NCI ALE ZEEUWSE COURANT De Koning blijft bij trendvolgerschap Nieuw plan VS voor afbouw van strategische wapens Hypotheekrente zakt onder acht procent wee metdc Overleg haringvangst in impasse ^KAMERMEERDERHEID IS TEGEN Piloot gedood bij ongeluk met F-16 26e jaargang no. 233 loensdag 5 oktober 1983 Eert enkele bui Wisselend, bewolkt en een enkele bui. Temperatuur ongeveer 17 graden. Vrij krachtige zuidwestenwind, wind- Middelburg 8 oktober veren iade spaarbank s (Van onze correspondent) jt UXEMBURG De voortdurende onenigheid over de de Europese vis wate de Europese Gemeen- ;rdcling van de haringvangst i kt en dreigt het politieke klimaat i hap ernstig te schaden. e EG-visserijministers hebbep dinsdagavond twee da- >n van onderhandelingen zonder akkoord beëindigd. Op i oktober zullen ze een nieuwe poging doen, omdat ze het irs' aringprobleem van tafel willen hebben als in december 'ic! e echte grote problemen, zoals de financiën en de bezuinigingen op de landbouw, tot besluitvorming moe ten leiden. Verschillende pogingen, onder meer op Nederlands initia tief, om de haring over verschillende lidstaten te verdelen, leden schipbreuk omdat ieder land meer wilde dan er in feite voorradig is. Overigens kunnen de Nederlandse vissers vanaf 1 oktober de haringvangst in de Zuidelijke Noordzee gewoon hervat ten op grond van de oude verdeelcijfers uit 1982. Die zijn ook nog gunstiger dan de voorstellen van 1983. :k DEN HAAG (ANP) Zowel minister De Koning (sociale jaken en werkgelegenheid) als de verschillende bonden hopen op de Tweede Kamer waar het gaat om het personeel van ziekenfondsen en bedrijfsverenigingen en omroepperso- neel tot trendvolgers te maken. Zoals het er nu uitziet, zal Minister De Koning echter bakzeil moeten halen. PvdA en yVD, een kamermeerderheid, maakten dinsdag bekend ge kant te blijven tegen de plannen van De Koning en zijn collega Brinkman (welzijn, volksgezondheid en cultuur). Ia overleg dat De Koning dinsdag stotelijk hebben aangetoond dat de L oerde met vertegenwoordigers van cao voldoet aan de voorwaarden van rerkgevers en werknemers bleek dat de minister voor loonvorming. De )e Koning van mening blijft dat het vereniging van Nederlandse zieken- sikendvolgerschap bij ziekenfondsen, fondsen (VNZ), de werkgeversorgani- zcl mroepen en bedrijfsverenigingen satie van de ziekenfondsen, was on- ■mieordt gehandhaafd. De minister wil ar e Tweede Kamer binnen twee weken ite 'erslag uitbrengen over zijn gesprek keen met de ziekenfondsen (9.000 vo (erkenden), de bedrijfsverenigingen lm 19.000) en de omroep (4.000). De dis- lussie die het parlement over zijn leleidsconclusies zal voeren, ziet de ;ei? ninister met vertrouwen tegemoet. in Dat vertrouwen hebben de bonden atiook. Andree Steijaart van de dien- ei tenbond FNV wees op de kamer- va neerderheid die tegen de plannen is ie ran de bewindslieden. Omdat De Ko- iet üng een meerderheidsstandpunt van ga; le kamer respecteert, vertrouwen de Ei Hinden erop dat de 'onzinnige plan- ik' len' niet doorgaan. Volgens de Unie rij ILHP, vakbond van beambten en ïoger personeel, is het echter 'glashel- a ler' dat De Koning de kamermeerder- >ui leid zal negeren. 