Verkaveling Yerseke Moer wordt duurste in Zeeland "Lekker moet blijven." Goese ziekenhuisbestuur begon met werkzaamheden ONDERWIJSDAG Brede aanpak trekt volle zalen in Stenge KOSTEN BIJNA 17 MILJOEN PZC/Provincie NS willen snelbusdienst Hulst-Sint Niklaas DONDERDAG 29 SEPTEMBER 1983 GOES Uitvoering van een ruilverkaveling in de Yerseke Moer gaat bijna 17 miljoen gulden kosten. In de geschiedenis van de Zeeuwse her- en ruilverkavelingen wordt het project daarmee - met straatlengten voorsprong koploper. Omgerekend per hectare komt het verkavelingswerk in de natuur- en landschappelijk waardevolle Yerseke Moer op een bedrag van ruim 11.000 gulden. In de begin '83 afgesloten ruilverkaveling de Poel-Heinkenszand was dat bijna 7.000 gulden en in de enkele jaren geleden afgesloten verkaveling Noord-Beveland nog geen 2.000 gulden. „Het is inderdaad ontzettend veel", erkende voorzitter H. Boer (burgemeester Reimerswaal) van de plaatselijke voorbereidingscommissie. géén plan", aldus de voorzitter van de mag opbrengen met de grondeigena- plaatselijke commissie. Hij vond dat ren gebruikers die m de Yerseke Moer de gemeenschap best wat solidariteit moeten ploeteren. Verantwoord Voorlichter J. Markusse van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij (en adviseur van de commissie) noemde uitvoering van de ruilverka veling met een 'gouden schop' alles zins verantwoord. Hij beklemtoonde dat het vele geld niet alleen bestemd is voor de landbouw, maar ook om de natuurwaarden in de Moer in stand te houden. Markusse gaf toe dat een ruilverkavelingsrente van 125 gul den per hectare per jaar (over 26 jaar) erg hoog is. Hij verwachtte echter dat dit bedrag er door de eigenaren/ gebruikers 'zeer beslist' uitgehaald kan worden door de verbeteringen die een ruilverkaveling met zich brengt. Mede uit gegevens van een woord voerder van de CCC in Utrecht, levert een vergelijking het volgende beeld op: Noord-Beveland. 7550 hectare. Volgens een voorlopige kostenraming is er op de 17 miljoen gulden een rijksbijdrage te verwachten van 8,9 miljoen Voor rekening van gemeente, waterschap en rijkswaterstaat komt ruim 5 miljoen gulden. De bijdrage van de gezamenlijke grondeigenaren komt op 1.8 miljoen gulden en van individuele grondeigenaren/gebrui kers wordt ruim 1 miljoen gulden verwacht. Voor de ontsluiting is 3,71 miljoen gulden begroot. De waterbe heersing komt op 6,83 miljoen en kavelaanvaardingswerken gaan 2.875 miljoen gulden kosten Voor boerde rijverplaatsing is 375 000 gulden opge nomen; voor nutsvoorzieningen ten behoeve van boerderljbouw 90.000 gulden; voor administratieve kosten 1,105 miljoen gulden; voor erfbeplan- ting 150 000 gulden; voor recreatieve voorzieningen 70.000 gulden: voor af koop toedelingsrechtéh 150.000 gul den. Een bedrag van 275.000 gulden is bestemd voor het landschapsplan, waarin ook begrepen de aanleg van een bos Kavelverbeteringswerken vergen 1,26 miljoen en toegangswegen naar boerderijen 20.000 gulden. De voorlopige kostenraming maakt deel uit van het concept-voorontwerp, dat de plaatselijke ruilverkavelingscom missie ter goedkeuring aan de Centra le Cultuurtechnische Commissie (CCC) in Utrecht heeft aangeboden. Voorzitter Boer verwacht dat het ont werp. behoudens mogelijk wat detail wijzigingen. zal worden goedgekeurd. Nog dit jaar kan er dan inspraak over worden gegeven. Boer stelde dat de plaatselijke commissie in feite geen keus had en noodgedwongen met een duur plan moest komen Diverse al ternatieven bleken noch beter, noch goedkoper te zijn. „Als je mets doet, dan is het beter dit gebied maar te onttrekken aan de landbouw. Of het is: aanvaarding van een goed plan. of Rechtbank schorst openbare verkoop van vrachtschip MIDDELBURG/TERNEUZEN De president van de rechtbank in Mid delburg. mr G. R. André de la Porte, heeft de openbare verkoop van het vrachtschip Kefalonia Spirit ge schorst. Het schip ligt nu al bijna een jaar aan de ketting in de Terneuzense haven. Een schuldeiser