West-Duitsland i HOE EN WAT SAMEN GELOVEN: Nieuwe koude oorlog bepaalt sfeer vergadering i VERVROEGDE VERKIEZINGEN i IN DEELSTAAT HESSEN DENEMARKEN Staatsgrens Hoofdstad Grens'Lander" Hoofdstad "Land' fSLEESW/JK - KIEL fj/IIL,~HOLSrEIN] ^Bremerhaveiv\ if HAMBURGO. BREMEN' NEDERSAKSEN rO HANNOVER >NOORDRIJN- WESTFALEN •Dortmund ©OUSSELDORF Keulen \f HESSEN TSJECHO - SLOVAKIJE BEIEREN FRANKRIJK STUTTGART O WÜRTTEMBERG MÜNCHEN ZWITSERLAND OOSTENRIJK iDoor Hans Ameszi Hoogspanning ontbreekt dit keer. Terwijl vorig jaar iedereen in de Bondsrepubliek Duitsland hardop speculeerde over de uitslag van de verkiezingen in de deelstaat Hessen (5.5 miljoen inwoners) en de gevolgen daarvan voor de politieke situatie in Bonn. is er nu aan de vooravond van de vervroegde verkiezingen in dezelfde deelstaat sprake van gelatenheid. Geen wonder, destijds konden de kiezers zich uitspre ken over het feit dat de liberale FDP even tevoren het 13-jarig bondgenootschap met de sociaal-democratische SPD had opgezegd. Wegens het zogenaamde verraad litieke stootrichting in de Bondsre- aan Helmut Schmidt dienden de publiek. En niet alléén over die van liberalen 'weggevaagd' te worden, de deelstaatregeringen, maar. zoals met als mogelijke consequentie dat bij alle deelstaatverkiezingen het CDU-voorzitt.er Helmut Kohl niet geval is, ook over die van Bonn. Op tot bondskanselier zou worden ge kozen. Nu echter, een jaar later, staat zondag bij de verkiezingen in Hessen en ook in de kleinste deel- die manier worden de uitslagen van zondag zeker als toestemming of afkeuring van de politiek van de bondsregering uitgelegd. staat Bremen veel minder op het Hessen en Bremen behoren s spel Na de Bondsdagverkiezingen van 6 maart, waarbij de coalitie van CDU-CSU en FDP een grote over winning boekte, zit Helmut Kohl comfortabel in zijn kanselierszetel. Dramatische uitwerkingen op de machtsstructuur in Bonn zijn door met Hamburg en Noordrijn-Westfa- len tot de laatste vier deelstaten waar de SPD aan de macht is. De andere zeven worden door de CDU, de CSU (Beieren) en in twee geval len mede door de FDP geregeerd. Omdat behalve de bondsregering de uitslagen in Hessen en Bremen en de Bondsraad leen soort Eerste dan ook nauwelijks te verwachten. Twee kanten Maar alles, wie weet het niet, heeft twee kanten. Dat geldt dus ook voor Kamer die bestaat uit vertegen woordigers van de deelstaten) ook vele steden en gemeenten vast in christen-democratische handen zijn, kan waarheidsgetrouw over een 'zwarte' (het tegenovergestelde de verkiezingen in beide landen, van het 'rood' van de SPD) repu- Immers, voor het eerst sinds maart, de datum waarop de door CDU-CSU en FDP veelbezworen 'ommekeer' in de Westduitse poli tiek als het ware door de kiezers werd goedgekeurd, kan nu een klein deel van die kiezers (ruim 4 miljoen) zich uitspreken over de huidige po- bliek worden gesproken. Zelfs in de tijd van Konrad Adenauer, toen de CDU-CSU eens de absolute meer derheid bereikte, was de Bondsre publiek minder zwart dan nu het geval is. In die zin betekent een mogelijk verlies voor de SPD van twee van BONDSREPUBLIEK DUITSLAND beblijnQ D. D. R. de laatste vier deelstaatbastiog een psychologische klap van on^ kende omvang. Hoe de SPD mi van zo'n nekslag moet herstellij weet geen enkele sociaal-den» craat. In ieder geval wint de bere voorspelling van ex-SPD-fr* tievoorzitter Herbert Wchnernadi val van bondskanselier Helmti Schmidt, dat zijn partij moet reki nen op een misschien wel 15-janp oppositieperiode, aan waarheid gehalte. Kan het zover komen? Ja, in prins pe wel. Maar dan moet aan te aantal randvoorwaarden zijn m daan. Dan moet bijvoorbeeld 4 liberale FDP in Hessen in tegensti ling tot vorig jaar de kiesdrempj jj, van 5 procent wél halen, zodat d* CDU dan net als in Bonn same met de liberalen een regering Wiesbaden, de hoofdstad van Ht> T sen. kan vormen. Sinds enige tljdt de CDU in Hessen onverbloeml bereid de FDP stemmen te 'leneï Lijsttrekker Walter Wallmas. ..Een stem voor de FDP is ook es Z! stem voor mij". Die berekening