Milieu-organisaties Willen fusie aangaan Z* Revisie van kleine fuiken veer Vlissingen-Breskens Energie Komitee wil honderd procent rookgasontzwaveling PZC/ provincie OK UITGIFTE NIEUW BLAD 'De nieuwe vereniging zal waakhond blijven' Den Berg Goes bereidt tweede fase van vernieuwbouw voor BEZWAARSCHRIFT PLAN KOLENCENTRALE I 12 WOENSDAG 28 SEPTEMBER 1983 13 <KK- M:: 11 t op ing- !G iOES De besturen van de neeo 'ereniging Milieuhygiëne eeland (VMZ) en de Stich- nens ing Zeeuws Coördinatieor- aan voor natuur-, land en milieubescher- Gifcing (ZCO) willen binnen een •rmijn van 1 a 2 jaar fuseren, r moet dan één nieuwe ver- niging ontstaan, waarvan wel personen als organisa- lid kunnen worden. Voor- itlopend op de fusie gaan MZ, ZCO en mogelijk ook de so tichting Het Zeeuwse Land- :hap vanaf 1984 een nieuw lilieublad uitgeven, met een ra a p activering en voorlichting erichte formule. De bladen ECKi Zeeuws Nieuws' en 'Gouden lelta' verdwijnen, ïer de fusie - die uiteraard alleen ■gaat als de leden en organisaties larmee akkoord gaan - hebben de sturen van de twee grote milieu- ganisaties afgelopen maanden ge- irekken gevoerd. Aanleiding was de rbezinning waar beide organisaties der voor zich mee bezig waren, van- ege interne zowel als externe rede- in. Binnen de organisaties is er de m (odzaak bestuurs- en redactieftinc- te vernieuwen en de achterban :ker bij de activiteiten te betrek- n. Naar buiten toe stelt de verschui- ng van politieke prioriteiten ten inste van ontwikkelingen die natuur milieu bedreigen, de particuliere iilieubescherming voor nieuwe uit- igingen. eide besturen zijn tenslotte tot de jnclusie gekomen dat VMZ en ZCO men sterker zullen staan dan apart, mdaar het voorstel tot fusie. De sturen hebben zich ook bezig ge- rnden met de wijze waarop de twee ïleibladen voortgezet moeten wor- n. Omdat de huidige Gouden Delta- dactie er vanaf volgend jaar mee opt, is een beslissing hierover nog najaar noodzakelijk. Dat geldt ouwens ook voor Zeeuws Nieuws, ïdat deelnemer het Zeeuws Biolo- >ch Museum, vanwege de samens- slting met het Zeeuws Museum, mee ophoudt. De deelnemersraad het Zeeuws Coördinatieorgaan espreekt donderdag 20 oktober de aorstellen van beide besturen en de MZ belegt op 1 november een leden- irgadering. Over deelname aan het leuwe milieublad zal het Zeeuws indschap in dezelfde periode beslis- n; het dagelijks bestuur van deze ichting staat erachter. lis torisc h gegroeid (bestaande situatie in de provincie historisch gegroeid en landelijk lien opvallend. Er is namelijk vrij- tl overal één provinciale milieufe- ratie. De Vereniging Milieuhygiëne eland werd in 1970 opgericht en houdt zich sedertdien bezig met de Coördinatieorgaan, milieuvervuiling. In 1972 bundelden veel natuurbeschermingsorganisa ties (en ook VMZ) zich in het Zeeuws zijn er steeds grensgebieden geweest, luto beschadigd ij IJzendijke ZENDIJKE Bij een aanrijding op jksweg 61 IJzendijke-Biervliet is nsdagmiddag omstreeks twee uur personenauto var. de Belg E. J. van irC. uit Ekeren zwaar beschadigd, an der C wilde op de rijksweg een actor met daarachter een hooibin- bestuurd door J. R. M. S. uit zendijke inhalen. Bij dat inhalen g Van der C. plotseling een tegenlig- r Hij remde af. maar niet voldoende reed achterop de hooibinder. nwoner Hansweert S angehouden OES De Gocse gemeentepolitie eft dinsdag de 27-jarige H. J. B. uit «nsweert aangehouden, op verden- »g van diverse overtredingen, De an had maandag bij een verkeers- nlróle een valse naam opgegeven, a zijn aanhouding, in de loop van nsdag, bleek B. geen rijbewijs te (bben en voor een bedrag van 170.