Gevangenisstraf voor twee vredesactivisten Directeuren gemeentewerken tegen vrijlaten kleine bouw Bijna helft heeft moeite met minder geld voor korter werken Officier overweegt vervolging van arts wegens euthanasie Paleis van justitie geblokkeerd Kustgemeenten willen betere bescherming tegen watervervuiling Naar Marylihs voorbeeld BELEMMERING VAN NAVO-OEFENING Vrouw dood na mishandeling Verlichting ENQUETE OVER 30-URIGE WERKWEEK DINSDAG 27 SEPTEMBER 1983 PZC/b'nnen-buitenland i Van onze Haagse redactiet HAARLEM De officier van .justi tie in Haarlem onderzoekt momen teel of wegens het plegen van actieve euthanasie tot strafrechte lijke vervolging moet worden overgegaan van de Aerdenhoutse huisarts E. Kenter. Deze arts deed vorige week in het blad Medisch Contact verslag van elf gevallen van actieve euthanasie die zich in de periode 1976 tot 1981 in zijn praktijk hebben voorge daan Officier van justitie mr J H. Bijl de Vroe zegt dat het onderzoek nog enkele dagen in beslag zal nemen Volgens hem is het nemen van justitiële maatregelen moeilijker, omdat de euthanasie alweer langer geleden plaatsvond. Huisarts Kenter zegt rekening te hebben gehouden met een langdu rige rechtsprocedure als gevolg van zijn publikatie Hij ziet zijn artikel in Medisch Contact echter als de enige manier om het openlijk spre ken over euthanasie te bevorderen. Kenter gelooft dat openheid het begrip voor euthanasie kan vergro ten. de kans op fouten verkleinen en er tevens toe kan bijdragen dat de juridische achterstand op medi sche feiten wordt ingehaald I)c Aerdenhoutse arts heeft op zijn artikel tot nu toe veel adhesiebe tuigingen ontvangen van collega's en patiënten. Hij gelooft dat het nog te kort dag is voor negatieve reacties. AMSTERDAM (ANP) Ruim honderd demonstran ten hebben maandagmorgen twee uur lang het paleis van justitie aan de Prinsengracht in Amsterdam geblokkeerd. De actievoerders protesteerden tegen het plan van minister Korthals Altes van justitie om op de rechts hulp te bezumigen. De actie zorgde voor enige vertra ging bij de rechtszittingen. De minister wil dat ieder een, die de hulp van een advocaat inroept, een eigen bijdrage van minimaal vijftig gulden betaalt. Deze week behandelt de tweede kamer het betrokken wetsvoorstel De actie was georganiseerd door een groot aantal organisaties zoals advocatencoliectieven, rechtswinkel, jongerenorganisaties, organisaties van buitenlandse werknemers en bureaus voor rechtshulp. In een pamflet zeggen de actievoerders, dat wanneer het wetsvoorstel door de tweede kamer wordt aangeno men. de rechtshulp voor de laagstbetaalden juist de groep die toch al door overheidsmaatregelen het inkomen achteruit ziet gaan onbereikbaar wordt. AMSTERDAM (ANP) Kappers aangesloten bij de sectie Nederland van de 'Haute Coiffure Francaise' presenteer den maandag in Amsterdam de 'Ligne Vamp '83' geïnspi reerd op de Marilyn Monroe-look. Op de foto een tweetal voorbeelden van deze nieuwe haarlijn. DEN BOSCH (ANP) Twee van de circa vijftig vredesactivisten, die uit protest tegen de N'AVO-oefening op 13 september de poorten van de Peter Zuidkamp-kazerne in Veldhoven blokkeerden en werden gearresteerd, zijn maandag door de politierechter in Den Bosch tot gevangenisstraffen veroordeeld. Éen van de twee kreeg twee maanden, kwalijke zaak. dat er zo veel politie raarvan een voorwaardelijk, de ander aan te pas moet komen om een oefe- lier weken waarvan twee voorwaarde- ning van militairen door te laten üjk. Beiden kregen bovendien een gaan. Het militaire kamp in Veldho- uur was afgesloten