JA EN AMEN KINDERSPORT Qfi it - ?:;z beschermen tegen ouders en coaches grieks voetbal beheerst door geld en angst PZC/weekendkrant ~ERDAG 1 OKTOBER 1983 23 rt Theunissen (44) voetbalde bij 'itesse, DOS, Heracles, PSV, het serse Young Boys, Fortuna '54, ar, combineerde het vak van jailer en trainer bij FC Bern en irgde de laatste vijf seizoenen de iing van FC Winterthur en I ig Boys in zijn tweede vaderland l^erland. van de Kerkhof schuwde de ferbesprekingen ook met. Bij de itse pijl uit de boog bleef het tal bij „kijken en niet kopen" de amateurclub MULO in Hel- mond naar FC Twente, later in het spoor van Kees Rijvers naar PSV en vervolgens stonden de buitenlandse clubs in de rij bij de international. De üjst met kandidaat-werkgevers vult een dun telefoonboek. Serieus was de interesse van FC Koln in 1979. de Duitsers wilden 1.6 miljoen gulden betalen, de Eindhovense ploeg vroeg 1,9 miljoen. Real Madrid informeerde, maar koos voor de jongere Laury Cunningham. Een jaar later was hij rond met Lazio Roma, maar „oh" noodlot, de Ita liaanse vereniging raakte betrokken bii het omkoopschandaal en werd voor straf verbannen naar de tweede divisie waar het geen buitenlanders mocht aantrekken. In 1981 was hij rond met Wolverhampton Wanderers, een transfer die afketste door gesjoe mel met de transfersom. In zijn contract had de Brabander laten opnemen dat hij in 1980 voor een miljoen, in 1981 voor 500.000 gulden, in 1982 voor 100.000 gulden en in 1983 voor slechts 50.000 gulden naar een andere werkgever mocht vertrekken. „Ik heb me steeds voorgenomen dat het eens moest lukken", zegt Van de Kerkhof in Athene, waar Griekse kranten melden dat een transfersom van 450 000 gulden betaald is. Kassa dus voor Renê. De voetbalzwerver Bert Theunissen en de man die zo graag veel eerder het buitenlands avontuur opgezocht had. zijn elkaar tegengekomen bij de Griekse middenmooter Apollon. Hun beider conclusie na twee maanden in het Zuideuropese land: een voetbal gekke natie waarin de mafia het spel met de knikkers stuurt die met hun portefeuille zwaaien als het bestuur zich met technische keizaken bemoeit, behoeven niet te solliciteren in Griekenland. In Nederland loopt een springerige voorzitter kans uit de kleedkamer gezet te worden, aan de voet van de •opolis moet je in ruil voor het geld dat goed is concessies doen. De voorzitters hebben de pht, de president ven de belangrijkste club is de grootste bollebof. „De voorzitter van lathinaikos heeft aandelen in zeven clubs", zo heeft Bert Theunissen ervaren in de eerste t weken van zijn Griekse dienstverband. „René en ik zitten bij een kleine vereniging, veel 3 is er niet. Komt de club in financiële problemen dan klopt het bestuur van Apollon aan r,9Panathinaikos. In ruil voor die steun moeten af en toe de puntjes afgegeven worden, dan _jg je opdracht van je voorzitter om een bepaalde speler niet op te stellen. Luister je niet, je je zin door, dan vlieg je". „allen in Griekenland wordt be- zo sportief zijn om je te betalen. Ik zeg st door geld en angst. Niet het ja en amen. de president heeft gelijk, Ie werkklimaat voor een trainer maar ondertussen probeer ik mijn m[£n speler. René van de Kerkhof eigen zin te doen. Zondag spelen we 0op er terecht omdat Young Boys tegen AEK Athene, winnen we daar esfoetballer had die met een Griek- dan speldt de voorzitter me een dia- aajouw getrouwd was. Die kon wel mant op. dan zit ik weer voor een aantrekkelijk contract lospeute- jaartje goed". Bert Theunissen en de Ne- oefenmeester op zijn beurt Shirtjes OpStlirCH er|dat de 48-voudige international Apollon-AEK is een van de prestige- een klein prijsje te koop was. „Ik duels die uitgevochten wordt, de ho|in Hongkong, kon een contract ploegen spelen 500 meter van elkaar bij Seiko toen het telefoontje en beide op dezelfde tijd thuis. Als jthene kwam. Ik heb onmiddellijk AEK scoort hoort men dat bij Apol- yliegtuig gepakt, ik zag het in ion, het omgekeerde is niet het geval, gkong niet ritten. Met Apollon £je aanhang van de Griekse midden- rpjik in anderhalf uur rond", zegt mooter is klein. En dat vooral is een van de Kerknof die in drie se jaren meer gaat verdienen nj PSV in tien jaar. >n met Theunissen en Van de thof op het zonnige terras in 'e jne kan in alle rust, geen mens die 11 fener en de vedette van Apollon (ent. Anastopoulos. Mavros, dat de namen die op ieders lippen !n. René van de Kerkhof weet hoe komt. „Ze betalen journalisten, in jrordt goed over hen geschreven. H kwaad woord, alleen maar de ijdfte in schrijven". Bert Theunis- 3cK„Die Mavros heeft zeven jaar bij 3.