Kerken zoeken een vervolg op missionaire werkdag Verdronken land Piet Bukman: economie lijkt door het dieptepunt heen EEN EXCURSIE ONDERZOEK VAN PROVINCIALE RAAD Herdenkingstegels voor 400-jarig Terneuzen Raad Borsele: een lesje in vergaderen Oppositie Aardenburg verzoekt om extra raadsvergadering WMZ houdt vergadering aandeelhouders -mjft w: CDA- VOORZITTER SPRAK IN GOES ENSDAG 5 OKTOBER 1983 PZC provincie 19 MIDDELBURG De provinciale raad van kerken in Zeeland onderzoekt of het mogelijk is met de tweede Zeeuwse kerkendag in het voorjaar van 1984 een vervolg te bieden op de (provinciale) missionaire werkdag die 19 november in Goes zal worden gehouden. Op die werkdag zullen de resultaten van deze zomer in Vancouver gehouden assemblee van de (Wereldraad van Kerken centraal staan. Het thema daar was - zoals bekend - 'Jezus Christus, liet leven van de wereld'. Men wil nagaan of en zo ja op welke wijze dit thema en het eerder voor de kerkendag genoemde thema over het omgaan met tegenstellingen in de christelijke gemeente met elkaar in verband kunnen worden gebracht. :Er heerste teleurstelling in de onlangs dat in de loop van 1984 voor ons land stands nucleaire raketten. De raad ■gehouden vergadering van de provin- de beslissing zal vallen over het al dan heeft voorts uitvoerig gesproken over jciale raad van kerken over de geringe niet plaatsen van de middellange af- de oproep aan de kerkleden op 29 Mangstelling van de Zeeuwse pasto- res voor de op 31 augustus gehouden (bijeenkomst waarin - in het bijzonder met het oog op de vredesweek - is (gesproken over het omgaan met con- picten in de kerken. Is men moe. legt men zich neer bij die conflicten omdat de standpunten onverwrikbaar zijn geworden, sluit men de ogen voor de tegenstellingen, acht men verder pra ten bij voorbaat onvruchtbaar?, zo luidden enkele vragen die naar aanlei ding hiervan aan de orde kwamen. De raad besloot in nauw contact met de provinciale interkerkelijke werkgroep vredeswerk in een volgende vergade ring de probleemstelling verder uit te diepen en na te gaan hoe verder moet worden gewerkt nu het ernaar uitziet oktober naar Den Haag te gaan voor de landelijke manifestatie tegen de plaatsing van kernwapens op Neder lands grondgebied. In de bespreking werd herinnerd aan de recente verkla ringen van de Wereldraad tijdens de assemblee in Vancouver en ook aan de volstrekte afwijzing van het plaat sen door de Nederlandse raad van kerken. De provinciale raad maakte de grote zorg om die bewapening tot de zijne. Die zorg gold ook de toene mende verscheurdheid over de atoombewapening in de kerken. Is - zo vroegen sommigen zich af - het 'station' van eensgezind denken werkelijk gepasseerd of zijn er nog - nu ongedachte - mogelijkheden? Daarbij moet hel de kerk niet minder nu reeds een zorg zijn wat mensen die zich nu met grote kracht tegen de komst van de kruisraketten verzet ten zullen ervaren als het onverhoopt tot de plaatsing zou komen. Herman Emmink presenteert radioprogramma vanuit Sluis SLUIS - Herman Emmink pre senteert maandag het radiopro gramma 'Herman Emmink in..' rechtstreeks vanuit het gemeen schapscentrum in Sluis. De uit zending is te beluisteren via Hilversum 1 tussen twaalf en één uur. Belangstellenden kun nen om half twaalf in het cen trum terecht. De uitzending be gint om twaalf uur. Als gasten ontvangt Herman Emmink de Ierse mondharmoni ca-virtuoos Tommy Reilly en de Nederlandse zangeres Corrie Ko- nings. Herman Emmink praat ook met de Zeeuw Piet Brak man. Er is tevens een gesprek met burgemeester mr J. J. P. M. Asselbergs. Herman Emmink