Grote Britse klopjacht op ontsnapte IRA-leden PZCfl m W- H Ruding: in 2 fasen meer geld voor wereldbank Onderwijs in grote lijnen akkoord met k-mbo-plannen Rotterdams politiebureau doelwit brandstichters !P f Sowjet-Unie draagt wrakstukken over AUTORITEITEN IN VERLEGENHEID GEBRACHT Waalse socialisten niet bij begrafenis Leopold III VS soepeler in rakettenoverleg Misbruik dwangbehandeling verslaafde verdeelt kamer DINSDAG 27 SEPTEMBER 1983 PZC/k'nnen-kuitertland (Van ome correspondent) LONDEN Terwijl een grootscheeps onderzoek is gestart naar de vraag hoe 38 veroordeelde leden van het verboden Ierse Republikeinse Leger (IRA) konden ontsnappen uit de zwaarst bewaakte gevangenis in Noord-Ierland, waren gisteravond nog 21 van die gevangenen op vrije voeten. De zoekactie heeft een ongekende omvang en vooral de grens met de Ierse Republiek wordt zeer zwaar bewaakt. De Britse autoriteiten zijn door de spectaculaire massa-ontsnapping van zondagmiddag enorm in verlegenheid gebracht. Minister Prior (Noord-Ierland) pro beerde gisteren iets van de hevige Intiek weg te nemen door op te aerken dat in de Maze-gevangenis iitsluitend de hele zware jongens zit- Bij de ontsnapping werd een bewaker gedood en zes anderen ge tond. „Van de 850 gevangenen daar, zitten er 250 een levenslange straf uit. Het om mensen die alleen maar destructief zijn ingesteld, en die de levangenbewaarders enorm onder druk zetten. De Maze-gevangenis is een mand waarin uitsluitend rotte eieren zitten", aldus Prior. Maar voor met i ken waarmee ze hun ontsnapping mogelijk maakten Paisley heeft al direct beschuldigin gen rondgestrooid als zouden de IRA- leden zijn geholpen door republi- legde deze verdachtmakingen giste ren naast zich neer en zei dat de uitkomst van het onderzoek mede opgedragen door de in Canada ver blijvende Britse premier mevrouw Thatcher maar moet worden afge wacht. Gisteren is iets meer bekend gewor den omtrent de identiteit van de ontsnapte gevangenen. Allen waren veroordeelde IRA-terroristen en tien van de nu nog 21 vrij rondlopende gevangenen zaten een levenslange straf wegens een of meer moorden uit. (Van ome correspon dent! BRUSSEL De zondag de protestanten overleden Belgische ji Noord-Ierland zijn deze woorden oud-koning Leopold III zonder enige inhoud Het protestant- zal zaterdag 1 oktober se volksdeel, dominee Ian Paisley a.s. in Brussel ter aarde zijn tweede huwelijk in voorop, vraagt zich verbijsterd af hoe worden besteld. De Bel- 1941. bet bijvoorbeeld denkbaar is dat de gische regering heeft De koningskwestie die gevangenen in het beruchte H-blok een officiële rouwperio- hieruit ontstond en den van* de koning tij dens de bezettingsjaren, zijn weigering naar Lon den te vluchten. 2ijn ge sprek met de Duitse dic tator Hitler in keins-gezinde cipiers. Minister Prior De meest beruchte van hen is Bren- dan MacFarlane. een topman van de IRA. die levenslang uitzit wegens vijf moorden. Hij leidde twee jaar geleden de grote belangstelling trekkende hongerstakingen in de Maze-gevange nis, die leidden tot de dood van onder meer Bobby Sands. Naar MacFarlane en de overige ont snapte terroristen is gisteren de groot ste klopjacht uit de geschiedenis van Noord-Ierland voortgezet. Alle be schikbare politiemensen en militairen zijn ingezet. Steden als Belfast zijn gedurende lange tijd als gevolg van wegblokkades vrijwel afgesloten van De Belgische vice-pre mier Gol sprak in zijn officiële herdenkings woord maandagavond over „het pijnlijk con flict" tussen Leopold en de buitenwereld geweest. jver de vuurwapens konden beschik- de afgekondigd tot 9 ok tober. De Waalse socialisten zullen niet bij de begra- 1951, na heftige onlus ten. leidde tot zijn troon safstand ten gunste van Boudewijn, willen fenis aanwezig zijn. Zij Waalse socialisten ech- waren het met name die ter niet weer