zeeland: Werklozen misbruikt voor vrijwilligersprojecten Dringen voor 'Los- Vast' Schelde droeg laatste standaardfregat over Gs: spoed met nieuwbouw voor Corneliastichting OudSMskillemar de ruimte in Middelburgse delegatie afgereisd naar Japan NV-DISTRICTSBESTUURDER LENTING IN GOES MAANDAG 3 OKTOBER 1983 PAGINA 5 ïln miulSKIL De Amerikaanse lucht- en ruimtevaartorganisatie NASA heeft U oud-Sluiskillenaar, de 52-jarige natuurkundige dr ir Lodewijk van den ig, uitgekozen voor de bemanning van het ruimtevaartuig Spacelab 3, dat september volgend jaar zal worden gelanceerd. Van den Berg moet met e andere wetenschappers materiaalonderzoek verrichten op een missie zeven dagen zal duren. in Zeeuwsch-Vlaanderen geboren onderzoeker woont in Santa Barbara, heeft de Amerikaanse nationaliteit en werkt bij de NASA Hij studeerde aan de Technische Hogeschool in Delft en vertrok na zijn studie naar de VS, waar hij ook promoveerde. Lodewijk van den Berg is de zoon van een voormalig directeur van de Nederlandse Stikstof Maatschappij in Sluiskil. Zijn naaste familieleden wonen nog in Nederland. DES „Verschillende Zeeuwse gemeenten stellen het de plaatselijke werklozen min of -?er verplicht deel te nemen aan de zogenaamde vrijwilligersprojecten. Zo in de zin van let is wel vrijwillig, maar doe je het niet, dan zullen we het toch in de commissie, die b en w 'er de uitkering adviseert, moeten bespreken". Het misbruiken van de toch al zwaar lancieel getroffen werklozen voor allerlei vrijwilligersprojecten, die dat in feite niet zijn, lent verworpen en bestreden te worden en wij zullen ons daarvoor in het voor ons liggende trkseizoen sterk maken." ;ejt stelde de districtsbestuurder van heidsbeleid te gaan voeren'. „De grijs- .Bouw- en Houtbond FNV, H. E. '.nting, zaterdagmorgen tijdens de yïrtdag voor het seizoen 'pi-'o* TFNV-district Goes in de nje. Lenting had geen g( r voor de gemeentelijke vrijwilli- fsprojecten en hij deed een 'klem- nd en indringend be roep op alle gend: „Werkloze bouwvakkers kun nen projecten uitvoeren die door ge brek aan financiën met door de ge meente kunnen worden aangepakt Het is haast aandoenlijk te zien hoe gemeentebesturen hun best doen om werklozen achter de geraniums van daan te halen: je zou er tranen van in de ogen krygen" werker", zo citeerde Lenting uit het Financieel Economisch Magazine, l-'84 van „werkt zoals ieder ander, maar hij FNV-district Goes in de Prins van heeft minder rechten en wordt niet inje. Lenting had geen goed woord betaald door degenen voor wie hij werkt, maar door de sociale verzeke ring. De grijswerker is daarmee voor de gemeenten de goedkoopste ar- ïeenten om een echt werkgelegen- beidskracht die ze maar kunnen vin den. Het is zelfs mogelijk dat de in I financiële nood verkerende gemeen- -lolitie Hulst pakt ten personeel ontslaan om hen vervol- jeroeps-oplichter' vifLST De groep Hulst van de erjispolitie heeft de Belg E. B., zon- v? vaste woon- of verblijfplaats, pgehouden in een pension in Sint- psteen. Een woordvoerder van de L^spolitie omschreef hem als een ieps-oplichter. izwierf al enkele maanden door iwsch-Vlaanderen. In verschillen- itels en restaurants ging hij eten Ier te betalen, óf met de medede- dat de rekening naar een plaatse sportvereniging gestuurd mocht len. In de gevallen probeerde hij voor het clubblad van die miging een advertentie te verko- Als dat