PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT namen 5 kernproeven Bestand in Libanon vanochtend ingegaan I Koning Leopold (81) overleden J Almere betoogt tegen opmars Centrumpartij wee vnetde Moord in Beiroet X. h&tksz :j*?r WAARSCHUWING TEGEN OPTIMISME IRA-leden breken uit hun gevangenis SPD wint NT Zonnig Eerst nog enkele mistbanken, overi gens droog en zonnig. Middagtempe- ratuur ongeveer 20 graden. Tot ma tig toenemende zuidwesten wind 226e jaargang no. 225 Maandag 26 september 1983 Middelburg 8 oktober verenigde spaarbank BEIROET (AP) Alm, een 18-jarige moslimvrouw, met haar huilend kind, kort nadat haar bei de ouders in een bui tenwijk van Beiroet waren doodgescho ten. Alia identificeer de de moordenaars als leden van de christelijke militie. Twee buren, kwamen tijdens een moord partij. die zich zater dag voordeed, even eens om het leven. Ook deze slachtoffers waren sjiitische mos lims. WASHINGTON (DPA) De Sow jet-Unie heeft zaterdag vijf onder grondse kernproeven genomen waarvan de kracht varieerde van 5,3 tot 5,6 op de 12- puntsschaal van Rich ter. Dit heeft een woord voerder van het ontwa peningsbureau in Was hington zondag bekend- 16 oktober vorig jaar wa ren het vier ontploffin- Het seismologisch insti- gen met tussentijden tuut in de Zweedse uni- van vijf minuten, waar- versiteitsstad Uppsala, na in juli een serie waar de kracht van de drie was geregistreerd, ontploffingen werd ge- gemaakt. Volgens hem meten als tussen de 5.9 De plaats waar de explo- was het niet duidelijk en de 6,2 op de schaal sies zich voordeden, ligt wat deze ongewone van Richter, dacht men op rond 2.000 kilometer reeks explosies binnen dat de Sowjet-Unie wel- van het gebruikelijke een tijdsverloop van 25 licht kernexplosies heeft Russische gebied voor minuten betekende. gebruikt voor de aanleg kernproeven in Semipa- De ontploffingen die ten van een waterweg. Een latinsk in Siberië. Duizenden betogers luisterden in Almere naar toespraken tegen de komst van de Centrumpartij in de nieuwe gemeenteraad. iVan onze correspondent) BEIROET In dc Syrische hoofdstad Damascus is gisteren een bestandsakkoord gesloten tussen de strijdende partijen in Libanon, na drie weken van hevige gevechten in de bergen ten oosten van de Libanese hoofdstad Beiroet. Desondanks werd er gisteravond nog gevochten in de heuvels ten zuidoosten van Beiroet. De Amerikaanse mariniers van de honderden, mogelijk in totaal zeshon- nemen, inclusief een delegatie van de multinationale vredesmacht bij de derd, neutrale waarnemers, waar- regering. Alle beslissingen moeten luchthaven van de hoofdstad kwamen sehijnlijk van de Verenigde Naties unaniem genomen worden en de rege- onder zwaar artillerievuur te liggen, Daarnaast moet nu zo spoedig moge- ring is. volgens de overeenkomst van waarbij een van hen door een granaat- lijk een nationale Libanese verzoe- het staakt-het-vuren. al bij voorbaat scherf werd getroffen. De mariniers ningsconferentie gehouden worden verplicht zich aan alle beslissingen werden in staat van de hoogste pa- in de Saoedische hoofdstad Riad. van de conferentie te houden. Syrié en raatheid gebracht. Het zijn de details rond deze verzoe- Saoedi-Arabië zullen als waarnemers In Damascus deelde een woordvoer- ningsconferentie geweest die een ak- aan de conferentie deelnemen der van de Libanese progressieve so- koord voor een staakt-het-vuren ge- Gedurende de afgelopen twee dagen clalistisch partij van Walid Jumblatt durende de afgelopen dagen hebben zijn er voor het eerst in drie weken ovengens mee dat het bestand pas om vertraagd. Er is nu voorzien in een weer hevige gevechten uitgebroken vanmorgen om vijf uur zou ingaan. conferentie waaraan alle