- n boeteschulden te hebben, man is voor nader verhoor in het «se politiebureau ingesloten. ttuwsch Genootschap gemeentebestuur ■«(an Middelburg n 4 (zoeken Haarlem HDDELBURG - Leden van het Ko- nklijk Zeeuwsch Genootschap der Menschappen en een delegatie van at gemeentebestuur van Middelburg iken zaterdag 1 oktober een excur- naar Haarlem. Om 11 uur worden ontvangen in de Gravenzaal van t middeleeuwse deel van het stad- uls in Haarlem. Onder leiding van t bestuur van de Vrienden van de rote of Sint-Bavokerk in Haarlem Eglnt om kwart voor twaalf een ndleiding door deze kathedraal, tok wordt het Teylers museum be- cht. Et gezelschap vertrekt om kwart 'er zeven van het Hof van Tange in iddelburg. Om kwart voor acht wor- sn de deelnemers uit de Bevelanden 1 Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen 'opge- kt' op het tolplein van de Zeeland- ug. Op het parkeerterrein De Val an de deelnemers uit Noord-Zee- nd om acht uur aan boord van de ■s Ten zuiden van Schiphol wordt koffiepauze ingelast. GOES „De nieuwe vereniging zal een waakhond blijven. Zo'n functie is onmisbaar. De activitei ten van de overheid die gevolgen hebben voor natuur, landschap en milieu moeten kritisch gevolgd worden. Dat is in de besprekingen over een fusie trouwens niet eens ter discussie geweest. Zoiets is vanzelfsprekend". Dit stellen voorzitter J. Bannink van de Ver eniging Milieuhygiëne Zeeland (VMZ) en zijn collega dr ir H. van Oosten van de Slichting Zeeuws Coördinatieorgaan voor natuur-, landschaps- en milieubescherming (ZCO). Ze onderstrepen dat er van- daag-de-dag meer dan ooit aan dacht voor het milieu nodig is en mede daarom vinden de twee voorzitters het een goede zaak dat de koppen bij elkaar worden ge stoken. Bannink. sinds 1970 bestuurlijk bij de VMZ betrokken, vertelt dat het de laatste tijd ontzettend moeilijk is om actieve mensen te vinden die op de bres willen staan voor het milieu. „Dat is een probleem en het is erg jammer dat het zoveel moeite kost. Dat was in het midden van de jaren zeventig niet zo. Wellicht is er sprake van een soort verzadigings- verschijnsel". Van Oosten signa leert bij het ZCO een vergelijkbare situatie. „We hebben geconsta teerd dat we toch een moeizame band hadden met de achterban. We zijn veel meer op onszelf gaan draaien en dat is opjuist In het verleden hebben, we veel de over heid proberen te beïnvloeden en het contact met de achterban een beetje laten schieten. Dat is fout. het werk moet geworteld zijn in een actieve achterban". Professionalisering De ZCO-voorzitter wijst erop dat de afgelopen jaren binnen de parti culiere natuur- en milieubescher ming een zekere professionalise ring is opgetreden Je ziet dan dat waarop VMZ en ZCO samen actief te kunnen reageren op bedreigingen waren. Door goed overleg was dat van natuur en landschap. L'iteraard geen probleem. In de fusiegesprek- ken constateerden de besturen dat de grens tussen beider werkterrein steeds moeilijker viel aan te geven. Daarnaast waren er de ontwikkelin gen ten aanzien van het méér betrek ken van de achterban bij het werk en de moeilijkheden met betrekking tot de milieubladen. Momenteel is VMZ een vereniging en het ZCO een stichting Voor de nieu we natuur- en milieu-organisatie ver dient volgens de besturen de vereni- gingsvorm de voorkeur. Gezien de achtergrond van VMZ en ZCO moet het voor individuen, zowel als organi saties mogelijk zyn lid te worden. De wet staat dit bij verenigingen toe en bij stichtingen niet. Het stemrecht moet worden geregeld, aldus de be sturen. op basis van het aantal leden. De besturen stellen zich voor in maart'april 1984 het principebesluit tot fusering uitgewerkt voor te leggen aan ledenvergadering danwel deelne mersraad. In het najaar kunnen dan de definitie ve besluiten worden genomen, zodat per 1 januari 1985 de