ZEELAND Kans marine-order KMS voor afbouw van 'botel' Politie zoekt oorsprong discriminerende brieven uu 4 'Bij opheffing van scholen zijn getallen niet alleen zaligmakend' 1 PROVINCIALE ZEEUWSE COURA DRIJVENDE DUIK- EN DEMONTEERSCHOOL Motorrijder (20) gedood bij ongeval in Sas van Gent almanak Jongetje (2) overleden na ongeval Marine waarschuwt vinders explosie ven PZC r DONDERDAG 29 SEPTEMBER 1983 PAGINA 15 1IERIKZEE Agenten van de rijkspolitie op Schouwen-Duiveland hebben linsdagavond laat honderden gestolen oesters teruggeworpen in het Grevc- üngenmeer. Deze oesters waren uit hun element opgedoken door twee Belgen. De oesterdieven. W. C C. en P S. A. K. uit Blankenberge, waren dinsdag omstreeks 18.30 uur door de politie aangehouden toen zij hun buit, met behulp ran een brancard, nabij de haven Kloosternol te Scharendijke aan de dijk rilden zetten. De politie had daar al een tijdje post gevat omdat de strooptocht van de als sportduikers uitgemonsterde mannen niet onopge merkt was gebleven De agenten zetten de oesters in de Grevelingen terug, in overleg met de provinciale voedselcommissaris. En dat gebeurde vanaf een voor het volbrengen van dit ongewone karwei geschikte plaats aan de Brouwersdam. De gestolen oesters hadden een gezamenlijk gewicht van 250 kilo en vertegenwoordigden een handelswaarde van zo'n 2000 gulden Tegen de Belgen werd proces-verbaal opgemaakt. Gebreken Het huidige duikopleidingsschip Soemba (bijna 60 jaar geleden ge- VLISSINGEN - De Koninklijke Maatschappij De Schelde in Vlissingen maakt kans op een nieuwe marine-opdracht. Het gaat om de afbouw van een 'botel'. Dat is een drijvende duik- en demonteerschool, die het duikopleidingsschip Hr. Ms. Soemba in Den Oever zal moeten vervangen. Het stalen ponton, waarop de bovenbouw komt te rusten, is al door de KMS ?ebouwd. Het ponton werd eind januari door De Schelde opgeleverd. De KMS-dlrectie hoopt het 'botel' op bestaat uit een stalen ponton, waarin komen de slaapruimten, de dagver- de Viissingse werf te kunnen afbou- de leslokalen en de demonstratie- blijven en de kantine. Aan boord is ven. Er is inmiddels een offerte uitge- ruimten worden geïnstalleerd. Daar- plaats voor 106 bemanningsleden bracht. Mocht de opdracht inderdaad boven komt het hoofddek met het bij de KMS terecht komen, dan levert onderhoudsbedrijf, de kleedruimten, dat zo'n 110.000 manuren aan werkge- de kantoren en de recrompressie- legenheid op. tanks. In de twee bovenste lagen Volgens bedrijfsdirecteur J. W. Weug imarinebouw) tracht De Schelde al geruime tijd - in samenwerking met een Noors bedrijf - opdrachten te verwerven voor de produktie van ho telplatforms, die ingezet kunnen wor den op grote boor-lokaties. In dat kader past ook de eventuele order voor de bouw van het 'botel'. Het duikopleidingsschip Hr. Ms. Soemba zal binnen twee jaar vervan gen moeten worden door het 'botel', dat inmiddels al de naam 'Thetis' heeft gekregen. Volgens de huidige raming gaat het 'botel' zo'n twaalf miljoen gulden kosten. De "Thetis" is ruim 68 meter lang. twaalf meter breed en weegt 800 ton. Het botel bouwd) heeft de laatste jaren met technische gebreken te kampen. Dat veroorzaakt een steeds grotere stij ging van de jaarlijkse onderhouds- en exploitatiekosten. Dat heeft er toe geleid dat de marine een nieuwe duik- en demonteerschool heeft ont worpen. In maart '82 werd bij de KMS de kiel gelegd van het ponton KMS-bedrijfs- directeur J W. Weug (marinebouwi verwacht dat op vrije korte termijn duidelijk zal worden of De Schelde het schip mag afbouwen. SAS VAN GENT - De 20-jarige motor rijder H. J. Hekkelman uit Axel is woensdagmiddag omstreeks tien over half drie bij een ongeval in Sas van Gent om het leven gekomen. Het slachtoffer kreeg op dc kruising rijksweg 61 - Eversdam - Langeweg geen voorrang van de bestuurder van een bestelauto. De jongeman over leed ter plaatse. Beide voertuigen werden totaal ver nield. De bestuurder van de bestelau to. E. A uit Westdorpe, bleef onge deerd E. reed met zijn bestelauto over de Eversdam en verleende op de krui sing geen voorrang aan de motorrijder die over de rijksweg 61 reed in de richting Axel. VLISSINGEN - De uit Arnemuiden afkomstige Joos Siereveld is woensdag 