ïsso steekt 2,5 miljard in lanpassing raffinaderij Politie mishandelt vaker journalisten Milieu is overbelast met zware metalen ^JSSBUmp 'ommissie wil tarieflijst in taxi Grote meerderheid is tegen vivisectie voor cosmetica Geen steun van bisschoppen voor nieuw katholiek blad PZC/binnenbuiten,and MZETTING STOOKOLIE IN GAS Stelende werklozen zwaarder gestraft Vegvervoer ïoos op verkeer en waterstaat Shell bestelt drie tankers in Zuid-Korea COORNHERT LIGA VERONTRUST: Eindhovense politie niet meer voor alles in actie IISDAG 4 OKTOBER 1983 I HAAG (ANP) In taxi's moet een voor iedereen duidelijk zichtbare eflijst komen, waardoor de passagier van tevoren kan weten hoe de irijs wordt vastgesteld. Dit is een van de aanbevelingen die de commissie jvervoer doet in haar maandag aan minister Smit-Kroes van verkeer en lerstaat aangeboden eindrapportage. onderzoek van die commissie is gebleken dat de taxireiziger nauwelijks t hoe de chauffeur het bedrag vaststelt dat aan het einde van de rit moet [den betaald. Landelijk verplichte invoering van de zogenoemde taxameter is een tweede aanbeveling aan de minister. De commissie beveelt de minister ook aan om een vakopleiding voor taxichauffeurs verplicht te stellen Volgens de commissie vinden passagiers het gedrag van de chauffeurs nogal eens onbeschoft. Om scheve concurrentieverhoudingen tussen taxi's uit verschillende gemeen ten recht te trekken, pleit de commissie taxivervoer ervoor om de vergunning verlening voortaan bij de provincie te leggen Op dit moment is vergunningaf- gifte een zaak van de gemeenten De handel in vergunningen moet verdwijnen (Van onze redactie economie OTTERDAM Esso Nederland zal zijn raffinaderij in de Botlek over drie jaar totaal bben aangepast aan de veranderde vraag. Een investering van f2,5 miljard wordt gedaan n alle stookolie in lichte olieprodukten (zoals benzine) en gas om te zetten. De raffinaderij ordt geheel veranderd, tegelijk met de bouw van een zogenaamde flexicokerinstallatie voor omzetting van stookolie. twil niet zeggen dat de capaciteit n de ruim 20 jaar oude raffinaderij irdt uitgebreid. Na modernisering jft deze op achteneenhalf miljoen i per jaar. De stookolie-omzetting n 32.000 vaten (van 159 liter) per g wordt in het totale proces inge- t. „Zouden we dit niet doen dan is voor de raffinaderij geen toekomst aldus president-directeur R ihan van Esso Nederland maandag presentatie van het project, wijziging van het raffinagepatroon gebaseerd op de teruglopende lag naar stookolie. Nam in 1970 in iropa van het totale olieverbruik de lokolie nog 40 procent in, dit aan- el was in 1982 nog maar 19 procent. 5 zal dat nog 15 procent zijn en het jaar 2000 slechts 9 procent, orzaak is vooral, dat de elektrici- tscentrales steeds minder stookolie i steeds meer kolen en gas versto- aarom is het kernprobleem voor emaatschappijen dat ze met een ale overcapaciteit zitten Stooko- ■overschotten zijn onverkoopbaar, wijl de raffinaderijen de laatste jaren al op hun minimumcapaciteit draaien. Men moet dus raffinaderijen sluiten of het fabricagepatroon wijzi gen. want de concurrentie is groot en de overlevingskans dus klem Esso koos voor aanpassing. Investering In augustus werd begonnen met de bouw van de omzettingsfabriek. die deel uitmaakt van het raffinagecom- plex. De investering van f2,5 miljard is het grootste bedrag dat een parti culiere onderneming in Nederland ooit voor een project besteedde. Esso verwacht er veel van, mede omdat het gas dat de flexicoker oplevert voldoende is om straks in de eigen energiebehoefte van het fabrieks complex te voorzien. Volgens Dahan is de raffinaderij dan weer voor 20 tot 30 jaar „bij de tijd". De Essomensen zijn trots met deze investering 240 directe nieuwe ar beidsplaatsen te scheppen, tevens nog 180 erbij in de raffinaderij Gemid deld zullen dne jaar lang 4000 man (aannemers e.d.i aan het werk zijn op het Botlektdrrein, waar een leeg stuk van 10 hectare wordt volgebouwd. De