Van Basten behoedt Ajax "or nieuwe nederlaag AZ '67 toont te veel ontzag voor Feyenoord Ruzie Post en Raas laait op Barry Hughes boos op Zeist Cruijff: weirug succes PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Zege PSV viel te nrim irifc SI Willem II Danny Blind Excelsior Roda JC Haarlem FC Utrecht slagvaardig MAANDAG 3 OKTOBER 1983 PAGINA 9 MSTERDAM (GPD) Bijna had Ajax in één week tijd twee nederlagen moeten incasseren F» zouden de Amsterdammers, na de uitschakeling in Athene door Olympiakos Piraeus in de ^Uropese beker voor landskampioenen, ook de eerste plaats in de eredivisie zijn kwijtge- lakt. Marco van Basten redde zijn ploeg door in de negentigste minuut van het duel tussen jax en Groningen met zijn hoofd dat te doen, waar aan hij in de voorafgaande zes kwartier iet was toegekomen: scoren. 0-1 Daarna beperkte FC Groningen zich opnieuw tot verdedigen, zoals het eigenlijk de hele wedstrijd in De Meer deed hetgeen het er voor Ajax niet makkelijker op maakte. In eerste aanleg zag het spel van de Amsterdammers er goed uit. maar wanneer Van Basten en de opkomen de vleugels (Vanenburg en Olsen) zich geplaatst zien tegenover een muur van verdedigers, ontbreekt bij de Am sterdammers net dat laatste stukje daar kon hij geen kant op. zoals Van Basten. Olsen. Ophof en Molenaar. Herstellen doelpunt bracht de Amsterdam- rs naast FC Groningen (1-1), dat leel tegen alle voetballogica in de ewngsfase van de tweede helft had via Van Tiggelen op voor mogelijkheden creërde, maar daar geen enkel rendement uit beurde. Olsen zag Waalderbos de bal na zijn voorzet naast de paal tikken, nadat Schellekens had misgetast en Vanen- V..D te komen. Uiteindelijk bleef de burg en Koeman zagen hun schoten iade voor de koploper in eigen tot tweemaal buiten bereik van de dion beperkt. „Ik vind dat we met Groningse doelman op de paal uiteen ene punt tevreden moeten zijn", spatten. Daarvoor had de Schelle nde Ajax-trainer Aad de Mos kens zijn ploeg voor een achterstand iteraf. Afgaande op het scorever- gevrijwaard, door zich in de baan p mocht Ajax inderdaad de han- van schoten van Ronald Koeman en -Idri .1 ;m dichtknijpen dat er tegen FC Boeve, de laatste uit een dieptepass oningen alsnog één punt resteerde, van Oostenrijks international Gasse- basis van de overmacht, die de lich, te werpen. ïsterdammers in de eerste helft ten Groningen creérde zich welgetelt één in spreidden en de kansen die daar- kans. Dat was na vier minuten spelen ontstonden was het uiteindelijke jn de tweede helft, toen Hiddink met ultaat echter schamel. een lange pass Van Tiggelen weg- armeeveeloverAjaxisgezegd.dat stuurde. De aanvaller ontweek de eenmaal een slechte periode door- Ajax-buitenspelval (Molby bleef han- akt (Haarlem, Olympiakos, Gro- gen) en omspeelde vervolgens Gal.ié: igen) en opnieuw onderstreepte dat monsterzege op Feyenoord een re uitschieter is geweest. Tegen het ax van het Noorden' dat in het ropa-Cupduel tegen Atletico de idrid voor niets terugdeinsde en had aan de roem van de aanse koploper, had zelfs het Ajax slechte doen een sprekende over- ining kunnen behalen. Het kwam ;ewoonweg niet van, Terecht stelde Mos na afloop het taktisch spelsys- ;m van FC Groningen aan de kaak. kan me best voorstellen dat de (enstander zich aanpast aan Ajax, die tegenstander Helmond Sport Willem II heet. Maar zoals Gronin- dat vanmiddag heeft gedaan is woon laf. Het massaal spelen op ;en helft van Groningen hadden we leten afslachten met minimaal