Automatisering kan gemeente 'ostburg 'winst' opleveren tol": Bouw zuiveringsinstallatie bij Kloosterzande goed op schema Nauwelijks schade door 'betonrot' in Zeeland feestweekin 'DeStelle 'Juf Jo Rermjn vierde 25-jarig ondermjsjubiïeum in Hengstdijk Wissel Zeeuws-Vlaanderen 7P LANGE TERMIJN BANEN IN T GEDING Vandaag start tweede klas driebanden in Zeeuwsch-Vlaanderen SAS VAN GENT Ook in het dis trict Zeeuwsch-Vlaanderen wordt begonnen met het kampioenschap tweede klas driebanden. Het bete kent de eerste finale en daarvoor hebben de Sasse biljartvereniging KOT en Het Groene Laken de organi satie toegewezen gekregen. In clublo kaal Reseda wordt vandaag (zater dag) en zondag telkens om 14.00 uur begonnen. Voor die eerste seizoensfinale hebben de volgende spelers zich geplaatst: J. van Leeuwen (BW 0,524), P Ramme- loo (SBC 0,518), A. van de Boogaard (KOT SVG 0,483), J. Leeraert (HBC 0,541) R. van Gaever (CBC 0,452) R. Claeyssens (KOT SVG 0,446), Th. Vis ser (WBC 0,452) en R. Sandrini (KOT SVG 0,495). Als reserves staan voor deze eindstrijd J. Josiassen (Den Ou den Arend 0,446), J. Dieleman (BCD 0,468) en D. Bergmans (Don Ouden Arend 0.445). Wedstrijdleiders in Sas van Gent zijn Willy van Dorst en Willy Scheffer. De slotpartij van dit kam pioenschap wordt op zaterdag 8 okto ber omstreeks 20.00 uur verwacht. Het bruidspaar in hoerendracht, onder de ere-boog van patiënten van 'De Stélle'. OOSTBURG De feestweek in verpleeghuis 'De Stelle' in Oost burg werd vrijdag met een vrolijke boerenbruiloft afgesloten. Om tien uur kwam het bruidspaar op een boerenkar voorgereden. Na een welkomstlied onder de door enkele patiënten opgehouden ereboog, werd de huwelijksplechtigheid voltrokken in de grote hal van het verpleegtehuis. De honneurs wer den waargenomen door een 'bur- germoedcr'. Toen de beide echtelie den, die ondanks de boerendraeht verdacht veel gelijkenis vertoon den met enkele afwezige perso neelsleden, het jawoord hadden ge geven, werd de bruidstaart aange sneden. De verdere feestelijkheden, be staande uit een receptie, een maal tijd en een muzikale middag, wer den tegen vijf uur afgesloten Daar mee was een einde gekomen aan de eerste evenementenweek van 'De Stelle'. Voorgaande jaren werden de patiënten op een vakantiereisje meegenomen „Dit jaar zijn we daar eens van af gestapt", vertelt Wil van Ombergen, woordvoerster van het verplegend personeel. „Het pro bleem met die vakantietripjes was dat er altijd mensen thuis moesten blijven, omdat de reis voor hen niet mogelijk was Met deze feestweek hebben we iedereen erbij kunnen betrekken, dat is het grote voor deel". De evenementendagen zijn volgens de woordvoerster buiten verwach ting goed verlopen Of het nou ging om de oriëntatient door het tehuis, de spelletjesmiddag of de kunstzin nige bezigheden, de 135 tehuisbewo ners hebben van de hele feestweek genoten. Mevrouw Ombergen vertelde dat er sinds mei door ongeveer 40 vrijwilli gers, personeels- en familieleden aan de voorbereiding werd gewerkt. Of de evenementenweek volgend jaar zou worden herhaald, kon nog niet worden gezegd. Voordat er een beslissing wordt genomen, wil het personeel eerst de ervaringen van de afgelopen week doorspreken. NIEUWVLIET - Veehouder W. A. Boeije (73) uit Nieuwvliet kreeg vrijdag een medaille uit handen van H. Dierikx, secretaris/pen ningmeester van de commissie die ieder jaar de veetentoonstelling in Oostburg organiseert. De veehou der ontving de medaille omdat hij tijdens de laatste veetentoonstel ling in Oostburg in juli dit jaar maar liefst tien prijzen in de wacht sleepte. Boeije kwam met tien berggeiten naar de keuring. Daar