Kortgene verwelkomde e nieuwe burgemeester Hoeveel kans heb je ook alweer in de Staatsloterij? Veel belangstelling tijdens 9open dag9 Huis van Bewaring 'THE DUBLINERS' TERUG BIJ OORSPRONG MUZIEK WISSEL BEVELANDER WISSEL SCHOUWEN flEVROUWE. J. HOOGENDIJK-VANDUIJN agenda truckdrivers: dertig kilometer 'Pas op de plaats met heffingen van gemeente' in kom Zaamslag ,NDAG 3 OKTOBER 1983 PZC/ streek JRTGENE Mevrouw E. J. Hoogendijk-Van Duijn (36), voormalig PvdA-wethouder van rdinxveld-Giessendam, is zaterdagmiddag geïnstalleerd als burgemeester van de gemeen- (ortgene. De installatie voltrok zich in een bijzondere vergadering van de gemeenteraad, leen met genodigden afgeladen raadszaal. eerste vrouwelijke burgemeester Kortgene. en tevens de derde die toe werd benoemd in Zeeland, zowel binnen als buiten het ge- jntehuis en bij de collega's op de 'elanden en Tholen een hartelijke 'angst ten deel. !0-burgemeester L. M. van der Wee- laakte de installatie van mevrouw igendijk tot een feit door haar de itsketen om te hangen. Van der ;le was waarnemend burgemeester het vertrek van burgemeester J. van der Linde naar Made-Drim- len, ruim een halfjaar geleden. Hij ;nde mevrouw Hoogendijk-Van jn 'redelijk terug te vinden' in de ir de raad opgestelde profielschets. wel zodanig, dat u naar mijn (deel mag rekenen op de steun van ^gemeenteraad" komst van de nieuwe burgemees- betekende het vertrek van J. J. Damme ivvd) uit het college, Hij tijdelijk wethouder in verband It de burgemeestersvacature. Een "Vekkelijk afscheid overigens, aan een Van Damme raadslid blijft. "Jgemeester Hoogendijk onder- *%epte dat de raadsleden, aan de erbd van haar functioneren, zelf vast er»eten stellen of met de invulling van ist geschetste profiel aan hun wesen -'{emoet is gekomen. „Het is zeker It mijn bedoeling geweest om naar Jr te komen om te vertellen hoe het )(poet. Wel om in overleg een beleid "•'bepalen waar zeker de inwoners nd Kortgene mee gebaat zullen zijn. e\ vooral een kleine gemeente is bij l(ttek de plaats waar mensen echt "Ben kunnen werken", aldus me luw Hoogendijk-Van Duijn in haar -Bdenspeech'. Daarin onderstreep- ■~tij dat Kortgene een burgemeester —eft gekregen 'met een eigen politie ke signatuur' „Maar mijn verant woordelijkheid kennend als voorzitter van de raad, wil ik wel stellen dat ik als mens mijn politieke overtuiging niet kan en wil verhullen, zo voegde zij hier direct aan toe. Mevrouw Hoogendijk noemde Kort gene een bijzonder gemeente. „En dat met alleen omdat er aandacht moet worden besteed aan het voorzienin genpakket van de kernen Kats, Co- lijnsplaat en Kortgene afzonderlijk, maar zeker ook moeten de belangen van de inwoners, met daarnaast de recreanten, in evenwicht worden ge houden". Geaccepteerd In een verwelkomend speechje na mens de raad noemde het oudste raadslid M. de Smit (cda) de eerste burger de vierde vrouw in het ge meentehuis van Kortgene. „De heren hebben de vrouwelijke raadsleden volledig geaccepteerd en zo zal dat ook in uw positie als burgemeester wel verlopen. Ongetwijfeld zullen diverse zaken door de inbreng van de vrouw op bestuurlijk terrein in een ander licht komen te staan en dat kan uiterst positief zijn. Wij geven u dan ook volledig de ruimte", aldus De Smit. Overigens verheelde hij met dat de raad van Kortgene 'zeer kritisch' staat ten opzichte van de