Wegschap wil bijdrage zeven procent verlagen Kermis Vlissingen voortaan ook op zondagen geopend GEHANDICAPTEN EN SEX Eversdijk wil ook ongehuwde 'tweeverdieners' aanpakken EGEMOETKOMING AAN WENS TOT BEZUINIGEN Een hindernis extra RAAD VERWERPT VOORSTEL VAN COLLEGE B EN W IINSDAG 4 OKTOBER 1983 IIDDELBURG - De bijdragen van de acht Walcherse gemeenten en van het Waterschap l'alcheren aan het Wegschap Walcheren zullen in 1984 dalen met zeven procent. Het is niet ekend of een dergelijke forse verlaging zich voor het eerst in de geschiedenis van het g-jarige Wegschap voordoet. Zeker is in ieder geval dat enkele woordvoerders van het l'egschap zich zo'n verlaging niet kunnen herinneren. komen vóór 15 december Op die dag deze weg aangelegd. Het totale pro- vergadert het Wegschap over de be- ject kost ongeveer twee miljoen, vier t&Vm6fAM- ij, \.y.,.V' provincie 13 >e bijdrage (of omslag) die de ge- ieenten en het Waterschap leveren sbeurt op grond van de zogenaamde groting en de hoop is erop gevestigd emeenschappelijke regeling Voor dat de nieuwe verdeelsleutel ook dat it jaar bleef de bijdrage hetzelfde, m de gemeente Vlissingen kan worden 12 steeg hij nog met 4.7 procent, In geaccepteerd, aanbiedingsbrief die hoort bij de Het meerjarenschema dat "in de aan- egroting voor 1984 van het oiedingsbrief wordt gepresenteerd is fegschap schrijft het dagelijks be- dit keer heel mager, maar volgens de „Door deze verlaging menen heer Engelvaart komt de definitieve ij een aanzienlijke bijdrage te leve- lijst in de tweede helft van oktober :d aan de algemene wens tot bezuini- gereed Nu staat er in het schema een ng, alhoewel we ervan overtuigd zijn bedrag opgenomen van 1.6 miljoen at verschillende onderhoudsramin- voor de verbetering van de Polredijk en nu krap zijn opgezet. Uiteraard tussen Veere en Vrouwenpolder. Er illen dergelijke grote verlagingen wordt onder meer een fietspad op an de omslag in de komende jaren iel bereikt kunnen worden" dmimstrateur J Engelvaart ver aarde hierover desgevraagd „Het is tij logisch. Als je zo een paar jaar oorgaat met verlagen dan hou je op et laatst geen cent meer over". Ie totale bijdragen die de gemeenten het Waterschap in 1984 op tafel loeten leggen komen uit op 2710.000.-. Ook de gemeente Vlissin- en is in de lijst met bijdragen opge- jmen. Zoals bekend besloot de Vlis- ngse gemeenteraad uit het egschap te stappen uit protest te en de hoge bijdrage die deze gemeen- 1 moet leveren. Voor 1984 komt dit ;op ƒ366,6633.-. Het besluit van de issingse raad wordt echter pas van acht als het door Gedeputeerde laten wordt goedgekeurd, aar voor het zover is, zal een spe- aal in het leven geroepen commis- e onder leiding van dijkgraaf mr J. mtshecr onderzoeken of er een an- erdeelsleutel onder de deelne- lende gemeenten gevonden kan orden. De commissie streeft ernaar iet de oplossing voor de dag te ton van dit bedrag is uitgetrokken voor de voorbereidingswerkzaamhe den Een bedrag van een ton wordt ge raamd om de voorbereidingen uit te burg. voeren voor het opknappen van de Hondegemsweg tussen Gnjspkerke en Serooskerke. Voor 1985 wordt ge dacht aan een bedrag van twee mil joen gulden voor het eigenlijke werk aan deze weg. Het 'normale onderhoud' aan de pol derwegen op Walcheren zal in 1984 ongeveer acht ton gaan kosten. Het dagelijks bestuur noemt de verhoging met bijna 20.000.- ten opzichte van 1983 aan de bescheiden kant. „Gelet op de steeds stijgende prijzen van olieprodukten (asfalt) en ook de achteruitgang in kwaliteit van de be staande wegen",licht het bestuur toe. Tenslotte wordt voor de gewone on voorziene uitgaven een bedrag ge raamd van ruim J'54.000.