ehandicapten vragen om ictief beleid provincie Watertarieven met drie procent omhoog Goede ontsluiting is noodzaak voor recreatie in monding Oosterschelde Win 'n gouden ring met echte p| groeibriljant! RAPPORT VOOR COMMISSARIS BOERTIEN PZC/ provincie Pop oorzaak aanrijding Vlissingen Eversdijk wil Neeltje Jans reserveren voor mosselkweek DEKKING BEGROTINGSTEKORT WMZ Particuliere vuilnisman werkt niet goedkoper WOENSDAG 5 OKTOBER 1983 «MIDDELBURG - Niet alleen de landelijke overheid, maar ook de provinciale besturen Kunnen in hun beleid bijdragen leveren om „de achterstelling van de gehandicapte of arbeidsongeschikte mens op te heffen". Dat heeft mevrouw M. Bökkerink (voorzitter op inspraak door gehandicapten en patiënten. In dit opzicht noemde me vrouw Bökkerink de toekomstige re gionale gezondheidsraden, waarin zij u|!werkgroep sociale wetgeving en bestuurslid van de gehandicaptenraad) dinsdag voorgehou- Mptenïepieïtèf1"8 namenS iqden aan commissaris der koningin dr. C. Boertien en gedeputeerde W. Don, bij de aanbieding De commissaris verzekerde de delega- P<van het rapport "Wie zwijgt, betaalt". Het rapport - dat eind mei tijdens een landelijke |iie van de gehandicaptenraad en van *dU j.-- j j de Zeeuwse stichting voor revalidatie demonstratie aan kabinet en politieke partijen werd aangeboden - werd dinsdag uitgereikt dat gs de verlangens serieus zullen ataan de commissaris. pat gebeurde tegen de achtergrond yan het streven van de gehandicap- 'eniaad om overheid, politiek en sa menleving te doordringen van het [gevaar, dat er een polarisatie in onze Samenleving gaat ontstaan tussen ac tieven en niet-actieven, die alleen maar ontwrichtend kan werken". In de nota wordt, behalve aan de inte- pratie van gehandicapten in de sa menleving aandacht geschonken vooral ook aan de bezuinigingen in de sociale zekerheid. „Voor de gehandi capten," zei mevrouw Bökkerink, '„dreigt dat wat zo moeizaam is opge bouwd, tot de grond toe te worden ifgebroken' aandacht voor zaken, die gehandicap ten raken en waarbij de provincie(s) wel invloed kunnen uitoefenen en Sportdag directie Zeeland van Rijkswaterstaat nemen. Hij wees erop. dat in Zeeland het gehandicapten-adviesbureau ontwikkelingen kunnen stimuleren, werkt en dat er ook vanuit die invals- In dit verband noemde zij onder meer hoek enige provinciale bemoeienis de geldelijke steunregeling voor extra met gehandicaptenwerk is. aanpassingen aan woningen van ge- handicapten. De provincie kan op dit stuk van zaken in het huisvestingsbe- IA eglOUttie leid stimuleren, dat volkshuisvesting in de provincie functioneel bij deze Wefngf'Oëp CNV regeling betrokken wordt en men kan voorlichting organiseren voor ge meente-ambtenaren, die de regeling in feite moeten uitvoeren. 17 Mevrouw Bóklcerink overhandigt commissaris der koningin dr C Boertien het rapport "Wie zwijgt, betaalt' van de Nederlandse Gehandicaptenraad. VLISSINGEN - Een pop is dins dagmiddag aanleiding geweest voor een aanrijdingen in Vlissin gen, waarbij aanzienlijke schade werd aangericht De 34-jarige me vrouw G M. K uit Vlissingen verloor namelijk in de Chopinlaan de macht over haar stuur, doordat zij een pop naast haar op de voor bank wilde rechtzetten, toen die was omgevallen. De vrouw reed met haar auto over de Chopinlaan, richting Paauwen- burgweg. toen zij om ongeveer 12.00 uur de macht over het stuur verloor door haar bezigheden met de pop. Zij reed vervolgens tegen de auto van de heer S. uit Vlissin gen, die rechts van de weg stond geparkeerd. Deze auto raakte de achterkant van de auto van de heer Van T., die tegen een lan taarnpaal tot stilstand