%hinaikos gespeeld, dan krijg je Vrije transfer. In de kranten stond ■hcjhij voor een gigantisch bedrag de New York Cosmos kon, dat topclubs hem wilden inlijven ton de ruiter groot nadeel in een land waar de ploegen naar de overwinning ge schreeuwd worden en de scheids rechters na het laatste fluitsignaal door minstens tien politie-agenten omgeven wordt. „Uitwedstrijden kun je niet winnen", is de ervaring van het Nederlandse duo. „Je kunt beter de shirtjes opsturen en zelf thuisblijven want je bent volstrekt kansloos", grapt het avontuurlijke deel van de Eindhovense tweeling. „Dat komt door de Griekse mentali teit", meent Theunissen. „Ze kunnen op eigen veld meer, laten niet/gebeuren dat hij voor zich opjagen door de supporters. Maar :enland verloren ging. Het ge- dat je kansloos bentin uitwedstrijden dat Panathinaikos hem een komt ook door de scheidsrechters. Ze zijn bang, de messen vliegen hier over de hekken De grote clubs worden bevoordeeld- Speel je op zondag en moet je een week later tegen AEK. Panathinaikos of Olympiakos dan weet je dat een of twee spelers een rode kaart krijgen. Waag het niet iets over de arbitrage te zeggen, je bent zo voor vijf maanden geschorst. Anasto poulos kon Europees topscorer wor den vorig jaar. Hij scoorde 28 keer, 14 uit een strafschop. Als hij miste, mocht hij ze overnemen. Panathinai kos voetbalde op Kreta tegen OFI, normaal gesproken wint daar nie mand. Ze hebben daar nu zeven spe lers die door Panathinaikos uitge leend zijn. ze wonnen met 20. OFI miste twee strafschoppen, werd de bal rechts ingeschoten dan dook de kee per naar links. Welke spelers beïn vloed worden weet je niet. er hangen zoveel artiesten rond het elftal. Dage lijks lopen bij ons drie journalisten rond, ze kunnen geen pen vasthou den, ze moeten drie sportkranten vul len. Voor spelers met naam hebben de clubs veel geld over. voor een goede verzorger geen cent. Gaat een van mijn jongens voor een blessure naar de clubarts, dan schrijft hij veertien dagen rust voor. Zondag werd voor de eerste keer op doping gecontroleerd, bij ons is dat met nodig, de dokter weet niet eens wat dat is". premiestelsel Bij Apollon heeft Bert Theunissen voor één elftal liefst 30 spelers, een tweede team is er niet. Begrijpelijk dat de strijd om een plaats in de hoofdmacht groot is, de concurren tieslag die aangewakkerd wordt door het premiestelsel. Het basissalaris is laag, de premies moeten het voetbal lonend maken. Alleen de jongens die in het veld staan komen in aanmer king voor een premie tussen de 600 en 1500 gulden. René van de Kerkhof speelde met Apollon tot nu toe twee keer gelijk en zegevierde eenmaal. Hij doel het beter dan die andere Nederlander Tsjeu La Ling. Een „zes je" geeft hij zichzelf als rapportcij fer". „Ik moet veel beter kunnen". Helemaal tevreden is ook trainer Bert Theunissen nog niet over hem. „De warmte is het grote probleem. Je hebt hier toch wel een maand of drie nodig om te acclimatiseren. Denk overigens niet dat René met zijn snelheid zomaar doorloopt Verdedi gers zijn hard en gemeen Ik heb hem middenvelder gemaakt, daar is de dekking minder. Ik zoek nog een spelbepalende middenvelder. Is er in Nederland geen goeie? Heb ik die gevonden, dan zet ik René weer in de spits". Theunissen werkt bij Apollon met een tolk. die er nauwelijks in slaagt de voetbaltaal om te zetten in het Grieks. Meer dan wat glazige blikken heeft hij op het tactische plaatje niet ontmoet. „Ik werk met handen en voeten, de taal is een enorme handi cap. Ik kon in Zwitserland bij enkele kleine clubs aan de slag. de topclubs waren voorzien. Ze willen iemand met een grote naam. die heb ik nog met, misschien kan ik hier iets afdwingen. Ik heb gekozen voor het avontuur, ze zeggen dat ik te veel risico neem. Maar kijk eens naar de bundesliga, daar schoppen ze ook de ene na de andere trainer de straat op. Je moet geluk hebben en goed met de spelers kunnen omgaan, de mentaliteit aan voelen. Vroeger kon je tegen een spe ler zeggen: loop die boom omver. Dat is over. angst voor de trainer bestaat niet meer. De trainer is geen meneer meer". 