ntwrichtende acties imbtenaren op komst te PZC PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Tanden op elkaar Witte Huis sust onrust over verklaring Bush Belgen vinden aardgas 5 POLITIEBONDEN: GRIMMIG KARAKTER vandaag Mariniers VS blijven in Libanon Hulporganisatie VN: Nederland breekt woord Jongetje zesling overleden Kamer stelt stemmingen uit Concert voor neushoorns iden is geladen. Vooral uit bijeen- subsidieerd). Hen omsten die christelijke organisaties T/yfr-nrti 11 no n he lelden, bleek donderdag hoe verbit- ElLl Uglflgfffl a dl ird de ambtenaren zijn over de kabi- De acties die de bonden op touw aan stiptheidsacties tot grote brand normaal uitrukken. Wel worden acties overwogen bij de doua ne, in het openbaar vervoer, op de Van onze redactie economie )EN HAAG De Nederlandse samenleving zal ernstig ontwricht raken door het verzet dat e ambtenarenbonden aan het organiseren zijn tegen de salarisverlaging die het kabinet voor luchthavens, bij de posterijen en an et overheidspersoneel wil doorvoeren. De overkoepelende centrales van de verschillende n mbtenarenorganisaties zijn vandaag bij elkaar om de vorm van het verzet te bespreken. Ie sfeer in de bonden en onder hun overheid worden gefinancierd of ge- het zetten zijn, zullen de samenleving dacht aan het ophalen van het huis in al haar onderdelen kunnen gaan vuil. dere PTT-diensten en op de over heidskantoren. Ook in de gemeentelij ke diensten kan het tot acties komen. Daarbij wordt in het bijzonder ge- treffen. Hoewel vooralsnog niet De centrales van overheidspersoneel wordt gestaakt, zullen de model- en hebben aanstaande woensdag een 'ai etsplannen. Hoewel het voeren van ?dei arde acties in die kringen uit (geloof- t on lovertuiging tot dusver als strijdmid- tocl ei is afgewezen, tekenen zich binnen leze organisaties gewetensconflicten t it i! owel in Veldhoven, waar de leden- aak aad van de Algemeen Christelijke lani 'olitiebond (ACP) bijeen was, als in nenlykerk, waar de ledenraad van de (de CNV-bond voor overheid, he ezondheidszorg, welzijn en sociale ndj erkvoorziening) vergaderde, ging t aauenige afgevaardigde het woord „sta ing" niet langer uit de weg. boralsnog zal de strijd worden ge- oerd in de vorm van model- en tiptheidsacties. Tot stakingen zal iet nog niet komen. De AbvaKabo (de mbtenarenorganisatie binnen ■NV) houdt ze achter de hand en in en slotverklaring van de CFO-leden- aad werden ze evenmin uitgesloten, n een ontwerp voor die verklaring rerd nog gedreigd met „acties, anders ian staking". De ledenraad scherpte lat in de uiteindelijke verklaring aan onv at „acties, voorlopig anders dan sta- ver ting". De raad zal in bijzondere verga- dc lering worden bijeengeroepen om ich over het eventueel voeren van cl' takingen uit te spreken, wanneer de Be nd ere acties geen effect sorteren, gen gaan leiden. Het maatschappelij- eerste gesprek met minister nenlandse zaken Rietkerk over de "mEisen rjbeh: ™bcdt ambtenarenbonden eisen voor lun leden dat zij door hun werkgever de overheid) niet anders worden ihandeld dan werknemers in het Irijfsleven. De verlaging met 3,5 procent die het kabinet in de ambte narensalarissen wil doorvoeren, moet daarom uit de plannen verdwij- ,Ze is volstrekt onaanvaard baar", aldus CFO-voorzitter Ton de Jong donderdag in Nijkerk. De bonden stellen vast dat de ambte naren al sinds 1979 met grote regel maat worden 'gepakt'. „Maar wat ons voor 1984 wordt gepresenteerd, gaat het verleden verre te boven". De CFO- ledenraad liet weten er verder voor .te passen nog langer de melkkoe van de overheid te zijn". De Jong liet weten dat er over mati ging in inkomens te praten is als dat nodig zou mogen blijken te zijn in de strijd tegen de werkloosheid. „Wij zullen met z'n allen gezamenlijk die nen te staan voor de problemen waar in Nederland verkeert. Maar dan ook werkelijk met z'n allen. De voorstellen waar