belangrijke tussen het Libanese leger en sjiitische Het bestand is tot stand gekomen confessionele Libanese groepen deel- militieleden in de zuidelijke buiten door Saoedische en Amerikaanse be- middeling. Het werd bekendgemaakt door de Syrische minister van buiten landse zaken, Abdel Halim Khaddam, en de speciale Saoedische afgezant prins Bandar bin Sultan. Ook in Liba non werd de overeenkomst voor een bestand door de regering bekendge maakt. De regeling die nu getroffen is voor liet in een wapenstilstand waarbij beide partijen de door Syrië en de Palestijnen gesteunde druzen ener zijds en het Libanese leger en de regering anderzijds hun huidige politie en het leger hebben iVan onze correspondent) LONDEN De Noordierse in het Verenigd Koninkrijk heeft plaatsgevonden. De gedetineerden haalden pistolen tevoorschijn, over meesterden het personeel en maakten wijken van Beiroet. Vier weken gele den waren het de sjiiten die openlijk in opstand kwamen tegen de regering en pas na een grootscheepse actie zag het leger kans het gezag van de regering weer in moslim-West-Beiroet te vestigen. Tijdens de gevechten in de zuidelijke buitenwijken hebben noch het leger noch de sjiitiscHb militie getracht nieuWe posities te veroveren. Deson danks was de strijd soms uitermate hevig. Wederom werden ook de Ame rikaanse mariniers, die deeluitmaken van de multi nationale troepenmacht in Beiroet en dichtbij de zuidelijke buitenwijken gelegerd zijn, bij de nieuwe gevechten betrokken. Vier mariniers raakten gewond en de Ame rikanen werden genoodzaakt enkele malen terug te schieten Ondanks het feit dat er nu een ak koord van staakt-het-vuren bereikt is, waarschuwen de meeste waarne mers in Beiroet legen voorbarig opti misme. Zoals een Amerikaanse func tionaris hel zondagavond in Beiroet uitdrukte: „In het verleden zijn er wel meer staakt-het-vurens in Liba non geweest. Maar het betekent nog niets een bestand kan het enkele weken uithouden of het kan binnen 24 uur al geschonden worden. ALMERE (ANP/GPD) Enkele duizenden mensen hebben zaterdag in Almere een manifestatie bijgewoond die was gericht tegen de komst van de Centrumpartij in de gemeenteraad per 2 januari volgend jaar. De menifesla- tie was georganiseerd door de initiatiefgroep 'Almere weet wel beter' en werd ondersteund door de overige politieke partijen in de stad. Namens de initiatiefgroep zei Jan van haat predikt en dat leder die zich toen was er een economische crisis e De grote politieke partijen gaan, na ook toen werden uiteindelijk onschul- het succes van dc Centrumpartij bij dige mensen tot slachtoffer gemaakt. gemeenteraadsverkiezingen in Al- ,Het grote verschil is echter de vuurt- mere, een andere strategie volgen In i |-1 plaats van de Centrumpartij 'dood te Soedan laat alle gevangenen vrij durende herinnering en daarmee kun nen we samen deze gevaarlijke poli tieke wegen blokkerenaldus Van der Pijll Hij zei dat er in het algemeen te weinig aandacht voor het opko mende racisme en fascisme is Wel noemde hij het verheugend, dat er veel jongeren waren komen opdagen. ,.Dat stemt tevreden, we moeten men sen mobiliseren KHARTOEM (RTRDPA) De Soe- naar scholen en danese president Jaafar Numeiri buurthuizen te gaan en de jongeren heeft opdracht gegeven alle gevan- zwijgen' gaan ze haar voortaan met argumenten bestrijden. WD-voorzitter Jan Kamminga zei zaterdag in Utrecht op de liberale partijraad ,.Na de zwarte dag van Almere kunnen we niet langer om de Centrumpartij heenlopen. We moeten de confrontatie aangaan, deze partij het masker afrukken om aan te tonen dat er grote onverdraagzaamheid on der schuilt" PvdA-voorzitter Max van den Berg stemde zaterdag voor de Vara-radio in met de opvatting