Ernst roept op tot olharding in zoeken vrede Centrumpartij vaart wel bij onvrede MIS DE BOOT NIET! Deskundigen bezorgd over bezuinigingen in onderwijs Samenwerking Europa noodzaak voor herstel 'Mi H Jongerenkoor zingt Efeze' Mariekerke wil kerkgrond in erfpacht overnemen Meeste abortuscliënten in Groede zijn Belgen PZC/streek )IENST IN KERK VAN HOOGERHEIDE agenda :R AANDAG 26 SEPTEMBER 1983 i Van onze correspondent) OOGERHEIDE Vierhonderd demonstranten hebben zondag ter afsluiting van de redesweek meegelopen in een stille demonstratietocht door Hoogerheide. Aan commandant Schulte van de vliegbasis Woensdrecht werd door één van de organisatoren een brief voor tfensieminister De Ruiter overhandigd. Bisschop H. Ernst van Breda riep tijdens een dienst de kerk van Hoogerheide voorstanders van de vrede op 'volhardend vast te houden aan de oers, ook bij tegenslag'. Vredesbeweging Woensdrecht is doet al onrecht aan mensen, die hon- blijven zal dat een oorlog kan worden >r tevreden over de opkomst en het ger hebben of in armoe leven", zei hij. voorkomen door een wedloop in kern- fakter van de demonstratie. Het Monseigneur Ernst vroeg zich af of het bewapening ..De Nederlandse bis- ilidariteitskoor uit Bergen op Zoom ng en speelde vredesliederen. Wim aider Klugt van de Vredesbeweging ;een brief voor. die bestemd is voor tweede kamer en het provinciebe- uur van Brabant. ie aanwijzing van een NAVO-basis Brabant als mogelijke thuishaven »rkruisvluchtwapens trekt ons nog ider mee in deze levensverachtende traal. Graag vernemen wij of en hoe meewerkt aan onze eisen, geen euwe kernwapens in Woensdracht", luidde een deel van de inhoud van •ze brief. stoet werd begeleid door enkele .itiemensen. Bij de basis, waar de ,:rt zwaar bewaakt werd door lucht- ichtpersoneel, werd de brief aan mister De Ruiter voorgelezen. Daar- werd gepleit voor 'alzijdige ontwa- ning'. Basiscommandant Schulte im de brief daarop in ontvangst, aar ging inhoudelijk niet op de tekst hrecht '.adegeslagen door tientallen inwo- trs van Hoogerheide trokken de •monstranten naar de kerk. Ongc- vijfhonderd aanwezigen Iuister- daar naar de boodschap van ihop Ernst. „Er is geen vrede, inneer er onrecht is. Onrecht rcngt oorlog. Anderzijds heeft oor- zelfs ter verdediging van recht en ijheid altijd onrecht tot gevolg. bewapening ook zonder oorlog tn i m ssci 1DDELBÜRG Molenwater. 930- Miniatuur Walcheren. I asthuis. 20-21 30 uur. uitzending Ra- LISSINGEN - Bethesda-St -Jo- phziekenhuis. 20 21 30 uur; uitzen- ng Rawa. ILMVOORSTELLINGEN eo- FRGK.N OP ZOOM Roxy 1.20 uur landende liefde. 16 jr 20 uur: Hot Sibblegum in het leger. 16 jr Cine- i'Actucel I. 20 uur: Merry Christmas Ir Lawrence. 16 jr hem Actueel II. 20 uur Flash dan- 1Cinem'Actueel III. 19.30 uur iBandhi a 1 0ES Grand. 20 uur: I'orky's (II). DLST - De Koning van Engeland 30 uur. Alice. 18 jr 20 uur Gandhi. L.20 uur: Brandende liefde. 16 jr 20 ur Octopussy. a.!.. 20 uur: Blue Hinder, a 1 I0STBI RG - Ledel, 20 uur: Octo- iissy. a l.. ERNEUZEN - I.uxor. '20 uur Hot kibbiegum m het leger. 16 jr 20 uur: •ctopussy. a l USSINGEN Alhambra I. 20 uur ïandende liefde. 16 jr.: llhambra II. 20 uur An Bloem. 12 jr. -"fENTOONS l ELLINGEN XEL Galerie Bellemans. 10-18 ur illustraties van Fiel van der Veen oude kinderboeken en schoolplaten ot 1/10); DOMBURG Biologisch Museum. 