toelevermgseffecten zijn zeer groot, vooral voor Nederlandse bedrij ven. Esso heeft zijn best gedaan de Nederlandse industrie tijdig tevoren attent te maken op de kansen, die hier worden geboden. Het project is in vijf delen gesplitst, maar totaal gaat het om het sluiten van niet minder dan 200 toeleveringscontracten. Mits con currerend en aan scherpe eisen van levertijd en kwaliteit voldoend, krij gen Nederlandse bedrijven prioriteit bij dit werk. Esso koos voor Rotterdam in het emproeven Het Engelse minis- van defensie heeft maandag op- Jit gegeven tot een onderzoek r de gevolgen die de kemproeven in de jaren vijftig en zestig zijn tuden mogelijk hebben gehad de gezondheid van degenen die bij betrokken waren. Het onder- k zal twee jaar duren en gaat .000 pond (900.000 gulden) kosten, wordt uitgevoerd door de Natio- Raad voor Radiologische Be- lerming. KONINGEN (ANP) Werklozen die *ens diefstal voor de rechter ver- lijnen. worden over het algemeen aarder gestraft dan werkende die- l Dat blijkt uit een doctoraals- jtie van drs. G. Kannegieter. die armee aan de Groninger rijksuni- rsiteit zijn socioiogiestudie af- ndt. !t gegevens van het Centraal Bu rn voor de Statistiek (Cbs) in Den aag zijn om het jaar gedurende de riode 1965-1979 de strafmetingen n honderd werkenden en honderd irklozen met elkaar vergeleken. Alle rdachten werden beticht van een- ludige diefstal. De betrokkenen wa- nallen mannen, afkomstig uit de gere sociale klassen en in het bezit n de Nederlandse nationaliteit, erkenden kregen minder zware ge- ngenisstraffen opgelegd. De rechter gde werkenden ook eerder een geld- iete op terwijl werklozen dan een vangenisstraf kregen toebedeeld. SN HAAG (ANP) De transportor- nisatie NOB Wegtransport. PCB tgvervoer en KVO zijn kwaad op it ministerie van verkeer en water- aat. Directe aanleiding vormen uit- Ungen van staatssecretaris Scher- enhuizen zaterdag tijdens het con- :es van de katholieke vervoerders ganisatic. Jherpenhuizen beschuldigde trans- Jrtondernemers van 'moderne sla- :mij', omdat zij werknemers buiten collectieve arbeidsovereenkomst 't aparte, slechtere contracten dwin- :n op straffe van ontslag, olgens de organisatie lijkt deze be- ihuldiging nergens op, omdat de ieeste ondernemingen correct aan in verplichtingen voldoen. „Het lijkt verdacht veel op. dat de WD- twlndsman kritiekloos de gedachten n sommige topambtenaren heeft ttrgelezen aldus de organisaties in i maandag uitgegeven gezamenlij- reactie. eisen dat de WD-bewindslieden pherpenhuizen en minister Smit- roes iets gaan doen „aan de te vaak Krklinkende anti-werkgeversstem- g op het departement AMSTERDAM (ANP) Het nemen van proeven op levende dieren om na te kunnen gaan of bepaalde cosmetische of chemische stoffen schadelijk zijn voor de mens wordt door de meeste Nederlanders afgewezen. Wat betreft vivisectie ten behoeve van medicijnen bestaan er aanzienlijk minder bezwaren. Alternatieve proeven verdienen echter de voorkeur, zo vindt tachtig procent van de Nederlanders van achttien jaar en ouder die door het NLPO zijn gepolst over hun houding ten opzichte van vivisectie. Het NIPO voerde de enquête uit in ren, Zestien procent heeft geen opdracht van de Nederlandse Bond bezwaar tegen dergelijke proeven, tot Bestrijding van de Vivi-sectie Wat betreft vivisectie ten behoeve Het nieuwe bestuur van deze bond van chemicaliën vindt 68 procent wilde met deze enquête de nood- dat daar een einde aan moet ko- zaak van de vivisectiebestrijding men wegens de grote bezwaren die onderzoeken Ook wilde het be- er aan kleven en 23 procent vindt stuur inzicht krijgen in de bekend- dat die proeven ondanks de bezwa- heid met en de sympathie voor het ren toch gedaan moeten worden, werk van de bond. - Vijf procent heeft geen bezwaar. Eenentachtig procent van de door Bij het onderzoek bleek dat negen het NIPO ondervraagde mensen van de tien ondervraagden op de heeft zulke ernstige bezwaren te- hoogte is van het feit dat er