kwam. De auto van mevrouw K moest wor den weggesleept. bijeen in Middelburg MIDDELBURG - De directie Zeeland van Rijkswaterstaat houdt zaterdag 7 oktober een sportdag in het sport complex De Kruitmolen in Middel burg. Op het programma staan de Jij stelde bij de aanbieding van het volgende sporten: voetbal, volleybal, rapport aan de commissaris vast, dat tafeltennis. rollenbankwielrennen, doorgaans met betrokken zijn bij badminton, bowlen, touwtrekken, MIDDELBURG - De regionale werk groep ontwikkelingssamenwerking Zeeland van het CNV komt vrijdag 7 oktober bijeen in gebouw De Schakel aan de Bachten Steene in Middel burg. tóe uitvoering van de sociale faingen. Wel vroeg zij nadrukkelijk de IKennismakingsdag Activiteiten Centrum Middelburg afgelast [■MIDDELBURG - De kennismakings- gjdag, die het Activiteiten Centrum in n Middelburg morgen, donderdag, zou ■X houden, gaat niet door. Als reden geeft het Centrum stagnatie lil in de onderhandelingen met de ge- ie meente Middelburg op. Het Activitei- t ten Centrum is bedoeld voor gehandi- n capten, langdurig werklozen en ar beidsongeschikten. Het Centrum zou ig opereren vanuit het ontmoetingscen trum Dauwendaele in Middelburg, at Optredens en jam-session in taveerne Middelburg MIDDELBURG - De Scheldt River Jass Company treedt vanaf morgen (donderdag) elke eerste donderdag van de maand op in taveerne Het Koper Galjoen aan het Damplein in Middelburg. De optredens eindigen altijd in een jam-session, wat wil zeggen dat andere muzikanten met dit gezelschap mee kunnen spelen. De Scheldt River Jass Company is sa- men met de Dixie Daddies het huisor kest van de Jazz Activiteiten Stich ting Zeeland (JASZ). De formatie is tijdens de al eerder gehouden jam-sessions in Het Koper Galjoen ontstaan. In eerste instantie kwamen klarinetspeler Hans Hame- llnk en pianist Ruud Tollenaar veel vuldig bij elkaar om te repeteren. Later sloten zich de bassist Leo van der Toorn, de banjospeler Ron Wis- sink, de trompetist Rein Ruyssen en drummer Lex l'Anee de Bétrancourt zich bij dit tweetal aan. De Scheldt River Jass Company ■^speelt muziek uit de New Orleans- o. revival, Dit is de oorspronkelijke jazz muziek, die rond de eeuwwisseling in New Orleans ontstond en die in de jaren veertig opnieuw in de belang stelling kwam. Het muziekgezelschap trad voor het eerst op tijdens het p Middelburgse jazzfestival in mei van dit jaar. Ook op een festival in Terneu- zen boekte de Walcherse formatie veel Succes, De optredens in Het Koper Galjoen beginnen omstreeks half ne gen 's avonds, iVan onze Haagse redacteur) s DEN HAAG Het CDA-Twcede Ka merlid drs H. Eversdijk vindt dat er op het werkeiland Neeltje Jans in de Oosterschelde ruimte moet worden gereserveerd voor de aanleg van mosselvcrwaterplaatsen. Neeltje Jans moet wat dat betreft eerste ip reserve worden voor het geval de Prinsenplaat bij Yerseke, in eerste instantie voor dit doel aangewezen, niet zou blijken te voldoen. Eversdijk zegt een en ander in vragen die hij x heeft gesteld ter voorbereiding van de behandeling van de visserij-begro ting van minister Braks. Het Kamerlid wil ook informatie heb ben over de gang van zaken bij de oesterteelt. Voor het eerst sinds jaren r1 mogen andere oesterkwekers dan die- genen die in 'Vervoex' verenigd zijn .0 op de Grevelingen op oesters vissen. '0 Dat is een breuk met het tot nu toe t gevoerde beleid, en Eversdjk wil we ten of minister Braks ook het volgend jaar op deze voet wil doorgaan. Hij vraagt in dit verband of het minis- tene van landbouw en visserij naast Vervoex nu ook de concurrerende verenigingen 'Ostrea' en de 'Zeeuwde Oester' als