7FFI AND eel te weinig geld voor itrijd tegen werkloosheid Troost Mechacon dicht Verdachte zaak Raymonda Danneels: moord gepleegd door twee mannen Baggerwerk voor aanleg van\ Bathse Spuikanaal begonnen PROTEST VAN RAAD VOOR DE ARBEIDSMARKT Critiek op splitsing Z-Holland 'De bodem van het bestaan': 2.535 ingevulde formulieren almanak ONTSLAG 34 WERKNEMERS ZATERDAG 24 SEPTEMBER 1983 PAGINA 7 MIDDELBURG - De Zeeuwse Raad voor de Arbeidsmarkt zal in Den Haag protest aantekenen 53 procent en 58 procent. Dat wijst er Ifgen de hoogte van het bedrag dat het rijk voor '84 wil uittrekken om de werkloosheidspro- °P- dat dc' leeftijdsklassen van 23 jaar linnen in Zeeland te lijf te gaan. In het kader van het zi zogeheten 'taakstellend beleid' krijgt StSSdd Zeeland volgend jaar 6,3 miljoen gulden. Dat budget is volstrekt ontoereikend, vindt de Raad de jeugdigen voor de Arbeidsmarkt in Zeeland. Het is onaanvaard- baar, meent de raad, dat Zeeland de vSaate"s11ïigtïets^eneï^het nweali afgelopen jaren met steeds minder genoegen moet nemen, terwijl de werkgelegenheidssitua- van augustus 82 Er staan nu 1034 ;ie in deze provincie steeds verder afglijdt. Ter vergelijking: in 1981 kreeg Zeeland nog 1.529 mannelijke en 1101 vrouwelijke 0 schoolverlaters ingeschreven fin au- fulaen per werkloze toegewezen, het volgend jaar is dat nog maar 31» gulden Zoals in de PZC van donderdag ge- cent van de werkloze aeld. heeft het Centraal Planbureau maanden of langer ingeschreven. Een cijfers legde drs. becijferd dat de werkloosheid in Zee- and bmnen een paar jaar boven het jdelijk gemiddelde zal uitstijgen. Kede tegen die achtergrond chouwt de Zeeuwse Raad voor de öbeidsmarkt het bedrag dat de rijks- nerheid naar Zeeland wil overmaken k een fooitje. let aantal langdurig werklozen in Zeeland is onrustbarend toe- geno- -en. Eind augustus stond 65 procent in z,Jn woonplaats bekend I z II ■te zes nog op 53 procent in 48 procent. Deze G. W. A. Uffen, gustus 1982 q was dat respectievelijk en 1012). jaar geleden lagen die verhoudingen regionaal consulent van het districts bureau voor de arbeidsvoorziening. donderdag op tafel tijdens een verga dering van de Zeeuwse Raad voor de Arbeidsmarkt in Middelburg. Het werkloosheidspercentage in Zee- MIDDELBURG J. C. T. J. van G. land ligt - nu nog - beneden het (21) uit Middelburg heeft tegenover landelijk niveau (Zeeland) 15.1 pro- de recherche van de gemeentepolitie cent - landelijk; 17.7 procent). Middelburger (21) bekent inbraak C. T. J. van G. de de werkloze mannen en 6 1 pro- Bromfietser gewond IEUW- EN SINT JOOSLAND - De ramfietsster E. C. T. uit Nieuw- en it-Joosland is vrijdagmiddag om (reeks tien voor vijf gewond geraakt lij een ongeluk op dc kruising Oude Hjksweg-Sloehavenstraat in Nieuw- Sint-Joosland. reed over de Oude Rijksweg 111 aar woonplaats achter de auto van I. uit die plaats. H. sloeg rechtsaf de behavenstraat in en verleende geen leergang aan de bromfietsster. Zij is et een hersenschudding opgenomen het Gasthuis in Middelburg. Beide tuigen werden beschadigd. Van onze Haagse redacteur) (EN HAAG De Raad voor het lumcnlands Bestuur is uitermate ritisch over de voorgenomen split- van de provincie Zuid-Holland, lij vreest voor bestuurlijke 'overver- arging' als aan dc ene kant dc grote rmccnten méér taken en bevocgdhe- krijgen, en tegelijk de ene grote (staande provincie in twee