-. Het Wegschap bespreekt de begroting in de vergadering van donderdag 15 december, die vanaf half drie wordt gehouden in het stadhuis van Middel- Zeeuws kampioen politiehonden A. de Ruijter WOLPHAARTSDIJK Bij hel pro vinciaal kampioenschap van de Ko ninklijke Nederlandse Politiehond Vereniging, dat afgelopen zaterdag in het natuurgebied De Piel te Wol- phaartsdijk is gehouden, is A. de Ruijter Zeeuws kampioen geworden. De Ruijter. aangesloten bij de club Schouwen-Duiveland, behaalde in to taal 421 punten. Het niveau van de deelnemers met hun honden was van een bijzonder hoog gehalte, overigens niet zo verwonderlijk, want de deelne mers hebben al eens eerder aan een nationaal kampioenschap deelgeno men, Titelverdediger Gerrit Blaau- wendraat van club Saeftinghe uit Clinge moest' genoegen nemen met een derde plaats en een totaal score van 416.5 punten De Clingenaar ver overde wel de DINO-wisselbeker, om dat hij de beste was bij het onderdeel afdeling I De uitslag is als volgt 1 A. de Ruijter, Schouwen-Duiveland, 421 punten, 2 J de Nooyer. Middelburg, 418 punten, 3 G. Blaauwendraat. Clin ge. 416,5 punten OOSTERLAND „Veel mensen denken bij het woord accordeon alleen aan straatmuziek, bruiloften, partijen en de Kermisklanten. Maar het instrument heeft vele mogelijkheden voor allerlei andere stijlen, niet in 't minst voor de muziek van serieuze hedendaagse compo nisten als bijvoorbeeld Jacobi, Ton de Leeuw en Bern- ;NV-jongeren houden hema-bijeenkomst iver ontslag OSTKAPELLE De jongerenorga- satie van het Christelijk Nationaal akverbond, de Werkende Jongeren- NV, houdt van maandag 10 oktober hard'van" Beurden1 t dinsdag 13 oktober een tweedaag- Voor Hans en Kees van der Maas uit Oosterland heeft het berg Woensdag treedt, het gezelschap op in Winschoten en bijeenkomst in Oostkapelle. Het bespelen van de accordeon de laatste jaren zo'n grote iderwerp is ontslag en alles wat daadwerkelijke betekenis gekregen dat zij er hun beroep urbij komt kijken. De bijeenkomst varj gaan maken. De twee broers zijn leerling aan het B,uw, ucveneuss uci ,CiUcci..i6 van 1CJJumuc van uc 'bedoeld voor jongeren tot 28 jaar conservatorium in Rotterdam. Hans heeft de accordeon accordeon, vertelt Hans. „En het werkt beslist, want. na ook voor met-leden van het CNV. ze]fs ais hoofdvak, 'en doet in mei eindexamen. De afloop van de coi CNV-jongeren willen praten over 23-jarige oud-leerling van de Zeeuwse accordeondocent berichten gehad itslag omdat nog te weinig mensen Ger Blom heeft dan nog twee jaar te gaan met. zijn ide hoogte zijn van wat zij wel en opleidingorkestdivectieenensemblebegeleiding Zijrivier et moeten doen als zij ontslag aan- jaar jongere broer Kees krijgt aan het conservatorium een De twee broers Van der Maas vormen samen met nog een negental accordeonisten, een basklarinettist, een vibrafo- nist en een zangeres het Rotterdams accordeon-ensemble Accord', dat, na een geslaagd optreden vorig jaar in Parijs onlangs terugkeerde van een eveneens succesvolle tour nee in Oostenrijk. Daar werden radio-opnames gemaakt en concerten gegeven in Weits, Gras en Deutschlands- zegd krijgen. Naast algemene infor- algemene muzikale vorming, gericht op op het geven van aan de slag als accordeondocent en dirigent. En atle over ontslag wordt er ingegaan schoolmuziekonderwijs. En hi] 'doet' accordeon en trom- collectief ontslag en individueel bone als bijvakken, itslag. Om het een en ander duide- k te maken zullen er, twee films Drden gedraaid. Een over een