0-17 uur 'De natuur in Zeeland' Jloemdijken in Zeeland'. iOES Lunchcafé, 9-18 uur. werken Ineke Ottex (Urn 30 9); HAAMSTEDE De Bewaerschole, 4-17 uur: foto-expositie (Urn 28/91, "ILLE Landbouwmuseum. 10-12 •17 uur: Oude landbouwwerktui- GEftn en. IINKENSZAND De Stenge, 10-12 14-17 uur: werken uit de Vlissingse anstuitleen (Urn 7.10); MIDDELBURG Zeeuws Museum. '0-17 uur Nomadische bouwwerken hn Jeroen van Westen en Thijs Ver- »«rt (t/m 29/9); Zeeuwse Centrale Muziekbibliotheek. ■17 30 uur' 'Lof en spot. tweehonderd rouwenportretten'. overzicht blad- luziekomslagen (tm 30'9). J Ambachtencentrum Demerary, 9-17 uur: diverse ambachten en exposities; OOSTKAPELLE Molenweg 36. 10- 12 uur: Fossielenmuseum. SAS VAN GENT Bibliotheek. 13.30- 17.30 en 18.30-20 uur: werken van Hanneke Bronwasser (tm 30/9); [ERNEUZEN - Hal 'Ter Schorre'. H-21 uur: fotoproject 'Kwaliteit' (tm >101: •EERE Grote Kerk. 10-17 uur; Het landschap in de delta (tm 30'10), Markt 12. 8-18 uur: schilderijen van Veere en watersporten door Angeli- Que van den Born (t'm 30 91: VLISSINGEN Reptielenzoo 'Igua- W'. 14-17.30 uur: Expositie levende •fptielen, amfibieenen en insekten: levangentoren. vanaf 17 uur. werken 'an Matthy Murre (tm 15/10); UZENDIJKE Museum, 10-12 en 13.30-17 uur: 'Radio in oude en nieuwe «lil' (t/m 18/12). HULPCENTRA .Voord- cn Midden-Zeeland Goes, tel •1100-14444 (ook voor milieuklachten) «fuwsch-Vlaanderen Alarmnummer •1150-12200 (brandweer en ambulance). 7'leronische hulpdienst Zeeland, tel '1180-15551. dag en nacht bereikbaar ftr. hulpdienst Zeeland voor mensen in «OM. tel 01180-30251van 10.00-24.00 uur «Mkends van 20.00-24 00 uur Stichting 'Blijf van m'n lijf Zeeland, lel •1184-14645, dag en nacht bereikbaar Nederlandse Hartstichting, tel. 070-614614 ''bereiken op kantoordagen van 9-17 uur JAAP VAN DER DOEF: GOES Het stemgedrag tijdens de eerste gemeenteraadsverkiezingen in Almcre, waar de centrumpartij (CP). 2 van de 23 zetels veroverde, kan gezien worden als een protest tegen het overheidsbeleid. Dit stelde tweede kamerlid Jaap van der Doef (pvda) zaterdag tijdens een ledenvergadering van het gewest Zeeland van de PvdA in Goes. Volgens Van der Doef zijn het geen fascisten of racisten geweest die woensdag op de CP stemden, maar mensen, die hun voorkeur duidelijk maakten voor partij, die buiten het Haagse circuit staat; ondanks dat ze erin is vertegenwoordigd. Hij vergeleek het stemgedrag met dat van het eind van de jaren zestig. De boerenpartij behaalde toen zeven zetels in de tweede-kamer, hetgeen naar mening van de PvdA-er ook een maat schappelijk protest was. Van der Doef maakte zich ernstig zorgen over de winst, die de CP boekte ,.De stemmen van de verontruste kiezers worden mis bruikt door handige politieke lie- Het tweede kamerlid gaf aan dat er voldoende mogelijkheden zijn om de maatschappelijke onvrede in Nederland aan de regering duide lijk te maken. Protesten en acties den met verderfelijke politieke op- kunnen, zo meende hij, het beleid vattingen", betoogde hij. ..En hun beïnvloeden en wijzen op perspec- protest wordt opgevat als een keu- tieven. De huidige samenleving, ze tegen buitenlanders". Het twee- waar de meest kwetsbaren het de kamerlid wees erop dat circa 40 meest bijdragen, zonder resultaat, procent van de Nederlanders niet draalt zichzelf kapot, aldus Van der vingen zorgen", zei hij. Voorts be- de de PvdA-er dat de prijs voor het klemtoonde Van der Doef dat alle huidige beleid te hoog is. „Nog