drie elpunten. Het is jammer dat dat !t gebeurd is", aldus De Mos. armee legde dc trainer de vinger 'de wonden bij Ajax, dat een dozijn creativiteit om die bal achter de de fensie te krijgen teneinde alleen voor de doelman van de tegenpartij te kunnen verschijnen. Ronald Koeman, die aan de basis stond van Gromn- gens treffer door de bal in de voeten van Hiddink te schuiven, trachtte zijn fout te herstellen door steeds vaker in het. strafschopgebied van zijn voorma lige club door te dringen. Maar ook Toen scheidsrechter Van Ettekovcn de bal op de strafschopstip legde (acht minuten voor het eindsignaal) nadat Van Basten uit balans was gebracht door Waalderbos, was dat voor Koeman het moment om zijn fout te herstellen. Ronald Koeman miste, nadat zijn nog bij Groningen spelende broer Erwin bij hem het laatste restje zelfvertrouwen had weggehaald. Daarvoor had Waalder bos al een stukje concentratie wegge haald, door Olsen met een fikse elle boog onderuit te slaan. Dc strafschop werd door Schellekens gestopt en weer losgelaten, maar ook in de re bound zag Ronald Koeman geen kans de bal in het lege Groningse doel te werken. Pas in de 45e minuut van de tweede helft sloeg Ajax toe. Van Basten kopte een voorzet van de voor Molby in het veld gekomen Van 't Schip achter Schellekens, waarmee de Amster dammers uiteindelijk een dik verdien de puntendeling binnenhaalden. AMSTERDAM (GPD) De gespannen verhouding tus sen Jan Raas en zijn ploegleider Peter Post dreigt tot een uitbarsting te komen doordat Jan Raas besloten heeft vandaag niet te starten in een door Post verplicht gestelde wedstrijd in België, om aanwezig te kunnen zijn bij de officiële introductie van zijn nieuwe ploeg in Amsterdam. AMSTERDAM Marco van Basten, die hier probeert met de buitenkant van zijn voet te scoren, behoedde Ajax m de Peter Post zegt daar officieel niets van te weten. „Wanneer Raas niet in België start", aldus Post, „zal ik dat melden bij de sponsor, want dan heeft hij contractbreuk ge pleegd". Jan Raas baseert zijn beslissing op een persoonlijke overeenkomst met Post. „Het gaat om het rijden van een kermiskoers, en voor dat soort wedstrijden heb ik een mondeling akkoord met Post dat ik met verplicht kan worden te starten". Post ontkent dat. „Die afspraak bestaat niet tussen ons", zegt hij. Post ontkent ook dat hij de wed strijd in België dwingend voor schreef om daarmee het openings feest van de nieuwe profploeg Kwantum te ontwrichten. Zijn maatregel immers raakt ook een aantal andere Raleigh-renners die met Jan Raas overstappen. Zo doende ontbreken bij de presenta tie in Amsterdam Leo van Vliet-, Cees Priem, Jacques Hanegraafen Ludo Peeters. Ad Wijnands zal er wel bij zijn omdat hij herstelt van een neusoperatie en derhalve niet in Belgie kan starten. Wat Adri van Houwelingen doet was zon dagavond nog onduidelijk vanwe ge ziekte Dat Peter Post met het oog op de najaarsklassiekers voorbereidings- wedstrijden aanwijst is niet nieuw, maar wel dat er dit keer kerrms- koersen op het programma staan. Bovendien gebeurt het zelden zo officieel als nu: per brief. Jan Raas: „Meestal ging dat mondeling. Dan werd gewoon onder elkaar afge sproken waar we zouden rijden Hoewel hij de schijn tegen heeft ontkent Peter Post dat er sprake is van een gerichte actie tegen de officiële presentatie van de nieu we ploeg. „Als ik niet word uitge nodigd, hoe kan ik dan weten dat die bijeenkomst er is...? Ik heb gewoon een aantal koersen aange wezen als