Wegschap wil bijdrage ^even procent verlagen Kermis Vlissingen voortaan ook op zondagen geopend GEHANDICAPTEN EN SEX v^vniovr^ VQCMI Eversdijk wil ook ongehuwde 'tweeverdieners' aanpakken TEGEMOETKOMING AAN WENS TOT BEZUINIGEN Broers 9verslingerdaan accordeon Een hindernis extra RAAD VERWERPT VOORSTEL VAN COLLEGE B EN W inleveren; En vergeet ook het Cijferspel niet. INSDAG 4 OKTOBER 1983 f *#1 5 ■'••v» •AidVwl provincie" 13 UDDELBURG - De bijdragen van de acht Walcherse gemeenten en van het Waterschap i'alcheren aan het Wegschap Walcheren zullen in 1984 dalen met zeven procent. Het is niet ekend of een dergelijke forse verlaging zich voor het eerst in de geschiedenis van het 8-jarige Wegschap voordoet. Zeker is in ieder geval dat enkele woordvoerders van het i'egschap zich zo'n verlaging niet kunnen herinneren. bijdrage (of omslag) die de ge- komen vóór 15 december Op die dag deze weg aangelegd. Het totale pro leenten en het Waterschap leveren vergadert het Wegschap over de be- ject kost ongeveer twee miljoen, vier raamd van ruim ƒ54.000,-. Het ebeurt op grond van de zogenaamde groting en de hoop is erop gevestigd ton van dit bedrag is uitgetrokken Wegschap bespreekt de begroting i aneensehappelijke regeling Voor dal de nieuwe verdeelsleutel ook dat it jaar bleef de bijdrage hetzelfde, in de gemeente Vlissingen kan worden 182 steeg hij nog met 4.7 procent. In geaccepteerd, aanbiedingsbrief die hoort bij de Het meerjarenschema dat in de aan- tgroting voor 1984 van -het biedingsbnef wordt gepresenteerd uur: ..Door deze verlaging menen heer Engelvaart komt de definitieve ii een aanzienlijke bijdrage te leve- lijst in de tweede helft van oktober n aan de algemene wens tot bezuini- gereed Nu staat er in het schema een ng, alhoewel we ervan overtuigd zijn bedrag opgenomen van 1.6 miljoen jt verschillende onderhoudsramin- voor de verbetering van de Polredijk krap zijn opgezet. Uiteraard tussen Veere en Vrouwenpolder. Er illen dergelijke grote verlagingen wordt onder meer een fietspad op jn de omslag in de komende jaren et bereikt kunnen worden" dmmistrateur J. Engelvaart ver aarde hierover desgevraagd: ,,Het is ij logisch Als je zo een paar jaar Dorgaat met verlagen dan hou je op et laatst geen cent meer over", e totale bijdragen die de gemeenten het Waterschap in 1984 op tafel loeten leggen komen uit op 2.710.000.-. Ook de gemeente Vlissin- de lijst met bijdragen opge- Dmen. Zoals bekend besloot de Vlis- ïgse gemeenteraad uit het egschap te stappen uit protest te- ■nde hoge bijdrage die deze gemeen- moet leveren. Voor 1984 komt dit I op 366.6633,-. Het besluit van de lissingse raad wordt echter pas van acht als het door Gedeputeerde aten wordt goedgekeurd, aar voor het zover is, zal een spe- aal in het leven geroepen commis- onder leiding van dijkgraaf mr J. antsheer onderzoeken of er een an- ire verdeelsleutel onder de deelne- lende gemeenten gevonden kan orden. De commissie streeft ernaar s et de oplossing voor de dag te dagelijks bestuur noemt de verhoging met bijna 20.000.