kregen vijf van zijn geiten een eerste prijs en de overige bees ten werden met een tweede prijs bekroond. De VVV in Oostburg schenkt orga niserende commissie veetentoon stelling Oostburg ieder jaar een aantal medailles en zilveren lepel tjes. Deze worden uitgereikt aan deelnemers van de veetentoonstel ling die met hun dieren een eerste prijs behaalden. De Nieuwvlietse veehouder deed in juli voor de vierde keer mee aan de tentoonstelling. „Die medaille is niet voor mij, niet voor mijn vrouw, maar voor de geiten Zij hebben de prijs ge haald". vertelde de trotse geiten houder. VLISSINGEN - De be tonrot heeft de Zeeuwse woningen nauwelijks aangetast. Dit blijkt uit een onderzoek van de Nationale Woningraad, waarin tot de conclusie wordt gekomen dat ruim een kwart van het totale bestand aan wo ningwetwoningen in Nederland te, lijden heeft onder betonrot. Zeeland, evenals Noord-Brabant, ligt ver onder dit landelijk ge middelde: 9 procent is in geringe mate aange tast. Het zwaarst getrof fen zijn de provincies Zuid-Holland Fries land en Utrecht. Betonrot is het ver schijnsel waarbij door indringend vocht of een verkeerde chemische sa menstelling van het be ton de wapening idie het materiaal trekkracht verleent i gaat roesten. Roestend ijzer zet uit. De kracht daarvan is zo groot, dat het beton zal scheuren. De Nationale Woningraad heeft 127 woningbouwcorporaties ondervraagd, waarvan er 110 problemen bleken te hebben met betonrot. In Zeeland doen de pro blemen zich voor in Ter- neuzen en Middelburg. In Temeuzen-Zuid gaat het om betonranden van een aantal woningen die aan de buitenkant zijn aangetast. De schade wordt op enkele tonnen geschat en er wordt een herstelplan opgesteld. In Middelburg betreft het flats aan het Driewe genhof, waarvan sier- stukken betonrot ver toonden Door middel van bekleding met kunststof is dit euvel in middels reeds verhol pen. Volgens de Nationale Woningraad heeft de be tonrot zich met name gemanifesteerd in wo ningen en flats die in de jaren zestig zijn ge bouwd, Maar ook jonge re bouwwerken bleken hier en daar te zijn aan getast. TÉ,KNEUZEN Nadat de tweede coinpetitiedag afgewerkt is en alle teams in de zaal zijn verschenen wordt het al wel duidelijk dat in de hoogste afdeling van hel Terneuzen- se bedrijfsvolleybal de ploeg van Zeldenrustcollege weinig aan kracht heeift ingeboet. In het eerste optreden werd DOW met 3-0 teruggewezen, deze week hadden de leraren minder moeite met tegenstander Douane (3- 0). DOW herstelde zich via een maxi male winst (3-0) op Roelofs, Dees blijft in de top na een 3-1 zege op PSV. Verstraeten Verbrugge kende een goede start, 2-1 tegen de reserves van Promenade is alleszins verdienste lijk. B&S lijkt naar een opmerkelijk de buut in de tweede klas te gaan. Eerder versloeg het Meyer, nu kon tegenstan der MTS MEAO geen setwinst boeken (3-0 voor B&Si PZEM kent als gebrui kelijk een sterke opening van het seizoen. Meyer (met vijf spelers opge komen) ging er met 3-1 aan. Dees 2 bleef aan de winnende hand door Juliana met 2-1 te verslaan. De Hoop komt kennelijk moeizaam op gang. Voor de eerste wedstrijd (tegen Roelofs 2) bracht het maar vier man binnen de lijnen, een reglementaire nederlaag derhalve van 0-3. Gemeente 2 haalde in de derde divisie een knappe overwinning (2-1) op Kind, terwijl het gepromoveerde Ra- bo in Belastingen meteen een oud tweedeklasser tegenover zich vond. Het bleek teveel. Rabo ging kansloos met 0-3 neer. Wiekslag 'speelde' met DOW 2 (15-0.15-3,15-1 Ten PSV 2-V&V 2 werd een duel met wisselende kan sen dat pas in de vierde set beslist werd (3-1 voor PSV 2). In de vierde klas