102 jaar geworden. Hij vierde dat in het verpleegtehuis 'Der Boede' te Koudekerke, temid den van een groot aantal familiele den. vrienden en kennissen. Ook was het voltallig college van b en w van Arnemuiden (inclusief de gemeentesecretaris) aanwezig om de jarige te feliciteren. ,.Hij woont dan wel niet meer in Arnemuiden, maar hoort er toch nog steeds bij. Wij zijn hem echt niet vergeten zei burgemeester M M Markusse van Arnemuiden De heer Siereveld verblijft nu ruim een jaar in het verzorgingstehuis te Koudekerke Hij woonde ruim vijf tig jaar in zijn huis aan de Lion- straat in Arnemuiden, tot hij op 98-jarige leeftijd een woning kreeg bij het. bejaardencentrum Te Mor- tiere. De heer Siereveld is vanaf zijn twaalfde jaar visser geweest en trad daarmee in de voetsporen van zijn vader, evenals zijn drie broers. In 1943 vorderden de Duitsers hun kotter, de Arnemuiden 8 Toen be gon voor de heer Siereveld een lange periode van 'rentenieren', ter wijl zijn vrouw nog enige tijd met manden vis en zeekraal 'leurde' in Middelburg, Na een huwelijk van 63 jaar overleed zijn echtgenote. Het echtpaar had drie kinderen, van wie zoon Adriaan (80) en dochter Elisa beth 781 nog leven Zij waren de ere-gasten tijdens het verjaardags feest in Der Boede. ,.Ik bezoek hem nog elke dag. Als ik een keer niet kan mist hij dat heel erg", zegt zijn dochter Elisabeth Meer smaak Dc gezondheid van de heer Siere veld is nog uitstekend. ,,Ja hoor, ik maak het prima", zegt hij desge vraagd. Een bril heeft nog nog steeds niet nodig. Het eten bevalt hem nog goed „Nu maken ze het op zijn verzoek niet meer zo fijn, maar laten ze er ook nog wat stukjes aardappel en dergelijke in, zodat hij tenminste weet dat hij een warme maaltijd heeft. Hij heeft er nu dan ook meer smaak van", zegt zijn dochter. Van kaarten komt de laatste tijd niets meer Het was een van zijn favoriete bezigheden, maar hij heeft met meer voldoende medespelers. Roken of drinken doet hij ook al enige tijd niet meer. maar z'n pruimtabak zou hij met graag mis sen. Siereveld kreeg dan ook hele stapels met pakjes pruimtabak van de vele bezoekers die hem kwamen feliciteren. Alleen op zijn verjaardag bleef de pruim achterwege, om de vele gasten niet te confronteren met de kwispedoor, verklaart zijn doch- RACISTISCHE EPISTELS IN VLISSINGEN Het ponton werd eind januari door De Schelde opgeleverd. De KMS hoopt het schip af te kunnen bouwen BARBE OVER PLANNEN VOORTGEZET ONDERWIJS: ZEEUWSE Uitzet Een paar maanden geleden werd in dat gezinnetje in een van de Bevelandse dorpen een baby geboren. Werkelijk een pracht van een dochter, maar daar gaat het nu niet om. De baby had de eerste luier ting niet bevuild, of daar stond al een juffrouw op de stoep. Ze kwam van de felicitatiedienst, meldde ze met een beroeps- glimlachje en begon onmiddel lijk enthousiast allerhande potjes en tubetjes open te schroeven. De juffrouw van de felicitatie- dienst had haar hielen nog niet gelicht of, kijk. een me neer aan de deur Of de geluk kige ouders misschien geinte- resseerd waren in een geboor tetegeltje. Nee dus Nadat ook hij was weggewerkt liep de postbode met een enor me stapel drukwerkjes van de meest uiteenlopende commer ciële instellingen het tuinpad op: een premie van 7,50 gulden als de jongste een spaarreke ning zou openen - dat soort dingen. Maar dat bedrijf in. tafelgoed, lakens, slopen, huishouddoe- ken en aanverwante artikelen maakt hel wel heel erg bont. „Van honen komt trouwen", zo schreef dat bedrijf gisteren aan de vijf maanden oude baby Dus ze zou er goed aan doen om nu alvast haar uitzet te bestellen Dan kan ze boven dien rekenen op een aardig presentje. Wij weten met hoe het U ver gaat. maar toij worden daar zéêéêèer kriebelig van. MIDDELBURG - Het provinciaal be stuur zal het ministerie van onder wijs laten weten, dat bij de opheffing van scholen voor voortgezet onder wijs getallen „niet alleenzaligma kend zijn". Gedeputeerde R. Barbé deelde dat woensdagmiddag mee als voorzitter van de provinciale onder wijsraad tijdens een vergadering van die raad. Hij reageerde daarmee op de plannen van staatssecretaris Gin jaar-Maas om in het voortgezet on derwijs strengere normen te hante ren. Zoals gemeld zouden