Commissaris opende kinderboerderij in Clinge Voorproefje viering 400jaar Terneuzen Wissel Zeeuws-Vlaanderen Drukbezocht afscheid van pater Hulst 'Onderwijs niet langer hoeksteen beleii: Werkgroep kernenergie wil hoorzitting over rampenplan van Hulst Opslag slib wellicht op Axelse Vlakte Vogelbeurs in Axel CANTECLEERHOEVE AFDELING VAN DE STERRE PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 3 OKTOBER ih CLINGE De commissaris van de koningin in Zeeland, dr C. Boertien, heeft zaterdagmiddag de nieuwe kinderboerderij op het terrein van 'De Sterre' in Clinge officieel geopend. Hij deed dit door met een druk op een knop de naam van de kinderboerderij te onthullen: de 'Cantecleerhoeve'. In zijn toespraak benadrukte de commissaris de inzet van de initiatiefne mers die, zonder één cent overheidssubsidie, een dergelijk resultaat behaalden. Na zijn openingshandeling ontving de heer Boertien uit handen van twee pupillen van De Sterre, gekleed in hoerendracht, een foto van de nieuwe 'Cantecleerhoeve'. genomen. Met de realisering van het totale plan. dat 500.000,- heeft ge kost. is een periode van viereneenhalf jaar gemoeid geweest. Pas in novem ber 1981 is de Stichting officieel naar buiten getreden met een groot aantal acties en het aanschrijven van fond sen. die geld beschikbaar stellen voor Vervolgens overhandigde de voorzit ter van de Stichting Kinderboerderij. R. Trimbach, een oorkonde aan de HULST „De parochie Hulst vindt het bijzonder jammer dat u ons gaat verlaten. Maar u laat voor ons en de parochie Hulst een mooie 'erfenis achter". Dat zei voorzitter F. de Meurichy van de werkgroep 'Gemeen schapsdienst Hulst' zondagmor gen bij het afscheid van pater F. Schreuder in de kapel van het bejaarden- en verzorgingstehuis 'De Blauwe Hoeve' in Hulst. Vijftien jaar was pater Schreu der als docent verbonden aan de Jansenius Scholengemeenschap in Hulst en daarnaast vele jaren als geestelijke tijdens de paro- chie-weekeinddiensten in het Hulster bejaardentehuis. Voor zitter De Meurichy memoreerde overigens dat niet altijd iedereen het eens was met zijn wijze van lesgeven en zijn gedachtengang. Tot slot kreeg pater Schreuder uit handen van voorzitter De Meurichy namens de werkgroep een foto-album. Namens de pa rochie Hulst sprak de heer L. Kerckhaert. Ook hij prees pater Schreuder, die gebruik maakt van de VUT-regelmg. voor zijn inzet en werkwijze in de afgelo pen jaren. Als dank ontving pa ter Schreuder een enveloppe met inhoud Namens de kinde ren sprak Ria Mahgnus die hem bloemen overhandigde. Het af scheid werd voorafgegaan door een eucharistieviering in de ka pel van 'De Blaauwe Hoeve' die door pater Schreuder werd voor gegaan Voor de muzikale omlij sting zorgde het jongerenkoor en het combo. Daarna volgde een drukbezoch te receptie waarbij pater Schreu der veel bloemen en cadeaus ontving, Opvallend daarbij wa ren de vele leerlingen en oud leerlingen van de Hulster scho lengemeenschap. directie van De Sterre waarin de overdracht van de Cantecleerhoeve aan het zwakzinnigeninstituut een feit werd. Overigens blijft de nieuwe kinderboerderij eigendom van de Stichting Kinderboerderij. De kinderboerderij is door De Sterre vanaf zaterdag officieel in gebruik Kerkendag Oostburg trok veel publiek SCHOONDIJKE De kerkendag, die zaterdag in Schoondijke werd gehou den, is zo goed verlopen, dat erover gedacht wordt om volgend jaar een soortgelijk oecumenisch gebeuren te organiseren. B. Verherbrugge, lid van de oecumenische gespreksgroep die het initiatief nam voor de eerste Schoondijkse kerkendag, was tevre den over de publieke belangstelling. Hij schatte dat vijftig a zestig men sen bij de verschillende programma onderdelen aanwezig waren geweest. De activiteiten speelden zich af in de drie kerken. Om twee uur opende de voorzitter van de plaatselijke raad van kerken, J. Comips. de bijeen komst in de Nederlands hervormde kerk. Daar was een tentoonstelling ingericht over het missie- en zendings werk. In de consistoriekamer werd de dia-serie 