PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Reagan zegt bezoek aan de Filippijnen af PZC 1 Stappen tegen vorming van een Druzische mini-staat Nederland mag volgend jaar veel meer haring vangen Bedrijven ANDIJVIE EN GEHAKT Kraakpand 't Paard door ME ontruimd O vandaag Joop en Jan samen Vrijwel alle topmannen Slavenburg aangehouden 1.25 WEER GESCHUTVUUR ROND BEIROET OPTIMISME OVER HERSTEL VAN VISSTAND Nieuw Op de weg Vrij warm Half tot zwaar bewolkt en later op de j dag af en toe regen. In de ochtend j mogelijk mist. Middagtemperatuur van achttien graden in het Waddenge bied tot tweeëntwintig graden in het zuiden Matige zuidwesten wind. kracht vier, aan de kust nu en dan kracht, zes. 26e jaargang no. 232 insdag 4 oktober 1983 Jp zie pagina 6 rEGENS PROBLEMEN BEWIND MARCOS (Van onze correspondent) ASHINGTON President Reagan gaat niet naar de ilippijnen. Hij heeft ook bezoeken aan Indonesië en Thai- ind afgezegd. Hij zou in november vijf Aziatische landen ezoeken, maar reist nu alleen naar Zuid-Korea en Japan. I loewel het Witte Huis zegt dat Reagan met het oog op I elangrijke debatten in het Congres thuis wil blijven, hebben e ontwikkelingen op de Filippijnen en zorg om zijn veilig- eid daar een belangrijke rol gespeeld. betere beloning, terwijl het land nog volop in opschudding verkeert vanwe ge de moord op oppositieleider Benig- no Aquino. President Marcos leek zondag tijdens een tv-interview te suggereren, dat hij onder die omstan digheden niet voor de veiligheid van de Amenkaanse president zou kun nen instaan. Amerika beschikt op honderd kilome ter van Manila over zijn grootste bases in het buitenland: Subic Bay, de grootste bevoorradingshaven eagan bezoekt China in april en kan ui alsnog in Manila, Jakarta en angkok afstappen. Indonesië en hailand hebben ermee ingestemd eagans komst te verschuiven, ten einde te voorkomen dat te veel na- Irak zou zijn gelegd op de hachelijke olitieke situatie van de Filippijnse esident Marcos. aandag zjjn op de Filippijnen 22.000 r personeel van vijf Amerikaanse ases in staking gegaan voor een Joop Zoetemelk (links) rijdt volgend jaar voo Gisbers, met als kopman Jan Raas (rechts). Esso vernieuwt Bieten de ploeg van Jan Esso steekt 2,5 miljard gulden in de aanpassing van een raffinade rij in de Botlek. De investering levert 240 nieuwe arbeidsplaatsen op. Herindeling Een aparte bestuurlijke status voor Rotterdam en Den Haag zou een splitsing van de provincie Zuid-Holland nutteloos kunnen maken. Minister Rietkerk houdt echter vast aan zijn plannen voor herindeling. (PAGINA 9) De bietencampagne is begonnen. De eerste aanvoer bleef beneden de verwachting en ook de kwaliteit van de suikerbieten valt tegen. De campagne duurt tot omstreeks (PAGINA 5) half december. Verwacht xoordt dat de totale aanvoer dit jaar, vooral door het natte voorjaar, aanmerkelijk lager zal zijn dan vorig (top)jaar. (PAGINA 9) Radio en televisie: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Financiën, economie: 7 Provincie: 9, 11, 13 en 15 Sport: 16 en 17 ROTTERDAM (ANP) sinds 1975 in dienst van v. d. B. aangehouden, ppnieuw zijn twee top functionarissen van ^Iavenburgs bank aan- zomer de bank verlaten, bank in Rotterdam. V. gehouden. Maandag avond werden de 54-ja- rige drs. H. S. G. en de jarige mr. G. H. H. gearresteerd. Beiden waren lid van de raad van bestuur van Sla- fenburgs bank. hield zich bij burgs bank vast. Afgelo- slavenburg voorname- pen vrijdag is de hechte- ijk bezig met de buiten landse vestigingen van bank Hij is nog dagen, steeds lid van de raad van bestuur bij Credit In zijn woonplaats Rid- Lyonnais, zoals het con- derkerk is maandagoch- nu heet. Hij was tend ook de 52-jarige J. iADVERTENTIE Elke dinsdag en woensdag hebben wc groente en vlees ys in de aanbieding. Andijvie, kilo Mager rundergehakt, 500 g7-r48 5.48 Q QO W.