- ten opzichte van 1983 aan de bescheiden kant. ..Gelet op de steeds stijgende prijzen van olieprodukten i asfalt i en ook de achteruitgang in kwaliteit van de be staande wegen' .licht het bestuur toe Tenslotte wordt voor de gewone on- oorziene uitgaven een bedrag gc- voor de voorbereidingswerkzaamhe- den. Een bedrag van een ton wordt ge raamd om de voorbereidingen uit te burg. voeren voor het opknappen van de ergadering van donderdag 15 december, die vanaf half drie wordt gehouden in het stadhuis van Middel- fegschap schrijft het dagelijks be- dit keer heel mager, maar volgens de Hondegemsweg tussen Grijspkerke en Serooskerke. Voor 1985 wordt ge dacht aan een bedrag van twee mil joen gulden voor het eigenlijke werk aan deze weg Het "normale onderhoud' aan de pol derwegen op Walcheren zal in 1984 ongeveer acht ton gaan kosten. Het De broers Hans tl) en Kees van der Maas Zeeuws kampioen politiehonden A. de Ruijter WOLPHAARTSDIJK Bij het pro vinciaal kampioenschap van de Ko ninklijke Nederlandse Politiehond Vereniging, dat afgelopen zaterdag in het natuurgebied De Piel te Wol- phaartsdijk is gehouden, is A. de Ruijter Zeeuws kampioen geworden. De Ruijter, aangesloten bij de club Schouwen-Duiveland, behaalde in to taal 421 punten, Het niveau van de deelnemers met hun honden was van een bijzonder hoog gehalte, overigens niet zo verwonderlijk, want de deelne mers hebben al eens eerder aan een nationaal kampioenschap deelgeno men. Titelverdediger Gerrit Blaau- wendraat van club Saeftmghe uit Clinge moest genoegen nemen met een derde plaats en een totaal score van 416.5 punten De Clingenaar ver overde wel de DINO-wisselbeker, om dat hij de beste was bij het onderdeel afdeling I. De uitslag is als volgt: 1 A. de Ruijter, Schouwen-Duiveland. 421 punten. 2 J. de Nooyer, Middelburg. 418 punten, 3 G Blaauwendraat, Clin ge, 416,5 punten NV-jongeren houden hema-bijeenkomst iver ontslag OSTKAPELLE De jongerenorga- salie van het Christelijk Nationaal akverbond, de Werkende Jongeren- S'V, houdt van maandag 10 oktober dinsdag 13 oktober een tweedaag- bijeenkomst in Ooslkapellc. Het nderwerp is ontslag en alles wat aarbij komt kijken. De bijeenkomst bedoeld voor jongeren tot 28 jaar ook voor niet-leden van het CNV. CNV-jongeren willen praten over ltslag omdat nog te weinig mensen de hoogte zijn van wat zij wel en tt moeten doen als zij ontslag aan- fzegd krijgen. Naast algemene infor- atie over ontslag wordt er ingegaan collectief ontslag en individueel itslag. Om het een en ander duide- k te maken" zullen er twee films orden gedraaid. Een over een be- njfssluiting en één over een indivi- uele ontslagsituatie, ok wordt er bekeken of het mogelijk om ontslag te voorkomen en hoe dit gedaan moet worden. Door mid- el van een rollenspel wordt duidelijk oe de ontslagprocedure bij het ar- Eidsbureau werkt. Voor de dinsdag oktober staat een discussie over ntslag op het programma, hiervoor |n de heer S. Jorritsma van de idustne- en Voedingsbond CNV, en eheer A. R. Saman van de Kring van hristelijke Werkgevers in de Kanaal- ine uitgenodigd. De bijeenkomst ordt gehouden in het CNV conferen eoord 'Bos en Duin" in Oostkapelle. begint maandag om 10 00 uur en ndigt dinsdagmiddag om 16.00 uur. ■edenvergadering an de Zeeuwse Vandelsportbond 10ES - De Zeeuwse Wandelsport- OOSTERLAND „Veel mensen denken bij het woord accordeon alleen aan straatmuziek, bruiloften, partijen en de Kermisklanten. Maar het instrument heeft vele mogelijkheden voor allerlei andere stijlen, niet in 't minst voor de muziek van serieuze hedendaagse compo nisten als bijvoorbeeld Jacobi, Ton de Leeuw en Bern- hard van Beurden". Voor Hans en Kees van der Maas uit Oosterland heeft het bespelen van de accordeon de laatste jaren zo'n grote daadwerkelijke betekenis gekregen dat zij er hun beroep gaan maken. De tWee broers zijn leerling aan het De twee broers Van der Maas vormen samen met nog een negental accordeonisten, een basklarinettist, een vibrafo- nist en een zangeres het Rotterdams accordeon-ensemble Accord', dat na een geslaagd optreden vorig jaar in Parijs onlangs terugkeerde van een eveneens succesvolle tour nee in Oostenrijk. Daar werden radio-opnames gemaakt en concerten gegeven in Weits, Gras en Deutschlands- berg. Woensdag treedt het gezelschap op in Winschoten en verder liggen nog in het verschiet een concert in Amster dam en een tournee in Zweden. Deze optredens zijn van grote betekenis ter verbetering van de reputatie conservatorium in Rotterdam. Hans heeft de accordeon accordeon, vertelt Hans. „En het werkt beslist, want na zelfs als hoofdvak, en doet in mei eindexamen. 