'Pastoor wat doe je?' ver toond. Vervolgens kon in de rooms- katholieke kerk een tentoonstelling bezichtigd worden van liturgische voorwerpen zoals kelken, en proces sie-kruizen. Na een uitleg over de aankleding van het kerkgebouw begaf het gezelschap zich naar de gerefor meerde kerk Dominee J. Paksy sprak daar over de avondmaalviering. In het kerkcentrum 'Laus Deo' kon een broodmaaltijd worden gebruikt. Met een korte vesperdienst in de gerefor meerde kerk werd de dag besloten. Als toegift werd de film 'Oud Schoon dijke' getoond dergelijke projecten. In oktober vorig jaar werd de eerste steen gelegd. Namens de directie van De Sterre sprak adjudant-directeur, de heer J. B. Meijsen. Hij gaf een terugblik over de totstandkoming van het project. ,.De kinderboerderij wordt een afde ling van De Sterre, maar toch zal de kinderboerderij altijd een bijzonder plaatsje m ons hart hebben Het is voor mij een mirakel, dat in zo'n korte tijd, een zo groot bedrag bij elkaar is gekregen", aldus de heer Meijsen. De Cantecleerhoeve is een ontwerp van het architectenbureau Van Driessche en Bolssens uit Hulst. Er werd een demonstratie gegeven van vlasbewerking, kaas maken en spinnen, en er waren rondritten in rijtuigen met paarden over het terrein van De Sterre. Boerderij beheerder Jo- han van der Made verzorgde de rond leiding voor de vele honderden aan wezigen, die allemaal een kijkje wil den nemen in de nieuwe Cantecleer hoeve. Twee pupillen van De Sterre, gekleed van de nieuwe Cantecleerhoeve. hoerendracht, overhandigen commissaris van de koningin Boertien een INFORMATIEDAG VOO: Reünie bataljon infanterie Hulst voor zesde maal HULST - Het eerste bataljon veer tiende regiment infanterie hield za terdagmiddag een reünie in hel ge meenschapscentrum 'Den Dullaert' in Hulst. Er waren 176 ex-militairen met hun echtgenotes naar Hulst ge komen. Oud-commandant J. F. J. M. Casparie uit Hulst opende deze zesde reünie. In zijn toespraak herinnerde hij aan de strijd die het bataljon leverde, niet alleen in de tweede wereldoorlog, maar ook daarna in het voormalig Nederlands-Indiè. Hij deelde tevens mee dat prins Bernard volgend jaar waarschijnlijk aanwe zig zal zijn bij de reünie van het bataljon. Vervolgens sprak oud-officier C. van Nispen van het bataljon. Hij stond uitvoerig stil bij het ondergrondse werk tijdens de tweede wereldoorlog. Na de sprekers herdachten de aanwe zigen de gesneuvelde kameraden. Na het spelen van het Wilhelmus werd enkele minuten stilte gehouden waar na de traditionele 'Last Post' gebla zen werd De reünisten schoven ver volgens aan tafel voor een koffiemaal tijd. De reünie weed besloten met een gezellig samenzijn, waarbij veel oude herinneringen werden opgediept. Groter aandeel olieprodukten in omzet Kanaalzone TERNEUZEN De omzet van aardo lie en aardolieprodukten in de ha vens van de Zceuws-Vlaamse Ka naalzone is de afgelopen maanden beduidend toegenomen. Zeeschepen voerden tussen januari en augustus 1.193.084 ton af en aan, 524.626 ton meer dan in dezelfde periode van het vorig jaar. De omzet van chemische produkten en kolen daalde met res pectievelijk 280.926 en 278.231 ton. Dit blijkt uit cijfers van het Haven schap Terneuzen. De zeevaart zorgde in het tijdvak januari tot en met augustus voor een totale goederenomzet van 5.016.984 ton, 86.704 ton minder dan vorig jaar. Er kwamen en gingen 1307 schepen (tegen 1433 in '82) en de gezamenlijke bruto-registerton liep terug van 6.493.502 naar 5.786.915 ton. Ook de cijfers van de binnenvaart gaven een daling te zien. De goederen- omzet liep terug van 3.860.155 naar 3.404.291 ton Het aantal schepen steeg van 4094 naar 4116 maar de totale brt daalde van 4 726.127 naar 4.235.392 ton. ANTWERPEN/HULST De Werkgroep Kern energie Zeeuwsch- Vlaanderen wil in no vember een hoorzitting houden over het ram penplan van Hulst. Voor de bijeenkomst zullen in het bijzonder raadsleden en vertegen woordigers van hulp verleningsinstanties en vrijwilligersorganisa ties worden uitgeno digd. Met