lukte incasseerde hy •oor het geld en vertrok met de rderzon. In totaal heeft hij op die ."'hier volgens de politie meer dan j i zaken opgelicht. Daarbij gebruik- lij verschillende namen. Aan ad- tentiekosten heeft hy meer dan jl send gulden geïncasseerd. B. heeft eger ook in zijn eigen land op die 1 e 'gewerkt'. Iwee zwaargewonden j ongeval Groede ÜEDE - Bij een aanrijding tussen tractor met aanhanger en een ionenauto op de Scherpbierseweg Groede, zijn zondagavond om- ;eks 19.15 uur twee personen ern- gewond geraakt. De slachtoffers, IJzendijkenaar P. D., bestuurder de personenauto en een inzitten de 26-jarige H. D. uit Waterland- kje. zijn overgebracht naar het lenhuis in Oostburg. De bestuur- van de tractor, de 20-jarige M. W. Aardenburg, bleef ongedeerd. ongeval gebeurde toen beide rtuigen rijdende in tegengestelde iting, elkaar passeerden. De perso- jjauto reed in de richting Oostburg 3de tractor kwam vanuit Oostburg. ir nog onbekende oorzaak botste jjniet zijn auto tegen het linkerach- rfriel van de tractor. Daardoor brak I wiel met as volledig af en de ctor met aanhanger kantelde. De tuurder kwam met de schrik vrij. personenauto belandde in de rech- ierm en kwam daar tot stilstand, de. zwaarbeschadigde, voertuigen den weggesleept. ,wee aanhoudingen 'ii i leksteken banden tRIKZEE - In de nacht van vrijdag (zaterdag zijn van vier personenau- i, geparkeerd aan de Lange Nobei- jaat- in Zierikzee, zeven banden lek lloken. De politie verrichtte twee houdingen. Tegen de daders, W. de V en F. van P., beiden uit rikzee, werd proces verbaal opge- gens weer als grijswerker in dienst te nemen". De Bouw- en Houtbond FNV voelt zich nauw betrokken bij deze zoge naamde vrijwilligersprojecten, zo bleek uit de woorden van de districts bestuurder. Temeer omdat de bond geconstateerd heeft dat er vanuit de regionale en plaatselijke overheden meer belangstelling bestaat voor werkloze bouwvakkers dan voor werklozen uit andere bedrijfstakken. Lenting vond dat voor de hand lig- Zelfstandig SAS VAN GENT In een uitpuilende 'Vlaan- derenhal' in Sas van Gent, ruim 2.500 - voor al jongere - bezoekers waren aanwezig, bracht de NCRV zaterdagmid dag een rechtstreekse uitzending van het NCRV-programma 'Los- Vast'. Vanaf twaalf uur tot twee uur praatte presentator Jan Riet man elf artiesten en groepen aan elkaar, daarbij gesteund door een immer aanwezige 'ome Joop'. Het publiek was overi gens al eerder aanwezig bij de Sasse Vlaanderen- hal. Al ver vbor negen uur, de zaal ging pas om half twaalf open, ston den voornamelijk jonge ren al voor de deuren om een goede plaats te be machtigen. Tegen de tijd dat de deuren open mochten, konden ze echter niet geopend worden vanwege de gro te menigte die tegen de deur stond aangedrukt. Toen uiteindelijk de massa toch binnen kon komen bleek dat niet helemaal zonder kleer-. scheuren gebeurd te zijn. Een meisje kneusde haar enkel, terwijl een tiental kinderen door de grote druk onwel werd en door de plaatselijke EHBO moest worden af gevoerd. Het bleken overigens de enige wanklanken te zijn. want tijdens de opna mes vielen er ondanks de steeds toenemende warmte, nog maar wei nig mensen flauw. Onge twijfeld de grootste trek pleister tijdens de recht streekse radio-uitzen ding was het optreden van de Amerikaanse groep The Nylons, die op dit moment door Bel- gie en Nederland toert Deze groep mocht van