VS willen eind Nederlandse hulp opbouw Nicaragua PZCfi Agenten mogen niet schieten op vluchters Economische nachtmerrie' als Congres steun blijft weigeren Braks gekant tegen margarinebelasting STRIJDIG MET ISOLATIEPOGINGEN het weer Speelgoedbeurs W Reagan uit bezorgdheid over Suriname WOENSDAG 28 SEPTEMBER 1983 PZC/b'nnen-kuitenland JEW YORK (ANP) De Verenigde Staten zouden graag zien dat Nederland zijn hulp aan Jicaragua stopzet, Amerikaanse diplomaten hebben de laatste tijd bij diverse gelegenheden luidelijk laten blijken dat de Nederlandse wederopbouwhulp, 35 a 40 miljoen gulden per jaar, een doorbreking is van het Amerikaanse beleid om Nicaragua internationaal te isoleren, rot nu toe hebben zij echter niet met zo veel woorden gevraagd de hulp zonder meer af te ireken, aldus is van gezaghebbende zijde in New York vernomen. )e VS hebben, zoals bekend, hun andel met Nicaragua sterk vermin- ierd, en verzetten zich in mternatio- ale instellingen tegen het verstrek en van kredieten aan Managua. Ne erland heeft voor een periode van lier jaar een bedrag van 100 a 120 Biljoen gulden uitgetrokken voor we- enige staat in Midden-Amerika die die uit politieke overwegingen minder aanzienlijke Nederlandse hulp ont vangt. aanmerking lijken te komen voor structurele wederopbouwhulp. zou- Het verstrekken van structurele hulp den echter wel op grond van de zoge- aan Honduras, Guatemala en El Sal vador is gezien, de opinie over de in deze landen heersende regimes, poli tiek niet eenvoudig. In de herijkings- leropbouwhulp aan Nicaragua. De nola van ,je mlmster voor ontwikke- lulpverlening is thans in het derde Hngssamenwerking, Eegje Schoo. lar. Nicaragua is geen concentratie- wordt Midden-Amerika aangeduid als ind, een land waarop de Nederlandse zogenaamd aandachtsgebied, wat in mtwikkelingssamenwerking in het praktijk betekent dat landen als ijzonder is gericht, maar het is wel de OUD-TOPMAN SLAVENBURGS AANGEHOUDEN SOTTERDAM (ANP) De voormali- jtvoorzitter van de raad van bestuur tan Slavenburgs Bank in Rotterdam Credit Lyonnais), de 67-jarige mr. Slavenburg, is dinsdagmorgen in Botterdam aangehouden, nadat hij ach op verzoek bij de politie had (emeld. Slavenburg wordt verdacht van het feitelijk leiding geven aan valsheid in jeschrifte, gepleegd door werknemers de voormalige Slavenburgs Bank, a heeft officier van justitie mr. J. Schoonaard in Rotterdam dinsdag meegedeeld. Mr. P. Slavenburg ging ti mei 1982 met pensioen bij de bank. Mr P. Slavenburg, die tegenwoordig a Brussel woont, is de zoon van de irondlegger van Slavenburgs Bank. Thijs Slavenburg. Onlangs werd in iet kader van het onderzoek ook R. Slavenburg, voormalig lid van de raad ran het bestuur van de bank, aange- Êouden. ian op 06.35 op 21-25 Hoog water Woensdag 28 sept. flisstngen fcmeuzen hcrlkzee Hansweert I Jemeldinge t Kreekrak 05.11 193 05 36 215 06 37 147 06.29 227 08.58 174 06.59 202 07.30 175 Donderdag 29 sept., LK 21.05 Bhsingen 0555 171 pneuzen 06.19 194 Wfikzee 07 06 135 0001 171 00.28 182 00.56 142 01.00 199 01.09 160 0124 187 01.25 158 31 139 37 139 .46 157 .03 184 .05 157 28 165 .49 177 17 139 .16 195 26 157 .44 185 .45 158 Panama en Costa Rica Nederlandse ontwikkelingshulp zouden kunnen ontvangen. Noodhulp De drie Middenamerikaanse landen Belediging joodse godsdienst De rechtbank in Arnhem heeft dins dag twee redacteuren van het week blad 'De Bazuin' conform de eis ver oordeeld tot een geldboete van iede 750 gulden. De rechtbank meent, da beide redacteuren in een artikel met opzet beledigend hebben geschreven over de joodse godsdienst De rechters verwierpen het verweer van beide redacteuren, dat het artikel slechts antisemitische citaten bevat te. De redacteuren hadden zich vol gens de rechtbank van deze citaten in hun artikel moeten distantiëren. Fcersvooruitzichten van het KNMI voor onderdag tot en met zondag «I bewolking