Politiecellen verkeren in een redelijke staat K Verantwoordelijkheid provincie welzijnsplanning goede zaak Geen stappen tegen Lockefeer Loodsen weer aan het werk PZC/ provincie ALLEEN VOORLOPIGE HECHTENIS MOEILIJK a SESTETS heS MINISTER RIETKERK PZEM in Vliegasunie Studie opslag vliegas in monding Oosterschelde VLISSINGEN - Het personeel van het Belgisch Loodswezen in Vlissingen heeft vrijdagavond om 22.00 uur het werk hervat, na een staking van negen dagen. De Belgische vakbonden besloten gisteren zich neer te leggen bij de lien voorstellen van de regering, die de pijn van de bezuinigingen moeten verminderen. U) deelden dit het personeel mee tijdens een bijeenkomst in de sociëteit van het Belgisch Loodswezen in Vlissingen. De overheidsdiensten in Antwerpen gingen gisteren om 19.00 uur weer werken. n«:; vakbondsvertegenwoordiger F. Wellecomme, die tijdens de staking optrad namensx de beide bonden ACOD en CVC, toonde zich vrijdagavond opgelucht dat de staking voorbij is. ..Een staking is nooit leuk, voor een normaal mens. Maar er is ook iets goeds uit voortgekomen. Het redepersoneel en de loodsen zijn naar elkaar gegroeid. Dat is misschien nog wel een van de belangrijkste resultaten", aldus de heer Wellecomme. „Onze sociëteit was een erg goede basis. Daarvoor zijn wij erg dankbaar. Mede daardoor kon deze actie zo goed verlopen", zegt hij eeUï vrijdagavond lagen er nog ongeveer veertig schepen te wachten op de rede van latte vlissingen en ongeveer een gelijk aantal bij De Wandelaar, bij het Oostgat int» VLISSINGEN De toestand rond de staat van de politiecellen ziet er in Zeeland minder zorgelijk uit, dan wordt aangegeven in het jaarverslag van de procureur-generaal bij het gerechtshof in Den Haag. Volgens dat onderzoek zou een groot aantal politiecellen in :™*|Zuid-Holland en Zeeland niet voldoen aan de normen. Navraag bij politie-instanties in deze provincie maakt echter duidelijk, dat er in Zeeland alleen wat onvolkomenheden zijn op het gebied van de ventilatie en de toiletspoeling. ZATERDAG 24 SEPTEMBER 1983 lagen nog vier tot vijf schepen voor anker Daarnaast zijn er volgens Vlissingen Radio ook verschillende schepen uitgeweken naar elders. Aantallen daarvan zijn echter niet bekend. Schepen boven de 10.000 ton moesten buitengaats wachten als gevolg van een opvaarverbod, in verband met de slechte weersomstandigheden. In de haven van Antwerpen lagen gisteravond nog ongeveer honderd schepen te wachten lot zij mochten afvaren. De staking van het redepersoneel, deze week gesteund door stiptheidsacties van de loodsen, heeft volgens Vlissingen Radio zeker consequenties gehad. Schepen hebben niet alleen rechtsomkeerd gemaakt, maar hebben hun (vooral bederfiijkei lading ook gelost in Terneuzen en bij de Everïngen. waar de lading soms werd omgeslagen. De Vlissingse haven is echter nauwelijks aangedaan. Het personeel van het district Scheldemond heeft zich ook bij deze actie weer solidair verklaard door geen werk over te nemen. Toch betekende de staking volgens Vlissingen Radio wel veel extra werk Ook daar toonde men zich opgelucht, dat de stakine achter de rug is. van een cel in een Huis van Bewaring niet wettelijk vast. In een Huis van Bewaring wordt alleen 'gestreefd' naar een oppervlakte van tien vier kante meter. Voordeel van het 'zitten' van voorlo pig gehechten op een politiebureau is wel, dat er niet wordt gegeten van de grote pot. De voeding wordt aange- Jaarlijks stelt de rijksrecherche een verschillen in interpretatie. Na enig schaken, want hij heeft in principe reikt via hel plaatselijk horecawe- bedq ;onderzoek in naar de toestand van de gekrakeel is de uitspraak gevallen dat andere taken te verrichten. De cel- zen. Daarvoor gelden vaste bedragen '°r g tellen in de politiebureaus Minimum het verblijf van een voorlopig gehech- ruimte in een Huis van Bewaring is in in een ontbijt mag zeven gulden es van afmeting voor zo'n cel is 2 20 te in een politiecel rechtmatig is. omvang ook meer ingericht op een worden geïnvesteerd, zeven gulden is meter bij 2.50 en met een hoogte van Een voorlopig gehechte