THATCHER' labour kiest mannen van de toekomst LABOUR waarom het mis ging LABOURS DIRTY DOZEN! *\qMKE3ESaBmBEZ*\ et laatste openbare optreden van Michael Foot als leider van de Britse Labour-partij kon niet toepasselijker zijn. Het vond plaats toen hij begin deze week een krans legde bij marmeren buste van Charles Bradlaugh, die 150 jaar geleden werd geboren. Bradlaugh stond in zijn tijd. de tijd, bekend als een half- '.^ke dwarskop. Hij was atheist, re 's plikein, werd uit het Lagerhuis ge- .<r eten omdat hij de eed weigerde af :ggen. kortom, was een echt bui- Net als Foot zelf. hij nou eens wat minder excen- was geweest... Als hij nou eens een slecht geklede, ouderwets -prilde en met een kromme stok bibliofiel was geweest. Als hij eens wat eigentijdser had opge en niet steeds had gesproken de jaren '20 en '30, toen de fsenstrijd nog de klassenstrijd Zou hii dan wel een goede partij zijn geweest? ieder binnen en buiten de La- is het er wel over eens dat (1980-1983) geen geweest. Het is een tijd vol Jerling gekrakeel geweest, de tijd de Sociaal Democratische (SDP) als rechtse afsplitsing en de tijd waarin de kiezers massaal in de steek lieten, iverende apotheose van La- neergang onder de leiding van kwam op 9 juni, toen de bij de Lagerhuisverkiezin- 27,6 procent van de stemmen ruim 9 procent minder dan algemene verkiezingen van '79. het slechtste resultaat dat ur sinds de partij in 1900 werd richt, behaalde. cul aanstaande jaarcongres van de dat zondag in Brigh- ne( begint en tot de vrijdag daarna jrtduurt, is een van de belangrijk- s "Icongressen in de geschiedenis van "^Britse socialisten. Want bij dat ;e,\gres zal blijken of het socialisme Engeland in de terminale fase is iC*and, dan wel slechts lijdt aan onlelijke bloedarmoede, ren arizondag zullen de Labour-aanhan- des een nieuwe leider.en een nieuwe te)t-partijleider kiezen. De keuze die zal doorslaggevend zijn de toekomst van hun partij. Of, scherper gesteld, die keuze zal aanaken of hun partij überhaupt nog ft, een toekomst heeft. is het zo fout gegaan met de naour-partij? Een combinatie van is daarvoor verantwoordelijk meest. Daar is in de eerste plaats zwakke leiderschap van Michael elet. Toen hij in 1980 tijdens een (machtig congres gekozen werd als 'olger van Jim Callaghan, hoopte ferwaehtte men dat hij in staat zou i de kloof tussen links en rechts te ■Wen. kloof was niet van vandaag of leren. Labour had sinds de jaren te maken met activistische, me- .-fleels jonge partijleden die de loka- lartij-afdelingen in grote delen van -*land kwamen te beheersen, bij een rwegend pragmatische partijtop. fïg»t nu viel goed bij de ultra's in de lo, maar het witharige idealisti- parlementslid voor het district Vale (Wales) had ook voldoende bij de wat meer behoudende dming binnen zijn partij. Een idea- cHerzoeningsfiguur, zo leek het. i pakte heel anders uit. De strijd links en rechts verhevigde juist als hoogtepunt de verkiezing van vice-partijleider in 1981, een ge- dat ging tussen Tony Benn, de npioen van ultralinks, en Denis Uey (rechts), en dat door Healey ar net gewonnen werd. xdermoord broedermoord ging na hei weinig "Zwikkende spektakel van die ver ting onverdroten voort. Er kwam |e over de binnen de partij opere- de trotzkistische stroming „Mili- l Tendency", en er ontstonden te meningsverschillen over de in- Id van het partijprogramma, arme Foot zat daar zo'n beetje sen in, niet in staat zijn bokkige ieanten en luitenanten