0piidabel aanbod deed, journalistie- Mmenwerking. Alles draait om het ben voor Bert Theunissen en René 1 ,de Kerkhof trouwens, laat daar Ul1 misverstand over bestaan. Het G» voor een trainer is groot, na -13feelijkspel en een nederlaag kun p straat geschopt worden. Het lidsklimaat is onvoldoende. Het f trlandse duo accepteert het om- de bankrekening groeit. „Lachen srathoog in ons vaandel", zegt René afèervolgens vliegen de anekdotes :el hiit de amateuristische instel- n: moet blijken, over de tafel. Theunissen: „We hadden een ïgskamp geregeld in Nederland, •ijden tegen Helmond Sport en lantal amateurclubs. Het is niet gegaan omdat de voorzitter een ^Sjingskamp wilde voor alle 32 voet van Apollon. Dat werd te jaar. We zijn toen hier naar een jeugdherberg gegaan, vier man kamer, iedere dag tomatensa- ,4met een hamburger, een oefen- 35^jtje was niet geregeld, toiletten te lom op te zitten, als je wilde len moest je eerste de geiten van veld jagen". Vult René aan: „Dan t je eens zien waar Ajax hier in ondergebracht is. Nederland- delers waren de jeugdherberg niet Lvjengegaan, die waren onmiddel- vgjOpgestapt. Ach. je moet alles gemaakt hebben". en;zijn dezelfde woorden die Bert tiedinissen spreekt. „Ik ben toevallig ■i $t trainingsvak gerold. Een inte- :ctiint beroep, maar ik zal het rue- d aanraden. Het is ondankbaar i, bij winst is het elftal goed. bij alfifes is de trainer slecht. Ik heb frd niet meer kwaad te worden, volfeen weet het beter, je staat hele- 1 alleen, vertiouwen kun je nie- enji. Je weet dat je stoel zo weg- enH. besef je dat, dan doet het ook e jjpijn^Jemagslechts hopen dat ze van de Kerkhof met dochtertje et antrum van Athene. '-I" De nationale sportorganisaties zouden moeten ko men tot het instellen van „ethische commissies". Bij die commissies zouden kinderen en hun ouders moeten kunnen aankloppen als zij vragen hebben over sport en bewegen door jeugdigen. Dit is een van de suggesties die de Westduitse professor dr. Joseph Rutenfranz uit Dortmund voorlegde aan een deze week op Papendal gehouden internationaal congres met als onderwerp „Kinderen en lichamelijke inspanning". het verhoogde blessurerisico maar ook het risico van ziektes en (groei stoornissen die de jeugd loopt, die al heel vroeg geconfronteerd is smet prestatie-gerichte trainingen- Hoe zwaar die belasting kan zijn toont Rutenfranz aan met onder- zoekcijfers die leren dat jonge top- tumsters jaarlijks zo'n 8000 spron gen (en landingen) maken en voor speerwerpers is het aantal jaarlijkse worpen 6000 Dezelfde intensiteit geldt voor kunstrijdsters, trampoli nespringers. duikers enzovoort" te vroeg „Veel van deze sportdisciplines vereisen spierkracht hetgeen al leen bereikt kan worden via gecon ditioneerde training. Autoriteiten op het gebied van de sportgenees- De Westduitse professor stelt zich voor dat deze commissie bemand wordt door onafhankelijke deskun digen die zo een discussie op gang kunnen brengen over de risico's die kinderen lopen tijdens trainingen. Zo n commissie zou ook een contro lerende taak kunnen krijgen met betrekking tot de trainmgseisen die aan kinderen worden gesteld. „Vooral kinderartsen en sportart sen hebben de plicht om talentvolle kinderen en jonge sportlieden te beschermen tegen traimngsaoelem- den die coaches zich gesteld heb ben. Trainingsdoelstellingen die het welbevinden of de gezondheid van het kind kunnen bedreigen Kinde ren moeten beschermd worden te gen zichzelf, de ouders, hun coaches en toeschouwers", aldus Ruten franz. die sterk pleit voor meer inbreng van de kennis van deskun dig medisch kader. zorgen De Westduitser, die tijdens het door zestien landen