Politiecellen verkeren in een redelijke staat Verantwoordelijkheid provincie welzijnsplanning goede zaak Geen stappen tegen Lockefeer Loodsen weer aan het werk ALLEEN VOORLOPIGE HECHTENIS MOEILIJK Galjoen naar top PZEM in Vliegasunie Studie opslag vliegas in monding Oosterschelde MINISTER RIETKERK: ZATERDAG 24 SEPTEMBER 1983 1pfrPV nrovfricie VLISSINGEN - Het personeel van het Belgisch Loodswezen in Vlissingen heeft vrijdagavond om 22.00 uur het werk hervat, na een staking van negen dagen. De Belgische vakbonden besloten gisteren zich neer te leggen bij de tien voorstellen van de regering, die de pijn van de bezuinigingen moeten verminderen. Zij deelden dit het personeel mee tijdens een bijeenkomst in de sociëteit het Belgisch Loodswezen in Vlissingen De overheidsdiensten in Antwerpen ■gingen gisteren om 19.00 uur weer werken. .'Vakbondsvertegenwoordiger F. Wellecomme, die tijdens de staking optrad namensx de beide bonden ACOD en CVC, toonde zich vrijdagavond opgelucht dat de staking voorbij is. ,.Een staking is nooit leuk. voor een normaal mens Maar er is ook iets goeds uit voortgekomen. Het redepersoneel en de loodsen zijn naar elkaar gegroeid. Dat is misschien nog wel een van de belangrijkste resultaten", aldus de heer Wellecomme ..Onze sociëteit was een erg goede basis. Daarvoor zijn wij erg dankbaar Mede daardoor kon deze actie zo goed verlopen", zegt hij. Vrijdagavond lagen er nog ongeveer veertig schepen te wachten op de rede rai3 Vlissingen en ongeveer een gelijk aantal bij De Wandelaar, bij het Oostgat La VLISSINGEN De toestand rond de staat van de politiecellen ziet er in Zeeland minder zorgelijk uit, dan wordt aangegeven in het jaarverslag van de procureur-generaal bij het gerechtshof in Den Haag. Volgens dat onderzoek zou een groot aantal politiecellen in Zuid-Holland en Zeeland niet voldoen aan de normen. Navraag bij politie-instanties in deze provincie maakt echter duidelijk, dat er in Zeeland alleen wat onvolkomenheden zijn op het gebied van de ventilatie en de toiletspoeling. VLISSINGEN De toestand rond de staat van de politiecellen ziet er in Zeeland minder van een cel in een Huis van Bewaring niet wettelijk vast In een Huis van Bewaring wordt alleen 'gestreefd' naar een oppervlakte van tien vier kante meter. Voerdeel van het 'zitten' van voorlo pig gehcchten op een politicbureau is wel, dat er niet wordt gegeten van de c, grote pot. De voeding wordt aangc- Jaarlijks stelt de rijksrecherche een verschillen in interpretatie. Na enig schaken, want hij. heeft in principe reikt via het plaatselijk horecawe- onderzoek in naar de toestand van de gekrakeel is de uitspraak gevallen dat andere taken te verrichten. De cel- zen Daarvoor gelden vaste bedragen- cellen in de politiebureaus Minimum het verblijf van een voorlopig gehech- ruimte in een Huis van Bewaring is in in een ontbijt mag zeven gulden eis van afmetmg voor zo'n cel is 2.20 te in een politiecel rechtmatig is. omvang ook meer ingericht op een worden geïnvesteerd, zeven gulden is meter bij 2.50 en met een hoogte van Een voorlopig gehechte mist in een langduriger verblijf dan de vier dagen er ook voor een lunch en een warme tenminste van twee meter tachtig, politiebureau wei de ontspannings- die voor verbljjf in een politiecel maaltijd mag f12 50 kosten Heeft de Verder gelden er alleen eisen rond de mogelijkheden zoals die er zijn in een staan. Merkwaardigerwijs liggen de klant in de