lm natuurlijk ook faliekant verkeer uitpakken, waardoor de FDP ne niet de kiesdrempel zou bereikene de CDU te veel stemmen zou té ben verloren. Groenen Bij alle speculaties is ook van belt kenis of de Groenen weer parlement terugkeren. Omdat ia eindelijk een samenwerking tusse Groenen en SPD na de laatsit verkiezingen in Hessen niet moa- lijk bleek, moeten de kiezers s opnieuw naar de stembus. Vaiwtp dubieuze acties door Hessisd» Groenen als het betasten van vr«- wenborsten (de Bondsdag-afgevaai digde Hecker moest daarom den) en het gooien met verf naaree Amerikaanse generaal door a Landdag-afgevaardige Schwalte t Roth, is deze groepering behoorlgl in opspraak geraakt. Verder kur nen de Groenen niet meer profile ren van 'hete' thema's: de omsffl den startbaan-west is inmiddd van beton voorzien en de evened omstreden atomaire opwerkingsft briek hoeft niet meer in Hessen maar in Beieren of Nedersakseaü komen. En tot ongenoegen v Groenen gedraagt de SPD-i ter-president van Hessen, Holgc Bomer, zich ook steeds 'groene, zodat het aanzienlijk moeilijker zich tegen de sociaal democraten! te zetten. De SPD rekent erop dat noch 4 FDP noch de Groenen in het det. staatparlement komen en dat m net iets meer stemmen krijgt danè CDU. zodat Bomer alleen kan re? ren De opiniepeilingen in Hessen vom spellen een nek-aan-nek-race tus sen CDU en SPD. Het is niet uil(t sloten dat de politieke verhoud» gen zich nauwelijks verander» Daarom wordt er hier en daar oei al gefluisterd over een grote coab tie tussen beide partijen. Er immers geregeerd worden. Ds geldt ook voor Bremen, waar alles overschaduwd wordt doori crisis in de levensbelangrijk scheepsbouwindustrie. Eén dini staat vast: het model van een groü coalitie zou alle politieke groep ringen, zowel in de deelstaten vooral ook in Bonn. ernstig op» proef stellen. !L ZATERDAG 24 SEPTEMBER 1983 P2C/opinie en achtergrond 4 l 1 Dl tDoor Henk Kolbt Ronald Reagan De Amerikaanse senaat heeft besloten dat de VS-bijdrage aan de Verenigde Naties met zo'n 500 miljoen dollar moet worden verminderd, de Russische minister van buitenlandse zaken Gromyko komt niet naar de zojuist vrijwel ongemerkt begonnen Algemene Vergade ring van de volkerenorganisatie en de Russen zullen hun Olympisch ijshockey team niet op reis sturen naar de Verenigde Staten. Dit, onder meer, zijn tekenen van de nu tot vrieskou onderkoelde betrekkingen tussen de VS en de Sowjet Unie. Die zullen het klimaat bepalen van het jaarlijks palaver te New York, dat de VS met weerzin beschouwen als een door de Sowjet Unie en haar vazallen georkestreerd schijfschieten op Amerika. De Indiase premier Indira Ghandi in Geneve, voormalig generaal Ed- heeft regeringsleiders opgeroepen bij ward Rowny. heeft tegenover de Was- de VN te verschijnen, teneinde daar hington Post verklaard, dal een 'inlei- van 26 tot 30 september een soort dend akkoord' met de Russen wei- informele en niet openbare topconfe- licht mogelijk is, als Shultz en Gromy- rentie te organiseren. Er worden van deze functionarissen verwacht, onder wie ook Nederlands eerste mi nister Lubbers. Ghandi's initiatief, vooral bedoeld om de niet-gebonden landen een duidelijker geluid te ge ven, wordt echter ruimschoots over stemd door het politieke lawaai dat de Russische aanslag op een Kore- aans verkeersvliegtuig heeft teweeg gebracht. ko met elkaar kunnen confereren. Het is op zijn minst genomen merk waardig dal twee goeverneurs van Amerikaanse staten, die met buiten lands beleid niet vertrouwd zijn. zon der verzet van de nationale regering de kans krijgen om de Sowjet Unie te Reagan VS-president Reagan zal zich maan dag als eerste spreker tot de algeme ne vergadering wenden. In de Ameri kaanse hoofdstad is te kennen gege ven dat hij de Sowjet Unie zeer hard zal aanpakken, maar dat hij tegelij kertijd wil aankondigen hoe ver de VS bereid zijn te gaan om met de Russen alsnog een wapenakkoord te bereiken. Volgens Reagan heeft zijn plaatsver- vangend ambassadeur bij de VN in de geest van de natie gesproken toen deze verklaarde dat