Vissen in verboden zone mogelijk dankzij truc PTT-directeur veertig jaar in Oostburg! dienst Bezwaren D'66 tegen kolencentrale PZEM Rode Kruis-helpsters op Henri Dunant gehuldigd Kleinschaligheid bevorderen door regionale samenwerking Gs: geen huisvuil in Dekkerspolder VERHUIZEN? VERANDERING? Wissel Zeeuws- Vlaanderen VISSERIJDESKUNDIGE BIJ RECHTER: Drie maanden voor poging aanranding JAKOBSEN Militair commandant Zeeland nam afscheid Bj Ui ZATERDAG 24 SEPTEMBER 1983 PZC/ provincie 10 MIDDELBURG - Door middel van een 'truc' kunnen in de praktijk ook vissersschepen, die groter zijn dan 70 brutoregisterton, in de -voor hen eigenlijk verboden- twaalfmijlszone vissen. Nu de toegang tot die zone sinds kort wordt bepaald door de inhoud van het schip, worden in vissersschepen op korte schaal dubbele wanden aangebracht. Op die manier kan de inhoud van de schepen drastisch worden beperkt en onder de magische grens van 70 brt worden gebracht. Lengte en motorvermogen blijven dan echter gehandhaafd. De 'truc' kan alleen worden toegepast met schepen die nieuw worden gebouwd. Als een bestaand schip wordt 'omge- kundige, de heer A L Verburg uit economische politierechter in Middel- bouwd' is een investering van enkele Colijnsplaat. maakte dit vrijdagmid- burg tonnen noodzakelijk Die weegt dan dag bekend tijdens de zitting van de niet op tegen de voordelen de het mogen vissen in de twaalfsmijlzone met zich mee brengt. Een visserijdes- Kunstenares uit Kattendijke kreeg prijs voor onbekend werk KATTENDIJKE De Katten- dijkse kunstenares Ilona Schmit heeft in Italië een kunst prijs gekregen, maar ze weet zelf niet waarvoor. Onlangs is haar duidelijk geworden dat in het voorjaar professor Nicolo Panepinto haar de 'Statue of victory for 1984' zal uitreiken. Panepinto maakt deel uit van een kunstvereniging in de Ita liaanse plaats Salso Maggiorc. Ilona Schmit vertelde dat ze wel regelmatig post van deze vereni ging kreeg, maar omdat de brie ven in het Italiaans gesteld wa ren een taal die ze zelf niet machtig is verdwenen ze steeds in haai- Kattendijkse prullenmand. Recentelijk pro beerde de Italiaanse vereniging het met een in het Engels gestel de brief en daar kwam de kun stenares wel uit. Zo werd haar onder meer duidelijk dat de prijs in het voorjaar op een nog nader te bepalen tijdstip zal worden uitgereikt. Schmit heeft contac ten met ccn galerie in Milaan. Verder werd haar in de Engelse brief meegedeeld dat de staat vermeld in een internationale encyclopedie voor naïeve kunst. Maar of dit iets met het uitreiken van de prijs te maken heeft is haar niet duidelijk. Ze is van plan helderheid m deze zaak te brengen door de Italiaanse cul turele attaché in Nederland in te schakelen. Het is ondertussen wel duidelijk dat de Statue of victory' een gouden beelcjje is Plattelandsvrouwen in Oostburg houden een modeshow OOSTBURG De Nederlandse bond van plattelandsvrouwen afdeling Oostburg houdt maandag een mode show in het hervormd kerkcentrum in Oostburg. De show wordt gehouden in samenwerking met modehuis Ju dith' en schoenhandel 'Van Kampen' Bij deze modeshow zijn de vier andere afdelingen van de bond van platte landsvrouwen uit West-Zeeuwsch- Vlaanderen uitgenodigd De mode show begint 's middags om twee uur Collecte PHILIPPINE - De collecte ten bate van het Koningin Wilhelrmna Fonds heeft in Philippine 1667,75 opge bracht. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft de 27-jarige S. de Z. uit Groede veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest voor aanranding van een 17-jarig meisje. In augustus trok hij haar op een eenzame weg van de fiets en zei hij tegen haar: „Ik wil een kusje anders vermoord ik je". Toen er een voorbijganger te hulp schoot sloeg hij op de vlucht. Het is al de elfde keer dat De Z. voor een soortge lijk feit met de justitie in aanraking is. Er was zes maanden gevangenis straf en voorwaardelijke tbr (terbe schikkingstelling van de regering) tegen hem geëist. De Z. zit sinds het plegen van het feit in arrest op het Oostburgse politiebureau. De sleepbootschipper M van der E uit Terneuzen die in het kader van de concurrentiestrijd tussen de bergings bedrijven URS uit Antwerpen en Mul ler uit Terneuzen met de Fighter (URS) de Zwitserland en de Water land van Muller had aangevaren, kreeg daarvoor een boete van 3000 gulden en zes weken gevangenisstraf voorwaardelijk Er was twaalf weken, waarvan zes voorwaardelijk, geeist De aanvaring met de Zwitserland had plaats in november vorig jaar toen de Fighter assistentie verleende aan een op drift geraakt schip op de rede van Vlissmgen Er was al een contractman van de URS aan boord, toen de Zwit seriand zich ook nog met de hulpver lening wilde bemoeien. Deze werd hardhandig opzijgezet door de Figh ter Een maand later raakte de Figh ter op precies dezelfde manier met de Waterland in de clinch De officier1 van mening dat Van der E. levensge- Auto reed door na aanrijding RETRANCHEMENT De personen auto van de Belg de heer H. uit Blankenberge is vrijdagavond om streeks kwart voor tien bij een aanrij ding flink beschadigd. De aanrijding gebeurde op de Kanaalweg tussen Retranchement en Sluis. In een bocht reed een andere personenauto tegen de linkerzijde van H. De automobilist reed na de aanrijding door. Drie vissers moesten daar terecht staan, omdat zij met te grote schepen (meer dan 70 brt) bmnen de twaalf mijlszone op tong en schol hadden gevist. Dat is verboden via de be schikking technische maatregelen ter instandhouding van de visvoorraad De heer Verburg maakte de 'verklein- truc' bekend tijdens de behandeling van de zaak tegen de visser A. J. C. M. uit Colijnsplaat. Vóór deze zaak had den de BV I. - en de Thoolse visser nadat de officier van justitie mr J van Mcjrion een boete van vijf mille had geëist. Economisch politierechter mr J. van 't Hof vond de bekendmakin gen tijdens de derde zaak zó opzienba rend, dat hij de behandeling aanhield Wanneer dit vissen in de verboden twaalf-mijlszone opnieuw in een rechtszaak wordt behandeld staat nog niet vast Eerst wil het openbaar ministerie nadere inlichtingen over de 'ver- kleintruc' inwinnen bij het ministe rie van landbouw en visserij. Mildere eis in hoger beroep voor Terneuzenaar c. voor cieze zaan naa- en Zonen uit Kortgene Zl!" "-'bewijs voor visser I D zich al voor "jk ,s- was 44 J; DEN HAAG - Omdat het behoud van erg belang- -jarige J. C. V. CXI UC lilUUIOC VlOiCL A- LJ. Ui v Wi het illegale vissen moeten verant- Ten,eniei, in hoecr beroep gegaan bij - r,,- i hel eerechtshot in Den Haae. nadat woorden. De zaak tegen de BV werd aangehouden, omdat de documenta tie niet compleet was D. liep een boete van tweeduizend gulden op. MIDDELBURG - Het dagelijks bestuur van de provincie wil het provinciaal afvalstof- fenplan niet zo verande ren. dat het stortten van huisvuil en grol' huis vuil op de stortplaats van de BV Centrale Vuilverwerkende In dustrie (CVI) in de Dek- rijkste uitgangspunt kerspolder wordt toege- van de afvalstoffenwet staan. De CVI heelt en het provinciaal afval- daaroin verzocht. stoffenplan, namelijk Gedeputeerde staten centrale verwerking per stellen de provinciale regio van huishoudelij- staten voor het verzoek ke afvalstoffen. In af te wijzen Zij zetten Zeeuwsch-Vlaanderen is uiteen, dat dat in strijd dat in de Koegorspol- zou zijn met het belang- der. 