samenwerking met PZC' II 'Regio-omroep gebaat bij 'Een traditioneel Brinkman: krant heeft een glanzende toekomst Onafhankelijke dagbladonderneming PZC/ provincie Brinkman ziet Brinkman PRESIDENT COMMISSARIS MR. J. J. NOUWEN: Minister geeft 'Vrije Volk' zes ton voor weekendkrant PZC-DIRECTIE BIJ OPENING DRUKFABRIEK: UNSDAG 27 SEPTEMBER 1983 11 VLISSINGEN Een Zeeuwse radio-omroep zal „baat hebben" bij een nauwe samenwerking met do PZC. Dat geldt, omdat de PZC de „grootste en een ervaren" Zeeuwse leverancier van informatie is. Die baat is er ook. omdat bij een samenwerking de exploitatiekosten van een regionale omroep in Zeeland teruggedrongen kunnen worden. PZC-directeur F. van de Velde heeft dat maandagmiddag, bij de opening van de nieuwe drukfabriek, voorgehouden aan minister Brinkman en een groot gezelschap genodigden. De samenwerking tussen regionale uit, dat de reclamebudgetten in Ne- kabelkranten en kabeltekst 0 ;mroep en regionaal dagbladbedrijf derland niet verhoogd zullen worden beeldreclame zal kunnen exploiteren, ter „bewegende beelden" bij kabel- aldus de heer Van de Velde kan gezien de recessie maar dat er de exploitatiekeuze aan de eigen be- kranten met tot de mogelijkheden slissing der uitgeverijen wil overlaten behoren, zijn volgens Nouwen de -„.en dat abonneetele visie door het be- kansen voor de gemiddelde person- vesting van de omroep bij het dag- President-commissaris Nouwen wees drijfsleven kan worden uitgevoerd, dememing bij de nieuwe media „toch blad. waardoor overhead-, admini- - - - - - - - stratie- en redactiekosten en dergelij ke sterk kunnen worden gedrukt," zo hij „Het vergroot de fmancierings- EOgelijkheid. hetzij uit algemene mddelen, hetzij door de Zeeuwse luis teraars, aanzienlijk en dus vergroot het de kans op zo'n omroep." een aanzienlijke kostenverlaging" bij nieuwe vormen van etherreclame ^leveren. „Te denken va^t aan huis- sprake zal zijn van een verschuiving. resident-commissaris Nouwen wees r, wat de medionota betreft op. dat in de benadering van het kabinet de pers gemiddelde uitgeversbedrijf kans zal zien een rol te spelen bij de abonnee televisie Nouwen: „Des te belangrij ker is dat kabeltekst en vooral kabel kranten een reele kans krijgen, en bieden, omdat dit waarschijnlijk de voornaamste openingen zijn voor het middelgrote persbedrijf, en die maken de grote meerderheid uit van de pers met ondernemingen in ons land". Als ech- Hij betwijfelde echter, of behalve en- wel erg beperkt. Dan wint alleen het kele zeer grote consortia ook het grote bedrijfsleven". De PZC-kritiek op de passages over regionale omroep in de medianota beperkt zich met tot „vrijblijvende iritiek", zo hield de heer Van de Velde lijn gehoor voor. Daarbij wees hij «rop, dat de PZC zich in de jaren zestig al „haar kwaliteiten als infor matieleverancier realiseerde" en een aanvraag voor een zendmachtiging mdiende; „waarop tot op heden met is gereageerd". Nu de voorbereidingen voor een omroep Zeeland al tot een d« proefuitzending hebben geleid, bena- vijlll|drukte de PZC-directeur de waarde het bedrijf als informatieleveran- h» cier kan hebben. Een parallel zag hij inde eis tot „onafhankelijkheid" voor mdi^ijeide media- „Zoals immers het iactiestatuut de krant inhoudelijk g- onafhankelijk maakt van de commer- rt on cièle kant, zo zal een Zeeuwse radio- TT «l omroep de inhoudelijke emdverant- ndffl Woordelijkheid moeten leggen bij een :era onafhankelijke programmaraad, con- ;ez« form de huidige opzet van de Zeeuwse >or gs Culturele Raad. Onafhankelijk ook, n W net als de krant, van lokale en regio iet e rale overheid, inhoudelijk èn finan- Twijfelachtig erdb In relatie tot de financiering herinner- kieei te de heer Van de Velde eraan, dat in ista (te medianota wordt gedacht aan een jurgs Provinciale opslag op de omroepbij- yi örage van 3 gulden per jaar. De PZC- n (lirecteur: .In Zeeland levert dat met jt 2jj erca 100 000 gezinnen drie ton per mills laar op". De geschatte exploitatiekos- ■zitte ïn komen volgens de culturele raad Dos ^arlijks op 3.3 miljoen. Dat het finan- Sticb deringstekort van 3 miljoen per jaar bun rolgens de kabinetsnota uit regionali- bij i *nng van de landelijke STER-radio- eft reclame moet worden aangevuld, nep |S r: de heer Van de Velde reserves op nv« .