Ï70 kilo waarover de marine beschikt in een strategisch zeer belangrijk gebied, en Clark Airfield, waar de luchtmacht is gevestigd. Volgens zegslieden heeft de staking niets te maken met de politie ke onrust, maar de verloven van het marinepersoneel zijn ingetrokken. In Washington wordt gevreesd dat Marcos, die in het weekeinde langdu rig beraad heeft gepleegd met zijn bevelhebbers en minister van defen sie, overwegen opnieuw een militair bestuur in te stellen. Een bezoek van Reagan onder die omstandigheden zou politiek uitge sloten zijn, gegeven de sterke opposi tie die zijn aanvankelijke plannen na de aanslag op Aquino in het Congres reeds hebben ontmoet en de verden king dat Marcos op de een of andere wijze de hand heeft gehad in het uitschakelen van zijn belangrijkste tegenstander. Het uitstel geeft Reagan de gelegen heid de politieke ontwikkelingen op de Filippijnen een half jaar langer gade te slaan. Naar men te Washing ton aanneemt, zullen de bezoeken aan Indonesië en Thailand in april zeker aan hel programma worden toegevoegd. AMSTERDAM (GPD) Honderdvijftig politiemensen hebben maandag middag het kraakpand 't Paard aan de Amstel (Paardenstraat 134-136) in Amsterdam ontruimd. In de stromende regen trok om een uur het eerste peloton Mobiele Eenheid over de verlaten Amstel nadat een hijskraan de barricades voor hen opzij had geschoven. Vanuit het kraakpand werden een Het duurde tot half drie voor acht paar rookbommen op straat gewor- jongens en drie meisjes via een ladder naar buiten klommen. Van de elf krakers is alleen de 22-jarige A. B. van R. door de politie aangehouden omdat hij een brandbom in de rich ting van de ME zou hebben gegooid. De honderden sympathisanten die 's morgens de brandweer hadden be- pen en een tweede peloton ME'ers dook de nog bewoonde benedenver dieping in. Beschermd door schilden werd eerst het hoogbejaarde echt paar Oosterbrugge weggeleid, ge volgd door hun zoon die eigenaar is van het gekraakte pand Met een hoogwerker op een politie- - busje werden negen technici van de k°6eld toendese de brandende bar- zogenaamde braid- en traangaseen- blussen, stonden nj- heid op het dak getild. Hoewel het Oens de ontruiming aan de andere smalle puntdak was voorzien van de Amstel. Het verkeer oude wastafels, radiatoren en de «Jdens de actie omgeleid, dakvensters volgestouwd waren met yorige donderdag besliste de hout. zag de politie snel kans om president van de rechtbank in Am- binnin te dringen. sterdam dat het pand. Paard van Amstelmet het oog op brandge- vaar ontruimd mocht worden. AMSTERDAM De ontruiming van het 'paard van Amstel. maandag- Het lag aanvankelijk niet in de ochtend: een bejaard echtpaar, dat bedoeling dat de politie maandag al nog in het gekraakte pand woonde, tot ontruiming zou overgaan. Maar werd door de politie naar veiliger na de incidenten van maandagmor- oorden gebracht, met een hoofs gen vroeg, is in overleg met burge- handgebaar en onder bescherming meester Van Thijn besloten niet van politieschilden daalde de be- langer