eel waterschapsgeld voor verkaveling Yerseke Moer Gedeputeerde opent expositie elf eeuwen wonen in Vlissingen HUISDIEREN ZIEKENFONDS Raad Mariekerke blij met rioleringsplannen - PZC/Pro tESCHOT f3,25 EXTRA OMHOOG 'Ter Schorre' houdt symposium ouderenzorg 'Het gaat wat stroef, maar we komen er wel...' Dijkgraaf G de Jager zette alle zeilen bij om een aarzelende algemene ver gadering. in Goes bijeen, over de 'treep te trekken Hij had daarbij de nnd mee: niemand van de veelal igrarische hoofdingelanden durfde tcht 'nee' te zeggen tegen de ruilver- aveling. C. Dagevos en A. Dek merk- «i in dit verband op dat het water schap het zich niet kan permiteren een ruilverkaveling niet te steu- nen Een voorstel van hoofdingeland LLindenberg om de bijdrage van 1.5 Bijoen met aan een plafond te bin den. maar zonodig met de gebruikelij- le kostenstijgingen te vermeerderen, ïreeg weinig steun. Hij trok het uit- dndelijk (met instemming van voor atter H. Boer van de voorbereidings- tommissie. die op de publieke tribune at) in. Dijkgraaf De Jager noemde een ver kaveling van de Yerseke Moer - het laatste ongerepte stuk oudland in Zeeland - een operatie in een uitzon derlijk moeilijk gebied. Mede daar- is er naar verhouding een uit- londerlijk hoge bijdrage van het wa terschap nodig, terwijl ook nog eens de subsidie-situatie ten nadele van WOENSDAG 28 SEPTEMBER 1983 rovincie 15. GOES Het waterschap Noord- en Zuid-Beveland wil meebetalen aan de (eventuele) uitvoering van een ruilverkaveling in de Yerseke Moer. De algemene vergadering besloot dinsdag ten hoogste 1,5 miljoen gulden voor de waterbeheersing beschikbaar te stellen. Over een bijdrage in de wegenverbetering (bijna 9 ton) werd voorshands geen besluit genomen, in afwachting van de sanering van het wegenbeheer. Aan de medewerking verbond de algemene rergadering enkele nadrukkelijke voorwaarden: het bedrag van 1,5 miljoen mag niet worden overschreden; het ministerie van verkeer en waterstaat moet meebetalen aan een nieuw gemaal; het waterschap betaalt niet mee aan kosten die voor het natuurgebied in de Moer worden gemaakt. het waterschap veranderd is. De dijk graaf wees erop dat het waterschap 1,5 miljoen voor ongeveer 900 hectare cultuurgrond opbrengt (datzelfde be drag was nodig voor de verkaveling de Poel-Heinkenszand, maar toen wel voor ruim 6000 hectare). Zonder de kosten voor de wegen betekent het een extra geschot van 3.25 gulden per hectare (met wegen ruim 5 gulden). De Jager vertelde dat het dagelijks bestuur niet con amore instemde met de plannen van de voorbereidings commissie en de gevolgen ervan voor het waterschap. Er was een comp promis nodig om eensgezind naar de algemene vergadering te trekken. Hoofdingeland S. de Regt vond het bedrag voor het waterschap hoog. maar wilde desondanks instemmen. A. Priester wilde weten in hoeverre een uitspraak zijn schaduwen vooruit zou werpen naar komende verkavelin gen L Mesu vroeg zich af of een andere oplossing dan een ruilverkave ling - bijvoorbeeld een afwaterings plan - goedkoper kan zijn. Dek meen de dat het waterschap niet teveel barricades moet opwerpen door voor waarden in te bouwen, omdat anders de medewerking van het rijk in gevaar kan komen. De hoofdingelanden R. Boelman en M. van der Weele-Minder- houd tenslotte, hadden bezwaar tegen een brief die de plaatselijke voorberei dingscommissie aan de hoofdingelan den had gestuurd. „Het is onjuist dat de algemene vergadering benaderd wordt met stemmingmakende litera tuur". aldus Van der Weele. Dijkgraaf De Jager onderstreepte dat de houding van het waterschap niet bepalend is voor