regiona- leenheden wordt gesplitst. Dat is in ijd met het beleid zoals dat nu op innenlandse zaken door minister itlkerk wordt gevoerd, zegt de sad in een commentaar op 's be- indsmans nota Organisatie Binnen- rnds Bestuur. pütsing van Zuid-Holland ligt niet r de hand. aldus de Raad, zeker nu Rietkerks beleid er op gericht grote gemeenten sterker te maken bepaalde gevallen taken van de ncie te laten overnemen. lijkspolitie grijpt bij vechtpartij aven Zierikzee IERIKZEE - In de nacht van don- trdag op vrijdag moest de rijkspoli- tusscn beide komen bij een vccht- iflij op de Nieuwe Haven in Zierik- vechtpartij ontstond, nadat de bitse eigenaar van een zeiljacht, dat afgemeerd aan de passantenstei- r. twee jongelui in de kraag vatte, tmen daarvoor een afzekhek op het dit zouden hebben gegooid. De bitser, J. A. W. L uit Dattenfeld, We de achtervolging in en kon het wetal, L. H M. en mejuffrouw F. J„ siden uit Zierikzee, aanhouden, aarbij M. verwondingen aan zijn lus opliep. De rijkspolitie maakte (gen alle betrokkenen proces verbaal nacht van donderdag op vrijdag te hebben ingebroken in café De Schuur aan de Varkensmarkt in Middelburg. Hij nam daar tweehonderd gulden Zeeuwsch-Vlaanderen echter wordt dat landelijke percentage al geëve naard. Het aandeel van de jeugdwerkloos heid in de totale werkloosheid be- D'66 raadslid in Aardenburg haalt uit naar CDA SLUIS Het CDA-bestuur van Aar denburg mist politieke moed. Dit stelde het Aardenburgse D'66-raads- lid H. van Rie vrijdagavond tijdens de regionale ledenvergadering van zijn partij in Sluis. Hij schaart zich daarmee achter de kritiek van de Pvd A-afdeling West-Zeeuwsch- weg. J.-Van G. stelde zelf de eigenaar droeg eind augustus 26.2 procent te- Vlaanderen, die vorige week niet mis in kennis van de inbraak. Bij onder vraging door de gemeentepolitie van genover 27,2 procent een jaar geleden; deze cijfers hebben betrekking op i- Middelburg bleek, dat hij die zelf op jongens. Bij de meisjes zijn de over- i0ze kreten. Pappen en nathouden. zijn geweten had. VLISSINGEN - Precies 2.535 volledig ingevulde dubbele pagina's heeft de PZC-enquête 'De bodem vap het bestaan' opgeleverd. Dit aantal overtreft verre de verwachtingen en bewijst eens te meer, dal alles dat met inkomen, uitgaven, werk en werkloosheid heeft te maken, de mensen zeer aanspreekt. De tien regionale dagbladen van de Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), die aan de enquête deelnemen, waren goed voor ruim 21.000 ingevulde enquêtepagina's. De eerste conclusies uit het grootste ïnkomensonderzoek. dat ooit in Nederland werd gehouden zullen begin december - uiteraard ook in deze krant - worden gepubliceerd. een- komstige cijfers respectievelijk moet hun devies zijn", aldus Van Rie In zijn overzicht van de politieke gebeurtenissen van het afgelopen jaar schetste het raadslid de weinig over tuigende opstelling van de christen democraten- Ondanks het overlopen van raadsleden en de woordbreuk van wethouder R. van de Wijnckel werden er geen maatregelen genomen. ..Ze zijn alleen actief in de verkiezingspe riode Dan brengen ze volop folders en vlaggetjes rond" Met de drie CDA- raadsleden valt volgens Van Rie op geen enkele manier samen te werken. Vervolgens nam de D'66'er het nog op voor de nieuwbakken wethouder H. van Helden (gemeentebelangen!, die volgens hem een schamele en uitge klede