Onderzoek aanzanding in jachthaven Colijnsplaat Oplevering van gezinsvervangend tehuis in West-Souburg eind '83 Mn MR H Veel belangstelling bij jubileum van PTT-man Restaurant bij jachthaven Wolphaartsdijk moet dicht PROJECT VAN TWEE STUDENTEN TH DELFT PLAATS VOOR 18 VERSTANDELIJK GEHANDICAPTEN DINSDAG 27 SEPTEMBER 1983 DELFT De mogelijkheid bestaat, dat studenten van de technische hogeschool (TH) in Delft nog dit jaar een oplossing aandragen om de overmatige aanzanding in de jachthaven van Colijnsplaat tegen te gaan. De studenten, Carol Granneman en Piet Brandjes, proberen de komende maanden de oorzaak van de buitengewone aanvoer van bagger te ontdekken. Ze doen dat aan de hand van metingen, die ze verrichten in een schaalmodel van de jachthaven. Het model - met een schaal van 1 op 40 - is te vinden in het laboratorium voor vloeistofmechanica, gekoppeld aan het gebouw voor civiele techniek van de hogeschool. Het onderzoek gebeurt onder toezicht van kustwaterbouwkundige prof. dr. ir. E. W. Bijker van de TH. Bijker is eerder dit jaar benaderd door komende maanden volop richten op grote aanvoer van bagger kunnen de gemeente Kortgene en de water- hun metingen veroorzaken. Om hun werking te ver sportvereniging Noord-Beveland over De studenten onderzoeken ten eerste zwakken, zou de Noordelijke dam bij de problematiek rond de haven. Bei- de werking van een neer (een grote de monding van de haven kunnen den gaven de afgelopen jaren enkele draaiende stroomcirkel) en een wer- worden verlengd en de oostelijke honderdduizenden guldens uit aan velstraat (een lange reeks stroom- dam verkort. Daarnaast onderzoeken het uitbaggeren van de jachthaven, wervels) aan de Noordkant van de Brandjes en Granneman de rol van haven, dichtbij de monding. Deze een diep gat (circa 10 meter) voor de De aanzanding in de haven is drie tot mogelijke boosdoeners zouden een monding van de haven. Het vermoe- vier keer groter dan normaal gespro ken kan worden verwacht Prof. Bij ker is verscheidene keren bij de haven gaan kijken. „Toen snapte ik het nog niet", vertelt hij. „Wel viel me een vreemd stroombeeld op". Om te con stateren wat de stromingen bijdragen aan de overmatige aanzanding, zou het best een model gebouwd kunnen worden, was de conclusie van Bijker. Prof. Bijker vond de zaak een leuk onderwerp voor studenten om op af te studeren. Knkele reservetjes van de TH werden aangebroken, zodat de laatstejaars studenten aan de slag konden om het model te bouwen. Vlak voor de zomervakantie was het model gereed. Vanwege de tussenlig gende vakantie en de jaarlijkse schoonmaakbeurt van het laborato rium, zijn de studenten pas begin september met hun onderzoek begon nen. „Misschien kunnen we verklaren waarom het verschijnsel optreedt", stelt Bijker. En daarna kijken welke maatregelen te treffen zijn om een mogelijke oplossing te bieden". Of die oplossing te vinden Is - zegt de profes sor met klem - blijft voorlopig onze ker. In ieder geval moeten eventueel te nemen maatregelen goedkoper uit vallen dan het herhaaldelijk uitbagge ren, van de haven. In het grote schaalmodel worden de verschillende stromingen zo waar heidsgetrouw nagebootst. Een groot aantal stroommeters en waterstand meters bevindt zich in het water. Die gegevens worden doorgeseind naar de meetapparatuur, die vóór het schaal model is opgesteld. Brandjes en Gran neman hebben nu bijna een redelijke nabootsing van de stromingen tot stand