zijn delegatie op de kade zou staan wuiven wanneer de VN zouden besluiten zich elders te vestigen, nu Sowjet-minister Gromy ko vanwege reisbelemmeringen heeft besloten weg te blijven. Er bestaat sedert 1947 een verdrag, dat de VS het komen en gaan van politieke tegen standers als de Sowjets naar de VN niet zullen hinderen. Gromyko heeft de kans gekregen niet te verschijnen, nadat de regering in Washington zich ondoordacht neerlegde bij het besluit van de goeverneurs van New York en New Jersey geen Aeroflotvliegtuigen In hun staat te laten landen. Gromyko's afwezigheid ontdoet Rea- gans optreden van een vooral optisch bruikbaar politiek zetstuk, verhindert vooralsnog een voortzetting van de Amerikaans-Russische dialoog en suggereert een gebrek aan vernuft in het Amerikaans buitenlands beleid. De Amerikaanse onderhandelaar over beperking van de strategische wapens Indira Gandhi Andrei Gromyko laten ontkomen aan een opzichtige openbare afstraffing. De Russen blijven niet echt weg: een tiental delegatieleden kwam bijvoor beeld per Sabena naar New York en werd zonder vertraging langs de doua ne geholpen. Maar een belangrijk poli tiek leider als Gromyko kan zich niet aan zulke compromissen van practi- sche betekenis onderwerpen. Sommi ge politieke waarnemers in het New Yorkse houden zelfs rekening met de mogelijkheid dat de Russen nu hun politieke huursoldaat Fidel Castro naar de VN zullen zenden. De voorzit ter van Cuba ging Indira Gandhi voor als nominaal leider van de niet-gebon den naties, maar faalde in zijn pogin gen om deze groep nadrukkelijker onder Moskou s beheer te stellen. Resolutie Libanon ontwikkelt voor de Algeme ne Vergadering een resolutie, die op grond van eerdere besluiten en uit spraken van de Veiligheidsraad, on der meer wil bereiken dal de secreta ris-generaal van de VN tot nieuwe initiatieven wordt gemachtigd en desnoods troepen naar Libanon mag zenden. Er is geen schijn van kans dat de VS hun militairen onder VN- vlag zullen willen stellen. Amerika, dal de VN' niet zonder reden wan trouwt in hun politieke bedoelingen zal daarvoor niet te vinden zijn om andere redenen dan potentiele tegen stemmers voor wie Moskou de regie voert. De Amerikaanse buitenlandse poli tiek faalt in het Midden Oosten, om dat nauwelijks valt te voorkomen dat de VS militair op den duur steeds verder bij de vijandelijkheden worden betrokken. Naar te Washington ver luidt zouden de inspanningen van Robert McFarlane. Reagans speciale onderhandelaar in het Midden Oos ten, er nu vooral op zijn gericht voor de Amerikaanse strijdkrachten een aftocht zonder gezichtsverlies te rege len Binnenskamers is men tot de slotsom gekomen, dat de regering van Gemayel vermoedelijk niet te redden is, maar in elk geval niet bij machte zal zijn om een werkelijk nationaal gezag te ontwikkelen. Een opdeling van Libanon is voor de VS minder bezwaarlijk dan groeiende betrokken heid bij een aan religie opgehangen burgerkrijg. De VN-vergadering zal wat betreft de internationale politiek wederom geen zoden aan de dijk zetten, maar wordt vermoedelijk boeiender dan deze retorische samenloop van om standigheden in jaren is geweest. Bestaat er nog wel een kerk althans in Nederland waar de leden over zaken van geloof en leven hetzelfde denken? Als je het kerke lijk erf bekijkt, krijg je soms de indruk dat er niet zo verschrikkelijk veel meer is waar de opvattingen en standpunten gelijk op lopen. Op zichzelf hoeft dat niet verontrustend te zijn. Als men het in 'geest en hoofdzaak' maar met elkaar eens is. Uitgangspun ten en uitwerkingen hoeven niet altijd parallel te lopen. In vele gevallen kan het een goede zaak zijn na te gaan waarin het gemeenschappelijke bestaat. Zo'n analyse zou bij voorbeeld aan het licht kunnen brengen dat het met de verschillen helemaal zo'n vaart niet loopt, dat er misverstanden in het spel zijn. En zo'n conclusie kan dan weer aanleiding geven tot het formuleren van oplossingen waardoor kerken en kerkleden „als uit één mond gaan spre ken". Een kort geleden verschenen brochure 