innock nieuwe leider ritse Lab our par tij Partijen willen bestrijding van gezamenlijke Centrumpartij i Joumblatt stuurt PLO-ers uit Shouf l16; Vredesbetogingen Moskou leerlingen bouwen complex woningen in Oost er hout \OY HA TTERSLEY DE TWEEDE MAN Blaaspijpjes in Britse pub Nicaragua chtervolgt ebellen )ver grens n a de PZC vandaag \STERHOUT (ANP) In de Brabantse gemeente Oosterhout wordt dinsdag nktober een begin gemaakt met een project van 49 vrije sector-woningen, I geheel zal worden gebouwd door leerling-bouwvakkers, t plan maakt deel uit van een aantal bouwactiviteiten van het bedrijj'spen- nfonds voor de bouwnijverheid dat extra werkgelegenheid wil scheppen ir leerlingen. Het bouwplan in Oosterhout is het eerste, dat in zijn geheel r leerlingen wordt gerealiseerd, aldus het pensioenfonds. Er komen dit jaar nog leerlingbouwplaatsen in Nuenen, Montfoort, Bavel, Hoogerheide, Herkenbosch, Baarlo, Assen, Goirle en Oostburg terwijl inmid dels ook al is gestart in Zoetermeer. Het bestuur van het pensioenfonds maakt zich grote zorgen over de algemene werkgelegenheidssituatie in de bouw (100.000 werklozen). Vooral schoolverla ters hebben het erg moeilijk. Volgens de Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf hebben .ruim 700 leerlingen sinds vorig najaar nog geen dag gewerkt. (Van onze correspondent Henk Dam) tIGHTON - Neil Kinnock (41) is gisteren tijdens het jaarcongres van de Britse Labour- rtij in Brighton met grote meerderheid gekozen tot opvolger van partijleider Michael Foot, t vice-partijleider werd Roy Hattersley (51) gekozen, die daarmee Denis Healey opvolgt, nnock werd met een grotere overmacht gekozen dan algemeen was verwacht. Hij kreeg ier dan 71 procent van de stemmen, en haalde bij alle drie groepen die stemrecht hebben, de kbonden, de regionale partij-afdelingen en de Labour-parlementariërs, een duidelijke Eerderheid. stemmen. Hattersley deed het op zijn beurt aanzienlijk beter bij de verkïe- kiezen. 1 voornaamste mededinger voor partijleiderschap, Roy Hattersley. eg in totaal 19 procent van de LONDEN (AFP) Engelse pub bezoekers kunnen binnenkort .de blaaspijpjes van de politie Voor zijn. Voor gebruik in café's p is een apparaat ontwikkeld waarop café-bezoekers kunnen aflezen of ze teveel glaasjes op hebben om nog achter het stuur plaats te nemen. Voor ongeveer een gulden kan de automobilist op een pijpje in trieen apparaat blazen dat groen licht geeft als het promillage beneden de toegestane grery van 0.8 gram alcohol per liter bloed is gebleven. Heeft de be zoeker teveel ingenomen, dan vermaant het apparaat 'niet rij zing voor het vice-partijleiderschap dan kon worden voorzien. Hattersley. die tot de rechtervleugel van de partij behoort, kreeg ruim 67 procent van de stemmen. Zijn belang- 'Droom-combinatie Zelfs binnen de regionale partij-afde- lingen, waarbinnen traditioneel rijkste "opponent" de als ultralinks linkse activisten het voor het zeggen bekend staande Michael Meacher, be- 1 1,1 hartstochtelijk pleidooi hield voor het herstel van de eenheid tussen de linker- en rechtervleugel, die onder het partijleiderschap van Michael Foot zo ver te zoeken is geweest. De nieuwe partijleider gaf al direct een voorproefje van de richting die hij met de Labour-partij wil inslaan, door te pleiten voor „socialisme van het gezond verstand, een realistisch so- ciahsmeèè. Dat was een duidelijke definitief voor Hattersley te zullen hint voor de puristische stroming in de partij, die een rigide ideologie boven de kiezersgunst stelt. Kinnock zei verder, de Labour-partij te willen omsmeden tot „één groot campagne voerend teamèè dat de volgende verkiezingen moet winnen teneinde Engeland „van het juk van hebben, was een grotere meerderheid Thatcherismeéé te bevrijden oor Hattersley dan voor Meacher te Kinnock staat politiek aan de linker vinden. Alles wijst erop. dat brede