongeren ernstig letsel op doordat zij met armen en benen bekneld raken tussen het gekantelde doel en de grond. De sociale diensten verstrekken in januari 1984 de uitkeringen niet op de eerste, maar pas op de zeventiende van de maand. Deze maatregel wordt getroffen in verband met de automati sering van de uitbetalingen. De bij standsvrouwen ontvingen daarvan, evenals andere uitkeringsgerechtig den, vorige week zaterdag een schrij ven. In deze brief werd tevens vermeld dat het mogelijk is een bedrag ter grootte van een halve uitkering als voorschot op te nemen. „Het bedrag moet echter in drie maanden worden terugbetaald. Dat is voor een bij standsmoeder een te grote opgave", aldus Tanja Gorter van het actieco mit. Volgensde bijstandsmoeders gaat de sociale dienst teveel uit van de moge lijkheid om met de eenmalige uitke ring van december de vertraging te compenseren, Volgens mevrouw Gor ter is dit bedrag echter meestal net voldoende om lopende rekeningen te betalen. Vaste lasten als gas. licht en huur kunnen daar niet van worden betaald Op de vergadering gaan de bijstands vrouwen bekijken wat er aan de maat regel van de overheid te doen is Eén van de mogelijkheden is, volgens Tanja Gorter, te gaan praten met de directies van de sociale diensten om te bekijken of terugbetaling van het voorschot over langere termijn mo gelijk is. Het muziekgezelschap EMM uit Serooskerke, dat 85 jaar bestaat TEVENS VIERING 85 JARIG BESTAAN SEROOSKERKE (W) - De officiële opening van het nieuwe clubge bouw van de Serooskerkse muziek vereniging EMM zaterdag 15 okto ber, is tevens het hoogtepunt van de viering van het 85-jarig bestaan van dit muziekgezelschap. EMM, Eendracht maakt macht, zet de 85-ste verjaardag ook muzikaal luister bij en dat gebeurt met een concert op vrijdag 7 oktober in gebouw De Zandput. EMM werd opgericht op 2 oktober 1898 De kroningsfeesten ter ere van koningin Wilhelmina werden toen in Serooskerke muzikaal begeleid door de muziekvereniging uit Kou- dekerke. Daarop werden de koppen in Serooskerke bij elkaar gestoken, want het gemis aan een eigen korps was toen wel erg voelbaar De eerste direkteur en dirigent was P Broerse en de eerste financiéle steun werd destijds 'geleverd' door mevrouw Tak van Vollenhove, in die jaren bewoonster van de villa Vrederust. Haar geldelijke bijdrage was echter wel aan één voorwaarde gebonden: luitenant-kapelmeester Jan Morks uit Middelburg moest eerste dirigent worden. Broerse kwam daardoor op de tweede plaats. Dat gebeurde, omdat de kersverse vereniging anders geen middelen van bestaan zou hebben. In 1904 vertrok mevrouw Tak en in haar kielzog dirigent Morks, waar door Broerse weer op de voor hem bestemde plaats terecht kon. Toen mevrouw Tak in 1925 overleed bleek dat zij de muziekvereniging een legaat had geschonken van 10 000 - Met dat geld bouwden de muzikanten een muziektent en het salaris van de heer Broerse werd verhoogd tot maar liefst 'twee gul den per week'. In 1935 gaf Broerse de dirigeerstok over aan zijn zoon, K Broerse Nog enkele voorzitters volgden el kaar op totdat in 1972 het voorzit terschap werd overgenomen door de heer J. Cevaal. die deze functie nog steeds bekleedt. De huidige dirigent, M Kramer, nam in 1977 het dirigeerstokje over van A. Joos- se. EMM heeft op het ogenblik 48 le den. Secretaris van het korps is M. de Pagter (60) en al 48 jaar lid van het muziekgezelschap. Het korps speelt met name marsmuziek en he eft nu 24 leerlingen in opleiding Voorzitter Cevaal „Dat is bijzonder verheugend, maar aan de andere kant is het een enorme (financiéle) belasting. Want 24 mensen in oplei ding betekent binnenkort ook 24 uniformen en 24 instrumenten. Dan praten we over zo'n slorige veertig mille. Dat is een probleem waar we moeilijk uitkomen. Maar de jeugd is het waard", aldus Cevaal. Hij vindt het bijzonder positief dat de jeugd van tegenwoordig het zelf musiceren leuker vindt dan alleen