het enthousiaste Sasse publiek dan ook een toe gift brengen De radio-uitzending ver liep op rolletjes. Jan Rietman, die zelf de vol ledige produktie en voorbereiding van het programma doet. hoefde geen enkele keer te im proviseren en paste zelfs Oscar Harris en Debbie moeiteloos in op de plaats van de met ver schenen damesgroep Babe. Terwijl aan het eind de luisteraars in het land de Dik-Voor- Mekaarshow hoorden, zorgde de Polle Eduard Band voor een 'rninispe- cial', enthousiast be groet door het publiek. De optredende artiesten bij NCRV's 'Los-Vast Li ve' waren Daniel Sahu- leka. Bernadette. De Havenzangers. Forrest, The Nylons. Oscar en Debbie, Anita Meijer, Hans de Booy. Dolly Dots, Polle Eduard Band en de Frank Boeyen Groep. Lenting sprak verder over de tendens waarbij onder andere ook uitkerings- genieters trachten een zelfstandig be drijf te beginnen. „De overheid is in het algemeen erg gevoelig voor het opstarten van nieuwe bedrijven, om dat verondersteld wordt dat hiermee nieuwe arbeidsplaatsen worden ge creëerd. Deze opvatting delen wij niet. Wij hebben in onze bedrijfstak geen behoefte aan meer bedrijven, maar aan meer produktie", betoogde de vakbondsman. „Deze werkwijze vergroot de toch al moordende con currentie in de bouwnijverheid. Cal- culeren tegen kostprijs is al geen garantie meer om werk te vergaren, want hel komt soms voor dat meer dan tien proeent wordt gedoken, in de hoop te zullen overleven tot betere tijden aanbreken. En duidelijk is wel dat deze situatie de lonen in de bouw ontzettend heeft gedrukt" „Het stimuleren van de bouwproduk tie is de enige goede weg om werkgele genheid in de bouw- en hout-sector te verbeteren. Bedrijven om deze pro duktie uit te voeren zijn er voldoen de", aldus Lenting. Uitkeringstrekkers die een bedrijf be ginnen en in de aanvangsperiode hun uitkering houden is in zekere zin ook concurrentievervalsend, is de mening van de districtsbestuurder „In feite komt het erop neer dat een uitke- ringsgenieter allerlei werkzaamheden uit kan gaan voeren tegen zeer scher pe prijzen; hij heeft immers voorlopig nog een uitkering. Een normaal be drijf, dat alle lasten - ook WW-premie - moet betalen, kan hier niet tegen concurreren, zodat er mensen ontsla gen moeten worden Het is duidelijk dat een aanpak als deze alleen maar het reguliere bedrijfsleven op een on verantwoorde wijze verder uitholt". De byeenkomst, georganiseerd om de activiteiten voor het komende seizoen vast te stellen, werd door de verschil lende afdelingen uit Zeeland druk bezocht. De rayons brachten ook ver slag uit van de voorgaande periode. Verder gaf een lid van de districtspro- paganda-commissie een toelichting, waarbij de teleurstellende ledencijfers aan het licht kwamen. De stand per 1 juni '83 was 6683 leden, zo bleek het. Dit betekent een verlies van 279 leden in één jaar. Een driewerf hoezee' tijdens de overdracht van het tiende en laatste bij de KMS gebouwde standaardfregat voor de Koninklijke MamieDerde van rechts Schelde-directeur irBCG. Propper, rechts naast hem schout-bxj-nacht W Kool en links van hem staatssecretaris J van Houwelingen van defensie CONTRACT M FREGAT SNEL VERWACHT VLISSINGEN - Volgens groepsdi- recteur ir. B. C. G. Propper van de Koninklijke Maatschappij De Schelde in Vlissingen kan nog voor hel eind van dit jaar het contract tussen de KMS en het ministerie van defensie