mist m een langduriger verblijf dan de vier dagen er ook voor een lunch en een warme tenminste van twee meter tachtig, politiebureau wel de ontspannings- die voor verblijf in een politiecel maaltijd mag f 12.50 kosten. Heeft de l fora'Verder gelden er alleen eisen rond de mogelijkheden zoals die er zijn in een staan. Merkwaardigerwijs liggen de klant in de cel speciale wensen en wil inrichting en het gebruik van materia- recreatieruimte van een Huis van Be- eisen, waaraan de oppervlakte van de hij dagelijk bijvoorbeeld kip met len: een gewapend betonen vloer, sta- waring. Een politieman kan met zeg- celruimte in een politiebureau moet frites dan komen de meerkosten van Jen deur. een betonnen krib als onder- gen: kom we gaan eens een middagje voldoen, wel, maar de inhoudsmaten die extra service voor rekening van grond voor het bed, een ingemetseld de arrestant bankje en een ingemetseld tafeltje. Voorts in de cel een toiletpot. Op aikele plaatsen in Zeeland zijn die jtoilets nog niet aan de moderne eisen 'aangepast en moeten ze worden door gespoeld door er een emmer water in ie gooien. De rijkspolitie in Zeeland beschikt over veertig cellen. Op groepsbureaus bevinden zich meestal twee vellen, cellen. Post- en rayonbureaus be schikken als regel over één cel. Be paalde cellen worden niet of nauwe lijks gebruikt omdat het bureau waar in de cel is ondergebracht niet perma nent wordt bezet. De gemeen tepolitie- Sorpsen in Zeeland beschikken bij elkaar over een kleine twintig cellen. De politiecellen zijn bedoeld als ruim te waar de arrestant ter beschikking tan worden gehouden voor het poli tieverhoor. Verblijf in zo'n cel duurt maximaal vier dagen. Dat is zo wette lijk geregeld Daarna treedt er een andere fase in de aanhouding in wer king en dient de arrestant te worden geplaatst in een Huis van Bewaring. Het komt de laatste tijd echter nogal eens voor dat zo'n arrestant langer de ?ast van de P°litie omdat er in 2jjj .snHuis van Bewaring geen plaats is. jfjj Et zijn in den lande gevallen bekend de jus itie wegens plaatsgebrek voorlopig gehechten in vrijheid moest s Men. En dat leidde weer tot frustra ties bij politie-instanties. Uiterst ongelukkig Overeen heel jaar genomen wordt bij if gemeentepolitie in Vlissingen ge middeld anderhalve cel per dag bezet door iemand die in een Huis van Bewaring hoort te zitten. In Middel burg is dat van hetzelfde laken een 2 pak. De politieinstanties zitten daar bepaald mee in hun maag. Commis- «ris K. de Vos uit Middelburg: „Wij lijn uiterst ongelukkig met het feit Bat we worden opgezadeld met men iën die hier niet thuishoren". Voor 2U betrokkenen zelf betekent dat een 22 a ailerst beperkte bewegingsvrijheid en geen opvang van psychische en •ml ^Oamelijke problemen door mensen jL0-- die daarvoor zijn opgeleid. Een poli tietaak is immers anders dan die van Be bewaking van voorlopig gehech ten. Verder zijn in een Huis van Bewaring gespecialiseerde mensen jUnwezig, zoals een maatschappelijk - "erker, mensen die aan vorming doen en een sportinstructeur. Als bijkomende problemen veroorza- ue>: «en(*e factor noemt commissaris De nï3 Vos nog de omstandigheid, dat het 23'«eigenlijk gebruik van de polltie- i tellen leidt tot het binnenhouden van l« foor de straatdienst in te zetten poli- bemensen. dit ten behoeve van de jfrestantenverzorging. hogelijk biedt de hernieuwde open- r Kcd van het Huis van Bewaring in Middelburg enig soelaas, maar deze Cl kcommodatie heeft slechts een be- perkte capaciteit wat. betreft de opna- ®e van voorlopig gehechten, En bo- pde plaatsgebrek in Hulzen van "JJ ,ULJ erós garing elders in het land mee te 5r.5 "elpen opvangen. VEERE - Vier mannen waren er voor nodig om de kist met de zestiende-eeuwse windvaan van de stadhuistoren in Veere naar de takelplaats te dragen. De windvaan op zich is niet zo zwaar, maar hij was verpakt in een houten kist en omzwachteld met plastic en plakband. De vaan, in de vorm van een galjoen, werd afgeleverd door de firma Buitelaar-P ouwer uit Sint Laurens. Dit bedrijf heeft de vaan voorzien van een geheel nieuwe laag