maar passief naar muziek luisteren. „De blaasmuziek herovert terrein in de disco, op tv en in de huiskamer Dat doet ons deugd". Wat hem ook veel goed doet is de gemeentelijke subsidié van ƒ35.000 - „Dat is de bijdrage die we hebben gekregen om het oude Serooskerkse verengi- ingsgebouw helemaal op te knap pen. Je kunt je geen mooier ge schenk van een gemeente voorstel len", aldus de voorzitter Arbeidsuren De leden van EMM zijn twee jaar bezig geweest om het vervallen gebouw op te knappen. „Het is een publiek geheim dat we het gebouw tje hebben gekocht voor één gulden en nu hebben we het mooiste mu- ziekgebouw dat je je kunt voorstel len. Als de gemeente het zelf zou hebben opgeknapt had dat al gauw ruim een ton gekost. En dat is heel voorizhtig geschat. Want al met al zitten er van ons zo'n tweeduizend arbeidsuren in", vertelt de voorzit ter. Het nieuwe onderkomen van EMM staat aan de Oostkapelseweg en wordt 15 oktober om half drie ge opend door Veere's burgemeester mevrouw G. van Montfrans. Hart man. Voor die tyd is er vanaf twee uur een bijeenkomst in verenigings gebouw De Zandput. Vandaar gaat het gezelschap voorafgegaan door EMM, maar het nieuwe gebouw Dc burgemeester zal ook de naam van het muziekgebouw onthullen. Van vijf tot acht uur kan de bevol king van Serooskerke een kijkje nemen in het nieuwe onderkomen van EMM. MIDDELBURG - Van der Ben Ver enigde Pijpleidingbedrijven met ves tigingen in Middelburg en Rotter dam (IJsselmondet is overgenomen door het installatiebedrijf Gil (on- VLISSINGEN - „De sloopwerkzaam heden ter voorbereiding van de bouw van 25 woningen op de plaats van de huidige kopbebouwing aan het Bella mypark kunnen binnenkort begin- gedeputeerde staten van Zeeland, ncn. De beschikking van het ministe- „ii,-u'iDe woningen die op de plaats van de rie van volkshuisvesting voor deze u 7 igen en voorziet zoals gemeld in de bouw van dertien huizen Voor dit project is het wachten echter nog op een verklaring van geen bezwaar van een extra opzichter aangetrokken voor de begeleiding van de drie bouw projecten Deze zal gedurende de bouwperiode in dienst zijn bij de stichting bouw krijgen we in dc loop van volgende week binnen". Dit zei direc- leur A. Raa, van de womngtiahtine vikingen In totaal ko- dmsdas nadat hl, de eers e waarvan elf In de huidige kopbebouwing Bellamypark moeten komen, zijn een ontwerp van architectenbureau Wisse Tuinhof Druk .oor zestien huizen aan de Badhuisstraat in Vlissingen in de grond had gedraaid. De start van deze bouw vormde tevens het officië le begin van de restauratie en nieuw bouw van de projecten Beursstraat en Bellamypark. Het streven van de opdrachtgever tot men hier 25 huizen, waarvan elf in de te restaureren panden en veertien in het nieuwbouwgedeelte. De sloop zal volgens de heer Raas ongeveer drie weken in beslag nemen, waarna on middellijk met de bouw kan worden begonnen. De bouwtijd zal naar ver wachting ongeveer een jaar bedragen. De heer J J. Geldof. voorzitter van 'Goed Wonen', ging in zijn toespraak de bourw de woningbouwveremgins tijdens de receptie d.e ter gelegenheid Goed Wonen en de bouwer, het v -- - - - 7 van de officièle handeling die de bouw aannemingsbedrijf Chnsüaansen bv inluldd<, „et strandhote, werd ge- ÏÏIÏÏlnB!°'.?.,er ""-K!?"" houden onder meer in op de verschil- len tussen de drie projecten. Terwijl aan de Beursstraat sprake is van gedeeltelijke restauratie, gaat het aan de Badhuisstraat om complete nieuw- projecten zoveel mogelijk in één bouwstroom te voltooien. De restau ratie en nieuwbouw aan de Beurs straat valt uiteen in twee projecten: het pand Beursstraat 1 en la waarin bouw De stichtingskosten van deze tien woningen worden gerealiseerd huizen, een ontwerp van archtecten- naar een ontwerp van architectenbu- bureau Van Riemsdijk uit Breda, be gering is. De huidige pachter wil reau M. van Doorn uit Goes en de dragen 110.000 gulden In totaal ko lt perceel kopen. [e commissievergadering in het ge- "ïntehuis van Koudekerke begint idagavond 5 oktober om 19.30 panden Beursstraat 3. 