gesprekspartners erkent. Het Kamerlid wil tot slot weten wa- neer er weer Zeeuwse oesters zullen kunnen worden uitgezaagd, en wan- neer er meer duidelijkheid zal zijn j over een mogelijke verruiming van de i-r oestercultuur in de Oosterschelde en oe oester- en mosselcultuur in het Grevelingenbekken. Onderzoek Ook zou - aldus mevrouw Bökkerink - de provincie onderzoek kunnen laten doen naar de mogelijkheden voor Op de agenda staan onder meer: arbeid in de provincie voor gehandi- bespreking met de afgevaardigde capte mensen. In het welzijnsbeleid werkgroep werelddiakonaat Middel- sen en wandelen Bovendien kunnen zou voorts - vooral waar het om burg, verslag van de bijeenkomst met emancipatie-activiteiten gaat - ook de LOOS, en de bespreking van een in een periode van bezuinigingen studieonderwerp. Ook wordt gespro- subsidie voor vorming en scholing ken over het naderende afscheid van van gehandicapten kunnen worden Arnold van Dam als medewerker ont- bevorderd. Als vierde element van wikkelmgssamenwerking bij het provinciale bemoeienis noemde zij CNV. De vergadering begint 's avonds dat de provincies attent kunnen zijn om half acht. de deelnemers zeehengelen. De sport dag begint 's morgens om half negen. Omstreeks kwart voor zes worden de prijzen uitgereikt in de kantine van het kantoor van Rijkswaterstaat aan de Vrijlandstraat 33 in Middelburg. OOSTBURG Het vleesafval in het destruetiehokje achter de rijks scholengemeenschap Koningin Wilhelmina in Oostburg is de laat ste weken oorzaak van veel over last. Voorbijgangers klagen over de stank en het onsmakelijke gezicht van bloederige vleesresten. Vol gens wethouder A. de Feyter be vindt het dcstructiehok zich nog in een goede staat, en bestaal er voor de gemeente geen directe aanlei ding om stappen te ondernemen. Hij zegde toe dat er wel een nader onderzoek zal worden ingesteld, maar verwachtte dat de klachten ongegrond zouden blijken. „Er ligt geen vleesafval open en bloot. Ik geloof dat het meer om een psychologisch probleem gaat", al dus De Feyter. Desondanks worden er de afgelopen weken veel klachten vernomen van wandelaars die het destructiehok passeren. „Als ik er voorbijga, dan moet ik een zakdoek voor mijn neus houden, zo erg stinkt het", vertelt een van de voor bijgangers die er bovendien van overtuigd is dat er behalve vleesaf val soms ook dode huisdieren wor den gedropt. Voor de leerlingen van de rijksscho lengemeenschap. die dagelijks langs het hokje naar school fietsen, is het uit slagerijen afkomstige vleesafval een bron voor fantasti sche verhalen. Volgens conrector C. Th, van Waterschoot was het des tructiehok dinsdag weer het ge sprek van de dag. De conrector herinnerde zich dat hetzelfde hok tien jaar geleden ook veel overlast veroorzaakte Toen werden er na een handtekeningenactie van de bewoners van de Tragel verbeterin gen aangebracht. De gemeente knapte het gebouwtje op en zette er een afrastering omheen Wethouder De Feyter geeft er de voorkeur aan om het vleesafvalpro bleem in West-Zeeuws-Vlaams ver band aan te pakken. Momenteel staan er destructiehokken in Bres- kens, IJzendijke, Oostburg en Sluis. De gemeente onderzoekt of er be hoefte bestaat aan een centrale silo in Oostburg in combinatie met een centraal punt voor gemeentelijk vuil. Op het urgentieschema voor 1984 is 125.000 gulden uitgetrokken voor eventueel te nemen maatrege len. „Eerst en vooral moeten we onderzoeken of de slagers uit Bres- kens en IJzendijke bereid zijn het afval naar Oostburg te brengen. Als dat niet het geval zou zijn, dan kunnen we dat dwingend opleggen. Maar de vraag is natuurlijk of je daar