het kabinet nu mee is gekomen, leggen echter een extra last op de ambtenaren en de trendvolgers" (de werknemers die in loon en andere arbeidsvoorwaarden op gelijke ma nier als de ambtenaren worden be handeld, in het algemeen mensen in dienst van instellingen die door de Defensie De meeste landen zullen de komen de jaren minder aan defensie uit geven: de groei is uit de bewape ningswedloop. (PAGINA 3) Rijker De rijksten in de Verenigde Staten worden steeds rijker. Koploper is Gordon Peter Getty met een kapi taal van 2,2 miljard dollar. (PAGINA 5) Sluiten De Philipsdam zal in de tweede l. helft van 1987 worden gesloten Voor het dichten van de Oester- dam is de keuze nu definitief op steen gevallen. (PAGINA II) Vernietigend De uitschakeling van Atletico en Real Madrid is in eigen land hard aangekomen: de Spaanse pers le vert vernietigende kritiek. Deposi- [j tie van Real-trainer Di Stefano wankelt. ke leven zal er danig door in de war arbeidsvoorwaarden in 1984. Ze ver- raken, zo wordt verwacht. wachten weinig heil van deze eerste De acties die de politie van plan is te onderhandelingsronde, voeren, zullen van tijd tot tijd zelfs De CFO zal overigens het actiefront CLERMONT-FERRAND (AFP) De Belg John Massis, de 'man met de kaak van ijzer', heeft woensdagmiddag op het station van Clermont-Ferrand in het hart van Frankrijk zijn eigen wereldrecord, 'stukgebeten'. Hij trok met zijn tanden vier spoorwegwagons van samen 168 ton voort. Het treinstel was 106 meter lang en Massis trok over een afstand van bijna drie meter, waarmee hij zijn record van 1978 in Stockholm met 42 ton verbeterde. De deurwaarder heeft het opgetekend. „grimmig" van karakter kunnen zijn Het uitdelen van ludieke waarschu- wingsbriefjes in plaats van echte par keerbonnen, zal er dit keer niet bij zijn. Er zal overigens voor worden gezorgd dat de rechtsstaat geen ge weld zal worden aangedaan. In geval van calamiteiten en van zware mis drijven draaft men normaal op. Ook de gezondheidszorg zal worden ontzien en de brandweer zal in geval niet verlaten, wanneer het parlement de plannen van het kabinet heeft bekrachtigd. Tot dusver gold voor de organisatie dat een parlementair ge nomen besluit de grens is. Omdat het kabinet voor de komende jaren soort gelijke maatregelen als die van thans op de plank heeft liggen, is er voor de CFO reden te over om met de acties door te gaan, maar dan (voorname lijk) gericht op de vervolgplannen. BRITSE EN FRANSE RAKETTEN AMERSFOORT De bondsraad van de Nederlandse Politiebond. Voorzitter Leen van der Linden (links) en penningmeester Ben Franke tijdens de vergadering. (Van onze correspondent) Minister voor ontwikkelingssamen- NEW YORK De ontwikkelingsor- werking Schoo komt vandaag, vrij- ganisatie van de Verenigde Naties, dag. naar New York om de agenda te UNDP (United Nations Development bespreken voor een bezoek over een Program), heeft bij de Nederlandse week of dne. regering met kracht geprotesteerd Het ministerie van ontwikkelingssa- tegen de voorgenomen vermindering menwerking heeft verklaard dat mi- van de Nederlandse vrijwillige bij- nister Schoo de brief van UNDP- drage aan dit ontwikkelingsfonds directeur Bradford Morse nog niet met 20 procent. Bovendien heeft heeft ontvangen. Mevrouw Schoo is UNDP de Nederlandse regering ervan niet voor commentaar bereikbaar. Zij beschuldigd eenmaal gedane belof- is in Washington, waar de minister de ten niet na te komen. vergaderine van het Internationale In dollars omgerekend bestrijkt de Monetaire ronds heeft bijgewoond, vermindering bijna achttien miijoen Ze "°rdt in het weekeinde terug ver- dollar, dat is bijna '29 procent vergele- wacht. ken bij 1983. Bradford Morse, de direc- teur van UNDP, heef de Nederlandse Gevangen na belediging De regering geschreven dat de verminde- politie van Den Bosch heeft donder- ring het totaal bestrijkt van de gelden dag