politieke partijen het protestsig- ruim honderdduizend werklozen in naai dienen te verstaan en er hun 1984 erbij", zei hij. ..De uitkeringen 10 procent extra naar beneden. consequenties aan moeten verbin den. Die consequenties moeten vooral liggen in het beleid, was de overtuiging van de inleider. ..Treu- Voorzieningen, tot de meest vitale rig is de positie van een paar mil- toe, worden aangetast". Volgens de joen Nederlanders, die niet kunnen spreker betekende deze verwach- begrijpen waarom zij dubbel of tingen winst voor de VVD. Als drie-dubbel worden gepakt", aldus verklaring noemde hij de angst van Van der Doef. ..Door een overheid, liet CDA. ..Het CDA is bang voor de die zegt de economische crisis kiezers en een bange partij kan met langs lijnen van sociale rechtvaar digheid te willen aflossen". PIET DANKERT: GOES De lidstaten van de Europese gemeenschap zullen, om de economische crisis te overleven, belemmeringen op moeten ruimen cn meer samen dienen te werken. De neiging van de verscheidene landen om kleinschaliger te denken neemt toe. Dat bleek onlangs weer tijdens de troonrede. YVErkelijke verbeteringen zal dit evenwel niet tot stand brengen. Deze mening uitte de voorzitter Piety Dankerl van het Europees parlement (EPl zaterdag tijdens een bijeenkomst van de PvdA, gewest Zeeland, in Goes. Dankert vond dat het Europees parlement wel degelijk een rol speelt in het geheel. De voorzitter, lid van de socialisti- een schoon te krijgen. ..Maar dat is sche fractie in het parlement, be- de prijs die je voor een schoner toogde dat de verbinding tussen milieu betaalt", vond hij. Een strui- nationaal en Europees terrein no- keiblok noemde de Euro-parlemen- dig blijft om het evenwicht in Euro- tarier de oawillige houding van het pa te herstellen. Daarvoor zou.het bedrijfsleven. EP naar zijn mening meer bevoegd- De Euro-parlementarier Bob Co- heden moeten hebben. „De minis- hen pleitte voor het blijven geven terraad alleen kan Europa niet der helpen aldus Dankert. Euro- parlementarier Annie Krouwel be lichtte tijdens de bijeenkomst i: •an ontwikkelingshulp aan Derde Wereldlanden. „Zelfs in deze moei lijke tijd kan niemand zich daar aan onttrekken", stelde hij. Naar Prins van Oranje de gevolgen van de mening van Cohen komt 80 tot de crisis op het emancipatiebeleid. 90 procent van hel ontwikkelings- „De neiging om gehuwde vrouwen geld weer terug naar Europa door weer naar de keuken terug te stu- investeringen, ren wordt erdoor vergroot", vertel de ze. Volgens mevrouw Krouwel lopt Nederland wat betreft vrouwe nemancipatie met bepaald voorop De Nederlandse regering is bij her haling door het EP op de vingers getikt, legde ze uit Ondanks de beperkte financiële middelen, mag het emancipatorische actiepro gramma aldus Krouwel niet worden teruggedraaid. Hemmo Muntingh, zoals alle spre kers lid van de socialistische fractie van het EP. ging in op de problema tiek rond de Westerschelde. Om de lozing van de enorme hoeveelheden chemische stoffen met name door Belgische bedrijven tegen te gaan. dient de zaak internatio naal te worden aangepakt, was zijn mening. Muntingh wees erop dat het een kostbare zaak is om de Westerschelde weer schoon te krij- Piet Dankert, voorzitter van het gen. „Maar dat is de prijs die je voor Europees Parlement. schoppen zeggen ervan in hun brief over vrede en gerechtigheid het af- schrikkingssysteem is een balanceren