meuwe vereni ging een feit kan zijn. Dat tijdstip is voor de besturen overigens geen hals zaak; het mag later worden ae kennis van de gemiddelde vrij williger op het gebied van het mi lieu het niet haalt bij al die profes sionele mannen en dat is een bar rière die de mensen afschrikt". Hij voegt eraan toe dat ook de over heid in snel tempo milieu-kennis heeft binnengehaald. „Het hele ni veau van de discussie over milieu is derhalve veel professioneler gewor den". Van Oosten is er voorstander van dat de nieuwe vereniging, evenals het ZCO nu probeert, zich nadrukkelijk richt op de organisa ties in de regio. „De plaatselijke groepen moeten hun eigen belangen kunnen behar tigen. We moeten niet meer alles regelen vanaf een centraal bureau" Hij merkt op dat met name ook de educatieve kant meer aandacht moet krijgen Bannink vraagt zich af of de nieuw te vormen vereniging ook echt nieuw genoemd kan wor den. „De activiteiten worden sa mengevoegd en er komt een andere naam. De huidige namen zijn, in de goede zin van het woord, belast met 10 jaar verleden Maar we zullen niet alles afstoten. Het vol gen van het vergunningenbeleid, en dergelijke zullen we moeten blij ven doen. De druk is wel een beetje van de ketel af. Veel nieuwe indus triële dingen zijn niet meer te ver wachten. Maar nu dreigt de deregu lering en er moeten ook nog riool zuiveringsinstallaties gebouwd worden" De VMZ-voorzitter gaat ervan uit dat hij in de nieuwe vereniging geen voorzitter zal zijn. „Het is beter dat iemand komt die er fris tegenover staat. Ik wil nog we! als bestuurslid meedraaien" aldus Bannink. Ook ZCO-voorman Van Oosten ziet zichzelf niet op de voorzittersstoel van de gefuseerde organisatie teen naam is nog niet gekozen, maar voor de hand ligt Zeeuwse miliefederatie) zitten. Hij vertrekt volgend jaar maart bij het ZCO, omdat volgens de statuten zijn bestuurstermijn afloopt. Achterban H van Oosten De twee voorzitters hebben goede hoop dat de achterban instemt met de fusieplannen. Peilingen wezen uit dat er begrip is voor het samen gaan. In hoeverre het leden kost. moet worden afgewacht. Bannink: „Een aantal mensen is lid van de VMZ vanwege de Gouden Delta. Ik weet niet of die lid blijven, als het blad verdwijnt. Dat is moeilijk in te schatten". Van Oosten vestigt er de aandacht op dat beide besturen eenstemmig van mening zijn dat er een fusie moet komen. De be sprekingen verliepen ook in snel tempo; men kende elkaar en in het verleden waren er nooit ernstige meningsverschillen of een compe titiesfeer. Terugkijkend op de resultaten van 13 jaar milieu-activisme, consta teert Bannink dat er op veel fron ten meer openheid is gekomen. Hij gelooft dat de kritische houdeing van de VMZ jegens de overheid vruchten heeft afgeworpen, terwijl er sprake is van een grotere be wustwording. Van Oosten is het daarmee eens. Hij noemt het om buigen van een mentaliteit, in een milieuvriendelijker richting, erg be langrijk. Volgens hem wordt er dankzij de particuliere organisaties bij de overheden intern meer reke ning gehouden met de milieubelan gen. Van Oosten ziet het door het ZCO gewonnen kort geding over inpol dering van het schor bij Ritthem, als een keerpunt in de strijd om aandacht voor natuur, landschap en milieu. Bouw- en Houtbond- FNV district Goes bespreekt werkplan GOES De bouw- en houtbond FNV in het district Goes (dat omvat Zee land en Goeree-Overflakkee) zal in het seizoen 1983 84 vooral bezighou den met werkgelegenheid, herverde ling van werk. sociale zekerheid en versterking en verbreding van het kaderbestand, zowel in afdelingen als in bedrijven. Deze begrippen lopen als rode draden door het werkplan van de bond Het werkplan komt aan de orde tijdens een