de voorberei- ging is de Zeeuws- Vlaamse werkgroep al enige tijd terug begon nen, zegt voorzitter Toi- ne Huysmans. Hij woonde zondag in Antwerpen een informa tie- en discussiebijeen komst bij van de VAKS. de Vlaamse anti-keme- nergiebeweging. Kernfy sicus Jan Michiels. zelf actief binnen de VAKS, vertelde daar onder meer dat deskundigen in de Verenigde Staten de kans op een ongeluk met een kerncentrale schatten op eens in de honderd jaar tegen vroe ger eens in de duizend Voor de bouw van cen trales gelden in Amerika twee voorwaarden: er moet een rampenplan zijn en er dienen open bare hoorzittingen te worden gehouden. Daar mee is de beveiliging - zoals Michiels verduide lijkte - verre van opti maal. Ter illustratie maakte hij melding van een onderzoek in Shore- ham (bij New York), waar een evacuatieplan rekening hield met het verplaatsen van 50.000 inwoners, terwijl er in werkelijkheid een mil joen mensen te kennen gaf dat ze het gebied De VAKS zal binnen kort een onderzoek in stellen naar de aanwe zigheid van rampen plannen in de streek rond de kerncentrale van Doel. Bij de Zuiderburen geldt niet als in Nederland de ver plichting tot het maken van een dergelijk draai boek. De Vlaamse anti-kerne- nergiebewegmg denkt verder aan het beleggen van hoorzittingen - in het bijzonder voor ge meenteraadsleden en andere officiële genodig den - en aan een proefe- vacuatie in het plaatsje Stabroek op de rechter Scheldeoever. Ook wordt er gewerkt aan het opstellen van moties voor gemeenteraden. TERNEUZEN - Het havenschap Ter- neuzen is momenteel in onderhande ling met rijkswaterstaat over de mo gelijkheid om slib uit het Nederland se deel van het kanaal van Gent naar Terneuzen op te slaan op de Axelse Vlakte. De Axelse Vlakte die gerui me tijd heeft liggen wachten op een functie als industrieterrein, maar waar geen gegadigden voor gevon den zijn, lijkt hiermee voorlopig een geheel andere bestemming te krijgen. Gedeputeerde drs R. C. E. Barbé, voorzitter van,het dagelijks bestuur van het havenschap deelde desge vraagd mee, dat het te storten slib uitsluitend afkomstig zal zijn uit het Nederlandse deel van het kanaal. Overigens sprak de heer Barbé met nadruk van 'onderhandelingen over een mogelijk gebruik van het terrein voor de slib-opslag' ,,We moeten de mogelijkheden eerst nog bezien", zo zei hij. In de begeleidingsbrief bij de havenschapsbegroting voor 1984 is sprake van onderhandelingen over het verhuren van het terrein voor lange termijn, indien aangetoond kan worden, dat na afloop van de huurter mijn het betreffende terrein weer nor maal als haven- en industrieterrein kan worden gebruikt „Als aan deze voorwaarde kan worden voldaan, schrijft het dagelijks bestuur. ver wachten wij, dat de onderhandelingen in gunstige zin zullen kunnen worden afgerond" Begin 1980 deelde de toen malige minister van verkeer en water staat in mondeling overleg aan een aantal kamerleden mee, dat met het uitbaggeren van het kanaal pas kon worden begonnen, als er een geschik te opslagplaats zou zijn gevonden. De minister voorzag van de opslag wemig problemen, omdat het slib nauwelijks verontreinigd is Er moet zo'n 70 000 kubieke meter slib uit het kanaal worden gebaggerd TERNEUZEN Terneuzen heeft za terdag letterlijk een voorproefje ge nomen op de viering van 400 jaar stadsrechten van eind april tot 1 oktober '84. Mevrouw De Vriend van de gelijknamige wijnhandel bood burgemeester C. Ockeloen en zijn echtgenote zaterdagmiddag een kist je met 'vin de ville' aan: de jubileum- wijn, die de festiviteiten extra glans moet geven. Het gaat - voor kenners - om een Cötes du Ventoux '82. De flessen kosten 6,95. Van dat bedrag is 1,50 bestemd voor de Stichting Evenementencommissie De Vliegende Hollander, die de viering van 400 jaar Terneuzen organiseert. De presentatie van de 'vin de ville' - die ter plekke werd gekeurd door het echtpaar Ockeloen en een grote groep genodigden - vormde een onderxeel van de officiële start van het herfst feest in de Axelsestraat, een