op de rand van de afgrond Het gaat erom dat kerkleden tot een persoon lijk standpunt komen en dat wij allen onze verantwoordelijkheid verstaan voor het politieke spel. waarin leven en dood van de mens op het spel staan". Dat houdt onder meer in zelf recht doen aan mensen, want dan wordt er vrede gesticht, hield de bis schop zijn gehoor voor. Zondag was het ten gevolge van de demonstratie niet alleen druk in de kern van Hoogerheide. ook het vre- deskamp had niet te klagen over belangstelling. Tientallen bezochten de vredesactivisten en praatten met hen over het verloop van de actie Tegen het eind van de middag werd een beeld onthuld van de kunstena res Detje Huijbers. Het stelt een stervende mensheid voor op deze aarde. Eerder was het te zien bij de basis Volkel. Vandaag gaat het over naar het nieuwe kamp op het indus trieterrein. Jagersvereniging KNVJ hield hondenveldproef KLOOSTERZANDE De regio Zee land van de Koninklijke Nederlandse Jagersvereniging (KNVJ) hield zater dag in samenwerking met de com missie Zeeuwse Jachthonden de jaar lijkse 'Veldproef Zeeland' voor staan de jachthonden en retrievers (appor- teerhonden) op de jachtvelden van K. J. A. baron Collot d'Escury 111 Kloos- terzande en omstreken. Aan de veld proef was dit jaar ook een jeugdgroep met honden tot twee jaar toegevoegd. De gebruikelelijke wisselprijs voor de beste Zeeuwse hond ging naar 'I K Purdy van de Liniedijk' met als eige naar W. D. van Doorn uit Poortvliet Zijn Duitse staande-hond kreeg van de jury de vermelding 'uitmuntend'. Daarvoor mocht hij na afloop in de grote zaal van 'De Reizende Man' uit handen van voorzitter M M. Punt van de commissie Zeeuwse jachthonden en tevens wedstrijdleider een houten maquette en een diploma met speld in ontvangst nemen. De winnaar kwam daardoor tevens ook in het bezit van de wisselprijs 'Pascha van Notterveld'. De wissel prijs voor de beste Zeeuwse hond in de jeugdproef voor staande-honden ging naar 'Borke van ter Nose' met als eigenaar P. de Putter uit Terneuzen Bij de apporteerproeven ging de wis selprijs naar 'Anou van de Buutendie- kers' van J van Overen uit Kortgene Na afloop van de wedstrijden werd er een demonstratie gegeven van de jacht met een slechtvalk. Voor de eerste wedstrijd met apporteer-hon- den waren twaalf honden ingeschre ven Aan de wedstrijd voor staande- honden. kwamen veertig honden in actie. Na afloop was er in zaal 'De Reizende Man' in Kloosterzande voor alle deelnemers een diner De uitslagen, groep apporteer honden, groep I: 'Anou van de Buutendiekers' van J van Oeveren uit Kortgene met goed' 'Stol- ford New Moon van A W van Luijk- Grevelink uit Rilland met eervolle vermel ding. 'Doescha van J. P J. Meerman uit Arnemuiden met eervolle vermelding Groep 11. jeugdgroep Broke van ter Nose van P de Putter uit Terneuzen met zeer goed 'Axel van de Molenpeel' van H Boender uit Melissant. met zeer goed'. 'Arba van de Grote Peel'van C A Sinacuit 's-Heerenhoek met zeer goed', 'Blue' van C J A. de Graaf uit Scherpenisse, 'Cidor van de Liniedijk' van V P M Hendnkse uit Sint-Kruis Donja' van H Companjen uit Oldebroek. Bob vom Steinberger-Wald van W J C ten Haaf uit Zienkzee. 'Taya' van J P. Wamaer uit Dirksland en 'Axel van het Axelse' van J van Cadsand uit Koewacht kregen allen de vermelding 'goed' Groep lil. gebruiksproef 'Sara fan de Lauwers-Poel' van B. Kooiker uit 's- Gravenpolder met een eervolle vermelding, 'Astor' van A. Louwerse uit Arnemuiden met goed'. 