welzijnspost was toebedeeld. ,.Hij zit in zijn ondergoed te besturen. Ik gun hem meer dan dat", zei Van Rie. Onder toeziend oog van leraar J. M. Leenknegt verrichtten leerlingen van dc Terneuzense MTS gisteren landmetingen op de plaats waar op het ogenblik opgravingen worden gedaan om duidelijkheid te verkrijgen over het kasteel van de ambachtsheer van Zaamslag ZEEUWSE Basiseducatie En zo kregen we dan, goede lezer, van de week een nota op ons bureau over mogelijkhe den, die volwassenen geboden moeten worden om alsnog iets btj te leren als ze daar in hun jeugd niet voldoende kansen voor hebben gekregen. Dat heel basiseducatie De samenstellers van die nota schrijven onder meer, dat het criterium voor toelating tot. de basiseducatie niet mag leiden „tot stigmatisering van doel groepen en evenmin tot uil sluiting van individuele deel name aan een educatief aan bod van mensen die op grond van meer 'zachte criteria' wel tn een achterstandssituatie verkeren". 0 ja, er wordt ook uitgelegd, wat dat eigenlijk zijn. die 'zachte criteria'. Twee voor beelden „Een, ondanks de vooroplei ding. beperkt handelingsper- spectief' „In het algemeen een geringe redzaamheid in het maat schappelijk leven En dan staat erin die nota ook nog iets over de inhoud van de basiseducatie. Die moet er on der meer op gericht zijn. dat mensen „leesbaar en ver staanbaar leren communice ren met anderen". ZAAMSLAG Leerlingen van de vierde klas weg- en waterbouw van de Terneuzense MTS hebben vrijdag morgen een praktijkles landmeting gehad in Zaamslag. op de plaaats waar momenteel opgravingen wor den verricht om duidelijkheid te ver krijgen over het kasteel van de am bachtsheer van Zaamslag. Onder toe ziend oog van de leraar J. M. Leenk- negt werden de metingen verricht, die van belang zijn voor de opgravin gen. Die opgravingen worden gedaan door de oudheidkundige kring De Vier Am- bachten.onderleidingvandrsA.M J de Kraker, leraar geschiedenis in Ter- neuzen. die het initiatief tot de opgra vingen heeft genomen. Die moeten gebeuren voordat de gemeente de bouwplannen achter Het Plein uit voert Er wordt gezocht naar funderin gen van bijgebouwen, zodat een idee gekregen kan worden hoe het vroeger was. De wijze van graven kan een datering van gebeurtenissen opleve ren De opeenvolgende lagen zouden kunnen aangeven wanneer bijvoor beeld branden hebben plaatsgevon den. Overstroming De Kraker heeft al ontdekt dat liet kasteel er in leder geval tot 1584 heeft gestaan. Toen was er een grote over stroming. De vraag is nu - en daar zouden de opgravingen een antwoord op kunnen geven - of het kasteel toen ook is verdwenen. Het dorp is zestig jaar na de overstroming herbouwd en mogelijk zijn daarvoor de stenen van hel kasteel gebruikt. Vast staat dat de toren van het kastel tussen 1600 en 1700 is afgebroken. Om daar te graven krijgt De Kraker geen toestemming. Het onderzoek wordt gedaan in sa menwerking met de Archeologische Werkgemeenschap Nederladn en de Rijksdienst Oudheidkundig Bodem onderzoek Rechts het Schelde-Rijnkanaal, met op de voorgrond de al over het toekomstige Spuikanaal doorgetrokken Bathse brug Links zijn de grove lijnen voor het nieuwe kanaal uitgezet. Op de achtergrond liggen de spoor- en autobruaaen tA-581 en de Kreekraksluizen. luchtfoto Wim Riemens) BERGEN OP ZOOM Deze week zijn de werkzaamheden voor het baggeren van het toekomstige