Pater Van Gessel: halve eeuw missie PHILIPS GEEFT U DE RUIMTE 'Onderwijs meer richten op de micro-electronica' FASCINERENDE PHILIPS SHOW VAN BUSINESS COMPUTERS IN DE VOLKSSTERREWACHT SIMON STEVIN deVaar ABN Bank PZC/provincie «s INSPECTEUR OPENDE TECHNISCHE SCHOOL: Oppositie Aardenburg: raadsleden worden niet serieus genomen ABN SPAARDEPOSITO METMAANDRENTE DONDERDAG 29 SEPTEMBER 1983 19 GROEDE Vijftig jaar 'in de missie', een werelddeel verwijderd van de troebelen, groeistuipen en nieuwlichters in de Moederkerk, dat laat z'n sporen na. Schuifelend gaat hij voor, via het woonhuis, de garage en een trapje naar zijn tijdelijke domein, een logeerkamertje boven de garage. Met lichte trots laat hij een klein altaartje zien, geïmproviseerd, maar dat is hij als missionaris wel gewend. Elke morgen doet hij er de mis. Zijn zuster fungeert dan als misdienaar en moet de juiste antwoorden geven, in het Latijn. Pater Reinier van Gessel is er eentje van de 'oude stempel'en daar schaamt hij zich niet voor. De vaart van de Westerse volkeren ris. Hij weet al lang dat dat niet is al lang niet meer aan hem be steed. Pater Reinier weet nog wel wanneer het gebeurde „In 1958, toen kwam de rottijd. Alles veran derde. De doctrines werden veel soepeler, hè, het kwam er allemaal niet meer zo op aan. Vroeger moch ten we geen wijn en bier drinken Later, toen mocht alles Daar heb ik me tegen verzet, die verslapping. Een kerkelijke doctrine is een ker kelijke doctrine, die verandert niet" Mistroostig praat de 78-jarige over die tijd. Veel van zijn collega's gingen trouwen. Maar verbitterd is hij niet. „Ach, nee, het is ook al zo'n tijd geleden. Pater Reinier van Gessel. behoren de tot de Orde van de Redemptoris ten, herdenkt zaterdag 1 oktober zijn 50-jarig priesterjubileum. Dat gebeurt met een kerkdienst en een feestdiner in Nijmegen Een halve eeuw in de volksmissie, want krap een jaar na zijn priesterwijding ver trok hij naar Brazilië. En daar bleef hij, in verschillende standplaatsen, allemaal in de zuid-oostelijke pro vincie Minas Gerais. De Zeeuw, geboren m Heinkens- zand en getogen in Ovezande, voelt zich méér verbonden met zijn arme, maar gemoedelijke volkje dat is verspreid over acht kleine kerkjes in het tropische, heuvelachtige Cur- velo dan met zijn oude vaderland. alles is. „De mensen zijn daar veel aardiger dan hier, veel voorkomen der. met al hun armoede". „Hoe verder de mensen van elkaar af wonen, hoe liever ze ieimand op bezoek hebben", stelt hij vast. „En hier, hier is tussen de mensen alle maal afstand. Maar dat is logisch hè? Er wonen er hier te veel op elkaar". uithoeken van zijn gebied liet neer zetten. Sinds 1961 werkt hij in Curvelo. De zielzorg in dat gebied was vroeger 'een verlopen zaak', zoals hij het noemt. „Met Nederlands en Duits geld is dat allemaal weer opge bouwd. Het ziet er nu netjes uit", zegt hij voldaan. „Het gebied lag helemaal geïsoleerd door riviertjes. De mensen konden in de regentijd nergens komen. In 1971 ben ik be gonnen met de eerste, een bruggetje van elf meter lang van gewapend beton, over een bergriviertje. De mensen hebben zelf natuurlijk flink meegeholpen. Vóór de regens moest het klaar zijn. Van oktober tot maart kon je vroeger nergens naar toe. God, dat was een ellende". Gedrieën Pronkstuk De Redemptoristen trokken er meestal gedrieën op uit. „Meestal kon je niet langer dan een dag of drie ergens blijven. Er was overal gebrek aan water, je kon het water van de mensen toch niet helemaal opdrinken. Met z'n drieën maakten we een hele ronde. Van de bisschop kregen we paarden en een gids, plus nog een extra paard om de koffers te dragen. Daarin zaten onze hangmatten en spullen om de mis te lezen. Een tocht van het ene