geweest en men sen in feite waren gegijzeld. Hij sprak verder respect uit voor de houding en zelfbeheersing van de politie en ging proeftijd van twee jaar. De 24-jarige L. ven was twee en een half uur geblok- mee met de eis van de officier, wat een Z. uit Nijmegen werd door de keerd geweest. ..Na diverse malen officier van justitie, mr. J. Zwinkels, soebatten moest de politie uiteinde- openlijke geweldpleging ten laste ge- lijk wel ingrijpen' Hij herinnerde de legd en beschadiging van een politie- politierechter, mr. H. Berge, eraan dat busje, waar hij tegen getrapt zou verdachte zich voor de vierde maal hebben. De officier noemde het een moest verantwoorden wegens openlij ke geweldpleging bij vredesdemon- straties en eiste twee maanden met aftrek, waarvan een voorwaardelijk en en proeftijd van twee jaar Ghandi Mr. Berge hield verdachte voor dal (IAARDINGEN (ANPI De politie vt„e, met 0,„el g<,beltrl derhalvc tan Vlaardmgen heeft de 30-jarigeG. een strafbaar feit is. Voor geweldloos D uil d,e plaats aangehouden, die vcrzct moest n,fn eens de nlm inmiddels heeft bekend zijn 32-jange Ghandi bekijken, tchtgenote zodanig mishandeld te hebben, dat zij er uiteindelijk overleden. Volgens de politie had de vrouw reeds dne jaar geleden op het politiebureau melding gemaakt van mishandeling door haar man, maar wilde zij geen aanklacht indienen. Wel vroeg ze om bemiddeling bij huwelijksproblemen. De man, die zich geoefend heeft in karate, heeft zijn vrouw meermalen slagen toegebracht Nadat de politie meldingen binnen kreeg, dat de vrouw zou zijn overleden, ging zij naar de woning van D. Daar werd diens dood op bed aangetroffen Ze was toen al zeker drie dagen overle den. Volgens de politie zijn de motie ven van de man om zijn echtgenote te mishandelen onduidelijk. is Hij vond het een kwalijke zaak dat een kazemecomplex twee en een half woede-uitbarsting op de publieke tri bune tot gevolg had. Deze werd, ook al gezien de eerdere waarschuwingen, dan ook ontruimd. De twee verdachte J. van B. uit Groesbeek, die weigerde zijn naam te noemen en als Z-2 wenste te worden aangeduid, werd eveneens verzet bij zijn aanhouding aangere kend „Politiemensen dienen bij der gelijke acties in bescherming te wor- deft genomen wanneer dit soort ge weld plaatsvindtstelde de officier, die zes weken eiste, waarvan drie voorwaardelijk en een proeftijd van twee jaar. De politierechter toonde wel begrip voor de idealen, maar hield verdachte voor, dat die idealen dan ook zelf in de praktijk gebracht moe ten worden. Hij wilde rekening hou den met de leeftijd en veroordeelde Proef met wielklem De proef met de wielklem op een gedeelte van de Herengracht in Amsterdam is be vredigend verlopen. Per dag worden er gemiddeld twintig auto's in de klem gezet en het aantal automobilis ten dat te weinig of helemaal geen geld in de parkeermeters doet, is drastisch teruggelopen. De proef is op 1 augustus begonnen en erop gericht het aantal 'langpar- keerders' bij parkeermeters in de bin nenstad terug te dringen. De klem is een stalen constructie die om een wiel een auto wordt gelegd, zodat deze meer weg kan rijden. De eigenaar moet eerst het verschuldigde bedrag gaan betalen bij een bureau van de parkeerpolitie, waarna er iemand met nem mee gaat om de klem los te maken. GRONINGEN (ANP) Buurtbe woners hebben zaterdag ge klaagd bij de politie over lawaai in een woning aan de Gerard Doustraat in Groningen. Het ge luid bleek afkomstig van een bromfiets met lopende motor in de ivoonkamer. De bewoner van het huis liet de brommer volgens de politie 