districtsvergadering, za terdag in de Prins van Oranje te Goes. Deze vergadering begintom 10.15 uur. Zeeuwse Landschap houdt excursies in Verdronken Land van Saeftinghe EMMAHAVEN De stichting Het Zeeuwse Landschap houdt de komen de maanden een aantal 'open' excur sies in het Verdronken Land van Saeftinghe. Het zijn excursies, waar aan men zich niet vooraf voor hoeft aan te melden. De duur van de wandeltocht is drie a vier uur. Het vertrek is vanaf Emma- haven in de gemeente Hulst. Er kun- nen gezien de aard van het terrein aan de excursies geen kinderen onder de tien jaar en mensen, die met al te gezond of slecht ter been zijn meedoen Kniehoge laarzen zijn aan te raden. De data en tijdstippen van de excursies zijn woensdag 12 okto ber 13.00 uur. woensdag 9 november V LISSINGEN - In het kadei Den Berg gezien vanuit de Ramusstraat. De barak en de verkrotte panden gaan plaatsmaken v waarin dertig pupillen worden ondergebracht. r woonhuizen GOES Het zwakzinnigeninter naat Den Berg in Goes rondt bin nenkort de plannen af voor de tweede fase van de vernieuwbouw. Het gaat om twee wooneenheden voor in totaal vier groepen bewo ners, een aantal therapieruimten en onderkomens voor de medische zorg, de staf alsmede de civiele en technische dienst. Voor een deel zal nieuwbouw worden toegepast. Ver der omvatten de plannen herverde ling en herinrichting van bestaan de ruimten. In het kader van de vernieuwbouw zullen twee zoge naamde buitenhuizen van Den Berg (het instituut telt thans 106 bewoners) worden opgeheven: dat aan de Bealrixlaan en dat aan de Thorbcckelaan. Den Berg ligt binnen het stadsver nieuwingsgebied Goes-Noord op een terrein dat wordt begrensd door de 's-Heer Hendrikskinderenstraat, de Stoofstraat. de Nieuwstraat en de Ramusstraat. Met de vernieuw bouw levert het instituut een bijdra ge aan de stadsvernieuwing De twee nieuwe wooneenheden zijn ge projecteerd aan weerszijden van de Ramusstraat. Op de ene hoek (aan de kant van de Nieuwstraat) gaan enkele verkrotte panden plaats ma ken voor een woonhuis dat is be stemd voor twee groepen van zeven wat oudere bewoners Op de andere hoek laan de 's-Heer Hendrikskin derenstraat) staat nu nog een ba rak. Die wordt opgeruimd, zodat er een pand kan worden gebouwd voor twee groepen van zes jongere pupil len Op de plaats van twee oude panden bijna op de hoek 's-Heer Hendriks kinderenstraat. Stoofstraat komt een activiteitencentrum te staan voor bewoners met een tamelijk hoog niveau. Zo'n centrum voor pupillen met een lager niveau wordt ingericht in een van de be staande ruimten aan de 's-Heer Hendrikskinderenstraat. In het voormalige koetshuis aan de Nieuwstraat komen voorzieningen voor het personeel, de onderne mingsraad en de oudercommissie. Verder staan een nieuw magazijn en een nieuwe keuken op stapel. Uitgangspunt bij Den Berg is voor zover de pupillen daartoe in staat zijn de zelfstandigheid van de verschillende woongroepen. Be halve de groepen met pupillen die erg veel verzorging nodig hebben, kunnen ze over een eigen keuken beschikken, waar begeleiders en be woners samen voor de maaltijden zorgen Een grote centrale ïnrich- tingskeuken heeft Den Berg dan ook niet nodig Het magazijn krijgt gedeeltelijk het karakter van een soort winkel, waar de groepen hun boodschappen kunnen doen Dat is evenwel met verplicht, want ook al weer in het kader van de zo groot mogelijke zelfstandigheid mogen de woongroepen het hen toegemeten budget op hun eigen manier beste den. Voorwaarde is alleen dat ze met hun geld uitkomen en voor de pupillen verantwoorde voeding op tafel zetten. Aan het begin van de jaren 70 had Den Berg nog grootse nieuwbouw- plannen voor een complex in de wijk Goese Polder Daarna heeft het er een