Kortgene verwelkomde de nieuwe burgemeester 'Truckdrivers rijden dertig kilometer in kom van Zaamslag' Hoeveel kans heb je ook alweer in de Staatsloterij? Veel belangstelling tijdens 'open dag9 Huis van Bewaring 'THE DUBLINERS' TERUG BIJ OORSPRONG MUZIEK Claydon Ensemble indrukwekkend Wissel Zeeuws-Vlaanderen PZC/ streek MEVROUW E. J. HOOGENDIJK-VAN DUIJN -AANDAG 3 OKTOBER 1983 [ORTGENE Mevrouw E. J. Hoogendijk-Van Duijn (36), voormalig PvdA-wethouder van iardinxveld-Giessendam, is zaterdagmiddag geïnstalleerd als burgemeester van de gemeen- e Kortgene. De installatie voltrok zich in een bijzondere vergadering van de gemeenteraad, n een met genodigden afgeladen raadszaal. e eerste vrouwelijke burgemeester ke signatuur' ..Maar mijn verant- an Kortgene. en tevens de derde die woordelijkheid kennend als voorzitter it nu toe werd benoemd in Zeeland, iel zowel binnen als buiten het ge- Receptie van de raad, wil ik wel stellen dat ik recreanten, in evenwicht worden ge- als mens mijn politieke overtuiging houden'' niet kan en wil verhullen, zo voegde zij hier direct aan toe. Mevrouw Hoogendijk noemde Kort gene een bijzonder gemeente. „En dat met alleen omdat er aandacht moet worden besteed aan het voorzienin genpakket van de kernen Kats, Co- lijnsplaat en Kortgene afzonderlijk, bij de sluis aan de Zandkreekdam ingescheept op het rijkspolitievaar- tuig RP 10, en vervolgens aan wal gezet op de landbouwhaven Kortge ne. Ruiters van de njverenigmg 'De Bevelanden' en het muziekgezelschap maar zeker ook moeten de belangen EMM marcheerden onder grote be- van de inwoners, met daarnaast de langstelling mee naar het gemeente huis. Na de officiële installatie in het ge meentehuis maakte burgemeester Hoogendijk uitgebreid kennis met de bevolking, tijdens een druk bezochte receptie in 'De Pdmpweie'. Eerder op de middag was het gezin Hoogendijk leentehuis en bij de collega's op de evelanden en Tholen een hartelijke ntvangst ten deel. oco-burgemeester L. M. van der Wee- maakte de installatie van mevrouw oogendijk tot een feit door haar de mbtsketen om te hangen. Van der 'eele was waarnemend burgemeester nds het vertrek van burgemeester J. der Linde naar Made-Drim- lelen, ruim een halfjaar geleden. Hij leende mevrouw Hoogendijk-Van luijn 'redelijk terug te vinden' in de oor de raad opgestelde profielschets. En wel zodanig, dat u naar mijn ordeel mag rekenen op de steun van I e gemeenteraad", w komst van de nieuwe burgemees- r betekende het vertrek van J. J. an Damme (vvd) uit het college. Hij rfas tijdelijk wethouder in verband Tiet de burgemeestersvacature. Een etrekkelijk afscheid overigens, aan- raen Van Damme raadslid blijft, urgemeester Hoogendijk onder- reepte dat de raadsleden, aan de and van haar functioneren, zelf vast loeten stellen of met de invulling van :t geschetste profiel aan hun wesen igemoet is gekomen. „Het is zeker iet mijn bedoeling geweest om naar jier te komen om te vertellen hoe het lu moet Wel om in overleg een beleid p bepalen waar zeker de inwoners Loco-burgemeester L. M. van der Weele hangt mevrouw E. J. Hoogendijk.