ZEELAND ustafslag bedreigt de waterwinning J. A. Lander (43) is eerste op voordracht griffier van staten Twijfel over deelname aan Kalkar PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Personeel PSD is bereid tot acties Brinkman doet niets tegen naaktscènes STATEN BENOEMEN OP 28 OKTOBER Vrouw verdrinkt in Otheense Kreek Ravage bij inbraak KMSin Terneuzen Sleepvaartdag in Hansweert WOENSDAG 5 OKTOBER 1983 PAGINA 15 WERSTROMINGSKANS STEEDS GROTER IAAMSTEDE De waterwinning in de kop van Schouwen- luiveland wordt bedreigd door kustafslag. Grote delen van e eerste duinenrij lopen een kans van 1 op 100 op overstro- ling. Als gevolg van de forse afslag (2 tot 4 meter per jaar) eemt de overstromingskans de komende jaren toe tot 1 op 0, Daarbij komt dat nog onduidelijk is wat de invloed van de omst van de stormvloedkering in de monding van de losterschelde zal zijn. e beheerder van het waterwinge- ken aan, om de drinkwatervoorzie- led, de NV Watermaatschappij Zuid- ning voor Schouwen-Duiveland veilig fest-Nederland (WMZ), verwacht dat te stellen. Door rmddel van Infiltratie dan een versnelde kustafslag zal van Haringvlietwater in de duinen (in latsvinden. Dit blijkt onder meer Boompjesput en Driehoek) zou it een beknopte mededeling van Schouwen-Duiveland voor een lange fMZ in de maandelijkse nieuwsbrief reeks van jaren uit de problemen zijn. m aandeelhouders. Het openbare Bij de besluitvorming over infiltratie- utsbedrijf maakt melding van een werken was er, zo deelde WMZ-direc- stitie in de raad van commissarissen teur P. Stoter desgevraagd mee, geen irer de kustafslag ter hoogte van de sprake van kustafslag. Vandaar dat oompjesput (één van de twee infil- het nutsbedrijf, mede op aandrang uit atievijvers van WMZ in de Schouw- natuurwetenschappelijke hoek, de duinen) en de gevolgen ervan voor eerste duinenrij als infiltratieplaats waterwinning. In het duingebied uitzocht. Uit het verloop in de tijd van gde WMZ enkele jaren geleden voor ile miljoenen guldens waterwinwer- de hoogwaterlijn is nu gebleken dat er op het kusttraject nabij de Boompjes- put een voortdurende kustafslag plaatsvindt. Vergelijking van de gege vens van de afgelopen 30 jaar leert dat weten dat WMZ zélf verantwoordelijk het afslagtempo ongeveer 3 k 4 meter is voor de veiligheid van winnings- Het dichterbij komen van de kustlijn heeft voor de waterwinning twee belangrijke gevolgen, aldus WMZ: Het grootste gevaar is het over stromingsgevaar; grote delen van het gebied tussen kustlijn en infiltratie vijver liggen lager dan 5 meter NAP; De bedreiging van het zoetwater- bed door zout water; de breedte van de landstrook neemt af, waardoor het zout/zoet grensvlak in de diverse wa tervoerende paletten in de richting van de winning verschuift; in eerste instantie zal hierdoor meer zoet infil tratiewater afstromen richting zee en in tweede instantie kan het opdrin gende zoute water de winningsmid delen bedreigen. De watermaatschappij heeft over de problematiek contact opgenomen met de beheerder van de zeewering, rijkswaterstaat. In dit overleg bleek dat rijkswaterstaat weliswaar het 'achterland' bewaakt, maar niet de eerste kustverdedigingsstrook ter plekke. Omdat de duinen, aldus ir. Verhees van rijkswaterstaat Zeeland, erg breed zijn heeft de afslag voor de H veiligheid van het achterliggende ge- R bied geen nadelige invloeden. Hij liet g rist WTVT*7. vpranf umnrHpliik VI JSSIN'GKN - Een slager in de in Heinkenszand is dinsdag wereld per jaar bedraagt. Reden van deze afslag is de aanwezigheid van een diepe stroomgeul vlak voor de kust, die zand afvoert richting zee. rovincie moet alaris personeel fstemmen op iet rijksstelsel EN HAAG (GPDj Het salaris van ersoneel in dienst van de provincie loet worden afgestemd op het bij de jksoverheid geldende stelsel. De rovincies krijgen daarvoor vier jaar c tijd. iterlijk 1 januari 1988 moet het pro- nciaal personeel zijn ingedeeld in de salarisschalen die ook het rijk in ;t kader van de