ophalen, zo zich in 1945 verzet heb ben tegen de terugkeer van Leopold op de troon. Reden voor die houding was het optre- heeft de partij maandag verklaard. Wij handha ven onze terughoudend heid, zo werd meege deeld. de Belgische regering, die wel naar Londen was uitgeweken. Hij bena drukte dat aan de on enigheid van beide kan ten „zeer verheven ideeën ten grondslag lagen. „Het leven van Leopold werd geken merkt door beproeving. De regering buigt zich voor zijn nagedachte nis", aldus de Belgische vice-premier Honden en helicopters zijn bij de jacht ingezet en ook de politie aan de grens in Ierland is in opperste staat van paraatheid gebracht. Aangeno men wordt namelijk, dat de IRA- leden in de Ierse Republiek zullen trachten onder te duiken. Twee ge vangenen die gisterochtend werden opgepakt, werden ook in de buurt van die grens aangetroffen. - ROTTERDAM ANP In de vroege maandagmorgen hebben onbekenden brand gesticht in het politiebureau aan de Zwaanshals in Rotterdam, nadat men daar eerst een ruit had ingegooid. De brandweer vond na het blussen van de brand een fles en benzineresten Door de brand en waterschade is het bureau voorlopig onbruikbaar. oensdag t n middag- TOKIO (AFP/UPI) De Sowjet-Unie heeft maandag in de Russische ha venstad Nevlesk wrakstukken en temperatuur ongeveer twee-en-twintig persoonlijke zaken van passagiers paden. Tegen hel einde van de week van de neergeschoten Zuidkoreaanse mogelijk regen en iets lagere middagtem- Boeing ovcrhandigd aan een de,ega. tie Japanse en Amerikaanse functio narissen. Het ging in totaal om 76 voorwerpen, Weersvooruitzichten uierdag. Rustig peraluur. (Slot van pagina 1) de Nederlandse regering komt het nieuwe voorstel in belangrijke mate tegemoet aan veiligheidsverlangens van de Sowjet-Unie. Ook de Sowjet-Unie was al eerder op de hoogte gesteld van de nieuwe voorstellen van de NAVO. zoals maandag door Reagan verwoord Vol gens de Russen zijn ze echter niet nieuW. Een van de Russische diplo- maten bij de Verenigde Naties noem- De Japans-Amerikaanse delegatie de c'e voorstellen een suikerlaagje Deltagebied waaronder kledingstukken, die Russi sche schepen hadden gevonden in dc buurt waar het Zuidkoreaanse vlieg tuig was neergestort was zondag in Nevlesk aangekomen met een Japans patrouilleschip. Zij vertrok maandagochtend vroeg weer naar Japan Het was gisteren een dag die er wezen mocht. Bij volop zon en weinig wind werd het vrijwel overal 21 tot 22 graden. Het fraaie nazomerweer heb- we te danken aan een groot hogedrukgebied dat ons de afgelopen mdag al bereikte en dat nu met het centrum boven Duitsland is aangeko men. Tot ver in de hogere luchtlagen isdit hogedrukgebied terug te vinden. In hierdoor wordt het slechtere weer jdu mrlopig de toegang tot ons land ontzegd. Het ziet ernaar uit dat van daag vrijwel geen verandering in deze situatie zal optreden. Wat het weer betreft is er daarom volop optimisme. Er is weer flinke zonneschijn te ver wachten; de wind blijft zioak varië rend van zuid tot west en het kwik bereikt vanmiddag opnieuw iets meer ian 20 graden. Vanochtend komen er wiel mistbanken voor die zich tot in de tweede helft van de ochtend handha- ten en daarna snel oplossen. Vooruit- achten voor woensdag: er wordt een aanhouden verwacht van het zonnige rustige najaarsweer. De wind blijft zwak, hooguit matig en is overdag nad tot zuidwest. In de ochtend moet echter nog steeds op mistbanken gere kend worden. Wind. zwak en veranderlijk, later 2 tot 3 Bft uit zuidwest tot west in de middag, zicht: vanochtend slecht, la ter matig door heiigheid; tempera- 'sur kustwater: 15 graden, afwijking 5 ai terstanden: een geringe verlaging, maximum golfhoogte monding Schel les: tijdens hoog water minder dan ten halve meter zeegang. ZON EN MAAN september Zon op 06.33 om Maan op 20.49 om Hoog water 04.38 213 