RAKETTEN OP STAP MET Overleg in Genève vooral slag om de publieke opinie Bisschoppensynode over verzoening en boete ECHT LEDER WOENSDAG 28 SEPTEMBER 1983 PZC/binnen-buitenland 6 :<»n' nd( bijn HERENSCHOEN HERENSCHOEN MOLIERE MOCASSIN WANDELSCHOEN LAARSJE TRIMSCHOEN MOONBOOT MEiSJESSCHOEN STAPPER nen. maakt zich vooral ongerust over de plaatsing van de Pershings die in een minuut of vijf Russisch grondge bied kunnen bereiken. De kruisraket ten doen daar veel langer over Min der Pershmgs betekenen minder drei ging. Binnen het raam van een wapen- vermindermgsakkoord hebben de VS nu toegezegd ook te zullen snijden in het aantal Pershings en niet alleen minder kruisraketten te plaatsen. wapens maar tonen zich wel bereid een deel daarvan dan binnen de eigen grenzen te houden, waar zij gegeven hun bereik hoogstens in de richting van Centraal-Amerika bruikbaar zou den kunnen zijn. In feite betekent dit dat de wapens moeten worden opge slagen. want geen VS-regering zal willen verklaren dat zij Midden-Ame- rika met kernwapens onder schot houdt. De Amerikanen zeggen nu ook vlieg tuigen in hun onderhandelingspakket te zullen opnemen. De Russen hebben daarop allang aangedrongen; de VS wilden er pas over spreken wanneer de kwestie van de raketten zou zijn opgelost. Het is nog helemaal ondui delijk welke vliegtuigen in de onder handelingen zullen worden betrokken en het is ook met zeker bij welke onderhandelingen die over de mid den-afstandswapens of die over de intercontinentale raketten zij moeten worden ondergebracht De Russen hebben de Amerikaanse voorstellen inmiddels al verworpen. Zij betogen dat de Engelse en Franse raketten met de bestaande oude Pers- hing I al een evenwicht bewerkstelli gen. Als de nieuwe Pershing in plaats komt van de oude. zegt Moskou in het nadeel te raken en dreigt met verdere versterking van zijn al enorm opge- mobiliseren om plaatsing te vermij den. Het politieke tumult daarover zal versterven na verloop van tijd en dan heeft de Sowjet-Unie in feite z'n eerste verlies geboekt. De Russen hebben nu 351 van de gevreesde SS-20-raketten. Daarvan zijn er 243 op Europa gericht en 108 naar Azie. Voorheen wilden de VS evenveel raketten in Europa posteren als het Russische totaal de Ameri kanen willen nu nog steeds evenveel Reagan heeft eveneens gezegd te wil len overwegen of voor de Europese raketten wellicht een andere verhou ding kan worden gevonden in de aantallen Pershing-II en kruisraket ten: die is nu 108 tegen 464 te samen vormend het heilige getal van 572, dat de NAVO in 1979 voornamelijk op grond van politieke gegevens in eigen kring heeft bedacht. De Sowjet-Unie, zeggen de Amerika Bondsrepubliek Is dat een concessie? Al voor Rcagans laatste aanbod was het duidelijk dat de binnenlandse politieke situatie in de (ndsrepubliek, het enige land waar Pershings komen te staan, niet zou toelaten alleen kruisraketten te schrappen omdat zodoende het Duit se gewicht in de NAVO-kernbewape- ning zou worden vergroot. MIDDELBURG Pottenbakkerssingel 12 gedane suggesties recht liet weder varen, werd het langzamerhand stil rondom de synodes. 'Door Hem ten Kortenaan In Rome begint morgen (donder dag) de zesde bisschoppensyno de: 209 bisschoppen en 12 religieu zen zullen zich een maandlang buigen over het onderwerp „ver zoening en boete in de zending van de kerk". De meesten van heil zijn afgevaardigd door hun plaatselij ke bisschoppenconferenties (voor Nederland neemt mgr. Moelier van Groningen deel), anderen (waaron der kardinaal Willebrands) zijn deelnemer uit hoofde van hun functie in de Romeinse curie, weer anderen zijn direct door de paus als deelnemers benoemd. De bisschoppensynode werd op 15 september 1965 ingesteld door paus Paulus VI, die daarmee ge volg gaf aan de wens van een groot aantal concilievaders Na het grote succes van het tweede Vatikaanse concilie, dat de collegialiteit van het kerkbestuur tussen paus en bisschoppen had benadrukt en er enkele jaren lang op indrukwek kende manier uitdrukking aan had gegeven, werd er gevraagd om een permanente voortzetting, een soort klein concilie, waarin paus en bis schoppen samen de kerk leiding zouden geven. Paulus VI. die op enkele beslissen de ogenblikken van het concilie al had getoond dat hij iedere wezenlij ke beperking van het pauselijk oppergezag door het bisschoppen college zou weerstaan, liet er van het begin af geen twijfel over be staan, dat de synode geen andere dan een raadgevende functie kon krijgen. In de praktijk betekende dit. dat de deelnemende bisschop pen vrijuit gelegenheid zouden krij gen om de in hun plaatselijke ker ken levende meningen naar voren te brengen, maar dat hun slotcon clusies geen enkele bindende kracht zouden hebben en slechts als vrijblijvende adviezen zouden worden beschouwd Lang bleven er illusies over