dorpje naar het andere was soms veertig, vijftig kilometer door de wildernis". In Congonhas was pater Van Gessel 'missionaris ambulante', van 1936 tot 1940 verbleef hij in Curvelo. Daarna bracht hij negen jaar door in Salvador de Bahia. een plaats aan de rivier 'San Francisco'. „Van daaruit gingen we de verre omge- „Het is heel m'n leven", zegt hij. „Ik ving af, om te preken, biecht af te ben er met plezier. In m'n hart ben ik méér Braziliaan dan Zeeuw". Geen wonder dat hij zich hier in Groede. temidden van het nevelige, grijze West-Zeeuws-Vlaamse land schap. enigszins 'out of place' voelt. nemen, generale communies te hou den. Vanuit Bahia reisden we een dag met de trein. Vervolgens gingen we met een boot de rivier op. Dat duurde vijf dagen, soms een week. Dan trokken we met paarden ver- Hij logeert er bij zijn zuster, wier der, van het ene plaatsje naar het zoon Jos camping 'Groede' drijft en pater Reinier van Gessel 'heeroom' mag noemen. Een camping, ook al zoiets. Daar komen mensen elke zomer op el- kaars lip zitten. Vakantie? Hoezo, vakantie? En wat doen die mensen dan toch de hele dag. Niks? Rond rijden, op het strand gaan liggen? andere. Soms bleven we drie i den weg". De tijden zijn veranderd, en het missiewerk ook. De paarden werden vervangen door auto's, wagens die de melk naar de grotere plaatsen brengen en tegelijk passagiers mee pikken Pater Reinier bouwde bruggen, zes „Jullie zitten hier tot over je oren in in totaal, hij is er trots op, net als op de weelde", schampert de missiona- zijn drie 'kapellen' die hij in Zijn tweede brug is 23 meter lang, loopt over de Ribeirao, en is van hout. Een moeilijke klus die in 1972 gereed kwam. „Ik zorgde voor het geld, dat was het voornaamste". De derde was een klein bruggetje van acht meter, de vierde is het pronk stuk. Over de Campivare, 57 meter lang, van gewapend beton. „Wij, de gemeenschap moesten ook meebe talen, maar de regering droeg ook veel bij. De gouverneur stond ach ter mij". Over dezelfde rivier, zo'n vijftien kilometer stroomop waarts, ligt zijn vijfde wapenfeit, een brug van hout. Zijn laatste brug bouwde pater Van Gessel twee jaar geleden, in Campu Allegre. „Zo'n akelige toestand daar, twee steile passen en een heel klein dall. daar kon de melkauto niet meer komen, tijdens de regens was er bijna geen doorkomen meer aan". De missionaris bouwde er ook schooltjes, huizen, en paardestal- len. Hij wil er graag weer naar toe, naar 'zijn' Curvelo. „In november dan ga ik weer terug", zegt de 79-jarige en glimlacht een beetje weemoedig. „Dan ga ik weer naar m'n kappelletjes, wat preken, mis schien een paar doopjes doen. De mensen die dichtbij wonen zullen een praatje komen maken, biech ten. en misschien is er ook een klein feestje, met een speechje van de onderwijzeres, en staan er een paar erebogen. Het is daar een gemoede lijk gedoetje, snap je?". John Verhoeven 'ADVERTENTIE I Dinsdag 4 oktober 10.00 - 22,00 uur) en woensdag 5 oktober 10.00 - 17.00 uur) in de Volkssterrewacht Simon Stevin, Bovenstraat 89, Hoeven (bij Roosendaal). De Volkssterrewacht Simon Stevin m Hoeven stelt zich tot taak sterrenkunde en ruimte onderzoek te populariseren. In de filmzaal met het voor Europa unieke Copernicusplanetarium en in de tentoonstellingszaal krijgt de bezoeker een over zicht van ons gecompliceerde planeten- en sterren stelsel. In de diverse observatoria kan hij zowel overdag als 's avonds met eigen ogen de hemel lichamen van nabij bekijken. In deze fascinerende omgeving toont Philips op 4 en 5 oktober de nieuwste ontwikkelingen in administratieve computers en kantoor-innovatie, onder het motto: Philips geeft u de ruimte. U vindt er multi-functionele microcomputers, tekstverwerkingsapparatuur, interactieve