cel speciale wensen en mnchting en het gebruik van materia- recreatieruimte van een Huis van Be- eisen, waaraan de oppervlakte van de hij dagelijk bijvoorbeeld kip met !en een gewapend betonen vloer, sta- waring%Een politieman kan met zeg- celruimte m een politiebureau moet frites dan 'komen de meerkosten vai ilendeur, een betonnen krib als onder- gen: kom we gaan eens een middagje voldoen, wel. maai- de inhoudsmaten die extra service voor rckenin° lagen nog vier tot vijf schepen voor anker. Daarnaast zijn er volgens Vlissingen Radio ook verschillende schepen uitgeweken naar elders. Aantallen daarvan zijn echter niet bekend. Schepen boven de 10.000 ton moesten buitengaats wachten als gevolg van een opvaarverbod, in verband met de slechte weersomstandigheden. In de haven van Antwerpen lagen gisteravond nog ongeveer honderd schepen te wachten tol zij mochten afvaren. De staking van het redepersoneel. deze week gesteund door stiptheidsacties van de loodsen, heeft volgens Vlissingen Radio zeker consequenties gehad Schepen hebben niet alleen rechtsomkeerd gemaakt, maar hebben hun (vooral bederflijkei lading ook gelost in Terneuzen en bij de Everingen, waar de lading soms werd omgeslagen. De Vlissingse haven is echter nauwelijks aangedaan. Het personeel van het district Scheldemond heeft zich ook bij deze actie weer solidair verklaard door geen werk over te nemen. Toch betekende de staking volgens Vlissingen Radio wel veel extra werk Ook daar toonde men zich opgelucht, dat de stakine achter de rug is. grond voor het bed, een ingemetseld bankje en een ingemetseld tafeltje. Voorts in de cel een toiletpot Op enkele plaatsen in Zeeland zijn die toilets nog niet aan de moderne eisen aangepast en moeten ze worden door gespoeld door er een emmer water in te gooien. De rijkspolitie in Zeeland beschikt veertig cellen. Op groepsbureaus §3 bevinden zich meestal twee vellen. "a cellen. Post- en rayonbureaus be- tv schikken als regel over een cel. Be- paalde cellen worden niet of nauwe- a lijks gebruikt omdat het bureau waar- In de cel is ondergebracht niet perma nent wordt bezet De gemeentepolitie korpsen in Zeeland beschikken bij elkaar over een kleine twintig cellen De politiecellen zijn bedoeld als ruim te waar de arrestant ter beschikking kan worden gehouden voor het poli tieverhoor. Verblijf in zo'n cel duurt maximaal vier dagen. Dat is zo wette lijk geregeld. Daarna treedt er een andere fase in de aanhouding in wer king en dient de arrestant te worden geplaatst in een Huis van Bewaring. Het komt de laatste tijd echter nogal eens voor dat zo'n arrestant langer de gast van de politie blijft omdat er in ïen Huis van Bewaring geen plaats is. Er zijn in den lande gevallen bekend VLE dat de justitie wegens plaatsgebrek Aba voorlopig gehechten in vrijheid moest stellen En dat leidde weer tot frustra ties bij politie-instanties. Uiterst ongelukkig Overeen heel jaar genomen wordt bij de gemeentepolitie in Vlissingen ge middeld anderhalve cel per dag bezet iemand die in een Huis van Bewaring hoort te zitten. In Middel burg is dat van hetzelfde laken een pak. politieinstanties zitten daar bepaald mee in hun maag. Commis saris K. de Vos uit Middelburg: „Wij lijn uiterst ongelukkig met het feit dat we worden opgezadeld met men sen die hier niet thuishoren". Voor betrokkenen zelf betekent dat een uiterst beperkte bewegingsvrijheid en geen opvang van psychische en lichamelijke