'ADVERTENTIE i Jakobsen meubelen en woninginrichting heeft alles in huis om uw nieuwe plannen te realiseren. Een uitgelezen kollektie tapijt en vloerbedekking van alle grote merken, over gordijnen en vitrages in alle prijsklassen. Kom bij ons eens uw ideeën toetsen. MEUBELEN Kringcommissans N.M. Bollen linksi sprak dc dames L van Wijck imiddenen K.P. Geleijnse (rechts) toeorndal zij voor de vijfentwintigste keer op de Henri Dunant meevoeren als vrijwillige Rode Kruis-helpsters Beide dames kregen geschenken aangeboden K. P. GELEIJNSE EN L. VAN WIJCK MIDDELBURG - In de kantine van de Gcneraal-majoor Berghuijs kazerne in Middelburg werd vrijdagmiddag tijdens een druk bezochte receptie afscheid genomen van provinciaal militair commandant luitenant-kolonel C. M. van der Vliet. De scheidende commandant gaat met functioneel leeftijdsontslag. Hij wordt opgevolgd door luitenant kolonel A. W. van Lokven. Overste Van der Vliet (551 werd zes jaar geleden benoemd tot provinciaal militair commandant Hij begon zijn militaire loopbaan in 3948 als dienstplichtig soldaat Zijn officiersopleiding kreeg hij bij de KMA in Breda, nadat hij eerder had gediend in Indonesië en Nieuw Guinea. In april van dit jaar werd hij benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau Overste Van Lokven is afkomstig van de Commando Troepen, waar hij 17 jaar heeft gediend, onder meer acht jaar m Duitsland. De officiële commando overdracht vindt vrijdag 30 september plaats zonder officieel vertoon De commissaris van de koningin dr C. Boertien neemt afscheid van de provinciaal militair commant overste C M van der Vliet en zijn echtgenote hel gerechtshof in Den Haag. nadat de politierechter in Middelburg hem had veroordeeld tot 1200 gulden boe te en negen maanden intrekking van hel rijbewijs, waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Dc procureur-generaal bleek bereid om V. uit de problemen te helpen en eiste 1500 gulden boete, twee weken voorwaardelijke gevan genisstraf en vier maanden voor waardelijke intrekking van het rijbe wijs, beide met een proeftijd van twee jaar. V. was in de Guido Gezellestraat in zijn woonplaats door de politie aange houden, nadat hi) de aandacht had getrokken door zijn rijgedrag. De bloedproef bracht een alcoholpromil lage aan het licht van 1,79. Voor zijn werk moet V echter grote afstanden afleggen en daar wilde de procureur- generaal wel rekening mee houden, mede gezien het feit dat de man nog niet eerder voor een dergelijk feit was veroordfbeld. Zowel V. als zijn verdedi ger konden daarmee instemmen Het hof zal over veertien dagen arrest wijzen. Filmvoorstelling over zwakzinnigheid CLINGE Het Regionaal Overlegor gaan Zwakzinnigenzorg (ROZ) Zeeuwsch-Vlaanderen vertoont woensdag 28 september in het zwak- zinnigeninsituut De Sterre in Clinge de film 'Kind voor altijd?' De bijeen komst begint om 20.00 uur. Dc film voorstelling wordt voorafgegaan door een korte presentatie over de tentoonstelling van hetROZ, die vanaf 18 november in het stadhuis in Terneuzen te zien zal zijn. w Gasth Deze tentoonstelling, 'Gewoon mens is bedoeld om naar een breed OOSTBURGDirecteur G. G. Op 't nietjes gezet omdat hij veertig jaar komst in 'De