had er beslag op laten leggen. In het kort geding, dat dinsdag voor de Middelburgse rechtbank diende, ging het echter om een beslag dat de scheepsagent Cornelder in juli van dit jaar had laten leggen. De eigenaar van het schip heeft nog wat onbetaalde rekeningen van de scheepsagent lig gen. De rechtbankpresident sprak de exe cutie niet uit omdat er tijdens de zitting plotseling onduidelijkheden rezen, die niet onmiddellijk uit de weg geruimd konden worden. Volgens de informatie van mr F. K Adriaanse. de raadsman van Cornelder. zou het schip eigendom zijn van Coutavo /Shipping Cyprus. Tijdens de zitting echter liet Coutavo Shipping Panama .(via een vertegenwoordiger, vergezeld van een Amsterdamse advocaat) we ten dat het schip haar eigendom is en niet van Coutavo Shipping Cyprus. A. Vermeer nieuwe voorzitter NCB TILBURG Het hoofdbestuur van de Noordbrabantse christelijke boe renbond heeft een nieuwe vice-voor- zitter gekozen. Deze functie was va cant door het overlijden van de heer J. Verwijst. Met een ruime meerder heid van 15 van de 18 stemmen werd de heer A. Vermeer uit Haaren be noemd. De heer Vermeer maakt sinds 1979 als voorzitter van de kring Tilburg deel uit van het hoofdbestuur van de NCB Daarnaast is de heer Vermeer lid van de beheerscommissie Hogere Agrari sche Scholen van de KNBTB. advise rend lid van de Agrarische Commissie KPJ en bestuurslid van de Vee- en Vleescentrale NCB, Boxtel De heer Vermeer heeft een melkvee bedrijf in maatschap in Haaren. De 33-jarige Vermeer is gehuwd en heeft 3 kinderen. Delegatie CFO brengt werkbezoek aan Z.-Vlaanderen TERNEUZEN - Een delegatie van hel CFO-hoofdbestuur brengt vrijdag 7 oktober een werkbezoek aan Zeeuwsch-VIaanderen. De CFO. aan gesloten bij het CNV, behartigt de belangen in de sectoren overheid, gezondheidszorg en maatschappelijk welzijn. Tijdens het werkbezoek zal de delegatie worden geïnformeerd oyer de werkgelegenheidssituatie in de regio door de gemeentebesturen, de besturen en directies van de zie kenhuizen en het arbeidsbureau. Er worden bezoeken gebracht aan onder meer het Julianaziekenhuis in Temeuzen en het gewestelijk arbeids bureau. 's Avonds (om 19,30 uur) is er een bijeenkomst in de Opstandings- kerk voor leden en belangstellenden. .Spreker is CFO-secretaris Peter Cam- maert. Tevens wordt een aantal leden gehuldigd. 14,6 miljoen gulden, bijna 2.000 gul den per hectare. Koewacht, 5220 hec tare. 13.4 miljoen gulden, bijna 2 600 gulden per hectare; de Poel-Heinkens- zand. 6940 hectare. 48.3 miljoen gul den. bijna 7000 gulden per hectare: Kapelle-Wemeldinge. 3630 hectare. 24.1 miljoen gulden (volgens begro ting). ruim 6 600 gulden per hectare. Wolphaartsdijk, 790 hectare. 3,8 mil joen gulden (begroot), ruim 4.900 gul den per hectare; Yerseke Moer, 1500 hectare. 16.9 miljoen gulden (raming), bijna 11.300 gulden per hectare. Burgemeester Boer HULST De Neder landse Spoorwegen zijn naarstig op zoek naar een verkooppunt in Hulst voor de verkoop van binnenlandse trein kaartjes (voor degenen die via ZuidBeveland reizen) en kaartjes voor de lijn Sïnt-Niklaas in Belgié naar welk punt in Nederland dan ook. Ook bestaat het voorne men om met ingang van 2 juni 1984, voorlopig twee jaar op proef, een snelbusdienst tussen Hulst en Sint-Niklaas te openen. Deze principe overeenkomst tussen de NS en het streekvervoer Zuid-West-Nederland ligt er, maar de betrok ken ministeries in Bel gië en Ne derland moe ten hieraan nog wel hun goedkeuring hechten. Een en ander blijkt uit een brief van president directeur drs L F. Ploe ger van de NS aan het dagelijks bestuur van het Zeeuws-Vlaamse b en w-overleg. Het is een antwoord op de brief van de colleges van b en w. waann werd gewezen op de slechte staat van het openbaar vervoer. Ook werd gevraagd om reactivenng van het spoorwegverkeer. De snelbusdienst (wat inhoudt dat er tussen Hulst en SintNiklaas niet wordt gestopt) zou een goede aansluiting moeten geven op de Bel gische treinen, zowel in de richting