problemen door mensen die daarvoor zijn opgeleid. Een poli- lictaak is immers anders dan die van de bewaking van voorlopig gehechr len. Verder zijn in een Huis van Bewaring gespecialiseerde mensen aanwezig, zoals een maatschappelijk ■«erker, mensen die aan vorming doen en een sportinstructeur. de arrestant. De gerestaureerde windvaan werd in een kist naar boven getiesen. VEERE - Vier mannen waren er voor nodig om de kist met de zestiende-eeuwse windvaan van de stadhuistoren in Veere tiaar de takelplaats te drageri. De windvaan op zich is niet zo zwaar, maar hij ivas verpakt in een houten kist en omzwachteld met plasticgen plakband. De vaanin de vorm van een galjoen, werd afgeleverd door de firma Buitelaar-Pouwer uit Sint Laurens. Dit bedrijf heeft de vaan voorzien van een geheel nieuwe laag bladgoud. Het topje van de toren is nu gerestaureerd, maar de rest zal nog even moeten wachten, voordat de steigers weggehaald kunnen worden MIDDELBURG - De provinciale sta ten zullen akkoord gaan met het voorstel van het dagelijks bestuur van de provincie om de NV Provin ciale Zeeuwse Energie Maatschappij (PZEM) te laten deelnemen in de Vliegasunie BV. Dat werd vrijdag duidelijk in de statencommissie voor bestuurszaken. De Vliegasunie, waar in nu de Gelderse, Brabantse en Limburgse energiebedrijven deelne men, zal de verwerking van de vlieg as, dat vrijkomt uit kolencentrales, op zich nemen. Ze kan mogelijk voor cement gebruikt worden. Gedeputeerde W Don maakte vrijdag duidelijk, dat de activiteit voorshands niet winstgevend zal zijn. Overigens zette hij uiteen, dat de kosten ver deeld worden over alle electriciteits- productiebedrijven in Nederland. De heer Don keerde zich tegen suggesties over priprivatisering van de verwer king van vliegas. Hij zag het als iets, dat duidelijk in het verlengde van de electriciteitsproductie ligt. In de statencommissie werd algemeen geaccepteerd, dat deelname aan de BV Vliegasunie een logisch vervolg is op de eerder genomen beslissing in Borssele een kolencentrale te bou wen. Akkoord ging de statencommissie ook met het voorstel de gemeentebe drijven van Middelburg door de PZEM te laten overnemen. Electronica-expositie in Vlissingen VLISSINGEN- De electronica-ten- toonstelling 'Electron'83 wordt van daag en morgen (zaterdag en zondag 25 september) gehouden in het mari tiem hotel Britannia in Vlissingen. De Vlissingse burgemeester drs Th J Westerhout opent de expositie van daag. zaterdag om 11.00 uur. Zondag gaan de poorten om 10.00 uur open. 'Electron'83 wordt gezamenlijk geor ganiseerd door de Vlissingse afdelin gen van de Vereniging Voor Experi menteel Radio Onderzoek (VERON) en de Hobby Computer Club (HCC). Vorige week zaterdag werd abusieve lijk vermeld dat de tentoonstelling op 25 en 26 september zou worden gehou den MAATSCHAPPELIJK WERK OVER RAPPORT COMMISSIE MARIS MIDDELBURG - Het is een goede lijk activeringswerk daarin als partici- commissie trouwens een principiële gen ze zich erover dat een filosofie zaak dat in het rapport van de com- pant erkend wordt Evenzo willen de denkfout gemaakt door uit te gaan over het welzijnswerk en de functies missie Maris de verantwoordelijk- organisaties betrokken worden bij de van lijnen van boven (provinciei naar ervan ten enenmale ontbreekt. „Wei heid voor de welzijnsplanning bij het adviescommissie waarvan de com- beneden (welzijnswerk en gebruiker) zijnsplanning als beleidsinstrument