Proeven met Flakkeese spuisluis voorspoedig Intensieve veehouderij in provincie achterop Middelburg in het algemeen goedkoop voor inwoners ECONOMISCHE ZAKEN. 9Ondernemen 20009 geopend Boerinnendag over de coöperatie lavooy mode MERCEDES-BENZ STER-OCCASIONS. PZC/ provincie O VERDRA CHT O VER ENKELE MAANDEN BRUINISSE De Flakkeese Spuisluis, onderdeel van de compartimenteringswerken in het oostelijk deel van de Oosterschelde, kan over enkele maanden kant-en-klaar worden overgedragen aan rijkswaterstaat Zeeland. Vooropgesteld dan, dat de proefnemingen naar wens verlopen. Met die proefnemingen is de Deltadienst van rijkswaterstaat momenteel olop bezig. Dat gebeurt in samenwerking met de directie bruggen van rijkswaterstaat en het waterloopkundig laboratorium. Volgens ir S. Nijboer, projectingenieur Philipsdam en afbouw Sclielde-Rijnverbinding (die ook de Spuisluis onder zijn hoede heeft) verlopen de proefnemingen tot nog toe redelijk. Ir. Nijboer maakt duidelijk dat de proeven vooral gericht zijn op het testen van de processen die nodig zijn voor het hanteren van de hevel, zoals het aanslaan (door middel van va cuum zuigen) en het afslaan en ook de wijze waarop noodstops kunnen wor den uitgevoerd. De betonnen hevel constructie. die halverwege in de Gre- velingendan is ingebouwd, gedraagt zich naar wens. Woensdag werd de Spuisluis voor de tweede keer op volle capaciteit beproefd Uit de zes kokers stroomde op een gegeven moment ongeveer 300 kubieke meter Grevelm- genwater per seconde het Krammer in. De Spuisluis ligt dwars door de Gre- velingendam en bestaat uit twee sec ties van elk drie betonnen kokers. Elke koker meet 3,20 meter bij 3.20 meter De gemiddelde spuicapaciteit per getijperiode is 80 tot 100 kubieke meter per seconde De in de vorm van een hevel uitgevoerde Flakkeese Spuisluis is in eerste aanleg gemaakt om de milieubelangen te dienen. Voordat de Philipsdam en Oesterdam gesloten worden kan via de sluis gezorgd worden voor aanvaardbare zoutgehalten in de kom var\. de Oos terschelde en de Krabbenkreek. Na dat beide dammen dicht zijn (op zijn vroegst eind 1987) vervult de sluis een belangrijke functie in het totale kwali teitsbeheer van de zuidelijke wateren. De Flakkeese Spuisluis is een voor Nederland uniek kunstwerk. Dat komt door de hevelconstructie. De betonnen kokers zijn voorzien van een kniestuk, waarvan de onderkant ligt boven het gemiddelde hoogwalerpeil. Deze knie zorgt dat Grevelingen en Oosterschelde van elkaar gescheiden blijven als er niet gespuid wordt Wanneer spuien nodig is, dan wordt met behulp van een luchtpomp de lucht uit het kniestuk gezogen Het. water in het kniestuk gaat dan stij gen. stroomt over de knie en zorgt vervolgens voor een continu stroming van het hoogste naar het laagste waterniveau. Het kunstwerk met bij behorende voorzieningen (er moesten onder meer wegen en viaducten op de Grevelingendam worden aangepast en aangelegd) komt op ruim 16 mil- )oen gulden Terneuzen wil snel oplossing onderdak buurtvereniging TERNEUZEN B. en w. van Terneu- proberen zo snel mogelijk een oplossing te vinden voor de huisves tingsproblemen van de buurtvereni ging 'Binnenstad'. De vereniging kwam in moeilijkheden toen de ge meente in de zomervakantie besloot de voormalige christelijke kleuter school aan de Sehoolweg hermetisch af te sluiten. De buurtvereniging maakte al enige tijd gebruik van die accommodatie, samen trouwens met schipperskleuterklas 'De Groene Zwaan'. De kleuterklas zit nu tijdelijk in jeugdgebouw 'Pro Rege' bij de Markt, maar de buurtvereniging heeft