Bathse Spuitkanaal, westelijk van de Schelde-Rijnverbinding, begonnen. Vooralsnog zijn er in het kanaaltra- ce zelf nog weinig activiteiten te bespeuren. De aannemer is eerst bezig aan de uitbreiding van een speciedepot bij de Molenplaal in Bergen op Zoom. waar een deel van de baggerspecie uit het kanaal moet komen. Over enkele weken zijn de draglines in het kanaaltracê, waarvan de contouren al zijn uitgezet, waar te nemen. Ing. A. Moerman projectinge nieur aanleg Spuikanaal en Ocsterdam van rijkswaterstaat Deltadienst, vertelt dal eerst in het droge de kanaaloevers worden gemaakt. Het echte baggerwerk komt in het voorjaar van 1984 aan bod. Volgens ing Moerman zal het karwei in de loop van 1986 grotendeels klaar zijn. Het Spuikanaal kan dan nog niet helemaal afgewerkt worden. Dal kan pas nadat zowel de Oesterdam als de Philipsdam gereed zijn. Trou wens. eerder is het Spulkanaai ook met nodig. Het lozingsmiddel is namelijk bedoeld om het water van de rivieren, dat thans via de Ooster- schelde wordt afgevoerd, naar de Westerschelde te brengen. De twee compartimenteringsdammen ma ken bet met langer mogelijk dat het rivierwater naar de Oosterschelde gaat Moerman verwacht dat de zeedijken aan weerszijden van het Spuikanaal in 1987/1988 doorgesto ken zullen worden. De aannemingsmaatschappij Am sterdam Ballast Bagger en Grond bv uit Amstelveen moet ongeveer 5 miljoen kubieke meter baggerspe cie verwijderen. Een groot deel er van gaat naar de gemeente Bergen op Zoom circa 2.4 miljoen m3 De gemeente wil er in het toekomstige Markizaatsmeer een landtong mee opspuiten, de Bergse Plaat. Te zij ner tijd moeten op de landtong huizen komen. De actiegroep SOS Markizaat deed onlangs een beroep op de gemeente en rijkswaterstaat om het opspuiten van de Bergse Plaat niet door te laten gaan, van wege de natuurwetenschappelijke belangen in het Markizaatsmeer. Ing. Moerman zegt dat rijkswater staat voor het opspuiten van de landtong een overeenkomst heeft gesloten met de gemeente Bergen op Zoom. „Die overeenkomst wordt wat ons betreft uitgevoerd". Turf het overige deel van de bag gerspecie zijn 3 andere bergplaat sen aangewezen. In de Appelzak in dc Westerschelde wordt ongeveer 0,7 miljoen m3 gedumpt en in een voormalige zandwinplaats in het zuidelijke deel van het Markizaats meer verdwijnt 1 miljoen m3. Het speciedepot bij de Molenplaat ten slotte, zal 0,9 miljoen m3 bergen. Een deel van de baggerspecie, ruim 1 miljoen m3, bestaal uit turf. De aannemingsmaatschappij bekijkt de mogelijkheden of de turf wel licht nog commercieel kan worden benut. Zo heeft de sigarettenfa- briek Philip Morris in Bergen op Zoom belangstelling voor het op stoken van de turf in het eigen bedrijf. Tegen een commerciële be nutting bestaan bij de Deltadienst geen bezwaren, laat Moerman we ten. De totale hoeveelheid baggerspecie die door het graven van het Bathse Spuikanaal vrijkomt, is aanzienlijk groter dan 5 miljoen m3. Een deel is inmiddels al verwerkt in het zuidelijke deel van de nieuwe Oes terdam. Naar schatting 1 miljoen m3 komt vrij als de zeedijken aan de Ooster- en Westerschelde worden doorgegraven. Het kanaal is onge veer 8400 meter lang en krijgt aan de oppervlakte, met inbegrip van de netbermen. een breedte van bijna 140 meter De diepte is 7 meter. In het verlengde van de bestaande 'bruggen over de Schelde-Rijnver binding zijn