zal ook met enkele mensen uit het publiek praten. De muzikale be geleiding van het geheel is in handen van de achttien-koppige Michael Mill Company onder lei ding van Peter Bochem. Belang stellenden kunnen kaarten aan de zaal verkrijgen. TERNEUZEN „Een bevlieging, waar ik me echter met alle krach ten op heb geworpen". De Terneuzense ama teur-kunstschilder Dou- we van der Meer speelt in op de herdenking vol gend jaar van vierhon derd jaar stadsrechten in de stad van de Vliegende Hollander. Ter gelegenheid van die mijlpaal schildert hij herdenkingstegeltjes met het panorama van de oude vesting in 1584. Van der Meer hoopt er in totaal een kleine 300 te produceren. Per dag haalt hij een produktie van 15 tot 20 tegels. Ove rigens zal hij niet alle tegels voor de verkoop bestemmen. De kunstschilder, eige naar en conservator van de oudste woningen in Terneuzen in de Kan deelstraat. maakte voor de viering van 400-jaar stad tevens vijf oorkon des. Verluchtigd met te keningen beschrijft hij daarop de geschiedenis van De Moffenschans, de Vliegende Hollander, de sterkte van Terneu zen voor 1500, het oude stadhuis en 'zijn' huisjes op de geslechte wallen van de Scheldestad. De oorkondes worden vol gend jaar geexposeerd. HEINKENSZAND De voorzitter van de gemeenteraad van Borsele, drs G. C. G. van den Heuvel, heeft de raadsleden dinsdagavond op de vin gers getikt over hun wijze van verga deren. Hij deed dat toen de gemeente raad zich boog over het vaststellen van een nieuwe 'lozingsverordening riolering Borsele'. Bij die discussie ging het raadslid H. F. Tijdens (vvd) zeer uitvoerig artikelsgewijs op de verordening in. Van den Heuvel reageerde daarop door te stellen dat een dergelijke behandeling eerder in een commissie vergadering thuishoort, dan in een raadsvergadering. Hij was teleurge steld dat juist in de commissie een dergelijke uitvoerige discussie was uitgebleven. ,,Nu krijgt de raadsver gadering het karakter van een com missievergadering", stelde hij. 'Nauwelijks echter waren de woorden van de raadsleden over de verorde ning verstomd of de CDA-fractievoor- zitter G. de Lange ging breedvoerig in op een notitie over het verlenen van gemeentegarantie aan inwoners van Borsele die een huis willen kopen. Ook toen weer kwam het ene na het andere artikel uit de mond van De Lange. Het is niet de eerste keer dat Van den Heuvel in de gemeenteraads vergadering opmerkingen maakt over de wijze waarop die raad discussieert. In het reglement van orde is zelfs een j tijdstip vastgesteld, 23.30 uur, waarop de raadsvergadering moet worden af gebroken. Als dat tijdstip is bereikt moet de voorzitter de vraad stellen of de gemeenteraad wil doorvergaderen cf op een andere dag weer bijeen wil komen. En dat terwijl de vergaderin gen met 19.00 uur al, vergeleken met overige gemeenten, extra vroeg begin nen. Onderwijzeres viert 35-jarig jubileum THOLEN - Bijna twaalfhonderd kleuters hebben haar als juf gehad. Bij nog veel meer mensen is zij bekend als „juffrouw Jo". Dinsdag vierde mevrouw J. Boot-Ketelaars baar 35-jarig jubileum als kleuteron derwijzeres van 'Kleuterlust'. I De kleuters vierden het feest mee. Voor hen was er een tractatie en een Poppenkast. Voor de ouders en geno digden een receptie. 