voorstellen van b en w en de te nemen besluiten. „En dat betekent dat het college met goed onderbouwde stukken op tafel moet komen". Verder gaf De Smit met name wethouder Van der Weele te verstaan dat hij de zaken met een gerust hart kan overdragen. „Want u hebt het voortreffelijk gedaanbe toogde hij. „en we zien u weer terug, rechts van de voorzitter". Bij het aantreden van zijn opvolgster gewaagde oud-burgemeester Van der Linde, van een kritisch ingestelde, maar constructieve raad Kortgene. en een loyaal college. stelde mevrouw Hoogendijk op onder wijsgebied veel werk in het verschiet, zeker gelet op het bedreigde voortbe staan van de 80 leerlingen tellende mavo in Kortgene. Burgemeester mr R. W, Dijkstra van Hardinxveld-Giessendam benadruk te met een enkel woord de voormalige wethouder van deze gemeente met een gerust hart uitgeleide te doen. Receptie Welzijn Van der Linde liet bij deze gelegen heid niet na zijn gram te uiten over het intrekken van de Kaderwet Spe cifiek Welzijn, waarmee onder meer het proefgebied De Bevelanden - waar met de wet wordt geëxperimen teerd - in één keer van de tafel dreigt te worden geveegd. Mede in verband hiermee riep hij burgemeester Hoo gendijk op de decentralisatiegedach te toch vooral 'een warm hart toe te dragen'. Maar al heeft wat er nu staat te gebeuren veel weg van een daad van onbehoorlijk bestuur, de Beve landen gaan tóch door, gaf Van der Linde te verstaan. Sprekend namens de burgemeesters op de Bevelanden en Tholen had burgemeester mr W. Blanken van Goes de stellige indruk er met me vrouw Hoogendijk-Van Duijn een goe de collega 'bij' gekregen te hebben. „Alhoewel de raad eisen mocht stellen en aan ons mets werd gevraagd". Blanken legde uit dat de gemeenten proberen 'iets van een regionaal be leid' overeind te krijgen. En in die zin deed hij een beroep op burgemeester Hoogendijk. „Want Kortgene heeft op het gebied van regionale samenwer king een goede naam". Namens de plaatselijke scholen werd de nieuwe burgemeester bij haar in trede gelukgewenst door mavo-direc teur W. P. van den Bogaardt. Hij Na de officiële installatie in het ge meentehuis maakte burgemeester Hoogendijk uitgebreid kennis met de bevolking, tijdens een druk bezochte receptie in 'De Pompweie'. Eerder op de middag was het gezin Hoogendijk bij de sluis aan de Zandkreekdam ingescheept op het rijkspolitievaar- tuig RP 10, en vervolgens aan wal gezet op de landbouwhaven Kortge ne. Ruiters van de rijvereniging 'De Bevelanden' en het muziekgezelschap EMM marcheerden onder grote be langstelling mee naar het gemeente huis. Correspondentendag 'Menno van Coehoom' GOES De Stichting Menno van Cochoorn hield zaterdag de twaalfde jaarlijkse correspondentendag. Dit maal was de keuze gevallen op de vestingstad Goes, waar het gezel schap in de Prins van Oranje bijeen kwam. De correspondent B. Oele uit Kapelle had voor het verloop van de dag een programma ontworpen, waar een stadswandeling deel van uitmaakte. De Goese burgemeester mr W. Blanken en zijn echtgenote waren ook aanwezig. De Stichting Menno van Coehoom ijvert voor het instandhouden van de verscheidene buiten gebruik zijnde militaire vestingen (forten en dergelij ke) in ons land. Inventarisering van en gescheidschrijving over de vestingen geschiedt door regionaal verspreide correspondenten, waar Zeeland er vier van kent. Nadat de