beeld plaat en business-viewdata. Onze experts kunnen u informeren over toepassingen waar uw bedrijf of instelling veel profijt van kan hebben. Ook zullen zij deze toepassingen graag ter plekke aan u demonstreren. Kortom, Philips geeft u de ruimte voor een scala aan toepassingen op allerlei gebied binnen ondernemingen, non-profit organisaties en over heidsinstellingen. U bent van harte welkom. De Philips business computer show kunt u ook zien- 11 en 12 oktober in de Aviodome. Schiphol-Centrum. I en 2 november m de Aula van de TH Delft. Philips Telecommunicatie en Informatie-Systemen BV, Maanweg 156, 2516 AB Den Haag. Telefoon 070-762949. TERNEUZEN De Technische School in Terneuzen moet intensief gaan samenwerken met de MTS in dezelfde plaats. Algemeen hoofdin specteur A. de Jager van het voortge zet onderwijs meent dat op die ma nier een 'technisch instituut' ont staat. dat de leerlingen veel meer ontplooiingsmogelijkheden biedt. „Het gezamenlijk gebruiken van ge bouwen en inventaris zou ertoe bij dragen dat de kosten dalen en de effectiviteit toeneemt. En de relatie met het bedrijfsleven is dan ook veel gemakkelijker te organiseren", aldus De Jager. Hij opende woensdagmid dag het nieuwe onderkomen van de Technische School. Tijdens de openingsbijeenkomst draaide het vooral om de relatie 'on derwij s-bedrij fsle ven'. De Jager stond er uitgebreid bij stil. Hij zei onder meer: „De gevolgen van innovatie (robotisering automatisering) zijn voor het onderwijs nauwelijks nog te overzien. Duidelijk is in elk geval wel. dat willen wij niet een nog grotere achterstand krijgen op bijvoorbeeld landen als de Verenigde Staten en Japan het dringend gewenst is dat het onderwijs zich meer richt op de micro- elektronica en haar toepassingsmoge lijkheden". Hij vond dat het onderwijs regelmatig de hand in eigen boezem zou moeten steken en zou moeten bekijken of opleidingen nog wel opleiden voor een beroep dat nog bestaat en of de opleiding nog wel helemaal aansluit bij de beroepkwalificatie Daarnaast zou op gezette tijden moeten worden nagegaan of er behoefte bestaat aan nieuwe beroepsopleidingen. Voor de docent betekent dat. volgens De Ja- gei. her-, om- cn bijscholing De alg emeen hoofdinspecteur. „Willen wij beroepsonderwijs blijven geven dat voldoet aan de eisen die de verander de maatschappij stelt, dan is het noodzakelijk dat steeds opnieuw weer bekeken wordt of een bepaalde oplei ding nog nodig is of aangepast dient te worden". In dat verband noemde hij andermaal de micro-electronica. De Jager brak voorts een lans voor het Kort-Middelbaar Beroepsonder wijs (Kort-MBO) en vond dat het bestuur van de Technische School in Terneuzen de mogelijkheden in die richting maar eens goed moet onder zoeken. Directeur C. G. Meijer - die namens de school de gemeente Ter neuzen een uurwerk voor het carillon op het Stadhuisplein beloofde voelde erg veel voor die suggestie. Burgemeester C. Ockeloen van Ter neuzen noemde de school de voorbe reidingen vergden door allerlei perike len bijna vijftien jaar - 'van grote betekenis voor ZeeuwschVlaanderen'. Hij maakte van de gelegenheid ge bruik de problemen, waarmee Zeeuwsch-Vlaanderen als 'smal rand je, onderaan Nederland geplakt', steeds nadrukkelijker te kampen krijgt. „De toepassing van landelijke normen kan. ook op het gebied van t ADVERTENTIE) ABN SPAARDEPOSITO METMAANDRENTE 5 OF 6 JAAR VAST. het onderwijs, voor onze regio desa streus werken en het zou er toe kun nen leiden dat we weer net als in het grijze verleden naar Brabant of naar één zogenaamd centraal punt in Zee land moeten trekken om te zorgen dat onze kinderen modern onderricht krij gen Er is maar één ding dat tegen dit gevaar te