bladgoud Het topje van de toren is nu gerestaureerd, maar de rest zal nog even moeten wachten, voordat de steigers weggehaald kunnen worden. MIDDELBURG - De provinciale sta ten zullen akkoord gaan met het voorstel van het dagelijks bestuur van de provincie om de NV Provin ciale Zeeuwse Energie Maatschappij (PZEM) te laten deelnemen in de Vliegasunie BV. Dat werd vrijdag duidelijk in de statencommissie voor bestuurszaken. De Vliegasunie, waar in nu de Gelderse, Brabantse en Limburgse energiebedrijven deelne men, zal de verwerking van de vlieg as, dat vrijkomt uit kolencentrales, op zich nemen. Ze kan mogelijk voor cement gebruikt worden. Gedeputeerde W. Don maakte vrijdag duidelijk, dat de activiteit voorshands niet winstgevend zal zijn. Overigens zette hij uiteen, dat de kosten ver deeld worden over alle electricitelts- productiebedrijven in Nederland. De heer Don keerde zich tegen suggesties over priprivatisenng van de verwer king van vliegas. Hij zag het als iets, dat duidelijk in het verlengde van de electriciteitsproductie ligt. In de statencommissie werd algemeen geaccepteerd, dat deelname aan de BV Vliegasunie een logisch vervolg is op de eerder genomen beslissing in Borssele een kolencentrale te bou wen. Akkoord ging de statencommissie ook met het voorstel de gemeentebe drijven van Middelburg door de PZEM te laten overnemen. Electronica-expositie in Vlissingen VLISSINGEN- De electronlca-ten- toonstelling 'Electron'83 wordt van daag en morgen (zaterdag en zondag 25 september) gehouden m het mari tiem hotel Britannia in Vlissingen. De Vlissingse burgemeester drs Th J Westerhout opent de expositie van daag. zaterdag om 11.00 uur. Zondag gaan de poorten om 10.00 uur open. 'Electron'83 wordt gezamenlijk geor ganiseerd door de Vlissingse afdelin gen van de Vereniging Voor Experi menteel Radio Onderzoek (VERON) en de Hobby Computer Club (HCC). Vorige week zaterdag werd abusieve lijk vermeld dat de tentoonstelling op 25 en 26 september zou worden gehou den MAATSCHAPPELIJK WERK OVER RAPPORT COMMISSIE MARIS Een cel in het Vlissingse politiebureau. MIDDELBURG - Het is een goede zaak dal in het rapport van de com missie Maris de verantwoordelijk heid voor de welzijnsplanning bij het provinciebestuur wordt gelegd. Daardoor ontstaan er korte lijnen tussen gedeputeerde en provinciale staten. Dit schrijven de vier Zeeuwse organisaties voor maatschappelijk activeringswerk in een vrijdag ver schenen gezamenlijk commentaar op de discussienota vereenvoudiging welzijnsplanning. De organisatie is bly dat de commis sie Mans het provinciebestuur de ver antwoordelijkheid toebedeelt omdat hiermee de democratisch gekozen h volksvertegenwoordiging de eindve rantwoordelijkheid draagt over de be steding van overheidsmiddelen. De organisaties voor maatschappelijk activeringswerk (Stichting Gerefor meerd Sociaal Centrum. Nederlandse Vereniging Humanitas. Katholieke f Raad voor maatschappelijk active ringswerk en de Nederlands hervorm de provinciale diaconale commissie) zijn verder van mening dat de ideëen van de commissie Maris voldoen aan de taakstelling om een eenvoudiger welzijnsplanning voor te stellen. Naast lof zijn er ook verschillende kritische kanttekeningen. Op zich kunnen de organisaties zich vinden in het idee om met projectgroepen te gaan werken mits het maatschappe lijk activeringswerk daann als partici- commissie trouwens een principiële pant erkend wordt Evenzo willen de denkfout gemaakt door uit te gaan organisaties betrokken worden bij de van lijnen van boven (provincie) naar adviescommissie waarvan de com- beneden (welzijnswerk en gebruiker), missie Maris rept Het zou, zo vinden de organisaties, Volgens de organisaties heeft deze andersom moeten zijn. Verder bekla- gen ze zich erover dat een filosofie over het welzijnswerk en de functies ervan ten enenmale ontbreekt. „Wel zijnsplanning als beleidsinstrument: wordt in deze nota een doel op zich. Gezien de opdracht aan de commissie is dat verklaarbaar maar gezien de relatie tussen consument, beleid/uit voering en de functie van de planning als