- van jan Kortgene mee gebaat zullen zijn. Duijn de ambtsketen om. p vooral een kleine gemeente is bij Verhoging haven en kadegelden havens Terneuzen iitttek de plaats waar mensen echt femen kunnen werkenaldus me- houw Hoogendijk-Van Duijn in haar maidenspeech'. Daarin onderstreep- t zij dat Kortgene een burgemeester leeft gekregen 'met een eigen politie- i ADVERTENTIE) S Ziekenhuis De Bevelanden, 30-16.30 uur: uitzending Nomen DDELBURG Gasthuis, 20-21.30 uitzending Rawa. 1ISSINGEN Bethesda-St. Jo- fephziekenhuis, 20-21.30 uur: uitzen- hng Rawa. FILMVOORSTELLINGEN lERGEN OP ZOOM Roxy 1,20 uur: pandende liefde, 16 jr.; loxy II, 20 uur: Hot Bubblegum in jet leger, 16 jr.; flnem'Actueel 1.20 uur: Merry Christ- |ias Mr. Lawrence, 16 jr.. ïem'Actueel n, 20.30 uur: Les va- ïces de monsieur Hulot; ïem'Actueel m, 20 uur: Psycho (II), jr. )ES Grand, 20 uur: Twee stoere cers op de snelweg, a.l. 3T De Koning van Engeland. 130 uur: Duizend en een erotische iten, 18 jr.. 20 uur: Brandende jr.: 20 uur: An Bloem, 12 jr.. luur: Ghandi, a.l.; 20 uur: Octopus- a.1. 0STBURG Ledel. 20 uur: Begeer- MIDDELBl'RG - Het open huis dat zaterdagmiddag in het heropende Middelburgse huis van bewaring werd gehouden is een succes gewor den. Tussen één en vier uur in de middag passeerden tweeduizend geïnteresseerden de voordeur van de inrichting. Adjunct-directeur drs J. Poelmann had na afloop wel enkele verklaringen voor die overweldigende belangstel ling. „Vergeet niet dat nooit eerder in de geschiedenis van dit uit de _17e eeuw daterende gebouw het publiek vrje toegang had. De Zeeuwen en in het bijzonder de Middelburgers be schouwen deze inrichting blijkbaar als hun bajes en hebben daarom eens achter de schermen willen kijken. Daarbij komt dat we ook veel jeugdi gen binnen hebben gehad uit de zo genoemde risicogroepen. Het is hier geen hotel, zo heeft iedereen kunnen constateren. Voor sommige mensen is het bezoek daarom waarschijnlijk ook educatief geweest. En dan is het be zoek aan een gevangenis voor veel mensen natuurlijk ook een spannend evenement dat zij niet willen missen" aldus de adjunct-directeur. Onder de bezoekers werden verder ex-gedetineerden en ook toekomstige gevangenen opgemerkt. De laatste groep betreft mensen die weigerden boetes te betalen en nu op de nomina tie staan om vervangende hechtenis uit te gaan zitten. Onderzocht De belangstelling was zaterdagmid dag vooral tussen twee en drie uur zo groot dat het pubhek slechts in groe pen werd binnengelaten. Na afloop werd het gebouw van onder tot boven grondig onderzocht. Vooral werd VLISSINGEN - Het dagelijks bestuur van het havenschap Terneuzen wil de haven- en kadegelden (met uitzon dering van de binnenhavengelden) het volgend jaar met vier procent verhogen. Dat blijkt uit de begroting van het havenschap voor '84. Die begroting is sluitend en vertoont een post onvoorzien van 210.000 gulden. Vorig jaar was dat 650.000 gulden. De raad van bestuur van het havenschap zal die begroting donderdag 13 okto ber behandelen. De voornaamste investering die op de kapitaaldienst van de nieuwe begro ting is opgenomen betreft het project 'verlenging Zevenaarhaven'. Aange nomen wordt dat dit project in het komende najaar in uitvoering geno men zal worden. Nieuwe werken zijn nog niet in de begroting opgenomen Op korte termijn zal overleg plaats vinden om subsidiemogelijkheden af te tasten voor aan te melden projec ten. In dat verband wordt gedacht aan uitbreiding van het wegenstelsel en kade-uitbreiding in het kanaalha- venplan. Volgens het dagelijks be stuur van het havenschap zijn deze miljoenen vergende projecten noodza kelijk om de gronduitgifte in dit plan te stimuleren. De jaarlijkse kosten van onderhoud aan havens, kanalen, wegen en andere vaste eigendommen van het haven schap zijn voor '84 geraamd op 500.000 gulden. Daarnaast is een bedrag van 750.000 gulden gereserveerd voor her stel van gedeeltes slechte boordvoor- ziening in zijkanaal A te Terneuzen en tussen de Zuiderkanaalhaven en de Massagoedhaven Volgens de begroting zal het haven- daarbij gekeken of bezoekers geen schap het volgend jaar 4. 