winst voor de nieuw toegetreden clubs. Eagles wop van- Gemeente 3. Gemeente 4 wist met dezelfde cijfers (3-1) Douane 2 te ver slaan. BRAM ging spelenderwijs naar een ruime 3-0 zege op MTS/MEAO 2 Een Dees 3 had alleen in de laatste set moeite met Promenade 3(15-3,15-6 en 14-12). De rioolwaterzuiveringsinstallatie in aanbouw bij Kloosterzande. Collecte HOEK De opbrengst van de collec te voor het PIT. het Protestants Inter kerkelijk Thuisfront, was in Hoek 635,85. HENGSTDIJK Onder zeer grote belangstelling heeft juffrouw Jo Remijn vrijdagavond haar 25-jarige jubileum gevierd in de Sint Jozefschool in Hengstdijk. Zij is sinds 1958 verbonden aan deze lagere school. Vele oud-leerlingen, ouders en collega's kwamen haar met haar jubileum feliciteren. Van de oudercommissie en het schoolbestuur Ontving zij een aardewerken schaal met inscriptie en een kan met kopjes. Van de kinderen, voor wie het 's middags feest was, kreeg zij hun uit papier geknipte profielen in een lijst. Het personeel schonk haar het receptieboek, een foto-album en de foto-reportage die van deze jubileumviering is gemaakt In de school was ook een fototentoonstelling te zien van 25 jaar Sint Jozefschool. Juffrouw Jo begon haar loopbaan in het onderwijs in 1957. een jaar later kwam zij naar de tweemansschool in Hengstdijk. Het echtpaar Boeije uit Nieuwvliet met één van de bekroonde geiten, die de VVV-medaille om de nek heeft hangen ITERDAG 1 OKTOBER 1983 101 1 Geerse. „Maar wellicht hoeven we op langere termijn opengevallen arbeids plaatsen niet meer op te vullen". Dat zou de financiële balans definitief in het voordeel van de automatisering laten doorslaan. Wethouder J. Tho- maes schaarde zich achter die visie. „We zijn geen werkgelegenheidsbe- dnjf'. stelde hij vast De constatering van de wethouder en de gemeentesecretaris is feitelijk in tegenspraak met het college-voorstel. Daarin wordt gezegd: „Bij de automa tisering zoals die thans is voorgesteld Ouderen Zaamslag hielden bijeenkomst ZAAMSLAG - De Stichting Welzijn voor Ouderen in Zaamslag hield de eerste bijeenkomst van het nieuwe seizoen in De Poort. De middag, door 100 oüderen bezocht, werd voorname lijk doorgebracht met dia's kijken en een spelletje bingo. De volgende bijeenkomst van de Zaamslagse ouderen vindt plaats op woensdag 19 oktober om 14.00 uur in De Poort in Zaamslag. Dan wordt gesproken over- het weer is de werkgelegenheid niet in het geding". 'Mooi verhaal' Dat blijkt dus op lange termijn wel het geval te zijn. D en T'er D, Buijsse bond de kat de bel aan. Over de opmerking van het college in het voorstel zei hij: „Dat is een mooi verhaal, maar ik geloof er niet veel van. Ontslagen zullen onontkoom baar zijn. Persoonlijk vind ik dat niet erg, bij automatisering moet je daar rekening mee houden. Uiteindelijk is het bedoeld om efficiënter te kunnen werken". Thomaes en Geerse moes ten hem daar gelijk in geven, al zullen er geen mensen gedwongen op straat worden gezet. Thomaes tekende bovendien aan dat de hoeveelheid 'geestdodend werk' door de automatisering aanzienlijk teruggebracht zal worden. „Straks kunnen die mensen zich bezighouden met hoogstaander werk zodat er een betere beleidsvoorbereiding tot stand kan komen". De automatisering kost Oostburg te gen de 330.000 gulden De aangeschaf te apparatuur is van NCR dat volgens OSTBURG Automatisering van de gmeentelijke administratie kan Oostburg uiteindelijk Selfs 'winst' opleveren. De komst van de computer levert volgens een berekening van de meente jaarlijks een besparing op van bijna 35.000 gulden bij de verwerking van gegevens, jiaar staan ongeveer 40.000 gulden aan jaarlijkse