nieuwe Bezoldi- ngsbesluit Burgerlijke Rijksambte- VLISSINGEN - De ABVA/KABO-lc- aren per 1 januari '84 hanteert. Die den werkzaam bij de Provinciale deling moet gebeuren op basis van stoombootdiensten (PSD) zijn bereid nctiewaardering met inachtneming actie te gaan voeren als het overleg in de waarderingsverhoudingen zo- met de minister van Binnenlandse Is die in het algemeen bij het Rijk Zaken over het ongedaan maken van flden. de bezuinigingen op de ambtenaren- \t heeft minister Rietkerk van bin- salarissen mislukt. .enlandse zaken in een circulaire aan ABVA'KABO-bondsbestuurder Theo je provinciebesturen meegedeeld. De Jacobs noemde de stemming onder de ilnlster onderstreept hiermee het be- aanwezigen „geladen". „Ze zijn niet mg van een gecoördineerd over- alleen boos over de regeringsmaatre- ildspersoneelsbeleid. gelen, maar ook over het personeels- oor het burgerpersoneel in rijks- beleid bij de PSD", aldus Jacobs, enst wordt 1 januari volgend jaar Kritiek was er op de personeelsforma- en herzien bezoldigingsbesluit van tie, die de leden „te krap" vinden om racht Daarin zijn de rangsbenamin- 0nder normale diensten tot uitvoering pn vervallen, de 154 salarisschalen te brengen. Volgens de leden gaat bn teruggebracht tot 18 en zijn aard bijna alles bij de PSD „ten koste van OD 111 Zienkzee n niveau van de werkzaamheden het personeel" ZIERIKZEE - In de Zierikzeese lepalend voor de hoogte van het Mocht het overleg mislukken, dan jeugdsoos Brogum treedt zaterdag 8 alans. Om dat laatste te garanderen worden stiptheidsacties overwogen, oktober Klein Orkest op. Deze band lorden bij het rijk voor 1 januari 1988 of wordt er zelfs aan staking gedacht, speeide aanvankelijk bekende en- hoewel dat laatste als uiterste middel geistaijgc nummers op feestjes, maar moet worden gezien. Bij de PSD boudt zich sinds 1979 bezig met zelf werken 400 mensen Als het tot staken geschreven Nederlandstalig mate- zou komen, dan zou dat voor het eerst riaal De groep behaalde enkele zijn in de geschiedenis van de PSD. sjngie-successen en heeft tot nu toe Vüssingse Walstraat maakt recla- gemalen hondevlees (ge mengd), voor 3,20 gulden per pond. dierendag op wijze gevierd, dierenarts H. J. wel heel lugubere Daar werden bij Dijk 5 vergiftig- 11e functies opgenieuw gewaardeerd. middelen en pompstation. Verhees zei f, dat uiteraard wel het normale onder- houd van de duinen voor rekeqing van rijkswaterstaat komt. Zo zullen in jj de eerste hoge duinenrij enkel lage ti plekken worden aangevuld. Ir. Verhees beklemtoonde dat de kust jj ter plaatse Deltaveilig is (met een B overstromingskans van 1 op 4000 u jaar). De afslag als zodanig levert dan K ook geen probleem en direct gevaar fl op Hij erkende dat delen van het ji waterwingebied in de eerste zóne bij 1 extreem hoog water kunnen overstro- i men. „Maar eventuele maatregelen L daartegen zijn niet te verwachten van R de beheerder van de zeewering". Ver- fe hees onderstreepte dat rijkswater staat in het algemeen wel probeert de kustafslag binnen de perken te hou den. In de Schouwse situatie is er echter sprake, ten behoeve van de water- t winning, van een zeewering die Del- j taveilig is; extreem hoge kosten bij aanpassingswerken; onzekerheid over de toekomstige kustontwikke- ling na de pijlerdam. Hij zei dat de situatie na de komst van de pijler- dam wel nauwgezet in het oog moet worden gehouden. „Niet alleen met dierendag, want de katten binnengebracht, waarvan we zijn vorige week al begonnen er ondertussen al 4 dood zijn. Ver met deze reclame-actie", aldus een vriendelijke verkoopster. Het bord is volgens haar geplaatst om klan ten en voorbijgangers op de hoogte te stellen van dit nieuwe produkt van de betreffende slager. De ingre diënten bestaan onder meer uit hart lever en nieren. „Niet van de hond hoor", zo verzekerde de ver koopster, „maar vóór de hond". Kinderboerderij De kleutertjes van de christelijke kleuterschool 'De Springplank' in Axel gingen dinsdagmorgen