voorbereiding op de Grote Herfstprijs (de laatste Fran se klassieker van het jaarred.). Daar is door geen enkele renner op gereageerd. Ook door Jan Raas niet. Dus ga ik ervan uit dat hij de serie van vier verplichte gestelde koersen gewoon afwerkt". Raas: „Zaterdag moesten we ook in Bel gië koersen en daar heb ik Jules de Wever (assistent- ploegleider red.) verteld dat ik maandag niet rijd. Peter Post: „Daar weet ik niets van". Bij de officiële presentatie van Raas' nieuwe ploeg in Amsterdam zullen ook Hennie Kuiper en Adrie van der Poel ontbreken Bij het bepalen van de datum is vergeten overleg te plegen, zodat te laat ontdekt werd dat Kuiper en Van der Poel ook een startplicht heb ben in een kermiskoers omdat die gehouden wordt in de woonplaats van hun huidige Belgische spon sor. Wel zullen ze in de vroege ochtenduren in Amsterdam zijn voor het tekenen van hun contract en het maken van televisieopna men. Bij de doop van de nieuwe ploeg in de middaguren zullen ze echter, net als de meeste Raleigh- renners. noodgedwongen ontbre ken. N'DHOVEN - PSV verkeert in de laatst^ minuut van de wedstrijd tegen Groningen voor een debacle. lukkige omstandigheid dat het ma- Niels Overweg kon DS'79 niet aan competitiepunten helpen. De routinier maakte zondag te gen Willem II zijn rentree bij de Dordtenaren. nadat hij drie maanden lang niets aan zijn con ditie had gedaan. De 35-jarige voorstopper groeide niettemin uit tot een van de beste spelers. Zeven minuten voor tijd legde Van Gils voor Willem II de 1-0 zege vast. Er waren 3500 toe schouwers. Twintig minuten was Sparta - PEC oud toen Danny Blind de thuisclub op 1-0 bracht. De Wolf zette Sparta nog voor de rust op 2-0, maar daarmee waren de of fensieve daden ten einde. De Rotterdammers gaven PEC nog de gelegenheid om tot 2-2 terug te komen. Van Roon en Van Kooten scoorden voor PEC De start van Excelsior in de eredivisie was gepaard gegaan met aardig ogend voetbal, dat weinig doelpunten opleverde. Zondag gebeurde, dankzij Mi chael Beukers op Kralingen het omgekeerde Volendam had het betere veldspel: de doelpunten kwamen echter van Excelsior. Michael Beukers (overgenomen van Barendrecht) had tot dus verre niet een keer gescoord maar trof tegen Volendam vier keer doel Kemper en Helling brachten de eindstand op 4-2. De toeschouwers die zondag naar de Kaalheide in Kerkrade waren getogen om opnieuw een schuttersfeest mee te maken, voelden zich bedrogen. De ver wachtingen waren te hoog ge spannen na de zeven voltreffers van twee weken terug tegen PEC. Roda won van Helmond Sport slechts met 2-1. Het score verloop: Van Geel 1-0, Corbijn 1-1 (na vijf minuten) en Eriksen 2-1. Go Ahead staat na de glorieuze start van de competitie met twee benen op de grond. De winstpun ten op voornamelijk zwakke te genstanders had de Deventer ploeg lange tijd boven zijn stand doen leven. Tegen Haarlem kwa men de Eagles weer in de reali teit. De komende duels met Gro ningen, Ajax en PSV zullen moe ten aantonen of de 3-1 nederlaag tegen Haarlem een juiste graad meter is geweest. Voor Haarlem scoorden Van der Kuyl. Bock- ling en Balm uit een strafschop. Boerebach scoorde tegen. van doelpunten zo ongeveer eede natuur is geworden. Daaraan dden de Eindhovenaren het zater- ig te danken dat er een (te) ruim tgevallen overwinning op een zich pper verwerend Fortuna Sittard orden geboekt (5-i). Hel valt 51 te begrijpen dat dc Limburgse »iner Frans Koerver weinig geluk- was met de uitslag. V, dat afgelopen