'Kleuterlust' be gon in 1948 in de bovenzaal van hotel 'Zeeland'. Daarna werd er nog enkele malen van gebouw gewisseld, maar in 11972 vestigde de school zich definitie) aan de Bosstraat. Juffrouw Jo wil graag de veertig jaar volmaken en, gezien haar energie en inzet voor de [kleuters, is haar dat van harte ge- jgund. Douwe van der Meer bezig met het beschilderen van enkele tegeltjes AARDENBURG Op verzoek van vier oppositieraadsleden zal er binnen tien dagen een extra raadsvergadering in Aardenburg bijeen worden geroepen. Deze komt in de plaats van de september-vergade- ring, die geen doorgang vond, omdat het college toen van mening was dat er te weinig agendapunten waren om een bijeenkomst van de raad te beleggen. De oppositiepartijen lieten vorige week al weten het niet met het collegestandpunt eens te zijn. Er zouden wel degelijk spoedeisende zaken liggen te wachten en de raadsleden waren te laat op de hoogte gesteld, werd toen aan b en w geschreven. Door middel van een schriftelijk verzoek, gericht aan burgemeester W. L A Lockefeer, vragen J. de Ridder tVVDi. A Scheppers (Lijst Standaerti. mevrouw A. Keymel (PvdA) en H van Rie <D'66) nu officieel een extra raadsvergade ring aan. Het vijfde lid van de oppositie. P. van Maele, staat niet bij de ondertekenaars, volgens zijn zeggen omdat de brief al verstuurd was voor hij er erg in had. In het schrijven wordt meteen een aantal punten voor de agenda voor gedragen Boven aan de lijst staat de benoeming van een coördinator voor het West-Zeeuws-Vlaamse werklozenproject. Verder wil de op positie dat de raad ingelicht wordt over de gang van zaken rond de lokatie voor het woonwagenkamp. Zoals bekend deelde wethouder R. van de Wijnckel een week geleden mee dat het terrein van het water schap aan de Eedeweg wellicht als lokatie zal worden opgevoerd. Ook over een ander heet hangijzer, de beheersstructuur van de dorpshui zen, zou de oppositie informatie op tafel willen. Burgemeester Lockefeer deelde dinsdag mee dal aan het verzoek van de vier raadsleden conform de gemeentewet zal worden voldaan. Ook de voorgedragen agendapun ten worden zonder meer opge voerd. Hoe de verschillende kwes ties ter behandeling worden ge steld en welk advies het college er aan mee zal geven, is nog niet vastgesteld. Waarschijnlijk beleg gen b en w daar eind deze week een vergadering over De burgemeester benadrukte nog eens dat er met het niet bijeenroe pen van de septembervergadering niets exceptioneels was gebeurd. „Ook in voorgaande jaren werden er één of twee vergaderingen over geslagen. Bovendien, volgens de wet moeten er minimaal zes verga deringen bijeen worden geroepen. Wij halen er altijd wel tien of elf', aldus Lockefeer. Wanneer de extra raadsvergadering bijeen wordt ge roepen wordt binnenkort bekend gemaakt. Granaatkop gevonden op akker Nieuwvliet NIEUWVLIET - Dinsdag werd op een akker aan Ter Moere in Nieuwvliet een granaatkop gevonden met een lengte van 10 centimeter en een dia meter van 30 milimeter. De explosie ven opruimingsdienst is van de vonst in kennis gesteld. Stoma-patiënten vergaderen in Koudekerke KOUDEKERKE De afdeling Zee land van de Harry Baconclub, de Nederlandse Vereniging van stoma- patienten, vergadert zaterdag 8 okto ber in Koudekerke. Dat gebeurt in het koetshuis van verpleegtehuis Der Boede aan de Poorteweg. Voorzitter J. M. Goedemondt van de afdeling opent de bijeenkomst om 14.00 uur Voorts zal drJ P Rijken, chirurg van het Gasthuis in Middelburg, iets ver tellen. waarna bezoekers vragen kun nen stellen. Verder is onder meer de film 'Stoma, een zorg meer of minder' te zien. GOES Woensdag 2 november wordt een algemene vergadering van aandeelhouders van de NV Water maatschappij Zuid-West-Nederland (WMZ) gehouden. Aanvankelijk zou deze bijeenkomst 21 september worden gehouden, maar dat kwam het provinciaal bestuur (grootste aandeelhouder) van Zeeland niet zo goed uit. Op de agenda voor de vergadering staan onder