vivisec- gen dierproeven ten behoeve van tie wordt uitgevoerd. Dat dierproe- cosmetische produkten dat ze vin- ven worden gedaan voor de medi- den dat die moeten worden afge- cijnenindustne wist 84 procent en schaft Dertien procent heeft er wel dat er proeven worden genomen bezwaar tegen, maar meent dat die met dieren voor de cosmetische proeven toch moeten worden uitge- industrie wist 71 procent Slechts voerd. Vier procent zei er geen 48 procent van de ondervraagden bezwaar tegen te hebben. was ervan op de hoogte dat ook Proeven op levende dieren ten be- voor een aantal chenuche produk- hoeve van de ontwikkeling medicijnen stuit bij achttien pro cent van de ondervraagden op zo- ten (zoals was- en schoonmaakmid delen) dierproeven worden gedaan. Van de ondervraagden vond 84 veel bezwaren dat ze vinden dat die procent dat alternatieve proeven - proeven achterwege moeten blij- waarbij geen dieren worden op- ven; 64 procent is echter van me- geofferd - moeten worden gedaan, ning dat dierproeven ten behoeve ook als die proeven meer geld van medicijnontwikkeling gedaan kosten. Elf procent was daar niet moet worden ondanks de bezwa- voor. Op het Binnenhof te Den Haag heeft maandagmorgen Marion Bienes (n zich in een kooi geïnstalleerd Dit uit protest tegen vivisectie en dierenmishandeling De dierenliefhebster ivil deze vorm van protest de hele week overdag volhouden kader van de afspraak met de rege ring over het besteden van de winst op het Nederlandse aardgas (het zoge naamde heren-akkoord) Verder spe len mee het gunstige arbeidsklimaat en het feit dat de loonkosten niet meer zo hoog zijn Tien procent van de investeringskos ten betreft milieuvoorzieningen Voor al de zogenaamde zure uitworp wordt teruggebracht zwaveldioxyde van 30.000 tot 10.000 ton per jaar. stikstof van 5.000 tot 3.000 ton per jaar Het oliegehalte in het afvalwater wordt door invoering van biologi sche zuivering van 20 tot 5 deeltjes per miljoen verminderd, het aantal- vervuilingseenheden in het afvalwa ter wordt tot de helft teruggebracht. Ter voorkoming van overlast door stof, stank of lawaai worden ook investeringen gedaan. Esso ontwik kelde zelf het proces van deze omzet- lingsmelhode. De fabriek in Rotter dam wordt de vierde ter wereld. Labourpartij stoot vijf 'militanten' uit (Van onze correspondent Henk Damt BRIGHTON De Britse Labourpar tij heeft gisteren de eerste werkdag van haar jaarcongres in Brighton gebruikt om de nieuwe partijleider, Neil Kinnock. te volgen in zijn roep om meer eenheid. Tijdens een besloten vergadering be sloot het congres met een stemmen verhouding van 3 tegen 1 definitief de vijf belangrijkste vertegenwoordigers van de trotzkistische stroming 'Mili tant Tendency' uit de partij te stoten Deze kwestie heeft de Labourpartij lang verdeeld. De linkervleugel heeft zich steeds tegen de uitstoting van de vijf extreme partijleden opgesteld Dat het congres gisteren met zo'n grote meerderheid akkoord ging met die uitstoting, bewijst dat het verlan gen naar eenheid nu boven alles gaat. Het congres stelde zich ook opvallend gematigd op in zijn uitspraken over de vraag, waarom de algemene verkie zingen van 9 juni zo desastreus voor de socialisten zijn verlopen. Volgens het congres is dit verlies primair te wijten aan 'slechte organisatie'. ROTTERDAM (ANP) Shell Tan kers. de Nederlandse rederij van de Koninklijke Shell-groep. heeft beslo ten een order te plaatsen voor de houw van drie tankers van 85 000 ton, die geschikt zijn voor het vervoer van zowel ruwe olie als olieproduk ten. Besprekingen met de werf Hyundai Heavy Industries in Zuid-Korea zul len naar Shell maandag zei te ver wachten binnen enkele weken worden afgerond. De schepen, die met een Nederlandse bemanning onder Nederlandse vlag gaan varen, zullen in 1985 worden opgeleverd Met deze opdracht is een bedrag gemoeid van ongeveer 300 miljoen gulden. LU In Amersfoort vond gisteren de presentatie plaats van het eerste nummer van hel 'Katholiek