ook maar ?e discipline op te leggen. Dat had gevolgen voor de populariteit van iour bij de kiezers, voor wie de tij in toenemende mate een onge- ftvaardig alternatief voor de strak -jlide club van mevrouw Thatcher jBritse arbeiders herkenden La- niet meer. Steeds vaker moesten de krant verhalen lezen over die het koninklijk huis wilden laffen, alle generaals en rechters slaan, de pers. banken en verzeke- jen nationaliseren en zelfs bloedi- revolutie wensten, en die tot hun üime verbazing nog tot hun eigen latij behoorden ook. 50s dit nu de partij waarop zij en hun Iers altijd gestemd hadden? De Bd&t party' die de zo noodzakelijke tocipatie van het ernstig uitgebui- "2Britse werkvolk had bewerkstel- L de partij van mannen als Attlee. MacDonald en Wilson, de partij die de (gratis) nationale ziekenzorg in het leven had geroepen? Men onderschatte die vervreemding met. Tal van toegewijde socialisten hebben echt geleden onder de schis ma's en ruzies van de afgelopen jaren, en hebben met bloedend hart bij de laatste verkiezingen of helemaal met gestemd, f hun stem aan de SDP gegeven, in de hoop de oude socialisti sche waarden bij die nieuwkomer te rug te vinden. Maar behalve het zwakke leider schap van Foot en het interne gekis sebis is de Labour-partij door een derde factor op het hellende vlak terechtgekomen: sociologische ver anderingen in de Britse samenleving. Waar dat op neerkomt, is dat de traditionele arbeidersklasse aan het verdwijnen is, terwijl een nieuwe middenklasse opkomt. De cijfers tonen onomstotelijk aan dat steeds meer mensen dank zij een betere opleiding een treedje hoger op de maatschappelijke ladder terecht komen. en daarmee hun oorspronke lijke milieu (in Engeland telt zo iets meer dan in enig ander land in West- Europa) ontgroeien. In 1971 hoorde 36.5iprocent van de Britten tot de middenklasse, nu is dat 50 procent. Mede als gevolg van stimulerende maatregelen van de huidige regering kopen steeds meer mensen een eigen huis. In 1971 had 30 procent van de Britten een eigen huis. nu 56 procent. Die mensen gaan anders stemmen dan toen ze nog in de grijze wijken met de onafzienbare rijen 'council- houses' (vergelijkbaar met woning wetwoningen) huisden. Wat de Labour-partij. wil zij overle ven. dan ook moet doen. is zich op die nieuwe middenklasse storten, zoals kandidaat-partijleider Neil Kinnock onlangs betoogd heeft. Dat moet te meer. omdat die middenklasse een alternatief heeft voor de Tory's in de Roy Hatterley vorm van de Liberalen-SDP-Alliantie. De socialisten zullen zich dan ook de waarden van die middenklasse, die per definitie aan de behoudende kant zijn. eigen moeten maken. Labour kan zich de luxe van een ideologisch fraai, puur-socialistisch maar de kiezer niet aansprekend partijprogramma niet langer veroorloven. De tijden waarin Labour in één ver kiezingsprogramma radicale voor stellen als terugtrekking uit de EEG, eenzijdige kemontwapening en een op geld lenen gebaseerde economie kon stoppen, zijn voorgoed voorbij. De laatste Lagerhuisverkiezingen hebben dat meer dan duidelijk ge maakt. Daily ia» itti inaJ raoa lil ol.il> -i\ under üu- T<» Lalxiurs wan come horribly mi I'3131 iill 1ÜEUI 111» ITLTI loan i"U3I 1131 truc Een van de merkwaardigste en ingewikkeldste procedures in de Britse politiek valt zondag waar te nemen in de Zuidengelse badplaats Brighton: de Labour-partij zal dan, aan de vooravond van haar jaarcon gres, bijeenkomen om een nieuwe