kant van de Labourpartij. Hij heeft lagen van de Labour-partij hebben echter weinig op met de ultralinkse haalde bijna 28 procent, en dat voornaamste verrassing van de ver kiezingen. - Terwijl eigenlijk al sinds de aankondi- gekozen voor de zogenaamde vjeUgcl onder leiding van Tony Benn. ging van Michael Foot dat hij zou ..droom-c«-•— - - - aftreden duidelijk was dat Kinnock Kinnock hem zou opvolgen, werd pas gister- weer eenheid middag echt zeker, dat Hattersley partij moet brengen. het Hij meent dat de partij meer i een rechtse Hattersley centrum moet opschuiven om de kie- J~ "crscheurde zerSgUnst te winnen. Hattersley wil Engeland in de EG 4NAGUA (AFP/RTR) Nicaragua 1 door de VS gesteunde opstande- igen die invallen plegen vanuit urlanden zonodig tot maximaal im een halve kilometer over de enzen met Honduras en Costa Rica ïn achtervolgen. Het zal daarbij tffens met Hondurese en Costari- anse troepen, voor zover deze de vallers steunen, niet schuwen, e belangrijke beleidswijziging werd terdag bekend gemaakt door de caraguaanse minister van defensie, umberto Ortega. e Amerikaanse buitenlandse-inlich- ngendienst CIA bevoorraadt de re llen door de lucht door gebruik te aken van een Salvadoraanse lucht- achtbasis en Salvadoraanse piloten, i zei de New York Times zondag te bben vernomen van Amerikaanse inctionarissen in Centraal-Amerika. Iet gaat daarbij om munitie, genees- lddelen en verbindingsapparatuur, |^aar niet om wapens, aldus het blad. Amerikaanse ambassade in El Ivador zei het bericht te kunnen zestigen noch tegenspreken. Was- ngton had niet direct commentaar. -Iitussen schijnt een in het bijzonder 3o gen Nicaragua gericht anti-commu- stisch militair bondgenootschap in i8}entraal-Amerika in de maak te zijn. uatemala, Honduras en El Salvador .elden zaterdag bij Guatemala-stad iep in het geheim beraad op het oogste niveau als onderdeel van appen om daartoe de niet meer inctionerende Centraalamerikaanse defensieraad icondecai nieuw leven te blazen, zo werd vernomen in plomatieke kringen, olgens sommige bronnen zou ook «n hoge Panamese militair en een merikaanse waarnemer op de verga- ering aanwezig zijn geweest, otentiële sociale en politieke onrust Latijns-Amerika kan voor de ko llende tien jaar een grotere bedrei- ïng voor de internationale stabiliteit pleveren dan de Sowjet-Unie. Dat is e mening van William Colby, van 973 tot 1976 directeur van de Ameri- aanse inlichtingendienst CIA. In een iterview met Reuter zei Colby dat hij e Sowjet-Unie niet het grootste pro- leem acht voor de komende tien jaar. BRIGHTON De nieuwe Britse labourleider Neil Kinnock heeft hier kennelijk veel plezier na een opmerking van een vrouw, die hem vertelde dat ze hem in werkelijkheid veel kleiner vond dan ze door televisieuitzendingen had gedacht. De Britse partij hield in de afgelopen dagen het jaarlijks congres in de badplaats. Moskou. Een van de zes vredesbetogingen in Moskou voerde langs de Amerikaanse ambassade. MOSKOU (REUTER) Enkele dui zenden mensen hebben zaterdag in Moskou deelgenomen aan officieel georganiseerde vredesdemonstra tie, waarin steun werd betuigd aan de 'vredelievende politiek van de Sowjet-Unie' en het Amerikaanse beleid werd afgekeurd. Volgens het Westduitse weekblad Der Spiegel zijn per vliegtuig uit de Het ministerie van defensie in Bonn Veremgde Staten onderdelen van ontkende de informatie. In de Brit- de Pershing-II-raketten naar de se krant de Sunday Telceraph Bondsrepubliek getransporteerd, stond dat er al enkele kruisraketten Volgens de plannen zullen de raket- in Groot-Brittannië zijn. Het minis- ten vanaf 15 december worden ge- terie van defensie in Londen ont- plaatst als het Amerikaans-Rus- kende dit. maar gaf toe dat er wel al sisch overleg over de Euroraketten uitrusting voor de raketten is ge in Geneve op niets uitloopt. stuurd tweede man zou worden. Een aantal