daardoor in Zeeland zestien scholen „in de gevarenzone" kunnen komen. Barbe: „Ik ben van mening, dat we in Zeeland moeten blijven streven naar een evenwichtig geheel van onder wijsvoorzieningen". Daarbij doelde hij zowel op de spreiding over de diverse regio's als op de spreiding in openbaar en bijzondere scholen. „In de meer dunbevolkte plattelandsge bieden zullen andere opheffingsnor men gehanteerd dienen te worden dan in de randstad" De provincie zal in de contacten met de staatssecreta ris ook als haar opvatting geven, dat er „alleen op vrijwillige basis met de scholen gesproken zal worden over mogelijke samenwerkingsvormen". Ongerustheid Bepleit zal worden dat er reéle moge lijkheden komen om meervoudige vestigingen te verwezenlijken De gedeputeerde wees erop. dat de berichten over de toekomstige sprei ding van scholen in het voortgezet onderwijs veel ongerustheid teweeg hebben gebracht Hij wees erop. dat de nota uit Den Haag vooruitloopt op de nieuwe wet planning in het voort gezet onderwijs, die de ministerraad nog niet is gepasseerd Barbé onder streepte ook dat van de provincie uit in het proefproject voortgezet onder wijs met scholen en het ministerie wordt overleg hoe in de Zeeuwse situatie het best kan worden inge speeld op de dalende leerlingenaan tallen. VLISSINGEN - De Viissingse politie stelt een onderzoek in naar de her komst van enkele anonieme brieven met discriminerende opmerkingen, gericht tot een bewoner van de Her cules Segherslaan in Vlissingen. De brieven zijn opgesteld namens de buurtbewoners en voorzien van een handtekening, waaruit de identiteit van de opstellens) niet is af te leiden. De politie zegt de opmerkingen in de brieven ernstig en discriminerend te vinden, dat er alle aanleiding is om een onderzoek in te stellen naar de herkomst. „Wij willen zo snel mogelijk reageren, want anders dreigt deze zaak te esca leren De aanleiding is misschien klein en dom. maar je moet iets doen voor het uit de hand looptaldus een woordvoerder van de Viissingse poli tie. De aanleiding tot de eerste brief, eind juli. was een parkeerovertreding van de uit Suriname afkomstige jonge man. die samen met zijn vriendin een woning in de Hercules Segherslaan betrok Hij plaatste zijn auto namelijk op een speelplaats ingericht plein omdat de parkeerplaatsen in de direc te omgeving bezet waren. De volgen de dag ontdekte hij de eerste brief Daarin word gewezen op drie moge lijkheden om de auto te parkeren „Het valt ons op", zegt de anonieme briefschrijver of schrijfster in gebrek kig Nederlands, „dat jij uit gemak zucht en misschien ook luiheid kleur lingen die zich Nederlander willen noemen, wel Nederlands geld aanne men als ondersteuning, maar niet de Nederlandse wetten willen nakomen". „Ik heb tijdens het lezen een paar keer moeten slikken, niet van ontroering maar van verbazing, dat iemand zich zo durft te uiten tegenover zijn mede mens. in een anonieme en ongefran- keerde brief Mijn schoonzoon moest zelfs bijna de portokosten nog beta len". vertelt schoonvader G. R. Wever in zijn commentaar. „U had eens moeten zien. hoe dat huis was uitge woond en achtergelaten en hoe nu juist dne kleurlingen, met werkloos maar in dienst van De Schelde, in hun vrije tijd dat pand hebben opgeknapt. Dat is toch een verrijking van die buurt, maar dan word je op een dergelijke manier ontvangen", aldus de verontwaardigde heer Wever In de eerste brief werd verder ge dreigd met 'politie-optreden en weg slepen van de auto' Twee weken later volgde een tweede briefje, nu waar schijnlijk met opzet met de linker hand geschreven en niet ondertekend. „Het zou toch niet gek zijn als Glim merveen aan de macht kwam' zo wordt het schrijven besloten. vijf dagen een caravan gestaan, met enkele andere auto's", verklaart de heer Wever. Het is nu volgens hem erg moeilijk geworden voor zijn schoonzoon, om zijn auto niet meer op die speelplaats te parkeren „Het zou beteken dat hij bezwijkt voor het discriminerend op treden. Dat kan natuurlijk niet. Het is ook niet mijn bedoeling dat die brief schrijfster een hoge boete krijgt, want daar heeft niemand wat aan. Dit verschijnsel moet echter onder de aandacht worden gebracht. Het is immers voor beide partijen