partijleider en vice-partijleider te kiezen. Dat is nodig omdat de veelgeplaagde Michael Foot (69), niet de geringste oorzaak van Labour's falen bij de algemene verkiezingen van begin ju ni, enige dagen na de desastreuze stembusuitslag bekend maakte te willen aftreden. Zijn tweede man. Denis Healey, gaf tegelijkertijd ook de pijp aan Maarten. De wijze waarop de nieuwe partijtop wordt gekozen, mag tekenend ge noemd worden voor de zichzelf bijna stukgediscussieerd hebbende La bour-partij. Waar het op neerkomt, is dat drie machtsblokken stemrecht hebben: de vakbonden, de Lager huisleden en de lokale partijafdelin gen. De bonden, die 83 jaar geleden La bour oprichtten en ook nu nog in toenemende mate tot hun leedwezen de voornaamste financiers van deze partij zijn. hebben samen 40 procent van de stemmen, de Labour- parlementariérs 30 en de partijafde lingen ook 30 procent. De verschillende vakbonden kun nen. binnen de 40 procent die ze in totaal vertegenwoordigen, elk een percentage claimen dat afhangt van hun ledental. Zo representeert bij voorbeeld de grootste vakbond, de transport-bond TGWU, 1.370.000 le den, en heeft daarmee ongeveer een vijfde deel van het totale aantal vakbondsstemmen in handen. Een kleinere bond als die van het spoorwegpersoneel, de NUR. verte genwoordigt 160.000 leden en heeft dus ook minder te zeggen. De ver schillende bonden hebben elk een eigen wijze waarop ze tot hun voor keur komen. Een aantal bonden heeft keurig de leden geraadpleegd over de vraag op wie ze moeten stemmen. Bij andere vakbonden bepaalt het kader de keuze. Bij een bond als de TGWU doet het bestuur een aanbeveling, maar wordt gekozen door een dele gatie die onafhankelijk een eigen keuze kan maken, los van het be stuur of wie dan ook. Dat maakt het moeilijk om te voor spellen hoe de uiteindelijke uitslag zal verlopen. De samenstelling van de delegatie van de TGWU bijvoor beeld, om maar eens bij de grootste bond te blijven, is geheim. De vraag of er net één links dan wel rechts lid meer in de delegatie zit, bepaalt het lot van wat formeel de stemmen van alle 1.370 000 leden zijn! De 633 lokale partij-afdelingen mo gen uuk zen weten hoe ze tot hun keuze willen komen. Sommige afde lingen hebben alle partijleden in de desbetreffende regio geraadpleegd, andere hebben steekproeven gehou den. weer andere hebben een verga dering belegd. Bij de parlementa riërs ligt de zaak eenvoudiger: die kunnen elk individueel hun keuze bepalen, prognose Dit ondoorzichtige systeem maakt prognoses moeilijk, hoewel er in ieder geval één met een redelijke henk dam mate van zekerheid van worden gemaakt. Het staat zo goed als vast dat de 41-jarige roodharige Wel shman Neil Kinnock de strijd om het partijleiderschap zal winnen. Zowel bij de bonden als bij de afde lingen en bij de parlementariërs heeft hij inmiddels zoveel stemmen aan zich gebonden, dat er een won der zou moeten gebeuren wil hij niet tot opvolger van Michael Foot wor den gekozen. Zijn mededingers (Roy Hattersley. Peter Shore en Eric Hef fer) zijn stuk voor stuk op grote achterstand gezet. Moeilijker ligt het bij het vice-partij- leiderschap. Daar zijn Denzil Davies. j_;unwoody, Roy Hatters ley. Neil Kinnock (voor het vrijwel ondenkbare geval dat het partijlei derschap hem zou ontgaan) en Mi chael Meacher kandidaat De strijd zal echter gaan tussen Hattersley en Meacher, waarbij de laatste geluiden wijzen op een kleine overwinning voor Hattersley. Dat