heren en dames in de Prins van Oranje een kopje koffie gekregen hadden begon een vergadering waarin onder meer gesproken werd over de manier van onderhoud van vesting werken en forten. Ook kwam het inventarisenngswerk en de geschied schrijving aan bod. Voor de lunch vertelde B. Oele het één en ander over de geschiedenis van Goes en omstre ken. Voorts stond een stadswandeling op het programma. Oele en zijn collega- correspondent ir J. A. Trimpe Burger gaven hierbij uitleg over de verschei dene historische militaire objecten in Goes Loco-burgemeester L. M. van der Weele hangt mevrouw E. J. Hoogendijk- v Duijn de ambtsketen om. Collecte DRIEWEGEN - De collecte ten bate van de Nierstichting heeft in Driewe gen een bedrag van lV2,60 opge bracht. Ziekenhuis De Bevelanden, „10-16.30 uur: uitzending Nomen 'jcio. PDELBURG Gasthuis, 20-21.30 j: uitzending Rawa. ISSINGEN Bethesda-St. Jo- ihziekenhuis, 20-21.30 uur: uitzen- g Rawa. [MVOORSTELLINGEN RGEN OP ZOOM Roxy 1.20 uur: ndende liefde, 16 jr.: H, 20 uur: Hot Bubblegum in Ileger, 16 jr.; pm'Actueel 1,20 uur- Merry Christ- i Mr. Lawrence, 16 jr.. |em'Actueel n, 20.30 uur: Les va- es de monsieur Hulot, jem'Actueel III. 20 uur: Psycho (II). ES Grand, 20 uur: Twee stoere kers op de snelweg, a.l. De Koning van Engeland, i uur: Duizend en een erotische hten, 18 jr.; 20 uur. Brandende ie, 16 jr.; 20 uur: An Bloem, 12 jr.; bur: Ghandi, a.l.; 20 uur: Octopus- la.1. BTBURG Ledel, 20 uur: Begeer- [18 jr. pN'EUZEN Luxor. 20 uur: An 16 jr.; 20 uur: Flying high (II), jSSINGEN Alhambra I, 20 uur: pdende liefde, 16 jr: nbra II, 20 uur: Gandhi, a.l, ^TOONSTELLINGEN HBURG Biologisch Museum, 7 uur: 'De natuur in Zeeland' lemdijken in Zeeland'. LLE Landbouwmuseum, 10-12 .3-17 uur: Oude landbouwwerktui- INKENSZAND De Stenge, 10-12 4-17 uur: werken uit de Vlissingse istuitleen. IDELBURG Ambachtencen- n Demerary, 9-17 uur: diverse am- hten en exposities, -^NEUZEN Hal 'Ter Schorre', :i uur: fotoprojekt 'Kwaliteit' (t/m SSINGEN Reptielenzoo 'Igua- 14-17.30 uur: expositie levende ielen, amfibieën en insekten; 'angentoren, vanaf 17 uur: werken Matthy Murre (t/m 15/10). JENDIJKE Museum, 10-12 en *0-17 uur: 'Radio in oude en nieuwe HULPCENTRA n Midden-Zeeland Goes, tel 0-14444 (ook voor milieuklachten I iwsch-Vlaandercn Alarmnummer 0-12200 (brandweer en ambulance) Tonische hulpdienst Zeeland, tel. 1-15551, dag en nacht bereikbaar hulpdienst Zeeland voor mensen in I tel. 01180-36251, van 10.00-24 00 uur— :ends van 20.00-24.00 uur. Hing 'Blijf van m'n lijf Zeeland, tel. 4-14645. dag en nacht bereikbaar, trlandse Hartstichting, tel. 070-614614. erelken op kantoordagen van 9-17 uur. Loco-burgemeester Van der Weele in een onderonsje met de r Hoogendijk-Van Duijn. burgemeester van Kortgene, mevrouw EJ. MIDDELBURG - Het open huis dat zaterdagmiddag in het heropende Middelburgse huis van bewaring werd gehouden is een succes gewor den. Tussen één en vier uur in de middag passeerden tweeduizend geïnteresseerden de voordeur van de inrichting. Adjunct-directeur drs J. Poelmann had na afloop wel enkele verklaringen voor die overweldigende belangstel ling. „Vergeet niet dat nooit eerder m de geschiedenis van dit uit de 17e eeuw daterende gebouw het publiek vrije toegang had. De Zeeuwen en in het bijzonder de Middelburgers be schouwen deze inrichting blijkbaar als hun bajes en