23-jarige oud-leerling van de Zeeuwse accordeondocent Ger Blom heeft dan nog twee jaar te gaan met zijn opleiding orkestdirectie en ensemblebegeleiding. Zijn vier Hans afloop van de concerten hebben berichten gehad." vaak enthousiaste n der Maas krijgt aan het Rotterdamse jaar jongere broer Kees krijgt aan het conservatorium een torium les van Miny Dekker. In de toekomst wil hij graag algemene muzikale vorming, gericht op op het geven van aan de slag als accordeondocent en dirigent. En zijn schoolmuziekonderwijs. En hij 'doet' accordeon en trom bone als bijvakken. broer Kees hoopt na zijn opleiding muziekonderwijs op :holen te gaan geven. 'CDA VER WERPT STRAF OP HUWELIJK' AXEL Het kabinet Lubbers moet was optimistisch over de ontwikke- stemt met 'het consequente maar niet alleen de gehuwde tweeverdie- ling van de economie en de gevolgen gematigde bezuinigingsbeleid' ..Wel- ners extra belasten maar ook de ongehuwde. Zou dat niet gebeuren, dan krijgt een dergelijke maatregel het karakter van een 'straf op huwe lijk en gezin 'cn dat moet het CDA verre van zich werpen'. Dat zei maan dagavond drs H. Eversdijk, vice- voorzitter van de christen-democra- 'tische tweede-kamerfractie, tijdens een spreekbeurt in Axel. van troonrede en miljoenennota. „De iswaar wordt 3.5 miljard méér omge- voorboden van een prille lente worden bogen dan het regeerakkoord voor zichtbaar Er is licht aan het eind van schrijft, maar tegelijkertijd 3.5 miljard de tunnel. De troonrede straalt het minder dan strikt genomen nodig zou vertrouwen uit dat een moedig rege- zijn om alle financiële tegenvallers op nngsbeleid - ondanks alle pijnlijke te vangen' maatregelen - bemoedigend zal uit werken". Hij stelde met voldoening vast dat - Dantaü het beleid van het kabinet taTSLS Se^Sn-^riveS11 e„i65alns daalt. „Me, Hij constateerde met voldoening dat „De economie krabbelt weer op. 'de „'„"f hV„a" c"!'e^V®; .e de regering gehoor heeft gegeven aan ernei van de werkloosheid zwakt af. ,astendTuk moe_l hoge prioriteit krij- de regering gehoor heeft gegeven aan groei van de werkloosheid zwakt af. het pleidooi van zijn partij voor een gen, mede daardoor zal ook het finan- ond houdt zaterdag 22 oktober de eerlyker lastenverdeling m '84. De alljaarlijkse algemene ledenvergade- ng in de kantine van het politiebu- lau in Goes. Naast het wandelpro- ramma voor 1984 worden voorstellen esproken voor de inschrijfgelden en Mtributies voor 1984. De bijeen- omst begint om 10.15 uur. ieen schorsing leluidsvoorwaardcn Thoolse landbouwer 'Van onze Haagse redacteur i EN HAAG De Thoolse landbou- ler D. J. van Gorssel heeft tever- ttfs gevraagd om schorsing van teisen ten aanzien van 't lawaai dat bij z'n bedrijf horende ventilato- en mogen maken. Van Gorssel had «waar gemaakt tegen de wijzigin- nvan de hinderwetvergunning die en w van Tholen hem hebben erleend. Hij vindt de eisen ten aan- ien van de geluidsproduktie te btng, en vroeg dan ook schorsing ij de Raad van State. Ie schorsing is hem geweigerd, maar de praktijk maakt dat