Eenhoorn', bijgewoond OST publiek toe informatie Le geven over Hol'van het PTT-kantoor in Oostburg bij de posterijen werkzaam is. door zijn collega's uit Zeeland et zwakzinnigheid en de zwakzinnigen js donderdag uitgebreid in de bloc- 's Middags was er een besloten bijeen- West-Brabant, de directie en staf vat |U0 zoi g in Zeeuwsch-Vlaanderen Na de m jr w an .yyt het PTT-district Middelburg, en fami filmvoorstelling is er gelegenheid tot informele uitwisseling van ervarin gen WOLPHAARTSDIJK Dubbel feest was het vrijdagavond op het hospitaalschip de J. H. Dunant in de Landbouwhaven van YVolphaarts- dijk. De gasten kregen een feestavond aangeboden omdat de jaarlijkse Zeeuwse boottocht weer ten einde liep en K. P. Geleijnse en L. van YVijck werden gehuldigd omdat ze voor de 25ste keer meevoeren als vrijwillig Rode Kruislielpsters. De beide dames kregen, na wat vriendelijke woorden van enkele Rode Kruisfunctionarissen en de kapitein, voor hun diensten een aandenken. De hoofdverpleegkundige Geleijnse De beide dames zijn afkomstig uit is al sinds 1959 verbonden aan de Zeeuwsch-Vlaanderen; 'zuster' Ge- boottochten van het Rode Kruis Ze lijnse woont in Axel en jnejuffrouw voer mee op de voorgangster van de Van Wijck in Sluiskil. J. H Duant en wisselde in die .De kringcommissaris voor de pro tussentijd ook nog enige malen van vincie Zeeland. N. M. Bollen, sprak schip 'Zuster' Geleijnse heeft alle de beide dames toe en overhandig- Rode Kruis-onderscheidingen reeds de hoofdverpleegkundige Geleijnse in haar bezit, tien en twintig jaar een aandenken namens het Rode trouwe dienst en de gouden legpen- Kruiskringbestuur een lepelvaasje ning ter ere van de 20ste keer dat ze met inscriptie Mejuffrouw Van meevoer De andere jubilaris, mejuf- Wijck kreeg namens datzelfde be- frouw Van Wijck. doet op het schip stuur een porseleinen kopje met vrijwillig werk als hoofd van de tinnen houderlje en schoteltje Van pantry In een lange reeks van jaren het hoofdbestuur kreeg ze de leg- heeft ze slechts een keer verstek penning in zilver met inscriptie. Df moeten laten gaan scheepsarts, dr. H. Bom. en de kapi tein. MAP Joosten. nchtten ook nog enkele woorden tot de vrijwil ligsters. Daarna zong een deel van het personeel een loflied op de jubi larissen. Na het officiële gedeelte stond nog een feestprogramma te wachten, aangeboden door de afdeling Zuid- Beveland-West. Dit is gebruikelijk bij de Rode Kruisboottochten, Bij elke aanlegplaats verzorgt de plaat selijke afdeldmg 's avonds een der gelijk programma Vrijdagavond bestond dat uit een serenade van het Wolphaartsdijkse muziekkorps Advendo en onder meer een optre den van Engel Reinhoudt e weektocht voerde de gasten dit maal tot in de Zaanstreek, waarna het schip via het Amsterdam- Rijnkanaal. Rotterdam en de Bies- bosch weer terugkeerde naar Zee land. De Landbouwhaven vormde - voorlopig - de laatste aanleghaven, ZAT ::e :r.:k 1ZE :;ere irijd lijk iur- T.n tor ilull ie b( tad; Mte In 'Kind voor altijd' proberen makers. Jan Vrijman en Ton Vriens, de zwak zinnigenzorg voor de jaren tachtig in beeld te brengen, De film is begin 1983 uitgekomen Het is voor de zwakzinni genzorg een belangrijk werkstuk, om dat slechts eens in de tien jaar een film wordt gemaakt, waarin getracht wordt een totaalbeeld van de zwak zinnigenzorg en zwakzinnigheid in Nederland te geven De filmvoorstelling is bedoeld voor ouders van gehandicapten, werkers in de zwakzinnigenzorg en bestuursle den van voorzieningen voor geestelijk gehandicapten en allen die