gebeuren dat zich afspeelde bij de Burgemees ter Huizingabank. Tot en met zater dag 8 oktober is er langs de drukke winkelroute een groot aantal evene menten. Aan het herfstfeest, dat wordt georganiseerd door de Vereni ging Ondernemers Axelsestraat en omgeving, doen 50 zaken mee, twee derde van het aantal ondernemers in dit deel van Terneuzen. Voorzitter J. den Toonder van de VOA en omstreken maakte van de gelegen heid gebruik om aandacht te vragen voor het midden- en kleinbedrijf. Hij was erkentelijk voor de goede samen werking binnen deze sector, herinner de aan de enquete onder de klanten van vorig jaar 'die ons veel heeft geleerd' en voorspelde dat de wijk het Java 'zijn langste tijd braak heeft gelegen'. Burgemeester Ockeloen - die zich voor de bijzondere gelegenheid ver plaatste per old timer - wenste de zaken geluk met hun herfstfeest, het eerste. „De tijd van praten is voorbij: er moet iets worden gedaan", meende hij. Niet alleen de Axelsestraat maar heel Terneuzen zal zich volgend jaar in binnen- en buitenland moeten pre senteren. Versieren Voorzitter P. Gerreman van de Evc- nementencommissic riep de inwo ners op mee te werken aan de viering van 400 jaar stadsrechten en nu al plannen te maken voor het versieren van straat of buurt. De meerkosten van activiteiten van organisaties worden door de stichting vergoed 'mits dit binnen de perken blijft'. De gemeente Terneuzen stelt - naar wordt verwacht - een subsidie be schikbaar en ook is het bedrijfsleven benaderd. De 'vin de ville', waarmee het sprankelende 'startschot' werd gegeven, is een initiatief van wijn handel De Vriend. Overigens was er onder de bezoekers van het herfstfeest ook een meisje - dochter van commissielid Peter Kiela - met een oranje t-shirt met opdruk '400 jaar Terneuzen'. Deze kleding is beschikbaar in de kleuren wit. oranje en geel en uiteenlopende maten. Ook worden er speciale vlaggen verkocht Het herfstfeest in de Axelsestraat bood zaterdag een gevarieerd pro gramma. Bezoekers konden rondrit ten maken met koetsjes, er waren demonstraties en speciale aanbiedin gen bij diverse winkels en er werd voor amusement gezorgd. De boeren- kapel van de harmonie 'De Vliegende Hollander' 'blies' het festijn open. TERNEUZEN De Vereniging voor Openbaar Onderwijs (VOO) verwijt de regering dat - blijkens de onder wijsbegroting '84 - onderwijs niet langer geldt als een hoeksteen van het beleid en goed en toegankelijk onderwijs niet als maatschappelijk belang wordt erkend. De organisatie Gemeenteraadsleden Oostburg maakten een excursie OOSTBURG De raadsleden en aan hang van Oostburg maakten zater dag een excursie door de gemeente. „Een gezellige excursie met veel in formatieve waarde", zo karakteri seerde wethouder A. de Feijter de rondrit. De tocht begon 's middags om 13.00 uur. Met de reddingboot Javazee werd het gezelschap naar het natuurgebied 'De Hooge Plate' ge bracht. Sommige deelnemers voel den het niet als een gemis dat er geen naluurdeskundige was meegegaan. Volgens De Feijter was het niet de bedoeling geweest om een echte rondleiding te verzorgen. Wie daar behoefte aan had. zou een volgende keer op eigen gelegenheid kunnen gaan. Hoewel vooral het natuurschoon werd geroemd, vestigde de wethouder toch ook de aandacht op de mogelijkheid om zand van 'De Hooge Plate' te gebruiken voor het herstellen van dijkvallen. Met name de oostkant van het natuurgebied zou daar mogelijk heden toe bieden, meende De Feijter. Aangezien de gezelligheid en informa tie voorop stond, werden er over der gelijke inhoudelijke zaken geen uit spraken gedaan. Na weer voet aan vaste wal te hebben gezet, brachten de raadsleden nog een bezoek aan de jachthaven, waarna een rondrit langs de kuststreek volgde. Hierbij viel vol gens de wethouder op. dat ook de grotere campings met veel sta-cara- vans zo rijkelijk door bomen en strui ken waren omgeven, dat ze geen sto rende elementen in het landschap vormden. Verder werd nog een kijkje genomen bij een stierenmesterij annex mini- camping. het