be- Ijfssluiting en één over een indivi- ïele ontslagsituatie, ok wordt er bekeken of het mogelijk om ontslag te voorkomen en hoe dit üi gedaan moet worden. Door mid- van een rollenspel wordt duidelijk )e de ontslagprocedure bij het ar- lidsbureau werkt. Voor de dinsdag oktober staat een discussie over op het programma, hiervoor |n de heer S. Jorritsma van de idustrie- en Voedingsbond CNV, en heer A. R. Saman van de Kring van instelijke Werkgevers in de Kanaal- ine uitgenodigd. De bijeenkomst ordt gehouden in het CNV-conferen- soord 'Bos en Duin' in Oostkapelle begint maandag om 10.00 uur en ndigt dinsdagmiddag om 16.00 uur .edenvergadering an de Zeeuwse Vandelsportbond verder liggen nog in het verschiet een concert in Amster dam en een tournee in Zweden. Deze optredens zijn van grote betekenis ter verbetering van de reputatie van de de concerten hebben we vaak enthousiaste Hans van der Maas krijgt aan het Rotterdamse conserva torium les van Miny Dekker. In de toekomst wil hij graag broer Kees hoopt na zijn opleiding muziekonderwijs op scholen te gaan geven. 'CDA VER WERPT STRAF OP HUWELIJK' AXEL Het kabinet Lubbers moet niet alleen de gehuwde tweeverdie ners extra belasten maar ook de was optimistisch over de ontwikke- stemt met 'het. consequente maar ling van de economie en de gevolgen gematigde bezuinigingsbeleid'. „Wei van troonrede en miljoenennota „De iswaar wordt 3,5 miljard méér omge- ongchuwdc. Zou dat niet gebeuren, voorboden van een prille lente worden bogen dan het regeerakkoord voor- dan krijgt een dergelijke maatregel het karakter van een 'straf op huwe lijk en gezin 'en dat moet het CDA verre van zich werpen'. Dat zei maan dagavond drs H. Eversdijk, vice- maatregelen - bemoedigend zal uit- voorzitter van de christen-democra- werken" tische tweede-kamerfractie, tijdens Dankzij het beleid van het kabinet een spreekbeurt in Axel. Lubbers krijgt Nederland weer 'grond onder de voeten', meent Eversdijk. zichtbaar. Er is licht aan het eind van schrijft, maar tegelijkertijd 3.5 miljard de tunnel. De troonrede straalt het minder dan strikt genomen nodig zou vertrouwen uit dat een moedig rege- zijn om alle financiële tegenvallers op nngsbeleid - ondanks alle pijnlijke te vangen" Hij stelde met voldoening vast dat - voor het eerst sinds jaren - zowel de collectieve lastendruk als het finan- ■ieringsterkort enigszins daalt. „Met unuei ue voeten, meem jsvcisuijjv. j„i- - HU constateerde met voldoening dal „De economie krabbelt weer op. de 5 de regering gehoor heeft gegeven aan groei van de werkloosheid zwakt af. de bednjfwinsten beginnen weer te groeien, de export profiteert van het internationale herstel, onze concur- 0ES - De Zeeuwse Wandelsport- het pleidooi van zijn partij voor een ond houdt zaterdag 22 oktober de eerlijker lastenverdeling in '84. De ilfjaarlijkse algemene ledenvergade- hogere inkomens (vier keer modaal) ng in de kantine van het politiebu- leveren twee keer zoveel in als de rentiepositie wordt sterker en de be- Goes. Naast het wandelpro- lagere iminimumplus). voor de 'echte drijÉsinvesteringen nemen voor het amma voor 1984 worden voorstellen minima' komt er opnieuw een koop krach ttoeslag, die de 3.5 procent achteruitgang volledig goedmaakt lastendruk moet hoge prioriteit krij gen, mede daardoor zal ook het finan cieringstekort dalen". Gehandicapte mensen hebben recht op een normaal bestaan. Hulpver leners, ouders van gehandicapte jongeren, medici zijn het daar zonder meer over eens. Toch blijkt dat sommige zaken worden wegge drukt naar de achtergrond. Sexualiteit bijvoorbeeld. Alsof