van zeer nabij betrokken zijn voor de geestelijk Tijdens Lis: gehandicapte mens beleden, Directeur J. L. de Wild v het district Middelburg reikte hemde gouden PTT-speld uit. Na toespraakjes van vertegenwoordi- öer gers van de gepensioneerden, de per soneelsvereniging, en de PTT-direc- teuren in de regio volgde een receptie. Van ongeveer half vier tot zes uur stroomde 'De Eenhoorn' vol met fami lieleden. vrienden, kennissen, colle ga's en medewerkers om de 57-jange jubilaris te feliciteren. De heer Op 't Hof begon zijn carrière veertig jaar geleden als kantoorbe ÖI5 diende in zijn woonplaats Vhssingea K 2: Daarna was hij werkzaam bij de PTT opleidingsdienst als docent en coördi nator. Vijfjaar geleden werd hij direc-, teur van het postkantoor in Oostburg, van waaruit hij heel West-Zeeuwsd receptie maakten velen van de gelegenheid gebruik om de Vlaanderen bestrijkt. 57-jarige jubilaris G G op't Hof geluk te wensen. I) '66-STA TEN LID DE SCHIPPER: SLUIS YVest-Zeeuwsch-Vlaande- nen worden gestimuleerd Daarbij te ren moet zowel op bestuurlijk als op kende hij wel aan dat hij een voor- economisch gebied meer kleinschali- stander was van drie aparte gemeen- ge activiteiten ontplooien. Dit zei D'66-stalenlid Kees de Schipper vrij- Jongerenavonden in Sas van Gent, SAS VAN GENT De Jongerenpastoraat van de katholieis kerk in Sas van Gent houdt vana donderdag 29 september avondeq voor jongeren van dertien jaar Held de bedoeling om eens in de tm weken samen met een stel jongen een avond door te brengen met bi voorbeeld spel, wat knutselen enpruti jaarlijks onderzoek naar de knelpun- sen en een gesprek, Daarvoor hebben ten in het toeristenbeleid. Alle lagen de dertienjarigen in Sas van Gent van de bevolking ondernemers, allemaal een uitnodiging van de wcri' West-Zeeuwsch-Vlaanderen bezoekers en bestuurders zouden groep gekregen Donderdag 29 se? Bmnen die gemeenten zou zelfs meer daartoe de koppen bjjelkaar moeten tember is de kennismakingavond, I dagavond tijdens de regionale aide- aandacht aan de kleinere eenheden steken. „Daardoor kan de totale bete- oktober wordt er gepraat over'schoo van zijn partij in besteed moeten worden. Vooral door kenis van de recreatie toenemen Nu en toekomst'. 27 oktober staat hei J. lijke regio als YY'est- de dorpsraden zou het bestuur dichter wordt er te versnipperd gewerkt", thema'gezin'centraal en 10 noveffl bij de bevolking kunnen worden ge- aldus De Schipper. fcer js er een feestavond bracht. De Schipper „Het moet mogelijk zijn Hij stelde met nadruk dat de regio De avonden van de werkgroepje 1j-" inM lingsvergadering Sluis. Een lande" Zeeuwsch-Vlaanderen heeft volge het statenlid dc afgelopen jaren te .•cel geleden onder de sterke toe te schuiven Het toekennen van zeker omdat men door de regering verenigingsgebouw'De Kwel van d' bevoegdheden met een eigen budget aan zijn lot wordt overgelaten. Ten padvinderij van Sas van Gent rang die aan grote projecten werd om reéle taken naar de dorpsraden het heft zelf in handen moet nemen, renpastoraat worden gehouden gegeven. Daardoor is er in het midden- en kleinbedrijf onnodig veel werkgele genheid verloren gegaan De Schipper was van mening dat er via regionale samenwerking van bijvoorbeeld ge meente-ambtenaren meer activiteiten Zeeuwsch-Vlaanderen in de r moet bestuurlijk haalbaar zijn Zo aanzien van de lokale autonomie kun je de samenbindende elementen toonde het statenlid zich geen voor in een kern verstevigen Op econo- stander van een regionale toetsings- misch gebied