drie mannen en twee meisjes die de VN voor hulp aan de Kaapver- aangehouden, die inmiddels bekend Gezinshereniging De tweede ka- dische Eilanden, Gambia, Boetan, hebben een 18-jarige jongen uit die mer heeft donderdag twee moties van Lesotho en de Maldiven plaats gevangen te hebben genomen, de oppositie verworpen om buiten- hebben uitgetrokken. geslagen en gedwongen tot het plegen landse jongeren van de tweede gene- Nederland was tot nu toe de op twee van ontucht. De jongen wist zich na ratie in Nederland in staat te stellen na grootste donor van het UNDP en zes uur te bevrijden, dit heeft de zelfs met een bescheiden schoon inko- zakt nu naar de tiende of elfde plaats, politie donderdag meegedeeld. Hij men hun buitenlandse vrouw naar Andere landen, aldus Morse, hebben zou een van de meisjes zijn voorma- Nederland te laten overkomen. juist hun bijdrage verhoogd. lige vriendin hebben beledigd. (PAGINA 19) Radio en televisie, kunst: 2. Binnen- en buitenland: 3 en 5. Opinie, achtergrond: 4. Financiën, economie: 7. Provincie: 11, 13, 15 en 17. Sport: 19. i WASHINGTON (RTR, AFP, UPI) Het Witte Huis heeft donderdag ver klaard dat de Britse en Franse kern wapens niet zullen worden betrok ken bij de lopende Amerikaans-Rus sische onderhandelingen over de kernbewapening. Een suggestie van vice-president Bush dat dit tezijner- tijd wel dient te gebeuren, betekent geen verandering in het Amerikaans standpunt. Dit zeiden woordvoerder Larry Spea- kes van het Witte Huis en Bushs woordvoerder Shirley Green, in een reactie op de opwinding die in Europa ontstond over Bushs verklaring. In een gesprek met journalisten zei deze dat de 162 Britse en Franse kemraket- ten op een of ander ogenblik betrok ken moeten worden in de onderhan delingen, hetzij bij het zogeheten INF- overleg over de Euroraketten, hetzij in de besprekingen over strategische wapens (start). De Sowjet-Unie wil dat de Britse en Franse raketten bij de Amerikaanse worden opgeteld. Speakes zei evenwel dat in Genève niet over deze raketten wordt gesproken. Met Green suggereerde hij dat de journalisten Bush wellicht verkeerd hadden begrepen Een van de mogelijkheden om de Britse en Franse raketten, die een strategisch belang hebben, bij onder handelingen te betrekken is door de INF- en de START-onderhandelingen samen te voegen. Bush zei tegenover de journalisten dat binnen de Ameri kaanse regering een dergelijk plan is gesuggereerd. Parijs en Londen heb- HAMBURG (DPA) Een van de kinderen van een zesling die zondag in Hamburg is geboren, is gestorven. Het was een jongetje dat bij de geboorte maar 760 gram woog. Het gewicht van de andere kinderen, twee meisjes en drie jongen, varieert van 1.120 tot 1.440 gram. De moeder, een 28-jarige verpleegster, had een hormoonbehandeling onder gaan ben eerder gezegd dat hun kernmach ten bij de onderhandelingen kunnen worden betrokken, echter pas als de VS en de Sowjet-Unie komen tot een akkoord dat een grondige wijziging van .het internationaal nucleair even wicht betekent. Moskou bestempelde Bushs uitspra ken als een manoeuvre die zou zijn bedoeld dc Westepropese landen een rad voor de ogen te draaien. De VS willen zo de indruk wekken dat ze bereid zouden zijn te zorgen voor voortgang in de onderhandelingen in Genève. zo meldde radio-Moskou. Ook commentator Wladimir Bogats- jev van het officiële persbureau Tass zei dat Bush alleen het doel had de publieke opinie op een dwaalspoor te brengen. Afpersingzaak Heineken De re cherche van de rijkspolitie in het district Den Haag woensdag in Den Haag de 37-jarige L. R. R. uit die plaats aangehouden op verdenking van medeplichtigheid aan de afper sing van Heineken. Gemeenten boos over nieuw bejaardenbeleid DEN HAAG (ANP) De ge meentebesturen willen niet deelnemen aan de voorbereidin gen van het financieringssys teem van de gewijzigde wet op de bejaardenoorden. Bij invoering