'Fenna' van N Debets uit Breda met 'goed Groep IV. gebruiksproef 'Do- nar van R L Blommaert uit. Terneuzen met een eervolle vermelding. 'Natasja van hel Schauws' van J J. N Uyl-de Wit uit Sint-Maartensdijk met 'zeer goed Groep V, gebruiksproef 'I. K Pudry van de Linie dijk van W D van Doom uit Poortvliet met 'uitmuntend'. 'Wopke' van J J. Verlare uil Rilland-Balh met 'zeer goed 'Mirza van de Liniedijk' van J N Kugel uit Hilversum met'zeer goed' 1 K.Blair van de Liniedijk van W. D van Doorn uit Poortvliet met 'zeer goed' 'Annabel' van J de Feyter uit Groede en 'Nico van Notterveld' van M M Punt uit Oud-Vossemeer. beiden kregen de vermelding 'goed' Disco-Show OOST-SOUBURG - In buurthuis De Zwaan 111 Oost-Souburg wordt vrijdag 30 september een disco drive-in show gehouden voor jongeren vanaf 12 jaar door 'Eldorado'. De show begint om 19 30 uur. Het interkerkelijk Jongerenkoor Middelburg MELISKERKE - In de gereformeerde kerk van Melis- kerke werd zondavond de grammofoonplaat 'Efeze' gepresenteerd van het (interkerkelijke) Jongerenkoor Middelburg. Deze plaat bevat het gehele bijbelboek Efeze in een gezongen uitvoering. Volgens Andrè Dekker, voorzitter van het vijf jaar bestaande koor. is een dergelijke opname in Zeeland niet eerder gemaakt. In Mehskerke trad het koor zondag overigens op met de gospelgroep Singing Religion uit Bodegraven en bij die gelegenheid kon het publiek ook live horen wat er op de plaat staat. 'Efeze' is een gevarieerde bewerking van het gelijknamige bijbelboek. Traditionele koralen, eigentijdse liederen en een lied in het latijn wisselen elkaar af Voorzitter Dekker overhandigde de eerste exemplaren van de elpee aan dirigente Jeanne Ovaa en aan dirigent Dirk Jan Warnaar van de bezoekende groep uit Bodegraven. Beide koren werden zondagavond begeleid door een zeven leden tellend combo 1ADVERTENTIE D'66 HIELD FORUMDISCUSSIE GOES Deskundigen op het gebied van onderwijs hebben zaterdag in Goes hun bezorgdheid uitgesproken over maatregelen in het onderwijs, die de regering zich voor het volgend jaar heeft voorgenomen. Dat gebeur de tijdens een forum-discussie van de regio Zeeland van D'66 in de Prins van Oranje. Zo betoogde hoofdbe stuurslid G. YY'. Eyssens van de ver eniging voor het openbaar onderwijs dat de huidige minister van onder wijs een aanhoudende zorg is voor het onderwijs. Hij keerde zich fel tegen de geplande schoolgeldrege ling voor 12- tot 16-jarigen. „De mi nister stapt te makkelijk over deze zaak heen", stelde Eyssens. Hij noem de de plannen een onheuse zaak. Naar mening van het hoofdsbesluurslid dient de maatschappij de kosten gezamenlijk te dragen. C Mertens, vroeger tweede kamerlid voor D'66. noemde het onderwijs een tussengeschoven kindje „Hoe hard maakt deze regering het belang, dat zij zelf hecht aan ontplooiingskan sen". vroeg Mertens zich af. Directeur C J de Graaf van de njkspedagogo- sche academie m Middelburg zei dat de bezuinigingen in het onderwijis op een negatieve manier dé sfeer in de scholen beïnvloeden. Hij achtte dit slecht voor de motivatie van onder wijsgevenden Inspectnce M. de Kroon van het lager onderwijs in Zeeuwsch-Vlaanderen sprak haar be zorgdheid uit over de vertraging in het vernieuwingsproces van het on derwijs. Zij stelde dat de vergrijzing van onderwijsgevenden door bezuini gingsmaatregelen een bedreiging vormt