en mogelijk regen. Lagere tapcraturen. .Vog steeds staat hel weer geheel Ier de invloed van een hogedruk- nceitjSeWed dat nu al dagenlang de weers- ïtwtie controleert. Het blijft rustig xaar stralend zonnig wordt het e ee&eshsi niet Er zijn nogal wat wolken- partijen boven de Noordzee, Kanaal m Noord-Frankrijk aanwezig, die nel een zwakke zuidwestelijke boven- ironung de kustprovincies komen binnendrijven. Ook zijn er vannacht plaatselijk mistbanken ontslaan, die 'ch vrij lang kunnen handhaven De md komt uit het oosten en is zwak. k temperatuur in de middag wordt mgeveer 19 graden Vooruitzichten voor donderdag, rus- weer, vrij veel bewolking en moge- 'pk enige regen lind: oostelijk 1-3; zicht: slecht, tem- atuur kustwater: 16 gradenafwij king waterstanden geen afwijking, iximale goipioogte monding Scliel- 's vrijwel geen ZON EN MAAN september AMSTERDAM (GPD) De chip heeft 10 procent van de Nederland se speelgoedbranche veroverd. Dat betekent dat Nederlanders jaarlijks voor 75 miljoen gulden aan elektronisch speelgoed kopen. Het hele assortiment op het gebied van speelgoed en hobby-artikelen omvat circa 45.000 artikelen. De consument zal dit jaar voor het eerst een totaalindruk van dit aan bod kunnen opdoen op de speel goedbeurs die van 13 tot 16 oktober wordt gehouden in de Amsterdam se RAI. „Alles wat in het groot te koop is. is ook in het klein aanwe zig", aldus de heer P Boon. woord voerder van de Nederlandse speel- goedh andel. Op de beurs Speelgoed '83 wordt door hobbyisten een grote model spoorbaan gebouwd terwijl op een gecombineerd showemplacement treinen en banen van bekende fa brieken zijn verenigd. Voor de jeugd wordt er een kinderspeel plaats uit Lapland gebouwd. Ver der is er een speelgoedcarrousel uit Frankrijk en een grote dierentuin van pluche beesten uit Duitsland Vijf speelgoedmusea uit Deventer, Roden, Amstelveen, Rotterdam en Oosterhout hebben antieke pop pen en speelgoed toegezegd voor een expositie onder de titel „Zo speelden ze toen". Ook het speel goed van het jaar dat deze maand door de Stichting Goed Speelgoed is uitverkoren wordt op de beurs getoond. Tot de vele nieuwtjes op speelgoed- gebied behoort een belastingkan toor waaruit vlammen en rook vèr- schijnen. De importeur noemt het lachend „de wens van elke gezonde ondernemer". Een van de noviteiten die gepresenteerd werden tingkantoor met rookgenerator en vuurgloed. i brandend belas- naamde sector III noodhulp kunnen ontvangen Het onderscheid tussen structurele hulp en noodhulp behoeft niet zo groot te zijn Men kan twisten over de vraag of bijvoorbeeld een weg naar een ziekenhuis moet worden beschouwd als noodhulp of als struc turele hulp Met name Costa Rica, door velen beschouwd als het enige democrati sche land van Midden-Amerika, zou graag zien dal landen als Nederland en West-Duitsland dal ook door de Verenigde Staten zou zijn benaderd over zijn hulp aan Nicaragua hun economische samenwerking op voor San José gunstige voorwaarden in tensiveren. Nauwere economische sa menwerking mei West-Europa zou het voor Costa Rica gemakkelijker maken, de Amerikaanse aanbiedin gen ai'te slaan om in het noorden, het strategisch belangrijke gebied langs de grens met Nicaragua, wegen en bruggen te bouwen. NEW YORK/DEN HAAG (ANP) De Amerikaanse president Keagan heeft maandag in zijn rede voor de algeme ne vergadering van de Verenigde Naties Suriname genoemd als een van de gebieden in de wereld waar vrede en veiligheid worden bedreigd. De uitlating van de Reagan lijkt een nieuwe aanwijzing voor de grote zorg die Washington heeft over de ontwik kelingen in Suriname. De Amerikaan se president noemde Suriname toen hij sprak over een reeks conflictgebie den in de wereld Minister Van den Broek, die momenteel de VN-vergade- ring bijwoont, onthield zich tegenover het ANP van commentaar op de uitla tingen van Reagan over