woensdag in Boe- pest Ferencvaros de les las. leek k tegen Fortuna het karwei snel af maken. Binnen twee minuten loot Koolhof de bal over de onge- kkige Hanssen nadat een Fortuna- rdediger de bal onnauwkeurig had ïggewerkt. PSV speelde in de begin- node aantrekkelijk voetbal en kon it ook doen omdat Fortuna de aan- 4 bleef kiezen, zodat er genoeg ruim- voor de Eindhovense ploeg was. ït overwicht leidde toen tot nog één treffer, geproduceerd door rfddenvelder Lokhoff. die bekwaam Fortuna-offensiefje doorbrak, de hervatting werden op miracu- wijze zeker schijnende treffers Koolhof en Thoresen (in dezelfde ral> voorkomen Volgens alles wat was werd daarbij de bal uit het geslagen Fortuna putte uit dit kennelijk weer moed en ging veel beter spelen dan de thuis- ib. Halverwege de tweede periode ofiteerde Koevermans van getreu- In de Eindhovense defensie. Hij sseerde doelman Segers met een ihard schot en prompt was het beurd met de rust en het zelfver- Duwen bij PSV. Op het moment dat i gelijkmaker met lang meer kon 'blijven (Hoyer en Ruys misten re- lljke kansen) kwam PSV na aange- u van Thoresen. een knap overstap- van Haan en een bekeken schuiver Valke. op 3-1. Toen was het wel ïken. In de slotfase hadden Kool- $)f en Van de Kerkhof, die ongetwij- zijn slechtste wedstrijd van het )en speelde, nog succes. ALKMAAR (GPD) Door gebrek aan lef en door te veel ontzag te tonen voor Feyenoord heeft AZ'67 gisteren het herstelproces, dat drie weken geleden met twee positieve resultaten op rij was ingezet, ernstig verstoord. De 1-Ü-nederlaag in de Alkmaarder Hout tegen de met zichzelf worstelende Rotterdamse formatie was voldoende om de crïsissfeer, die na de zwakke competitiestart was ontstaan, naar het oude peil terug te brengen. Of. zoals trainer Piet de Visser na afloop opmerkte: „Eigenlijk kan ik weer helemaal opnieuw beginnen. Een goed resultaat tegen Feyenoord was het ruggesteuntje geweest dat deze ploeg op dit moment nodig had" Drie weken geleden greep AZ's ambi tieuze oefenmeester in. omdat zijn met drie aankopen versterkte équipe (Martin Haar David Loggie en Bert van der Poppet de opgeroepen ver wachtingen met kon waarmaken en omdat het team naar een niveau was afgegleden dat voor de Alkmaarse club in het afgelopen decennium vol strekt vreemd was geweest. Ook het publiek, dat toch al niet veel op heeft met AZ, liet de Alkmaarse ploeg keihard vallen, met als absoluut dieptepunt de 1500 toeschouwers bij de wedstrijd tegen Helmond Sport Zelfs de confrontatie tegen Feyenoord en de geringe publieke belangstellin gen waren voor AZ's shirtreclames- pensor iSony) zells een reden om aan de samenwerking een voortijdig einde te maken. Hoewel die dreigende con tractbreuk vooralsnog werd voorko- CRISISSFEER TERUG IN ALKMAAR men. pakte De Visser, die in juni werd ingehuurd om AZ in drie jaar terug te brengen naar de isubitop. deze signa len op en stemde zijn beleid daarop af Het schrikeffect dat de voetbaldo- en de aanwezigheid van Johan Cruijff cent wilde bereiken door een paar leverde met de opkomst op (6000 gevestigde namen, onder wie Pier toeschouwers) waarop in de begroting was gerekend (10.000). De slechte resultaten, he* matige spel Tol en Bert van der Poppe, en enkele reservisten uit de succesvolle jaren (zoals Fred Filippo, Uimald Weijsters en Rick Talaul naar de reservebank te verwijzen, bleek zondagmiddag tegen Feyenoord alweer uitgewerkt. Hun vervangers, onder wie de jeugdi ge Ruud Heus en Frenk Schinkels, maakten