voor Van irssel niets uit. zo blijkt uit de ltspraak van de Raad van State. De ;nte heeft namelijk vergeten om •H termijn voor te schrijven waarbin- de landbouwer aan de eisen die m gesteld zijn zou moeten voldoen. Jat zal, zegt de Raad van State, de in uiteindelijk wel doen. maar tot zover is hoeft Van Gorssel zich de geluidsvoorwaarde uit de hm- 'etvergunning niets aan te trek- t Seluidseisen zijn overigens opge teld in verband met de woningen die pde buurt van de boerderij aan het denkamp zijn gerealiseerd. de bedrijfwinsten beginnen weer te groeien, de export profiteert van het Gehandicapte mensen hebben recht op een normaal bestaan. Hulpver leners, ouders van gehandicapte jongeren, medici zijn het daar zonder meer over eens. Toch blijkt dat sommige zaken w orden wegge drukt naar de achtergrond. Sexualiteit bijvoorbeeld. Alsof gehandicapte mensen deze gevoelens niet hebben of mogen beleven. En dat terwijl gehandicapten voor het uitdrukken van hun sexuele gevoelens anderen juist meer nodig hebben dan valide mensen. Om de situatie in Zeeland enigszins te verbeteren, heeft een groep betrokkenen onlangs de werkgroep socio-sexuele ontwikkeling jeugdig gehandicapten (SOG) Zeeland in het leven geroepen. De eerste stap naar een betere acceptatie in de Zeeuwse samenleving van het probleem zet de werkgroep zaterdag 8 oktober met een themadag in het activiteitencentrum in Goes. Onder sexualiteit wordt behalve ge slachtsgemeenschap verstaan stre- acht het belangrijk dat cr meer kansen voor gehandicapten wor- len, koesteren, lichamelijk contact, den geschapen. „Niet alleen lichamelijke warmte. Genegenheid sexualiteit tussen invaliden onder geborgenheid waar een ieder toch zo zijn behoefte aan heeft Daarnaast heeft sexualiteit een re latieaspect. Het gaat om het uit drukken van genegenheid aan een ling, maar vooral ook met vali den", meent hij. Vos erkent dat zoiets jaren nodig heeft. „Een ge bouw kun je zo aanpassen", stelt hij. „Maar dit moet groeien. ander door middel van het eigen Hulpverleners, verzorgsters worden lichaam en andersom. Sexualiteit is vaak geconfronteerd met de relatie evenwel nog een beladen begrip in problemen van gehandicapten. Niet de samenleving, zeker wanneer het zelden worden jongeren in gehandi- betrekking heeft op gehandicapten, captencentra verliefd op hun bege- Jaap Hissink. cursusleider bij het Zilveren Schor, bezigheidscentrum voor gehandicapten in Arnemui- den, wijst erop. dat godsdienst een grote rol bij het wegdrukken van de sexualiteit speelt. Dat maakt het voor veel gehandicapte jongeren moeilijk om met hun problemen bij hun ouders aan te kloppen. Hissink geeft verder aan dat ook medici veelal over de zaak heenkijken. Ge handicapten worden meer als ziek tebeeld dan mens met gevoelens beschouwd. De sexuele gevoelens zijn voor valide en invalide mensen het zelfde, legt Leo Vos uit Grijpsker- ke, zelf gehandicapt, uit. Het is meer, een verschil in verpakking, vindt hij. Vos benadrukt dat de beperkingen van gehandicapten doorgaans een extra accent krijgen door heersende vooroordelen. Vali de mensen vinden gehandicapten bovendien vaak minder aantrekke lijk. is de mening van Leo Vos. Daarnaast zijn er praktische beper kingen. „Ik ervaar dat invaliden zelf altijd het initiatief moeten nemen", zegt Vos. „En over een dergelijk onderwerp beginnen is erg moeilijk. Als ik een auto of een rolstoel wil hebben is het makke lijk. Dan schrijf ik een brief naar het GAK en de molen draait." Vos deld Het ging en gaat meer en meer om het verruimen van de mogelijk heden van