's avonds stationair draaien om toch aan verlichting te komen. De gemeente heeft de man name lijk afgesloten van gas en stroom, omdat hij voor enkele duizenden guldens aan rekenin gen niet heeft betaald. De politie heeft de man aangeraden rusti ger verlichting aan te brengen of om zijn gas- en lichtrekening te voldoen. JERUZALEM (DPAi - Vrouwe lijke militairen in Israel krijgen binnenkort een 'chemisch wa pen' niet zozeer om zich de vijand als wel om zich de Israëli sche man van het lijf te houden. Bet dagblad Jediol Achronot' schreef maandag dat de genera le staf tot zijn leedwezen had moeten vaststellen dat Israels mannelijke en vrouwelijke sol daten niet van de traditie afwij ken en liftend naar hun onder deel of naar huis reizen. Aange zien bijna dagelijks klachten over handtastelijkheden en zelfs aanrandingen binnenkomen, zal nu om te beginnen tien procent van de vrouwelijke soldaten bij wijze van proef voor de duur van drie weken met een chemisch afweermiddel worden uitgerust EUROPESE CONFERENTIE: ROTTERDAM (ANP) Burgemeesters en ver tegenwoordigers van verschillende Europese kustgemeenten willen betere bescherming van de zeeën en stranden te gen de toenemende ver vuiling. De internatio nale verdragen en de nationale wetgevingen betreffende de veront reiniging van de zeeën en kusten zijn niet toe reikend. Voorts is de controle op de naleving ervan onvol doende De compensatie voor de door de gemeen ten geleden schade ten gevolge van de vervui ling moet worden aange past. Dit staat in het ontwerp- actieprogramma tegen zee- en kustvervuiling, dat de kustgemeenten maandag tijdens een in ternationale conferentie van de raad der Europe se gemeenten in Rotter dam bespraken. Van daag zullen de deelne mers aan de bijeen komst zich verder over dit actieprogramma bui gen Na vaststelling zal het worden aangeboden aan de verschillende na tionale regeringen, de Europese gemeenschap pen en de betreffende internationale organisa ties. De Europese gemeenten stellen in hun ontwerp- actieprogramma voor er bij de betrokken rege ringen op aan te dringen de internationale ver dragen ter bescherming van de zeeën tegen ver vuiling zo snel mogelijk te ratificeren en in hun nationale wetgeving op te nemen. Er zal strenger opgetre den moeten worden te gen degenen die de re gels van de internatio nale verdragen en natio nale wetgeving overtre den Bovendien moet de internationale controle op de vervuiling van de zee worden uitgebreid. Er zal voorts een heffing moeten worden inge steld op schepen, die olie op zee lozen en niet over de benodigde zui- veringsapparatuur be schikken Dit geld zal moeten gaan naar een Europees fonds Uit deze pot kan dan compensa tie worden betaald aan gemeenten, die schade ondervinden van een olieverontreiniging waarvan de bron niet bekend is Bij verontrei niging van buitengewo ne proporties kan een bijdrage uit dit fonds worden gegeven. Extra aandacht dient naar de mening van de Europese gemeenten ge schonken te worden aan het vervoer van chemi sche stoffen. De gevaren daarvan worden steeds groter. In internationa le overeenkomsten ge stelde maximale scha devergoedingen dienen te worden verhoogd. Van onze redactie economie) AMSTERDAM Bijna de helft van ondervraagden in een landelijke steekproef zou er moeite mee hebben 'Is besloten zou worden tot een 30- "rifte werkweek tegen inlevering van loon. Ongeveer twee derde is het wel eens ■net het streven het beschikbare werk jver meer mensen te verdelen, maar bijna de helft ziet problemen omdat men denkt niet met minder inkomen rond te