Gent. als naai- Antwerpen en Roo sendaal. De buslijn Breskens-Hulst zou weer op de snelbus dienst moeten aanslui- Automatisering administratie Oostburg kost geen arbeidsplaatsen OOSTBURG De automatisering van de gemeentelijke administratie in Ooslburg zal geen arbeidsplaatsen kosten. Dat belooft het college van b en w in het voorstel aan de financiële adviescommissie, die er vrijdag 30 september over vergadert. De automatiseringsapparatuur gaat 329.200 gulden kosten, terwijl boven dien de nieuwe centrale huisvesting van het ambtelijk apparaat voor on geveer 35 mille aangepast moet wor den Het Oostburgse college verwacht zelfs een verbetering van de arbeidskwali- teit. ,,Er is eerder sprake van een positieve invloed op de werkgelegen heid omdat eenvoudige massale ad ministratieve handelingen geautoma tiseerd worden waardoor hoogwaardi ger arbeid ontstaat", zeggen b en w in het voorstel. Een deel van de investering wil het college dekken'uit de algemene reser ve. Er was al 25.000 gulden aan jaar lijkse kapitaalslasten gereserveerd. De financiële voordelen van de auto matisering kunnen nu nog niet wor den becijferd. Het college houdt ech ter wel rekening met voordelen, om dat de administratieve werkzaamhe den met de nieuwe apparatuur effi ciënter en sneller kunnen plaatsvin den. De aanpassing van de nieuwe huisves ting heeft betrekking op bouwkundi ge voorzieningen, aanleg van kabelgo- ten. bekabeling, aanschaf en installa tie van een koeleenheid. en andere electrische voorzieningen. De financiële commissie bespreekt het automatiseringsvoorstel eerst een half uur in besloten kring, voordat om 15 30 uur de normale vergadering be gint en het voorstel aan de orde wordt gesteld. I ADVERTENTIE I Lekker eten, dat komt een mens toe. Echte Boter is méér dan lekker. Is ook nog lichter verteerbaar. En er zitten natüürlijke vitaminen in. Belangrijk om te weten voor iedereen die zuinig is Als 't éven kan. W. BLANKEN TIJDELIJK VOORZITTER GOES Het tussenbestuur van de stichting Oosterscheldcziekenhuizcn is deze week officieel met de werk zaamheden begonnen. Voorzitter T. Hekman van de raad voor maat schappelijke rekening en verant woording installeerde de bestuursle den tijdens een korte bijeenkomst. Het gaat om: H. Smits. A. Silvis, A. van der Zande-Vleugels Schutter lal len afkomstig van Schouwen-Duivc- land), W. Blanken en J. van Riesen (woonachtig op de Bevelanden). In de eerste vergadering van het nieuwe tussenbestuur werden meteen enkele functies verdeeld. Besloten is dat burgemeester Blan ken van Goes op zal treden als tijde lijk voorzitter. Secretaris wordt be drijfseconoom Smits van rijkswater staats Deltadienst. Het tijdelijke be stuur heeft direct aan de raad voor maatschappelijke rekening en verant woording gevraagd haast te maken met de vorming van een definitief bestuur. Advertenties waarin be- stuurskandidaten worden opgeroe pen zullen spoedig verschijnen. Voorzitter Blanken het woensdag we ten dat het bestuur begin volgende week kennis zal maken met de leden van de ondernemingsraad en medi sche speciahstenstaf. Hij had de over tuiging dat het optreden van het tussenbestuur kort kan zijn, De heer Blanken vond dat, mede gezien zijn drukke baan als burgemeester, nood zakelijk ook Hij vertelde dat de Goe se wethouders hem overigens 'groen licht' hebben gegeven tijdelijk de tijd rovende baan erbij te doen. De oud voorzitter van het ziekenhuisbestuur, M. Loeve, heeft het werk van een hedendaags ziekenhuisbestuurder re cent geschetst op 25 percent van een normale werkweek en een ontelbaar uren vrije tijd Voorzitter Blanken stelde dat het tussenbestuur zich in elk geval met de lopende zaken zal bezig houden, hetgeen ook inhoudt dat de voortgang van de meuwbouw- plannen bewaakt wordt Op welk tijd stip de plannen definitief in daden kunnen worden omgezet, zal dezer dagen blijken, wanneer staatssecreta ris J van der Reijden van welzijn, volksgezondheid en cultuur zijn nieu we voorrangslijst bouwplannen