'olgens de unie gokt de minister krop dat hij door CDA en VVD 'in het ,r adel wordt gehouden'. In dat geval V 'oorspellen zowel de unie als de FNV e j larde acties, in een 'hete herfstV ïni )e werkgevers in genoemde sectoren sth ijn het ook met eens met het beleid ït an De Koning. Dinsdag noemde de ac! (OS na het overleg de wensen van de Fa ünister 'onnodig'. Volgens de om- se oepwrkgevers is het ministeriële be- eid schadelijk voor de toekomstige )ei ntwikkeling van de bedrijfstak. De tat rerkgevers in de sociale-verzeke- i. i ngssector waren ernstig teleurge- teld over de afloop van het overleg. ;tf lij zeggen dat de cao-partijen onom- aangenaam verrast door de opstelling van de minister. Zowel werkgevers als werknemers in deze sector verwerpen de plannen van de minister dan ook. Het trendvolgerschap zou voor vol gendjaar al een mkomensderving van 3,5 procent betekenen. Voorzitter Freek Thomasson van de diensten-, bond FNV wil als actiemaatregel hier tegen voor de omroep 3,5 procent geluidloze radio en eventueel beeldlo- ze televisie. Als protest tegen de ingrijpende kor tingen op de sociale uitkeringen stelt de bond de bedrijfsverenigingen voor de uitkeringen zonder korting uit te betalen. De leden bij de ziekenfond sen worden opgeroepen de rijksdaal der eigen bijdrage van de ziekenfond- weer netjes terug te betalen. LEEUWARDEN (GPDF) Een F-16-straaljager van de vliegbasis Leeuwarden is dinsdagochtend vroeg tij dens de start verongelukt. De piloot, kapitein-vlieger Jannes C. de Vries (31) uit Franeker, kwam daarbij om het leven. De Vries, vluchtcommandant van het 322-squadron van de vliegbasis Leeuwarden, had twee kinderen. Omdat kennelijk iets niet in orde was, wilde de piloot de startprocedure halverwege onderbreken. Om tot stilstand te komen moest hij gebruik maken van de vanghaak, die in noodgevallen een over de baan gespannen kabel moet grijpen. Deze noodstop werkte echter met en het toestel schoof door over de start baan. Het rompvoorstuk met de cockpit brak van de rest van het vliegtuig af toen het in de sloot aan het eind van de startbaan terecht kwam. Het toestel vloog in brand en de rest van het wrak kwam tot stilstand in een weiland, ongeveer honderd meter van een weg. De tank met de giftige vloeistof hydrazine, die wordt gebruikt om het noodsysteem te activeren, werd korte tijd later intact nabij het wrak aaangetroffen. In totaal zijn nu acht F-16's van de Koninklijke Luchtmachi verongelukt sinds de toestellen in 1979 in gebruik werden genomen. Daarbij kwamen vier vliegers om. UTRECHT (GPD) Bij verschillende banken is de hypotheekrente maandag onder de magische grens van acht procent gedaald. De ABN-bank verlaagde als eerste bank al haar tarieven met 0,6 procent. De Rabo-bank reageerde direct op de spectaculaire daling. Voor bijna alle hypotheekvormen ging de rente met 0,5 procent omlaag. De AMRO-bank beraadde zich gisteren nog op navolging van deze trend. De Nederlandse Middenstandsbank verwacht niet te kunnen achterblijven bij de aanpassing van de rentetarieven. In Den Haag demonstreerden gisteren enkele duizenden personeelsleden van ziekenfondsen e plan van minister De Koning om hen tot trendvolger te maken. instellingen tegen hel De maatregel van de ABN volgt op eerdere renteverlagingen van levens verzekeraars en de hypotheekbanken Westland-Utrecht en de Friesch-Gro- ningsche. Die bracht vorige week de tarieven op leningen terug met res pectievelijk 0,3 en 0,2 procent. Behalve dat de ABN alle tarieven heeft verlaagd, heeft de bank tegelij kertijd de betalingscondities veran derd. Voor de nieuwe hypotheekren tes geldt betaling per maand achteraf; op de oude tarieven is kwartaalbeta ling achteraf van toepassing. Daar door komt de effectieve rentedaling bij de ABN neer op een half procent De Rabo heeft haar betalingssysteem ongewijzigd gelaten. De goedkoopste hypotheekvorm komt daarmee op 7,9 procent. De leningen met een rente vaste periode van een jaar bij de ABN hebben sinds maandag een rente van 7,4 procent (was 8,1). De rente op de meest voorkomende leningen vijf jaar vast is voor die met gemeente garantie verlaagd van 9,3 naar 8,7 procent en zonder die garantie van 9,5 