nog geen onderdak gevonden. Woensdag middag beloofde wethouder J. van Rooijen een delegatie van de buurt vereniging dat de gemeente over twee weken met een tijdelijke oplossing komt. Van Rooijen: ,,We hebben toe gezegd dat we binnen vpprtien dagen met een plan komen. Het gaat om een voorlopige ruimte, mogelijk niet al te lang daarna gevolgd door een perma nente voorziening". De bestuursdelegatie van de buurt vereniging was daarmee erg tevreden. Voorzitter Nico van Leeuwen ,,De gemeente werkt honderd procent mee en dat vinden wij erg fijn De mensen in de binnenstad verdienen een goed onderdak. Er is genoeg belangstelling voor onze activiteiten. Daarom moet er zo snel mogelijk een oplossing komen. En voor zover wij hebben begrepen, denkt de gemeente daar hetzelfde over". ZPCS vergadert in Middelburg MIDDELBURG - De Zeeuwse Protes tants Christelijke Schoolraad (ZPCS). afdeling Walcheren, houdt dinsdag 4 oktober in school 'De Waayenburgh' Middelburg een ledenvergadering. INaast het jaarverslag en bestuursver kiezingen, is er een inleiding van drs J. Slomp over het onderwerp 'Bezinning ?en multiculturele samenleving: voorwaarde en noodzaak voor christe lijk onderwijs'. De vergadering begint om 19.45 uur. Drie maanden voor Aardenburger in hoger beroep voor fataal ongeluk DEN HAAG Het Haagse gerechts hof heeft in hoger beroep de 54-jarige K. de K. uit Aardenburg veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf en voorwaardelijk negen maanden in trekking van het rijbewijs met proef tijd van twee jaar, wegens veroorza ken van de dood van vier personen bij een door hem veroorzaakte bot-- sing op het kruispunt van de Kleine Boomweg-en de Molenweg te Sint- Kruis. Met de door hem bestuurde vrachtau- ito verleende verdachte geen voorrang aan de bestuurder van een personen auto, zodat een botsing volgde, waar bij de vier inzittenden uit één familie om het leven kwamen Verdachte was met vrijwel onverminderde snelheid de voorrangskruising overgestoken. De rechtbank te Middelburg had zes weken gevangenisstraf en een jaar intrekking van het rijbewijs opgelegd. De procureur-generaal bij het hof had evenals de officier te Middelburg, drie maanden gevangenisstraf en een jaar ;intrekking rijbewijs gevorderd i glaasje boerenjongens op de beurs 'Ondernemen 2000' in de Sasse SAS VAN GENT Goed onderne merschap is de weg om uit het diepe dal van de economische re cessie te klauteren. Dat zei burge meester drs W. R. V. Dusarduijn van Sas van Gent woensdagmid dag bij de opening van de vakbeurs 'Ondernemen 2000' in de Vlaande- renhal in Sas van Gent, De beurs loopt tot en met vrijdag. Directeur Johan Robesin van het organiserende bureau Internationa le Publiciteitsdiensten (IPD) in Ter- neuzen zei dat het opzetten van een beurs vandaag de dag bepaald geen sinecure meer is. zowel voor de organisatie als voor de deelnemen de bedrijven'. Hij stelde vast dat in tegenstelling tot eerdere vakbeur zen zijn bedrijf nu hard acquisitie had moeten bedrijven om deelne mers te krijgen ..Maar vele bedrij ven zijn toch nog steeds overtuigd dat ze aan de weg moeten timmeren om hun produkten te promoten". De beurs in de Vlaanderenhal is kleinschalig van opzet, maar met een grote verscheidenheid aan branches De deelnemende bedrijven hebben er vooral belang'bij zich te presente ren in de industriële driehoek Vlis- singen-Antwerpen-Zeebrugge De beurs is dagelijk geopend van 14.00 tot 21.00 uur De Flakkeese spuisluis werd woensdag voor de tweede keer op volle capaciteit beproefd RAAD BEDRIJFSONTWIKKELING: GOES „Hè agrarische