Barsten van de honger, stikken van de zenuwen Steen op speelse wijze langs Goes Oostkapelle mist zee van kansen tegen Bruse Boys 1 PZC/sP°rtkrant ZEEUWS KAMPIOENSCHAP BODYBUILDING IN GOES Uitslagen i MAANDAG 3 OKTOBER 1983 11 GOES Een nachtelijk reisje naaf België als hoofdprijs. Pierre. Ursula en Angelika van Veldhoven stappen zaterdag rond de klok van twaalf uur in de auto, waarmee ze vliegensvlug naar Antwerpen rijden. Daar namelijk zijn ze verzekerd van een rijk gesorteerde broodjes winkel met het bordje „open" aan de voordeur. Uitgehongerd gaan ze er naar binnen, watertandend plaatsen ze hun bestelling en gretig happen ze zich door en berg sandwiches die de totaal verbijsterde uitbater („Gaat ge die allemaal hier opeten...?) heeft klaargemaakt. Voor het gezin uit 's-Gravenpolder is dat dé beloning voor het Zeeuws kampioenschap bodybuilding in Goes, waar de 36-jarige Ursula is uitgeroepen tot Miss Zeeland 1983. Terwijl de ruim vijfhonderd toeschou wers in de Prins van Oranje, na een avond lang de „Revue der Spierbun dels" te hebben gadegeslagen, zich naar de bar spoeden om er een verver sing tot zich te nemen, loopt het trio al met een belegd broodje in de knuist door de foyer. Alvast een bodempje voor Antwerpen. Eindelijk mag het weer eten. Meer dan een maand duur de de ..vastentijd", die aan de provin ciale titelstrijd vooraf ging. Elk gram metje vet dat de tentoonstelling van de spieren ook maar enigszins zou kunnen verstoren, moet verdwijnen. Het betekent een aangepast menu, waarbij vergeleken een boterham met kaas als een toastje met kaviaar is. „Die voorbereiding op een wedstrijd is helemaal niet leuk", zegt VIT- sport schoolhouder Henk Westerbaan. „Ze hebben allemaal moeite om het vol te houden, want het is verschrikkelijk zwaar". Niet opeten Barsten van de honger en stikken van de zenuwen. Zaterdagmiddag hangt er een nerveuze spanning in het sportcentrum VIT (Voor Intensie ve Training) in de Goese Voorstad. Pierre, Ursula (allebei met een afge traind koppie, ingevallen wangen, ogen diep in de kassen) en dochter Angelika hebben net hun maaltijd achter de kiezen. Net als de rest van de week stond er gekookte vis op het menu: 200 gram per dag, besproeid met wat water. Dat laatste niet te veel want net als vet is vocht een vijand van mooie, hoogliggende spie ren. Speciaal voor de foto nemen ze nog wel plaats achter bordjes met twee tomaten. Vader Pierre (38) steekt zelfs een stukje in zijn mond, maar haalt het er ook weer keurig uit als er vanachter de bar uiterst ver schrikt wordt geroepen: „Niet ope ten". De laatste weken is het drietal geza menlijk dertig kilo afgevallen. Alleen de twee jongste kinderen uit het gezin (negen en dertien) hebben gewoon aardappelen, groente en vlees gege ten. De body builders kauwden dag- in-dag-uit gezonde rauwkost. De laat ste week is echter uitsluitend nog een stukje vis toegestaan. Ursula, de Miss Zeeland die eeider al tweede werd bij een voorselectie op de wereldkam pioenschappen. vertelt: „En natuur lijk neem je daarnaast de nodige vitamines. Pillen dus. In het begin wilde ik die niet nemen, maar zonder vitames voel je je veel te zwak, wantje blijft toch lichtjes doortramen". De vooroordelen die ze aanvankelijk te gen de pillenslikkerij had heeft ze voor het bereiken van de top opzij gezet. „Want aan het slikken van vitamines is niks bijzonders", zegt ze. De 15-jarige dochter Angelika denkt er net zo over. Zij trotseerde zelfs de verbaasde blikken op school (de lts in Goes) als tussen de middag het brood trommeltje openging en zij het visje oppeuzelde. Geen topsport Twee jaar zijn de Van Veldhovens nu bezig met hun sport. De (van oor sprong) Rotterdammers meldden zich een week na de opening van de sport school VIT in