naar 8,9 procent. Om haar positie op de hypotheek markt te versterken zal de ABN voor taan nieuwe hypotheken verstrekken tot 90 procent van de executiewaarde (waarde bij gedwongen verkoop) zon der dat er een toeslag op de rente zal worden gelegd. Onderzoek naar de mogelijk heden van arbeidstijdverkor ting ivijst uit dat de regeling voor vervroegd uittreden in de bouw niet het geloenste effect heeft: door de VUT gaan er zelfs arbeidsplaatsen verlo ren. (PAGINA 5) Water duurder Drinkwater wordt duurder. De WMZ heeft voor 1984 een be grotingstekort en wil de tarie ven met drie procent verho gen. (PAGINA 17) Kustafslag De waterwinning in de kop van Schouwen-Duiveland wordt bedreigd door kustaf slag. De kans op overstroming van de eerste duinerij groeit voortdurend. (PAGINA 15) Radio en televisie: 2 Binnen- en buitenl.: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financiën, economie: 7 Varia: 9 Provincie: 15, 17, 19 en 21 Sport: 23 GROMYKO STELT BEVRIEZING KERNWAPENS VOOR Weer gasvondst op Noordzee AMSTERDAM (ANP) British Pe troleum Exploratie Maatschappij Nederland heeft op een diepte van 3500 meter gas aangeboord in blok K-4 op het Nederlands Continentaal Plat, 140 kilometer ten noordwesten van Den Helder. BP treedt op namens een groep van negen internationale maatschappij en, waarvan Oranje Nassau Energie na BP de grootste is. (Van onze correspondent) WASHINGTON De VS zullen nieu we voorstellen doen om de strategi sche nucleaire arsenalen van de VS en de Sowjet-Unie geleidelijk af te bouwen. In Reagans nieuwe concept zou voor nieuwe kernkoppen een groter aantal oude wapens moeten worden vernietigd. De Amerikanen zijn bovendien bereid de aantallen strategische bommenwerpers, in de lucht te lanceren kruisraketten en Trident II onderzeebootraketten in grijpend te reduceren, wanneer de Sowjet-Unie zijn te land opgestelde intercontinentale kernmacht wil be perken. Ongeveer tegelijkertijd dat de voor stellen van president Reagan bekend werden gemaakt, heeft de Sowjetrus- sische minister van buitenlandse za ken Andrei Gromyko een bevriezing van kernwapens voorgesteld als 'maatregel voor het ombuigen van de bewapeningswedloop op een ogenblik van verergerde internationale span ning'. Gromyko deed zijn voorstellen tijdens de algemene vergadering der Verenigde Naties in New York bij monde van Oleg Trojanovski, leider van de Sowjetrussische vertegen woordiging. Traditie De Russische minister Gromyko be sloot niet naar New York te gaan voor het bijwonen van de algemene verga dering van de VN nadat plaatselijke overheden in de VS vliegvelden had den gesloten voor zijn vliegtuig, naar aanleiding van het neerschieten van het Zuidkoreaanse passagierstoestel. Het is traditie dat de Sowjet-Unie in het eerste stadium van de zitting van de algemene vergadering nieuwe agendapunten voorstelt:Gromyko zei dat de bevriezing zou omvatten het beëindigen van elke uitbreiding van alle soorten wapens en hun transport middelen in de nucleaire arsenalen, het afzien van de plaatsing van kern wapens van nieuwe types en het stop zetten van de produktie van splijt baar materiaal voor kernbewape ningsdoeleinden. Trojanovski herhaalde de Russische bedreiging dat kernraketten voor de middellange afstand zouden worden opgesteld in Oosteuropese landen als de NAVO nieuwe raketten plaatste in Westeuropese staten. President Reagan verklaarde dins dagmiddag dat Moskou de eerste stap van betekenis op het gebied van de nucleaire ontwapening nog moet ne men en dat de VS zich voortdurend hebben ingespannen om enige voor uitgang te bewerkstelligen. Om te benadrukken dat zijn laatste voorstel len de steun genieten van beide partij en in het