£en twijfelachtige zaak als men be- pj denkt, dat de medianota in de huidige wi3 situatie een totaal aan inkomsten van eda I miljoen gulden noemt. De PZC ziet ijnnJ kt bovendien als een eerste stap naar jordi !otaIe regionalisering van de omroe- l)ll Pteclame en wijst deze mogelijkheid Onsterkste af. Financiering van nieu- lokale/regionale media in Zeeland 'at nieuwe reclamevormen heeft eni ge gevolgen voor de rendementspo- ie van de PZC en derhalve voor de jionale pluriformiteit". ;an4 fc dit opzicht wees hij erop. dat ook it y de culturele raad van mening is. dat s «foanciering van de 3.3 miljoen uit nu flgemene middelen moet komen ■laaf gebruikelijke vorm voor de be- indif «taande regionale omroepen", zoals gift «üj zei. Hi vond, dat de financiering tw»llran regio-omroepen via reclame niet Scho SUeen nu niet moet worden toege en. "san, maar „permanent" moet wor- ond» ten uitgesloten. S, breder verband uitten zowel mr. Nouwen (president-commissaris PZC-Holdingi als directeur Van de Velde waardering en kritiek op de hedianota. Waardering, omdat zo- 'j> «k mr. Nouwen zei „Ik denk, dat de *rj inhoud ervan uitzicht opent op een a .beleid, dat meer rekening houdt met 'i depositie van de pers dan tot nu toe veelal het geval is geweest, toen de Slangen van het omroepbestel de tj meeste aandacht kregen". Kritiek, omdat zei de heer Van de Velde «en uitbreiding van omroepfacilitei- Jen, gefinancierd uit extra STER- '.Jreclame, ongetwijfeld zal leiden tot «en daling van de reclamebestedin- en bij de dagbladen. Daardoor zul- en, als compensatie van de vermin derde advertentie-inkomsten, de ta rieven van de abonnementen stijgen. Dat wees hij af: „Een daling van de "Plage en al met al een verslechte- ,ring van de economische positie zal v het gevolg zijn van deze onbegrijpe- lijke financieringsvorm voor een pu- :IL bliek omroepbestel". Hij sprak in dit Verband als zijn stellige overtuiging Minister Brinkman zag maandag m de nieuwe Vlissingse rotatiehal niet alleen het extra nummer van de PZC van de pers rollen Hij volgde ook de manier waarop de pagina's op de offsetplaat worden overgebracht. Ter demonstratie werd een nieuwe plaat gemaakt van de pagina uit de krant, waarop het interview met de minister is afgedrukt Brinkman bekijkt Brinkman. PZC-directeur F van de Velde bood de minister als blijk van erkentelijkheid voor zijn openingshandeling een kopergravure van Vlissingen in de eerste helft van de zeventiende eeuw aan. VLISSINGEN - „De opening van een nieuwe drukkerij getuigt van ver trouwen in het medium 'krant'. Een vertrouwen, dat naar mijn mening terecht is. want niet alleen heeft de krant als oudste massamedium een roemruchte historie van ruim 350 jaar. maar dank zij technische verbe teringen en redactionele creativiteit heeft dit medium zeker nog een glan zende toekomst". I)at zei mr. drs. L C. Brinkman, minister van welzijn, volksgezondheid en cultuur, maan dagmiddag in een toespraak, die hij hield voor hij de nieuwe offsetdruk kerij van de Provinciale Zeeuwse Courant in gebruik stelde. De bewindsman stelde, dat de krant bij de presentatie van het nieuws enkele belangrijke voordelen heeft bo ven andere media Lezers kunnen zelf snel selecteren en bepalen welke be richten ze wèl en welke ze met willen lezen, ,je kunt een bericht in je eigen tempo lezen en op een tijdstip dat je zelf bepaalt". De heer Brinkman meende dat een regionale krant als de PZC nog een extra dimensie voor haar lezers heeft, het regionale nieuws. Hij zei „In het geval van de PZC komt die regionale functie wel heel duidelijk tot uiting. Immers, het verschijningsgebied van deze krant kan ook wel worden