duidelijk dat zij nog niet toe zijn aan het grote werk en bleven nagenoeg buiten beeld. Feyenoord. dat het zonder de gebles seerde Duut en Stafleu moest stellen, bleek aanvankelijk niet opgewassen tegen AZ's genadeloze aanpak. Nadat eerst Michel van de Korput met een pnkelhlessurp van het veld was gp- stapt, verdween zeven minuten voor rust ook Pierre Vermeulen, nadat hij. zij het enigszins ongelukkig, in bot sing was gekomen met AZ-doelman Ed Treytel Vermeulen's vervanging bracht trainer Thijs Libregts in grote verlegenheid, want op de reservebank waren geen aanvallers meer aanwezig Jeliazkov zat weliswaar in de dug-out. maar de Bulgaar bleek vanwege een enkelblessure niet inzetbaar Geen bezieling „Tijdens de warming-up was al duide lijk geworden dat Jeliazkov niet zou kunnen spelen. Toen Vermeulen niet verder kon. was ik wel gedwongen een verdediger, in dit geval Stanley Brard. in het veld te brengen stelde de Rotterdamse oefenmeester later, daarmee aantonend hoe smal zijn spelersgroep is en hoe weinig vertrou wen hij heeft in de overige aanvallers van zijn selectie. Gebrek aan vertrou wen is Feyenoord trouwens op dit moment helemaal niet vreemd. ..Erzit totaal geen bezieling in dit team Deze overwinning hebben we alleen bereikt met vecht-voetbalzo verklaarde Li bregts later de houding van zijn volge lingen Alleen Ivan Nielsen vormde een uit zondering De Deen. die een aantal wedstrijden buitenspel stond als ge volg van een schorsing, hield met alleen Loggie in bedwang, maar toon de zich bovendien, samen met gele genheidslibero Ruud Gullit, de ge vaarlijkste aanvaller van Feyenoord Zo w-as Gullit vlak voor rust dicht bij een doelpunt, maar zijn lob werd door AZ-verdediger Henrik Eigenbrod van de doellijn gehaald Nielsen forceerde tweemaal een doorbraak, maar een succesvol vervolg werd door doelman Treytel voorkomen De uitblinkende Alkmaarse sluitpost was evenwel kansloos in de 76ste minuut, toen Andrë Hoekstra de vrije doortocht werd verleend en uit een moeilijke positie kor: scoren ALKMAAR Cruijff gaat hier door de AZ-defensie maar zijn acties waren in Alkmaar weinig succesvol. Ook het publiek kwam niew meer voor de vedete naa het AZ-stadion. UTRECHT De FC Utrecht bleek tegen Den Bosch uiterst slagvaardig in de lucht. De thuisclub kreeg drie kansen om te scoren en Van der Lem. Kruvs en Van Veen brachten daaruit de stand koppend op 3-0. Voor achtduizend toeschouwers leid de Utrecht bij de rust al met 1-0. Den Bosch speelde te weinig op de aanval en toonde nauwelijks agressiviteit. De zege van Utrecht was dan ook volkomen terecht. UTRECHT (ANPI Barry Hughes was altijd blij als spelers van zijn club geselecteerd werden voor vertegen woordigende elflallen. Het enthousiasme van de trainer van FC Utrecht werd de laatste tijd behoorlijk getemperd. Na afloop van de competitiewedstrijd FC Utrecht-FC Den Bosch uitte Hughes kritiek op de begeleiders van het Olympisch elftal, dat woensdag in de Galgenwaard tegen Roemenie speelt. Drie spelers van zijn groep werden geselecteerd. Ze namen vorige week deel aan een oefenstage in Zeist Hughes. „Daar werd veel te hard getraind Of de spelers bij hun club geen conditie opdoen. Ik kreeg de spelers doodmoe en half geblesseerd terug voor de competitiewed strijd Het was geen wonder dat Kruys en De Wit tegen FC Den Bosch niet best speelden. Ik zal blij zijn als dat gedoe met het Olympisch elftal achter de rug is"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 9