be staan en toén de synode zich bezig hield met de functie en vorm van het ambt in de kerk, meenden priesterorganisaties als het Neder landse Septuagint er goed aan te doen van buitenaf druk uit te oefe nen door een soort 'parallel-syno des' te organiseren Maar toen hier van al weinig effect viel te constate ren in de synodediscussies en de eindconclusies na maandenlang stilzwijgen uitliepen op een pause lijk document dat aan geen van de Suggesties Het is de gewoonte, dat de bis schoppenconferenties na afloop van iedere synode worden uitgeno digd suggesties te doen over het onderwerp van de volgende bij eenkomst. De bedoeling is dat de paus uit de binnengekomen voorstellen er een uitkiest, dat het meest overeen komt met de wensen van het werel- depiskopaat, maar het was geen toeval dat paus Johannes Paulus II de synode van 1980 liet wijden aan het christelijk gezin. Het is een onderwerp dat hemzelf bijzonder bezighoudt en waarover hij nu al jaren spreekt op de algemene au diënties die hij iedere woensdag op het Sint Pietersplein geeft Het was toen vooral de Amerikaan se bisschop Joseph Bemardin. die op een van de synodevergaderin gen. in aanwezigheid van de paus, wees op de discrepantie tussen de officiële leer van de kerk inzake geboortenregeling en de praktijk van de pvergrote meerderheid van de Amerikaanse katholieken en hun clerus In het pauselijk document over het gezin dat na afloop van deze syno de werd gepubliceerd, was hiervan niets overgebleven en in zijn rede voeringen tot de Amerikaanse bis schoppen tijdens hun periodieke bezoek aan Rome verscherpte de paus onlangs het traditionele ker kelijke standpunt nog wat verder wie gebruik maakt van kunstmati ge middelen tot geboortebeper king. zo zei hij, stelt zich in plaats van de schepper en gedraagt zich in feite als godloochenaar. Klassieke geheel lederen herenschoen in vetermodel. Kleur bruin en zwart. Maat 39-47. 1 Heren enkel bootee in de ia kleuren bordoen zwart. Maat 40-46. (Sportieve naturel-kleurige herenschoen op stevige zool Maat 40-46. Hoorbieeht Ook het onderwerp van de komen de bisschoppensynode weerspie gelt een van de voornaamste pau selijke zorgen: het langzaam ver dwijnen. in het merendeel van de kerk, van de traditionele hoor bieeht. Wie tijdens een van de pauselijke bezoeken aan zijn vaderland getui ge is geweest van de dichte drom men die zich voor het Mariaheilig- dom van Czestochowa verdrongen voor de tientallen geimproviseerde biechtstoelen op het voorplein, kan zich deze pauselijke bezorgdheid voorstellen. De paus heeft priesters en gelovigen herhaaldelijk opge wekt tot een terugkeer tot de tradi tionele biechtpraktijk en zelf het voorbeeld gegeven door op Goede Vrijdag in de Sint Pieter en onlangs tijdens zijn bezoek aan Lourdes plaats te nemen in een biechtstoel en onder het flitslicht van fotogra fen biecht te horen Als de synode besluit de gebruike lijke orde van zaken te volgen, zal de eerste week worden gewijd aan algemene verklaringen van bis schoppen. meestal als uiting van de mening van de door hen vertegen woordigde conferenties Daarna splitst de vergadering zich op in een aantal taalgroepen, die het onderwerp van de synode informe ler uitdiepen, om tenslotte hun rapporten samen te voegen tot een aantal aanbevelingen aan de paus. die ze vervolgens al of niet kan gebruiken om er een eigen docu ment van te maken. Dc algemene inleiding zal a.s. vrij dag worden gehouden door kardi naal Carlo Maria Martini, aarts bisschop van Milaan, wereldbe- I Dames mocassin op hak in de kleuren zwart en blauw. Maat 36-41. (Sportieve wandelschoen in grijs en zwart. Soepel leer Maat 36-41. i Pump op modieuze slee- I hak. Kleur bordo en blauw. Maat 36-41. i Modieuze molière in de I kleuren grijs, naturel en zwart. Maat 40-46. U3SM 1 Suède meisjes laarsje op crêpe zool in de kleuren blauw, grijs, zwart en bordo. Mt 31-35 35.- Mt 36-41 39.- IZeer modieuze pump op slanke hak met suède plateau-garnering in div. kleuren. Maat 36-41. (Kort laarsje, hoog mode! Op slanke hak. In de kleuren wit, rood en zwart. Maat 36-41 1 Sportieve trimschoen in wit- j blauw en zwart-wit Soepele zool. Maat 30-45. Sportief geprijsd voor f25.- 1 De stoere 'Gepy' jongens im stapper in blauw of naturel Maat 29-34 of 35-40. Snow bootee. Warm ge voerd in blauw en rood Maat 20-28. (Meisjes 'college' schoen. Blauw en bordo, maat 30-35 29.- Maat 36-39 35. I Corduroy muil op sleehak In diverse kleuren. Maat 36-41 KardmaalJosefGlemp.de primaat roemd kenner van het nieuwe tes- van Polen, dinsdag bij zijn aan- tament en als leider van het groot- komst in Rome Achter hem kardi- ste diocees in de wereld op de naai Francisek Macharski, de v hoogte van de belangrijkste pasto- aartsbisschop van Krakow. rale problemen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 6