van zijn liberale collega. „We zullen op de praatjes van de Centrumpartij, die kennelijk aanslaan, krachtig en openlijk moe ten antwoorden". Maar de PvdA wil meer doen: met de kiezers gaan pra ten om ze weer meer vertrouwen in de gevestigde politiek te geven. het gemeentebestuur wethouder P. de zij zijn veroordeeld krachtens een Jonge. Namens de samenwerkende niet-islamitisch wetboek van straf- posities in de bergen boven Beiroet gisteravond met behulp van zich meester van een bestelauto waar behouden. Om er op toe te zien dat het bestand niet geschonden wordt is speurhonden en helicopters voorzien in de ontplooiing vah enkele de jacht ingezet op 38 veroor- Poort was geblokkeerd door een auto deelde leden van het verbo- Van onze correspondent) BONN De sociaal-democra tische SPD heeft bij de verkie zingen in de Westduitse deel staten Hessen en Bremen aan zienlijk gewonnen. In Hessen werd de SPD voor het eerst sinds 1970 weer de grootste partij met 46,2 procent (3,4 procent meer dan bij de vori ge verkiezingen). In Bremert behaalde de SPD zelfs de ab solute meerderheid. Zij kreeg daar 51,3 procent van de stem men, 2 procent meer dan vier jaar geleden. De uitslag van de deelstaat verkiezingen betekent een voorlopige politieke terugslag voor de conservatief-liberale bondsregering in Bonn. In de vervroegde verkiezingen voor het parlement van Hes sen in Wiesbaden daarentegen slaagden zij erin na een jaar in de kou te hebben gestaan, het parlement weer te betreden. De milieu- en pacifisten partij Der Groenen wist zich in beide staten - zij het met lichte ver liezen - staande te houden het bewakingspersoneel. Buiten het complex kaapten zij de auto's van uit het beruchte H-blok van ten. Zijn toestand was gisteravond de Maze gevangenis bij Bel fast. den Ierse Republikeinse Le- passerende automobilisten. Eén ge- ger (IRA), die zijn ontsnapt vangenbewaarder werd doodgesto ken, een tweede in het hoofd gescho ten. Zijn toestand was gisteravond kritiek.De Maze is de zwaarst bewaak te gevangenis van Groot Brittannié, waar zich de meest notoire terroristen Gisteravond laat waren elf van de uit zowel het republikeinse (katholie- ontsnapte gevangenen weer gepakt, ke) als loyalistische iprotestantse) De overige IRA-terroristen, van wie kamp bevinden, een aantal gewapend is, waren nog voortvluchtig, en vermoedelijk onder weg naar de grens met Ierland. Van enigen van hen staat vast dat zij auto's hebben gekaapt. De ontsnapping is de grootste die ooit Foto. Britse soldaten controleerden gisteravond alle auto's in de buurt van de Maze-gevangems op zoek naar de voortvluchtige IRA-leden BRUSSEL (ANP) De Belgi- waar hij zondag een corona- sche koning Leopold de derde ry-by-pass-operatie onder is zondag overleden. Hij was ging om problemen met de opgenomen in een ziekenhuis Behendig Een team van 24 Neder landse chauffeurs is in het afgelopen weekeinde in Oslo wereldkampioen geworden bij behendigheidswedstrij den Gestreden werd in vier catego rieën bakwagens. touringcars, trek kers met opleggers en motorwagens roet aanhangers Nederland eindigde in het totaal-klassement voor West- Duitsland. dat tweede werd en Fin land, dat als derde eindigde. De Ne derlandse deelnemers waren geselec teerd, nadat in ons land vierenveertig voorwedstrijden waren gehouden. bloedtoevoer van de hart spier op te heffen. Na de operatie, die mede werd uitge voerd door Amerikaanse artsen die speciaal hiervoor waren overgeko men trad echter een verzwakking van de hartspier op die het overlijden tot gevolg heeft gehad Koning Leopold, de vader van koning Boudewijn, is 81 jaar oud geworden Leopold Philippe Charles Albert Meinrad Hubertus Maria Miguel van Saksen Coburg-Gotha, de