het al of niet door gaan van de ruilverkaveling. Het aan een maximum binden van het bedrag voor waterbeheersing zag hij niet als een probleem Wanneer er later on voorziene zaken opduiken, kan er altijd met het waterschapsbestuur ge praat worden over een aanpassing. De Jager betoogde dat het voordeel van de twijfel aan de kant van het water schap moet berusten. Gezworene J. Minderhoud herinner de eraan dat het niks nieuws is om voorwaarden aan het verlenen van bijdragen voor ruilverkavelingen te verbinden. Hij zei dat het rijk daar zélf bij de voorbereidingen voor een (eventuele) ruilverkaveling rondom Wolphaartsdijk mee begonnen is. Drie schapen uit weiland gestolen VLISSINGEN - Drie schapen met een waarde van ongeveer 200 gulden per ituk zijn tussen zondag en maandag, restolen uit een weiland, in de omge- ring van Nieuwlandseweg en Trekdijk ia Ritthem. Aangifte is gedaan door D. uit Vlissingen Nederlands voor buitenlanders n Middelburg MIDDELBURG - Het Vormingswerk Jong Volwassenen (VJV) in Middel burg (Latfjnse Schoolstraat 12) houdt slke maandagavond en dinsdagoch- lend een cursus Nederlands voor bui- fcnlanders. Tijdens het eerste deel ran de les wordt aandacht besteed aan het verstaan en spreken van het Nederlands. In het tweede gedeelte wordt in groepjes het lezen en schrij- (en onderwezen, 's Maandags begint ie cursus om half acht 's avonds; finsdags om half tien 's morgens. TERNEUZEN Het verpleeghuis 'Ter Schorre' in Terneuzen - dat tien jaar bestaat - houdt woensdag 5 okto ber een symposium over 'De extra- en intra murale samenwerking, gericht op de dienstver lening en zorg voor de ouder wordende mens' in het Zuidlandlheater. Op het programma staan inleidingen van. L. van der Meer. hoofd bejaardenbeleid van het ministerie van WVC over 'De wettelijke ka ders. nu en morgen, van het bejaardenbeleid', drs J. A van der Vlist, hoofd afdeling regionaal onderzoek van het Ne derlands Economisch Instituut in Rotterdam over de sociaal-econo mische aspecten van de voorziening in de be hoefte aan bejaarden huisvesting. F J. J Her mans. directeur ver pleegkundige zorg van de Provinciale Vereni ging Het Zeeuwse Kruis over de plaats van het kruiswerk anno '83. M. Rijkers Meinen. ad junct-directeur van de Federatie Landelijke Samenwerking Bejaar dentehuizen over 'Sa menwerking: voorwaar den. uitgangspunten en mogelijke resultaten', dra M Jacobs, weten schappelijk medewerker van het Instituut voor Ziekenhuiswetenschap pen in Utrecht over 'Zorg voor en door oude ren, theorie en praktijk' De bijeenkomst wordt besloten met een forum discussie onder leiding van mevrouw J. M. Dop- pegieter-Thiel. wethou der van Terneuzen voor onder meer het ouderen beleid en lid van de Pro vinciale Raad voor de Volksgezondheid Naast de inleiders hebben in het forum zitting, de huisarts H. D D Zuiderbaan uit Terneu zen en de verpleeghuis arts van 'Ter Schorre'. P. Coster 7,ij reageren op vragen uit de zaal. De bijeenkomst begint om 13.45 uur en wordt om streeks 17 15 uur beslo ten met een kort woord van R. C. van den Bosch, instellingsdirec- teur van 'Ter Schorre' Hij zal een nader initia tief aankondigen met betrekking tot gestruc tureerde regionale sa menwerking op het ge- oied van de ouderen- eorg. B en w Tholen: situatie camping 'De Striene' blijft onaanvaardbaar SINT-MAARTENSDIJK De situa tie op camping De Striene bij Scher- penisse is door het ontbreken van voldoende sanitaire voorzieningen en riolering nog steeds onaanvaard baar. Tussen de gemeente Tholen en de eigenaar van de camping is welis waar een contract gesloten over de tot stand te brengen