gebracht. Ze kunnen zich de den is, dat liet gat bij eb wordt gevuld met zand. waarna de wervel straat bij vloed het zand de haven in stuwt. Naast dit gezamenlijke onderzoek, verrichten de studenten elk afzonder lijk nog een deelonderzoek met be trekking tot de haven. Carol Granne man houdt zich bezig met een andere methode van meten (numeriek) om te bekijken of dit dezelfde eindresulta ten oplevert als het meetwerk van beiden met het model. Piet Brandjes zal zich naar alle waarschijnlijkheid werpen op de mogelijkheden van an dere baggertechnieken in de haven, zoals bijvoorbeeld het plaatsen van een baggermolen of een zuiger in de jachthaven. Het is de bedoeling dat de studenten de eindresultaten nog dit 'aar rapporteren aan prof. Bijker. TERNEUZEN Voor de schip- perskleuters in Terneuzen is de zomervakantie dan toch eindelijk voorbij. Maandagochtend opende schipperskleuterklas 'De Groene Zwaan' de deuren weer, zij het nog van een tijdelijk onderdak: de bo venzaal van gereformeerd jeugd centrum 'Pro Rege', vlakbij de Ter- neuzense Markt. Over een week of acht verhuist 'De Groene Zwaan' definitief naar schippcrssehool 'De Loopplank' in de Van der Peijl- straat. Sinds 15 augustus de dag waarop de meeste scholen weer begonnen lag het onderwijs voor schip- perskleuters stil. In de vakantie had de gemeente de voordeur van de oude christelijke school, waarin 'De Groene Zwaan' al jaren onderdak vond, voorzien van een ander slot. De kleuters kwamen dus voor een gesloten deur. De ouders protes teerden hevig en werden daarbij gestgeund door het schoolbestuur, de Algemene Maatschappij voor Varenden (AMVV). De gemeente en de onderwijsinspectie vonden dat 'De Groene Zwaan' moest verhui zen naar een leegstaand lokaal in 'De Loopplank, maar de ouders en de AMVV voelden veel meer voor een andere lokatie: een leegstaand kantoorgeboujw aan de Stations weg. Daarmee ging de inspectie weer niet akkoord. Vorige week stelden AMVV-voorman Adrie Ba- rèl en de ouders gezamenlijk vast dat er uiteindelijk toch niet anders op zat dan akkoord gaan met ver huizing naar 'De Loopplank,. De komende weken wordt de huisves ting daar aangepast aan de toekom stige gebruikertjes. En tot zolang maakt 'De Groene Zwaan' gebruik van de noodvoorziening, de boven zaal van 'Pro Rege'. Maandag meldde zich daar een stuk of vijftien kleuters. Ze waren opgetogen over hun 'nieuwe', lo kaal. En ze hadden ook juf Nellie van de Velde wel een beetje gemist. De studenten C. Granneman tl) en P. Brandjes (r) bij het schaalmodel van de jachthaven van Colijnsplaat CHEF TELEFOONCENTRALE MIDDELBURG UITSPRAAK RAAD VAN STATE B en w Sas van Gent: geen sluitingsuur voor horeca meer SAS VAN GENT Het sluitingsuur voor horecabedrijven in Sas van Gent wordt, als het aan burgemees ter en wethouders ligt, opgeheven. Alleen met carnaval en met de ker mis blijft de bestaande sluitingstijd van één uur 's nachts gehandhaafd. Ook op kermiszaterdag komt er een beperking. Dan mogen de cafés tot twee uur 's nachts open blijven. Het Sasse college vindt de bestaande regeling mèt een sluitingstijd met eigentijds meer. Dat was al eerder het standpunt van een groep Sassenaars die daarover in de afgelopen nieuw jaarsnacht ruimschoots hun ongenoe gen uitten. Zij werden door wethouder Marquinie uit een plaatselijk cafe gezet, waarna de groep feestvierders in optocht naar het woonhuis van de wethouder liep. Voor de consumentenadviescommis sie was dat