Suriname De voorzitter van de raad voor de Bevrijding van Suriname in Neder land, drs H. Chin a Sen, heeft dinsdag betreurd dat Suriname op boven staande wijze in het nieuws moet komen. De Surinaamse ambassadeur in Nederland H. Herrenberg. heeft laten weten het niet eens te zijn met de berichtgeving van het ANP over Reagans uitlatingen met betrekking tot Suriname. Volgens Herrenberg haalde de Amerikaanse president al leen een aantal conflicthaarden aan en werd daarbij ook Suriname ge noemd. maar heeft hij niet zijn be zorgdheid over dat land geuit CNV: alternatief van FNV niet te snel afwijzen MAASSLUIS (ANP) Het FNV-alter- natief voor de regeringsplannen moet een behoorlijke kans krijgen en daarom is het een slechte zaak dat met name het CDA de voorstellen van de FNV zo snel van de hand wijst. „Niet luisteren naar constructieve voorstellen staat gelijk aan verhar ding van het klimaat" Dat zei voorzit ter Harm van der Meulen van het CNV dinsdagavond op een ledenvergade ring in Maassluis. Het CNV kan in grote lijnen met het FNV-alternatief meegaan, vooral waar het gaat om een noodzakelijke verschuiving van bezuinigingen naar investeringen. Van der Meulen vindt het overigens wel onjuist dat de FNV de door de kabinet beoogde lastenverlichting voor het bedrijfsleven niet door wil laten gaan en in plaats daarvan de overheid zelf de investeringen wil la ten stimuleren. De FNV kan niet tegelijk uitspreken geen vertrouwen te hebben in het beleid van de rege ring en vervolgens verwachten dat de regering de investeringsimpulsen wel geeft, aldus de CNV-voorzitter Wat hem betreft zouden de werkgevers de lastenverlichting zelf moeten benut ten en met de vakbeweging moeten overleggen hoe de financiële armslag kan worden besteed aan de bestrij ding van de werkloosheid. UTRECHT Door het omslaan van een vrachtwagen met aanhanger stroomde de drank dinsdagmorgen rijkelijk over de weg op de RW 27 tussen Utrecht en Hilversum. UTRECHT (ANP) Een trekker met aanhanger is dinsdagmorgen op rijksweg 27 tussen Utrecht en Hilversum omgeslagen. De vracht wagencombinatie was geladen met verschillende soorten drank die rij kelijk over de weg stroomde. De politie moest enkele uren beide rijstroken sluiten Er ontstor.H°ri lange files, aldus een politiewoord voerder. Het verkeer in de richting Hilversum werd omgeleid via de A-2, Volgens de woordvoerder is de vrachtwagen, die twee dagen oud is. in een bocht gaan scharen cn ver volgens omgeslagen. Er deden zich geen persoonlijke ongevallen voor. Het ongeluk gebeurde volgens de politiewoordvoerder doordat de chauffeur met zijn vrachtauto met kratten bierflesjes een opstaande rand langs de weg raakte en daar door de macht over het stuur ver loor. Persoonlijke ongelukken de den zich niet voor. NIEUWE GEWEI.DSINSIRUC TIE 'Van onze parlementaire redactie/ DEN HAAG De ministers Korthals Altes (justitie) en Rietkerk (binnen landse zaken) hebben een gewijzigde geweldsinstructie voor de politie vastgesteld, waarin het gebruik van vuurwapens aan banden wordt ge legd. Binnenkort zullen zij een com missie instellen die het gebruik van geweld door de politie nader gaat bestuderen. Politie agenten mogen voortaan niet meer schieten op vluchtende gevan genen of terbeschikkinggestelden Op personen mag alleen worden gescho ten. als ze een ernstig misdrijf hebben gepleegd dat een grove aantasting van de rechtsorde betekent Als de identiteit bekend is, en enig uitstel van de aanhouding geen onaanvaard baar gevaar oplevert, is het gebruik van een vuurwapen taboe Ook in gevallen van ordeverstoring worden de schiet-mogelijkheden voor de politie beperkt Volgens de oude instructie mocht worden geschoten om menigten te verspreiden en om woelingen te beteugelen die een ern stige bedreiging vormden voor de openbare orde Nu mag het pistool slechts worden getrokken bij woelin gen die niet alleen de