300.000 spullen als heroine, pistolen en ont- guiden aan haven- en kadegelden snappingshulpmiddelen hadden ach- ontvangen. De opbrengst aan erf- tergelaten die toekomstige bewoners - ten dienste zouden kunnen zijn. „Wanneer we maandag echt open gaan is dit gebouw geheel schoon" aldus de heer Poelmann. The Dubliners, zaterdagavond tijdens hun optreden in de Goese Veilinghal. GOES- De beroemde Ierse folk groep 'The Dubliners' heeft zater dagavond in de Veilinghal in Goes voor ruim 1100 bezoekers groten deels afgerekend met het oude ima ge van vertolkers van smeuiige meezingers. De bandleden zijn de wilde haren kwijt en hebben de whiskey ingeruild voor mineraal water. Het kwam de kwaliteit van het gebodene ten goede. De groep, die met Goes als startplaats begon nen aan een tiendaagse tournee door Nederland, speelde twee uur lang voornamelijk ingetogen balla des. afkomstig van de nieuwe LP 'Prodigal sons'. De groep deed pas aan het eind van het optreden een welwillende knie val voor het afwachtende publiek. De meeste mensen hadden tot dan toe rustig zitten luisteren, een beetje onwennig Weinig geïnspi reerd klonken de knallers 'The Wild Rover' en Seven drunken nights' uiteindelijk door de zaal Het was de zesde keer dat The Dubliners in Goes speelden. „Ik herinner me nog goed de eerste concerten waarbij het publiek met grote kratten bier kwam aansjou wen. Dronken taferelen en veel ge schreeuw. Dat is er nu helemaal niet meer bij", zegt Henk de Koning van de organiserende stichting Pibroch. Henk de Koning is sinds jaar en dag betrokken bij het gebeuren rond de Dubliners. „Kotsmisselijk werden de jongens van dat rampestamp werk. Het hing ze na vijftien jaar mijlenver de keel uit. Ze zijn nu voor het twintigste jaar op tournee en zijn weer teruggekeerd naar de bron van hun muziek". De commercie had de groep volgens de Koning zodanig in de greep dat er LP's verschenen waar de bandleden niets van afwisten. Nieuwe weg De Dubliners zijn vier jaar geleden hun nieuwe weg ingeslagen Zanger gitarist Ronnie Drew keerde na wat solistische omzwervingen bij de groep terug en in 1982 werd de cellist Nigel Warren Green in de band opgenomen. Deze ging echter na een jaar weer zijn eigen weg De overige groepsleden, Barney McKenna op banjo en mandoline, Luke Kelly op banjo. John Sheahan op viool en Ronnie Drew zang en gitaar, haalden een meuwe man, Sean Cannon in de groep en diens 'beschaafde' stemgeluid heeft de. sound van de groep mede veran derd. Geruchten als zou Luke Kelly na zijn tweede hersenoperatie de groep verlaten, werden overigens door De Koning tegengesproken. Tjallie Huizenga van de organisatie Samo var Associated Ltd had zaterdag avond de pnmeur van de verkoop van de nieuwe Dubliners-LP. Het is alweer de tachtigste langspeler van de groep De schijf vond gretig aftrek bij het publiek. De T-shirts deden het aanzienlijk minder. De Dubliners hielden het dus rustig, maar lieten zich toch verleiden door een groepje tieners aan de bar die vals de Wild Rover begonnen te zingen De groep kan er niet om heen. Als Eindelijk werd het klap stuk de zaal ingeslingerd Maar de reacties waren minder overweldi gend dan mocht worden verwacht Men had al te lang rustig op de houten stoeltjes gezeten. Het pu bliek had zich tevreden neergelegd bij de veranderde stijl pacht wordt voor '84 begroot op 2. 