laatste zal mevrouw Thatcher spijten. Met het duo Kinnock (be kend als centrum-links) en Meacher (uitërst links) aan de leiding, zou de Labour-partij er zeker nimmer in slagen te herstellen van de huidige malaise, en als geloofwaardige oppo sitiepartij verdwijnen. ultra's Meacher's bijnaam is wel „Benn's vertegenwoordiger op aarde". Tony Benn immers, de gevreesde leider van de ultra's die het twee jaar geleden bijna tot vice-partijleider bracht, verloor bij de laatste Lager huis-verkiezingen zijn zetel en is. als niet-parlementariër, niet verkies baar. Meacher (41), die ideologisch met hem op één lijn staat, is nu de kandidaat van uiterst links. Hij heeft aanzienlijke steun bij de partijafde lingen (waar activistisch ingestelde leden het over het algemeen voor het zeggen hebben), enige steun bij de bonden en zou een kwart tot een derde van de 209 Labour-parle- mentsleden achter zich moeten kun nen krijgen. Het zal vooral van de bonden afhan gen of Meacher het redt. Hoewel er bij die vakbonden een aanzienlijke mate van sympathie is voor de bevlo gen socialist Meacher hij ging in de politiek toen hij als sociaal werker met de bittere armoe in de sloppen wijken van Londen geconfronteerd werd vrezen de bonden Meacher's 'impact' op het electoraat. Om een vooraanstaand vakbondslid te citeren: „Mijn hart zegt Meacher, maar mijn hoofd Hattersley". Dat zegt het precies. De bonden, die recentelijk hebben ontdekt dat slechts een realistische en pragmati sche koers hen en hun partij weer in de gunst van het volk kan brengen, weten dat het met de verkiezing van Meacher afgelopen is met de Labour- partij. Niet alleen afgelopen op de langere termijn, maar zelfs al op de zeer korte termijn. In de wandelgangen van het Lagefhuis gonsde het voor het zomerreces aanbrak van het ge rucht over een nieuwe afsplitsing. Zeker 50 Labour-parlementariërs van behoudende signatuur zouden hun partij in de steek willen laten als die partij door het duo Kinnock- Meacher zou worden geleid Er is zelfs al een naam voor die factie: Democratie Labour Party. Als de tomeloos ambitieuze Roy Hattersley (51) vice-partijleider wordt, ontstaat er een heel ander beeld. Hattersley, duidelijk rechts,- tegenstander van het verlaten van! de EG, tegenstander van eenzijdige kernontwapening, tegenstander van een keynesiaanse aanpak van de economie, zou een mooi tegenwicht vormen tegenover Kinnock. Hattersley is een ras-pragmaticus en beseft dat Labour allereerst moet! werken aan het herstellen van de; banden met het electoraat, wil de! partij ooit nog iets in de melk te brokkelen hebben. Hij noemt zich-- zelf gaarne de kandidaat van de! 'hard truth' (tegenover Meacher voor; de 'hard left"). Kinnock is, zoals gezegd, al vrijwel! zeker van het partijleiderschap. Hij; is een persoonlijke vriend van Mi-! chael Foot, die hem zo ongeveer als zijn aangenomen zoon ziel, en deelt; met zijn voorganger een voorkeur- voor grote politieke principes ten, koste van belangstelling voor prak- tisch-wetgevende arbeid. De 41-jarige zoon van een mijnwer-! ker bereikt en dat is nog nooit; vertoond de hoogste post binnen! Labour zonder ooit regeringsverant-.' woordelijkheid te hebben gedragen. Maar hij is een groot en gepassio-- neerd redenaar en een erkend ma-; chiavelüst. Die laatste kwaliteit; heeft Labour hard nodig, nu meer- dan ooit... PZC/ weekendkrant 19 .TERDAG 1 OKTOBER 1983 Michael Foot

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 19