aanleiding om een verga dering te vragen speciaal over dit punt. Hoewel daaruit geen eenslui dend advies kwam. was de tendens toch dat de meerderheid het sluitings uur wilden laten verdwijnen. Ook een groep horeca-exploitanten uit Sas van Gent die nadien door het Sasse college werd gehoord, pleitte voor afschaffing. De opheffing van het sluitingsuur houdt een wijziging van de Algemene Politie Verordening in. Die houdt ech ter wel een slag om de arm. De burgemeester kan namelijk op grond van bijzondere omstandigheden een sluitingstijd bepalen. Als de Sasse gemeenteraad de nieuwe Politie Ver ordening aanneemt, betekent dat ook dat het Jazzfestival 'Jazz at the Beet- clty' volgend jaar september wèl lan ger door mag gaan dan één uur. Om twee uur 's nachts volgt dan toch echter onherroepelijk de sluiting. De vergadering van de Sasse gemeen teraad begint donderdag 29 septem ber om 19.30 uur. Leonie Kooiker praat over kinderboeken in Sas van Gent SAS VAN GENT Ter gelegenheid van de kinderboekenweek (5 tot 15 oktober» komt de kinderboeken schrijfster Leonie Kooiker op don derdag 6 oktober naar Sas van Gent. Op uitnodiging van de Sasse biblio theek praat zij met de leerlingen van de vijfde klas van de lagere scholen. Gespreksonderwerpen zijn waarom lees je. hoe komt een boek tot stand, schrijven als vak en waarom schrijf je. De vijfde-klassers van Sas van Gent en Westdorpe praten donderdag om 13 30 uur in de bibliotheek met Leonie Kooiker; de leerlingen uit Philippine en Zandstraat doen dat om 14 45 uur in 'De Schotse Hoek' in Philippine MIDDELBURG - Op zeventienjarige roondistrict in Groningen en maan- leeftijd begon hij als adspirant in- dag vierde hij zijn veertigjarig strumentmakcr bij het PTT Tele- dienstverband bij hetzelfde staatsbe- IVan onze Haagse redacteur DEN HAAG Het café-restaurant dat sinds half mei dit jaar is ondergebracht in een oude botenloods op het terrein van de jachthaven van Wolphaartsdijk, zal binnen enkele dagen de deuren moeten sluiten. Dat is het gevolg van een uitspraak van de raad van State, waarmee b en w van Goes, die het restaurant dicht willen hebben, gelijk hebben gekregen. De Raad van State heelt de exploitanten van het café-restaurant, G. Moerdijk en mevrouw L. den Engelsman, slechts enige 'afbouwtijd' gegeven. De gemeente Goes, die beide exploitanten in de zomer had opgedragen binnen 30 dagen met het werk te stoppen, was wat té streng, vond de Raad van State. Immers, zij zaten midden in het topseizoen, hadden personeel aange nomen en waren financiële verplichtingen voor ongeveer één ton aangegaan. Om die reden besloot de Raad het gemeentelijk bevel tot sluiting te schorsen en de exploi tanten tot 1 oktober, binnen enkele dagen dus, de tijd te «•"ven. Dc beide exploitanten zijn begin van dit jaar aan de verbouwing van de botenloods bij de jachthaven begon nen. zonder daarvoor een vergunning te hebben. B en w van Goes wilden die oorspronkelijk verlenen, nadat hen was verteld dat de drie in de omgeving gevestigde 'concurrenten' geen bezwaar hadden tegen de nieuwko mer. Dat bleek echter anders te zijn: het bezwaar was er wel degelijk, en dc bezwaren die Goes had werden weer in volle omvang duidelijk. Inmiddels had de gemeenteraad besloten om het in feite illegale gebruik van de loods niet te legaliseren, zoals b en W hem haddpn voorgesteld: het college wilde een daartoe noodzakelijke 'verklaring-van-geen-bezwaar' bij gs aan vragen. Dat