nieuwe bruggen nood zakelijk. Ook komt ereen leidingen- brug. De afvoercapaciteit van het Spuikanaal is vastgesteld op een etmaalgemiddelde van 100 m3 per seconde. Uitbreiding is mogelijk. Aan de Westerschelde bij Bath is een spuisluis in aanbouw. VLISSINGEN - Het contructiebedrijf Troost Mechacon in Vlissingen-Oost gaat dicht. Vrijdagmiddag werd het 34-man tellende personeel door de bedrijfsleiding medegedeeld dat voor hen een ontslagvergunning is aangevraagd bij het gewestelijk ar beidsbureau. De redenen van dc voorgenomen sluiting van het aan de Frankrijkweg gevestigde bedrijf zijn. volgens bedrijfsleider G. Leeflang, de slechte bedrijfsresultaten van de laatste tijd en de negatieve verwach tingen in de metaalsector voor de toekomst. Naar aanleiding van de voorgenomen sluiting werd door de Industriebond FNV een vergadering belegd met de FNV-leden van Troost Mechacon Ge bleken is. dat deze leden niet bereid zijn zich „zonder slag of stoot" bij de sluiting neer te leggen. Volgens FNV- distnetsbestuurder W. Waumans zal de bond de sluiting niet zonder meer accepteren. ..We sluiten andere moge lijkheden nog niet uil", aldus Wau mans desgevraagd. Hij zei dat er volgende week opnieuw contact met de bedrijfsleiding zal worden opgeno men. Troost Mechacon is een onderdeel van de Troost Pernis Groep, met vestigingen in Spijkenisse en Ter- neuzen. Vijf jaar geleden werd de Eindhovenaar op verdenking diefstal aan politie in Goes overgeleverd GOES De gemeentepolitie v«. Eindhoven heeft vrijdag voor verhoor de negentienjarige J H A. W. uit Eindhoven overgeleverd aan de ge meentepolitie van Goes. W. wordt er van verdacht begin september de ra dio- en televisie-detailhandel Terako bv in Goes door een kleurentelevisie en een video-recorder te ontvreem den De verdachte verblijft momen teel in het Goese politiebureau, waar hij verhoord zal worden werkmaatschappij in Vlissingcn ge vestigd met een personeelsbestand van 14. Gezien de slechte bedrijfsre sultaten van de laatste tijd. zei de heer Leeflang. dal de raad van be stuur van de Troost Groep zi zich gedwongen voelt het bedrijf in Vlis- singen te beéindigen. TERNEUZEN/GENT De 28-jarige Belgische zeeman L. de D. uit Gent i heeft, hij een nieuw verhoor door rechercheurs van de Terneuzense gc- mcentepolitie, verklaard dat twee mannen in zijn woning de 7-jarige Raymonda Danneels hebben ver- moord. Dat zou gebeurd zijn op 17 april 1980, toen Raymonda in de woning van De D. - hij verbleef toen nog in dc Vcldstraat in Sluiskil - met diens hondje Flip speelde. Het stoffc- lijk overschot van het meisje werd woensdag in de achtertuin van het huis in de Vcldstraat gevonden. De D, ontkent nog steeds dat hij ook maar iets met de dood van het meisje. waarnaar destijds dagenlang tever- geefs werd gezocht, te maken heeft. Zijn verklaring komt er op neer dat. toen Raymonda bij hem binnen kwam. er juist twee mannen op be zoek waren De D. zou die dag juist een hoeveelheid heroïne hebben ge bruikt en bevond zich, zo zegt hij nu. in een andere kamer waar hij naar muziek luisterde De twee mannen - van een van hen heeft hij de naam genoemd, de andere kende hij niet, maar zou een Belg zijn geweest - zouden het stoffelijk overschot vervol gens in een tas hebben gestopt en in de achtertuin hebben begraven. En dat had De D toevallig weer wel gezien, omdat hij juist uit het. raam keek Twee