kan er m West- commissie voor werklozenprojecten, gebouw staat onder de brug aan d, «top Prinsenkade eatie- waarin elk lid een veto-recht van de grond zouden kunnen komen sector nog veel verbeterd worden, zo hebben. Hij gunde de gemeenten Ook via georganiseerd collegeoverleg hield De Schipper zijn gehoor voor meer bewegingsvrijheid om op de er gerichter op kleine schaal kun- Als mogelijk initiatief noemde hij een lokale situaties in te spelen. Hoogste punt gebouft RIAGG Terneuzen MIDDELBURG De niei het RIAGG (Regional voor Ambulante Geestelijke Gezónt hcidszorg Zeeland) in Terneuzenbhf™ reikt donderdag 6 oktober het hootff' ste punt. houw va» Instcllirf ,d. Üiarc taie :m HEINKENSZAND Het bestuur van de opslagmethode van kolen; de op- Ten aanzien van de rookgasontzwave- D'66-regio Zeeland heeft bezwaar ge- slag van afvalstoffen en de inhoud en ling meldt D'66 dat het uit planolo- maakt tegen het verlenen van ver- hoeveelheid van de luchtemissie. gisch i ruimte beslag), miheu-hygiëni- gunningen volgens de hinderwet, de Het bestuur van D'66-regio Zeeland sche en financieel oogpunt, voorkeur wet luchtverontreiniging en de wet komt tot de conclusie dat er aan het verdient het sproeidroogproces toe te vaar had veroorzaakt door zijn ma- geluidshinder aan de PZEM voor dc besluit om de huidige oliegestookte passen Wat de kolenopslag betreft noeuvres kolencentrale. In een bezwaarschrift centrale om te bouwen tot kolenge- staat in het bezwaarschrift, dat de De raadsman van Van der E. vond dal is ingediend bij het college van stookte centrale veel meer te doen is PZEM geen maatregelen gaat treffen daarentegen dat de schepen van Mul- gedeputeerde staten van Zeeland Desondanks wordt echter opgemerkt die aantasting van bodem-, grond- en Ier op ontoelaatbare wijze obstructie worden vier zaken als bijzonder be- dat alles in het werk moet worden opppervlaktewater kunnen voorko- hadden gepleegd bij de werkzaamhe- zwaarlijk genoemd. Dat zijn: de wijze gesteld om de milieu-nadelige effec- men Volgens D'66 is dat wél nodig den van de Fighter. en mate van rookgasontzwaveling; ten tot een minimum te beperken. omdat uit recente onderzoeken is ge bleken dat. door opslag van kolen kolencentrale, zoals i lat,.:, z-ój stelt Dit gebeurt door het plaatsen van etc zware metalen in de bodem terecht dat er onvoldoende garanties zijn dal grote lichtkoepel in het gebouw aan|tXEL kunnen komen Dat wordt nog eens verergerd zo stelt dc politieke partij doordat de PZEM nevelsproeier wil inschakelen die de kolen vochtig moeten houden om stofvorming te voorkomen Ge pleit wordt dan ook voor de opslag in silo's. In het bezwaarschrift wordt ook ingegaan op de afvalstoffen van de de vliegasunie vliegas van de PZEM de Terneuzense Markt. De lichtkKjUl! zal afnemen. Ook hier beveelt D'66 de pel. een achthoek met een doors* opslag van vliegas in silo's aan van 4 40 meter, is te groot om viae« In het schrijven gaat men ook in op veerboot te worden aangevof de uitstoot van stoffen via de schoor- Daarom zal de koepel via Antwerp^ *'de stenen. In dat verband wordt opge- naar Terneuzen worden gebracht 05- merkt dat er te veel S02 en NOx tien uur 's morgens zal de koe# wordt uitgestoten, daarbij maakt worden geplaatst, waarna een rif® D'66 zich sterk voor het gebruik van male bijeenkomst wordt gehoudeni* een doekenfiltcr. restaurant Du Commerce HOI I0NE I0DD TM IERC 15.451 Ten m 1 :ls - 45, :-:ev. 21.' tar H Dai lt. 14 15 u *iite TNT beek

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 36