Kinnock speelde daar handig op in houden, hij is tegen eenzijdige ont- grote vakbonden, waaronder de trans- door na zijn verkiezing een gloedvolle wapening en wat het economisch port-bond TGWU, liet toen weten rede af te steken, waarin hij een beleid betreft vrij conservatief. EIGEN BESTUUR GEVESTIGD reid om waar dan ook over vrede te praten met een commissie voor natio nale verzoening, waarin ook Gemayel zou zitten, maar zei geen waarnemers van de VN in de Shouf te zullen dulden Joumblatt beschuldigde PLO-leider Yasser Arafat ervan zonder zijn tn- an een 'volksliga' be- stemming guerillastrijders naar de Druzenleider Wal id Shouf te hebben gestuurd Joumblatts uitspraken volgen op ver scheidene waarschuwingen van Israël aan zijn adres elke samenwerking met PLO-strijders uit de weg te gaan. Het semi-offïcièle Syrische dagblad Tishrin heeft zaterdag gemeld dat de 'annulering' van het Libanees-Israèli- sche akkoord de voorwaarde moet zijn voor elke serieuze dialoog die een allesomvattende oplossing wil berei ken voor de Libanese crisis. Ongeveer 600 militairen, onder wie 30 officieren, BEIREOT (AFP/UPI) De Libanese Druzenleider Walid Joumblatt heeft gezegd dat alle Palestijnen die na de recente strijd in het Shouf-gebergte verblijven, binnen een week vertrok ken zullen zijn. Dit zei hij zaterdag tijdens een persconferentie in zijn 'paleis' in Moukthara waarbij hij ook de vorming kendmaakte. Joumblatt wil een eigen burgerbe- stuur in het door de Druzen beheerste Shouf-gebergte. Joumblatt verklaarde zich tevens be- Overspelige vrouw in Pakistan gegeseld ISLAMABAD (UPI) Voor het eerst in de geschiedenis van Pakistan is vrijdag een vrouw in het openbaar hëbbënin een veridaring"gezegd dat gegeseld. De vrouw, een 35-jarige Zjj jiet Libanese leger gedeserteerd weduwe, kreeg op beschuldiging van 0mdat zij werden gebruikt als overspel onder de ogen van vijfdui- 'instrument om hun land te verscheu- zend belangstellenden vijftien slagen ren' Hun verklaring werd zondag met een leren gesel. voorgelezen in een legerplaats in de Overspel kan volgens de Pakistaanse Libanese plaats Hammana in aanwe- wet bestraft worden met honderd sla zigheid van Druzenleider Walid Joem- gen. Na de geseling werd de vrouw op blatt. een brancard naar het ziekenhuis ge- bracht. (Van onze parlementaire redactie) ZUTPHEN, HILVERSUM, DEN HAAG De voorzitters van PvdA en VVD, Max van den Berg en Jan Kamminga, hebben elkaar dit week einde over en weer beschuldigingen naar het hoofd geslingerd over de oorzaak van de opkomst van de Cen trumpartij. Toch riepen Van den Berg, Kamminga en ook D'66-fractie- leider Maarten Engwirda op tol geza menlijke actie tegen de CP. Van den Berg zei op de PvdA-partij- raad in Zutphen dat het PvdA-be- stuur de besturen van „andere demo cratische partijen in Nederland-' zal oproepen samen tegen het verschijn sel Centrumpartij te strijden. Engwir da pleitte op de Adviesraad van zijn partij in Hilversum voor de oprichting van een „overlegorgaan" van de ande re partijen. Van den Berg zei in Zutphen dat offensief gevoerd moet worden „los van partijpolitiek winstbejag, tegen gevaarlijke racistische verschijnselen die we om ons heen zien toenemen". Maar in dezelfde toespraak stelde Van den Berg de VVD mede-verantwoor delijk voor de opkomst van de CP. Er bestaat een duidelijk verband tus sen het regeringsbeleid en de op komst van de Centrumpartij, meent Van den Berg. „Mensen worden terug geworpen op minder dan het mini mum. Eén van de meest trieste resul taten van het uitzichtloze beleid van dit rechtse kabinet-Lubbers „Wat.doe je als je op kille wijze met quasi-rationele teksten wordt ge pakt9 Uit woede, angst en frustratie worden zondebokken gezocht. Dai is de potentiële voedingsbodem voor de Centrumpartij". Hij noemde daarom de oproep van VVD-partijvoorzitter Jan Kamminga om een gezamenlijke aanpak van de