beleidsvoorbereidend instrument echter ook een grote misrekening" aldus het commentaar. Functies IADVERTENTIE lW03 ~_m voorlopig gehechte die eigenlijk 22$:! «een Huis van Bewaring thuis hoort >ss3 2 f1 toch op een politiebureau vertoeft' 22- jaar is in het verleden al de nodige Kisa over geweest. De wettelijke toorschriften geven aanleiding tot MIDDELBURG - De Deltadienst van de rijkswaterstaat, de Pro vinciale Zeeuwse Ener gie Maatschappij en KEMA hebben vorig jaar een onderzoek ver richt naar de mogelijk heid om poederkool vliegas op te slaan in de bouwput Schaar in de monding van de Ooster schelde. Een van de con clusies bij dat onder zoek is, dat de opslag van het vliegas - dat vrijkomt uit de om te bouwen kolencentrale bij Borssele - technisch uitvoerbaar is. Het onderzoek werd vrij dagmiddag door PvdA- statenlid H Venekamp ter sprake gebracht, toen in de statencom missie voor ruimtelijke ordening het evaluatie rapport 1982 van de Stuurgroep Ooster schelde aan de orde kwam. De heer Venekamp meende, dat ten onrech te geen melding is ge maakt van het onder zoek naar de opslag van vliegas. Het verbaasde hem overigens, dat het onderzoek is verricht. ..De verwerking van vliegas door de Vlieg asunie zou geen proble men opleveren Waarom zou dan zo n onderzoek als dit moeten worden verricht"? hielde hij de commissie voor Gede puteerde mevrouw E. Maris-Koster ..Ons is ook niets bekend van zo'n onderzoek". In het rapport, dat door de KEMA is uitge bracht. wordt gesteld, dat bij opslag van vlieg as in de bouwput direct op het dijklichaam ver hoogde metaalconcen traties zijn waar te ne men, met name chroom. Die concentraties zijn volgens het rapport niet onaanvaardbaar hoog voor de op de dijk aan wezige mosselen. Het is met zeker of ze aan vaardbaar zijn voor eventueel andere aan wezige organismen. Na dere studie zou moeten worden gedaan om te zien hoe het ecosysteem op de ingreep zou reage ren. De technische uit voering van de opslag plaats ln de bouwput zou 15 miljoen gulden vergen. De statencommissie drong er vrijdag op aan, dat het kamperen bij de boer nauwlettend in het oog gehouden wordt Over de gang van zaken in het afgelopen seizoen verschijnt op korte ter mijn een notitie. De statencommissie sprak vrijdag verder uit. dat het van belang zou zijn als 475 hectare schor en dijk in Saef- tinghe. in eigendom bij de NV Administratie en Beleggingsmaatschap pij „De Westerschelde" in beheer zou komen bij de Stichting „Het Zeeuwse Landschap". Dat zou kunnen door de erfpacht over te nemen, maar een meerderheid van de commissie vond, dat eerst de mogelijk heid tot aankoop beke ken moet worden. Be zwaren waren er met na me tegen de voorwaar de. dat de eigenaar het jachtrecht behoudt Overigens maakte me vrouw Maris duidelijk dat de eigenaar waar schijnlijk „niet staat te srpingen om het gebied te verkopen" Niettemin zal dat nu worden nagegaan en op basis van de uitkom sten zal het dagelijks bestuur van de provin cie met een voorstel over het beheer van het gebied komen. Geconstateerd wordt dat de commis sie Maris de organisatie van het beleid als een geheel op zichzelf- staande wereld heeft beschouwd. Daarbij is ze de mist ingegaan door haar functionele benadering, zo schrijven de organisaties verder. „Op het eerste gezicht lijkt het heel aar dig niet in organisaties te denken maar in functies Functies staan echter nooit op zichzelf' aldus het commentaar. Het maatschappelijk activeringswerk is het niet eens met de visie die de commissie Maris heeft op het begrip effectiviteit in welzijnsland Gecon stateerd wordt dat begrippen als ef fectiviteit en efficieny vaak aan elkaar tegengesteld zijn. Uit oogpunt van efficiency is het zinvol om dingen op één hoop te gooien (concentratie!, maar de effectiviteit kan daaronder leiden. Daarbij wordt in het commen taar herinnerd aan het verhaal van de toren van Babel waar juist de concen tratie tot spraakverwarring leidde. „Het zal toch ook in niemands hoofd opkomen om betaalde fractiemede werkers van politiekepartijen onder te brengen in een semi-politiek or gaan omdat er zoveel