vrouw, is de coöperatie ook van jou?". Dat is het thema van een studiedag die de agrarische commissies van de Ne derlandse bond van plattelands vrouwen en de christelijke platte landsvrouwenbond en de werk groep vrouwen in het agrarisch jongerenwerk gaan houden. Plaats van handeling: dienstencen trum de Vroone in Kapellc, op dinsdag 25 oktober, aanvang 10.00 Er worden inleidingen gehouden door J. Akkermans. secretaris van het coöperatief contactcentrum, over het functioneren van de land en tuinbouwcooperaties; H van der Maas. boer en bestuurder standsor ganisatie. over de praktische kijk op coöperaties en de particuliere handen, I Duit, medewerkster na tionale coöperatieve raad voor land- en tuinbouw, over de moge lijkheden voor de vrouw in de coö peratie, H. Zandbergen-Borren. boerin, over de bewustwording van de vrouw ten aanzien van de coöpe ratie. Naar aanleiding van uitspra ken van de inleiders zullen in groe pen vragen opgesteld worden, die het forum - gevormd door de inlei ders - zal beantwoorden. GOES De ontwikkeling van de dierlijke sectoren in de Zeeuwse landbouw blijft sterk achter bij de landelijke situatie. Met name ten aanzien van de twee andere zuidelij ke provincies is er sprake van een duidelijke achterstand. En dal, ter wijl een vorm van intensieve veehou derij op het (kleinere) akkerbouwbe drijf een waardevolle aanvulling kan betekenen en bovendien een zinvolle bijdrage aan de mestvoorziening le vert. De provinciale raad voor de bedrijfsontwikkeling in de landbouw in Zeeland heeft dit geconstateerd naar aanleiding van enkele rappor ten over melkveehouderij, vlceshou- TEST VAN CONSUMENTENBOND: derij, pluimveehouderij en varkens houderij. Over de melkveehouderij kan worden vastgesteld dat de melkgift per dier zich op een gunstig niveau beweegt. De veestapel is echter niet toegeno men en het aantal ligboxenstallen is naar verhouding zeer beperkt geble ven. Zeeland is ook de provincie met de verhoudingsgewijs grootste afna me in het aantal bedrijven met rund en melkvee en in de oppervlakte grasland. Ter vergelijking in Noord- Brabant zijn er ruim 4700 ligboxen stallen; in Limburg bijna 1000 en in Zeeland 100. In die stallen verblijven in Brabant bijna 319 000 koeien, in Limburg ruim 61.000 en in Zeeland bijna 6900 In de ligboxenstallen is ongeveer 40 van de Zeeuwse melk veestapel gehuisvest In de vleesveehouderij staat Zeeland met 8.49, van het jongvee voor de mesterij landelijk op de vijfde plaats Volgens deskundigen biedt het hou den van vleesstieren goede mogelijk heden voor vergroting van het ar beidsinkomen op een akkerbouwbe drijf waar arbeid over is Het is wel een tak van veehouderij waarvoor veel vakmanschap een vereiste is. Afgezet tegen landelijke cijfers, nam de leg- pluimveehouderij in Zeeland af tot 2,5 9, van het totaal. Bij de slachtkui- kens daalde het Zeeuwse aandeel tot 0.2 9, In de provincie waren er in 1982 ruim 1.1 miljoen legkippen en ruim 91.000 slachtkuikens Daarbij zijn (leg-opfok-slachtkuikenbedrijven) ruim 100 bedrijven betrokken. De deskundigen vinden dat de pluimvee houderij goed bij de werkzaamheden op het akkerbouwbedrijf is in te pas sen en een vrij constante arbeid ien lichte werkzaamheden) vraagt. Klei nere akkerbouwbedrijven kunnen er door in stand blijven. Varkensstapel De omvang van de varkensstapel in Zeerland is klein: 67.000 stuks, tegen landelijk 10,2 miljoen (599 tegen 38.652 bedrijven). De laatste jaren is het aantal bedrijven met varkens behoorlijk gedaald, het aantal dieren bleef ongeveer gelijk. Met name de kleine varkenshouders