Goes om wat aan „fitness" te gaan doen. Dat na een tot dan toe a-sportief leven. „Maar dat maakt niet zo veel verschil. Er zijn hier wel mensen binnengekomen met de mededeling dat ze veel aan sport deden. En toch deden na de begin nerstraining al hun spieren zeer", ver telt Pierre Veldhoven. Wie het serieus aanpakt kan de eerste tijd uitsluitend de oogleden pijnloos bewegen. De Van Veldhovens lieten zich er niet door afschrikken. Hun training („met een zeer goede begeleiding") groeide uit tot een intensieve bezigheid. Vijf, soms zes keer per week trainen. Anderhalf tot twee uur per dag. „In de body building noemen we wat zij doen nog geen topsport, maar vergeleken bij alle andere sportbeoefening in Zee land is het dat natuurlijk wel", zegt Westerbaan. „Noem mij maar eens sportmensen op die dat cr allemaal voor over hebben. Ja wielrenners en sommige atleten, maar dan is het op". „Je voelt je fitter als je getraind hebt", vindt Ursula Daarom hebben ze er min of meer een levenswijze van ge maakt. „Je gaat meer op jezelf letten, op je eigen lichaam", zet Westerbaan uiteen. „Dat is geen egotripperij, want iedereen doet dat. De een koopt een mooie bril of een broek die goed staat... Zij zorgen voor een mooi li chaam, voor een goede symmetrie Niemand wil graag dik zijn. maar zij doen er iets aan. Door te trainen en verantwoord te eten. Je leeft zo ge zond als de pest". IJdelheid Beeldhouwen aan je eigen lichaam, noemt Westerbaan het ook en de wedstrijd is dan ook een expositie. Een festival van ijdelheid, geeft Pier re van Veldhoven graag toe, „want je vindt het natuurlijk toch best leuk als ze op het strand naar je kijken. Ik ben dan wel 38 jaar, maar ik wil er niet uitzien zoals zoveel mannen van mijn leeftijd". GOES David Salomony en Ursula van Veldhoven zijn zaterdag avond I in Goes uitgeroepen tot mister en ^^Kv miss body building van Zeeland. Sa- lomony was de winnaar bij de heren Kir tot 70 kilo en Ursula van Veldhoven was de beste bij de dames tot 52 kilo. Wt De uitslagen luiden: DAMES tot 52 kg 1 I Ursula van Veldhoven: 2. Lilian Pauls: 3. W Dorls de Bliek; DAMES boven 52 kilo: 1. B Greetje van Bennekom; 2. Chanelle Frede- v. j riks; 3 Emelies Marijs. JUNIOREN: 1. Richard Korenhof: 2 Danny Theuns: 3 - Kenneth Maltheeuw HEREN tot 70 kilo- 1 f JMH» David Salomony. 2 Peter Oerlemans: 3 Rini van Baal. HEREN tot 80 kilo- 1 Richard Dorothea. 2. Ivo Dynsen. 3. Sieg- HB" - k fried IJs. HEREN tot 90 kilo" 1 Hans Scheidler: 2. Rini Souisa, 3. Hedwig Sam- Tijdens de verplichte pose tuurt Ange- son. HEREN boven 90 kilo. 1. Armand van Uka van Veldhoven argwanend naar de Berg, 2 Adrle Souisa; 3. Arie de Bliek, de concurrentie. Ursula van Veldhoven (links) werd uitgeroepen tot Miss body building 1983. 's-Middags voor de wedstnjd is er volop activiteit in het sportcentrum. Sommigen zitten aan de bar. waar een aan deze dag aangepast pakket te verkrijgen is. „Het snoepgoed hebben we opgeruimd. Om het de deelnemers aan de wedstrijd niet te moeilijk te maken. Trouwens, wij eten ook met hen mee. Je kan het niet maken om met friet en frikandellen binnen te komen als zij alleen een visje mogen. Dus eet iedereen die hier werkt, ook vis. Of tomaatjes en komkommer", zegt Westerbaan. In de loop van de dag heeft hij nog wel een „verrassing"1 voor de body-builders. Op de laatste dag mogen ze weer wel flink wat' koolhydraten tot zich nemen. „Maar geen grote porties eten", waarschuwt hij, dus tracteert hij op gevulde koe ken en Mars. Hier en daar worden de poses nog eens geoefend, de houdingen die moe ten worden aangenomen om de ver schillende spiergroepen zo goed mo gelijk te laten uitkomen. „Wij doen dat vandaag bewust niet meer", zegt Ursula van Veldhoven, „we kuieren maar wat rond". Ze zien