aange duid als een 'eilandenrijk', waarbij de regionale krant het verbindend ele ment vormt. De krant overbrugt de vele wateren van de provincie Zee land en vormt als het ware een po dium waarop de Zeeuwen elkander kunnen ontmoeten Op die maniei helpen regionale kranten de eigen identiteit van een bepaalde streek in stand houden en bovendien vormen zij een aanvulling op de verscheiden held m het dagbladwezen, een ver scheidenheid die naar mijn mening bescherming verdient". De minister ging in dat verband in op de medianota, waarin nadrukkelijk wordt gesteld dat het van wezenlijk belang is het dagbladbedrijf in Neder land te stimuleren en nieuwe kansen te bieden om de vaak zorgwekkende marktpositie te verstevigen „Ik meen dat de pers het best gediend is met de mogelijkheden om zichzeif te bedrui pen Maar ik acht het evenzeer van belang, dat er middelen aanwezig zijn VLISSINGEN - „De persvrijheid vindt haar diepste basis in dc finan ciële onafhankelijkheid van de dag bladonderneming. Die basis bestaat dank zij het systeem van de vrije ondernemingsgewijze produktie van dagbladen. Dit systeem garandeert ook. dat de pers niet in het luchtledi ge opereert. Uiteindelijk moet zij verantwoording afleggen aan haar abonnees". Die stelling poneerde mr. J. J. Nouwen, president-commissaris van de PZC Holding BV, maandag middag in een toespraak, die hij hield bij de ingebruikneming van de nieuwe offsetdrukkerij van de Pro vinciale Zeeuwse Courant in Vlissin gen. De heer Nouwen duidde in zijn rede aan, dat de ingebruikneming van de nieuwe outillage uiteraard de eigena ren, commissarissen en medewerkers van de PZC tot vreugde strekt, maar dat de betekenis veel verder gaat. Hij gaf aan, dat ondernemers in de dag bladsector óók de verantwoordelijk heid hebben de voorwaarden te scheppen, waarin het vrije woord kan bloeien. In dat verband schetste hij de betekenis van de PZC voor de samen leving „Dit betekent voor Zeeland", zo zei mr. Nouwen. „en hetzelfde geldt voor kranten in andere delen van ons land dat er een gezond, onafhankelijk be drijf is, dat een krant uitgeeft die bij haar berichtgeving niemand - en in het bijzonder ook de overheid niet - naar de ogen behoeft te kijken, behal ve haar lezers. Voor het functioneren van de democratie is dat essentieel: de burger kan zich alleen een oordeel vormen en op basis daarvan, onder andere door het uitbrengen van zijn stem. meebeslissen over het bestuur van het land. streek of dorp als hij op de hoogte is en juist wordt voorge licht. De voorlichting moet daarom vrij en onafhankelijk zijn. in ieder geval van de overheid en eigenlijk van ieder belang, welk dan ook, behalve het belang van de informatie zelf' De president-commissaris van de PZC Holding wees erop, dat de pers uiteindelijk wordt gecontroleerd door de burger „Kernpunt daarbij is de geloofwaardigheid van de krant, en persmensen, ook allen die bij de PZC betrokken zijn, weten dat Er zijn. met name in de jaren zeventig, steeds scherper aanvallen gedaan op de ver binding tussen commercie en infor matie. Dat zou winstbejag ten koste van de lezer, oppervlakkigheid en vertrossing bevorderen, het zou een principieel verkeerd systeem zijn, want niet gericht op het nastreven van wat goed is Maar het gaat uitein delijk om de vraag wie uitmaakt wat de burger leest. Daarop is maar één antwoord mogelijk dat behoort de burger zelf te zijn. en ik ken geen systeem dat dat beter mogelijk maakt dan de vrije ondernemingsgewijze produktie van de krant", aldus de heer Nouwen Geen toeval Hij hield de genodigden bij de inge bruikneming van de nieuwe drukkerij voor, dat het geen toeval kan zijn. dat in alle landen, die echte democratieën zijn - waar regeringen worden gekozen en kunnen worden afgezet door het via vertegenwoordiging georganiseer de oordeel van de burgers - de pers vrij en onafhankelijk is en de pers functio neert op basis van vrije onderne mingsgewijze produktie. „Dit geldt van Finland tot de