gehandicapte mensen deze gevoelens niet hebben of mogen beleven. En dat terwijl gehandicapten voor het uitdrukken van hun sexuele gevoelens anderen juist meer nodig hebben dan valide mensen. Om de situatie in Zeeland enigszins te verbeteren, heeft een groep betrokkenen orflangs de werkgroep socio-sexuele ontwikkeling jeugdig gehandicapten (SOG) Zeeland in het leven geroepen. De eerste stap naar een betere acceptatie in de Zeeuwse samenleving van het probleem zet de werkgroep zaterdag 8 oktober met een themadag in het activiteïtencentrum in Goes. Onder sexualiteit wordt behalve ge slachtsgemeenschap verstaan stre len. koesteren,, lichamelijk contact, lichamelijke warmte. Genegenheid en geborgenheid waar een ieder toch zo zijn behoefte aan heeft. Daarnaast heeft sexualiteit een re- latieaspect. Het gaat om het uit drukken van genegenheid aan een ander door middel van het eigen lichaam en andersom. Sexualiteit is evenwel nog een beladen begrip in de samenleving, zeker wanneer het betrekking heeft op gehandicapten. Jaap Hissink. cursusleider bij het Zilveren Schor, bezigheidscentrum voor gehandicapten in Arnemui- den, wijst, erop dat godsdienst een grote rol bij het wegdrukken van de sexualiteit speelt Dat maakt het voor veel gehandicapte jongerert moeilijk om met hun problemen bij hun ouders aan te kloppen Hissink geeft verder aan dat ook medici veelal over de zaak heenkijken. Ge handicapten worden meer als ziek tebeeld dan mens met gevoelens beschouwd. deld. Het ging en gaat meer en meer om het verruimen van de mogelijk heden van gehandicapten lijk een uitvloeisel werkzaamheden van de elders in het land actieve werkgroepen. Be trokkenen vonden het hoog tijd dat ook in Zeeland de bal eens aan het rollen gaat. Groepsbegeleider Wil ly Ales van de werkgroep Zeeland hoopt daarom dat zoveel mogelijk betrokkenen de themadag in Goes bezoeken. De zaak is in de provin cie nog slechts bespreekbaar, be toogt ze. De themadag is bedoeld voor gehandicapten, ouders, groepsleiding, leerkrachten, medi- acht het belangrijk dat er meer kansen voor gehandicapten wor den geschapen. „Niet alleen voor sexualiteit tussen invaliden onder ling. maar vooral ook met vali den", meent hij. Vos erkent dat zoiets jaren nodig heelt. „Een ge- Si Vn'andër7bét™kkên7n.' bouw kun je zo aanpassen", stelt hij. „Maar dit moet groeien." Hulpverleners, verzorgsters worden vaak geconfronteerd met de relatie problemen van gehandicapten. Niet zelden worden jongeren in gehandi captencentra verliefd op hun bege- D, sexuele gevoelens zijn voor valide en invalide mensen het zelfde, legt Leo Vos uit Grijpskcr- ke, zelf gehandicapt, uit. Het is meer een verschil in verpakking, vindt hij. Vos benadrukt "dat de beperkingen van gehandicapten doorgaans een extra accent krijgen door heersende vooroordelen. Vali de mensen vinden gehandicapten bovendien vaak minder aantrekke lijk, is de mening van Leo Vos. Daarnaast zijn er praktische beper kingen. „Ik ervaar dat invaliden zelf altijd het initiatief moeten nemen", zegt Vos. „En over een dergelijk onderwerp beginnen is erg moeilijk. Als ik een auto of een rolstoel wil hebben is het makke lijk. Dah schrijf ik een brief naar het GAK en de molen draait." Vos De werkgroep SOG-Zeeland be staat momenteel uit Willy Ales, groepsbegeleidster; Hans Gerrlts. revalidatiearts; Piet Hoogland, cur susleider; Jaap Hissink, cursuslei der; J de Kruijk, bestuurslid van de bond voor ouders van spastische kinderen en Joke Mensink, mede werkster van het nationaal orgaan van gehandicapten. Er hebben nog geen gehandicapten zitting in