meer: tarief wijziging per 1 januari 1984, financie ring uitgaven 1984. overdracht ge meentebedrijven Middelburg. De ver gadering, die openbaar is. wordt ge houden in het hoofdkantoor van WMZ te Goes en begint om 15.30 uur. Contactmiddag van Wereldcontact in Goes GOES - Wereldcontact, de vereniging van familieleden en vrienden van emigranten, houdt zaterdag 15 okto ber een contactmiddag in het Slot van Ostende in Goes, waar reisinfor matie zal worden gegeven over Cana da en de USA. De contactmiddag begint om 14.00 uur. Er zal een film of diaserie over de betreffende landen worden vertoond en de aanwezigen worden geïnformeerd over de activi teiten van de vereniging. Wereldcontact organiseert al meer dan 22 jaar vluchten naar emigratie- landen. In totaal hebben tuim 150.000 mensen familieleden en vrienden via Wereldcontact in een van de emigra- tielanden bezocht. Een andere activi teit van de vereniging is het stimule ren van culturele contacten tussen Nederland en de emigratielanden. In totaal zijn meer dan 51.000 gezinnen in Nederland lid van de vereniging. In elke provincie heeft men contactper sonen. w In feite hebben we het aan de Belgen te danken dat we in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen het Verdronken Land van Saeftinghe hebben. Een buitendijks schorrengebied dat geldt als één van de grootste, meest bijzondere brakwatergebieden van West-Europa. Uit de richting van de Noordzee komt het zoute en uit de richting van Antwerpen het zoete vervuilde water. Volgens een tractaat uit 1839 konden de Belgen een veto uitspreken over waterstaatkundige werken langs de Westerscheldc als het ging om inpoldering. En hoewel er in de jaren dertig tot vijftig van deze eeuw stemmen in Nederland opgingen om het Ve- dronken Land van Saeftinghe in te polderen zeiden de Belgen: neen. Zij wilden niet dat wij 'Ollanders' dat gebied aan de zee onttrokken- Inpoldering zou betekenen een ver smalling van de Westerschelde. waardoor stuwing ontstaat en dus het waterpeil bij zwaar weer en extreem hoge waterstanden in Ant werpen tot te hoge waarden zou oplopen. In de jaren dertig is de 'rijksdam' aangelegd, in het kader van de werkverschaffing, om de aanslibbing van het gebied te be vorderen. Dit als voorbereiding op de inpoldering. En hoewel Neder land het met betrekking tot het gevaar voor Antwerpen niet zo som ber inzag, bleef het Belgisch 'nee' een 'nee'. De huidige beheerder van het gebied 'De Stichting Het Zeeuwse Landschap' zal er best blij mee zijn En - het moet gezegd worden- het is inmiddels ook één van de meest belangrijke en interes sante natuurgebieden van West-Eu ropa geworden. Sinds 1976 is het Verdronken Land van Saeftinghe geplaatst op de lijst van natuurre servaten, zodat van inpoldering he lemaal geen sprake meer kan zijn. Het blijft zoals het is. Dat vereist menselijk ingrijpen. En dat is wat de stichting Het Zeeuwse Land schap doet. Door middel van onder meer beweiding met schapen en maaien van het gebied om zo toch maar de verscheidenheid van ge wassen te behouden Want dat is weer van belang voor de vele soor ten vogels, die er huizen. Jaarlijks overwinteren er tientallen duizen den vogels De vogels zouden geen kans hebben als de natuur in dat gebied z'n gang zou gaan. Er zou verruiging optre den en dat zou weer vele tientallen soorten vogels uit de streek verdrij ven Saeftinghe zou niet langer een - wat betreft de vogels - gebied zijn van internationaal belang. Deze week houden de Nederland se landschapsstichtingen weer 'De Week van het Landschap'. De stichting 'het Zeeuwse landschap' heeft twee