gehandicapten. De Zeeuwse werkgroep is eigen lijk een uitvloeisel van de werkzaamheden van de elders in het land actieve werkgroepen. Be trokkenen vonden het hoog tijd dat ook in Zeeland de bal eens aan het rollen gaat. Groepsbegeleider Wil ly Ales van de werkgroep Zeeland hoopt daarom dat zoveel mogelijk betrokkenen de themadag in Goes bezoeken. De zaak is in de provin cie nog slechts bespreekbaar, be toogt ze. De themadag is bedoeld voor gehandicapten. ouders, groepsleiding, leerkrachten, medi ci en andere betrokkenen. De werkgroep SOG-Zeeland be staat momenteel uit Willy Ales, groepsbegeleidster. Hans Gerrits, revalidatiearts; Piet Hoogland, cur susleider. Jaap Hissink. cursuslei der. J. de Krui.jk, bestuurslid van de bond voor ouders van spastische kinderen en Joke Mensink, mede werkster van het nationaal orgaan van gehandicapten Er hebben nog geen gehandicapten zitting in de werkgroep Het is de bedoeling dat zich wel gehandicapten tijdens de themadag hiervoor aanmelden. In middels hebben ruim dertig bezoe- kers zich opgegeven. De themadag begint om 10.00 uur. leidsters bijvoorbeeld Voorts ko- Bezoekers kunnen dan een kop kof- men problemen van een meer prak- fie drinken. Omstreeks 10.30 uur tische aard aan de orde. De bege- volgt de opening. Tevens wordt leidsters staan in veel gevallen voor algemene informatie over het ge- een moeilijke keuze. Ze krijgen te beurde verstrekt. Daarna zullen maken met de richtlijnen van het drie mensen hun ervaringen uit de centrum, de vertrouwelijke proble- praktijk vertellen, een gehandicap- men van de gehandicapten en hun te. een ouder en een begeleider. Een eigen gevoelens. De problematiek deskundige gaat. vervolgens met kwam zo'n tien jaar geleden voor een reactie in op deze verhalen, het eerst ter sprake. Onderzoeken Omstreeks 11.30 uur krijgt het pu- wezen uit dat bij jeugdige gehandi- bliek de kans om vragen te stellen, capten veel vragen en problemen Dan kunnen de bezoekers, om 12 30 leefden op het gebied van de sexua- uur. een lunch gebruiken liteit. In gezinssituaties, op scholen Het middagprogramma begint om en instituten, werd hier onvoldoen- 13.30 uur met ccn film. die als de op ingespeeld, aldus de onder- gangmaker moet dienen voor ge- zoeken. Daarop werden de eerste sprekken in verschillende groepen. SOG-werkgroepen in verscheidene Om 15.00 uur is er een thee- op regio's opgericht. Ze stelden zich tot koffiepauze De organisatie rondt doel voorlichting en steun te geven de bijeenkomst om 15 30 uur af. bij de opvoeding van jeugdige ge- Gedurende één uur zullen de resul- handicapten, met name op het ge bied van relaties en sexualiteit. Daarbij werd niet vanuit een be paalde strak omlijnde visie gehan- taten van de themadag worden be keken en eventueel conclusies wor den getrokken René Croeneveld hogere inkomens (vier keer modaal) internationale herstel, onze concur- leveren twee keer zoveel in als de lagere (minimumplus). voor de 'echte minima' komt er opnieuw een koop- rentiepositie wordt sterker en de be drijfsinvesteringen nemen voor het tweede achtereenvolgende jaar toe". krachttoe3lag, die de 3.5 procent Het CDA acht correctie van 'enkele achteruitgang volledig goedmaakt en na de forse koopkrachtdaling in '83 komen de middengroepen er volgend jaar 'betrekkelijk goed af. scheefgegroeide verhoudingen' een onmisbare voorwaarde voor het door zetten van het aarzelende economi sche herstel Bezuinigingen in de col- Eversdijk omschreef de actie van de lectieve sector zijn pijnlijk, maar on- VVD voor het achterwege laten van de inflatiecorrectie