getekend worden voor de opdracht tot de bouw van het M-fregat. Propper zei dat zaterdagmorgen in Vlissingen tijdens de officiële over dracht van het standaardfregat 'Pieter Florisz aan de Koninklijke Marine. Met die overdracht werd het tiende en tevens laatste stan daardfregat van de Kortenaerklas- se operationeel In totaal heeft de KMS twaalf oorlogsschepen van dit type gebouwd. Daarvan zijn er twee aan Griekenland verkocht Bij de KMS zijn nu nog twee lucht' verdedigingsfregatten van de Jacob van Heemskerckklasse in aanbouw. Nu het standaardfregatten-pro gramma is voltooid en exportop drachten vooralsnog uitblijven, zit de KMS dringend om vervolgorders van de Nederlandse marine te sprin gen Zoals eerder gemeld, heeft mi nister De Ruiter van defensie 215 miljoen gulden voor de bouw van Multipurposei - fregatten gereser veerd op zijn begroting voor '84. In totaal heeft de Nederlandse marine (op den duur) zes fregatten van dit type nodig. Het is echter nog ondui delijk, zo verklaarde ir. Propper zaterdag desgevraagd, of defensie de hele serie ineens zal bestellen. De KMS-directie heeft daarop haar hoop wel gevestigd En volgens ir. Propper zou dat ook in het belang van defensie zelf zijn. Immers, sene- bouw is goedkoper, dan wanneer het programma 'by stukjes en beetjes' uitgevoerd moet worden. Succesvol In zijn toespraak tot de honderden genodigden noemde de KMS- groepsdirecteur de S-fregatten die op de Vlissingse werf zijn gebouwd 'bijzonder succesvol' „Het stan daardfregat is het NATO-fregat van de tachtiger jaren. En dat het suc cesvol is. bewijst het feit dat twee schepen uit de serie inmiddels zijn geëxporteerd (naar Griekenland), dat één marine i Duitsland i het ba sis-ontwerp overnam en dat er gega digden zijn die het zeer zeker zou den kiezen als het aanschafpro- gramma ze daarvoor de ruimte zou bieden". Schout bij nacht W. Kool (directeur materieel van de Koninklijke Mari ne) en kapitein-luitenant ter zee M.C. Bakker (commandant van de 'Pieter Florisz') staken zaterdag weer eens uitvoerig de loftrompet over de kwaliteiten van de door de KMS geleverde oorlogsschepen. „De ervaringen tijdens de bouw en de proeftocht hebben gedemon streerd dat u in staat bent met uw vakbekwaam personeel moeilijk heden het hoofd te bieden en een kwaliteitsprodukt te garanderen", aldus Bakker. Het zaterdag overgedragen standaardfregat 'Pieter Florisz' IN ADVIES AAN STAATSSECRETARIS Een uitpuilende Sasse Vlaanderenhal bij de opnamen van NCRV's Los Vast MIDDELBURG - Het dagelijks-pro- vinciebestuur van Zeeland vindt dat staatssecretaris Van der Reijden van Volksgezondheid er goed aan doet te bewerkstelligen dat volgend jaar be gonnen kan worden met de nieuw bouw voor de Corneliastichting in Zierikzee. In een klemmend beroep op de bewindsman wordt verwezen naar het huidige grote tekort aan verpleeghuisbedden op Schouwen- Duiveland. Gedeputeerde staten doen dit in een advies over de heroverweging in de bouw van verpleeghuizen en psychia trische ziekenhuizen. Staatssecretaris Van der Reijden had ook om een dergelijk advies gevraagd Het college van gs heeft zich bij de advisering over de verpleeghuissector laten lei den door het ontwerp-verpleeghuis- plan Zeeland dat nog deze maand in de staten behandeld zal wroden. Op Schouwen-Duiveland verblijven zeker 20 mensen in bejaardenoorden die overplaatsing naar een verpleeg huis