Bezwaren tegen recreatieve mogelijkheden in Schelphoek Kapelle wil chemisch afval tijdelijk opslaan Voor 't Duumpje wordt dit jaar een topjaar Trap op Kattendijkse dijk is bespreekbaar HET MEESTE VLEES ^%fe V0QR HET MINSTE GELD WISSEL BEVELANDEN WISSEL SCHOUWEN PZC/ streek AANGEWEZEN ALS COMPENSATIELOCATIE Herstel Tovaal WOENSDAG 28 SEPTEMBER 1983 HAAMSTEDE Ongeveer vijfenzeventig inwoners van Westerschouwen hebben ernstig bezwaar gemaakt tegen de in de gemeentelijke structuurschets aangewezen compensatie locatie nabij de Schelphoek, met name langs de Westerseweg. ten behoeve van het op stapel staande verbeteringsproces voor de bestaande kampeer- en caravanterreinen. De indieners van de bezwaarschriften wijzen erop dat het gebied tussen Kampweg en Westerseweg in het streekplan is aangegeven als 'agrarisch gebied met bijzondere landschappelijke betekenis'. Zij vinden dat het gezicht op duinen en bossages gehandhaafd moet blijven, in de geest van de aanwijzing tot beschermd natuurmonument. Verder wordt aangevoerd: de Kop van Schouwen is al zwaar overbelast. Leefbaarheid en woongenot worden reeds in grote mate overlast aangedaan. Het gemeentebestuur stelt daar te genover dat de compensatie-locatie Schelphoek. evenals de andere in de structuurschets aangewezen compen- GOES Na een matige competities tart heeft Tovaal tegen REL 2 wél goed gepresteerd. Na een overdonde rende start (4-0 door Jaap Nieuwen- huijze, 8-0 via André Verhoef) liep de Goese rugbyclub na een 8-3 stand dankzij Jaap Nieuwenhuijze en de conversie van René Markussc uit tot 14-3. Tovaal zakte wat terug en pas halver wege de tweede helft was de inspiratie weer wat terug. REL had wat terugge krabbeld tot 14-7. maar Han Wisse en Ad Buys bouwden de voorsprong uit tot 24-7 De moreel bij REL was geknakt en moeiteloos werd daarna de score opgevoerd tot de eindstand 40-7. B en w Tholen noemen aantal mogelijkheden 'baanlozenwerk' SINT-MAARTENSDIJK Graveren van herkenningstekens in fietsfra- mes, type- en stcncilwcrk voor ver enigingen, repareren van speelgoed voor peuterspeelzalen en kleuter scholen en assistentie bij kinder vakantiewerk. Dat zijn enkele activi teiten die haanlozen in de eigen ogen van b en vv van Tholen met behoud van uitkering zouden kunnen uitvoe ren. Voorwaarde is bij dergelijk vrij willigerswerk. zo meent het dage lijks bestuur van de gemeente, dat de haanlozen kennis en vaardigheden behouden of vergroten en dat de bezigheden niet concurrentieverval send mogen werken. In hoeverre dit soort vrijwilligerswerk kan worden ingevuld binnen het baanlozenproject. hangt in de eerste plaats af van de belangstelling bij de haanlozen zelf. De ervaring heeft in andere gemeenten geleerd dat het niet gemakkelijk is om op korte ter mijn goedlopende vrijwilligerswerk op poten te zetten. Dat kost meestal enkele jaren. B en w van Tholen schrijven dit in hun beantwoording van de vragen die vanuit de gemeen teraad naai' aanleiding van de begro ting 1984 zijn gesteld. Tv Goblin hield clubkampioenschap 'S-GRAVENPOLDER De tennis vereniging Goblin uit 's-Gravenpol- der hield voor de zesde maal het clubkampioenschap. Daarvoor be stond bijzonder veel belangstelling. Drie weken werd er om de titels gespeeld, waarna voorzitter K Kerst- ens de prijzen kon uitreiken. De uitslagen luiden. SENIOREN herenen kel 1 Ed Jooslen. 2 P.v.d Veer damesen- kel 1. R van de Linden. 2. C Overbeeke. mixed 1. E.Visser.P. de Koek; 2 M. Pie- tersK Kerstens, JUNIOREN: herenenkel: 1 Dvd.Heuvel, 2 A Schnoudt; damesen kei; 1. Ch vd. Heuvel; 2 S. van Schelven, mixed: 1 D en Ch vd. Heuvel; 2. Ch. Pellegrino.S van Schelven. ADSPIRAN- TEN- herenenkel 1 P Kodde 2 B Haver: damesenkel 1 Ester pierckx. 