doubleurs zijn en omdat het de doelmatigheid ten goede zou komen' zo wordt met een vergelijking verduidelijkt. Al met al blijkt dat in het commen taar geen grote rol wordt toebedacht aan de steunfuncties. Die hebben slechts bestaansrecht, zo wordt ge schreven, wanneer de organisaties zelf het uitvoerende werk in wel zijnsland blijven coördineren en on dersteunen. Groentekwekers - I lOOSKERKE (Wi - De Zeeuwse Groentetelers Organisatie houdt ®nsdag 27 september een middag- 'Mrsie op Walcheren, waarbij ver- "ÏLj Ruiende groentesoorten onder de a fP zullen worden genomen. De aan- 75si dc'|t gaat uit naar de teelt van jKuitkool, prei. winterbloemkool en HCt "Hof. De excursie begint om 15 00 tor bij het bedrijf van de gebroeders er& «flasse aan de Oostkappelseweg 37 'E- 31 Serooskerke (W). AARDENBURG De minister van binnenlandse zaken, J. G. Rietkerk, ziet op dit moment geen aanleiding om concrete stappen tc overwegen ten opzichte van burgemeester W. L. A. Lockefeer van Aardenburg. Dat schrijft de minister als antwoord op een brief van het Aardenburgse D'Gti- raadslid H. van Rie. Wel heeft Rietkerk de commissaris van de koningin nogmaals gevraagd de ontwikkelingen in de Kikkerstad nauwlettend te volgen De minister blijkt op de hoogte van het nog niet optimaal functioneren van de ge meenteraad. „Ik betreur dit", schrijft de bewindsman aan Van Rie. „Ener zijds is het niet in het belang van uw gemeente Anderzijds put ik uit een aan de commissaris der koningin door alle betrokkenen gedane toezegging om gezamenlijk te streven naar een oplossing van de problemen, de hoop dat er een verbetering zal ontstaan" Wat het functioneren van de burge meester betreft, hecht Rietkerk geloof aan de uitlatingen van Lockefeer van afgelopen zomer. Ten overstaan van alle Aardenburgse fractievoorzitters betuigde hij toen spijt over de wijze waarop hij de raad had voorgezeten en beloofde hij beterschap voor de toekomst. Raadslid Van Rie was redelijk tevre den met het antwoord van de minis ter Hij zei tussen de regels een niet onwelwillende houding van Den Haag te bespeuren „Bovendien krijg ik door deze brief de opdracht om rap port uit te brengen aan de commissa ris van de koningin, zo gauw er iets verkeerd gaat in Aardenburg", aldus Van Rie. Het raadslid doelt daarmee op de zin Dat u zich voor het weergeven van indrukken over de daadwerkelijke ontwikkeling van de situatie primair tot hem (commissaris van de konin gin) wendt". Van Rie ziel zich daar door gesterkt in zijn toe nu toe gevolg de handelwijze. Tenslotte deelt de minister mee dat hij bereid is een afschrift van de brief aan de fractie Standaert te sturen, als de opsteller, wethouder R van de Wijnckel. en de ondertekenaar. P van Maele. verklaren daar geen bezwaar tegen te hebben In de bewuste brief distantieerde Van Maele zich onver wacht van een eerder kenbaar ge maakt oppositiestandpunt inzake het optreden van de raadsvoorzitter Van beide betrokkenen heeft Van Rie inmiddels toestemming gekregen. Rietkerk besluit zijn schrijven met: „Ik wens uw raad en u sterkte bij liet Minister Rietkerk van binnenlandse besturen van de gemeente zaken. Rioolwaterzuivering in Bath houdt open dag op 1 oktober BATH Het hoogheemraadschap West-Brabant houdt zaterdag 1 okto ber een open dag in de rioolwaterzui veringsinstallatie in Bath. Belang stellenden kunnen van 10 uur tot 14 uur bij de installatie terecht. De open dag is georganiseerd vanwe ge de officiële opening, die onlangs plaatsvond Het personeel van de zui vering verzorgt de rondleiding Ze zuilen een toelichting geven. De in stallatie is te vinden nabij de Bathse brug. In verband met de veiligheid worden bezoekers onder twaalf jaar niet zonder geleide toegelaten. Daar op het terrein van de installatie niet voldoende parkeerruimte is. zullen de bezoekers hun voertuigen buiten het terrein moeten parkeren. Collecte GOES - De collecte ten bate van het Protestants Interkerkelijk Thuisfront (PIT) heeft ln de stad Goes, Wilhelmi- nadorp en Kloetlnge in totaal f 2070.95 ppgebracht

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 9