5 en 7 en men er zestien- wonmgen in de plaats Bellamypark 1. Het laatste project van het voormalige bankgebouw van wordt uitgevoerd naar een ontwerp de Amrobank en de woning die er van architectenbureau Jobse uit Vlis- naats stond. De stichting Basco heeft Het flinke aantal projecten dat in de Vlissingse binnenstad in ontwikke ling is. heeft volgens de heer Raas gezorgd voor enige druk op de stich ting. „Er zijn bij ons mensen die hun vrije tijd hebben opgeofferd om alle zaken op tijd rond te krijgen", zo zei hij. „ik zie de eervolle uitnodiging tot hel draaien van de eerste paal dan ook als een eerbetoon aan de organi satie Basco". De heer Kaas kreeg ter gelegenheid van de officiële hande ling i„Een mooi moment voor de Vlissingse binnenstad" zoals wethou der W. Wisse van volkshuisvesting het noemde) uit handen van de heer G. de Jonge, directeur van Chris- tiaanscn bv. het boek 'Zeeland in vogelvlucht'. Van de heer Geldof kreeg hij een 'goed slokje', zoals de voorzitter zei. Mevrouw Raas kreeg van beide heren een bos bloemen. Tijdens de receptie werd verder het woord gevoerd door mevrouw P. Bur gemeester. voorzitter van de Vrouwen Advies Commissie. Deze commissie is betrokken geweest bij de werkzaam- Directeur Raas van de woningstichting Basco draaide dinsdag de officiële heden van de bouwcommissie die de eerste paal tin feite was het de laatste die de grond in moest 1 voor de bouw van projecten voorbereidde zestien woningwetwoningen aan de Badhuisstraat in Vlissingen derdeel van Steenkolen Handelsver- name door GTI heeft geen negatieve eniging SHV). Dit is maandag desge- consequenties voor het personeel van vraagd bevestigd door GTI-woord- Van der Ben (30 mensen in Middel voerder de heer R. Libau. die ook burg en 45 in Rotterdam), sprak namens Van der Ben. De over- De besprekingen over de overname werden juni dit jaar begonnen. Verle den week zijn in Rotterdam de over- némmgscontracten getekend en sinds maandag is de overname officieel De gesprekken die tot deze transactie hebben geleid zijn mede ingegeven door de verwachting van Van der Ben dat bmnen GTI-verband een fimk stuk marktuitbreiding verwacht kan worden. Volgens de heer Libau maan dag. staat dit nog recht overeind. Dat houdt echter nog niet in dat het aantal arbeidsplaatsen bij Van der Ben nu al wordt uitgebreid. Overeen is gekomen dat de overgeno men bedrijven onder de oude naam verder blijven bestaan Gil 1 Groep Technische Installatie) heeft 36 vesti gingen. waarvan 1 in Belgie. verspreid over het gehele land en heeft 4000 personeelsleden in dienst. GTI werkt in de sectoren electro- en warmtetech- mek en lucthbehandeling Tot de spe cialisaties behoort de piping-divisie waarvan ook Van der Ben onderdeel uitmaakt. GTI had al een pijpleiding- bedrijf en wel in het Limburgse Ge leen waar 100 mensen werken. Volgens woordvoerder Libau veran dert er voor het personeel van Van der Ben weinig Wel vallen de werknemers nu onder de arbeidsvooraarden van GTI en deze zijn m veel opzichten gunstiger dan in de oude situatie. Verder deelde de woordvoerder mee dat doelbewust veel btj het oude blijft GTI houdt namelijk vast aan een decentralistische opstelling Zaken als presentatie en manage ment zullen voortaan wel voor een belangrijk deel door GTI worden waargenomen. Aan het overleg werd deelgenomen door vertegenwoordi gers van dc industriebonden. Zowel de woordvoerder van GTI als ook de bonden deelden maandag de mening dal deze in zakelijke en ook goede sfeer zijn verlopen. De overneming en alles wat daarmee in verband staat w erd toegelicht tijdens speciale kennismakingsavonden voor het per soneel van Van der Ben in Middel burg en Rotlerdam-IJsselmonde. De ze hebben verleden week plaatsge vonden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 21