was nodig, aangezien het nu geldende bestem mingsplan géén ruimte biedt voor een horeca-gelegenheid van deze omvang met 200 zitplaatsen zijn er. De heer en mevrouiv Schuiling pakken een ontvangen boek uit. rechts kijkt de heer J. van de Sande toe. VLISSINGEN - Het nieuwe gezins vervangende tehuis dat dc stichting Philadelphia Tehuizen in West-Sou burg laat bouwen, wordt begin de cember opgeleverd. Volgens de heren J. Looise en J. J. Flipse, respectieve lijk voorzitter en penningmeester van de stichting, worden de eerste bewoners half januari van het vol gend jaar opgenomen. Dc officiële opening van het tehuis op de hoek van de Wester- baan en Noordbeeksc- weg, bestemd voor verstandelijk ge handicapten, zal pas plaats vinden als alle achttien bewoners aan wie het tehuis plaats zal bieden, zijn opgenomen. De bouw van het nieuwe tehuis is half februari begonnen en wordt uitge voerd door de Walcherse Bouw Unie, naar een ontwerp van architectenbu reau Rothuizen 't Hooft uit Middel burg. Hoewel men in het begin te kampen kreeg met enig oponthoud ten gevolge van overvloedige regen val. ligt de bouw nu weer op schema. Het gebouw is inmiddels wind- en waterdicht en bevindt zich in de af- bouwfase. De bouw vergt een bedrag van bijna 1 280 000 gulden. Het totale project kost. inclusief grond-, inrich- tings- en aanloopkosten, ruim 1.770 000.- gulden. Volgens penningmeester Flipse is dit tehuis één van de laatste gezinsver vangende tehuizen die voor een derge lijke bouwsom gerealiseerd mogen worden „Onze plannen zijn nog net op tijd goedgekeurd Nieuwe projec ten moeten heel wat soberder uitge voerd worden Alle franje moet nu worden weggelaten", aldus de heer Flipse. Zo is bij nieuwe projecten de oppervlakte van de bouwgrond de helft van de oppervlakte van het Westsouburgse project en zijn er min der voorzieningen toegestaan voor het leidinggevende personeel dat 's nachts aanwezig is. „Het enige dat met gelukt is", voorzitter Looise, „is toestemming verkrijgen voor meer personeel" Tien mensen Het tehuis in West-Souburg, waar voor nog geen naam is gevonden, biedt in totaal tien mensen werk. In totaal worden een hoofd, waarne mend hoofd, zes pedagogische mede werkers en twee huishoudelijke krachten aangenomen. Mevrouw H. Dreschler uit Kampen is inmiddels benoemd tot hoofd van het nieuwe tehuis. Zij zal op 1 november in dienst treden en de maanden tot dc ingebruikname betrokken zijn bij dc voorbereidingen op de komst van de eerste bewoners. In totaal komen er achttien bewoners, verdeeld over twee leefgroepen. Een speciale opnamecommissie, bestaan de uit een arts. psychiater, maat schappelijke werker en - na haar indiensttreding in november het hoofd van het nieuwe tehuis, houdt zich bezig met de samenstelling van die groepen. Daarbij wordt onder meer gelet op de verstandelijke ont wikkeling van de toekomstige bewo ners en wordt er verder naar gestreefd de bewoners in de groepen zo normaal mogelijk te laten functioneren „De toekomstige bewoners van dit tehuis hebben meer verzorging nodig dan de bewoners van Huize Singelzicht in Middelburg", aldus de heer Looise. De 21 bewoners van dat tehuis van de stichting werken voor het merendeel bij de Werkplaatsen Walcheren. De bewoners van het Westsouburgse te huis brengen de dagen in het alge meen door in een dagverblijf, omdat deze groep een. zoals de heer Looise zegt 'minder hoge graad van zelfred zaamheid heeft' „De bewoners wor