Verenigde Staten en van Zwitserland tot Zeeland In alle dictaturen en volksdemocratieën - wat een leugenachtig woord - is de pers staatsorgaan Ook dat is geen toeval", stelde de heer Nouwen Hij maakte daarbij overigens zelf enkele kritische kanttekeningen en gaf aan, dat ook andere waarden in het geding zijn „zoals pluriformiteit" Hij achtte een zekere overheidshulp om die waarden te ondersteunen ge rechtvaardigd, „maar het basisbegin sel mag daarbij nimmer uit het oog worden verloren" De heer Nouwen verder „Het is om deze reden dat de PZC met haar collega's in den lande vecht voor versterking van de econo mische positie van de pers. want die positie is de laatste jaren danig ver zwakt en thans zeker niet sterk ge noeg" Toegang Mr J J Nouwen, president-directeur van de PZC-Holding BV. De heer Nouwen hield in zijn toe spraak een pleidooi voor toelating van de krant tot de nieuwe media. Dat dient naar zijn oordeel individu eel te gebeuren, zonder omroepachti- ge constructies, waarin de krant ge dwongen wordt met anderen samen te werken, overheidstoezicht ont staat. de krant de krant niet meer kan blijven en uiteindelijk de onaf hankelijkheid van de informatie op dc tocht kan komen te staan. „En wij zien eigenlijk ook niet in", aldus de heer Nouwen, „waarom men in Den Haag toch niet goed vindt dat wij hier in Zeeland een antenne op het dak van dit gebouw plaatsen en de redactie vragen haar nieuws via de ether te vertellen aan dc Zeeuwen die dat willen horen. Dat standpunt be staat vooral, omdat er een monopolie in Hilversum zit dat grote politieke invloed heeft. Maar dat monopolie moest zich ervan bewust zijn dat zijn vrijheid mede aan het bestaan van een onafhankelijke pers te danken is en mocht daar wel eens meer wat meer oog voor hebben" In het begin van zijn rede maakte de heer Nouwen duidelijk, dat de inves tering. die voor de offsetdrukkerij werd gedaan, zo groot was, dat hulp van bulten noodzakelijk was de Sijt- hoff Pers neemt deel in het aandelen kapitaal van de Provinciale Zeeuwse Courant. Daarbij zijn. zo stelde hij, afspraken gemaakt en de kern van die afspraken is. dat Sijthoff .Pers zich bewust is van de betekenis van de PZC in de Zeeuwse samenleving De heer Nouwen ging ook in op de geschiedenis van de PZC. die nauw verbonden ls met de historie van het gebied waarin zij verschijnt Hij maakte duidelijk, dat de PZC zich heeft ontwikkeld tot een krant, die is gaan functioneren als spreekbuis van een provincie, ook in Den Haag Zo was dat na de oorlog en. zo zei de heer Nouwen. ..na de ramp van 1953 fun geert de PZC opnieuw als tolk van het Zuidwesten een stem die voortdu rend opklinkt, ook in het parlement In de jaren daarop met Deltaplan, industrialisatie, het Oosterscheldede- bat. steeds weerspiegelt de PZC wat gebeurt in de Zeeuwse samenleving' om dagbladen te hulp te schieten wanneer zij in financiële moeilijkhe den verkeren of wanneer zij een een malige reorganisatie willen doorvoe ren aldus de heer Brinkman. Advertenties Hij duidde verder aan, dat in de medianota wordt aangekondigd, dat ook nieuwe persorganen onder be paalde voorwaarden voor steunver lening in aanmerking kunnen komen. De minister stelde, dat hij op die manier zo mogelijk de verscheiden heid nog wil helpen uitbreiden. Hij maakte duidelijk, dat hij zich ervan bewust is. dat een belangrijk deel van de inkomsten van de pers uit advertenties komt. Daarom wil, zo zei hij. hel kabinet de STER-zendtijd maar beperkt uitbreiden: in de ko mende vier jaar circa een half uur zendtijd per week erbij. De minister „Ook stelt het kabinet voor om af te zien van reclame als financieringsbron voor regionale en lokale omroep, terwijl ook bij abon neetelevisie geen reclame wordt toe gestaan Wel zal de kabelkrant en ka bel tekst, in het verlengde en naar analogie van de bestaande reclame- praktijk in de pers. beeldreclame wor den toegestaan Op deze manier ltfkt het. in de praktijk beperkte reclame budget billijk verdeeld