tijd naar uitgezien dat het zwakzinnigenintemaat een depen dance zou worden van een dergelij ke instelling m Roosendaal, waarbij het aantal bedden ongeveer zou worden gehalveerd. Maar deze drei ging kon worden afgewend. De nieuwbouwplannen konden echter definitief het archief in Directeur L Senneker is er niet rouwig om. „We zitten hier prima", vindt hij „Zeker nu de wijk hier steeds aantrekkelij ker wordt. We liggen nu midden in een woongebied op enkele minuten lopen van de binnenstad. Dat past allemaal mooi in onze gedachten over zwakzinnigenzorg Niet geïso leerd van de maatschappij, maar midden erin" Bericht Enkele weken geleden heeft Den Berg een belangrijk bericht bin nengekregen van het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur. De tweede fase van de vernieuwbouw valt niet onder de projecten waarvoor in het kader van een heroverwegingsoperatie voorshands voor de bouw verder kunnen worden voortgezet. Overi gens moet nog veel werk worden verzet. Het is de bedoeling dat dit najaar de schetsplannen naar Den Haag wor den gezonden. Als die zijn goedge keurd, kunnen de planpen in bouw kundige bestekken worden uitge werkt En die moeten ook weer aan het ministerie worden voorgelegd Alles bij elkaar kan het wel 1987 zijn voordat daadwerkelijk met de bouw kan worden begonnen. Het streven is erop gericht de kosten beneden 8 miljoen te houden. IN VERBAND MET KOMST DUBBELDEKKER 13.00 uur. woensdag 14 december 13.00 uur en woensdag 28 december 13.00 uur aanpassingswerken van de veerha- staat voor de bouw van een wacht huisje voor de passagiers. De recon- n Vlissingen en Breskens, nodig structie van de kleine fuik in Vlissin- Liesbeth list stelt show in Temen zen uit in verband met de inzet van een dubbeldeksveerboot op de verbin ding Vlissingen-Breskens, worden de kleine aanleginrichtingen geschikt gemaakt voor liet gebruik door per sonenauto's. De kleine fuiken zullen in de periode dat de grote fuiken iu verband met de werkzaamheden bui ten dienst zijn, als aanlegplaats fun- gen wordt pas in de periode maart juni 1984 uitgevoerd, omdat van no- uit Middelburg, zijn bezig met het grondwerk en de aanleg van leidingen en rioleringen. De bushaltes van de ZWN zijn van de vertrouwde plek voor het gebouw van de Koninklijke Mare- vember tot begin april niet gewerkt chausse verzet naar een plaats voor mag worden aan de zeewering. De werkzaamheden die nu worden uitge voerd beperken zich tot revisie en reparatie. De werkzaamheden aan de grote fui ken zullen naar verwachting tussen geren voor de veerboten Prins Ber- februari en juni van 1985 worden uitgevoerd In die periode zal het vervoer vanuit Vlissingen van en naar nard en Koningin Juliana. De werkzaamheden aan de kleine TERN'EL'ZEN Liesbeth List komt aanleginrichtingen bestaan uit de ver- Breskens alleen met kleine veerboten niet zaterdag 15 oktober maar zater- vanging van de hydraulische hefin- worden uitgevoerd, zodat alleen per dag 18 februari naar het Zuidland- richting, revisie van de ophanging en sonenauto's kunnen worden overge- theater in Terneuzen. Ze presenteert aanpassing van de elektrische beka- zet. dan een muziekprogramma met as- beling In Vlissingen wordt de eerste De eerste resultaten van de werk- sistentïe van de concertpianist com- hefbrug. vanaf de landzijde gerekend, zaamheden aan het opstelterrein in ponist Robert Nas veld en het Trio gesloopt. De waterkering, die nu nog Vlissingen zijn inmiddels zichtbaar. Heimig van der Vegt. langs de omtrek van de fuik loopt. De uitvoerende bedrijven, Zeedam De show is verschoven, omdat de wordt gelijk getrokken met de fuiko- BV en de Zeeuwse Asfaltonderneming jonge moeder zich nog niet helemaal pening. waarna de betonnen bakcon- de