kunnen komen Dit blijkt volgens het Bureau voor Kwalitatief en Kwantitatief Martkon- derzoek Aselect uit een enquête onder 831 mensen over de bereidheid tot Inlevering van loon voor werk Van hen vindt 65 procent dat het beschik bare werk verdeeld moet worden, maar 47 procent heeft moeite met het loonoffer dat aan een aanzienlijk kor tere werkweek verbonden zou zijn. De uitkomsten liggen voor mannen en vrouwen ongeveer gelijk Zesendertig procent meldt „geen moeite" te hebben met looninleve- üezwaren vanwege m inkomensachteruitgang (65 tegen 42 procent mannen) Zes procent vindt dat de hoge inkomens meer moeten inleveren Dertig pro cent is bereid het werk te verdelen en heeft geen moeite met loonsverminde ring Mannen verschillen weinig in hun oordeel met vrouwen betrokkenen tot vier weken, waarvan twee voorwaardelijk en een proeftijd van twee jaar Beide advocaten, mr. C. Aarts en mr. H de Pont. verklaarden verbijsterd te zijn over de eisen van de officier en de uitspraak Bij het begin van de zitting hadden de verdedigers onmiddellijke invrijheidstelling van hun clienten ge vraagd omdat zij meenden dat beiden in volle vrijheid voor de politierechter dienden terecht te staan Zij achtten de officier niet ontvankelijk in zijn vervolgingsbeleid en bestreden diens mening dat het hier ging om een uiterst agressieve en militante groep. De reactie van het openbaar ministe rie was in hun ogen overdreven. Ook werd de hele gang van zaken rond dit snelrecht, dat aanvankelijk vorige week donderdag reeds zou plaatsvinden gehekeld. Aanhouding Pakistan Maan dag, direct na zijn aankomst uit Lon den is in Islamabad de Pakistaande oppositieleider Abdul Wali Chan aan gehouden, die strijdt tegen het mili taire bewind in zijn land Wali Chan, wiens vrouw en vader al in de gevan genis zitten, was de laatste van min stens tien politici van de oppositie die zijn aangehouden direct na hun terug keer uit het buitenland. Technologie voor China China zal van de Verenigde Staten hoog waardige technologie kunnen knjgen. De Amerikaanse minister van defen sie, Caspar Weinberger, heeft zijn Chi nese ambtgenoot. Zhang Aiping. een üjst verstrekt van zaken die de Chine zen nu van de Amerikanen zullen kunnen betrekken en waarop tot dus ver een embargo rustte. Weinberger brengt een bezoek van vier dagen aan China. BUURMAN' WORDT IN ZIJN BELANGEN TEKORT GEDAAN DENEKAMP (ANP) Het Neder lands instituut van directeuren en ingenieurs van gemeentewerken (NI- VIG) en de hinderwet- en bouwtoe- zichtvereniging (HBV) hebben in een brief aan de Eerste en Tweede Kamer gepleit voor een heroverweging van de donderdag verschenen nota over de bouwregelgeving. Daarin stond dat in de toekomst geen gemeentelijke vergunning meer is ver eist voor kleine ver- en bebouwingen in en rond het huis. De plannen (in het kader van de zogenoemde deregulering) die minis ter Winsemius van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieubeheer hierover bij de Tweede Kamer heeft ingediend roepen naar de mening van NIVIG en HBV nieuwe problemen op, waarvoor zij ..een ernstige waarschu wing noodzakelijk achten" Met de voorstellen van de minister worden alleen maar de belangen van de bou wer beschermd. De buurman die met de verbouwing wordt geconfronteerd, wordt m zijn belang tekort gedaan, aldus de twee organisaties Aan de hand van voorbeelden wordt geschetst hoe nieuwe bebouwingen Aanhoudingen wegens diefstal: buit 2 miljoen VEENDAM (ANP) De politic in Veendam heeft een 22-jarige inwoner uit Muntendam. G. K. M. en de 46- jarige B.C.V. uit Alkmaarj aangehou den