nieuwe sociaal-cultureel centrum en de meuwbouw van het stadhuis. De rondrit werd besloten met een maaltijd in Cadzand. Diefstallen in Terneuzen TERNEUZEN Bij de firma Van der Pcijl, een bedrijf in auto-onderdelen aan de Terneuzense Mr F. J. Haar- manweg zijn afgelopen weekeinde tien auto-radio's en wellicht een klei ne hoeveelheid geld gestolen. De Terneuzenaar G. de H. ontvreem de tien straatklinkers van een bouw bedrijf uit Roosendaal aan de Terneu zense Kazernestraat. De man is zon dag aangehouden en na verhoor op vnje voeten gesteld. noemt het van groot belang 'dat alle betrokkenen bij het openbaar onder wijs zich verzetten tegen nieuwe rampen in het onderwijs'. Een brief van algemeen voorzitter Lex van der Jagt met deze strekking is zaterdag in Terneuzen verspreid op eem informatiemiddag van de VOO- afdeling Oost Zeeuwsch-Vlaanderen in het Zuidiantheater. Ook een aantal leerlingen kreeg kopieen mee naar huis. De manifestatie - een informatie markt met. voor de kinderen een poppenkastvoorstelling door theater 'Opgepast' uit Axel - was bedoeld om aandacht te vragen voor het openbaar basis- en vervolgonderwijs in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen en de VOO. Hoewel het aantal openbare scholen groeit, laat het ledental van de Vereni er. ging (80,000) de laatste jaren eei ling zien. In het Zuidlandtheater stoir. kraampjes van de openbare Ir school in Hulst met kleuterafdf" kleuter- en lager onderwijs in I Terneuzen, de Terneuzense iF scholengemeenschap Petrus Hor en VOO. Het 'Hondisu' had drr£ man van het Europa Museum ir nodigd om een overzicht te gever de onderwijsgeschiedenis. Ouders en andere belangstellen] konden voorts kijken naar infornV ve films en dia's. De afdeling Zeeuwsch-Vlaanderen van de }p benadert binnenkort scholen ep ders om (opnieuw) aandacht te vrJL! voor de positie van het operisj onderwijs en de doelstellingen vj organisatie, hg< AXEL De vogelvereniging 'De Vogelvriendenuit Axel hield middag een drukbezochte vogelbeurs in het cultureel centrum 'De in Axel. Er werd een groot aantal vogels 'aangevoerd' veelkleurige kanaries, grote- en kleine parkieten en soorten tropische vogels. De beurs trok honderden belangstellenden er werden goede zaken gedaan.. Sacha Kiela droeg als eerste een t-shirl met opdruk, gewijd aan 400 jaar stadsrechten. Bedroefd delen wij u mede dat zacht en kalm van ons is heengegaan, onze lieve vader, schoon vader. groot- en overgrootvader WILLEM HOOGSTRAATE weduwnaar van Cornelia de Koeijer Hij werd 79 jaar. Hoek: Jo en Kees Vmke-Hoogstraate Hoek: Adriaan en Nellie Hoogstraate-Koole Barendrecht: Corrie en Chris de Fouw-Hoogstraate Terneuzen: Anton en Marie Hoogstraate-Stoffels Terneuzen Jannie en Eddie Sjoerdsma-Hoogstraate Clinge: Levma Hoogstraate Kleinkinderen en achterkleinkind Terneuzen. 1 oktober 1983 Koningmnelaan 2. bejaardencentrum 'Bachten Dieke' Correspondentieadres: dhr. C. Vinke. Beatrixstraat 7. 4542 AW Hoek. De begrafenis zal plaatsvinden op woensdag 5 oktober a.s., om 14.30 uur. op de Zuiderbegraaf- plaats te Terneuzen. Vooraf wordt een rouwdienst gehouden in de aula van 'Bachten Dieke'. welke aanvangt om 14.00 uur. Gelegenheid tot condoleren In 'Bachten Dieke' na de begrafenis. Zij die door omstandigheden geen rouwbrief hebben ontvangen, gelieven deze aankondiging als zodanig te beschouwen De kerkeraad van de Ned. hervormde gemeentr. te Retranchement heeft met droefheid genomen van het overlijden van mevrouw SUZANNA DE SMIDT-CAUWELS Vele jaren heeft zij als diakene en leidster van zondagsschool ónze gemeente gediend, het ons een voorrecht was met haar te samenwerken, Haar blijmoedige inzet voor al dit zullen wij ons met dankbaarheid herinneren. I Onze deelneming gaat uit naar haar kinderen kleinkinderen en familie die wij Gods vertrooé ting toebidden, A De kerkeraad voornoemd, ds. C Balk. voorzitter H mevrouw M. J. de Hullu- o; Verplanke. scriba P< hi DE PZC 'N DIJK VAN EEN KRANT

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 18