ZEELAND" Eversdijk wil kamerdebat over oeververbinding Twijfels over nut splitsing Zuid-Holland Feministen boeken succes in zaak om 'startsubsidie' Pijlers netjes in de rij gezet Bietencampagne komt traag op gang PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT almanak GEEN VERLOREN PROJECT' PZC PAGINA 9 DINSDAG 4 OKTOBER 1983 VOORSTEL GEHANDHAAFD ;GHSLUIS Keurig in het gelid staan in het sluitgat imen van de Oosterscheldemonding de eerste pijlers voor je stormvloedkering. De plaatsing van deze pijlers verloopt imiddels met sobere regelmaat. Maandag stonden er al zes. [oen werden de voorbereidingen getroffen voor het afzinken de zevende; een operatie die als alles goed is verlopen imorgen (dinsdag) in alle vroegte is uitgevoerd. de foto het plaatsen van de vijfde :r. Met behulp van de lieren op de de Macoma (enkele van de •aden zijn vaag zichtbaar) ma- ïvreert het hefschip zich in de ite positie. Tevoren heeft de Maco- |a met zijn zuigmond de fundering- waarop de pijler moet komen te n, zorgvuldig zandvrij gemaakt, weggezogen zand wordt via een jvende leiding (uiterst links op de afgevoerd. Langszij de Macoma een van de vletten waarmee de ining aan en van boord wordt icht. Ten behoeve van dit perso- ervoer is het schip voorzien van een container met banken. De vier kante bakken in het water dienen om de lierdraden van de Macoma en de Ostrea boven water te houden. Op die manier kan worden voorkomen dat de bodembescherming door een schuren de draad beschadigd raakt. Aan de bovenzijde van de foto ligt de damaanzet Schouwen. Op de eerste pijler zijn twee keten geplaatst. Daar in staat allerlei meetapparatuur op gesteld. met behulp waarvan de Ostrea precies op de juiste plaats kan worden gelegd. LuchtfotoRijkswa terstaat i. ZEEUWSE r t Snufjes Wie zich niet regelmatig diep gaand bezighoudt met de ont wikkeling der eleclronica, krijgt het steeds moeilijker om 1 de voortgang der techniek i enigszins bij te houden. Op alledaagse huis-, tuin- en keukenapparatuur verschijnen n al zoveel nieuwe snujjes. dat menigeen de tel kwijt raakt. Zo wilde die inwoner van Wal cheren onlangs een nieuw hor loge, compleet met datum-aan wijzer. Toen de horloger hem vroeg of zijn voorkeur uitging naar een degelijk ouderwets type of naar een digitaal-uunverk. maakte de man een wegwuivend hand gebaar en sprak inschikkelijk .Dat kan me niet schelen. Als er maar een scheurkalender op zit". Maar dat snufje moet - vrezen wij - nog worden uitgevonden. TERNEUZEN Traag en probleem loos is maandagmorgen de bieten campagne in Zeeland van start ge gaan. De aanvoer was op deze eerste officiële campagnedag kleiner dan verwacht. „We hadden veel meer verwacht", gaf directeur W. Duite- meijer van de Suiker Unie in Sas van Gent toe. Ook bij de CSM bleef de hoeveelheid bieten achter bij de prognose. De Suiker Unie begon maandag met de ontvangst. Vandaag (dinsdag) wordt de produktie opge start. De CSM had zaterdag al de poorten opengezet voor de bietenwagens uit Zeeland. CSM-directeur L P. Staal sprak ook van een 'rustig' begin. Het weekeinde draaide de Sasse suikerfa briek al op halve kracht. In de loop van gisteren werd de verwerking op geschroefd tot zeventig procent van de capaciteit. In de loop van deze week wordt de 100 procent bereikt. Uit de eerste gegevens blijkt dat de kwaliteit van de aangevoerde suiker bieten iets tegenvalt. „Er zit flink wat grond aan en verder valt het suikerge halte iets tegen, maar de verwerk baarheid is heel behoorlijk", stelde directeur Staal van de CSM vast. De campagne zal bij dit bedrijf tot onge veer 13 december duren. De