den wel zoveel mogelijk ingeschakeld bij dc dagel- ijkse gang van zaken in het tehuis. We streven naar het bevor deren van de zelfredzaamheid", aldus de heer Looise. Belangrijk hulpmiddel daarbij kan de integratie van het tehuis in de wijk zijn. zo blijkt uit de woorden van de beide bestuursleden. Buurtbewoners die eens een kijkje willen nemen zijn daar dan ook van harte welkom, zo besluit dc heer Flipse. drijf. De heer A. Schuiling (57) d« pi dat niet alleen, ruim honderdvijfli én mensen kwamen hem gisteren in 4 die Middelburgse Schouwburg de hai oe schudden. Schuiling, geboren in Assen, is nuctï be: beheerseenheid van de telefoonce ree trale in het district Middelburg. Di houdt in dat hij de leiding heeft ov alle bedrijfsmiddelen die de PTTc] Walcheren bezit, zoals straalzendw k telefooncentrales en versterkerslijon tions. Schuiling: „Heel simpel geze? wordt er onder mijn leiding voorrtc^ zorgd. dat wanneer mensen een t« ;e foonnummer draaien ze ook mettjra kaar worden doorverbonden". Schuiling, woonachtig in Domtor kwam in 1957 naar deze gemeentee 'J' werd daar plaatsvervangend chef va het versterkerstation. In 1979 werdh P chef en sinds oktober 1982 beklee hij zijn huidige functie. Daarnaast a K hij van 1970 tot 1978 in de Domhuis W gemeenteraad voor de PvdA. Vt Jf* 1978 tot de verkiezingen in 1982 w 'lr hij PvdA-statenlid. Maar naast al F dagtaak bij de PTT heeft Schullli ,aE het nu nog druk met zijn voorzitt® schap van de Reddingsbrigade Des -5E burg en als bestuurslid van de Stri ~e ting Badplaats Belangen Dombure ;p Toen hij als zeventienjarige bi] 4 M PTT begon, het was 1943, heeft 1 geboft, vindt hij zelf. „Jongens °jj achttien jaar werden opgeroepen va dienst. En toen ik eenmaal bij de PT werkte kreeg ik een vrijstelling, ni het telefoonverkeer ging zo goedS ;r gewoon door. Die oorlogsjaren zijniK ?a heel goed bijgebleven. Vooral doordl iedereen voor elkaar op de bn sprong", aldus de jubilaris. Hard werken Op de hem door de PTT aangebodd kt receptie werd Schuiling maand! jf- toegesproken door J. van dc Sani plaatsvervangend chef van dc k heerseenheid, die de jubilaris schreef als een hardwerkende m* Lj die dat ook van een ander verlui Namens het personeel overhandÜ j« hij een boekwerk over archeologie Pi een tafeltje 'om het boek af en toed neer te leggen'. Voor mevrouw Scb» L ling had hij een boeket bloemen. Ing G. van Hevelingen, chef ond* c' houd telefooncentrales in Zeel»-1„ omschreef de jubilerende heer ScK.' ling als een bekwaam chef. „Hij d« het goed en dat betekent dat hetrod 'zijn' afdeling ook goed gaat". W 'm, vrouw C. van ZantenLeijsen, Pvü jj Statenlid, zei dat het bijzonder spijt was dat Schuiling geen deel me! uitmaakte van de statenfractie. .2 was binnen de PvdA nog een vanö l( ouderwetse democratisch socialists Hij gaf altijd een radicaal, maar® doordacht antwoord. Ik hoop dat 0i bij de volgende verkiezing en weer: ons midden terug zal keren" Tijdens de drukbezochte receptie de Schouwburg werd het echtp* M Schuiling overladen met geschenk met name in de vorm van bloemend l|e flessen met inhoud. Het nieuwe gezinsvervangend tehuis in aanbouw in West-Souburg. Slechthorenden bijeen MIDDELBURG - De afdeling Zeel» van de Nederlandse Vereniging vod j], Slechthorenden houdt, vandaag dinsdag 27 september - een ledenv» gadering in het Schuttershof te Mê delburg. De bijeenkomst begint 14.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 10