029.179 gulden. Dat is bijna 100.000 gulden meer dan in 1983. Ontspan nings middag Dat ook de bewaarders niet gewend KLOOSTERZANDE De FNV Hon- geopend. Geslaagden De Ruyter Bridgewedstrijd VLISSINGEN Aan het Maritiem AXEL - De bridge club Axel speelde Instituut De Ruyter slaagden in de de eerste wedstrijd van de najaars- maand september de volgende cursis- competitie. In groep A werd gespeeld ten voor hun examens rnet 8 paren, in groep B met 14 paren. - r, Scheepswerktuigkunde M. van de Hoek, Uitslag A de heer L Scheele-de heer Van ken Margriet Heymans heelt zater- Goes, B II F C Pietersz, Oost-Souburg, C Bambost. 2 de heren Maris-Lindenberg, 3 dagmiddag bij boekhandel/galerij n J S Hooglander. Putte. de heren Amoldi-Bode, 4 de dames Mans- Bellemans in Axel een tentoonstel- Navigatie S III: D W van Bruggen. Loos Scheele. 5 de heren Scheele-Esselbrugge B ling van schilderijen van haar hand drecht. S nth J B Weijland^Vlissingen,, S i echtpaar Herrebout. 2 de heren J Schee- Margriet Heymans opent expositie AXEL Illustratrice van kinderboe- ftvnviiu I\uwüimi£J/U1L/U ut i i» v „uir Vprmpprwh 7whnipw grote publieke belangstel- tenisse houdt donderdag 6 oktober De expositie duurt tot 15 oktober. Er J vermeerscn. zeeorugge. II pr J J. M van Berlo, St. Odiliénberg en le-Andriesen. 3 de dames Feyen-Den Doel- zijn ling bleek overduidelijk. Wat zeg je tegen al die mensen wanneer ze de deur weer uilgaan? Bewaarder S. Markusse voegde velen een 'tot ziens' toe. „Dan keken sommige mensen me aan alsof ik ze in de maling stond te nemen. Dat is begrijpelijk natuurlijk maar je groet iemand automatisch met een tot ziens". der. 4 de dames Naeye-Naeye een ontspanningsmiddag in het paro chiehuis in Groenendijk te Klooster- zande. De bijeenkomst is speciaal bedoeld voor alle WAO'ers en andere uitkerings-gerechtigden me' hun echtgenoten. Op het programma staan een groot aantal gezelschaps spelen. De ontspanningsmiddag be gint om 13.30 uur. zijn zes werkstukken te zien. Op de opening waren ook tekenaar Joep Bertram en kinderboekenschrijver Rindert Kromhout uit Middelburg aanwezig Bij Bellemans loopt - even eens tot 15 oktober - een tentoonstel ling van oude kinderboeken. Zaterdag werd er bovendien voor het eerst een boekenruilbeurs gehouden. ADVERTENTIE) KIJK VERDER. 2RNEUZEN Doem, 16 jr.; 20 i Luxor. 20 uur: An iur: Flying high (II), OPROEP VVN OP BAL IN SAS VAN GENT: JSSINGEN Alhambra I. 20 uur: ndende liefde, 16 jr; hambra H, 20 uur: Gandhi, a.l. fENTOONSTELLINGEN SAS VAN GENT Veilig Verkeer 1MBURG Biologisch Museum, •17 uur: 'De natuur in Zeeland' Bloemdijken in Zeeland'. "2ILLE Landbouwmuseum, 10-12 113-17 uur' Oude landbouwwerktui- 3NKENSZAND De Stenge, 10-12 14-17 uur: werken uit de Vlissingse kunstuitleen. IDELBURG Ambachtencen- um Demerary, 9-17 uur: diverse am- ichten en exposities. fERNEUZEN Hal 'Ter Schorre', •21 uur: fotoprojekt 'Kwaliteit' (t/m 10). «JSSINGEN Reptielenzoo 'Igua- 14-17.30 