open baart. De vijf bestuursleden die, na een crisis over de positie van algemeen direc teur C. Lampe, terugtreden hebben zich deze week ook nog eens beraden Voorzitter Loeve liet weten dat men zich neerlegt bij de gang van zaken, ook al voelt men zich op een aantal punten tekort gedaan. Naast de heer Loeve vertrekken: T. de Meester uit Zienkzee. G Huitsing uit Kapelle. A. Schraven uit Goes en T Balkenende- Sandee mt Kapelle. Ontmoetingscentrum De Stenge in Heinkenszand gonst woensdag morgen van bedrijvigheid. In vrijwel alle ruimten van het gebouw zijn mensen te vinden, onderwijsgevenden voornamelijk. Ze zijn naar Heinkenszand gekomen voor de jaarlijkse Zeeuwse onderwijsdag. die dit jaar in het teken van de kinderboeken staat. De opkomst overtreft alle verwachtingen. De organisatie schat dat ongeveer 1500 mensen een kijkje komen nemen. Een aantal waarvan menig organisator van een evenement in De Stenge zou likkebaarden. De onderwijsdag is bedoeld voor jn de grote zaaj van de stenge mensen, die betrokken ajn bij het bee,„t om 9.45 uurhetschrijverscol- k leuter- en lager onderwijs. Niet lectlet met ollder andere„ Hans alleen lesgevende... maar ook ou- Dbtresteln, Fetze Pijlman en Karei ders en door het thema van dit Eyckman. Het collectief verzorgde iu3' v "}ensen Ult pe biblio- teksten voor televisieprogramma's tbeekwereld Daarnaast dienen zich als j j de Bom en de stralenma. veel leerling-onderwijsgevenden ker-op-zee-show'. Tijdens de onder- aan. hoofdzakelijk afkomstig van de Wljsdai lezen ze twee keer voor uit rijkspedagogische en de christelijke cl„„ werk krijgt het publiek - pedagogische academie in Middel- dat nauwelijks een plaats kan vin- burg. Dat de vergrijzing binnen het den de zaaj (sommigen moeten onderwijs toeneemt, is dan ook biijv(,n staan, dc gelegenheid geenszins te merken tijdens de nifestatie. Integendeel: het meren deel van de bezoekers is betrekke lijk jong. Het gebeuren wordt opgevrolijkt vragen te stellen. Het collectief boeit onmiddellijk. Als een tevreden schoolklas luiste ren de aanwezigen ingetogen naar door twee muziekgezelschappen. Ze de kinderverhalen. Zoals dat van, verzorgen optredens op de boeken- de verlegen vogelverschrikker', markt en op het podium in de zaal overtuigend gebracht door Karei naast de bar. Het Rotterdamse duo Eyckman. Voor hij begint, ergert hij The Amazing Stroopwafels' brengt zich evenwel aan het koude neon- een Nederlands- en Engelstalig re- licht in de zaal. Snel gaat hij 'de pertoire op een spontane manier, man van het licht' opzoeken om het De soms cabaretachtige liedjes probleem te verhelpen. ..Hij komt slaan duidelijk aan en het duo trekt eraan als hij zijn pilsje op heeft", steeds een grote groep belangstel- zegt hij bij zijn terugkomst. Dan lenden. Daarnaast laat het dames- vertelt Eyckman zijn verhaal. Het orkest 'Het Salon' van zich horen, handelt over een vogelverschrikker, dat overigens in werkelijkheid maar die tot de conclusie komt dat hij twee vrouwelijke muzikanten be- meer van vogels houdt dan van zijn vat. De overige vier muzikanten zijn baas, boer Peter. Het slot van het vejklede mannen. 'Het Salon' verhaal is dat hij zich voorgoed bij bréngt een uitgebreid repertoire, van zwaar klassiek tot luchtige zi- geunermelodieën. Ondertussen wordt het publiek direct bij het optreden betrokken. Spelenderwijs worden verhalen vertelt, ook met de instrumenten „Het is goed dat u gekomen bent", verteld de 'cello speelster' bij het begin van een set. „Anders waren we vertrokken. Toen we net begonnen te spelen, zaten hier nog maar twee mensen We dachten, die spelen we ook nog wel weg Maai- nee, we kunnen nog met naar huis" De Vereniging Schoolmuseum heeft al tientallen jaren de or ganisatie van de (Zeeuwse) onder wijsdag in handen. Doorgaans wordt de onderwijsdag dichtbij de herfstvakantie gehouden. In vroe ger jaren besloeg het gebeuren een gehele dag. De ernstige onderwijs zaken kwamen 's morgens aan de orde. 