met de ontruiming te wach- jaarde dame de stoep af. ten. Vulkaanuitbarsting op Japans eiland TOKIO (UPI'AFP) De vulkaan Oya- ma op het Japanse eiland Miyakeji- ma, 180 kilometer ten zuiden van Tokio, is maandag tot uitbarsting gekomen. De lavastroom bedolf een dorp en veroorzaakte bosbranden. Zeven uur na de uitbarsting van de Oyama werd het eiland getroffen door een aardbe ving met een kracht van 6,1 op de schaal van Richter. Een oudere man wordt vermist, zo deelde de politie mee. Er zijn bij de uitbarsting en de aardbeving geen gewonden gevallen. Wel zijn er 1300 mensen geevacueerd en zijn duizen den mensen hun huis uitgevlucht. BEIROET (REUTER-UPI- in en rond Beiroet dat een AFP) Het Libanese leger is week tevoren van kracht was maandag in actie gekomen na geworden. schendingen van het bestand President Amin Gemayel ontplooide Slavenburg, aldus de Hij was eerste kassier op politie. Mr. H. heeft deze het hoofdkantoor van de Hij was belast met liqui- d B. wordt verdacht van diteiten, assurantiën en valsheid in geschrifte, effecten. Met deze twee airestaties en de aan- Hij werkte sinds 1S48 bij houding van mr. Piet de bank. De gearresteer- Slavenburg vorige week de leden van de raad dinsdag zit nu vrijwel de van bestuur worden ver- hele top van Slaven- dacht van het feitelijk leiding geven aan vals heid in geschrifte, ge ms van de heer Slaven- pleegd door medewer- burg verlengd met zes kers van de bank. Het onderzoek van justitie spitst zich toe op ver meende zwart-geld praktijken bij Slaven burg. Vandaag, 4 oktober, is het Dierendag, de dag dat onze huisdieren extra verwend worden met een lekker maal. Het paard Garry kreeg gisteren al een voorproefje met een diner van appeltjes, dat Martijn hem in een feestelijk versierde mand kwam brengen. intussen diplomatieke activiteit ten voorkoming van de vestiging van een Druzische mini-staat in het Shouf- gebergte die de deling van Libanon een stap naderbij zou brengen. Dru- zenleider Walid Joumblatt had overi gens kort voor zijn onverwachte ver trek voor besprekingen in Athene bestreden dat hij van zins is een eigen socialistische staat in het bolwerk van de Druzen te vormen. President Gemayel ontving na be sprekingen met leden van het kabinet en commandanten van het leger de Saoedische bemiddelaar, Rafik Hara- ri, die aanzienlijk had bijgedragen tot het bereiken van een bestand. Op het ministerie van buitenlandse zaken werden de ambassadeurs van de Ver enigde Staten, de Sowjet-Unie, Frank- Weer Romeinse vondst Maastricht MAASTRICHT lANPi Bij opgravin gen aan het Onze Lieve Vrouweplein in Maastricht - waar een hotel is gesloopt ten behoeve van nieuwbouw - is een vondst gedaan in de vorm van een vijftien meter lange muur met een soort poort. Deze muur en poort zijn een voornaam onderdeel van de Ro meinse vesting van overigens geringe omvang. 170 bij 90 meter, uit de vierde eeuw. In de voorbije jaren werden ook al restanten van deze versterking ge vonden bij de Romeinse brug over de Maas. maar de huidige vondst is uniek wegens de ontdekte poort en de erg goed geconserveerde muur Dit heeft drs. T. Panhuysen. stadsarcheo- loog van Maastricht, maandagavond bekendgemaakt. In juni zijn resten gevonden van een voor de eredienst bestemd pleintje. Daarop wijzen volgens Panhuysen de restanten van een galerij met beelden van Romeinse goden. Dit pleintje maakte deel uit van een niet ommuur de nederzetting. Pas in de vierde eeuw