tussen ener zijds omroep en anderzijds de pers". De minister ging verder in op de nieuwe kansen, die het dagbladbedrijf volgens de medianota zullen worden geboden. Het kabinet wil de pers toegang geven tot kabelkrant, kabel tekst en abonneetele visie „Ik meen dal hier voor zakelijke directies en creatieve redacties mogelijkheden lig gen om het aloude ambachtelijke pro- dukt 'nieuws op moderne wijze aan te bieden aan het publiek'aldus minis ter Brinkman VLISSINGEN - Het 'Vrije Volk- krijgt van de regering zes ton steun om als experiment een weekendeditie te laten verschij nen. Minister Brinkman, ver antwoordelijk voor het media beleid. heeft daartoe maandag besloten. Hij maakte de beslis sing bekend tijdens de inge bruikname van do nieuwe rota tiehal van de PZC in Vlissingen. De minister volgt met het be sluit het advies van het bedrijfs fonds voor de pers De bedoeling is dat het 'Vrije Volk de week endeditie in de proefperiode ver spreid in de drie noordelijke pro vincies De proef begint nog deze maand. Gedurende twee weken krijgen 150.000 mensen, die als mogelijke abonnees worden ge zien het blad op donderdag ln de bus. VLISSINGEN' De ingebruikname van een rotatiepers: het is wat PZC- directeur F. van de Velde maandag middag bij de opening van de nieuwe drukfabriek in Vlissingen „een tradi tioneel hoogtepunt van een dagblad bedrijf' noemde. In het nieuwe ge bouw en de kostbare produktie-appa- ratuur zag de heer Van de Velde „het gematigd optimisme in de nabije toekomst" gesymboliseerd. Dat opti misme gold zo zei hij ook „voor behoud van de werkgelegenheid van 265 medewerkers in vaste dienst en vele honderden losse medewerkers". Directeur Van de Velde hield de vele Tijdens de openingvan links naar rechts directeur F. van de Velde, minister Brinkman en bedrijfsleider P. van der Kuijl genodigden in het paviljoen nóast de drukfabriek voor, dat het „traditione le hoogtepunt" de ingebruikname van een rotatiepers bij het bedrijf „in toenemende frequentie" terug keerde. In 1928 werd voor de Vlissing- sche Courant de eerste rotatiemachi ne geïnstalleerd. Het duurde tot 1963 voor de vervangende hoogdrukpers met dubbele capaciteit in werking trad. Directeur Van de Velde „Reeds in 1973 sprak mijn vader, ter gelegen heid van wederom een verdubbeling van de pers de overtuiging uit de PZC voor een flink aantal jaren van vol doende rotatiecapaciteit te hebben voorzien. Hij had gelijk Niet uit oog punt van capaciteit is bijna drie jaar geleden besloten opnieuw in drukma- noodzakelijk omhulsel te investeren Overwegingen omtrent drukkwaliteit waren doorslaggevend. De offset-druktechniek zou foto's en illustraties beter tot z'n recht laten komen zowel redactioneel als com mercieel van groot belang. Vierkleu rendruk. in hoogdruk tot twijfelachtig resultaat leidend, zou haalbaar wor den in een weliswaar niet opzienba rende. maar redelijke kwaliteit" Geleidelijk Hij wees erop. dat een dergelijke investeringsbeslissing geleidelijk tot stand is gekomen binnen het familie bedrijf PZC. „De toekomst van het bedrijf was gebaat bij het 25 miljoen vergende vernieuwingsproces, de re serves waren echter niet toereikend" Daarbij herinnerde de heer Van de Velde eraan hoe in de loop van 198Ó werd besloten tot behoud van werkge legenheid en redactionele zelfstandig heid op langere termijn door samen werking te zoeken met een Neder lands dagbladbedrijf. En hoe het be drijf in een „stroomversnelling" te recht kwam toen onderhandelingen met Sijthoff Pers leidden tot éénderde belang in de PZC-Holding. en min of meer kant-en-klare apparatuur, die in Rijswijk zou worden geïnstalleerd, plotseling ter beschikking van de PZC stond Het installatieproces duurde 2 jaar en 4 maanden, waardering toon de de heer Van de Velde voor de adviseurs, leveranciers en de steun van Sijthoff Pers. Het project zo zei hij is binnen het beschikbare bud get van 20 miljoen verwezenlijkt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 11