de werkgroep. Het is de bedoeling dat zich wel gehandicapten tijdens de themadag hiervoor aanmelden. In middels hebben ruim dertig bezoe kers zich opgegeven De themadag begint om 10.00 uur. leidsters bijvoorbeeld Voorts ko- Bezoekers kunnen dan een kop kof- men problemen van een meer prak- fie drinken. Omstreeks 10.30 uur tische aard aan de orde. De bege- volgt de opening. Tevens wordt leidsters staan in veel gevallen voor algemene informatie over het ge- een moeilijke keuze Ze krijgen te beurde verstrekt Daarna zullen maken met de richtlijnen van het drie mensen hun ervaringen uit de centrum, de vertrouwelijke proble- praktijk vertellen, een gehandicap- men van de gehandicapten en hun te, een ouder en een begeleider Een eigen gevoelens. De problematiek deskundige gaat vervolgens met kwam zo'n tien jaar geleden voor een reactie in op deze verhalen het eerst ter sprake. Onderzoeken Omstreeks 11 30 uur krijgt het pu- wezen uit dat bij jeugdige gehandi- bliek de kans om vragen te stellen capten veel vragen en problemen Dan kunnen de bezoekers, om 12.30 leefden op het gebied van de sexua- uur. een lunch gebruiken, liteit. In gezinssituaties, op scholen Het middagprogramma begint om en instituten, werd hier onvoldoen- 13.30 uur met een film. die als de op ingespeeld, aldus de onder- gangmaker moet dienen voor ge- zoeken. Daarop werden de eerste sprekken in verschillende groepen SOG-werkgroepen in verscheidene om 15.00 uur is er een thee- op regio's opgericht-Zestelden zich tot koffiepauze De organisatie rondt doel voorlichting en steun te geven de bijeenkomst om 15.30 uur af. bij de opvoeding van jeugdige ge- Gedurende één uur zullen de resul- handicapten. met name op het ge- taten van de themadag worden be- bied van relaties en sexualiteit. Daarbij werd niet vanuit een be paalde strak omlijnde visie gehan- keken en eventueel conclusies wor den getrokken. Renè Groeneveld sproken voor de inschrijfgelden 1 mtnbuties voor 1984. De bijeen- unst begint om 10.15 uur. ieen schorsing eluidsvoorw aarden hoolse landbouwer Van onze Haagse redacteur) !K HAAG De Thoolse Iandbou- D. J. van Gorssel heeft tever- s gevraagd om schorsing van eisen ten aanzien van 't lawaai dat bij z'n bedrijf horende ventilato- 1 mogen maken. Van Gorssel had iwaar gemaakt tegen de wijzigin- van de hinderwetvergunning die en w van Tholen hem hebben rlecnd. Hij vindt de eisen ten aan- van de geluidsproduktie te hng, en vroeg dan ook schorsing de Raad van State, e schorsing is hem geweigerd, maar de praktijk maakt dat voor Van orssel niets uit. zo blijkt uit de ispraak van de Raad van State. De meente heeft namelijk vergeten om n termijn voor te schnjven waarbin- n de landbouwer aan de eisen die gesteld zijn zou moeten voldoen, it zal. zegt de Raad van State, de toon uiteindelijk wel doen, maar tot t zover is hoeft Van Gorssel zich ode geluidsvoorwaarde uit de hin- twetvergunning niets aan te trek- 1 geluidsciscn zijn overigens opge ld in verband met de woningen die de buurt van de boerderij aan het trtenkamp zijn gerealiseerd. tweede achtereenvolgende jaar toe". Het CDA acht correctie van 'enkele scheefgegroeide verhoudingen' een 1 de forse koopkrachtdaling in '83 onmisbare voorwaarde voor het door zetten van het aarzelende economi sche herstel. Bezuinigingen in de col- komen de middengroepen er volgend jaar 'betrekkelijk goed af. o Eversdijk omschreef de actie van de lectieve sector zijn pijnlijk, maar on ontkoombaar „In het verleden is te gretig vooruitgegrepen op de toekom stige welvaart. Tevens is m de achter liggende jaren weinig de