provinciebestuur wordt gelegd, missie Maris rept Het zou. zo vinden de organisaties, wordt in deze nota een doel op zich. Daardoor ontstaan er korte lijnen Volgens de organisaties heeft deze andersom moeten zijn Verder bekla- Gezien de opdracht aan de commissie tussen gedeputeerde en provinciale staten. Dit schrijven de vier Zeeuwse organisaties voor maatschappelijk activeringswerk in een vrijdag ver- Schenen gezamenlijk commentaar op de discussienota vereenvoudiging elzi jnsplanning. De organisatie is blij dat de commis sie Maris het provinciebestuur de ver antwoordelijkheid toebedeelt omdat, hiermee de democratisch gekozen volksvertegenwoordiging de eindve rantwoordelijkheid draagt over de be steding van overheidsmiddelen De organisaties voor maatschappelijk r|Jkswaterstaat, dc Pro- activeringswerk (Stichting Gerefor- v)nc,a'e Zeeuwse Ener- meerd Sociaal Centrum. Nederlandse £.'5,,alts^appiJ Vereniging Humanitas. Katholieke KEMA hebben vor,« ?uU?erde mevrouw Raad voor maatschappelijk active- J?aree ringswerk en de Nederlands hervorm- f'cbt naar dc n«>Belijk- de provinciale diaconale commissie) hf."1 om poederkool- 20 n onderzoek zijn verder van mening dat de ideéen vliegas op te slaan in de van de commissie Mans voldoen aan u^Put Schaar in de de taakstelling om een eenvoudiger monding van de Ooster- welziinsnlanmnp- vnnr ip «tpiipn schelde. Eén van de con- ïs dat verklaarbaar maar gezien de relatie tussen consument, beleid/uit voering en de functie van de planning als beleidsvoorbereidend instrument echter ook een grote misrekening" aldus het commentaar. Functies MIDDELBURG Deltadienst men opleveren Waarom oog gehouden wordt, de zou dan zo'n onderzoek Over de gang van zaken als dit moeten worden in het afgelopen seizoen Geconstateerd wordt dat de commis sie Maris de organisatie van het beleid als een geheel op zichzelf- staande wereld heeft beschouwd. Daarbij is ze de mist ingegaan door haar functionele benadering, Een cel in hel Vlissingse politiebureau. welzijnsplanning voor te stellen. Naast lof zijn er ook verschillende kritische kanttekeningen. Op zich kunnen de organisaties zich vinden in het idee om met projectgroepen te gaan werken mits het maatschappe- yerricht"? hielde hij de verschijnt op korte ter- schrijven de organisaties verder. „Op en commissie voor. Gede- myn een notitie het eerste gezicht lijkt het heel aar- - statencommissie dig niet in organisaties te denken jaar een onderzoek ver- Maris-Koster: „Ons is sprak vrijdag verder uit. maar in functies Functies staan ook niets bekend van dat het van belang zou echter nooit op zichzelf' aldus het Jjf" zijn als 475 hectare commentaar. Tn hPt rannnrt dat door schor en dlik 'n Saef" Het maatschappelijk activeringswerk de KEMA is uitec tinghe' in eigendom b" het niet eenT met de visie die de brarht wordt «esteïcl de Adminlstralie en commissie Maris heeft op het begrip datbii ODs?aevanvhee- Beleggingsmaatschap- effectiviteit in welzynsland. Gecon- oc de bouwDut direct pij "De Westerscbeldestateerd wordt dat begrippen als ef- in beheer zou komen bij fectiviteit en efficieny vaak aan elkaar de Stichting „Het tegengesteld zijn Uit oogpunt van Zeeuwse Landschap" efficiency is het zinvol om dingen op Dat zou kunnen door de één hoop te gooien (concentratie), erfpacht over te nemen, maar de effectiviteit kan daaronder clusies bij dat onder- hei vViezL0PSi",t "e. dijklteltaatn ver- T-tr\ncrH#> mptddlnnnppn. hoogde