onderhoudskosten tegenover, zodat de netto irlasten op ongeveer 5.000 gulden komen. |jaar wethouder J. Thomaes en secre- is C. Geerse hielden er vrijdagmid- lg tijdens de vergadering van de ajianciële commissei terdege reke- Ipg mee dat op dengere duur minder Deidsplaatsen overblijven op de ge- eentelijke administratie. „Dit zal in der geval niet leiden tot gedwongen jtslagen", beloofde secretaris C. tollenwedstrijd n Kloosterzande LOOSTERZANDE Tijdens de amisfeesten in Kloosterzande werd de feesttent op het Marijkeplein in rollenwedstrijd gehouden, e organisatie was in handen van de ërclub Kloosterzande en de organi- itoren vaVi de Bamisfeesten. De tech- lsche verzorging was in handen van iateriaalcommissarls J. Eysackers en de toerclub Kloosterzande. Ge lreden werd op de onderdelen sprint, fvalkoersen en koppelkoers. ie uitslag luidde: heren, 1 K.P.J met D. leijs en A. Mast; 2 Disco Love in met P. laas en A. Goossen. 3 Jo Mangnus met F errarens en B van Bunder, 4 Toerclub ae3oosterzande III met G. Schillemans en 'g- Otjes. 5 Toerclub Kloosterzande H met iel en D Janssen; dames, l Hugo met C in- jjllenaar en M. Verhelst; 2 Hago n met N. ■e-lommers en J. Tollenaar, 3 K.P.J, met C en i Nijs en M. Goossen fVU afdeling Hulst ■Jaoudt een cursus 'aiunstgeschiedenis 'WJULST Wat is het geheim van de d- Irieks-klassieke beeldhouwkunst? u- faarom zien gotische kathedralen er snptisch uit? Is de glimlach van de tl ïona Lisa wel zo mysterieus en be st jaat moderne kunst inderdaad voor 00 h procent uit troep en 20 procent btzooi. jeze en andere vragen worden behan- -~leld tijdens de cursus kunstgeschie- [enis van de ZVU in Hulst. Docent is jans Bos en de lessen zijn op tien roensdagavonden in de Levens- fchool. De cursus heeft ook tot doel |m de beschouwing van kunstwerken verdiepen. Dia's zullen de toelich- ig ondersteunen. Kunstgeschiede- de ZVU begint bij voldoen- belangstelling woensdagavond oktober om 19.30 uur. De lessen •en anderhalf uur. Marijke Harts h^lt Hulst treedt op als contactadres. holengemeenschap r Hulst nam afscheid rn onderhoudsman 1ULST Leerlingen, personeel, en tl bestuur van de r.-k. Jansenius jcholengemeenschap in Hulst heb- vrijdagmiddag afscheid geno van de heer A. Dumez, die per 1 itober de school verlaat, Dumez, die :bruik maakt van de VUT-regeling, Ras sinds 1965 in dienst als algemeen imderhoudswerker. Nadat de leerlingen na afloop van de )f[essen de scheidende medewerker padden uitgezwaaid, gingen verschil lende sprekers in op Dumez' vele [erdiensten voor de school. Waarde- estfende woorden werden er gesproken zijn inzet, positieve werkinstel- en het feit dat hij steeds bereid >oifas alle mogelijke werkzaamheden eijfip zich te nemen Namens als geledin- van de school overhandigde de rfice-voorzitter van het bestuur de 'heer Dumez een fiets. In zijn dank woord memoreerde de onderhouds- - man met name de prettige samenwer king die hij in al die jaren heeft Ervaren. Onder het genot van een lapje, een drankje en muziek werd iet feest 's avonds voortgezet. jif in sloot door ngeval met sproeier 'ATERLANDKERKJE Aan de ige Dwarsstraat in Waterland- irkje is vrijdagmiddag omstreeks ier uur de tractor met daaraan erVerbonden sproeiarmen van P. de N. in een sloot terecht gekomen. De N. ilde de twee tanks van de sproeier met water vullen toen de tractor lotseling de sloot inschoot, erdoor is er wat gif uit de tank in de oot gelopen. Er zijn monsters geno- en om te onderzoeken hoe groot de erontreiniging is. <e tractor werd met een takelwagen op het droge geholpen. Hedenesse Cadzand Viert kerstdagen met Vechten voor Vrede JADZAND - Het