bouwden de Romeinen een beschei den vesting, waarvan thans een deel is opgegraven. rijk, Groot-Brittannië, Italië en China ontvangen. Daar namen zij kennis van de bezorgdheid van de regering over de aankondiging van Joumblatt dit weekeinde dat hij zelfstandig be stuur van Druzen in de Shouf na streefde In de zuidelijke wijken van Beiroet klonk het geluid van tank- of artille- riegeschut waartegen Libanese mili tairen in actie kwamen. Het Libanese leger, dat kennelijk een escalatie wil de voorkomen, deelde journalisten mee dat het een vuurwisseling met onbekende schutters betrof. Het legde er de nadruk op dat de shi-itische Amal-militie er niet bij betrokken was. De Amal, die de zuidelijke wijken van de hoofdstad behheerst, is een van de partijen die deelnemen aan het overleg van het veiligheidscomité dat krachtens het bestand is gevormd. Staatsradio-Beiroet beschuldigde provocateurs ervan dat zij de pogin gen om nationale verzoening tot stand te brengen, willen ondergra ven. Na een kabinetszitting zei presi dent Gemayel dat het tijdstip voor een nationale dialoog nog niet was vastgesteld daar de onderhandelin gen van de bemiddelaars op nieuwe tegenstand waren gestuit. FRANKFORT 'AP- In Frankfort is door de firma Eichholz deze mini-'scooter' uitgebracht. Het éénpersoons- vervoermiddel wordt elek trisch voortbewogen en kan een snelheid van 12 kilometer per uur halen. De voorwaartse beweging wordt m gang gezet door een pedaal in een bepaal de stand te zetten. Het zelfde pedaal dient ook om te rem men. De ommantehng is van plastic. Om het boodschappen doen te vergemakkelijken kan ook een mandje worden beves tigd. De prijs van dit nieuwe wegfenomeen bedraagt rond 1800 gulden 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. (Van onze correspondent) LUXEMBURG De Nederlandse vissers zullen in 1984 aanzienlijk meer haring kunnen gaan vangen. Minister Braks (landbouw en visse rij) houdt het voor mogelijk dat de Europese haringvangst, die dit jaar rond de 84.000 ton ligt, naar 400.000 ton kan worden opgetrokken. Tradi tioneel zou Nederland daarvan zo'n 30 procent, ofwel 120.000 ton opeisen. „Ik hoor van de biologen zeer optimis tische geluiden over het herstel van de hanngstand. Een vangst van 400.P00 ton is daarom helemaal niet denkbeeldig'zei minister Braks maandag in Luxemburg tijdens een vergadering van de EG-visserijminis- ters. De voorzitter van het Visserijschap. Ben Daalder, zei dat de Nederlandse handel gemakkelijk zo'n vangst van 120.000 ton kan verwerken, deels in een grotere export naar onder andere Japan, deels in een grotere afzet op de binnenlandse markt. In ons land werd dit jaar overigens al veel meer haring gegeten, nu er weer echt Vlaggetjes dag is gehouden De haringconsump tie steeg volgens het Visserijschap van 2.7 naar 3 kilogram per hoofd van de bevolking Hoe de mogelijke vangsten van 400.P00 ton in 1984 precies over de EG-lidstaten verdeeld gaan worden, hangt af van de verdeling van de 84.000 ton die voor dit jaar door de Europese Commissie is voorgesteld. Over die verdeling hebben de minis ters de afgelopen maanden al enkele malen tevergeefs onderhandeld. Nederland eist bijvoorbeeld meer dan de door de Europese Commissie toegestane 21.600 ton haring. Minis ter Braks toonde zich maandagavond overigens voorzichtig optimistisch over de mogelijkheid dat er deze kee» wel een akkoord te vinden zou zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1