2. Jolanda Geertse satie-locaties, het resultaat is van een zorgvuldige planologische afweging, en dat in de gegeven situatie van de gemeente (Natuurmonumenti de ruimtelijke mogelijkheden voor com pensatie-locaties zeer beperkt zijn. Wil de gemeente tenminste in staat zijn de bestaande verblijfsrecreatieve functie in stand te houden en te verbeteren, dan is de beschikbaarheid Oud inwoner van Goes 50 jaar predikant ZEIST Ds. Jac. Verboom, emeritus predikant van de vrije evangelische gemeenten, wonende te Zeist, zal op 1 oktober 50 jaar predikant zijn. Ds Verboom werd 19 december 1908 te Goes geboren ep studeerde aan de Theologische School van V.E.G. te Apeldoorn. Hij werd in 1933 predikant te Franeker en stond vervolgens te Utrecht (1940), Den Haag (1948). Dor drecht (1954), Rotterdam 11969» en Zeist van 1974 tol aan zijn emeritaat 1 oktober 1978. Ds. Verboom was lange tijd docent aan de Th. School van de V.E.G. te Utrecht Ook was hij voorzitter van de V.E.G. Jeugdorganisatie en lid van het Comité van de Bond van V.E.G. van compensatie-locaties absoluut noodzakelijk, aldus b en w in hun advies omtrent de bezwaarschriften aan de gemeenteraad. Onmisbaar De structuurschets Westerschouwen zal worden vastgesteld in de raadsver gadering op vrijdag 7 oktober (aan vang 19.30 uur). In de structuurschets worden de hoofdlijnen van het gewen ste ruimtelijk beleid gegeven, waarbij de compensatie-locaties ten behoeve van kampeerterreinen worden aange merkt als een belangrijke en feitelijk onmisbare schakel. Volgens b en w blijkt uit de ingediende bezwaar schriften dat er hierover onduidelijk- HVKK uit Kapelle houdt internationale hengelwedstrijd KAPELLE De hengelsportvereni ging HVKK uit Kapelle houdt zater dag 22 oktober de 24ste internationale hengelwedstrijd. De .wedstrijd aan de Wiltedam bij Schore begint om 13.30 uur. Er wordt gevist in de Wester- schelde en de wedstrijd telt mee voor het Deltakampioenschap. Ook is er een verenigingswedstrijd. heden en misverstanden bestaan. In middels heeft het- college, zoals ge meld. één van de oorspronkelijk in de structuurschets opgenomen compen satie-locaties. de locatie Westen- schouwen laten vervallen. Wat betreft de Schelphoek vinden b en w dat een verblijfsrecreatieve ont wikkeling kan worden gemotiveerd, gelet op 'de recreatieve potenties van het gebied', in tegenstelling tot Burghsluis „Maar of de door de ge meente voorgestane recreatieve ont wikkeling er zal komen, is afhankelijk van de hierover in het kader van het beleidsplan Oosterschelde plaats vin dende verkenningen naar de toekom stige inrichting van de Schelphoek Mocht een recreatieve inrichting van de Schelphoek achterwege blijven dan zal er ook geen verblijfsrecreatie ve ontwikkeling kunnen plaats vin den. aldus b en w. Hobbyclub jeugd- en jongerenwerk Goes begint activiteiten GOES Zaterdag begint de hobby club van de Stichting jeugd- en jon gerenwerk Goes in de hobbyruimte van het wijkgebouw 'De Spinne' in de Goese Polder. De activiteiten worden georganiseerd door een werkgroep van de Stichting jeugd- en jongerenwerk Goes Vanaf die datum kan er weer iedere zater dagmorgen van 10.00 tot 12.00 uur geknutseld worden. Iedereen kan vol gens zijn eigen ideeen aan de slag gaan Ook bestaat de mogelijkheid om met bepaalde technieken bezig te zijn. zoals speelgoed van snoeihout, bloemenpers. brooddeegfiguren, boekbinden, kleien, poppen maken, figuurzagen, puzzels en mozaïeken. AANKOOP BUNKERKIST VOOR f6.000 Collecte KORTGENE De collecte voor het Koningin Wilhelminafonds heeft te Kortgene 2.026,55 opgebracht KAPELLE De gemeente Kapelle zal een bunkerkist voor de opslag van chemisch afval aanschaffen. Het ding, dat 6000 gulden moet kosten, is bedoeld als lijdelijke opslagruimte voor alle mogelijke soorten gevaar lijk chemisch afval, waar de bezitters A. M. Roest doet intrede in Borssele BORSSELE De heer A. M. Roest, kandidaat te Wateringen, die onlangs een beroep aannam naar de hervorm de gemeente Borssele en Driewegen, zal op zondag 2 oktober aldaar in het ambt worden gevestigd en intrede doen. De dienst wordt gehouden