verbeteringen, maar dat heeft nog niet tot resultaten geleid. Het dagelijks bestuur van de gemeente is van plan andermaal met de eigenaar te gaan praten. Blijven de noodzakelijke verbeteringen uit, dan zullen in overleg met de gemeen telijke commissie voor ruimtelijke ordening strenge maatregelen wor den genomen. Het college van burgemeester en wet houders deelt een en ander mee in antwoord op vragen die een speciale commissie vanuit de gemeenteraad naar aanleiding van de begroting voor 1984 heeft gesteld. Over de Striene is vier jaar geleden in de nota Verblijfs- recreatie Tholen opgemerkt dat deze camping doet denken aan een Augias stal. B en w hebben nu geconstateerd dat de camping als geheel ondanks verbeteringen die een aantal huisjes- eigenaren in de omgeving van hun eigendom hebben aangebracht nog steeds in een bedroevende staat ver keert Alle noodzakelijke sanitaire voorzieningen moeten nog worden ge troffen en ook riolering ontbreekt nog immer. Popgroep Chivy op festival itt Goes GOES - De Middelburgse popgroep Civy treedt zaterdag 1 oktober op in de 'Prins van Oranje' in Goes. Dat gebeurt tijdens het body-building fes tival. Van 19 tot 20 uur kunnen de aanwezigen kennismaken met de le den van de formatie. Daarna zullen tot circa 23.30 uur optredens worden verzorgd VOORAL GERICHT OP ONDERWIJS VLISSINGEN - „Vlissingen heeft veel itedeschoon in de binnenstad. Wie om zich heen kijkt kan de voorbeelden daarvan zien. Wie cch- niet weet dat in de gevel een btpaald patroon is gemaakt met bak- Hcon, die ziet het ook niet. Men kijkt wel, maar ziet niet. Daarvoor moet je iets herkennen". Dit zegt conservator C. Weber van het stedelijk museum Vlissingen, naar aanleiding van de expositie 'Wonen in Vlissingen', die lot en met 31 december is te zien in de tfgclzaal van het museum. De Zeeuwse gedeputeerde mr J. P. Boersma opent de tentoonstelling vrijdag om 11.00 uur. De tentoonstelling heeft als ondertitel De ontwikkeling van elf eeuwen Vlis- angs woonhuis' en is tot stand geko- len in onderlinge samenwerking tus sen het stedelijk museum, de gemeen- elijke archiefdienst. Secu Zeeland, de ;inger Ronald den Broeder en de ingse werkgroepen 'Lokale histo- en 'Kleine monumenten'. De ex- ïtie is niet alleen gericht op de ale bevolking en de recreant, maar en vooral op het middelbaar erwijs. Het is de bedoeling dat de sitie na 30 december 'reizend' rdt gemaakt, voor scholen en ande- R educatieve instellingen die eventu al ook een deel kunnen opvragen wanneer ze alleen zijn geïnteresseerd been bepaald aspect van het woon huis in Vlissingen. De tentoonstelling lestaat in totaal uit ongeveer veertig anelen. die zijn onderverdeeld in even periodes, van 900 tot ongeveer 940. Van elke periode worden vijf ispecten van het wonen behandeld, namelijk de ontwikkeling van de ar chitectuur de ontwikkeling in de con- «ructie de indeling en het interieur van het huis de stedebouwkundige mtwikkeling van Vlissingen en enke- e aspecten over de bewoners van de Woningen. De panelen bevatten tekst O illustraties Daarnaast zijn voor werpen uit het museum te zien als 'oorbeelden van hetgeen op de pane- en wordt verteld Ook wordt een catalogus verstrekt met dezelfde Sekst en illustraties als op de panelen, haar met daarnaast nog een extra Begeleidende tekst. Bescherming ■Zelden staat men lang stil bij de *ijze waarop men woont en hoe dat is ontstaan. De woning was en is een bescherming tegen het klimaat, maar ook een 'ihuis' voor de bewoners. Dc ontwikkeling van dc woning was niet alleen afhankelijk van het tech nisch mogelijke. Ook dc omgeving en de mensen