doen valt en dat is een tijdige, goede samenwerking in Zeeuwsch-Vlaanderen, eendrachtig zorgen dat onze problemen gekend zijn op die plaatsen waar dat nodig is". Volgens Ockeloen zijn de voor Zeeuwsch-Vlaanderen negatieve be slissingen van de laatste tijd niet genomen door 'slechte mensen', maar door 'goede mensen, die beschikken over een slechte kennis van zaken' De honderden genodigden werden In het schoolgebouw verwelkomd door voorzitter H. K Veling. Tussen de toespraken door speelde de "huis band van de school wat nummers. Vertegenwoordigers van de docenten, overig personeel én de leerlingen bo den de school wat cadeau's aan. Eén daarvan het schoolembleem met de naam van de Technische School: 'De Vaart' i bedacht door docent Lam bert). De naam stond op een groot wandbord, dat onthuld werd door algemeen hoofdinspecteur De Jager Algemeen hoofdinspecteur van het voortgezet onderwijs A. de Jager ont hulde woensdag in Terneuzen het ivandbord met de naam van de Tech nische School: De Vaart RAADSVERGADERING AFGELAST De zekerheid van een extra inkomen, elke maand! De ABN Bank geeft u nu een hoogst aantrekkelijke rente, juist op deze bijzondere spaarvorm, waarmee u elke maand kunt rekenen op een extra inkomen. Het rentebedrag wordt maandelijks bijgeschreven op uw bank- of girorekening. Uw inleg (minimaal f 15.000.-) staat gedurende de gekozen loop tijd vast: kortere looptijden (minimaal 1 jaar) zijn ook mogelijk. Bij overlijden is het tegoed direct beschikbaar. ABN Spaardeposito met Maandrente: vraag informatie bij het ABN- kantoor in uw omgeving. Uw spaargeld verdient de beste rente. AARDENBURG De Aardenburgse oppositiepartijen zijn verontwaar digd over het afgelasten van de sep- lember-raadsvergadering. In een brief aan b en w en de overige raadsleden verwijten ze het college een ondemocratische handelwijze. Vooral de late bekendmaking van de afgelasting via de pers wordt door de oppositie gehekeld. „Een college dat meent op dit deze wijze kenbaar te moeten maken, zon der de raadsleden ruim van te voren persoonlijk in te lichten, neemt raads leden nauwelijks serieus en behandelt hen als onmondige kinderen", aldus oppositiewoordvoerder J. de Ridder ivvdi De fracties van PvdA. D'66. Hjst Standaert en WD vragen zich ook af. of er werkelijk onvoldoende agenda punten te behandelen zijn. In de brief wordt onder meer gewezen op de aanstelling van een coördinator van het West-Zeeuws-Vlaamse werklozen- project. Om in aanmerking te komen voor de subsidie via de werkverrui- mende maatregel zou de raad daar over vóór 1 oktober een beslissing moeten nemen. Normaal Wethouder R van de Wijnckel stelde daarentegen dat er deze maand toch nog niet over de benoeming van de coordinator zal worden beslist. Het college heeft vorige week kenbaar gemaakt moeite te hebben met het evaluatierapport over de werklozen- projecten, omdat daar de stem van de werklozen zelf te weinig in zou door klinken Van de Wijnckel deelde woensdag mee dat er eerst nader overlegd zal moeten worden over het rapport Verder noemde hij het uitstel van de vergadering een normale zaak „We hebben dit jaar geen zomerreces gehad. Logisch dal je dan na de vakantieperiode weinig zaken te be handelen hebt. de stof stapelt zich immers veel minder op' De wethou der had het schrijven van de oppositie woensdagavond slechts zeer vluchtig doorgelezen, zodat hij op de details van de kritiek niet wilde ingaan In hoeverre het college het slot van de brief („wij voelen ons belemmerd in ons functioneren als raadslid en ver zoeken u hiervan goede nota te nemen en te zorgen dat dit in de toekomst niet meer voorkomt"! ter harte zal nemen, is nog onduidelijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 19