oude voelt na haar bevalling, structie die dan overblijft gedeeltelijk Abonnementen blijven geldig voor de wordt gesloopt en opgevuld. Voor die nieuwe datum of kunnen aan de kassa oplossing is gekozen - aldus de heer D. worden geruild voor toegangsbewij- F van 't Westende, hoofd van de zen voor een andere show of een afdeling nieuwe werken van rijkswa- theaterbon terstaat - omdat daardoor ruimte ont- het NS-station. Het parkeerterrein dat naast het staion was gelegen, is inmiddels verplaatst naar het terrein van DGSM aan de Prins Hendrikweg Daar is ruimte voor 110 auto's. Het huidige opstelterrein van de Provin ciale Stoomboot Diensten wordt na ingebruikname van het nieuwe op stelterrein eveneens parkeerterrein Hier komt ruimte voor 145 auto's. De betonwerken - de aanleg van aan- voervïaducten en gebouwen - zijn in middels aanbesteed. De heer Van 't Westende verwacht dat de werken eind oktober zullen worden gegund, zodat deze werkzaamheden in novem ber kunnen beginnen. MIDDELBURG Het Energie Komi tee Zeeland (EKZ) is tegen dc plan nen om de conventionele elektrici teitscentrale in Borssclc om te bou wen tot een kolencentrale zolang er geen sprake is van honder procent rookgasontzwaveling. Het EKZ meldt in een bezwaarschrift, gericht aan gedeputeerde staten te verlangen dat in de te verlenen ver gunningen de ontzwaveling van de gehele rookgasstroom zal worden voorgeschreven ondanks de toezeg ging die halverwege 1982 door de staatssecretaris van volksgezondheid en milieuhygiëne aan de minister van economische zk zaken is gedaan dat geen verzet zou worden geboden te gen een gedeeltelijke (vijftig procent) rookgasontzwaveling bij de ombouw van de centrale „De versoepeling van de vastgestelde emissie-eis voor SO'2 was daarmee een treurig feit gewor den" aldus het EKZ. Het EKZ heeft de stellige indruk dat de uitkomsten van de „samenspraak tussen economische zaken en VOMIL de lagere overheden voor voldongen feiten hebben gesteld. „De provinciale waterstaat mag in haar advies aan GS van Zeeland het vooraf ingenomen standpunt technisch onderbouwen. Een advies op basis van de 'best practicable means' is derhalve al met meer mogelijk. Hel EKZ is van me ning dat bij de voorgeschreven vijftig procent-rookgasontzwaveling dit uit gangspunt niet is toegepast'' Tegen de uitstoot van stlkstofoxyden (NOx) en stof moeten volgens het Energie Komitee verderstrekkende bestrijdingsmaatregelen worden ge nomen dan de PZEM zelf voorstelt te gaan doen volgens haar vergunning aanvraag. Het EKZ wijst daartoe op het toepassen van de bestaande tech nieken van rookgasdenitrlfikatie (in Japan), het installeren van doekenfil ters i Verenigde Staten i en het gebruik van rookgaszuivering met een be trouwbaar. alternatief proces (droog- sproeiproces). Terugverdienen Dc meerkosten voor 100 procent- rookgasontzwaveling (met jaarlijkse kapitaallasten van zeven miljoen) kunnen volgens het EKZ worden 'terugverdiend' door een ander pro ces van rookgasontzwaveling toe te passen, namelijk het sprocidroogpro- ces in plaats van het zogenaamde natte gipsproees. Het bezwaarschrift van het EKZ is vooral ingegeven door het feit dat, volgens het comité, onder druk van de ministeries van economische zaken en volksgezondheid, ruimtelijke orde ning en milieu reeds vooraf toezeggin gen werden gedaan om de emissie-eis voor S02 te versoepelen, „waardoor een werkelijke keuze een objectieve advisering en vooral de inspraak van de bevolking wordt gefrustreerd". Het EKZ dringt er daarom met klem op aan dat GS de voorgeschreven mate èn wijze van rookgasontzwave ling zullen heroverwegen Revisiewerkzaamheden aan de kleine fuik v veerhaven in Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 13