eucumenisch vor mingscentrum Hedenesse in Cadzand staat van 23 december tot en met 27 december open voor mensen, die de kerstdagen op een alternatieve ma nier willen doorbrengen. Deze keer wordt gesproken over het thema 'Vechten voor de Vrede. Ook is voor zien in een programma voor kinderen. Geïnteresseerden kunnen zich opge ven bij het vormingscentrum. Ontspanningsavond voor ouderen Axel AXEL - In het dienstencentrum 't Trefpunt in Axel wordt woensdag 5 oktober een ontspanningsavond voor ouderen gehouden. De avond wordt verzorgd door 'de groep van negen een negental ouderen uit Middelburg. Aanvang 19.00 uur. het college verreweg de voorkeur verdient. De aanschaf wordt ineens betaald uit de algemene reserve On derhoudskosten worden jaarlijks ge schat op bijna 40.000 gulden, terwijl er ongeveer 35 mille bespaard kan wor den op de verwerking van de gege vens, De apparatuur gaat volgens Geerse zeker een jaar of zes, zeven mee. De automatisering in Oostburg verloopt in fasen. De algemene dienst ivordt mei ingang van 1984 op de computer aangesloten. In de loop van dat jaar volgt de bevolkingsadministratie. Be gin 1985 zijn de afdelingen 'sociale zaken', de belastingen en het grondbe drijf aan de beurt. BEGIN NOVEMBER IN WERKING KLOOSTERZANDE De in aan bouw zijnde rioolwaterzuiverings-in- stallalie bij Kloosterzande kan begin november - direct na het gereedko men - in werking worden gesteld. De bouw van de installatie ligt nage noeg op schema. Het bouwkundige gedeelte, de beluchtingstank en het bedieningsgebouwtje, is klaar. Op dit moment wordt het mechanische en het electrische gedeelte geïnstal leerd, zoals onder meer de beluch- tingselcmenten, de luchtleidingen, de compressoren en de schakelkas ten, aldus hoofd technische dienst BeVoBo-Temeuzen: leraren naar van het waterschap Hulster Am bacht, ing K. Brand. Begin januari van dit jaar werd met de werkzaamheden begonnen Ook wordt op dit moment de persleiding en het persgemaal voor de kern Kloosterzande gebouwd. Dit werk zal naar verwachting gelijk met de riool waterzuiveringsinstallatie gereed ko men Dat betekent dat de zuiverings installatie gelijk wordt voorzien van afvalwater en kan gaan werken. Het nieuwe persgemaal zal onder normale omstandigheden het water kunnen verwerken. Bij extreem veel regen lukt dit niet meer. Dan springt het oude vijzelgemaal van Klooster zande bij. Dit komt omdat de riolering in de Cloosterstraat slecht functio neert. De capaciteit is verre van vol doende. Pas als de riolering in de Cloosterstraat is vernieuwd, kan het oude vijzelgemaal buiten werking worden gesteld. Kosten De gemeente Hontenisse heeft voor de vernieuwing van de riolering reeds subsidie bij het rijk aange vraagd. De totale kosten zullen ruim twee miljoen gulden bedragen. Toe zeggingen voor die subsidie zijn reeds binnen. De gemeente Hontenis se heeft voor het karwei al een half miljoen gulden gespaard en rekent erop dat het verschil zal worden bijgepast. Met het karwei zal naar verwachting in maart kunnen wor den begonnen. Hiermee zal vermoe delijk minstens de rest van het jaar zijn gemoeid, aldus gemeentersecre- taris B. A. de Schepper van Hontenis se. Het ligt ir. de bedoeling dat in de toekomst de kernen Hengstdijk, Vo gelwaarde, Kuitaart. Lamswaarde en Terhole en Ossenisse op de rioolwa terzuiveringsinstallatie zullen worden aangesloten via persleidingen. Het zal al met al nog zo'n vier tot vijf jaar duren voordat de laatste persleiding er ligt, aldus Brand. De rioolwaterzui veringsinstallatie heeft in totaal 2.8 miljoen gulden gekost. tweede zege

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 35