die er in moesten wonen hebben invloed gehad op dc ontwik keling van het huis. Daarom is deze expositie ook een geschiedenis van Vlissingen. gezien vanuit de wo ning", aldus de initiafnemers voor deze tentoonstelling. De Vlissingse gemeente-archivaris C. Peters en de Vlissinger R. den Broe der die bijna is afgestudeerd aan de TH in Delft, kwamen begin dit jaar op het idee voor een dergelijke expositie Daarna ontstond volgens de organisa toren een heel netwerk van instellin gen en vrijwilligers, die hun medewer king wilden verlenen, zoals Nico Out van Secu-Zeeland. „Enkele jaren geleden zijn in het hele land veertien mensen aangesteld, om de samenwerking tussen de scholen in het secundair onderwijs en de culture le instellingen te bevorderen. Ik ben toen eerst 'aangehangen' bij de Zeeuwse Muziekschool, in juli 1981 en in maart 1982 bij het Zeeuws steun punt voor kunstzinnige vorming en volwassen educatie Men wast dat ik het een en ander had ondernomen, zoals in het museum van Hulst Met deze tentoonstelling richten wij ons vooral op het middelbaar onderwijs, maar ook de HTS heeft al belangstel ling getoond", vertelt Nico Out Aanvankelijk was het cle bedoeling van archivaris Peters en Ronald den Broeder een tentoonstelling te hou den over de architectuur van Vlissin gen. Dat is echter vervolgens uitge breid met aspecten van de bewoners. „Zij hebben van generatie op genera tie hun stempel gedrukt op het huis en die ontwikkeling gaal nog steeds door", aldus Den Broeder, die vol gend jaar hoopt af te studeren op een restauratieproject voor het voorma lige gasthuis aan de Hellebkrdier- straat. „Normaal kunnen dergelij'Y exposi ties alleen worden opgezet door de grote musea Door deze samenwer king van verschillende instellingen kan dit echter nu ook hier worden georganiseerd' aldus de heer Weber Nico Out zorgt voor de aanpassingen, zodat de expositie optimaal kan wor den gebruikt voor het onderwijs, eventueel zelfs op school Hij denkt daarbij ook aan een wandeling langs de verschillende panden, zodat de leerlingen de kenmerken zelf kunnen zien en herkennen, maar eventueel ook door middel van tekeningen vast leggen op papier „De leerlingen moe ten leren ontdekken wat er is te zien en dat ook begrijpen'zegt hij „Maar ook veel Vlissingcrs zullen na een bezoek aan deze tentoonstelling pas veel dingen herkennen van de huizen, waar zij dagelijks langs lo pen. terwijl ze er nauwelijks iets bijzonders in zien", aldus de heer Weber. Nel Boelaerts Ze ziet het helemaal zitten, de Goese Nel Boelaerts. Vanuit een nieuwe ééngezinswoning in de Goese Polder vertegenwoordigt ze sinds kort het Nationale Huisdieren Ziekenfonds: een ziektekostenverzekerings pakket voor kleine huisdieren. Het hoofdkantoor van de firma (de Onderlinge Waarborgmaatschappij Preventief WA) staat in het Overijs selse plaatsje Losser; directeur J. Rossink zwaait er de scepter. Nel is enthousiast over haar nieuwe baan. ze is free-lance agente voor Zeeland en is van mening dat een dergelijke verzekering voor de echte dierenliefhebbers een 'must' is. De Dierenbescherming laat echter niet zulke optimistische geluiden horen: de organisatie bekent 'zorgen te hebben' over de onderneming. Rossink ontdekte het 'gat in de markt tijdens een vakantie in Zwe den. Hij bemerkte dat daar 80 pro cent van de kleine huisdieren in een ziekenfondsachtige verzekering on dergebracht was. Terug in Neder land ging hij met de idee aan het werk en richtte een verzekeringsbe drijf op. De ondernemer liet zich inschrijven bij de Verzekeringska mer in Apeldoorn en riep een lande lijk netwerk van agenten