als 'een lege huls', doordat de verscherpte progressie in de loon- en inkomensbelasting, die nodig is om de hoogste inkomens extra te laten inleveren, in feite het zelfde effect heeft Daar komt een beperking van de aftrek van buitenge wone lasten bij ontkoombaar. „In het verleden is te gretig vooruitgegrepen op de toekom stige welvaart Tevens is in de achter liggende jaren weinig de tenng naar de nering gezet het zou niet aan vaardbaar zijn de generaties na ons nog meer op te zadelen met onze problemen", aldus Eversdijk. Hij noemde het vanuit dat standpunt De vice-voorzitter van de CDA-fractie gezien begrijpelijk dat het CDA ïn- ADVERTENTIE) OPZU0P2.U IK MOET AA V LOTTO- FORMULIER. A/OG Het raadslid F A Suwijn 1 Progressief deel beneden de Westerschelde". al- Vlissingent meende dat wellicht een beperking in de openingstijd zou kun- an b en w zag nog geen aanleiding nen worden gehanteerd en dacht Burgemeester drs Th J. Westerhout VLISSINGEN - De gemeenteraad van Vlissingen hééft met 20 stemmen voor (PvdA. VVD, D'66 en Progressief Vlissingen) en 9 tegen (CDA cn RPCTi besloten de kermis voortaan ook op zondag geopend te laten z.ijn. Daar mee wordt gehoor gegeven aan een verzoek van de bond van kermisbe- drijfhouders iBovak). De kleinst mo gelijke meerderheid van het collegt om aan het verzoek tegemoet te ko men en stelde dan ook voor de poli tieverordening niet daarvoor aan te passen. Met name het raadslid A. Meijcr-Brouwer (PvdAl drong echter aan bij het college om te bekijken, op welke manier de openstelling van de kermis op zondag kan worden gerea liseerd. ondanks de belemmerende bepalingen van de zondagswet. Mevrouw Meyer-Brouwer zei op korte termijn een wijziging van de politie verordening te willen zien zodat de kermis de volgende zomer op zondag geopend kan zijn. Zij werd daarin bijgestaan door het raadslid J Ver kerk (VVD). Vlissingen wil een re creatieplaats zijn De Flandria brengt 'plezante Belgen' mee en wij willen alles doen voor een levendige binnen stad De kermis valt net in het topsei- zoen en is voor dagjesmensen erg aantrekkelijk aldus de heer Verkerk zei hij, evenals C. J. van der Weele iRPCU), die om principièle redenen een dringend beroep dec-d op de ande re raadsleden de kermis op zondag gesloten te houden. „Voor zover ik weet is er nergens in Zeeland kermis op zondag, met uitzondering van het 14 00 tot van Vlissingen wees op de diensten in Schaap de kerk van de Pinkstergemeente up daarbij aan de periode 17 00 uur. D'66-raadslld meende eveneens, dat de mensen met zondagmiddag Dit volgens hem mag worden belet kermis te vieren betekenen dat de kermis pas vanaf - - - ongeveer 16.00 uur kan zyn geopend ..Het gros van de dagjesmensen is dan wel verdwenen. Daarvan kan je geen vet meer soppen' stelde hij Even ontstond nog een discussie tussen de raadsleden B Koole (CDA) en J Schaap over de vraag, of men het hel christendom belijdt in de politiek, met een dergelijk besluit „Wij zullen deze discussie maar laten oor de zaterdag- of zondagmiddag", wanneer zij dat willen „Misschien kan met aanvullende voorwaarden het geluid wat worden gedemptstel de hij voor. Niet overtuigd Fractievoorzitter M. Dekker CDA zei niet overtuigd te zijn. dat Vlissingen een toeristenstad bij uit stek zou worden door een openstel ling van de kermis op zondag. „Wij zo besloot burgemeester Westerhout willen de zondagsrust handhaven", de wederzijdse interrupties. Raadslid J Schaap D 66* Mensen moeten kermis kunnen vieren wan neer zij dat willen..

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 21