05.02 236 06.14 159 05 58 244 06 25 187 0625 218 06.59 187 eP05.U 193 05 36 215 06 37 147 06.29 227 06 58 174 06.59 202 07.30 175 KREDIETEN ONTWIKKELINGSLANDEN WASHINGTON (ANP) - Het kapitaal worden over een veel grotere verrui- maandag in het interim-comité van van de Wereldbank, die leningen ver- mine van het Wereldbank-kapitaal het Internationale Monetaire Fonds strekt aan ontwikkelingslanden, die eind jaren'80 zou moeten worden (IMFi een compromis bereikt over de wordt volgens de Nederlandse minis- geëffectueerd Voor deze verhoging mate waarin landen over 1984 bij het ter Ruding van financiën in twee gaan Rudings gedachten uit naar een fonds voor kredieten terecht kunnen, fasen worden vergroot om aan de bedrag van twintig a dertig miljard Landen die in financiële problemen toegenomen kredietbehoefte te kun- dollar Hieraan vooraf zou echter een verkeren zullen volgend jaar kunnen nen voldoen. discussie over het middellange ter- lenen tot een bedrag van 102 pjocent Deze week zouden de 146 landen die mijnbeleid van de Wereldbank moe- in de bank deelnemen moeten beslui- ten gaan ten hun deelneming in beperkte mate De minister bracht dit standpunt te verhogen waarbij Ruding denkt maandag m Washington naar voren in aan een bedrag van drie miljard dol- een vergadering van het Ontwikke- rede van Reagan als 'nieuw' wordt lar. Tegelijk zou echter moeten wor- lingscomité van het Internationale den 125 procent van de eigen bijdrage de plaatsing van nieuwe raket- IKV In de Nederlandse vredesbeweging is verbaasd gereageerd op het feit dat de gepresenteerd. Volgens de voorzitter van het Interkerkelijk Vredesberaad <IKV(. Ben ter Veer. waren de meuwe Amerikaanse instructies al langer be kend en leveren ze bovendien „mets op" omdat Moskou tegen elke plaat sing van nieuwe NAVO-raketten is. Het IKV vindt overigens dat de Sow jet-Unie eveneens een doorbraak in de besprekingen kan bewerkstelligen door eenzijdig een aantal van haar op West-Europa gerichte SS-20 raketten weg te halen. Op Sicilië is het maandag tot ernsti ge ongeregeldheden gekomen tussen de politie en betogers die actie voer den tegen de voorgenomen plaatsing van kruisraketten op de NAVO-basis i Comiso. Zeker tien betogers, onder den afgesproken dat gesproken gaat Monetaire Fonds. Dit comité, waarin 21 ministers zitten, is het beleidbepa- CPN: VERBOD RACISTISCHE ORGANISATIES n hun bijdrage aanhet IMF. Zit een land met een tekort op de betalings balans van meer dan een normale omvang, dan kan het in uitzonde ringsgevallen onder strikte voorwaar den 125 lenen. Een aantal ontwikkelingslanden lend orgaan voor IMF en Wereldbank heeft zich tegen dit akkoord ver voor steun aan ontwikkelingslanden, klaard. omdat zij vinden dat de mo- De bijeenkomst dient ter voorberei- gelijkheden bij het IMF te lenen er te ding van de jaarvergaderingen van zeer door worden beperkt. Minister IMF en Wereldbank die vandaag be- Ruding van financien nemde het ak- De controle van de overgedragen goederen aan boord van het Japanse schip. UTRECHT (ANP) CPN-fractieleid- ster Ina Brouwer heeft maandag tij dens een bijeenkomst van haar partij in Utrecht een pleidooi gehouden voor een verbod op racistische orga nisaties in ons land. „Als de regering en het parlement het verbod van racisme in de grondwet wserieus nemen, zorgen zij er nu voor wie "een afgevaardigde, raakten ge- dat racistische organisaties worden wond. Masson dient klacht in tegen Haagsche Courant NIEUWENHAGEN—HEERLEN (GPD) Mr. drs. J. M. Masson, de geschorste directeur Beleggingen van het Algemeen Burgerlijk Pen sioenfonds (ABP), gaat een aanklacht indienen tegen de Haagsche Courant. Dit dagblad meldde afgelopen zater dag, dat bij mr J. van Opstal, officier van justitie in Maastricht, belastende informatie is gedeponeerd Masson zou, aldus deze krant, van vier aanne