om 14.30 uur in de hervormde kerk te Borssele. De bevestiger is ds J. Visser uit 's-Gravenhage-Loosduinen. De heer Roest werd 26 september 1957 te Wateringen geboren. Hij bezocht het christelijk gymnasium Sorghvliet te 's-Gravenhage en studeerdp aan de RU. te Leiden. De predi kants vacatu re ontstond m februari 1981, toen ds. J. P Broeder naar streekgemeente Zuid-Limburg-Centrum vertrok NCVB Yerseke YERSEKE De NCVB afd. Yerseke hield de eerste vergadering van het nieuwe seizoen onder leiding van pre sidente mevr. Laban v. d Berge Mevr Balkenende-Sandee uit Kapelle hield een lezing over 'Als Christenvrouwen van de hele wereld samenkomen' YW- 3A. Tevens werd deze avond afscheid genomen van een bestuurslid en werd ?en ander bestuurslid welkom gehe len De volgende streekvergadenng is .voensdag 26 okt. geen raad mee weten. De opslagruim te is evenwel beperkt, maar het is dan ook niet de bedoeling dat de kist door, bijvoorbeeld, bedrijven ge bruikt gaat worden. Dat kwam ter sprake tijdens een gemeenteraads vergadering in Kapelle. De bunkerkist krijgt een vaste plek op het terrein van gemeentewerken en de verantwoording voor het gebruik er van zal dan ook bij de betreffende ambtenaren komen te liggen. Komt er iemand met materiaal dat opslag in de bunkerkist behoeft, dan is het aan de gemeente om te zorgen dat het spul later op een veilige manier ver werkt of afgevoerd wordt. De aankoop van de bunkerkist is slechts een post op een waslijst van materialen die de gemeente aan wil kopen. Het geld daarvoor 91.600) is afkomstig van posten uit de begroting van '83, die wel zijn opgevoerd maar niet gerealiseerd Zondig Bij de vaststelling van een wijziging van de IZA-regeling (een ziektekos tenregeling voor gemeentepersoneel) protesteerde de SGP-cr M. Waterman tegen het feit dat deze regeling ook voorzag in 'alternatieve samenle vingsvormen'. Hij betoogde dat zijn fractie ompogelijk akkoord kon gaan, omdat dit een erkenning voor déze 'zondige' samenlevingsvorm in zou houden. Waterman betreurde het dat de gemeente Kapelle deze samen levingsvorm erkende. De voorzitter burgemeester G. Huitsing zei daarop dat het er niet om ging of de gemeen te dit erkent of niet. Hij stelde dat alternatieve samenleving realiteit is en dat de gemeente geen oordeel dient uit te spreken over de samenle vingsvorm van het personeel. De PvdA-er A. C. van Overbeeke voegde daar nog aan toe dat het hem bijzonder tegen de borst stuitte elke keer weer de SGP-standpunten te horen verkondigen op een zijns in ziens belerende toon. „Het zou plezie rig zijn als u de woorden 'naar onze mening' eens in uw betogen zou voe gen. dat praat wel zo prettig", aldus Van Overbeeke. Als nieuw raadslid voor Gemeentebelangen werd P. A de Graag beedigd. Hij volgt de onlangs overleden M. Zuidwegt op DIJKGRAAF WEERLEGT GOESE UITLATING: GOES Met het waterschap Noord en Zuid-Beveland valt te praten over maatregelen om de Oosterschelde- dijk bij Kattcndijke beter begaan baar te maken. Een eenvoudige trap op de glooiing van de dijk om te voorkomen dat inwoners van het dorp zich aan de stenen bezeren wan neer ze het water willen bereiken, is zeker bespreekbaar. Dit verzekerde dijkgraaf G. de Jager dinsdag tijdens de algemene vergadering van hel waterschap. Hij reageerde daarmee op opmerkingen die burgemeester W. Blanken maandag tijdens een infor matie-avond in Kattendijke heeft ge maakt. De burgemeester zei dat het gemeen tebestuur deze zaak al eens met het waterschap heeft besproken, zonder dat dit tot resultaat leidde De Jager stelde evenwel dat het waterschap altijd bereid is om te praten als een dijk bij een dorp slecht begaanbaar ls. „Echter voorzieningen voor recreatiel gebruik zijn voor ons alleen aan de orde als de gemeente ze betaalt en als het geen schade aan de dijk tot gevolg heeft", zei hij. Volgens de dijkgraaf zijn op dit gebied dankzij goede con tacten tussen gemeenten