hebben daarom eens achter de schermen willen kijken. Daarbij komt dat we ook veel jeugdi gen binnen hebben gehad uit de zo genoemde risicogroepen. Het is hier geen hotel, zo heeft iedereen kunnen constateren. Voor sommige mensen is het bezoek daarom waarschijnlijk ook educatief geweest. En dan is het be zoek aan een gevangenis voor veel mensen natuurlijk ook een spannend evenement dat zij niet willen missen" aldus de adjunct-directeur. Onder de bezoekers werden verder ex-gedetineerden en ook toekomstige gevangenen opgemerkt. De laatste groep betreft mensen die weigerden boetes te betalen en nu op de nomina tie staan om vervangende hechtenis uit te gaan zitten. Onderzocht De belangstelling was zaterdagmid dag vooral tussen twee en drie uur zo groot dat het publiek slechts in groe pen werd binnengelaten. Na atloop werd het gebouw van onder tot boven grondig onderzocht. Vooral werd daarbij gekeken of bezoekers geen spullen als heroine, pistolen en ont snappingshulpmiddelen hadden ach tergelaten die toekomstige bewoners ten dienste zouden kunnen zijn. „Wanneer we maandag echt open gaan is dit gebouw geheel schoon" aldus de heer Poelmann. Dat ook de bewaarders niet gewend zijn aan grote publieke belangstel ling bleek overduidelijk. Wat zeg je tegen al die mensen wanneer ze de deur weer uitgaan? Bewaarder S. Markusse voegde velen een 'tot ziens' toe. „Dan keken sommige mensen me aan alsof ik ze in de maling stond te nemen. Dat is begrijpelijk natuurlijk maar je groet iemand automatiseh met een tot ziens". The Dublitiers, zaterdagavond tijdens hun optreden in de Goese Veilinghal. GOES- De beroemde Ierse folk groep 'The Dubliners' heeft zater dagavond in de Veilinghal in Goes voor ruim 1100 bezoekers groten deels afgerekend met het oude ima ge van vertolkers van smeuiige meezingers. De bandleden zijn de wilde haren kwijt en hebben de whiskey ingeruild voor mineraal water. Hel kwam de kwaliteit van het gebodene ten goede. De groep, die met Goes als startplaats begon nen aan een tiendaagse tournee door Nederland, speelde twee uur lang voornamelijk ingetogen balla des, afkomstig van de nieuwe LP 'Prodigal sons'. De groep deed pas aan het eind van het optreden een welwillende knie val voor het afwachtende publiek. De meeste mensen hadden tot dan toe rustig zitten luisteren, een beetje onwennig Weinig geïnspi reerd klonken de knallers 'The Wild Rover' en 'Seven drunken nights' uiteindelijk door de zaal. Het was de zesde keer dat The Dubliners in Goes speelden „Ik herinner me nog goed de eerste concerten waarbij het publiek met grote kratten bier kwam aansjou wen. Dronken taferelen en veel ge schreeuw. Dat is er nu helemaal niet meer bij", zegt Henk de Koning van de organiserende stichting Pibroch. Henk de Koning is sinds jaar en dag betrokken bij het gebeuren rond de Dubliners „Kotsmisselijk werden de jongens van dat rampestamp werk. Het hing ze na vijftien jaar mijlenver de keel uit. Ze zijn nu voor het twintigste jaar op tournee en zijn weer teruggekeerd naar de bron van hun muziekDe commercie had de groep volgens de Koning zodanig in de greep dat er LP's verschenen waar de bandleden niets Vein afwisten. Nieuwe weg De Dubliners zijn vier jaar geleden hun nieuwe weg ingeslagen. Zanger gitarist Ronnie Drew keerde na wat solistische omzwervingen bij de groep terug en in 1982 werd de cellist