wederzijds aanpassen want anders zet het kwaad bloed en dan krijg je ongeluk ken die alles nog erger maken", aldus de heer Wever Voorzitter H Sepers van het buurtco- mité Schildersbuurt-Noord zegt des gevraagd van geen parkeerproblemen in de Hercules Segherslaan te weten en ook niet op de hoogte te zijn van brieven namens de buurtbewoners. „We hebben vorige week nog vergade ring gehad en ook toen is niets ge- zeggd van misbruik van speelplaatsen door automobilisten. Wanneer ie mand daarmee problemen heeft moet hij naar de vergadering komen, zodat we daar netjes met z'n allen over kunnen praten aldus de heer Sepers. Dom VLISSINGEN - Verschillende beeld houwwerken in Vlissingen zijn ten prooi gevallen aan vernielingen. In totaal werden vier kunstwerken 'be handeld' met witte lakverf. In alle gevallen werd de verf alleen aange bracht op de gezichten van de beel den. De kunstwerken die zijn beklad staan op het Bellamypark tegenover het museum, bij de ingang van het Nolle- bos. aan de President Rooseveltlaan en aan de Koudekerkseweg. De laat ste drie zijn werken die uit meerdere figuren bestaan die alle met verf wer den bewerkt Volgens de Viissingse kunstenaar Herman Bisschop, de ma ker van het beeld uit de serie 'Mens, zee en wind' dat een plaats kreeg op het Bellamypark. kunnen de bronzen beelden wel hersteld worden, maar betekent dat wel een ingrijpende ope ratie. „De verf moet van de beelden worden afgebrand. Dat heeft echter tot gevolg dat het brons een ko perkleur krijgt. Om de kleur weer in overeenstemming te brengen met de rest van het beeld moet het gereinigde deel eerst worden verhit tot 240 gra den. vervolgens worden behandeld met salpeterzuur en daarna nog eens worden voorzien van een waslaag". De Viissingse kunstenaar is van me ning dat het werk ter plaatse kan worden uitgevoerd. De kosten schat hij op zeven- tot achthonderd gulden per beeld. Georganiseerd Wat het doel van de bekladding is geweest blijft vooralsnog onbekend. Herman Bisschop sluit niet uit dat het om een georganiseerde actie gaat, gezien het feit dat de bekladde beel den op relatief grote afstand van elkaar liggen. Wie die actie zou heb ben gevoerd en waarom is echter niet duidelijk. Bij de dienst welzijn en de dienst gemeentewerken van de gemeente Vlissingen was men woensdag nog niet op de hoogte van de bekladding. De Viissingse politie heeft volgens een woordvoerder het gemeentebe stuur inmiddels wel op de hoogte gebracht van het gebeurde en ver zocht de beelden schoon te maken. Enkele weken geleden kwam de der de brief, 'namens vele moeders', waarin ze de autobezitter 'dom' werd genoemd. „De bevolking is nog niet vergeten, dal onschuldigen moesten lijden met de treinkaping en enkele bezettingen. En nu moeten onschul dige kinderen lijden, door hen de weinige speelruimte te ontnemen", aldus dc anonieme mevrouw. „Laat zien dat je een mens bent die hier behoort en dat de Centrumpartij je niet te na komt", zo besluit ze haar ps „Als hij inderdaad de enige was. dan kon ik die verontwaardiging nog be grijpen. maar er heeft zelfs nog vier of TERNEUZEN De 2-jarige Jacco van Doezelaar uil Terneuzen is dins dagavond in het Julianaziekcnhuis in zijn woonplaats overleden aan de gevolgen van een verkeersongeluk. Het jongetje werd 's middags in de Rijnstraat gegrepen door de winkel auto van E. F. I. van B. uit Terneuzen, die bij hel parkeren achteruit reed. VLISSINGEN - De Koninklijke Marine, gealarmeerd door de vele meldingen van gevonden explosicven, voornamelijk op Walcheren en Zceuwsch-Vlaanderen, doet een dringend beroep op de bevolking toch vooral zeer voorzichtig te zijn bij het vinden van oxplosieven. Gebleken is dat door corrosie de gevonden explosieven levensgevaarlijk kunnen zijn. Met name handgranaten, waarvan dikwijls de veiligheids- pennen totaal zijn weggeroest. zodat de slagpen nog uitsluitend door roest en of modder wordt vastgehouden De marine adviseert dan ook gevonden explosieven niet aan te raken, maar onmiddellijk de plaatselij ke politie te waarschuwen. Alleen dit jaar kwamen er bij de duik- en demonteerploeg van de marine in Vlissingen al 174 meldingen binnen van gevonden explosieven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 29