echt iets mee bereikt", zegt De Feyter. Renovatie De gemeente houdt een eventuele, renovatie van de bestaande des tructiehokken voorlopig als moge lijkheid open. Gisteren (dinsdag) werd begonnen met de inventarisa tie van de problemen rond het West-Zeeuws-Vlaamse vleesafval. Van de klachten over het destruc tiehok in Oostburg was de wethou der niet onder de indruk. Het argu ment dat het bloederig ogende vleesafval schadelijk zou zijn voor in de buurt spelende kinderen, on derschreef hij niet.De Feyter: Dp deur van het hok hoort niet open te staan. Maar zelfs als er kinderen binnen kijken, en ze zien de leb maag van een koe, dan schrikken ze misschien, maar ze gaan er niet van dood". Voorbijgangers, die het destruetiehokje passeren, knijpen de neus dicht vanwege de stank. GOES Ondanks een voor het eerst sinds jaren weer stijgende afzet, wil de joen in 1983). Die investeringen ver- NV Watermaatschappij Zuid-West-Nederland (WMZ) over 1984 de waterta- gen op de begroting 1985 een extra rieven met 3 procent verhogen. Dat achten raad van commissarissen en kapitaallast (rente en aflossing van directie van dit openbare nutsbedrijf (dat als enig in het zuidwesten drink- aan te gane leningen) van ongeveer 1 en industriewater levert) noodzakelijk om een begrotingstekort van bijna 1,5 miljoen gulden. Veel geld (4,1 miljoen miljoen gulden te dekken. gulden) is nodig voor transportvoor- Eén en ander blijkt uit de jongste »MZ s?»' in het komende jaar uit zienineen, terwijl ook de distributie van ruim 11,6 miljoen gulden aan van water bijna a miljoen gulden aan nieuwe investeringen (tegen 9 mil- nieuwe investeringen vraagt. nieuwsbrief aan aandeelhouders (pro vincie en gemeenten in het verzor gingsgebied). De totale afzet wordt voor 1984 geraamd op 38,3 miljoen kubieke meter. Dat is 0.1 percent hoger dan in 1983 (raming: 38,2 mil joen m3). De WMZ gaat ervan uit dat de levering aan kleinverbruikers zal toenemen en die aan grootverbruikers daalt. De afzet in het eigen voorzie- ningsgebied is voor het komend jaar geraamd op 36,4 miljoen m3. Voor lekverliezen en met-verklaard gebruik is een bedrag van ruim 2,3 miljoen m3 opgenomen Het grootverbruik wordt 150.000 m3 lager ingeschat; dat van de kleinverbruikes eenzelfde hoeveel heid hoger. De totale exploitatielasten zullen in 1984 80,8 miljoen gulden zijn. tegen 79,1 in het huidige jaar. Kapitaallas- ten nemen met 47,3 het leeuwedeel van de uitgaven voor hun rekening; daarna volgen salarissen en sociale lasten (21 overige kosten (18,1 en inkoop van water (13,6%). De meeste inkomsten komen bij WMZ vanuit de verkoop van water: 69,3 miljoen gulden, Aan andere inkom sten komt daar ruim 9 miljoen bij. Uiteindelijk verwacht de watermaat schappij een tekort van 1.479.000 gul den, tegen een gunstig resultaat over 1983 van 287.000 gulden. Directeur P. Stoter zei dinsdag desge vraagd dat in het overschot voor 1983 géén rekening is gehouden met de gunstige afzetresultaten over 1983. De produktie en inkoop van water lagen in het eerste halfjaar van '83 met 19.780.000 m3 ruim 50.000 m3, ofwel 0,3 hoger dan in de overeenkomsti ge periode van 1982. Als gevolg van de zeer zonnige en warme maanden juli en augustus zal de vermoedelijke af zet in 1983 bijna 900.000 m3jnéér zijn dan de werkelijke produktie en in koop in 1982 (daarbij is ervan uitge gaan dat het afzetniveau over de resterende maanden van 1983 even hoog ligt als in 1982). Stoter kon niet aangeven wat precies de financiële voordelen voor het nutsbedrijf zijn, als gevolg van de omzetstijging. Lezing in Vlissingen over macro-economie VLISSINGEN - Prof dr W. A. A. M. de