en water- singen getroffen De Jager verzuchtte dat het meer voorkomt dat in zaken waarvoor in beginsel een ander bestuur verant woordelijk is. toch de zwarte piet naar het waterschap wordt geschoven. „Dit is met juist, dit is zelfs kwalijk", vond hij. „Laten we als bestuurders onze eigen verantwoordelijkheid dra gen en slechts iets afschuiven als na overleg blijkt dat een andere partij onwillig is. Dit kan terzake van ons waterschap niet worden gezegd". Fietspad De dijkgraaf had zich nog aan een andere mededeling van het college van burgemeester en wethouders maandag in Kattendijke gestoord. Dat betrof de opmerking van wethou der L de Leeuw dat een fietspad langs de Kattendijksedijk voorlopig niet in zicht is omdat de provincie en het waterschap niets voor de aanleg voe len en de gemeente er geen geld voor heeft. Volgens De Jager heeft de wet houder in een gesprek met het water schap beaamd dat het fietspad gelet op de beperkte aantallen fietsers in de nabije toekomst, niet hoeft te worden aangelegd GEMEENTE WISSENKERKE VERLEENDE HINDERWETVERGUNNINGEN Burgemeester en wethouders van Wissenkerke maken ingevolge het bepaalde in de wel algeme-- ne bepalingen bekend dat zij bij beschikking van 20 september 1983 een hinderwetvergunning heb ben verleend aan: 1 de heer L Koster voor het oprichten en in werking hebben van een slagerij op het per ceel plaatselijk bekend Westhavendijk 5 te Kamperland; 2. camping 'De Roompot' voor het uitbreiden van de inrichting met een recreatiecentrum met golfslagbad, pannekoekhuis en bar-resto op het perceel plaatselijk bekend Manapol- derseweg 1 te Kamperland De strekking van beide beschikkingen is aan aanvragers eén hinderwetvergunning te verlenen onder een aantal voorschriften De beschikkin gen liggen op de afdeling algemene zaken van de gemeentesecretarie te Wissenkerke ter inzage en wel van 28 september tot en met 28 oktober 1983 op werkdagen van 8.30-12 00 uur. alsmede de na afspraak (tel. 01107-1655, toestel 23) op dc dinsda gen 4, 11. 18 en 25 oktober 1983 van 18.00-21 00 uur. Beroep tegen deze beschikkingen kan worden ingesteld door: a de aanvragers; b. degenen die tegen de aanvraag om vergun ning tijdig bezwaren hebben Ingediend; c. de betrokken adviseurs; d. enige andere belanghebbende die aantoont dat hij redelijkerwijs met in staat is geweest eerder bezwaren in te brengen Het beroepschrift moet worden gericht aan H M de Koningin en worden ingediend binnen een maand na dagtekening van deze kennisgeving bij de Raad van State. Postbus 20019. 2500 EA 's-Gravenhage Zij die beroep instellen kunnen overeenkomstig artikel 60a van de wet op de Raad van State een verzoek doen om schorsing van de beschikking dan wel tot. het treffen van een voorlopige voorziening. Dit verzoek moet binnen bovenge noemde termijn worden gericht aan de voorzitter van de Afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State. Postbus 20019. 2500 EA 's-Gravenhage De beschikking wordt niet van kracht voordat op dat verzoek is beslist. Wissenkerke. 28 september 1983 Burgemeester en wethouders voornoemd. de burgemeester. P. Wisse de secretaris, H. van Stnen ZTi mm CD 2 O 0 1 Q) T3 C "U O c N O k_ N CU. "O Q) c C Q) Q) UI Q) 't Duumpje plaatste kortgeleden een waarschuwingsbord tegen het nuttigen van kokkels uit de Westerschelde. die teveel cadmium zouden bevatten. NATUURBESCHERMER THIJS KRAMER: ZUIDZANDE De verhouding tussen de West-Zeeuws-Vlaamse natuur beschermingsvereniging 't Duumpje en de Onstburgse raad is nog nooit echt goed geweest. Onlangs, tijdens een door 't Duumpje belegde informatieavond, lagen de natuurbeschermers en raadsleden weer eens met elkaar in de clinch. Onderwerp van discussie was de door een commissie van raadsleden samengestelde recreatienota. Een van de aanwezige raadsleden stelde dat 't Duumpje de grenzen voor de loeristen wilde sluiten. Een ander raadslid suggereerde dat 't