in het leven.dat de polissen, via dieren artsen en dierenspeciaalwmkels, aan de eigenaren van honden en katten moest verkopen Tot zover de achtergrond van het Nationaal Huisdieren Ziekenfonds, verteld door Nel Boelaerts. Maar wat is het nu precies, dat zieken fonds voor huisdieren? Nel: „Een eigenaar van een kat of een hond kan bij ons voor een kleine honderd gulden per jaar zijn huisdier laten verzekeren tegen alle voorkomende ziektekosten, ongeacht de leeftijd van het beest Op het tijdstip waar op de verzekering wordt aangegaan moet het dier gezond zijn. anders kan het natuurlijk niet voor dat geld" Volgens haar worden alle kosten die voortvloeien uit ziekte, ongeval, opname in een speciale kliniek, operaties, medicijnen en nazorg door de polis gedekt minus 20 procent eigen risico). Andere ingrepen, die niet direct noodzake lijk zijn voor de gezondheid van de hond of de kat. vallen erbuiten Dit zijn bijvoorbeeld de verplichte inen tingen. de castraties en de sterilisa ties. Nel Boelaerts weet ook dat een en ander niet uniek is in Nederland Op het terrein van ziektekostenverze keringen voor katten en honden zijn grotere maatschappijen ook actief „Zij stellen echter een leeftijdsgrens en dat is voor veel diereneigenaren niet zo aantrekkelijk, omdat de meeste dieren als ze wat ouder worden pas gezondheidsproblemen gaan kennen", zegt de rayonagente Ze denkt tevens dat de premies bij de concurrenten hoger liggen In Zeeland kent het fonds, volgens Nel. zo n tweehonderd klanten: een be stand dat langzaam groeit. Het jon ge bedrijf is evenwel nog niet echt van de grond gekomen en worstelt dan ook met een 'bekendheidspro- bleem' „Een televisie-uitzending over het initiatief heeft dat wel wat verholpen, maar de meeste dieren artsen in Zeeland kijken de kat uit de boom. Het gaat wat stroef, maar we komen er wel", aldus Nel Boe laerts. Ze kan zich daar soms behoorlijk over opwinden, over dat 'voorzichti ge' van sommige dierendokters. ..Ze zullen toch ook wel eens meege maakt hebben dat mensen hun dier lieten afmaken omdat er geen geld was voor een dure operatie'' Dat gebeurt dagelijks in Nederland en is dat geen zonde'' Wij zijn er speciaal voor die mensen die voor het blok komen te staan als er duizend gul den op tafel moet komen voor een dierenoperatie" Nel bezoekt de die renartsen. legt hen de polis uit en vraagt vervolgens of het mogelijk is een poster van het Nationaal Huis dieren Ziekenfonds in de wachtka mer te hangen. Een welwillend arts krijgt dan tevens een stapel in schrijfformulieren die hij aan be langstellende klanten kan overhan digen Dierenpensions. asiels en speciaalzaken ziet de agente ook als toekomstig wervingsbureau Enkele Zuidbevelandse dieren artsen verklaren desgevraagd dat het heel normaal is dat dergelijke ondernemingen met een grote voor zichtigheid bekeken worden Geval len van verzekeringsdirecteuren, die de premies opstrijken en vervol gens op de Bahama s hun levensda gen slijten, zijn in het verleden voorgekomen, zeggen de heren. „We wallen met stellen dat dit met het Nationaal Huisdieren Ziekenfonds ook het geval zal zijn. Het bedrijf is per slot van rekening aangesloten bij de Verzekeringskamer en dat is toch ook niet niks. maar we willen gewoon wat meer duidelijkheid om trent het bedryf voordat we daar onze naam aan verbinden. Logisch toch? Het idee vinden we positief', aldus één van hen. De Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Dierenge- neeskunde (KNMVD) in Utrecht schaart zich achter de mening van de dierendokters. Gevraagd om het standpunt van de KNMVD inzake het Nationale Huisdieren