voor de vernieuwing Jonge mensen met frisse nieuwe ideeën ko men er nauwelijks aan te pas", aldus dé inspectrice Het CDA-tweede kamerlid M Beme- ma was een andere mening teoge- daan „Is er altijd een sprake van verlies van kwaliteit bij bezuinigin gen? vroeg hij zich af Bovendien beklemtoonde hij zullen de lasten in de toekomst zwaarder worden, wanneer er geen maatregelen worden getroffen. „Dat kunnen we de jeugd van de toekomst niet aandoen", was zijn mening. Hij voegde eraan toe dat in meerdere sectoren onzekerheid heerst; niet alleen in het onderwijs Nuancering Onderwijsgevende I.. Marcusse stel de dat de bezuinigingen het avondon derwijs in zijn bestaan aantasten. Zo wordt deze vorm van onderwijs on bereikbaar voor mensen in Zeeland, meende ze. Beinema antwoordde dat dit probleem in meerdere sectoren van het onderwijs speelt. „Als zou blijken dat gebieden in Zeeland har der getroffen worden, moet een zeke re nuancering worden aangebracht", vond Beinema. „Daar dienen we re kening mee te houden". Voorzitter Joke Jorritsma van de re gio Zeeland van D'66 merkte tijdens haar openingstoespraak van de alge mene regiovergadering zaterdag in Goes op. dat de huidige stroom bezui nigingen van de regering onevenwich tig zijn verdeeld. „Daardoor ontstaat splitsing in dneen. zei ze. ..Uitkerings trekkers, werkenden m het bedrijfsle ven en ambtenaren' Jorritsma wees erop dat dit tot doorbreking van de onderlinge solidariteit leidt. Voorts pleit D'66 en Kees de Schipper tijdens de bijeenkomst voor energieopwek king in kleinschalige eenheden Studiebijeenkomst Kamer Koophandel MIDDELBURG - De Kamer Koophandel en Fabrieken voor Mid den- en Noord-Zeeland houdt n dag 17 oktober, in samenwerking me het Centraal Instituut Midden- en Kleinbedrijf, een studiebijeenkomst De bijeenkomst die om 15.00 uu begint op een nog nader te bepalen plaats, richt zich op de aspecten van dc diverse ondernemingsvormci als de sociale positie van de onderne mer, fiscale regelingen en bedrijfsop volging. VERFRAAIING KERKRING GRIJPSKERKE G VV' Eyssens. hoofdbestuurslid van de Vereniging voor Openbaar Onder- wijs 1VOO1 MIDDELBURG - Van de 1667 vrou wen. die het afgelopen jaar in de Stimezo-kliniek in Groede een abor tus hebben ondergaan, hadden er maar liefst 1516 de Belgische natio naliteit. „Overal in het land loopt het aantal abortusverrichtingen terug. Dit is zonder twijfel een gelukkige ontwikkeling. Maar het aantal abo- tussen in Groede steeg van 1581 tot 1667. Dit is ongetwijfeld een gevolg van de weinig liberale houding ten aanzien van abortushulpverlening in het buurland België. Vanuit Belgie krijgt onze kliniek de grootste hulp vraag". Dit staat in het jaarverslag over '82, ue stichting Stimezo Zeeuwsch- Vlaanderen' zaterdag heelt gepubli ceerd De stichting is van mening, dat abor tus zoveel mogelijk moeten worden voorkomen „Maar de op voorkoming gerichte hulpverlening wordt bemoei lijkt door de overheid Die voert na melijk ondoordachte bezuinigingen door", waarschuwt de Stimezo Desal niettemin zal voorkoming van abor tus ook in de toekomst de belangrijk ste activiteit van de stichting zijn. Het afgelopen jaar wendden 1755 vrouwen zich tot de kliniek. Van hen ondergingen 1667 vrouwen een abor- tusbehandeling. Wegens een te ver gevorderde zwangerschap werden 63 vrouwen niet behandeld Vier vrou wen werden afgewezen om medische redenen Vijftien vrouwen bleken niet