op be zoek bij de kinderboerderij in hun woonplaats. Het was hun manier aandacht te besteden aan dieren dag '83. Een groot aantal kinderen nam die ren mee naar school en de dierena siels hielden 'open huis' En wie al die poespas wat teveel was maar toch niet honds wilde zijn zette privé wat lekkers neer voorVul maar in. Gezien bij een Vlissingse slagerij- vlees van of vóór de hond moedelijk hebben de dieren tha- lium binnengekregen die in stukjes ham zat. De dode dieren zijn voor een nader onderzoek opgestuurd naar laboratoria Al de vergiftigde dieren zijn afkomstig uit de Vogel- buurt te Heinkenszand- Dat gold ook voor de vergiftigde dieren die al eerder bij Van Dijk zijn gebracht. Vorige week ging het om 4 eenden die het niet overleefd hebben en daarvoor in het weekeinde een hond met dezelfde verschijnselen. De hond heeft het wel overleefd, maar de eenden niet. Volgens Van Dijk krijgen de dieren diarree en inwen dige krampen „Het is verschrikke lijk om te zien De politie is onder tussen ingeschakeld zoals dat ook al bij eerdere vergiftigingsgevallen is gebeurd, maar dat heeft tot nu toe weinig resultaat opgeleverd. Voor de politie is het zoeken naar een speld in een hooiberg, zo lichtte Van Dyk toe. Het is erg moeilijk om resultaten te boeken. Als enige ad vies kon de dierenarts de mensen aanraden om honden en katten zo veel mogelijk binnen te laten in de bewuste buurt in Heinkenszand en als ze uitgelaten worden, de dieren aan te lijnen. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG Minister Brinkman van WVC ziet geen mogelijkheden om iets te doen tegen de filmers die half augustus naakt-opnames heb ben gemaakt in Zierikzee, op names die burgemeester De Meester als een „schandelijke vertoning" omschreef. Brinkman heeft subsidie voor de film waar het hier om gaat gegeven, maar hij draagt géén verantwoordelijkheid voor de inhoud van de films. Hij vindt wel dat naaktopnames als deze „zo min mogelijk aanleiding moeten ge ven tot weerstanden bij eventuele toeschouwers" en vindt dat kunst met goede smaak geschapen dient te wor den. Daar was in het Zeeuwse geval zeker sprake van. Een aantal mensen, waar onder de al aangehaalde burgemees ter, spraken schande van de opnames, anderen echter hielden er daarmee tegenstrijdige gedachten op na: de regiseusse Barbara Meter verklaarde immers dat zij tijdens het schieten van de beelden nogal wat last van aanmoedigingen vanaf de kant had ondervonden. Het SGP-Tweede Kamerlid Van der Vlies heeft zich zeer opgewonden over de in 't openbaar opgenomen vrijscè nes, sprak over strijd met de plaatse lijke politieverordening en wilde dat Brinkman z'n toegekende subsidie zou inhalen. Daar komt het niet van. Brinkman zegt wel met enige nadruk dat de film niet in opdracht van WVC word ge maakt, maar dat de subsidie na een positief advies van de Raad voor de Kunst is verleend. Hij wil geen commentaar leveren op de uistraak van burgemeester De Meester als die het heeft over een schandelijke vertoning, „alleen al om dat een kwalificatie als 'schandelijke vertoning' op zich al een persoonlijk waardeoordeel inhoudt". Brinkman is dus niet verantwoorde lijk, en vindt het ook met wenselijk dat subsidies worden onthouden op grond van de persoonlijke appreciatie van de minister, want daarmee zou een volstrekt willekeurig beleid kun nen ontstaan. „Dit laat onverlet dat de minister zelf prijs stelt op goede smaak bij de produktie van kunst". Klein Orkest treedt één lp op haar naam staan. MIDDELBURG - Gedeputeerde sta ten hebben een voorkeur voor de benoeming van mr. J. A. Lander uit Middelburg (43) tot griffier van de De heer Knigge (38) behaalde het Sowjet-economie en enige aspecten staten van Zeeland. Zij hebben de diploma HBS B en doctoraal bedrijfs- van haar relatie met de ontwikke- staten - in volgorde van hun voor- kunde. In 1974 promoveerde hij op het lingslanden'. De heer Knigge was vier keur - een voordracht, gestuurd, onderwerp 'De ontwikkeling van de jaar