1'Samen geloven') heeft iets van een analyse Er wordt een beschrijving gegeven van een aantal vormen van geloofsbeleving met het doel in de plaatselijke kerken gesprekken op gang te brengen over verschil len in die geloofsbeleving Voornaamste doel is vanzelfsprekend ontstane tegenstellingen de baas worden, het moeilijk proces van naar elkaar luisteren weer op gang brengen. Voor de inhoud van de brochure een zogenaamde special bij het maand blad Kerkinformatie van de gereformeerde kerken is een werkgroep van de sectie pastoraat van het deputaatschap gemeente-opbouw verantwoordelijk Schema Een van de waardevolle kanten van 'Samen gelo ven' is dat op een kernachtige wijze (zij het hier en daar wel wat hoogdravend en ingewikkeld) een omschrijving wordt gegeven van de verschillende menstypen waaraan ook de gereformeerden rijk zijn: christenen van de bevinding, van de daad, van de viering, van de gaven van de Geest, van de belijdenis en van de mensen. In een opzet als hier aangegeven schuilt het gevaar van een te starre schematisering, van een al te rigoureuze indeling in vakjes. De schrijvers hebben dat beseft de geschetste typen komen meestal niet puur. op zichzelf staand voor. zo zeggen zij. Vaak kan men spreken van een meer ontwikkelde kant van de mens Je zou daar nog aan toe kunnen voegen dat er ook mensen zijn bij wie in de loop van hun leven de accenten verschuiven, bij voorbeeld onder invloed van bepaalde voorvallen in het eigen bestaan, of van ervaringen die hen tot nieuwe inzichten brachten van gebeurtenissen m de wereld die hun geloofsleven veranderden Zit in geloven ook niet altijd iets van in beweging blijven openstaan voor vragen die de tijd met zich meebrengt, geloofsschema's tijdig herzien'-1 Ook op dit terrein geldt dat stilstand achteruitgang is de opmerking bij jubilea dat de betrokken man of vrouw altijd dezelfde is gebleven kan niet als een compliment worden uitgelegd' Bolwerk Een brochure als 'Samen geloven' was in de tijd waarin de gereformeerde kerken nog een massief bolwerk vormden niet nodig. Zij is in wezen een typisch produkt. van deze tijd. n.l. een poging om de grote tegenstellingen in de visie op betekenis en functie van het Evangelie zoals die in de kerken bestaan goed inzicht te krijgen en ze terug te dringen De brochure is te beschouwen als een oproep tot het elkaar verdragen in eenzijdigheden die men meent bij elkaar te ontdekken Wijze opmerkingen worden gemaakt over de manier waarop kerkleden moeten omgaan met geloofsver schillen, zoals deze opmerking ..Wij luisteren naar het spreken, denken, geloven, beleven van de ander, met vanuit onszelf maar vanuit de ander, met de ander mee. We oordelen niet. keuren niet goed, keuren niet af. maar verdiepen ons in al datgene wat omgaat in de ander, geven hem of haar alle vrijheid om tot zijn of haar recht te komen. We verwachten dat de ander ook zo met ons omgaat Dc geschiedenis van de gereformeerde kerken be wijst dat het elkaar verdragen, het elkaar de ruimte geven niet tot de grootste deugden mag worden gerekend De brochure geeft er een 'tragisch lijstje' van. beginnend bij de Afscheiding in 1834 en eindi gend bij de vrijmaking in 1943-1944. De scheuringen en splitsingen zijn zo wordt gezegd als gestran de schepen, die even zovele bakens in zee vormen. Voor het heden komt er bij dat de tegenstellingen zich met openbaren rond één enkel probleem, maar dat er in allerlei opzicht diep ingrijpende verschillen Geen herhaling De schets is somber en de vraag kan worden gesteld of er dan helemaal niets meer aan vriendelijks en vrolijks over de gereformeerde kerken te vertellen valt Gelukkig wel het verschijnen van een brochure als Samen geloven' is op zichzelf al een bewijs van het feit dat niet wordt geschroomd de moeilijke vragen te verkennen en onder woorden te brengen. En ook de schrijvers zullen niet de illusie hebben dat de analyse in 'Samen geloven' dè oplossing zal zijn om de kudde bij elkaar te houden Een positief punt is 111 elk geval dat geen enkele gereformeerde een herhaling wenst van