Nieuwsblad'Ruim 100 000 Nederlanders krijgen de krant vandaag in de bus UTRECHT (GPD) De Nederlandse bisschoppen hebben geweigerd om in een open brief het nieuwe blad Katholiek Nieuwsblad aan te bevelen. Het blad. dat vandaag voor het eerst verschijnt, had de bis schoppenconferentie om een dergelijke ondersteu ning gevraagd. Omdat de bisschoppen zich niet vooraf wilden identifi ceren met de inhoud, gingen ze niet verder dan in een kort bnetje te schrijven waardering te hebben voor het initiatief. De zin in een pagina-grote advertentie van het Katho liek Nieuwsblad dat de bisschoppen de uitgave, die voorlopig twee keer per week verschijnt. ..van harte begroeten is door sommige bisschoppen dan ook met verbazing gelezen F. Oudejans, woordvoerder van de Bredase bisschop Ernst ..Zo is dat niet gezegd. In de augustusvergadenng hebben de bisschoppen besloten niet op dat verzoek om adhesie in te gaan" T van Schaik, redacteur geestelijk leven van het Katholiek Nieuwsblad, zegt dat het een kwestie van interpretatie is. „In een brief van mgr. Bar stond „waardering", dat lijkt me nog sterker dan van harte begroeten" Volgens pater Rood van het secretariaat van de Nederlandse bisschoppenconferentie in Utrecht nemen de Nederlandse bisschoppen ten opzichte van de nieuwe katholieke krant een afwachtende houding aan. Het blad is een uitgave van de Amulfusstichting. AMSTERDAM (ANP) De Coorn- hert Liga, landelijke vereniging voor strafrechthervorming, is verontrust door een wat zij noemt toenemend aantal mishandelingen van journa listen door de politie. Volgens de Liga lijkt het gerechtvaardigd te con cluderen dat de politie geen 'journa listieke pottenkijkers' wenst. De Liga zegt dit maandag in een reactie op de aanhouding op 26 sep tember in Amsterdam van een journa list bij ongeregeldheden na een kraak- actie, maar zij wijst ook op zeven andere recente gevallen van mishan deling en/of aanhouding van journa listen. De Coomhert Liga zegt de stellige indruk te hebben dat het met langer gaat om op zichzelf staande incidenten. Zij vindt het verder op merkelijk dat het vooral radioverslag gevers en persfotografen zijn. die het werken onmogelijk wordt gemaakt door mishandeling of aanhouding Vlucht Een 20-jarige Oostduitser is in hel weekeinde naai" de Bondsre publiek gevlucht. Naar maandag in Hannover is meegedeeld, kwam hij ongedeerd over de grensversperrin- gen in de deelstaat Nedersaksen West-Duitsland binnen. EINDHOVEN (ANP) De Eindhovense ge meentepolitie komt in de toekomst niet meer in alle gevallen in actie. „In het kader van nood zakelijke bezuiningen zullen concessies ge daan moeten worden, zowel op het terrein van de kleine als dat van de zware criminaliteit", aldus maandag hoofd commissaris R. Hessing in een toelichting op het voornemen van b. en w van Eindhoven om hel overwerk bij de politie met dertig procent te rug te brengen. Het Eindhovens college wil volgend jaar 34 mil joen gulden bezuinigen, zo werd maandag be kendgemaakt op een persconferentie De ko mende jaren zal er nog forser moeten 'worden ingeleverd, meent wet houder mr H. de Kok van financiën. Dat bete kent niet alleen dat het aantal ambtenaren met ongeveer 250 moet wor den teruggebracht tot 2400. maar ook dat de gemeente niet langer be reid is te betalen voor extra overwerk bij de gemeentepolitie. „De burger zal dat wel merken. Ik denk dat in overleg met jusltitie moet worden vastge steld welke taken wel behandeld zullen moe ten blijven worden en welke niet", aldus bur gemeester dr G. Borrie. In de praktijk betekent een en ander dat in een aantal gevallen de poli tie niet meer zal doen dan slechts het opne men van de aangifte van een strafbaar feit door de politie, zodat registratie van het politie-optreden in beeld of geluid wordt verhinderd „Opvallend is voorts dat de politie vooral optreedt tegen journalisten als die opnamen maken van aanvechtbare politiehan- delingen". aldus de Liga. Zij is van mening dat op die manier de