Roos van de Erasmus Universiteit in Rotterdam spreekt morgen, donder dag. over 'de actuele macro-economi sche situatie', Hij doet dat op uitnodi ging van de afdeling Zeeland van de Nederlandse Vereniging voor Mange- ment NIVE De lezing begint om drie uur in hotel Britannia in Vlissingen. MIDDELBURG - Het Middelburgse raadslid drs W. Ovaa (D'66) heeft dinsdag een tot nu toe geheim gebleven rapport van de dienst gemeentewerken in de openbaarheid gebracht. Voornaamste conclusie in dat stuk is dat de gemeente niet goedkoper uit is wanneer het huisvuil voortaan opgehaald zou worden door een patriculiere onderne ming in plaats van, zoals nu gebeurt, door de gemeentelijke reinigings dienst. In de gemeenteraad is gesugge reerd dat Middelburg wel eens flink zou kunnen besparen door het vuil door een bedrijf weg te laten halen. Door middel van een motie is ook aangedrongen op een onderzoek. Dit resulteerde in het genoemde rapport van gemeentewerken waaruit blijkt dat het, financieel gezien, lood om oud ijzer is. Het rapport heeft in april gedurende twee uur ter inzage gelegen voor de raadsleden. Vervolgens werd het door wethouder van gemeentewer ken H. Gillissen weer ingetrokken. Intussen was echter het raadslid Ovaa in het stadhuis geweest en bij die gelegenheid was hij op het rapport gestuit. regels geschonden door het stuk nu aan mederaadsleden toe te sturen. „De openbaarheid werkt weinig be vredigend wanneer slechts één fractie over het betreffende stuk beschikt." aldus Ovaa. Verlichting Bij het openbaar gemaakte rap port zitten ook ambtelijke advie zen. Daaruit blijkt dat onder het ambtenarenkorps hier en daar een zucht van verlichting is geslaakt over het feit dat de gemeente niet goedkoper uit is door de huis vuilophaaldienst aan particulie ren uit te besteden. De afdeling personeelszaken concludeert dat Het stond ook op de agenda voor bij gelijk blijven of nauwelijks de commissie gemeentewerken van verschillend zijn van de kosten de april, Per brief werd de leden echter gemeente de plicht heeft om de meegedeeld dat het stuk voorlopig eigen werkgelegenheid evilig te ingetrokken was. Het college wilde stellen. „Dat betekent dat geen eerst afwachten wat er in een ko- banen moeten worden afgestoten mend landelijk rapport zou staan indien dit niet dringend noodzake- over het privatisenngsvraagstuk. lijk is". Sindsdien is er al een half jaar in hetzelfde advies wordt er verder - verstreken en Ovaa vindt dat het op gewezen dat de gemeente inge- nu tijd wordt dat de commisslele- val er taken naar bedrijven worden den eens over het vraagstuk kun- overgeheveld waarschijnlijk met nen discussieren. Hij heeft het rap- wachtgeldregelingen wordt gecon- port gekopiëerd en het stuk dins- fronteerd die kostbaar kunnen zijn. dag al zijn medecommissieleden in bepaalde gevallen is het name- toegestuurd, Ovaa vindt dat hij lijk aannemelijk dat eenparticu- daarmee de openbaarheid bevor- lier bedrijf een taak met minder dert en zegt in een begeleidende mensen uit kan vieren dan dat de brief dat een stuk op het moment gemeente dat kan. Deze wacht- dat het zich in het postkastje voor geldregeling 'blijven dan als een de raadsleden bevindt openbaar is blok om de gemeentelijke nek han- Met andere woorden, hij heeft geen gen' zo meldt het advies verder. 