Centrumpartij „hypo criet". Onbehoorlijk Kamminga wees deze kritiek zondag als „onbehoorlijk" van de hand. „De PvdA probeert het eigen falen te verdoezelen. De Centrumpartij is vooral opgekomen na een jaar waarin ook de PvdA in de regering zat. Als de mensen ontevreden zijn over het kabi netsbeleid. dan zou je verwachten dat zij naar de oppositie lopen. Maar dat doen ze niet Dat komt omdat de PvdA geen alternatief heeft voor dit beleid. Men roept maar wat". Engwirda (D'66) hield zich buiten dit gebekvecht Hij constateerde dat in Almere, waar de Centrumpartij 9 pro cent van de stemmen kreeg, veel mensen uit onvrede op deze partij hebben gestemd, zonder de rascisti- sche ondertoon van die partij te on derkennen. De CP moet bestreden worden door de rascistische uitlatin gen inhoudelijk te weerleggen en de oorzaken van de groei te bestuderen. D'66 zal zich overigens niet kri tiekloos in een overlegorgaan met de andere grote partijen begeven. „CDA en WD nemen evengoed rascistische beslissingen in de Tweede Kamer", zei een lid van de Adviesraad Hij verwees daarbij naar de vorige week aanvaarde voorstellen die onder meer de het trouwen van jonge buitenlan ders tegengaan. Op een lijn De vice-fractielcider van de PvdA, Wim Meijer, heeft zich zaterdag zeer boos gemaakt op het CDA-Tweede- Kamerlid Wim Mateman, die de Cen trumpartij en de CPN min of meer op een lijn had gesteld als „gevaarlijke partijen". Meijer noemde de uitlatin gen van Mateman „beledigend en weerzinwekkend". Meijer sprak van de „onsmakelijk heid" CP en CPN zo met elkaar te vergelijken. „Dan weetje met waar je het over hebt. De CPN is bij uitstek een anti-rascistische. anti-fascistische partij, die in de oorlog meer slachtof fers heeft gekend dan welke- andere ook". De vice-fractieleider van de PvdA vond het, evenals Max van den Berg. onbegrijpelijk dat CDA-fractieleider De Vries zich niet van Matemans uitlatingen heeft willen distanciëren „en een fractielid dat zo ontspoort gezichtsverlies probeert te besparen" VVD-voorzittcr Kamminga bleek het gisteren ook niet eens met het CDA- Kamerlid. De VVD wijst het commu nisme volstrekt af. „maar de CPN heeft geen masker voor. Het is een partij waarvan je weet wat je er aan hebt", aldus Kamminga. V/insemius Minister: haast met invoeren loodvrije benzine HILVERSUM (ANP) Minister Win- semius (milieu) wil spoed met de invoering in ons land van loodvrije benzine. Het streven is er op gericht het gebruik van deze benzine met ingang van 1 januari 1986 verplicht voor te schrijven. Voor de Tros-radio zei de minister zaterdagmiddag dat invoering van loodvrije benzine leidt tot meerkosten voor de automobilist Voor benzine zal dat enkele centen bedragen. Voor de benodigde technische voorziening (het aanbrengen van een katalisator) zullen de meerkosten zo'n duizend tot vijftienhonderd gulden bedragen. Post contra Raas De „oorlog" tussen Peter Post en Jan Raas is gisteren weer opgelaaid. De Amstelveense ploegleider verplichtte name lijk zijn renners vandaag (maandag) te starten in een Belgische wedstrijd om zich daar voor te bereiden op de najaarsklassieker Blois-Cha- ville. Vandaag wordt echter ook de nieuwe wielerploeg van Jan Raas voorgesteld en de renners kunnen door de maat regel van Post niet bij die bijeenkomst aanwezig zijn. Met uitzondering dan van Raas, die zegt een afspraak over deze zaken te hebben met Post. De ploegleider ontkent dat en dreigt met sancties (PAGINA 9). Herbezetting De PvdA wil de werkloosheid onder meer bestrijden via een complete herbezetting bij kor ter werken. (PAGINA 3) Onderdruk FNV-bestuurder Lenting meent dat veel werklozen on der grote druk worden gezet om aan vrijwlUigersprojeclen deel te nemen. (PAGINA 5) Radio en televisie, kunst: 2. Binnen- en buitenland: 3. ,1 Provincie: 5 en 7. Sport: 9,10,11,12,13.15 en

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1