wetenschappelijk medewerker Dierendag Dierendag, gisteren, en dat bracht een inwoner van Oud- Vossemeer een voorval in her inneringdat zich al verschil lende jaren geleden afspeelde. Nochtans - daar gaal-ie. „Op een der lagere scholen in Oud-Vossemeer," zo meldt de inzender, „wilde men dieren dag gestalte geven door de leerlingen uit de laagste klas sen hun troeteldier mee naar school te laten brengen. Eén van de jongelui had het idee geopperd een kip mee te ne men. Omdat men tussen de middag bij de dieren op school mocht blijven eten, zou hel volgens het mannetje beslist mogelijk moeten zijn om de kip z'n ei te zien leggen". "Mijn vader" -zo gaf hij vol gens de melding uit Oud-Vos- semeer hoog op tegen de uit de stad afkomstige onderwijze res, „Mijn vader kan aan de kippen zien wie er wel en wie er nog niet gelegd heeft zodat dat wel goed zit". Zo gebeurde het, aldus de in zender, dat hel ventje met een zichtbaar trots gevoel met z'n kip op school kwam. Wat er die dag allemaal werd geke ken, het mocht niet baten en toen om ha.lf vier de school uitging had de kip z'n ei nog steeds niet gelegd. Wél waren de pretlichtjes bij het man netje de hele dag niet uit zijn oogjes verdwenen Toen hij dan met zijn vrachtje naar huis ging, zei de juf tegen hem, dat het haar toch wel was tegengevallen dat de kip niet gelegd had. Doodgemoe dereerd sprak het mannetje: Dat zal ook moeilijk gaan juf, want ik heb vanmorgen stie kem de kip uit het kooitje gehaald en er een haan in gestoken". Aldus de inzender, over de viering van dierendag inder tijd te Oud-V ossemeer. De auto van het slachtoffer wordt door duikers uit de Otheense Kreek in Terneuzen gehaald TERNEUZEN In de Otheense Kreek in Terneuzen is dinsdagmiddag het stoffelijk overschot aangetroffen van de 62-jarige mevrouw S. Stirler uit die plaats. Het lichaam van de vrouw zat in een personenauto, die volgens de politie door onbekende oorzaak te water is geraakt. Drié jongens, die op de kreek aan het spelevaren Aaicu, wv-vicn de beheerder zaterdagmiddag al op een obstakel onder water bij de afrit direct naast de haven Aanvankelijk werd aangenomen, dat het om een gezonken boot ging. Dinsdagmiddag bij onderzoek trof een duiker echter een auto aan. Nadat die met een takelwagen boven water was gehaald, werd het li chaam van de vrouw aangetroffen. Zij was reeds enkele dagen zoek. waarop mr. Lander voorop staat. Hij is nu chef van de afdeling welzijn, volksgezondheid en cultuur ter grif fie. Op de tweede plaats staat dr. S Knigge, chef van de afdeling financiën van de griffie; nummer drie op de voordracht is de heer H. Minekus, gemeentesecretaris van Alphen aan de Rijn. De staten zullen op 28 okto ber een nieuwe griffier benoemen, als opvolger van de heer J. Wagenvoort, die in april van dit jaar is overleden. Bij de selectie van de sollicitanten naar de functie van griffier der staten zijn de voorzitters van de fracties uit de staten betrokken geweest, evenals een delegatie uit het griffiepersoneel. Kandidaten De heer Lander (43) heeft, na Mulo A, 3 jaar kweekschool gevolgd, heeft staatsexamen gymnasium A gedaan en doctoraal Nederlands recht. Van 1960 tot 1965 heeft hij verschillende betrekkingen bij overheid en be drijfsleven bekleed. Van 1965 tot 1972 was hij toegevoegd ambtenaar bij de rijksinspectie van het leerlingwezen en van 1972 tot oktober 1974 beleids medewerker bij de afdeling onder wijs van de gemeente 's-Gravenhage. Vervolgens was de heer Lander (tot in 1978) onderwijskundig medewerker op de provinciale griffie van Zeeland, tevens belast met vormings- en ont wikkelingswerk. Van 1 juni 1978 had hij de leiding van het bureau culturele zaken, onderwijs, sport en jeugd van de 3e afdeling. September 1978 werd hij chef van deze afdeling. Sedert 1981 is hij tevens waarnemend griffier. MIDDELBURG De Statenleden oktober nog geen standpunt in te is dat er geen volkenrechtelijke noch Van Waterschoot (PPR), Dupré (PSP/ nemen over deze zaak Dit blijkt