'ADVERTENTIE i VLISSINGEN - Wanneer bij de vol tooiing van de Oosterschelde-storm- vloedkering het Damvak Geul en de daarbij behorende werkeilanden Neeltje Jans en Noordland een toeris tische bestemming zouden krijgen, ontstaan daar goede modelijkheden om de functie van Zeeland als recrea tiegebied te versterken. Die moge lijkheden kunnen echter alleen ten volle worden benut, indien er een goede ontsluiting van het damvak (een werkweg en een twee-strooks- weg zonder tolheffing over de storm vloedkering) tot stand komt. Dat blijkt uit een door het ETI- Zeeland verricht onderzoek naar de toeristisch-recreatieve ontwikkelings mogelijkheden van het Damvak Geul. De totale ruimte die na het gereedko men van de Oosterscheldedam be schikbaar komt, bedraagt ongeveer 200 hectare. Daarvan zal naar schat ting 150 hectare 'nat' en ongeveer 50 hectare uiuug wuiuen opgeleverd. Daarnaast ligt er aan de Noordzee kant van het damvak een strook strand met een oppervlakte van 15 hectare. In de monding van de Oosterschelde liggen drie werkeilanden: de Neeltje Jans, Noordland en Roggeplaat. De werkeilanden Neeltje Jans en Noord- jectgroep Damvak Geul, ingesteld door de Stuurgroep Oosterschelde, houdt zich bezig met de toekomstige inrichting van de werkeilanden. Om dat het beleidsplan voor de Ooster schelde de toekomstige mogelijkhe den van het werkeiland slechts glo baal aangeeft, verzamelt de project groep Damvak Geul ideeën land zijn middels het damvak Geul gesties over het toekomstige gebruik met elkaar verbonden. Deze werkei landen zullen na het gereedkomen van de stormvloedkering hun aanvan kelijke functie verhezen, De weg over de Oosterscheldedam zal de werkei landen verbinden met Schouwen-Dui- veland en Noord-Beveland. Belangstelling Om diverse redenen is er belangstel ling ontstaan over de toekomstige bestemming van het Damvak Geul en de daarbij behorende werkeilanden Neeltje Jans en Noordland. De pro van de werkeilanden. In verband daarmee werd onder ande re het overlegorgaan Overheid-Toeris- tisch Bedrijfsleven (O.T.B.) gevraagd zo concreet mogelijke ideeën en sug- heeft in opdracht van het OTB de mogelijkheden daartoe onderzocht Het ETI is tot de conclusie gekomen dat recreatie in dat gebied alleen dan van de grond kan komen, indien voor een goede bereikbaarheid wordt ge zorgd. Bij verwezenlijking van de nu bestaande plannen (het voorlichtings centrum van rijkswaterstaat en dc ontwikkeling van het 15 hectare om vattende strand tot recreatiegebied) moet jaarlijks al gerekend worden op minstens 600.000 bezoekers. En dit aantal zal aanmerkelijk hoger komen te liggen wanneer nog andere denkba- hebben op de toeristisch-recreatieve ontwikkelingen op en bij het Damvak. Vanwege de ligging van de werkeilan den denkt het OTB in de eerste plaats aan een toeristisch project om de recreatieve functie van Zeeland te versterken. Het Economisch Techno logisch Instituut (ETI) voor Zeeland haven, horecavestigingen enzovoorts) zouden worden gerealiseerd. Een werkweg en een twee-strooks- weg zonder tolheffing over de storm vloedkering zullen absoluut noodza kelijk zijn, aldus het ETI, om het Damvak Geul tot een toeristisch toe ristisch speerpunt te maken. 15 weken lang wekelijks kans op een gouden ring met groeibriljant tw.v. f l.OOO,-. Knip de nngen uit het halsetiket v.m een lies i leinz ketchup of teken ze na. Plak het achter op een voldoende gefran keerde briefkaart en schrijf daaronder een slagzin of (ijmpje van max. in woorden, waann de woorden "I Icinz'. 'Ketchup' en 'Briljant' zijn verwerkt Stuur deze briefkaart met uw naam en adres naar. Heinz Groeibriljantenactie. Stationsstraat 50, 6662 BC ELST (Gld 15 weken lang wordt de meest originele inzending door een deskundige jury beloond met een schitterende goudêtl ring met échte groeibriljant t.w.v. 11.0U0-. De aciie sluit 31 december 1983. Heinz ketchup, de echte en dat proefje.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 17