er uit of ze net een vakantie van drie weken in op de Canarische Eilanden achter de rug hebben: donkerbrons. „Dat kun je er zo weer afwassen", onthult Pierre van Veldhoven. „Gisteravond hebben we eerst al het overtollige haar van ons lichaam gehaald en elkaar vervolgens gebruind met een bepaald spul. Ie dere keer een laagje en dan op de zonnebank om het maar zo snel moge lijk te laten drogen. Door die kleur komen de spieren in dat felle licht op het toneel nog mooier uit". Prins van Oranje, 20.00 uur. Achter het toneel lopen de glimmende licha men door elkaar heen. Er wordt nog wat gestoeid met halters, een „onze kere" pose wordt nog één keer voor de spiegel geprobeerd en een enkele sportschoolhouder wrijft snel wat olie op de rug van zijn pupil. Zenuwen voor de wedstrijd. „De meesten zijn nieuweling. Het is een hele stap om daar op het toneel je eigen lichaam te laten zien, terwijl al je kennissen en familie in de zaal zitten. En dan moet je ook nog eens verplicht lachen", zegt Westerbaan. Hij is de meeste tijd vlak voor het podium te vinden, waar hij net als de andere Zeeuwse leraren de laatste aanwijzingen toeschreeuwt. Dubbele biceps „Ben Bits, Richard", gilt hij bijvoor beeld naar één van zijn kanshebbers die wat te ernstig kijkt. Vanuit de /.aal geeft de onpartij dige jury (waar in ook amateurwereldkampioen John Brown tegen zijn zin plaats heeft genomen) opdrachten. „Okee dames, nu de dubbele biceps achter graag" en op dat commando voeren de vrouwen het gevraagde standje uit. Het publiek reageert heftiger naarmate de spieren meer zwellen. Alsof die vezelkabels dwars door de huid heen moeten worden de vrou wen aangemoedigd met rauwe kre ten, die bij bokswedstrijden rechtse hoeken en vernietigende opstoten plegen te begeleiden. Westerbaan raakt helemaal in vervoe ring als Ursula van Veldhoven met haar vrije pose bezig is, „Goed zo waifie", klinkt het in onvervalst Rot terdams en na die exhibitie stormt hij met een gezichtsbrede glunder de zaal uit om haar achter het toneel te feliciteren. Echtgenoot Pierre bekijkt de verrichtingen van Ursula goedkeu rend van de zijkant en klaagt inmid dels dat de weegschaal in de Prins van Oranje niet deugt, waardoor hij in een zwaardere klasse terecht is gekomen. Angelika is gespannen en tuurt tij dens de verplichte pose argwanend naar haar concurrenten. Later zal ze tussen de coulissen alle spanning van zich afhuilen. Zij er haar vader herij ken op het (door etaleur Pierre aange klede podium niet het ereschavot. Hun moeder wel. Zij wordt miss Zee land 1983. „Toch is alleen het feit dat je meedoet al een overwinning", vindt Westerbaan. Daarom ook vieren ze na een wervelende showavond met aero bic dancing, Doris Dee and the Pins en een gastoptreden van onder ande ren wereldkampioen John Brown („1000 dollar zonder reiskosten", zegt Westerbaan over de prijs van de Ame rikaanse kleerkast) gedrieën feest in Antwerpen. Een 'wild' feest want na hun vertrek draait de snackbarhou der zijn deur op slot. Voor het raam hangt het bordje: „Uitverkocht". SINT-JANSTEEN Het commen taar van Goes-trainer Cor van der Aken na de uitwedstrijd tegen Steen, die met 5-1 verloren ging voor de Bevelandse formatie, was kort. maar voor zijn spelers erg hard. „De totale ploeg heeft ge faald, het leek wel of Steen van daag tegen A-junioren liep te spe len", stelde Van Aken onomwon den vast. Daarbij verloor de Goese trainer zijn zin voor de realiteit beslist niet, want zijn ploeg werd inderdaad op bijna kinderlijke wij ze naar een grote nederlaag ge speeld, al dient daar uiteraard wel bij te worden aangetekend, dat Steen met revanchegedachten voor de grote 4-0 nederlaag van vorige week tegen Zundert, binnen de lijnen was gekomen. Slechts in de eerste minuten