objecten uitgezocht waar men kennis mee kan maken. In de Yerseke Moer worden excur sies georganiseerd die speciaal ge richt zijn op de waarde die sloten en veedrinkputten voor de natuur hebben en in het Verdronken land van Saeftinghe is de mogelijkheid om in kleine rubberboten te wor den rondgevaren. Emmahaven. Bij café Buijs staat een gezelschap van natuurvorsers en liefhebbers van wandelen. Be hangen met veldkijkers en camera's met" telelezen. Jong en oud. van zeventien tot tegen de zeventig. Saeftinghegids Theo van de Wiel staat te popelen. Hij wil zo snel mogelijk naar de vier boten, die gereed liggen in het Verdronken Land van Saeftinghe. dit in verband met het getij. Arriveren de tegen de dertig excursiegangers daar te laat, dan zal de geplande route niet geva ren kunnen worden, omdat dan bepaalde geulen inmiddels droog gevallen of te ondiep zullen zijn. De wandeling gaat eerst een poosje via de dijk, die een afzichtelijke aanblik biedt, omdat rijkswaterstaat daar bezig is het dijkvak op Deltahoogte te brengen. Dan de rijksdam. die recht in het Verdronken land van Saeftinghe steekt Het pad is glib berig en twee dames op leeftijd houden zich niet staande. „Ach", zullen de gidsen achteraf zeggen. „net gebeurt elke excursie, dat er iemand plat in de modder gaat." In de geul m het verlengde van de Ijskelder liggen de rubberboten reeds te wachten. Via een zeil. ge spannen tussen twee palen, gaan de excursiegangers aan boord. „Die boten zinken heus niet", zegt ie mand geruststellend tot een wat oudere vrouw. „Ja. maar ik wel", reageert de vrouw adrem, terwijl zij verwoede pogingen doet om het ter beschikking gestelde zwemvest om te gorden. Zigzaggend, de ondiep tes. slikplaten. die net onder water zitten, ontwijkend varen de vier rubberboten met elk zo n zeven A acht mensen aan boord langs de eerste platte plaat naar de Ijskel der. In zeer strenge winters willen zich daar nog wel eens ijsschotsen ophopen waarmee de naam van deze zeer brede geul mee is ver klaard. Er staat een flinke bries, maar het gezelschap heeft de wind in de rug. Als de boten honderd tachtig graden draaien om vanuit de Ijskelder de Lepelaar in te varen krijgt men de wind op kop. Buiswa ter komt over en het wordt plotse ling fis en vochtig. Jassen komen te voorschijn. Kostbare foto-appara- tuur en de verrekijkers worden op- geboren. Een enkeling kijkt be nauwd. Niet zozeer angst, maar wel het ongerief door het overspattende water veroorzaakt, 'e hebben zeker meer dan rf een halve ton aan boord", roept de roerganger van de boot vrolijk, terwijl hij - onbewust - naar voren kijkt. De man voorin fors en gezet, spierwitte baard, Manchester broek, camera met mo tordrive. schouderstatief en tele lens op de buik, laat zich niet kennen. „Ja, je mag wel naar ons kijken, wil je weten hoeveel we wegen?" De roerganger hoeft het niet te weten. „Het is prachtig, wat een weidsheid", verzucht zijn - eveneens gezette - vrouw, die het gesprek niet heeft gevolgd en zich verbaast over het uitzicht vanuit de boot. In het Speelmansgat worden de excursiegangers aan land gezet om het laatste stuk naar Emmahaven te lopen. Saeftinghegids Theo van de Wiel houdt regelmatig stil om te wijzen op bijzonderheden met be trekking tot de vegetatie. Hij waar schuwt „er zitten dan wel geen addertjes onder het gras, maar toch geultjes, die flink diep kunnen zijn Het terrein is pittig. Er moeten verschillende geulen worden 'geno men'. variërend van een simpele stap tot een flinke sprong. Vooral de ouderen hebben er wat moeite mee, maar men helpt elkaar. Aanmoedi gende kreten worden