van het nieuwe financieringssysteem zullen de gemeenten declaraties indienen bij de rijksoverheid voor de ex tra werkzaamheden. De Vereni ging van Nederlandse Gemeen ten (VNG) heeft dit donderdag in een brief aan het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cul tuur bekendgemaakt. Volgens de wijziging moeten de gemeenten vanaf 1 januari 1984 de eigen bijdragen van bejaar den aan bejaardenoorden vast stellen en innen. De gemeenten wijzen het hele wetsontwerp tot wijziging af om dat deze het beleid vooc bejaar denoorden tot een rijksaangele genheid maakt, terwijl de ge meenten wel belast worden met de bepaling en de inning van de eigen bijdragen. i,26e jaargang no. 229 rijdag 30 september 1983 Mistbanken Aan de kust af en toe mistbanken, in het binnenland vrij zonnig. Middag- temperatuur van achttien graden aan zee tot vier en twintig graden in het zuidoosten. Matige, oostelijke wind. tamse bv sinds 1881 UW VERWARMINGSINSTALLATEUR Postbus 154 4460 AD Goes Telefoon 01106-1740 het warme water kwam 40 procent methaangas omhoog en dat zou een (Van onze correspondent gunstige verhouding zijn om het gas te winnen, ussel In de Belgische gemeente Merksplas tussen de Nederlandse grens Gezien de ontplofbaarheid van het gas zijn de werkzaamheden direct Turnhout is aardgas ontdekt. Het gas werd op een diepte van 1770 meter stilgelegd totdat er nader onderzoek is geweest. De Belgische minister van ingeboord bij een proefboring naar warm water. economische zaken Eijskens heeft donderdag in Brussel echter gewaar schuwd voor een te groot optimisme over deze vondst. Waarschijnlijk, zo zei warm water was bedoeld voor de verwarming van tuinbouwkassen. Met hij, gaat het slechts om een zeer beperkte voorraad. WASHINGTON (RTR) De Ameri kaanse senaat is donderdag met 55 iegen 45 stemmen akkoord gegaan met een compromisvoorstel ter ver lenging van het verblijf van Ameri kaanse mariniers in Libanon met nog eens 18 maanden. Doordat het huis van afgevaardigden het voorstel een dag eerder al aan vaardde is het verdere verblijf van de mariniers formeel goedgekeurd. De uitslag van de stemming was geen verrassing omdat president Reagan in de senaat gesteund wordt door een republikeinse meerderheid. De demo cratische minderheid heeft zich fel tegen aanvaarding van het voorstel verzet. Zij vreest de controle op de militaire betrokkenheid van de VS in Libanon te verliezen. ARNHEM In Burgers Dierenpark vond donderdag, in verband met Dierendag, de presentatie plaats van een grammofoonplaat Het Dier in de 20ste-eeuivse pianomuziektan de pianist Marius van Paassen Met gespitste oortjes luisterden de neushoorns naar de 'natuurlijke' muziek, die Marius van Paassen ten gehore brengt. Den Uyl DEN HAAG (ANP) De stemmin gen in de tweede kamer over een aantal voorstellen tot wijziging van de provincie- en gemeentewet over de doeluitkeringen van het rijk aan gemeenten zijn uitgesteld. Donder dagavond is dat op verzoek van PvdA-fractievoorzitter Den Uyl be slist met steun van de regerings fracties. Aanleiding tot het uitstel is de wei gering van het kabinet om de kader wet specifiek welzijn uit te voeren, zo verduidelijkte Den Uyl. De wijzi ging van de provincie en gemeente wet betreft de opheffing en overhe veling van tal van doeluitkeringen van het rijk aan de gemeenten op het terrein van zorg en welzijn Die twee zaken (de kaderwet en de doel uitkeringen) hangen zo nauw samen dat enkele weken beraad nodig zijn om de consequenties van het kabi netsbesluit te overzien. De kamer bracht gisteren wel met algemene stemmen, maar tegen de zin van de regering, een wijziging aan in het wetsontwerp dat de uitke ringen van het rijk aan de gemeen ten regelt. Gevolg van de wijziging is dat kleinere gemeenten, met minder dan 10.000 woningen, iets meer krij gen dan in de regeringsvoorstellen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1