dagen later waren de twee naar de woning in de Veldstraat terugge keerd om De D. nog eens nadrukkelijk duidelijk te maken dat hij ook gedood zou worden als hij de politie zou inlichten. Bij wijze van waarschuwing zouden de twee toen het hondje van De D. hebben doodgeschoten. In de tuin zijn inderdaad ook botjes van een hond aangetroffen Woede Tegenover dc Nederlandse recher cheurs verklaarde De D. dat hij mi pas met die details voor de dag kwam. omdat hij anders weieens van moord beschuldigd zou kunnen wor den. Tijdens het verhoor ontstak De I)., die door de politie een psychopaat wordt genoemd, herhaaldelijk in gro- buurmeisje, haar door wurging om u tc woede. Hij moest op een bepaald moment zelfs door zes toeschietende rijkswachters in bedwang worden gehouden. Overigens wordt in politiekringen ernstig getwijfeld aan het verhaal van De D Een soortgelijke verklaring leg de hij af tijdens het onderzoek naar de moord op de 21-jarige Inge Ghvs. een meisje waarvan het lijk begin augus tus in een kleerkast in haar woning in de Gentse binnenstad werd gevon den. De D wees toen een kennis van Inge Ghys. een Nigeriaan. aan ais dc moordenaar Die bleek later vrijuit te gaan. waarna De D. al snel bekende dat hij. op bezoek bij zijn 21 jarige leven had gebracht. Dat deed hij nadat zij niet op zijn avances was ingegaan Volgende week wordt De D. vermoe delijk door een drietal Belgische ge rechtspsychiaters onderzocht. Hij werd in het recente verleden al twee- mnaal psychiatrisch verpleegd De D verblijft momenteel Sn de rijksgevan- genis in Gent. Of hij, als vast komt te slaan dat hij ook Raymonda Danneels heeft ver moord. wordt uitgeleverd aan Neder land is nog maar de raag. Meer voor de hand ligt dat De D. zich dan ook België voor de moord, gepleegd in Sluiskil, zal moeten verantwoorden. Eerste Zeeuwse Meidenfestival in Oost-Souburg OOST-SOUBURG - In het buurthuis 'De Zwaan' aan de Kromwegesingel in Oost-Souburg wordt vandaag (za terdag) voor het eerst in Zeeland een 'Meidenfestival' gehouden Dit festi val is het resultaat van een initiatief van 'meiden' uil Goes, Vlissingen en Middelburg, die de handen inéén sloegen. Aan het festival, dat van middag om twee uur begint en tot vanavond twaalf uur duurt, werken uitsluitend vrouwen mee. maar het is de bezoeksters toegestaan een vriend inee tc nemen. In de middaguren zijn er verschillen de workshops, zoals haarknippen, vi deo. muziek, schminken en kleding maken. Ook is er een optreden van de Ruig Sisters uit Amsterdam, die een inderdaad wat ruige theatershow brengen De Zeeuwse Roadshow werkt ook aan het middagprogramma mee en er zijn doorlopend film- en videovertoningen. Voorts presenteren zich werkcollectieven tijdens het Mei denfestival. zoals het VrouwenkoUek- ttef Spinsel. Verder aandacht voor het maken van speelgoed en punkkleding en voor kringloopartikelen. Informa tiekranten ontbreken niet tijdens het Meidenfestival: een boekhandel en de informatiewinkel uil Middelburg, het Rutgershuis. de werkgroep homofilie, de meidentelefoon en de meiden krant. Het avondprogramma begint om 20.00 uur met een optreden van de vrouwengroep 'Deux-Pieces' uit Goes Later treedt de Leidse groep Trevira 2000' voor het voetlicht. Voor het jongerenprogramma 'Koploper' van de NCRV worden opnamen gemaakt van het Meidenfestival.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 33