Suiker Unie-directeur houdt het voorlopig op 'medio december'. De totale aanvoer zal dit jaar door het natte voorjaar veel lager liggen dan in het vorige (topljaar. „Ondanks de late inzaaiing van veel bieten door het natte voorjaar zijn die toch aardig bijgekomenzegt CSM-directeur Staal. „Maar de gemiddelde op brengst van vorig jaar halen we nooit meer in". Directeur Duitemeijer van de Suiker Unie denkt er hetzelfde over. Hij ver wacht eind deze week op volle toeren te draaien. Over de kwaliteit van de bieten kon hij nog niets zeggen omdat de eerste gegevens van zijn bedrijf nog niet bekend zijn. Modder en slik Omdat het maandag niet regende bezaaiden de bietentractoren en -vrachtwagens de wegen niet met modder en slik. „Zolang het niet regent loopt alles gesmeerd", vertel de maandag commandant J. van Wee- Ie van de rijkspolitie in Sas van Gent. „De campagne komt rustig op gang, verkeersproblemen hebben zich nog niet voorgedaan". Tijdens de campagne zal de rijkspoli tie in Sas van Gent 'extra ver keerstoezicht' uitoefenen. Bovendien is een aantal verkeersregels van kracht geworden, zoals een inhaal- en parkeerverbod op de belangrijkste knooppunten in de gemeente Sas van Gent .Net als vorig jaar hebben we afspra ken gemaakt met de bedrijven. Zo zullen er schoonmaakmiddelen aan wezig zijn zodat de vervoerders hun tractoren kunnen schoonmaken als dat nodig is", zegt groepscomman dant Van Weele. Bovendien heeft de rijksverkeersin spectie extra controle in het vooruit zicht gesteld op het bietentransport door boeren en loonwerkers. Dat ge beurt om valse concurrentie met het beroepsvervoer tegen te gaan. Met groot materieel worden de suiker bieten aangevoerd. AXEL De vice-voorzitter van de CDA-kamerfractie drs. H. Eversdijk vindt dat de Vas te Oeververbinding Wester- schelde niet als een 'verloren project' moet worden be schouwd. Hij wil dat er over de WOV een openbaar Kamer debat wordt gevoerd. Op 18 oktober overlegt de kamercom missie voor verkeer en waterstaat waarvan Eversdijk voorzitter is met minister Smit-Kroes over de oeverver- VLISSINGEN - In de nacht van zon dag op maandag is op drie plaatsen in de gemeente Vlissingen ingebro ken. Onbekenden verschaften zich toegang tot het clubhuis van de sportvereniging Walcheren aan de Olympiaweg, het strandpaviljoen De Nolle en het kantoor van de Zeeuwse Dag-'en Avondscholengemeenschap (ZDASG) aan de Marconiweg in Vlis singen. Om het clubhui^ van sv Walcheren te kunnen binnendringen vernielden de daders enkele ruiten en verbogen het daarvoor bevestigde traliewerk. Bin nen wierpen zij het biljart omver en binding en de veerdiensten Het CDA- kamerlid zal ervoor'zorgen dat het verslag van het gesprek op de agenda van de tweede kamer komt. zodat er een openbaar debat kan plaatsvin den Hij zei dat maandagavond in Axel tijdens een spreekbeurt voor de plaat selijke CDA-afdeling. Eversdijk wil de kamerleden ertoe brengen, vast te stellen dat zij de WOV een 'goed project' vinden, dat in verdwenen met tien biljartballen, een hoeveelheid aanstekers, kleine etens waren en een dameshorloge. De daders van de inbraak in trandpa- viljoen De Nolle vernielden om binnen te komen een luik en verdwenen met medeneming van ongeveer 200 pakjes sigaretten en shag en een klein bedrag aan wisselgeld. Bij de inbraak in het kantoor van de ZDASG moest er eveneens een ruit aan geloven. De inbrekers verdwenen hier met een elektrische schrijfmachine. De waar de van de gestolen goederen was in alle drie de gevallen niet bekend bij de Vlissingse politie. de naaste toekomst zeker kansen heeft, al weigert de regering er