mers 1,2 miljoen gulden aan steekpen ningen hebben ontvangen. Masson gistermiddag .Al is mijn naam niet meer zo best. dit mag ik niet zomaar over mij heen laten gaan" Mr J A L ter Huurne. directie secretaris van het ABP, wenste gister middag geen commentaar op dit ver haal te geven Paul Weststrate, een van de schrijvers van het bewuste artikel, zegt over waterdichte bewij zen te beschikken. DEN' HAAG (GPD) De onderwijsor ganisaties zijn in grote lijnen ak koord gegaan met de plannen die staatssecretaris Ginjaar-Maas (on- ma's hebben voor een vervolgoplei ding Het is de bedoeling dat het complete k-mbo-progranuna plaats biedt aan ongeveer 60 000 leerlingen. derwijs) heeft met het kort-middel- Als de uitbreiding van de proefprojec- 'inxdag 27 sept. Usslngen 11.08 182 2321 188 Kneuzen 11 35 194 23.53 199 Ierikzee 11 50 12 05 139 212 'emeldinge 12 12 159 «ekrak 0011 214 12.30 187 minisse 00.12 179 12 29 158 Otnsdag 28 sept. mogen 11 43 12.06 173 185 ierikzee 00.11 153 12,31 139 answeert 00.24 217 12.37 139 emeldinge 00 28 171 12.46 157 reekrak 00.44 201 13.03 184 00.46 168 13.05 157 baar beroepsonderwijs (k-mbo). Be houdens goedkeuring door de Twe ten waar maandag óver gesprokén werd in de Centrale Commissie voor de Kamer is daarmee het groene licht Onderwijs Overleg tCCOO) een feit is. gegeven voor een forse uitbreiding zich enthousiast achter dc grote lij nen die staatssecretaris Ginjaar- Maas in een beleidsnotitie had uitge zet. Vraagtekens werden gezet achter de plannen die zij daarin ontvouwt met betrekking tot de aansluiting van het k-mbo op het leerlingwezen en het gewone middelbaar beroeps- ginnen. Industrie hebben in de nacht van zondag op Wazzan: ontslag om wille van verzoening ■erboden". zo zei ze. In haar toe- 1 Slot VQ.71 pagina. 1) spraak keerde Brouwer zich in het tot nu toe altijd op een meerderheid in bijzonder tegen de Centrumpartij. De- het parlement en het presidentschap ze partij als een gelijkwaardige ge- konden rekenen, niet gemakkelijk sprekspartner accepteren wees zij van zullen aanvaarden, de hand. evenals de suggestie m de Een hoge Amerikaanse functionaris parlementaire organen met deze par- zei dat het grootste obstakel iu het tij in discussie treden. Zij riep op tot herenigingsproces in Libanon na het vormen van comité s van waak- acht jaar bloedige burgeroorlog het zaamheid tegen het racisme en be- overtuigen van de christelijke heer- pleitte deelname daaraan door leden sende klasse zou zijn hun macht in van alle democratische partijen in ons grotere mate te delen met de mos- land lims. WAARBORG TWISTPUNT IN DEBAT DEN HAAG (ANP) Staatssecreta- waarborg voor de rechten van de ris Van der Rcijden (volksgezond- patiënt moet de inspecteur voor de heidl houdt tegen dc zin van klein geestelijke volksgezondheid daarvan links (PPR. PSP en CPN) staande dat bij het begin van de dwangbehande- dwangbehandeling van drugsver- ling van geval tot geval op de hoogte slaafden die zich vrijwillig laten op- worden gesteld, nemen in een psychiatrisch zieken- Bij die toezegging hield de staatsse- huis mogelijk moet zijn. Maar als cretaris maandagavond bij het staar- tje van net debat met de bijzondere commissie voor het wetsontwerp bij zondere opneming in psychiatrische ziekenhuizen een slag om de arm De hele' materie van de wet moet in het licht van die garantie nog eens wor den 'doordacht' aldus Van der Reij- den. Van der Reijden gaat ervan uit dat een drugsverslaafde, die zich als spij toptant aan behandeling wil onttrek ken. door de beoordeling van de in specteur van de geestelijke volksge zondheid weet gevrijwaard van een behandeling die niet door de ethische beugel kan De 'toetsingscommissie' waar de PvdA als waarborg op staat is inmiddels, zo bleek in de loop van het koord een compromis met een in- houd, die matig is, maar aanvaard en