kon Goes enigszins gelijke tred houden met de tegenstander. In die ope ningsfase ging het spel dan ook behoorlijk op en neer, maar toen doelman Rene van der Vliedt in de twaalfde minuut een enorme blun der maakte, waardoor Eric Nagel- kerke vrij eenvoudig de Zeeuws- Vlamingen op voorsprong kon zet ten, was het met Goes volledig gedaan. Daarna toonde Steen de zwakte van de totale Goes-equipe wel zeer nadrukkelijk aan. In alle linies hing de ploeg als los zand aan elkaar, waardoor Steen naar harte lust kon aanvallen. Opvallend Met die aanvallende acties was er een opvallende rol weggelegd voor Paul Dobbeaer, die zijn directe tegenstander Theo de Bruijn be paald geen gemakkelijke middag bezorgde, terwijl liet complete middenveld bestaande uit Peter van Dorsselaer, Jo van Rcmortele en de eveneens sterk acterende Fons Sturm de wedstrijd in zijn beslissende plooi wist te brengen. Nadat eerst Van der Vliet nog een spetter Van Remortele onschade lijk had gemaakt, was het uiteinde lijk Mark Triest, die een voorzet vanaf de rechtervleugel schitterend wist binnen te koppen. Daarna wan kelde Goes behoorlijk en mocht het van geluk spreken dat Triest reeds vlak voor de rust de genadeklap nog niet uit deelde toen hij tegen de onderkant van de lat kopte. Even; nog werd Goes gevaarlijk toen laat ste man Frans Schouw zich met de aanvallende zaken ging bemoeien, maar het enige gevaar ontstond toen Gé Wolters zwak op doel schoot en Theo de Bot de bal loste De paal bracht toen redding. Na de rust was het slechts een kwestie van afwachten hoe Steen Goes naar een ruime nederlaag zou gaan spelen. Rond het kwartier werd Mark Triest in het strafschop gebied onderuit gehaald en mocht Peter van Dorsselaer vanaf elf me ter zijn ploeg naar 3-0 schieten. Daarna liep Steen eerst uit naar 4-0 door Paul Dobbelaer, terwijl Peter Verburg (die reeds eerder tegen een boeking was opgelopen toen hij in minder parlementaire woorden scheidsrechter Van 't, Hart vertelde hoe hij over hem dacht) de spreek woordelijk eer redde. In de blessure tijd tenslotte schoot Dobbelaer met het mooiste doelpunt van de wed strijd de eindstand naar 5-1 en Goes naar een uitermate moeilijke posi tie op de ranglijst. Angelika, Ursula en Pierre van Veldhoven achter hun bordje. Pierre steek een tomaat in zijn mond. .Jhet opeten, hoor", ivaarschuwt men in de sportschool. TOCH 5-0 OVERWINNING WALCHERSE PLOEG OOSTKAPELLE In vele voriee comuetities was het voetbalteam van een vrije trap (teeen de paal) maarL een vrije trap (tegen de paal) maai drie minuten later schoot hij in dep rechterbovenhoek raak: 2-0. Bruse Boys was „stormrijp" en Oostka-T pelle greep de gelegenheid aan omf OOSTKAPELLE In vele vorige competities was het voetbalteam Bruse Boys een voorbeeld van onverzettelijkheid. Na het vertrek van een aantal prominente spelers, onder wie Wim Geluk en Jaap van den Berge, de dominerende figuur in de centrale verdediging, is daar niet veel meer van over. Bovendien demonstreert de ploeg uit Bruinisse een opvallend gebrek aan conditie en dat laatste vooral was de reden, waardoor het doelsaldo wat te verbeteren. Inj Oostkapelle zaterdag de Duivelandse ploeg na rust volledig dol kon de negentiende minuut stelde Ge draaien. De Walcherse zaterdag tweede klasser won met 5-0 en met die raid Schipper de gestadig naar ziji cijfers mocht Bruse Boys nog van geluk spreken. oude vorm groeiende Pattrick de De grote zege dankte Oostkapelle een snel en in vloeiende beweging S^Suten voor tHd maSe"^ meer aan het zwakke optreden van uitgevoerde aanval, waarbij de bal r„rH cphi„,,pp d n rip hp7:r»plrpnrip nlnpp riitn pan rip vin fitnffpl RpViirtrtpr pn TonHnUMHa en enkele oor het einde liet de Jan Meulmeester volmondig. „Niet- bekroonde: 1-0. Oostkapelle