's middags was er tijd voor ontspanning. De laatste jaren wordt de onderwijsdag alleen 's morgens gehouden. De ervaring leerde namelijk dat het middag programma minder bezoekers trok. Bovendien kost het de onderwijs gevenden maar een halve dag vakantie op deze manier. Het is steeds de bedoeling één bepaald thema op allerlei wijzen te belich ten. De manifestatie kent geen officiële opening dit jaar. Organisator Rien Haak (directeur van de Christelijke Pedagogische Academie in Middel burg) wijst erop dat aan de betrok kenen ruim vooraf een programma is toegezonden. „Ze moeten zelf maar komen en een keus uit het programma maken", vindt hij. Wel kan Haak zich voorstellen dat het geheel een beetje overdonderend is Veel programma onderdelen lopen langs elkaar heen of vallen (gedeel telijk) samen. Wellicht dat volgend jaar vaste tijden worden aangehou den, zodat het programma verfijn der en overzichtelijker In elkaar zit, maakt de Middelburgse directeur duidelijk" Aan de andere kant gaat hij verder, „blijkt deze aanpak toch te bevallen" Verder geeft Haak aan dat gezien de belang stelling een ochtend én middag programma. voor het volgend jaar. de moeite van het overwegen waard zijn gevleugelde vrienden voegt. Een prentenboekencinema is te zien in een kleinere zaal van het gebouw De provinciale biblio theekcentrale wijst daar op de mo gelijkheid van het tonen van boe ken door middel van dia-presenta ties. Enkele kleuterscholen werken al met deze methode, die het voor deel biedt dat de gehele klas in één keer een boek kan doornemen. De tekst is dan te beluisteren via een koptelefoon Veel belangstelling gaat woensdagmorgen eveneens uit naar de kinderboekenmarkt. Ver scheidene schrijvers van kinderboe ken vertegenwoordigen eigen werk, zoals Rindert Kromhout. Veronica Hazelhoff en Anke de Vries. Voor de gezelligheid zijn terrasjes opgesteld en treden de beide aanwezige mu ziekgroepen op. Er worden meer boeken verkocht dan verwacht. Al leen het contact tussen publiek en schrijvers verloopt minder spon taan dan de organisatie zich wenst. Zoals gezegd, het programma is enigszins overrompelend, meer omdat alle onderdelen in één ochtend samenvallen. Zo treedt bijvoorbeeld een tweetal theater groepen uit den lande op met stuk ken, die aan de hand van boeken zijn samengesteld. Dat zijn de thea tergroep Shuttle met 'Minous', naar een boek van Annie M. G. Schmidt en fïgurentheater Trekwagen' met 'De fantastische wereld van meneer Vos', naar een boek van Roald Dahl 'Meester Pompelmoes', naar een boek van Hans Andreus. Over de optredens komen wisselen de geluiden naar voren, hoewel de zalen doorgaans bomvol zitten. Hier j en daar noemen bezoekers de optre dens overdreven, terwijl anderen zich vol lof uitlaten over het contact tussen theatergroepen en publiek. Naast de theatervoorstellingen, kunnen de aanwezigen een film be kijken. naar een boek van Astrid Lindgren, 'De gebroeders Leeuwen hart'. Een tweede vertoning gaat niet door vanwege het uitvallen van de filmprojector Zelfs de meer serieuze onderdelen trekken ruimschoots aandacht, zo als een tentoonstelling van leermid delen voor het onderwijs en een tentoonstelling in de, bibliotheek ii De Stenge over illustraties van kin derboeken, samengesteld door de Zeeuwse kinderboekenschrijver Wim Hofman. De laatste expositie duurt overigens tot aan het eind van de kinderboekenweek. Rien Haak stelt dat de organisatie zeer tevreden is over het verloop van de onderwijsdag. „Al zijn er wel dingen die beter en anders hadden ge kund", zegt hij. „Technische storin gen en bijvoorbeeld de storingen tijdens optredens door bezoekers, die tijdens voorstellingen de zaal in kwamen". Dat neemt niet weg dat de onderwijsdag het volgend jaar waarschijnlijk een zelfs uitgebreid karakter gaat dragen. „Mischien moeten we in de opzet zelfs naar een breder publiek toe", meent Haak. „Niet voornamelijk bestaande uit onderwijsgevenden'. René Groeneveld

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 18