nu aan mee te werken. De vice-voorzitter van de CDA-fractie: „De realisatie van de WOV moet wél direct aan snee ko men. zodra de financieel-economische situatie van het rijk dit toelaat Ge lukkig zijn er wat dat betreft lichtpun ten Hij vond het 'vanzelfsprekend' dat alle procedures op het gebied van ruimtelijke ordening en vergunningen worden afgewerkt, zodat er na een positieve beslissing direct kan worden begonnen met de aanleg „De WOV is geen verloren project" hield hij zijn gehoor m Axel voor „Dat moeten we ons niet laten aanpraten. Hooguit moeten we pas op de plaats maken." Overigens is hij van mening dat de regering de positieve gevolgen van de oeververbinding niet hoog genoeg aanslaat. zeker als ie kijkt naar de aflopende werkgelegenheid bij de OosterscheldewerkenTenslotte vindt hij het zaak „nu ook grote aandacht te geven aan de Wester- scheldeveren, met name het veer Vlis- singen-BreskensEversdijk „Zee land is door diverse regeringen veel te lang aan het lijntje gehouden." Kiela in oranjejubi- 400 jaar Terneu- l| TERNEUZEN Terneuzen loopt langzaam warm voor de [l viering van 400 jaar stadsrech- L ten in '84. Tussen april en okto- ber wordt er een reeks evene menten georganiseerd. I Het feest werd zaterdag voor- Jachtig ingeluid met de pre- ■sentatie van een speciale wijn: ■'vin de ville'. een initiatief van de ■Temeuzense wijnhandel De ^vriend. Van de opbrengst gaat een deel naar de Stichting Eve nementencommissie De Vliegende Hollander, die het feestprogramma organiseert. Wie zijn liefde voor de stad van Willem van der Decken wil uit dragen kan dat óók per T-shirt met opdruk. Sacha Kiela, doch- ter van commissielid Peter Kie- n la. had de primeur. De shirts zijn verkrijgbaar in wit, gppl pn oran je. Ook worden er speciale vlag gen verkocht. Minister Rietkerk tijdens de behandeling van zijn nota 'Organisatie Binnenlands Bestuur'. iVan onze Haagse redacteur) DEN HAAG Minister Rietkerk gaat er van uit dat de splitsing van Zuid-Holland op de tocht kan komen te staan als de twee grote stedelijke agglomeraties van Rotterdam en Den Haag een aparte bestuurlijke status krijgen. Hij staat echter op het standpunt dat er „nu geen reden is om de splitsingsvoorstellen in te trekken". De bewindsman zei dit maandag in een interruptiede- batje met het CDA-Tweede Kamerlid dr Sytze Faber, nadat Faber zich had afgevraagd of het nog wel zinnig is met het splitsingswetsontwerp door te gaan nu er voor de grote steden een aparte oplossing wordt gezocht. Rietkerk stelde dat de oplossing van de grote stedenpro blematiek van invloed kan zijn op de voorgenomen J tweedeling. Onderdeel van de splitsingsopera- tus richting-provincie die Rijn- tie is de verhuizing van Goeree- mond nu al heeft, én op 't feit dat Overflakkee naar Zeeland, maar Zuid-Holland verreweg de meeste H dat is slechts een marginaal onder- inwoners van alle provincies deel van het hele wetsontwerp, heeft, én twee steden omvat die Essentieel is het gegeven dat het ieder eigensoortige problemen huidige openbaar lichaam Rijn- hebben. Dat zijn volgens hem mond al, zoals Rietkerk dat zei, twee sterke argumenten pro-split- halfverwege is op de weg naar een sing. aparte provinciale status. De be- Desondanks kan hij het zich voor- windsman denkt de specifieke be- stellen dat de Kamer méér duide- stuurlijke problemen van het Rijn- üjkheid wil hebben juist over de mond-gebied te kunnen oplossen status van de grote steden voordat M door de huidige provincie Zuid- de behandeling van het splitsings- H Holland in tweeén te delen. wetsontwerp wordt voortgezet, t Tegelijkertijd wordt er echter -en Rietkerk wilde aanvankelijk dat I er liggen moties van de Kamerle- de Kamer eind dit jaar over z'n a den Hennekam (CDAi en Wieben- voorstellen zou gaan debatteren, ga (VVD) daarover gedacht aan rnaar uit de woorden van Faber aparte maatregelen voor de grote voorzitter van de Kamercommis- stedelijke agglomeraties, als die Sje voor binnenlandse zaken van Rotterdam en Den Haag. Er bleken duidelijk twijfels De minis- |i wordt bijvoorbeeld gestudeerd op ter wil zo mogelijk voor het einde j de mogelijkheid de bestuurlijke van dit jaar de contouren schetsen kracht te doen toenemen door van van weg die hij met de grote 1 de steden provincie-loze gebieden steden op wil gaan I te maken, of door stadsprovincies 3 te vormen Rietkerk zei aan de splitsing van I Daarmee zou. aldus Faber maan- Zuid-Holland te hechten Hij i dag tijdens de behandeling van merkte op nu, met de nadruk op I Rietkerk s nota Organisatie Bin- dit woordje, géén reden te zien om nenlands Bestuur, de noodzaak de splitsingsvoorstellen m te trek- 8 kunnen ontvallen aan de tweede- ken Desondanks was hij het met H ling van Zuid-Holland. Het Kamer- Faber eens wanneer die zei dat we 1 lid wil géén twee dingen tegelijk „geen dingen moeten doen die op M doen „Wij moeten niet voor joker korte termijn achterhaald blijken I gaan werken". te zijn" Daarmee is in ieder geval duidelijk geworden dat de toe- A roiinipnfpn komst van Zuid-Holland en Rijn- mond staat of valt met de vraag l' Rietkerk wil die twijfels nog niet wal er straks niet de grote steden delen. Hij wees op de aparte sta- moet gaan gebeuren. BESLUIT GEMEENTEN VERNIETIGD <Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - De Zeeuws-Vlaamse gemeenten Oostburg, Sluis en Aardenburg kunnen niet erg overweg met de vrouwen die zich in een eigen FORT, Feministische Oefengroep Radicale Therapie, hebben verenigd. De FORT-vrouwen hebben de drie gemeenten ieder om een éénmalige startsubsidie ge vraagd, die steeds werd geweigerd. Die weigeringen van Sluis en Aardenburg zijn kortgeleden door de Raad van State vernietigd, nu is de beurt aan de gemeente Oostburg. In de gevallen van Sluis en Aarden burg ontbrak het aan consistent be leid Beide gemeenten stelden dat de FORT-vrouwen subsidie hadden aan gevraagd nadat het weekeinde waar voor zij dat geld wilden hebben al voorbij was. en dat het de gewoonte is om 'achteraf binnen gekomen subsi dieverzoeken te weigeren Dat zou een algemene gedragsregel zijn Dat laatste kan best eens zo zijn. aldus de Raad van State, maar dan moet die gedragsregel wel bekend zijn. En dat was niet het geval, consta teerde de Raad. die de weigeringen vernietigde Oostburg is weer op een heel andere wijze in de fout gegaan Nadat de subsidie in eerste instantie was gewei gerd. gingen de vrouwen in beroep bij de gemeenteraad. Dit soort beroepen wordt behandeld in een beroepen- commissie, die - in meerderheid - de vrouwen gelijk wilde geven. De raad besliste echter anders. Oostburg heeft echter een paar grover fouten gemaakt, die niet veel voorko men. Dat geldt in ieder geval voor het feit dat men verzuimd heeft het al genoemde commissie-advies aan de Raad te sturen, terwijl dat wettelijk verplicht is. Bovendien heeft de raad nagelaten om aan te geven om welke redenen van het advies van de com missie werd afgeweken. Om die reden spreekt de Raad van State van onbehoorlijk bestuur, aan leiding om het raadsbesluit te vernie tigen, waardoor de FORT-vrouwen opnieuw een succes hebben kunnen boeken in hun strijd tegen de subsi die-weigerachtige gemeenten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 9