Nigel Warren Green in de band opgenomen. Deze ging echter na een jaar weer zijn eigen weg De overige groepsleden. Barney McKenna op banjo en mandoline. Luke Keliy op banjo, John Sheahan op viool en Ronnie Drew zang en gitaar, haalden een nieuwe man, Sean Cannon in de groep en diens 'beschaafde' stemgeluid heeft de sound van de groep mede veran derd Geruchten als zou Luke Kelly na zijn tweede hersenoperatie de groep verlaten, werden overigens door De Koning tegengesproken. Tjallie Huizenga van de organisatie Samo var Associated Ltd had zaterdag avond de primeur van de verkoop van de nieuwe Dubliners-LP. Het is alweer de tachtigste langspeler van de groep. De schijf vond gretig aftrek bij het publiek De T-shirts deden het aanzienlijk minder. De Dubliners hielden het dus rustig, maar lieten zich toch verleiden door een groepje tieners aan de bar die vals de Wild Rover begonnen te zingen. De groep kan er niet om heen Als Eindelijk werd het klap stuk de zaal ingeslingerd. Maar de reacties waren minder overweldi gend dan mocht worden verwacht. Men had al te lang rustig op de houten stoeltjes gezeten. Het pu bliek had zich tevreden neergelegd bij de veranderde stijl. Veel belangstelling begrafenis erelid 'Ons Genoegen' KAPELLE Onder zeer grote be langstelling is zaterdagmorgen de vorige week overleden Piet de Puit op de algemene begraafplaats te Ka pelle ten grave gedragen. Het fanfa rekorps Ons Genoegen speelde aan de groeve enkele lievelingsliederen van de overledene, die erc-lid was van het korps. Aan het graf werd het woord gevoerd door de voorzitter van Ons Genoegen, de heer B P. de Jong. die memoreerde dat de heer De Puit reeds op jeugdige leeftijd lid werd van het korps. Van 1947-1969 was hij bestuurslid, waar van 17 jaar als voorzitter. De plechtigheid werd geleid door ds L. den Breejen Een schoonzoon dankte voor de betoonde belangstelling. Geslaagden De Ruyter Oproep VVN aan VLISSINGEN Aan het Maritiem Instituut De Ruyter slaagden in de maand september de volgende cursis ten voor hun examens: Scheepswerktulgkunde M van de Hoek. Goes. B II: F C Pietersz, Oost-Souburg; C II J. S Hooglander, Putte Navigatie S III: D W van Bruggen, Loos- drecht. S Ilth. J B Weijland, Vlissingen,, S II pr. J J.M van Berlo, St. Odilienberg en J. Vermeersch. Zeebrugge. Voetbalvereniging neemt verlichting veld in gebruik KAPELLE Morgenavond, dinsdag, zal de voetbalvereniging Kapelle de in eigen beheer aangelegde veldverlich- ting op het hoofdveld officieel in ge bruik nemen. Wethouder C. M. Dage vos van sportzaken zal de officiële handeling om 19.30 uur verrichten, waama om 20 00 uur een wedstrijd wordt gespeeld tussen een team van Kapelle en het Zeeuws elftal B EN W WISSENKERKE WISSENKERKE Het college van b en w van Wissenkerke acht de fi nanciële positie \an de gemeente voor 1984 zo danig dat de belangrijk ste eigen heffingen bij tariefsverhogingen in het komende jaar 'bui ten schot kunnen blij ven'. Met name overwe gen b en w een pas op de plaats te maken met de onroerend-goedbelas- tingen. de woonforen- sen- en de toeristenbe lasting. Ten aanzien van andere belastingen en heffingen stellen zij de raad een verhoging met drie pro cent voor, overeenkom stig de toegestane stij ging van de overheidsta- neven voor 1984. Van deze verhoging zullen worden uitgezonderd de liggelden voor plezier vaartuigen in de ge meentelijke jachthaven in Kamperland, die na melijk zowel in 1984 en 1985 met telkens zes procent omhoog gaan De voorgestelde verho gingen leveren de ge meente een meerop brengst op van ruim 15 000.