openbare orde. maar ook het leven van anderen be dreigen Alleen als hij daartoe op dracht krijgt van hogerhand mag een agent in zulke gevallen schieten. Van automatische vuurwapens mag de politie slechts gebruik maken wan neer er sprake is van .ogenblikkelijke wederrechtelijke aanranding van ei gen of' andersmans leven" In alle gevallen moeten politie-mensen het gebruik van geweld melden aan hun meerdere Als het gebruik van geweld heeft geleid tot verwondingen en als er vuurwapens zijn gebruikt, moet dat worden gerapporteerd aan de officier van justitie. Een woordvoerder van de Nederland se Politiebond 117.500 leden) zei dins dag dat zijn bond wel ingenomen is met de nieuwe bepalingen in de ge weldsinstructie maar hij vindt toch. dat het beter is de zaak fundamenteel aan te pakken dan zoals het nu ge beurt' een paar wijzigingen in de instructie Hij hoopt dat deze materie nel wettelijk wordt geregeld in de politiewet. Hij noemt de nieuwe in structie een verbetering omdat de politieman meer duidelijkheid krijgt. Ook de woordvoerder van de Algemé ne Christelijke Politiebond toonde zich tevreden BRUSSEL (ANP) Nederland ziet niets in de speciale belasting die de EG-commissie wil heffen op REAGAN EN REDE VOOR IMF EN WERELDBANK: WASHINGTON (DPA-UPI) - De Ame rikaanse president Reagan heeft hel Internationale Monetaire Fonds (IMF) en de Wereldbank dinsdag de steun van de Verenigde Staten toege zegd bij het oplossen van de interna tionale economische en financiële problemen en van de schuldencrisis van de ontwikkelingslanden. Hij deed dit in een toespraak aan het begin van de gezamenlijke jaarverga dering van de twee instellingen. Reagan maakte in zijn toespraak dui delijk onverkort vast te zullen houden aan de toezegging de bijdrage van de VS aan het IMF met 8,4 miljard dollar te zullen vergroten. Hij hekelde het verzet daartegen in het Amerikaanse Congres, zonder daarbij te vermelden dat de sterkste tegenstand komt van conservatieve Republikeinen, over net algemeen zijn trouwste aanhan gers. De president waarschuwde voor een wereldwijde „economische nachtmer rie" als het Congres niet akkoord gaat. Andere industrielanden zullen dan onvermijdelijk ook hun bijdragen beperken en uiteindelijk zal er een ingrijpende verstoring optreden van het internationale financiële en han delssysteem. Wat betreft de forse tekorten op de Amerikaanse begroting, een belang rijk punt van kritiek van andere wes terse landen, erkende Reagan dat die kapitaal onttrekken dat anders zou kunnen worden gebruikt voor investe ringen ter bevordering van de econo mische groei. Hij voegde er echter aan toe dat de inkomsten van de Ameri kaanse regering groter zijn dan was verwacht en dat er verdere verbete ring van de begrotingssituatie wordt vuuiiicii. De president maakte duide lijk er mets voor te voelen de huidige economische expansie in de VS in gevaar te brengen door een „kortzich tige poging de begrotingstekorten te verminderen via belastingverhoging" Tijdbom uiomische nood van de armste ontwikkelingslanden is een „tikken de tijdbom" en de rijkere landen kunnen de dreiging die daarvan uit gaat niet ernstig genoeg opvatten. Dat zei de president van de Wereld bank, A.W. Clausen, In bezielende woorden deed h(j een beroep op de industrielanden om duurzaam meer hulp te verlenen Nauwelijks verhuld verweet hij de rijke landen dat zij eigenlijk geen steun beschikbaar willen stellen Clausen bracht vooral de problemen van de 51 verst in ontwikkeling ach tergebleven landen onder de aan dacht Volgens hem ontbreekt het de internationale gemeenschap aan ech te politieke wil om nu. bij de eerste goede berichten over herstel van de wereldeconomie, initiatieven te ont wikkelen om de verbetering blijvend te maken, terwijl de instrumenten voorhanden zijn. Het gaat niet om liefdadigheid maar om een ingewikkeld vraagstuk van de hele wereld