vierde ko ning van België, werd op 3 november 1901 geboren in Brussel. Hij was de oudste zoon van koning Albert en koningin Elisabeth. Na opleidingen aan de koninklijke militaire school en de universiteit van Gent maakte de prins een studiereis naar Belgisch Congo waar hij tien maanden bleef. Een jaar later trouwde hij met prinses Astrid van Zweden, die hem drie kinderen schonk, groot hertogin Josephine van Luxemburg, de huidige Belgische koning Boude wijn en prins Albert. De populaire Astrid kwam in 1935 bij een verkeers ongeluk om het leven Na de dood van konuu: Albert volgde de kroonprins als komng Leopold de derde in 1934 zijn vader op Op 10 mei 1940. bij dc Duitse inval in België, en tijdens de 18-daagse veld tocht voerde dc koning het bevel over zijn troepen. Ondanks pogingen van premier Pierlot en minister Spaal om hem te overreden het land te verlaten om verder het verzet tegen de vijand te leiden, verklaarde Leopold het lot van het leger te willen delen en zich als krijgsgevan gene te beschouwen. Tijdens de be zetting verbleef hij op een kasteel te Laken, afgezien van een reis naar Berchtesgaden waar hij van Hitier tevergeefs informatie trachtte te krijgen over de toekomst van het land. In 1941 hertrouwde koning Leopold met Liliane Baels i nadien prinses de Rétyi. van wie hij ook dne kinderen kreeg Kort na de geallieerde landing in Normandiè werden Leopold en zijn gezin door de Duitsers overgebracht naar Hirschstein en later naar het Oostenrijkse Slrobl. waar zij op 7 mei 1945 door het Amerikaanse leger wer den bevrijd. Socialisten en de liberalen namen de koning kwalijk dat hij in 1940 met was uitgeweken Bovendien schreven zij hem autoritaire neigingen toe en had zijn tweede huwelijk tijdens de oorlog een gevoel van onbehagen gewekt. Zo duurde het regentschap van zijn broer Karei, die in september 1944 na de bevrijding van België verkozen was. voort Na een afwezigheid van zes jaar keer de Leopold op 22 juli 1950 in gezel schap van de prinsen Boudewijn en Albert naar Belgie terug. Een staking werd uitgeroepen en op vele plaatsen braken onlusten uit. die nadat een aantal betogers was omgekomen, een revolutionair karakter dreigden aan te nemen Op advies van de regering, die er niet in slaagde de orde te handhaven, droeg Leopold zijn be voegdheden over aan Boudewijn en deed hij op 16 juli 1951 afstand van de troon, evenwel met behoud van de koningstitel. Sindsdien leefde hij te ruggetrokken in Laken en Argenteuil en ondernam hij enkele grote reizen Veiligheid Het benauwd premier Lub bers, dat de plaatsing van nieuwe kernwapens zeer nabij is, als de onderhandelingen in Genève mislukken. 'De prijs voor de veiligheid is pittig, maar moet worden betaald', aldus de premier. (PAGINA 3) Scholen Zes 'speciale' scholen in Zee land worden bedreigd door het plan van minister Deet- man om de opheffingsnorm te - verhogen. (PAGINA 5) Ajax Vlak voor de Europacupwed- - strijd tegen Olympiakos in - Griekenland zijn de gemoede ren verhit bij Ajax Als begin nelingen gaven de Amster- dammers in de competitiewed strijd tegen Haarlem een rian te 3-0-voorsprong volledig uit handen 3-3 (PAGINA 11) Breskens De opmars van Breskens in de tweede klas van het amateur voetbal werd onverwacht ge stuit Op eigen veld waren de Zeeuws-Vlamingen torenhoog favoriet tegen Dosko. dat in de voorgaande twee wedstrijden geen punt veroverde. Hoewel Breskens voor rust een regen van kansen kreeg, werd het een anti-climax De ploeg van trainer Piet de Winde moest de eerste nederlaag incasseren 0-2. (PAGINA 13) Radio en televisie 2 Binnen- en buiten!.: 3 Provincie: 5 en 7 Sport: 11. 12. 13, 14, 15 en 16.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1