Zieken fonds zegt functionaris M. Bosman: „De artsen hebben gelijk dat ze voorzichtig zijn. Wij staan ook zon der meer positief tegenover het idee van een dieren-ziektekosten- verzekering. maar het reilen en zeilen van de Onderlinge Waar borgmaatschappij Preventief WA is voor ons nog te ondoorzichtig om daar een gefundeerde mening over te hebben. We zullen moeten af wachten hoe zich dat in de toe komst ontwikkelt". De Nederlandse Vereniging tot Be scherming van Dieren stelt het wat scherper M van Zuuren. secretaris" van het hoofdbestuur en voorzitter van de Centrale Asielraad, ver klaart 'zorgen te hebben over de verzekeringsmaatschappij „Ze zijn. dan wel aangesloten bij de Verzeke ringskamer. maar dat zegt niet al-" les Er is ons niets bekend over", bijvoorbeeld de liquiditeit van het bedrijf. We willen eerst cijfers zien., voordat een gevoel van onbehagen, verdwijnt". Van Zuuren staaft zijn- mening op een recente studie van het KNMVD. die uitwees dat de minimumpremie voor een dergelijk verzekeringspakket toch zeker 150 a 200 gulden jaarlijks moet bedra gen En dat is. volgens Van Zuuren. dan nog gebaseerd op een non profit exploitatie en niet op een exploitatie door een winslmakende onderneming. „Het is me daarom een raadsel hoe die premie zo rela tief laag kan zijn Zakelijk gezien kan het bijna niet. de uitkeringen kunnen erdoor in gevaar komen. Rossink moet eerst maar eens met harde cijfers komen voordat de Die renbescherming volmondig ja zegt tegen het Nationale Huisdieren Zie kenfonds". stelt Van Zuuren. Cees Maas CAMPING WESTHOVE 'OP TIJD'AANGESLOTEN MELISKERKE Woordvoerders van de drie fracties igcmeentebelang. cda en sgp) in de gemeenteraad van Mariekerke toonden zich dinsdag avond zeer verheugd over dc toekom stige aansluiting op de gemeentelijke riolering van de camping Westhove. vijf mini-campings en 24 woningen in de kern Aagtekerke. Zonder moeite stelden zij de door b en w gevraagde 4 ton ter beschikking om het werk uit te voeren Burgemeester mr B van Putten deelde de raad mee dat het karwei onderhands zal worden aanbesteed en dat het streven er op is gericht camping Westhove in ïedei geval voor 1 april volgend jaar op de riolering te hebben aangesloten De burgemeester „In die periode begint het toeristenseizoen weer en het is zeer gewenst dat de grote camping in ieder geval hel afvalwater op de riole ring kan lozen" Zoals gemeld lijkt het bedrag van 4 ton aan de hoge kant. maar Marieker ke krijgt ruim 3 ton terug via de verfijningsregeling uit het gemeente fonds. Verder ontvangt de gemeente een totaalbedrag van 12.000 gulden van de eigenaren van de percelen die worden aangesloten Ten laste van de gemeente blijft dan ruim 80 000 gul den Ook het voorstel om de grond rond de Nederlands hervormde kerk aan de Kerkring in Grijpskcrke in erfpacht over te nemen haalde het moeiteloos. Het gaat om een perceel van 2.530 vierkante meter. De kerkvoogdij had steeds meer ifinancielei moeite met het onderhoud van het terrein. De gemeente zal nu dat onderhoud voor zijn rekening nemen. Inclusief de materiaalkosten komen de werk zaamheden ten koste van de gemeen te op een bedrag van 11.000 gulden. De drie fracties juichten het plan toe omdat de Kerkring dan eindelijk eens opgeknapt kan worden De heer W Meijers isgp» betreurde het dat de gemeente de grond niet ln zijn geheel van de kerkvoogdij kon overnemen, maar zoals gemeld is dat tegen de zin van de kerkvoogdij. Het terrein zal nu in ieder geval voor de eerstkomende 75 jaar door de gemeente in erfpacht worden overgenomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 25