betreffende economi sche afhankelijkheid. Clausen zei echter te weigeren aan te nemen dat de rijke, machtige landen niet in staat zijn te herkennen waar hun eigen belang ligt en dal zij niet zouden kunnen meegaan met de argu menten van politieke, commerciële en veiligheidsaard voor uitbreiding van de hulp. plantaardige en dierlijke vetten en oliën, de margarinebelasting. Dat blijkt uit een commentaar dat ir. G. Braks, de Nederlandse minister van landbouw, dinsdag in Brussel heeft verschaft. Over andere recent in Brussel bekendgemaakte plannen van de commissie, namelijk om het vetgehalte in melk te verhogen heeft de Nederlandse minister een 'genuan ceerd oordeel'. De plannen van de EG-commissie voor het instellen van een 'margarine- belasting' passen m het totaal van haar voornemens om het Europese landbouwbeleid te hervormen Maar Braks zei dinsdag ernstig te twijfelen aan de mogelijkheid om met een 'margarinebelasting' de afeet van bo ter (die buiten de belasting blijft) te bevorderen. Braks vreest voorts dat als de belas ting (die ook voor geïmporteerde vet ten en oliën zal gelden) er komt. handelspolitieke conflicten met de Verenigde Staten en andere niet uit zullen blijven „Nederland heeft altijd dit standpunt ingenomen en het is niet gewijzigd". Tegen plannen van de EG-commissie om het vetgehalte van volle en half volle melk te verhogen heeft minister Braks minder bezwaren Wel vindt hij dat die zaak „eerlijk gepresenteerd moet worden" In een groot gedeelte van de EG is melk die voor volle melk wordt verkocht niet echt vol „Daar zit nog best ruimte in, in die zin dat als je volle melk presenteert die melk ook best echt vol kan zyn", aldus Braks Lening Finland Op 30 september kan worden ingeschreven op een tien jarige 9.5 pet obligatielening van f 100 min ten laste van de republiek Fin land De uitgiftekoers wordt uiterlijk op 29 september bekendgemaakt. De lening zal worden afgelost in vijfjaar lijkse termijnen vanaf 1989. Vervroeg de aflossing is niet toegestaan De storting is op 1 november, aldus de ABN. die de leiding heeft van het emissiesyndicaat. Hongerstaking Meer dan 1.000 gevangenen in de Turkse militaire Diyarbakir-gevangenïs zijn volgens de republikeinse advocatenvereni- ging sedert begin september in hon gerstaking Zij eisen afschaffing van foltering, verbetering van de medi sche verzorging en het waarborgen van hun recht op verdediging Directie K Scherphuis. W F de Pagter en F van de Velde. Hoofdredactie M P Dieleman en C. van der Maas BUREAUS Vlissingen: Walstraa; 56-60, 4381 EG Vlissin gen. tel (01184) 15144 Middelburg Markt 51, 4331 LK Middelburg, tel (01180) 27651 Goes: Grote Markt 2. 4461 AJ Goes tel (01100' 16140 Terneuzen Nieuwstraat 22. 4531 CW Terneuzen, tel (01150) 94457 Hulst Steenstraat 6. 4561 AS Hulst, tel, (01140) 14058. In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag t m vrij dag vanaf 19 00 uur: (011841 15144. Klachten bezorging Plaatselijke kantoren, maandag t/m vrijdag van 08.00-17 00 uur. 's Zaterdags van 09.00 tot 11.30 uur. - Telefoonnummers buiten kantooruren Expeditie. 101194) 511 Advertentie-afdeling (01186)1584. 's-Zaterdags (01184) 15144 van 09.00-11.30 uur Redactie <011841-14796. Overlijdens advertenties maandag- tm vrijdagavond' van 20.30 tot 22.00 uur (011841 15144 Zondag avond van 20 00 tot 22 00 uur Abonnementsprijzen. per kwartaal f 61.20, franco per post 72.-: per maand 21,-. losse nummers f 0.85 (alle bedragen in clusief 4 pet. btw Postrek nr 3754316, t.n.v PZC ab rek Middelburg Advertentietarieven 122 cent permm. minimumprijs per advertentie 18,30; ingezonden mededelingen 2'/? x tarief. Voor brieven bureau van dit blad. f 4,25 meer Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw. Giro 35 93 00. Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B V Middel burg

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 3