behoeven Daarnaast zijn er nog eens 113 mensen die nu nog thuis worden verpleegd en eveneens in aan- Annonce Het wisselen der seizoenen wit ons nog iveleens in diep ge- a peins doen vervallen. Zo over- m heersen bij het vallen der bla I deren serene gedachten over de sterfelijkheid aller dingen. Maar gisteren werden wij daaruit ruw opgeschrikt door een annonce in een landelijk dagblad, dat ons weer tot de werkelijkheid van alledag be paalde We lazen ..Te koop. grote par tg kerstbomen, topkwaliteit, div. lengten, met of zonder kluit" We kunnen ons niet aan de indruk onttrekken dat het hier gaat om een handelaar die O] de kluit wil belazeren óf zijn concurrenten een naaldbreed te voor wil blijven. MIDDELBURG AMSTERDAM Een dertien man sterke delegatie is zon dag vanaf Schiphol vertrokken naar Nagasaki, de Japanse zusterstad van Middelburg. De Zeeuwen worden vandaag (maandag) nog in Tokio ver wacht en zullen tien dagen in Japan verblijven. Namens dc gemeente gaan burge- meestr drs P A Wolters. gemeentese cretaris mr A. Kerkhove. chef kabinet burgemeester mr M van Boven en wethouder van financiën A. Berg- shoeff mee Verder zyn er vier verte genwoordigers van het regionale be drijfsleven en vijf particulieren bij. De groep wordt woensdag ontvangen op de Nederlandse ambassade in To kio voor een gesprek met de economi sche vertegenwoordiging. De meerei zende zakenlieden voeren die dag vooraf geplande gesprekken met Ja panse handelsmensen. In de avondu ren volgt dan een officiële ontvangst door de ambassadeur. Donderdag is het hele gezelschap in Nagasaki en dezelfde dag is er een ontvangst door het gemeentebestuur. Vrijdag 7 oktober moet het hoogte punt worden. In de gebouwen van de Nagasaki Broadcasting Corporation vindt dan de opening plaats van een tentoonstelling van foto's die betrek king hebben op geschiedenis en folk lore van Walcheren en de rest van Zeeland. Deze opnamen zijn alle ge maakt door de heer J. Dudok van Heel. Zij foto's werden begin septem ber al overgevlogen. Vrijdag staat ook de onthulling op het programma van het vredesbeeld (moeder in bescher mende houding over kind gebogen) dat door de Middelburgse beeldhou wer Peter de Jong is gemaakt in opdracht van het gemeentebestuur. Zyn werk komt in het vredespark van Nagasaki. Daar staan al de nodige kunstwerken en het is de bedoeling dat het uitgroeit tot een compleet park. Alle werken hebben betrekking op het thema 'nooit meer een nucleair conflict'. De Japanse televisie ver zorgt vrijdag van diverse evenemen ten een rechtsstreekse uitzending. Holland Village Voor zaterdag staat er een bezoek aan Holland Village op het programma. Deze onlangs geopende nederzetting bestaat uit enkele gebouwen in Ne derlandse stijl. Er zijn plannen, in Japan en in Nederland, om hier ook een kopie op ware grootte van een schip van de Vereenigde Oostindi- sche Compagnie (VOC) aan toe te voegen. Zondag 9 oktober is een rustdag en de maandag daarop vertrekken de Mid delburgers naar de stad Kyoto waar zij tot 12 oktober verblijven. Die dag wordt ook de terugreis aanvaard. De delegatie zal een tussenstop van enke le dagen maken in de Thaise hoofd stad Bangkok en wordt dinsdag 18 oktober in Middelburg terugver wacht, merking komen De Corneliastichting heeft nu plaats voor 64 patiënten. Het nieuwe verpleeghuis moet gebouwd worden in de buurt van het Zweedse Rode Kruis-ziekenhuis