bezochte con gres met opzet voorzetten op dit terrein geeft om de discussie over de grensgebieden van de kinder- sport te accentueren, heeft zorgen over de huidige ontwikkelingen. „De nadelen van de eentonigheid van trainingen mogen niet ver waarloosd worden, evenmin als de sociale isolatie die voor het kind kan ontstaan". „Weliswaar is het op basis van onze fysiologische kennis duidelik dat. kinderen wat betreft het hart? En vaatstelsel uitgebreide trainings programma's aankunnen. Diverse studies hebben dat bevestigd, maar in die studies was het uitgangspunt altijd het aantonen dat kinderen en pubers een bepaald trainingspak- ket aankunnen. Nooit is er aan dacht besteed aan de „drop outs" Gemiddeld is het zo dat vier van de tien jonge sportlieden uit verschil lende takken van sport na de natio nale jeugdkampioenschappen stop pen. Van die groep ontbreken in die studies alle gegevens", aldus profes sor Rutenfranz die vooral wijst op dick loman kunde hebben al diverse malen gezegd dat zulke trainingspro gramma's gevaarlijk zijn voor op groeiende kinderen en pubers. Toch begint een onbekend aantal kinderen te vroeg met zo'n pro gramma. Daarom mag men de in formatie die komt uit de hoek van de kinderartsen maar ook van fy siologen, biomechanici of orthope- den niet negeren", aldus Ruten franz. Kinderen zijn geen kleine volwasse nen, zo zou je de mening van de bezoekers aan het congres (kinder artsen. gezondheidskundigen, in spanningsfysiologen. sportweten- schappers. lichamelijke opvoeders, sportartsen enzovoort) kunnen schetsen. Sportbeoefening door kinderen is dan ook geen tot kleinere propor ties teruggebrachte fotokopie van d*e sportbeoefening door volwasse nen. „Kinderen moeten niet gecon fronteerd worden met zuurstof schuld zoals gebeurt bij zwem- sprmts of de 400 meter, en qua spierkracht bereikt de jeugd pas na de groeispurt het niveau van de volwassene vult een andere ook op Papendal aanwezige weten schapper. de Canadees prof. dr O. Bar-Or. aan „Kinderen van eenzelfde leeftijd worden altijd in een zelfde groep ingedeeld maar het is te overwegen om die indeling te vervangen door een selectie naar lichaamsgrootte, naar de biologische leeftijd die geent is op de groei en de ontwikke ling van het skelet", aldus de Cana dees, die ook waarschuwt tegen lichamelijke inspanning van kinde ren bij hitte. uit het water „Hun lichaam vereist een langere acclimatiseringsperiode. Jeugd moet ook geleerd worden in die omstandigheden hun vochtgehalte door drinken aan te vullen. Oude ren doen dat automatisch, kinde ren staan er niet bij stil", vindt de Canadees die een voorstander is van vaste regels. Een voorbeeld daarvan is ook dat kinderen die trainen in water dat een tempera tuur heeft van minder dan 23 gra den elke tien tot vijftien minuten even dat water zouden moeten ver laten. Zij verliezen namelijk eerder lichaamswarmte dan de ouderen. Het congres op Papendal toont aan dat de zorgen rond de kindersport toenemen Fysioloog R. A. Bink horst van het organisatiecomité: „Zo'n vijftien jaar geleden heeft een groep mensen zich het lot van het kind aangetrokken. Elke twee a drie jaar houden we zo'n symposium waar inderdaad blijkt dat er te weinig bekend is over ..kinderen en lichamelijke inspanning". Vooral vervolgonderzoek, waarbij kinderen gedurende lange jaren regelmatig onderzocht worden is moeilijk. Trouwens, in dit congres staat niet alleen het kind en de topsport cen traal. Tal van onderwerpen als het bewegen van kindeien met adem- halingsstoomissen. invloed van re validatie op gehandicapte kinderen enzovoort komen aan bod" In november heeft er in dit kader in Noord wij kerhout een groot congres plaats over .jeugd, sport en gezond heid" Teruggrijpend op het idee van de Westduitse prof. Rutenfranz is het ook tijdens dat congres de bedoeling om te komen met de suggestie om een ethische commis sie te formeren die alle sportbonden en die de grenzen van de kinder sport moet trachten af te bakenen. Een praktisch niet eenvoudig uit te voeren, maar alleszins toe te jui chen voornemen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 23