Duumpje natuurge bieden wil afsluiten louter en alleen om er zelf van te kunnen genieten. „Allemaal vooroordelen", meent vendien de recreatienota op vele Thijs Kramer, voorzitter van de West-Zeeuws-Vlaamse natuurbe schermingsvereniging. De raadsle den reageren geïrriteerd omdat men punten te vaag. Thijs Kramer „Het in de nota ge- oppperde idee om drukke strandge- deelten af te wisselen met minder niet gewend is aan kritische opmer- drukke vinden we een goed idee. Op kingen, oppert Kramer. De voorzit ter van de West-Zeeuws-Vlaamse natuurbeschermingsvereniging stelt zich op het standpunt dat een zakelijke discussie over het gevoer- welke manier men dat wil doen blijft in het ongewisse". Dat laatste geldt ook voor de invulling van de 25 meter-zóne achter de op Delta hoogte te brengen dijken. „Een zóne de beleid de voorkeur verdient bo- met speciale voorzieningen voor de ven 'emotioneel gehakketak'. Daar om is hij erg blij met de uitnodiging van de commissie die de recreatie nota samenstelde om eens te ko men praten. De nota werd flink onder vuur geno men. De opstellers van de recreatie nota komen tot de conclusie dat de bestaande campingterreinen met ruim 33 hectare kunnen worden uitgebreid. De West-Zeeuws-Vlaam se natuurbeschermingsvereniging meent dat een dergelijke grote uit breiding nadelige effecten zal heb ben op de natuurgebieden, het land schap en het leefmilieu der streek- bewoners. Zwaar hikt men ook aan tegen de voorgenomen aanleg van een par keerterrein bij de Groese Duintjes. 't Duumpje meent dat daardoor de druk op dit kwetsbare gebied sterk zal toenemen. De natuurbeschermers vinden bo- recreant is op zich een prima idee. Niet duidelijk is hoe de rapport opstellers aankijken tegen de invul ling an die 25 meter-zóne. Dat is jammer". Vanaf haar oprichting, nu zeven jaar geleden, heeft 't Duumpje zich strijdbaar opgesteld. De actieve kern bestaat uit een man of 25. Thijs Kramer- „Dat relatief kleine aantal is de reden dat sommigen ons zien als een onbetekenende vereniging. Men vergeet dan gemakshalve dat we 450 leden hebben. En het leden tal groeit nog steeds. Negentienhon- derddrieentachtig wordt- in dat op zicht een topjaar. Tot nu toe hebben we al zeventig nieuwe leden inge schreven. Opzeggingen hebben we nog nooit gehad, voor ons een teken dat we op de goede weg zijn". Cadmium In tijden van economische terug gang krijgen de natuur en het mi lieu het extra zwaar te verduren. Het cadmium-problecm is daarvan een goed voorbeeld, vindt Kramer, Volgens een rapport van rijkswa terstaat wordt jaarlijks ruim 13.000 kilo cadmium geloosd op de Westerschelde. Niet alleen de in dustrie is verantwoordelijk voor deze cadmiumlozingen, ook de landbouw draagt haar 'steentje' bij. Kramer „Cadmium is een bijpro- dukt van kunstmest. Via het grond water komt het uiteindelijk in de Westerschelde terecht. Het pro bleem met cadmium is dat het een met afbreekbare stof is, die zich ophoopt in organismen" Cadmium heeft onder andere invloed op de vruchtbaarheid, zo is gebleken uit onderzoek. Thijs Kramer vindt dat de boeren, hoewel ze de veroorzakers zijn van de cadmiurn-vervuiling, daar niet al te zwaar op moeten worden aange keken. „De schuld ligt bij de kunst- mest-industrie die er het cadmium hoort uit te halen. Dat dit extra kosten met zich meebrengt spreekt voor zich Die prijs is het echter waard". Het gebruik van kunstmest heeft ook directe invloed op het leefmi lieu in de sloten, dat steeds meer wordt bedreigd. „In kunstmest al ten veel mineralen, die invloed heb ben op de algengroei in de sloten. Algen gebruiken nogal wat zuur stof, met, als gèvolg dat andere organismen, door zuurstofgebrek, afsterven. Je krijgt dan kraakhelder re sloten waar nauwelijks meer iets in leeft" GOES: Korte Kerkstraat 9. Openingstijden: di. t/m vr. van 8.30-18 uur Zaterdag van 8.30-16 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 28