kreeg temin is deze grote overwinning meer mogelijkheden: Eugene Fagg goed voor ons zelfvertrouwen", be- mikte in de 20e minuut een niet te dacht de oefenmeester, „temeer om- missen kans naast, middenvelder dat we tegen de zwakke ploegen, die Piet Goeree volgde in de 30e minuut de bezoekende ploeg dan aan de via Stoffel Schipperen Jan de Wilde eigen opmerkelijke prestaties Dat bij Gerard Schipper terecht kwam, Oostkappelsc' aanvoerder heV nel prkpnrip nok Onstknnpllpt.ralnpr riip rip nctip met rir- nnpninocti-pffor PI op aangeven van Manen de Mei opnieuw bollen: 5-0. Vooral in de tweede helft was Ge-| rard Schipper in goede doen. De; eerste twee wedstrijden van de1 we tot nu toe gehad hebben. Oranje Faggs voorbeeld en hij zag twee 'maTr'de^pits waf ge^rikkeldL Wit. SHO. wel een erg zwak team. minuten later een knar schitterend hS zEeuVÏÏduel^«o^^ en nu Bruse Boys. twee punten gestopt door Van de Vlist Oostka- ^kritischewEordendie trainerDe moesten inleveren". De Walcherse pelle beoefende herhaaldelijk het Meuimeester na de wedstrijd vanu ploeg verloor vonge week namelijk 'terugvoetballen', maar toch kregen vori£e weck uilte over Gerards^ met 2-1 van SHO Uit een tiental Jan de Wilde en Gerard Schipper scEitterecMacUeiten De eere^ kansen kon Oostkapelle slechts één nog (met benutte) kansen. Zo kon JweewSstfijdenzar'ik^ïdeSdn treffer produceren. Bruse Boys blijven zoekennaar de In de eerste helft van het treilen gelijkmaker, ongetwijfeld denkend schinner na afloop maar nu wasie tegen Bruse Boys leek dat euvel aan het duel in Oostkapelle uit de al!ps ?os Hpt .riwppr nitsf' L zich te gaan herhalen. Hoewel de vorige competitie, toen de boys een Eend" unsiere formatie van Jan Meulmeester al 4-1 achterstand tot 4-4 gelijk weg snel op een 1-0-voorsprong kwam, werkten... Een aan het eind erg moedeloze liet ze vervolgens een handvol kan- fnrrnrjjn> Bruse Boystrainer Jan Englebertien sen om al in de eerste helft definitief sJLUI fill IJ[J verving na rust Leen van der Bijlp afstand te nemen liggen. Bruse In de 12e minuut na rust maakte door Klaas Verspoor, terwijl bij Boys demonstreerde in die periode Oostkapelle aan elke onzekerheid Oostkapelle Marien de Meij voorl zelfs een hechter ploegverband. een einde: Stoffel Schipper (veel Patrick de Witte in het veld kwam waardoor een aantal niet ongevaar lijke acties ontstond, die vooral door het attente optreden van Oost- kapelles centrumverdediger Bram Wattel geen succes opleverden. Bruse Boys was bovendien incom pleet door de afwezigheid van doel man Steef van de Velde (vorige week geblesseerd, al kon men ver vanger René van der Vlist nauwe lijks de doelpunten aanrekenen). Bovendien ontbrak deze middag centrumspits Jacob van den Berge, die de afgelopen week had deelge nomen aan de NAVO-oefening in West-Duitsland en pas zaterdag om half drie op het vliegveld van Rot terdam arriveerde. Omdat het Bruinisser team nu wel erg gehan dicapt was bleek Wim Geluk als nog bereid zaterdag het team te komen versterken. Met gelegen heidscentrumspits Tonnv van den Berge behoorde Geluk, ondanks gebrek aan conditie, nog tot de besten. n de bal) mocht eerst oefenen bij en Roel de Haas voor Ronald Mesu.j Overzicht Flankverdediger Eugene Fagg was in de eerste helft één van de zeer weinige Oostkapelle-spelers, die het overzicht op het dmdoment dat de thuisploeg vergeefs naar de combi natie liep te zoeken, behield. Bij Gerard Schipper 1rechtshervond zaterdag in de wedstrijd tegen BruseP? Fagg begon in de dertiende minuut Boys zijn ritme. Hij scoorde drie treffers. Wim van Dijke kijkt toe. Stoffel Schipper (links) schiet de bal uit een vrije trap dwars door het 'muurtje' en Oostkapelle naar 2-0.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 16