zwanger en vier vrouwen werden niet behandeld wegens psychische facto ren. Vijf vrouwen raakten 111 verwach ting ondanks dat ze zelf of hun part ner waren gesteriliseerd. Ruim 170 vrouwen raakten zwanger omdat ze de pil waren vergeten of verkeerd hadden gebruikt Bijna 30 vrouwen maakten geen fout met de pil maar raakten desalniettemin toch in ver wachting. Bij 209 vrouwen werd een tweede 1951 of derde (14) abortus gepleegd. Bijna 98 procent van de vrouwen die een abortus ondergingen was minder dan tien weken zwanger 'Voltooid gezin was het meest voor komende 135 c/e 1 argument voor abor tus: gevolgd door 'te jonge leeftijd' 124.8 rrArgumenten die betrekking hadden op de relatie werden in 16 procent van de gevallen genoemd Negentig procent van de behandelde vrouwen kwam zoals genoemd, uit Belgie. De Nederlandse vrouwen maakten 7.5 procent van de clienten uit De overige nationaliteiten noteer den 2.5 procent Uit het jaarverslag blijkt voorts dat de stichting het afgelopen jaar heeft af gesloten met een tekort van 45 mille In '81 werd nog een winst van 41 mille geboekt. GRIJPSKERKE - Als de raad met de plannen instemt, kan de Kerkring in Grijpskerke worden verfraaid. Dat is mogelijk, doordat de kerkvoogdij van de Nederlands hervormde ge meente in Grijpskerke het terrein rond de kerk aan de gemeente in erfpacht wil overdragen. Om het aan zien van het dorp Grijpskerke te verfraaien, willen burgemeester en wethouders de gemeente Mariekerke een deel van het herinrichtingsplan laten betalen. Deze kwestie komt aan de orde tij dens de vergadering van de gemeente raad. die dinsdag 27 september bij eenkomt. in het gemeentehuis van Mariekerke 111 Meliskerke Officieel is het terrein rond de kerk nog een begraafplaats Dat komt. doordat er nog éen uitgekocht graf is, waarin nog kan worden begraven. Het onderhoud van het terrein levert voor de kerkvoogdij steeds grotere proble men op Aanvankelijk wilde de kerk voogdij, dat de gemeente Mariekerke het onderhoud van het terrein op zich zou nemen Burgemeester en wethou ders wilden daaraan echter alleen meewerken, als de gemeente dan ook eigenaar van de grond werd. Dat echter was weer tegen de zin van de kerkvoogdij, waarna de kwestie bleef 1 u&i*.-i 1. i-,u het voorstel van het kerkvoogdij, om het perceel van 2530 vierkante meter In erfpacht over te dragen aan de gemeente, waarbij de gemeente dan het onderhoud voor zijn rekening moet nemen. ..Omdat de gemeente belang heeft bij een goed uitziende beplanting rond de kerk -het aanzien van de hele Kerkring hangt er van af- kunnen wij deze keer met het voorstel van de kerkvoogdij instemmen", schrijven b en w aan de raad Omdat een algehele reconstructie van het terrein dringend noodzakelijk is, wnl de gemeente een bijdrage leveren aan de kosten van het materiaal en In de kosten van door derden te verrich ten werkzaamheden Voor zover mo gelijk zal hel reconstructieplan door de gemeente in eigen beheer worden uitgevoerd. Soms zullen daarbij bui tenstaanders moeten worden inge schakeld Inclusief de materiaalkos ten komt een en ander voor de ge meente op een bedrag van elfduizend gulden De kerkvoogdij betaalt hetzelfde be drag. Eigenlijk zou de kerkvoogdij het terrein in een goede staat van onderhoud moeten overdragen, maar omdat het geld hiervoor ontbreekt, hebben b en w voorgesteld de kosten te delen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 7