uit andere juridische verplichting voor de CPN) en Boogerd-Quaak (D'66) willen schriftelijke vragen van de drie sta- SEP bestaat tot het verhogen van het dat gs provinciale staten polsen over tenleden. Ze verwijzen naar 'diverse aandelenkapitaal en wie volgens de plannen van de Samenwerkende bronnen' voor het bericht over het PZEM de toekomstige exploitiekor- Energieproducenten (SEP) in ons aandelenkapitaal van de SEP en wil-s ten betaalt. De Nederlandse regering land om hun aandelenkapitaal in de len voorts weten of de raad van be- heeft zijn risico indertijd beperkt tot snelle kweekreactor van Kalkar met stuur van de PZEM met het plan 12,2 miljoen Duitse mark te verho- akkoord gaat en hoe zij dit meent te gen. kunnen motiveren. PPR, PSP/CPN en Gs zouden de PZEm moeten vragen D'66 informeren of het de raad van om om in de SEP-vergadering van 6 bestuur van het energiebedrijf bekend 22,5 miljoen Duitse mark. De statenle den willen van gs weten of de snelle kweekreactor te zijnertijd een hogere prijs dan afnemers gaat vragen dan officieel is vastgelegd of dat de aan- maals te moeten bijspringen'. Ze vragen verder hoe bij een afgesproken kostenplafond van 3,4 miljard mark de resterende 1,6 mil jard wordt gefinancierd en of het dagelijks bestuur van de provincie niet met hen van mening is dat, gelet op de risico's van het produktiepro- ces en de financiering van Kalkar, „het de hoogste tijd wordt om van verdere deelname af te zien." TERNEUZEN Bij een in braak in het kantoorgebouw van de koninklijke maat schappij De Schelde aan de Terneuzensc Industrieweg is maandagnacht een enorme ra vage aangericht. De schade wordt geschat op 3000 gulden. Er worden slechts enkele tien tjes vermist. Uit de woning van de familie L. aan de Eikenstraat in Terneu zen zijn maandagavond, tij dens afwezigheid van de bewo ners 525 gulden en een gouden zegelring gestolen. De dader(s) kwam(en) binnen door het ver breken van een bovenlicht. aan het ministerie van financiën (di rectie begrotingszaken) en vier jaar hoofd begrotingszaken van rijkswa terstaat. Hij is vanaf 1980 chef van de le afdeling (financiën) van de Zeeuwse griffie en uit dien hoofde bestuurslid van een aantal door de provincie gesubsidieerde instellingen. De heer Minekus (46) beschikt over de diploma's Mulo B. gemeenteadmini stratie I en II. Hij heeft vele cursussen gevolgd (ruimtelijke ordening en volkshuisvesting, netwerkplanning, conflicthantering enz.), hij is 17 jaar ambtenaar geweest ter secretarie van de gemeenten Gorssel, Kampén, Haarlem, Ede. Veenendaal, Bussum en Zwolle (in de laatste gemeente ook acht jaar plaatsvervangend gemeen tesecretaris). Sinds 1979 is de heer Minekus secretaris van Alphen aan den Rijn. Hij is docent aan de be- stuursschool in de vakken algemeen en bijzonder bestuursrecht. HANSWEERT - De Vereniging van Belangstellenden voor de Sleepvaart 'Lekko' houdt haar jaarlijkse bijeen komst voor de Zeeuwse leden op zaterdag 29 oktober in zaal Thalia in Hansweert. Op uitnodiging van en in samenwerking met sleep- en ber gingsbedrijf L. Polderman te Hans- weert vindt er een presentatie plaats van het sleepvaart- en bergingsge- beuren in Zeeland. Burgemeester H. Boer van Reimerswaal opent de bij eenkomst officiéél om 11.00 uur. Daarna wordt het in oktober verschij nende boek 'De Westerschelde bij storm en mist' van C. Heijkoop aange boden. Het boek behandelt scheeps rampen, sleepvaart en bergingen in de periode 1860 tot 1982. Er worden foto's uit het boek tentoon gesteld en er is een dia-projectie over sleepvaart en berging. Tevens worden videofilms vertoond, er zijn modellen van sleep boten, gemaakt door Belgische en Nederlandse bouwers, te zien en er wordt een maritieme ruilbeurs gehou den. Bezoekers kunnen verder de ma ritieme shop van 'Lekko' bezoeken en vaartuigen van de firma Polderman bezichtigen, of een vaartocht op een van de boten mee te maken over de Westerschelde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 15