scheuringen en splitsingen El kan ook niet worden gesproken van een opvallend grote overgang naar andere kerken of van een massaal bedanken voor het lidmaatschap (al is de groei er de laatste jaren uit». In feite zijn de grootste zorgen die om de polarisatie en om het behoud van de jongeren voor de kerk: steeds meer blijkt dat de kerk zoals die reilt en zeilt de jeugd niets of nauwelijks iets te zeggen heeft. Wezenlijk van inzicht bestaan sommige menen met beter te doen dan naar de oude paden terug te roepen'. Niet weinigen, onder wie vooral jongeren, wenden zich teleurgesteld en vervreemd van de kerk af De brochure 'Samen geloven' is in de eerste plaats constaterend van aard. Zij gaat niet in op de mogelijke oorzaken en achtergronden van de ver schillen in geloofsbeleving. Zodoende wordt ook niet de vraag behandeld hoe men die verschillen moet waarderen in relatie tot de Bijbel. Is er alleen maar sprake van accenten zoals 'Samen geloven' ons wil suggereren? Gaat het in hel bijzonder niet om de vraag hoe de Bijbel functioneert in het brede verband van de samenleving? Als die vraag bevesti gend wordt beantwoord blijken grote verschillen van inzicht aan de dag te treden. De zaak is deel van een groter geheel Enkele jaren geleden is in de gereformeerde kerken het bokje 'God met ons over de aard van het Schriftgezag' verschenen. Dat boekje heeft nogal wat rumoer veroorzaakt ial hoor je er de laatste tijd nauwelijks meder iets van). Het boekje rekende in vele opzich ten af met karikaturen die van sommige bijbelse begrippen waren gemaakt. In hoeverre het Geschrift van invloed is geweest op het denken en handelen van het gemiddelde gereformeerde kerklid is niet 11a te gaan. Wel kan zonder de zaak scheef te trekken worden gezegd dat de problematiek die in 'Samen geloven' aan de orde komt heel veel te maken heeft met het boekje over de aard van het Schriftgezag, hoe verschillend de mensen die de bijbel lezen ook mogen zijn. Dat in 'Samen geloven' aan deze samenhang geen aandacht wordt besteed is te betreuren. Want dan had de pijnlijke vraag „Geloven wij werkelijk nog wel hetzelfde0" aan de orde moeten komen. Dan had zeker ook de prediking een plaats moeten krijgen. Ook in de gereformeerde kerken moeten verreweg de meeste kerkleden het van die ene zondagse kerk dienst hebben. Wat daar gebeurt is van groot belang De prediking mag en kan nooit 'koekoek-éen-zang' zijn, maar wie regelmatig de diensten bijwoont constateert nogal eens gemiste kansen. Preken van een bevestigend karakter, de toch al 'genisten in Sion' stijvend in hun opvattingen, worden maar al te vaak afgestoken De uitleg van het Evangelie is voor de situatie van hier en nu. als het moet haaks op wat 'onder ons gangbaar is', komt dan nauwelijks aan bod. Niet herkenbaar Niet altijd zullen kerkleden die behoren tot een van de beschreven geloofsbeleving zich in die beschrij ving herkennen Zo wordt gezegd dat binnen de vorm van geloofsbeleving van de daad opnieuw verschillen ontstaan: de ingewikkelde vragen die vanuit de wereld naar deze gelovigen toekomen moeten wel tot verschillende antwoorden leiden. Dan volgt: Chris tenen-van-de-daad ervaren aan den lijve wat het ontbreken van het zich beroepen op de Heilige Schrift betekent. Het is voor hen nauwelijks meer mogelijk hun inzicht betreffende zaken van de kerk in de wereld van nu bijbels te onderbouwen. Mis schien hebben zij aan zo'n fundering ook hoe langer hoe minder behoefte0 Hoe dan ook hun emotione le verbondenheid met verdrukten blijkt zonder veel moeite steun te vinden bij de marxistische maat schappij-analyse'. Deze tirade, hoe ingewikkeld ook geformuleerd, is onbillijk tegenover bij voorbeeld theologen die dag in dag uit onderzoeken wat de Bijbel juist in on» situatie te zeggen heeft. In feit wordt gezegd, stop maar met uw werk, want het lukt toch niet. u komt- zo voorspellen wij op de verkeerde plaats uit Jammer, deze ontsporing in een brochure die be doeld is elkaar 'vast te houden'. J. J Teti

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 4