ontwikkelingslanden baar van de proefprojecten k-mbo. Het 25 000 leerlingen Daarnaast schept kabinet had voor de komende drie het nog eens een aanzienlijke hoeveel- biedt het k-mbo plaats aan ongeveer onderwijs. De staatssecretaris onderstreepte nog jaar 150 miljoen gulden vrijgemaakt. Het k-mbo is een nieuwe experimen tele onderwijsvoorziening voor jonge- dit doel heid arbeidsplaatsen voor de onder wijsgevenden in deze sector In 1984 zullen ze werk bieden aan 580 leer krachten. in 1985 aan 1280 en in de ren tussen de zestien en achttien jaar daarop volgende jaren aan 1540 leer- die in het huidige onderwijs tussen de krachten eens dat het nog steeds de bedoeling is uiteindelijk over te gaan op integra le invoering van het k-mbo. Zij maak te echter duidelijk dat daarop tijdens deze kabinetsperiode, gezien de finan- leenjaar van net lager oeroepsonder- wijs. het jaar waarin de eindexamen leerlingen zich kunnen bekwamen op debat, wegens gebrek aan medewer- een hoger niveau, op den duur af te king van de eventuele beoordelaars, schaffen Met het geld dat op die van de baan. Desondanks blijft de manier vrijkomt wil zij dan de invoe- PvdA staan op 'hele duidelijke waar- ring van het k-mbo financieren Het borgen. k-mbo zal dan tevens de niveau-ver- De bijzondere kamercommissie kreeg beterende functie van het extra vierde maandag de behandeling van de arti- leerjaar van het lbo moeten oveme- kelen van Jiet wetsontwerp niet af men Verwacht wordt dat de puntsgewijze Aarzelend accepteerden de onder- behandeling van de nieuwe wet bin- wijsorganisaties de plannen die Gin- nenkort zal worden afgerond, waarna jaar-Maas heeft met ccn instroommo- de kamer er nogmaals plenair over zal gelijkheid voor leerlingen met drie praten en vervolgens stemmen. In de cièle situatie, niet gerekend behoeft te jaar lbo binnen het k-mbo. De organi- lucht hangt een compromis dat vrij- wal en het schip dreigen te geraken, omdat ze bijvoorbeeld te weinig diplo- De onderwijsorganisaties schaarden worden Mevrouw Ginjaar liet doorschemeren dat zij van plan is het extra vierde saties vinden dat het niet nodig is een wel zeker zal neerkomen op de mei extra ontsnappingsmogelijkheden te ding bij het begin van de dwangbe- scheppen voor deze leerlingen. handeling aan de volksgezondheids- inspecteur. Directie K Scherphuis. W F de Pagter en F. van de Velde. Hoófdredactie M P. Dieleman en C. van der Maas. BUREAUS Vlissingen Walstraa; 56-60, 4381 EG Vlissin gen. tel (01184) 15144 Middelburg Markt 51, 4331 IK Middelburg, tel (01180) 27651 Goes Grote Markt 2, 4461 AJ Goes. tel (01100) 16140 Terneuzen Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen. tel. (011501 94457 Hulst Steenstraat 6, 4561 AS Hulst, tel. 101140) 14058 In de avonduren is de centrale- redactie bezet van zondag t m vrij dag vanaf 19 00 uur (011841 15144. Klachten bezorging Plaatselijke kantoren, maandag l m vrijdag van 08 00-17 00 uur s Zaterdags van 09.00 tot 11.30 uur. Telefoonnummers buiten kantooruren. Expeditie. (01194) 511 Advertentie-afdeling 101186) 1584 's-Zaterdags I0ll84i 15144 van 09 00-11 30 uur Redactie (011841-14796. Overlijdens advertenties maandag- t m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur .01184) 16144 Zondag avond van 20.00 tot 22 00 uur Abonnementsprijzen per kwartaal 61,20. franco per post 72,-; per maand f 21.-: losse nummers 0.85 ialle bedragen in clusief 4 pet. btw Postrek nr 3754316. t.n.v PZC_ ab.rek. Middelburg Advertentietarieven 122 cent per mm; minimumprijs per advertentie 18,30; ingezpnden mededelingen 2'/2 x tarief Voor brieven bureau van dit blad f 4.25 meer Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag Alle advertentieprijzen exclusief 4 pet btw Giro 35 93 00. Uitgeveri| Provincia le Zeeuwse Courant B V Middel burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 3