zijn gestopt. Er is in de provincie een goede moge lijkheid voor uitbreiding in de var kenshouderij (en dan met name de mesterij). Deze tak past wat arbeid betreft, het beste bij de veehouderij. Het zal wél noodzakelijk zijn de negatieve instelling jegens de vere deling te veranderen, terwijl de op slag van mest aan strenge regels gebonden moet worden. Rokken en pantalons met perfect bijpassende JAEGER Bonneterie in een overweldigende heus Gortstraat 32-34 - Middelburg Telefoon 01180-13508 DONDERDAG KOOPAVOND MIDDELBURG - De Middelburgse loco-burgemeester II. Gillissen vindt het wenselijk dat er in de Zeeuwse hoofdstad toeristenbelasting wordt ingevoerd. „Ik denk niet dat dat onredelijk zou zijn", zei Gillissen woensdagmiddag in de bus van de Consumentenbond op de Markt. In die bus werd hem het rapport 'Test uw plaats' van de bond overhandigd door voorlichter Ago Salverda. Plaatselijke en regionale afdelingen van de Consumentenbond zijn de af gelopen maanden bezig geweest met het verzamelen van gegevens over het woon- en leefklimaat in tien steden in Nederland waaronder Middelburg. Deze steden worden deze en volgende week bezocht door de Consumenten bondbus Aan het eind van zo'n be zoekdag wordt een rapport met de resultaten van het onderzoek in de desbetreffende plaats, overhandigd aan een vertegenwoordiger van het dagelijks bestuur van deze gemeente Uil de test in Middelburg blijkt dat de Zeeuwse hoofdstad in grote lijnen goedkoop is voor zijn inwoners Daar staat echter tegenover dat het prijspeil van de levensmiddelen aan de hoge kant is, in vergelijking met andere geteste' gemeenten. De sa menstellers van het rapport conclude ren dat het ophalen van het huisvuil en de electriciteitstarieven tamelijk goedkoop, respectievelijk laag zijn Over de informatie die de Consumen tenbond in Middelburg kreeg over de onroerend goedbelasting, zijn de sa menstellers van het rapport minder tevreden Zij schrijven hierover: „De gemeente kon ons over de tarieven voor de onroerend goedbelasting slechts gebrekkige informatie ver strekken Op grond van deze informa tie krijgen wij de indruk dat de druk van deze belasting nogal hoog is. Bovendien staat vast dat de heffing voor eigenaren van woningen het wet telijke plafond al heeft .bereikt,, zodat eventuele verdere verhogingen vooral op de schouders van de huurders (de gebruikersi terecht zullen komen". De heer Gillissen beaamde dat giste ren ook „Maar het geld moet toch ergens vandaan koinen" zei hij „Het vervelende is dat de inwoners, en dat is ergens wel logisch, altijd de ge meente de schuld geven Maar wij kunnen er ook niets aan doen. De rijksoverheid verstrekt ons steeds minder financiéle middelen en de in woners verwaenten toch dat het ni veau van de diverse voorzieningen op het huidige peil gehandhaafd blijft. En dan moet je het benodigde geld ergens anders vandaan zien te peute ren" De Consumentenbond behandelde tal van onderwerpen zoals: openingstij den gemeentelijke diensten, groen voorzieningen. kinderspeelplaatsen, winkel- en verkeersvoorziemngen, openbaar vervoer, telefooncellen, ge meentereiniging. huisvesting, gezond heidszorg, milieu, veiligheid, banken, reisbureaus, tarieven rijscholen, cul turele voorzieningen en benzineprij- Enquête De aanleiding tot de test was een telefonische enquete onder leden van de Consumentebond. Ago Salverda: „Die ging over prijzen. Daaruit bleek dat zestig procent van de klachten die demensen uitten, de gemeentelij ke tarieven betroffen. Toen hebben we daarna besloten om de 'test uw plaats'actie te beginnen. Eerst