tering naar de nering gezet, het zou niet aan vaardbaar zijn de generaties na ons nog meer op te zadelen met onze problemen', aldus Eversdijk. Hij noemde het vanuit dat standpunt gezien begrijpelijk dat het CDA 111- WD voor het achterwege laten van de inflatiecorrectie als 'een lege huls', doordat de verscherpte progressie in de loon- en inkomensbelasting, die nodig is om de hoogste inkomens extra te laten inleveren, in feite het zelfde effect heeft. Daar komt een beperking van de aftrek van buitenge wone lasten bij. De vice-voorzitter van de CDA-fractie ADVERTENTIE O PZUOPZ'j/IK MOET MM LOTTOFORMULIER. A/OG INLEVEREN VLISSINGEN - Dc gemeenteraad van Vlissingen heeft met 20 stemmen voor (PvdA, VVD, D'66 en Progressief Vlissingen) entegen (CDA en RPCU) besloten de kermis voortaan ook op zondag geopend te laten zijn. Daar mee wordt gehoor gegeven aan een verzoek van de bond van kermisbe- drïjfhouders (Bovakl. De kleinst mo gelijke meerderheid van het college van b en w zag nog geen aanleiding om aan het verzoek tegemoet te ko men en stelde dan ook voor de poli tieverordening niet daarvoor aan te passen. Met name het raadslid A. Meijer-Brouwcr (PvdA) drong echter aan bij het college om te bekijken, op welke manier de openstelling van de kermis op zondag kan worden gerea liseerd. ondanks de belemmerende bepalingen van de zondagswet. Mevrouw Meijer-Brouwer zei op korte termijn een wijziging van de politie verordening te willen zien. zodat de kerk (VVD) ..Vlissingen wil een re- i hij. evenals 'C. J. van der Weele creatieplaats zijn. De Flandria brengt (RPCU), die om principiële redenen een dringend beroep deed op de ande re raadsleden de kermis op zondag gesloten te houden. „Voor zover ik weet is er nergens in Zeeland kermis op zondag, met uitzondering van het deel beneden de Westerschelde", al dus de heer Van der Weele. 'plezante Belgen' mee en wij willen alles doen voor een levendige binnen stad De kermis valt net in het topsei- zoen en is voor dagjesmensen erg aantrekkelijk aldus de heer Verkerk liet raadslid F. A. Suwijn (Progressief Vlissingen 1 meende dat wellicht een beperking in de openingstijd zou kun nen worden gehanteerd en dacht Burgemeester drs Th J Westerhout daarbij aan de periode van 14 00 tot 17.00 uur D'66-raadslid J. Schaap meende eveneens, dat de mensen niet van Vlissingen wees op de diensten in de-kerk van de Pinkstergemeente op zondagmiddag Dit zou volgens hem mag worden belet kermis te vieren betekenen dat cie kermis pas vanaf wanneer zij dat willen. „Misschien kan met aanvullende voorwaarden het. geluid wat worden gedempt", stel de hij voor. En vergeet ook het Cijferspel niet. Niet overtuigd Fractievoorzitter M. Dekker van het CDA zei niet overtuigd te zijn. dat Vlissingen een toeristenstad bij uit- kermis de volgende zomer op zondag stek zou worden door een openstel- geopend kan zijn. Zij werd daarin bijgestaan door het raadslid J. Ver- ongeveer 16.00 uur kan zijn geopend. „Het gros van de dagjesmensen is dan I wel verdwenen. Daarvan kan je geen vet meer soppen", stelde hij. Even ontstond nog een discussie tussen de raadsleden B Koole (CDA) Schaap over de vraag, of men het christendom belijdt in de politiek, met een dergelijk besluit. „Wij zullen deze discussie maar laten voor de zaterdag- of zondagmiddag". Raadslid J Schaap 'D'66> Mensen ling van de kermis op zondag. „Wij zo besloot burgemeester Westerhout moeten kermis kunnen vieren wan- villen de zondagsrust handhaven", de wederzijdse interrupties. neer zij dal willen...

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 19