uur: expositie levende sptielen, amfibieën en insekten; Jevangentoren, vanaf 17 uur: werken an Matthy Murre (t/'m 15/10). [ZENDIJKE Museum, 10-12 en 1-17 uur: 'Radio in oude en nieuwe Uil'. HULPCENTRA d- en Midden-Zeeland Goes, tel '100-14444 (ook voor milieuklachten). «uwsch-Vlaanderen Alarmnummer de tekst Staat. Truckdnvers rijden '150-12200 (brandweer en ambulance). nland voor een jaar schadevrij Verbrugge ontvingen scheiding. Zuinigst Nederland heeft op het vierde Truck- rijden. A. de Wolff en W. Kattouw. driversbal in 'De Vlaanderen' in Sas beiden in dienst van transportbedrijf van Gent zaterdagavond een oproep gedaan aan alle beroepschauffeurs om in Zaamslag een maximumsnel heid van 30 kilometer per uur aan te houden. Landelijk coordinator Jan Harskamp hield de ruim 500 aanwe zige chauffeurs voor dat er niet geke ken moet worden naar oplossingen op langere termijn. „Wij willen graag, en dat is in overleg gebeurd met de werkgroep Veilig Zaamslag, op korte termijn een daad stellen. De verkeersveiligheid moet prevaleren en daarom doen wij deze oproep aan Wtfonische hulpdienst Zeeland. '180-15551. dag en nacht bereikbaar, hulpdienst Zeeland voor mensen in tel. 01180-36251, van 10.00-24.00 uur ^:nds van 20.00-24.00 uur. ting Blijf van m'n lijf Zeeland, tel. 1184-14645. dag en nacht bereikbaar, tacrl&ndse Hartstichting, tel. 070-614614. i bereiken op kantoordagen van 9-17 uur. Het 'Gouden Voetje', voor de zuinig ste chauffeur ging naar Hilaire Neijt uit Philippine, in dienst van trans portbedrijf Van Opdorp uit Sas van j Gent. „Je moet als chauffeur van goede huize komen om te worden voorgedragen voor deze onderschei ding". zo hield de Sasse burgemeester de Truckdrivers voor. „Dat het brand stofverbruik terugloopt in de laatste jaren is niet alleen een prestatie van Om ruchtbaarheid te geven aan dit de bedrijfswagenindustrie, maar ook van alle betrokken chauffeurs. Daar om, wanneer je je beste beentje voor zet. is het voetje onder aan dat been goud waard, uiteraard in combinatie met hoofd en handen". Na afloop van het officiële gedeelte konden de Truckdrivers genieten van Bonnie St. Claire, Lee Towers en reetster Nathalie Bosbrand. Initiatief komt er deze week een groot spandoek bij het binnenrijden van de bebouwde kom van Zaamslag waarop Op het Truckdriversbal. georgani seerd door Rien Verbrugge. stond de verkeersveiligheid toch hoog aange schreven. Twee chauffeurs werden on derscheiden door burgemeester drs Het orkest Bluesette gaf de muzikale W. R. V. Dusarduijn met een speldje ondersteuning en Pierre Mijsakers en een plaquette van Veilig Verkeer praatte het geheel aan elkaar. Burgemeester Dusarduijn speldt vrachtwagenchauffeur Hilaire Neijt het 'Gouden Voetje' op. DORPSKERK, SINT-KRUIS Claydon Ensemble. Londen. Werk van Beethoven. Mozart en Schubert LKruis, dat zowel binnen als aan de buitenkant sfeervol ver licht werd, was zaterdagavond weer helemaal gevuld met wat men zou kunnen noemen de ech te liefhebbers van klassieke mu ziek. De Orgelkring Aardenburg was zaterdag alweer aan haar twintigste concert toe. Het hoge niveau van deze concertserie heb ik al genoeg benadrukt. Terecht. Want waar komt hel nog voor dat, nog voor men de affiches wil gaan ophangen alle plaatsen al uitverkocht zijn? Op het programma stond aange kondigd het Claydon Ensemble uit Londen, bestaande uit Mary Vemey - piano-forte, Duncan Druce - viool. Stuart Deeks - alt-viool, Jennifer Ward Clarke cello en Anthony van Kampen - contrabas. Bijzonder voor dit concert en uniek voor Zeeuwsch-Vlaande- ren was wel dat er een piano forte bespeeld werd. Degene die iets van muziekterminologie weet, zal zeggen piano-forte ver taal je als zacht en sterk. Welnu dat is ook inderdaad de oor spronkelijke betekenis van dit instrument, waarvan in 1709 de ontwikkeling op gang kwam. In tegenstelling tot het clavecim- bel, waar de toon dezelfde sterk te houdt of men nu hard of zacht aanslaat, kon men op dit instru ment zowel zacht (piano) als sterk (forte) spelen, doordat de snaren nu door middel van ha mertjes aangeslagen werden in plaats van aangetokkeld bij het clavecimbel. In Duitsland spreekt men dan ook van een Hammerklavier. Later, toen het instrument zich in de loop van de vorige eeuw ontwikkelde tot een groter en zwaarder instru ment, verdween vreemd genoeg de naam forte en werd het zoals tot op heden piano genoemd. De pianiste had haar eigen in strument meegebracht, een ori ginele Broadwood uit 1819. Het zelfde instrument bouwde deze beroemde Engelse bouwer ook voor niemand minder dan Beet hoven met ui» componist werd het programma dan ook geopend en wel met diens variatie op het lied 'Bet Mannem welche Liebe fuh- len' voor cello en piano. Als men de ogen sloot was het alsof men even terug was in de geschiede nis. Het werd een contrastrijke vertolking met een zeer fraaie expressie zonder overdreven sentiment, mooi van timing, kortom een echte boeiende Beet hoven. Als tweede werk het piano-kwar tet in Es van Mozart Het was een verademing nu eens Mozart te horen spelen met slechts een licht en zorgvuldig gedoseerd vibrato, dat alleen als expressie middel gebruikt werd en niet als uitgangspunt voor de strij kersklank Zo ontstond ruimte voor subtiele en zorgvuldig uit gebalanceerde nuanceringen en kreeg het werk meer zeggings kracht. Ook het tweede deel ken de. juist door het zo nu en dan weglaten van vibrato, een gewel dige stemkracht mede door een correcte timing van de rusten Het Rondo werd een briljant stuk muziek dankzij een soort barokke rethonek 'dat wil zeg gen een contrastenspel van wel of niet beklemtonen), die ook bij Mozart nog best op zijn plaats is. Tussen dit werk en Bach's grote scheppingen liggen immers slechts enkele tientallen jaren. Het was een open en eerlijke Mozart Opmerkelijk bij een pia no-forte is ook dat men bij de eerste indruk geneigd is te con stateren dat het instru ment met die dynamische mogelijkheden heeft als de moderne piano, maar al luisterend komt men dan tot de ontdekking dat op zo'n instrument met zijn korte heldere toon, juist zeer verfijnde nuanceringen mogelijk zijn, vooral wat de klankkleur betreft. Schubert's Forellenquintet be sloot het programme. Een groot werk, dat. ondanks zijn vele de len bleef boeien Mede dankzij de authentieke instrumenten, maar natuurlijk vooral de manier waarop het gespeeld werd kwam Schubert briljant over. Enthou siast met een intensieve expres sie in de langzame delen en contrastrijk m de snellere delen en met name een boeiende ver tolking van de vrij virtuoze pia nopartij Resumerend mag gezegd wor den dat het Claydon Ensemble in Zeeuwsch-Vlaanderen een ge weldige indruk heeft achtergela ten. A. K

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 25