heb ben we in de tien steden zo'n duizend inwoners een enquêteformulier ge stuurd. Wat Middelburg betreft kre gen wc er 280 ingevuld terug. Dat is geen slechte score. De gegevens uit deze schriftelijke enquete en een klein aanvullend onderzoekje ter plaatse zorgen tenslotte voor de eind- conslusies in het woensdag overhan digde rapport". Nog enkele voorbeelden uit dat rap port: in Middelburg liggen de benzine prijzen relatief laag in vergelijking met andere gemeenten; 23 procent van de Middelburgsers is tamelijk ontevreden over het onderhoud en de vervuiling van parken en andere groenvoorzieningen Met name de hondepoep wordt daarbij genoemd. De heer Gillissen hierover: „Wat dat betreft staan we als gemeente voor een haast onmogelijke taak We kun nen niet meer mensen aannemen om de boel op te ruimen Je zit ook met het milieu in sommige straten staat het onkruid een meter hoog. de hon- i ADVERTENTIE i den doen ook in zo'n bosje hun be hoefte. De enige remedie is dan spui ten met vergif waardoor het onkruid verdwijnt Maar dat wordt ook weer moeilijk omdat je dan het milieu vervuilt". Wat de huisvesting betreft springt Middelburg er. volgens het rapport, gunstig uit ten opzichte van andere onderzochte gemeentes de Zeeuwse hoofdstad telt slechts twintig zeer urgente woningzoekenden. Ook de voorlichting van de gemeentelijke dienst wordt positief beoordeeld- Kri tiek wordt geuit op de parkeermoge- lijkheden. de rijschooltarieven zijn vrij hoog en er is een opmerkelijk verschil in de prijzen voor vakantie reizen. Uit het rapport blijkt dat voor eenzelfde reis de pnjs uiteenliep van 515 tot 988 - Er wordt geheimge houden bij welke reisbureaus zich dit enorme prijsverschil voordeed. Middelburg s loco-burgemeester H Gillissen ih ontvatigt voor de bus van de Consumentenbond het rapport 'Test uw plaats' van Consumentenbond- voorlichter Ago Salverda. Het is ook de Consumentebond niet ontgaan dat de culturele voorzienin gen in Middelburg op een laag pitje slaan. De enige (echte) bioscoop werd in mei gesloten. Ook de schouwburg wordt niet massaal bezocht. De con clusie uit het rapport luidt dan ook: „Vijfennegentig procent van de Mid delburgers gaat zelden of nooit naar de schouwburg. Het bioscoopleven is sinds kort beperkt tot hel etablisse ment dat onder de voldoende zeggen de naam 'Eros' opereert. Geen won der dat het filmbezoek in de Zeeuwse hoofdstad tot een absoluut minimum is ingeschrompeld". aldus de Consu mentenbond. Loco-burgemeester Gillissen zegde de vertegenwooridgers van de Consu mentenbond toe dat hij het rapport kritisch zou zien We zullen die din gen uit het rapport halen die ons van belang lijken en we zullen bekijken of we er ook iets aan kunnen doen" En dat is precies wat de Consumenten bond met het rapport beoogt In het voorwoord schrijft directeur D Wes tendorp „Ik hoop dat de burgers, hun vertegenwoordigers en hun bestuur ders. dit rapport zullen aangrijpen om te werken aan verbeteringen waar die gewenst of noodzakelijk zijn geble ken Wie economische zaken een hoofdrol laat spelen bij de aanschaf van een occasion, komt tot de volgende conclusies: een volledige exploitatiekosten vergelijking valt steevast uit in het voordeel van een Mercedes-Benz Ster-occasion bij alle kostprijscalculaties blijkt een Mercedes-Benz Ster-occasion zeer "voordelig" t.o.v. aanmerkelijk goedkopere wagens. Voor de pnjs van een middenklasser rijdt u een topklassen Alleen bi| de officiële Mercedes-Benz dealer. I 19 DONDERDAG 29 SEPTEMBER 1983

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 17