metaalconcen- traties zijn waar te ne- chroom. ADVERTENTIEi Als bijkomende problemen veroorza- jkende factor noemt commissaris De Vos nog de omstandigheid, dat het oneigenlijk gebruik van de politie leidt tot het binnenhouden van toor de straatdienst in te zetten poli tiemensen, dit ten behoeve van de Westantenverzorging. Mogelijk biedt de hernieuwde open- as -'telling van het Huis van Bewaring in Middelburg enig soelaas, maar deze kcommodatie heeft slechts een be- 552 *rkte caPac'teit wat betreft de opna- me van voorlopig gehechten. En bo- 'is vendien wordt het onderdak in Mid- «lburg ook mede benut om het nij- se Me plaatsgebrek in Huizen van kW Bewaring elders in het land mee te té «Ipen opvangen. té Een voorlopig gehechte die eigenlijk m1 meen Huis van Bewaring thuis hoort ®toch op een politiebureau vertoeft: ■bar is in het verleden al de nodige Ü3 'sa ove* geweest Dc wettelijke AARDENBURG De minister Afschriften geven aanleiding tot binnenlandse zaken, J. G. Rietkerk. y vrijkomt uit de om te bouwen kolencentrale bij Borssele - technisch men' met uitvoerbaar is. Het onderzoek werd vrij dagmiddag door PvdA- statenlid H. Venekamp ter sprake gebracht toen in de statencom missie voor ruimtelijke ordening het evaluatie rapport 1982 van de wezige organismen. Na- jachtrecht Ooster- dere studie zou moeten Overigens maakte me de orde worden gedaan om te vrouw Maris duidelijk. zien hoe het ecosysteem dat de eigenaar waar op de ingreep zou reage- schijnlljk „niet staat te ren. De technische uit- srpingen om het gebied voering van de opslag- te verkopen" Stuurgroep schelde aan kwam. De heer Venekamp meende, dat ten onrech te geen melding is ge- Die concentraties zijn maar een meerderheid volgens het rapport niet van de commissie vond, onaanvaardbaar hoog dat eerst de mogelijk- voor de op de dijk aan- heid tot aankoop beke- wezige mosselen. Het is ken moet worden. Be niet zeker of ze aan- zwaren waren er met na- vaardbaar zijn voor me tegen de voorwaar- eventueel andere aan- de, dat de eigenaar het behoudt. leiden. Daarbij wordt in het commen taar herinnerd aan het verhaal van de toren van Babel waar juist de concen tratie tot spraakverwarring leidde. „Het zal toch ook in memands hoofd opkomen om betaalde fractiemede werkers van politiekepartijen onder te brengen in een semi-politiek or gaan omdat er zoveel doubleurs zijn en omdat het de doelmatigheid ten goede zou komen" zo wordt met een vergelijking verduidelijkt. Al met al blijkt dat in het commen taar geen grote rol wordt toebedacht aan dc steunfuncties. Die hebben maakt van het onder- plaats in de bouwput Niettemin zal dat nu si'echts bestaansrecht, zo wordt ge zoek naar de opslag van zou 15 miljoen gulden worden nagegaan en op schreven, wanneer de organisaties „uo™. basis van de uitkom- 2elf het uitvoerende werk in wei sten zal het dagelijks zijnsland blijven coördineren en on- statencommissie bestuur van de provin- dersteunen. e met een voorstel er het beheer van het asunie zou geen proble- boer nauwlettend in het gebied komen. vliegas. Het verbaasde vergen, hem overigens, dat het onderzoek is verricht ..De verwerking van drong er vrijdag op aan vliegas door de Vlieg- dat het kamperen bij de Groentekwekers SEROOSKERKE iWi - De Zeeuwse Groentetelers Organisatie houdt g i ^dag 27 september een middag hcursie op Walcheren, waarbij ver- Ui gillende groentesoorten onder de té «P zullen worden genomen De aan- -acht gaat uit naar de teeil van J.