geslaakt, han den toegestoken. De hilariteit is groot als één van de excursiegan gers beteuterd staat te kijken naar de schoenen die bij het doorwaden van een modderig stuk zijn achter gebleven. Vissend naar het schoei sel, op kousevoeten vormt het slachtoffer een gewillig object voor de vele fotografen in het gezelschap. De gids heeft het blijkbaar al tc vaak meegemaakt om er nog om te kunnen lachen en staat er met een 'stalen' gezicht bij. Op doceertoon gaat hij verder: „Dit is de Grande Schijn Spurrie. Als er water over heen komt sluiten de meeldraden zich en vormt zich in het hart een luchtbel. Zo blijft het stuifmeel be houden." Als hij het geplukte bloempje in een geultje onderdom pelt. reageert het met als men had mogen verwachten. Het experiment mislukt. ..Het is uitgebloeid", ver klaart de gids. In het kader van de Week van het Landschap zijn er nog de gehele week excursies. Het verzamelpunt is bij café Buys, laarzen zijn beslist onmisbaar en de excursie duurt ongeveer drie uur. Vandaag woens dag is de start van de tocht om 13.00 uur. donderdag om 14.00 uur, vrijdag om 14.30 uur en zaterdag om 15.00 uur. Telefonische opgave (01106-2640) vooraf is noodzakelijk in verband met de te verwachten grote belangstelling. Wat betreft de Yerseke Moer op Zuid-Beveland zijn er excursies donderdag (13.30 uur), zaterdag (10.00 uur) en zondag (13.30 uur). Het verzamelpunt is hier de Postbrug over het kanaal door Zuid-Beveland op de weg van Kapelle naar Yerseke. •Hans Vonk GOES Ondanks de economische teruggang, zijn er tekenen van hoop. De investeringen van het Nederland se bedrijfsleven zijn door hun diepte punt heen. het jarlijkse aantal faillis sementen daalt en de stijging van de werkloosheid lijkt af te vlakken. Dit stelde landelijk CDA-voorzitter P. Bukman dinsdagavond tijdens een bijeenkomst van het CDA-Zeeland in Goes. Bovendien is de regering voor het eerst sinds jaren van plan het volgend jaar het financieringstekort van de overheid terug te draaien, betoogde Bukman. De voorzitter vond dat het met. Neder land weer de goede richting uitgaat. „Er is geen reden de kop te laten hangen", zei hij. „We moeten van hieruit starten en proberen weer bo ven Jan te komen" Bukman bena drukte dat de huidige samenleving wel moet veranderen ..Nu is het ieder voor zich en de overheid voor allen", was zijn mening. Volgens de partij voorzitter wordt er evenwel te veel van de overheid verwacht Nu er maatregelen moeten worden geno men vanwege de krappe financiële situatie, zien de mensen de overheid vaak als boosdoener, verklaarde hij Bukman vond dat de mensen vaak de verantwoordelijkheid naar de over heid toe schuiven, terwijl bij de men sen zelf die verantwoordelijkheid niet zelden ontbreekt Hij pleitte voor meer solidariteit en begrip voor el kaar. Bukman vertelde voorts dat het CDA voorlopig niet van plan is een opposi tiepartij te worden „We zijn een rege ringspartij en willen niet weglopen", aldus de voorzitter We geven de regermg steun" Hij hekelde de ma nier waarop de WD de afgelopen tijd heeft gedreigd met een kabinetscrisis. „Ik hoop dat de wijsheid binnen de WD weer doorbreekt", zei hij Buk man hechtte verder belang aan het vasthouden van hel CDA aan christe lijke waarden. Dat moet volgens hem blijken in de plannen van het CDA Zo toonde Bukman zich voorstander van steun aan het confessionele on derwijs en aan de christelijke omroe pen. Ook achtte Bukman de positie van het gezin in dc samenleving als hoeksteen van de maatschappij belangrijk. CDA-voorzitter P Bukman

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 19