die hebben bekend betrokken te zijn geweest bij zeventig diefstallenj en inbraken in Nederland en België. De waarde van de bij deze inbraken en diefstallen vergaarde buit be draagt zo'n twee miljoen gulden. De twee mannen werkten samen in een bende die gebruik maakte van bestelauto's waarin de uit winkels, woningen en bedrijven gehaalde buit werd geladen. Alle waardevolle voor werpen waaronder geluidsappara tuur, sieraden en meubilair werden door de bendeleden meegenomen en verkocht. Ook heeft het tweetal be kend vijftien auto's van duurdere merken te hebben gestolen en deze te hebben verhandeld op de automark- van de een straffeloos bij de ander uitzicht kunnen verstoren of licht kunnen wegnemen. „De buurman \*9 heelt per definitie geen bescherming NIVIG en HBV leggen de kamerleden verder de vraag voor wie de bebouwer moet beschermen tegen ondeugdelij ke constructies bijvoorbeeld met be trekking tot hechtheid en brandge vaar. „Wie beschermt de bouwer en alle direct en indirect betrokkenen tegen een regelgeving die van plaats tot plaats, van wijk tot wijk verschilt en daarenboven ruimte biedt aan vrije tot zeer vrije interpretatie?"' Aldus de organisaties in hun brief. De voorstellen van Winsemius voegen dus alleen maar problemen toe. Overleg NIVIG en HBV spreken de bereidheid uit hierover overleg te plegen. Daar mee haken zij meteen in op een materie die ze ook dwars zit. De twee organisaties spreken er in de brief hun ongenoegen over uit. dat ze bij de voorbereiding van de deregule ringsplannen in het geheel niet ge hoord zyn. Ze vinden dat ze als des kundigen uit het veld een met te onderschatten inbreng kunnen heb ben Een laatste punt van kritiek betreft de plannen van de minister over het zogenoemde welstandstoezicht. De verplichting om in de bouwverorde ning voorschriften af te geven met betrekking tot de welstand, alsmede tot het aanwijzen van een welstands college voor het uitbrengen van advie zen bij de toepassing van de wel standsvoorschriften zou, volgens de plannen, zonder meer moeten worden afgeschaft. NIVIG en HBV zijn het hier niet mee eens. Ook de bepaling die een gemeenteraad de mogelijk heid biedt een verordening vast te stellen waarin welstandseisen worden gegeven voor een bepaald 'gevoelig gebied binnen de gemeente valt niet goed bij de twee organisaties. Komt er volgens de plannen van de minister een aanvraag om een bouw vergunning binnen, dan dient die aan de genoemde verordening te worden getoetst. ..Dit laatste impliceert dan indien geen bouwvergunning is ver eist. zoals bij het eerste punt van kritiek, het betreffende plan zelfs binnen die gevoelige gebieden niet behoeft te worden getoetst aan de gemeentelijke welstandseisen. Acht jaar wegens overval met dodelijke afloop AMSTERDAM i AN Pi Het gerechts hof in Amsterdam heeft maandag de 29-jarige Fransman Philippe B. ver oordeeld tot acht jaar gevangenis straf w egens het medeplegen van een overval in Amsterdam, waarbij een man werd gedood. Tegen B. w as zes jaar geeist. Dc gewapende overval werd vorig jaar februari door drie Fransen gepleegd op juwelier Bonebakker aan het Ro- kin in Amsterdam Nadat de drie voor anderhalf miljoen gulden aan geld en sieraden hadden buitgemaakt, vluchtten zij en gijzelden goudsmit Maanhout Met de vluchtauto veroor zaakten zij een ongeval, waarbij de goudsmit gewond raakte Later over leed deze in een ziekenhuis. De drie Fransen werden onmiddellijk aange houden Alle drie zijn zij nu veroor deeld tot een gevangenisstraf van acht jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 5