meest directe controle op het toch al moeilijk controleerbare politie apparaat praktisch onmogelijk wordt gemaakt. „Het is de politie zelf. die bepaalt welke informatie over haar optreden het publiek mag bereiken. Van persvrijheid is dan geen sprake meer", aldus de Coom hert Liga. De Coomhert Liga zegt dat tot nu klachten van journalisten over mis handeling door de politie bij het open baar ministerie of de burgemeesters tot niets hebben geleid. Volgens haar krijgt de klager meestal als antwoord dat hij of zij het politiewerk had belemmefd of dat de situatie ter plaatse erg chaotisch en onoverzich telijk was, De Liga vindt deze argumenten* geenszins afdoende. De Coornhert Li ga stelt dan ook voor dat de betref fende autoriteiten, openbare ministe ries en burgemeesters, duidelijke en niet voor misverstand vatbare richt lijnen opstellen voor de politie, waarin de functie van de pers dpti- maal lot haar recht komt, „zoals dat in een democratie betaamt". TRIBUNAAL KLAAGT DRIE BEDRIJVEN AAN ROTTERDAM (ANP) Ondanks al lerlei overheidsmaatregelen, inter nationale overeenkomsten en inspan ningen Van de industrie, blijft het milieu nog steeds te zwaar belast door de lozing van zware metalen, meent de organisatie van het Inter nationale Watertribunaal, dal maan dag in Rotterdam is begonnen aan de behandeling van een twintigtal aan klachten tegen dc industrie en over heid. Maandag werden twee Duitse overne mingen en een Belgisch bedrijf ervan beschuldigd onvoldoende maatrege len te hebben genomen om de lozing van zware metalen te beperken of zelfs stop te zetten. Een uitgebreid onderzoek van de Duitse milieu-orga nisatie Umweltschutzgruppe Physik- und Geowissenschaften heeft aange toond dat de metaalfabriek Norddeut- sche Affinerie AG in Hamburg grote hoeveelheden van de zwaar giftige metalen cadmium, lood en arsenicum in de Elbe loost. De Duitse milieugroepering zei maan dag van mening te zijn dat de lozingen een ernstige bedreiging vormen voor het drinkwater en de fruit- en groente teelt in de omgeving van het leefmi lieu van de rivier de Elbe De Belgi sche milieugroepering werkgroep Wa ter klaagde maandag op het tribunaal de Belgische onderneming Matallur- gie Hoboken Overpelt in Antwerpen aan voor de verontreiniging van de lucht door uitstoot van lood- en cad- miumdeeltjes De vervuiling leidt tot ernstige verontreiniging van het op pervlaktewater en de onderneming brengt willens en wetens de gezond heid van de bevolking in gevaar Twee bedrijven van de Duitse onder neming Preussag in Xorderham en Bremen werden maandag beschul digd van het lozen van grote hoeveel heden cadmium, lood. koper en zink in de rivier de Weser en de haven van Bremen. De aanklagers, de milieuor ganisatie Stephan Wellershausm vre zen, dat als Preussag met de lozingen doorgaat, het biologisch leven in de Waddenzee en de overige kustwate ren binnen enkele tientallen jaren verdwenen zal zijn. Uit onvrede met economie nepbom gelegd HEERHl'GOWAARD (ANP) Twee mannen uit Heerhugo- waard en een vrouw uit Alk maar hebben tegenover de poli tie bekend op Prinsjesdag een nepbom te hebben geplaatst op een spoorwcgviaduct bij Heer- hugowaard. Het treinverkeer kwam daardoor enkele uren stil te liggen. De drie werden afgelopen woens dag aangehouden Het drietal, de 19-jarige J M van den B en de 25-jarige J ,J B uitHeerhugo- waard en de 20-jarige mevrouw C. V uil Alkmaar, verklaarden uit onvrede met de economische situatie te hebben gehandeld. Ze hadden die dag ook het ge meentehuis. hel politiebureau en het NS-stalion van Heerhugo- waard nog willen volschilderen. De drie zijn met aangesloten bij enige politieke groepering of ac tiegroep Onderzoek heeft uitge wezen dat de namaakbom een zeer professionele imitatie was var. een echte bom. De drie hebben een proces-verbaal ge kregen wegens bedreiging met een misdrijf tegen het leven en het in gevaar brengen van het spoorwegverkeer

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 5