- waardoor de raming voor onvoorzie ne uitgaven in 1984 uit komt op een bedrag van ƒ219 512.-. „En dit be drag moet naar onze me ning voldoende zijn voor het opvangen van tegen vallers en het doen van nieuwe investeringen", aldus het college in de aanbiedingsbrief bij de gemeentebegroting 1984. Voor 1983 bedroeg de raming van de gemeente Wissenkerke voor on voorziene uitgaven ƒ262.410.-. dat wil zeg gen bijna 43.000 meer dan in 1984 voor onvoor ziene doeleinden en on rendabele investeringen beschikbaar komt Op grond hieiyan merken b en w op dat de financiële ruimte als gevolg van vele oorzaken duidelijk aan het verminderen is „Dit gegeven dient in de komende jaren bij be slissingen met financiële gevolgen goed in het oog te worden gehouden". Voor 1984 denkt het col lege aan realisering van parkeerplaatsen Nieuw- straat en Noordstraat ln Kamperland, een bus hokje Noordstraat Kam perland, verbetering rio lering Dorpsdijk in Wis senkerke en het woon- rijp maken van de be stemmingsplannen Geersdijk, Kamperland en Wissenkerke. SAS VAN GENT Veilig Verkeer Nederland heeft op het vierde Truck- driversbal in 'De Vlaanderen' in Sas van Gent zaterdagavond een oproep gedaan aan alle beroepschauffeurs om in Zaamslag een maximumsnel heid van 30 kilometer per uur aan te houden. Landelijk coördinator Jan Harskamp hield de ruim 500 aanwe zige chauffeurs voor dat er niet geke ken moet worden naar oplossingen op langere termijn. „Wij willen graag, en dat is in overleg gebeurd met de werkgroep Veilig Zaamslag, op korte termijn een daad stellen. De verkeersveiligheid moet prevaleren en daarom doen wij deze oproep aan u". Om ruchtbaarheid te geven aan dit initiatief komt er deze week een groot spandoek bij het binnenrijden van de bebouwde kom van Zaamslag waarop de tekst staat: 'Truckdrivers rijden 30 km'. Op het Truckdriversbal. georgani seerd door Rien Verbrugge. stond de verkeersveiligheid toch hoog aange schreven Twee chauffeurs werden on derscheiden door burgemeester drs W. R V. Dusarduijn met een speldje en een plaquette van Veilig Verkeer Nederland voor een jaar schadevrij rijden A de Wolff en W Kattouw. beiden in dienst van transportbedrijf Verbrugge ontvingen deze onder scheiding Het 'Gouden Voetje', voor de zuinig ste chauffeur ging naar Hilaire Neijt uit Philippine in dienst van trans portbedrijf Van Opdorp uit Sas van Gent. .Je moet als chauffeur van goede huize komen om te worden voorgedragen voor deze onderschei ding' zo hield de Sasse burgemeester de Truckdrivers voor. „Dat het brand stofverbruik terugloopt m de laatste jaren is niet alleen een prestatie van de bedrijfswagenindustrie, maar ook van alle betrokken chauffeurs. Daar om. wanneer je je beste beentje voor zet, is het voetje onder aan dat been goud waard, uiteraard in combinatie met hoofd en handen" Na afloop van het officiële gedeelte konden de Truckdrivers genieten van Bonnie St. Claire, Lee Towers en de vuurvrcetster Nathalie Bosbrand. Het orkest Bluesette gaf de muzikale ondersteuning en Pierre Mijsakers praatte het geheel aan elkaar. IADVERTENTIE) KIJK VERDER.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 23