Congres, heeft Reagan de Democraat R. James Woolsey, onder Carter staatssecretaris in het Penta gon, aan de Amerikaanse onderhan delingsdelegatie toegevoegd. Woolsey moet tevens vaststellen of van Ameri kaanse zijde de onderhandelingen met genoeg geestdrift worden ge voerd. Werkgroep De VS zullen nu de Sowjet-Unie voor stellen een werkgroep in te stellen, die het over de beginselen van afbouw via modernisering eens moeten worden. Daarbij willen de Amerikanen voor verschillende soorten wapens ook ver schillende inleverlngstarieven vast stellen. Voor de landraketten (die 75 procent vormen van de Russische strategische kernmacht) zou dat twee tegen een zijn, voor onderzeebootwa pens drie tegen twee. Voor nieuwe intercontinentale raketten met maar een kernkop (in plaats van de tien op de nieuwe MX bijvoorbeeld) zou een voordelig tarief worden gezocht, om de omschakeling naar kleinere wa pens te stimuleren. Reagan zei dat de VS tot het uiterste zijn gegaan. De Russen hebben de Amerikaanse vodrstellen volgens Reagan tot nu toe genegeerd, zowel op het terrein van de strategische kernwapens als dat van de wapens met kortere dracht voor Europa. (Zie ook pagina 3). Ook hogere ambtenaren achter acties DEN HAAG (ANP) De hogere ambtenaren aangesloten bij de centrale van middelbare en ho gere ambtenaren (CMHA) zijn dinsdag akkoord gegaan met de voorbereiding van model-, stiptheids- en prikacties, samen met de drie andere eentrales (ACOP, CCOOP en Ambtenaren- centrum). De buitengewone ledenraad van de CMHA (30.000 leden, ver spreid over 66 verenigingen) stemde unaniem in met het voorstel van het centrale be stuur om in het vrijdag opgerich te actiecomité van de centrales de acties verder voor te bereiden tegen de kortingsplannen van het kabinet. Vandaag praat mi nister Rietkerk over de arbeids voorwaardenbeleid voor 1984. Volgens plaatsvervangend se cretaris H. J Albersen zal de CMHA zich in de voorbereiding vooral de vraag moeten stellen hoe de hogere ambtenaren (afde lingschefs. maar ook secretaris sen-generaal) in hun bijzondere positie aan actievormen deel kunnen nemen. Volgens Alber sen zal dit liggen tussen feitelijk meedoen en andere actievoer ders niets in de weg leggen. Angst voor een namaak-rechtbank TH en week lang is Rotter- V^U Xlzdam thuishaven voor I een even bijzondere als zeld- H zame vorm van milieurecht- - - spraak: een Internationaal Water Tribunaal. Ruim 40 industrieën uit geheel West-Europa zijn er voor een 'onafhankelijke jury' gedaagd op beschuldiging van vervuiling van het oppervlaktewater van de grote rivie ren - Rijn, Maas. Schelde, Elbe, Wezer en Eems - en van de Noordzee. Het gaat daarbij om verzamelde en gerich te aanklachten over de lozing van giftige chemicaliën en zware metalen. Naast de industrie is ook de overheid' gedagvaard om te verschijnen; in dit geval de regeringen van de Rijnoever- staten. Zij zouden zich moeten verant woorden voor de ernstige schade aan het milieu die zij hebben toegelaten door de rivier de Rijn te laten verwor den tot wat deze nu is, een gevaarlijk afvoerriool. Het Internationaal Water Tribunaal is vooral bedoeld als een publiciteitsschok. De milieu-organi saties, die het hebben opgezet, kozen de vorm van een pseudo-rechtbank om provocerend de aandacht te vesti gen op het zo moeilijk en moeizaam oplosbare vraagstuk van de vergaan de waterverontreiniging. En ze gaven er een internationaal karakter aan omdat het bij uitstek een grensover schrijdend probleem betreft. Bedoe ling van een actie van dit kaliber is ook: zoveel mogelijk kennis en infor matief materiaal boven water krijgen over de kwaliteit van het oppervlakte water, in het bijzonder in haar inter