en krijgt 120 bedden met uitbreidingsmogelijkheid tot 150. Gs dringen verder aan op de bouw van een tweede verpleeghuis op Wal cheren teneinde het tekort aan ver pleeghuisbedden in die regio weg te werken. Gedacht wordt aan een voor ziening met 150 bedden. Tegelijkertijd moet de capaciteit van Der Boede in Koudekerke teruggebracht worden van 370 tot 280 bedden Komt het verpleeghuis er dan moet de huidige dépendance aan de Herengracht (sterk verouderd) in Middelburg ge sloten worden. Ook op Walcheren is de situatie zo dat mensen die voor opname in een verpleeghuis in aan merking komen veelal in een bejaar denoord verblyven. Bovendien is er een wachtliyst voor Der Boede Wanneer het nieuwe verpleeghuis ge bouwd zal zyn resteert er nog een tekort van 30 bedden Dat aantal willen gs pas invullen na afloop van experimenten in verzorgingstehuizen en via dagbehandeling waardoor op name in een verpleeghuis uitgesteld of misschien zelfs achterwege kan blijven. Daarnaast adviseren gs de staatsse cretaris af te zien van uitbreiding van verpleeghuis Ter Schorre in Terneu- Geluidsapparatuur uit auto's gestolen GOES Bij de gemeentepolitie van Goes is aangifte gedaan van diefstal van geluidsapparatuur uit twee perso nenauto's. Deze stonden geparkeerd op het achterterrein van een garage bedrijf. Van één auto werd het linker portier opengebroken. Deze auto is eigendom van W. R. S. uit Vlissingen De andere auto behoort aan de garage. zen. Door uitbreiding van De Blaauwe Hoeve m Hulst is de beddencapaciteit in Zeeuwsch-Vlaanderen op peil Tholen Verder houdt het dagelijks bestuur van de provincie vast aan de bouw van een verpleeghuis op Tholen. Dat zou een capaciteit van 90 bedden moeten krijgen. Mensen van Tholen en Sint-Philipsland zijn nu aangewe zen op 3 bedden in het verzorgingste huis Ten Anker in de stad Tholen en het Algemeen Burger Gasthuis in Bergen op Zoom. In West-Noord-Bra bant is een tekort aan verpleeghuis bedden. Gezien de levensbeschouwe lijke geaardheid van een groot deel van de bevolking vanuit deze regio vinden gs een voorziening in het gebied een rechtvaardig verlangen. Wat de psychiatrie betreft, vinden gs dat de uitbreiding met 60 bedden van het psyciatrisch ziekenhuis Zeeland in Goes door moet gaan. De capaci ties komt dan op 260 en dan behoeft niet langer een beroep te worden gedaan op Vrederust in Halsteren. Over deze kwestie is overleg gevoerd met het Noordbrabantse provinciebe stuur en de besturen van de Zeeuwse en Noordbrabantse psychiatrische ziekenhuizen. Het bestuur van Vrede rust heeft zijn beleidsnota ook al aan de nieuwe situatie aangepast Voor de regio Tholen-Sint-Philipsland be houdt Vrederust overigens een func tie Tenslotte bepleitten gs de vestiging van psychiatrische hostels in Middel burg en Temeuzen. ieder met 16 bed den Voor de Middelburgse voorzie ning is al een verklaring van het ministerie verstrekt voor de oprich ting Ook is er vergunning voor de aankoop van een gebouw. Door de hostelplaatsen (Zeeland heeft er nu geen enkele) kan het aantal klinische plaatsen in ziekenhuizen be perkt blijven. Bovendien werken de hostels naar twee kanten Ze kunnen voorkomen dat mensen in psychiatri sche ziekenhuizen moeten worden op genomen en anderzijds de overgang van patiënten naar de samenleving (vanuit het ziekenhuis) vergemakke lijken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 19