® Ruitkool, prei. winterbloemkool en KCt De excursie begint om 15.00 j"1 by het bedrijf van de gebroeders te 'Wasse aan de Oostkappelseweg 37 _v? Serooskerke (W). zijds is het niet in hel belang van uv. den met het antwoord van de minis- Tenslotte deelt de minister mee dat gemeente. Anderzijds put ik uit een ter. Hij zei tussen de regels een niet hij bereid Is een afschrltX van de brief ziet op dit moment geen aanleiding aan de commissaris der koningin door onwelwillende houding van Den Haag aan de fractie Standaerl te sturen, als concrete stappen te overwegen alle betrokkenen gedane toezegging le bespeuren „Bovendien knjg ik de opsteller, wethouder R van de burgemeester W. L. om gezamenlijk te streven naar een door deze brief de opdracht om rap- ten opzichte A. Lockefeer van Aardenburg. Dat oplossing van de problemen, de hoop port uit te brengen aan de commissa schrijft de minister als antwoord op dat er een verbetering zal ontstaan ris van de koningin, zo gauw er iets een brief van hel Aardenburgsc D'66- Wat het functioneren van de burge- verkeerd gaat in Aardenburg raadslid H. van Rie. meester betreft, hecht Rietkerk geloof Van Rie Wel heeft Rietkerk de commissaris aan de uitlatingen van Lockefeer van Het raadslid doelt daarmee op de zin van de koningin nogmaals gevraagd afgelopen zomer. Ten overstaan van Dat u zich voor het weergeven van optreden 'van de raadsvoorzitter. de ontwikkelingen in de Kikkerstad alle Aardenburgse fractievoorzitters indrukken over de daadwerkelijke nauwlettend te volgen. De minister betuigde hij toen spijt over de wijze ontwikkeling van de situatie primair Van beide betrokkenen heeft Van Rie blijkt op de hoogte van het nog niet waarop hij de raad had voorgezeten tot hem (commissaris van de konin- inmiddels toestemming gekregen, optimaal functioneren van de ge- en beloofde hij beterschap voor de gin) wendt". Van Rie ziet zich daar- meenteraad ..Ik betreur dit", schrijft toekomst. door gesterkt in zijn toe nu toe gevolg de bewindsman aan Van Rie „Ener- Raadslid Van Rie was redelijk tevre- de handelwijze. Wijnekei, en de ondertekenaar, P. van Maele, verklaren daar geen bezwaar tegen te hebben In de bewuste brief aldus distantieerde Van Maele zich onver wacht van een eerder kenbaar ge maakt oppositiestandpunt inzake het Rietkerk besluit zijn schrijven mei: ens uw raad en u sterkte bij hel MmisU-r Rietkerk van binnenlandse besturen van de gemeente". Rioolwaterzuivering in Bath houdt open dag op 1 oktober BATH Het hoogheemraadschap West-Brabant houdt zaterdag 1 okto ber een open dag in de rioolwaterzui- eringsinstallatie in Balh. Belang stellenden kunnen van 10 uur tot 14 uur bij de installatie terecht. De open dag is georganiseerd vanwe ge de officiële opening, die onlangs plaatsvond Het personeel van de zui vering verzorgt de rondleiding Ze zullen een toelichting geven. De in stallatie is te vinden nabij de Bathse brug In verband met de veiligheid worden bezoekers onder twaalf jaar niet zonder geleide toegelaten. Daar op het terrein van de installatie niet voldoende parkeerruimte is. zullen de bezoekers "nun voertuigen bulten het terrein moeten parkeren. Collecte GOES - De collecte ten bate van het Protestants Interkerkelijk Thuisfront (PIT) heeft m de stad Goes, Wilhelm!- nadorp en Kloetinge in totaal ƒ2070.95 opgebracht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 35