nationale samenhang. Juist de stand van zaken met betrekking tot de Rijn toont nu al vele jaren achtereen aan hoe pogingen om tot een gerichte aanpak over de grenzen heen te ko men doorlopend op mislukkingen uit draaien. Eigenbelang staat doorgaans voorop, wezenlijke samenwerking ontbreekt, echt internationaal besef moet nog geboren worden. Een tribunaal als dit zou een goede aanzet kunnen zijn voor een gron dige openbare discussie over alle fa cetten van de problematiek van de waterverontreiniging. Tenslotte heeft destijds het zogeheten Russell-tribu- naal over de mensenrechten ook grote bekendheid gekregen en de discussie over dat vraagstuk bepaald bevor derd. Toch heeft een appel op sterker milieubesef als dit Internationaal Wa ter Tribunaal al op voorhand een belangrijk stuk aan innerlijke waarde moeten inboeten omdat de jury alleen verstekzaken te behandelen krijgt. De gedagvaarde industrieën en overhe den wensen zich niet te onderwerpen aan wat zij zien als een vorm van namaak-rechtspraak. waarbij zij met een in de beklaagdenbank terechtko men. In haar oordeelsvorming han teert de jury van het tribunaal een zogeheten Verklaring van Rotterdam als maatstaf. En de leidraad daarvan is de volgende:..Iedere gebruiker van het milieu heeft tegenover de wereld gemeenschap de plicht om te voorko men dat enige vorm van watervervui ling die door dat gebruik wordt ver oorzaakt, al of niet in combinatie met andere bronnen van vervuiling, de kwaliteit van het water schade toe brengt. Daarom heeft de wereldge meenschap het recht om iedere indivi duele gebruiker die deze regel schendt, ter verantwoording te roe pen," Het bedrijfsleven heeft zich met grote vasthoudendheid op het standpunt gesteld dat het aan een dergelijke globale pseudo-gerechtelij- ke maatstaf geen enkele boodschap heeft. Mede op advies van de Vereni ging voor de Nederlandse Chemische Industrie (VNCI) hebben de aange klaagde ondernemingen besloten het tribunaal in Rotterdam te boycotten en hun buitenlandse zusterbedrijven geadviseerd hetzelfde te doen. Het bedrijfsleven voelt zich slechts gebon den aan de nationale wetgeving waar het lozingsnormen en dergelijke be treft en voelt zich geroepen om ver antwoording af te leggen aan de natio nale rechter en in discussie over een en ander te treden met regering en parlement Ook de onderscheiden Eu ropese overheden voelen er niets voor om als de geslagen hond te fungeren bij zoiets als een gespeelde rechtbank. Hoe formeel volstrekt juist deze opstelling ook is. toch moet ze verre van verstandig en star worden genoemd. Immers: door weg te blijven bij dit Internationaal Water Tribu naal in Rotterdam benadrukken be drijfsleven en overheid dat ze een 'veroordeling' van de jury daar niet serieus nemen. Maar ze erkennen daarmee tegelijk dat ze de echte be doeling niet hebben begrepen. Boven dien lopen ze het grote risico dat ze de schijn tegen zich wekken. En het is zeer de vraag of dat nu allemaal wel zo verstandig en handig is. Het was veel beter geweest wanneer de nu 'aange klaagden' in Rotterdam met gevoel voor de betrekkelijkheid van een der gelijke namaak-rechtspraak de con frontatie hadden aangedurfd. Pas dèn hadden ze kunnen aantonen hoe se rieus ze het vraagstuk van de water vervuiling en hun eigen verantwoor delijkheid daarin nemen, pas dan hadden ze laten zien dat ze met hun eigen bedrijfspolitlek en democra tisch gedelegeerde verantwoordelijk heid geen behoefte hadden om weg te kruipen, om de discussie te schuwen. Nu wekken ze die indruk wel en daarmee doen ze het Internationaal Water Tribunaal en hun eigen oprech te bedoelingen afbreuk vdM

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1