badminton GERARD DE SCHEPPER 'TIJD DAT DEKSEL EENS VAN DIE BEERPUT WORDT GELICHT' PZC/ weekendkrant ZATERDAG 24 SEPTEMBER 1983 23 Twee weken uit de loopbaan van een scheidsrechter in het betaalde voetbal: die van Gerard de Schepper. Zondag liep hij langs de lijn bij de topontmoeting tussen Ajax en Fevenoord als assistent van Geurds. Dit weekeinde leidt hij zelf de thuiswedstrijd van Den Bosch tegen Groningen in de eredivisie. Volgende week reist hij met Geurds en Manuel al naar een wedstrijd in de europacup: Vorwarts Ost Berlin tegen Nottingham Forest. Voor de 33-jarige Zeeuwse scheidsrechter is het inmiddels zijn vijfde buitenlandse optreden als lijnrechter. Dat zijn niettemin voor Gerard de Schepper de aantrekkelijke kanten van hel vak Hij behoort in Neder land nog met tot hel internationale korps, maar het is belangrijk om ervaring op te doen „Ik heb Hans van Breukelen deze week nog ge sproken over die wedstrijd in Oost- Duitsland Het is vrijwel zeker dat het stadion van twintigduizend plaatsen vol zal zijn.Dat wordt na tuurlijk een mooie belevenis Zoals het ook afgelopen zondag in het Olympisch stadion weer een ervaring was om zó dicht bij Ajax- Feyenoord betrokken te zijn Het is daarom zo moeilijk om elke keer die stap terug te doen. naar een gewone wedstrijd in de eerste divi sie. De week daarna kunnen ze je naar Vitesse sturen, waar bijvoor beeld maar duizend toeschouwers zijn. Maar ik weet het: het zijn de grote scheidsrechters die ook daar een feilloze wedstrijd fluiten' Gerard de Schepper Drie-en-dertig is hij pas en sinds kort vader van een tweede dochter Hij is de jong ste scheidsrechter in de eredivisie in Nederland en dus nog altijd een van de grote talenten. Het is zijn tweede seizoen op de A-lijst, waar de scheidsrechters staan die eredi visie mogen Duiten. teleurstelling Voor het eerst in zijn carrière moest «ij in het afgelopen jaar bepaalde teleurstellingen verwer ken. Dc Schepper had onbewust de indruk dat hij enigszins werd ge remd in zijn ambities. ..Ik mag dat niemand verwijten", stelt hij ove rigens vast. „Ik ben zelf lot de conclusie gekomen dat ik niet con stant genoeg floot. Hel gemiddelde op zich was behoorlijk, maar ik w as er zelf niet tevreden over. En kennelijk was dat ook het oordeel van de commissie die over de aanstellingen gaat. Ik kreeg over dat hele jaar maar vijf wedstrij den in de eredivisie". Het w erd Gerard de Schepper aan het eind van dat seizoen enkele keren duidelijk gemaakt dat hij die conclusie niet moest trekken De rapporten van zijn tweede jaar op de A-Jijst waren zeker niet ongun stig. 7o kreeg hij te horen ..Ik moest de verdeling tussen eredivi sie en eerste divisie niet als een teken van zwakte zien Dat was bijna vanzelfsprekend voor een be ginnende scheidsrechter' De, vergelijking die de Zeeuwse arbiter trok was evenwel niet in zijn voordeel. „Ik was samen met John Blankenstein overgegaan naar het betaalde voetbal We zijn ongeveer van dezelfde leeftijd en hij had er ongeveer net zo lang over gedaan als ik Het is vorig jaar met Blan kenstein gegaan zoals het moet. Hij is vooruit gegaan hij heeft meer dan tien wedstrijden in de eredivi sie gekregen Bij mij was er een zekere stilstand, dat heb ik ook aan mezelf gemerkt' mentaal Het excuus van een blessure wil De Schepper niet aanvoeren, hoe wel hij enige tijd heeft gesukkeld met een pijnlijke achillespees. „Ik denk meer dal het een mentale kwestie was. Je weel hoe dat gaal met een voetballer die een paar keer terug wordt gezet naar een tweede elftal. Die moet zich iedere keer waar proberen te maken. Ik heb ook dat gevoel gehad vorig jaar. Ik moest me bew ijzen in de eerste divisie, meestal een paar weken aan een stuk. En pas dan kreeg ik weer eens een wedstrijd op het hogere niveau. Dat is niet zo goed geweest voor mijn zelfver trouwen. denk ik". Voor de scheidsrechter die net ón der de top zit, worden er beperkin gen opgelegd Gerard de Schepper heeft bijvoorbeeld nog geen compe titiewedstrijd van Ajax. Feyenoord of van PSV gefloten. Het toeval wil ual hij m net nog prille seizoen wel al een paar zeer aantrekkelijke wedstrijden heeft gehad. Daar was in de eerste plaats de sensationele 6-4 overwinning van Willen II uit tegen Go Ahead Eagles. En recen ter nog de 7-4 van Utrecht tegen Excelsior, dat eerste met 4-1 had voorgestaan In die twee wedstrijden deelde Ge rard de Schepper éen gele kaart uit. Hij komt desondanks tot een op vallend gemiddelde in de eerste vijf wedstrijden van deze competitie. De Huistenaar is ongetwijfeld re cordhouder met zijn veertien gele kaarten veel harder „Het opvallende is wat mij betreft dat ik ze op eèn na allemaal in die drie wedstrijden eerste divisie heb gegeven. Maar dat is niet zo merk- w aardig: daar wordt veel meer op hardheid gespeeld. In de eredivisie gaat alles meer op souplesse en op techniek". Volgens de Hulsterse scheidsrech ter >in het dagelijks leven werk zaam bij Morresi bestaat er trou wens een misverstand over het uit delen van die kaarten. De scheids rechter die zó veel gele kaarten moet geven kan een wedstrijd niet in de hand houden, zo wordt er vaak beweerd ..Je moet zo'n wed strijd gezien hebben om te oorde len vindt De Schepper echter „Ik zal een voorbeeld geven: ik moest de wedstrijd Den Haag te gen Cambuur fluiten. Dei\ Haag kwam achter te staan op eigen veld en ging in de tweede helft met meer aanvallers spelen. Het ge- frits bakker volg was dat er hij een uitval van Cambuur man tegen man werd gespeeld en de ene overtreding volgde op dc andere. Je moet daar natuurlijk tegen optreden. Ik moest in tien minuten tijd wel drie keer geel trekken, maar ik hield het volkomen in de hand" Het gaat om de overtreding en in dat geval niet om de sfeer van de wedstrijd. Ik heb mijn instructies gekregen als scheidsrechter Daar wijk ik niet vanaf Ik beoordeel de overtreding en als het ernstig ge noeg is voor een gele kaart dan geef ik hem". zaalvoetbal Gerard de Schepper wijst in dat verband ook op de nieuwe instruc ties in Belgie Daar werden in de eerste vier weken van de competi tie al dertien spelers uit het veld gestuurd. „Maar ik denk met dat de Belgen op de goede weg zijn", vindt De Schepper Ze willen de regels zo strak na gaan leven dat er langzamerhand een vorm van zaal voetbal ontstaat Daar ben ik geen voorstander van Er mag af en toe best eens een lekkere overtreding gemaakt worden. En de emoties horen ook bij het voetbal. Die over treding van spelbos bijvoorbeeld: bij ons zou dat een gele kaart zijn. maar zeker geen uitsluiting De leiding zoals die op de Neder landse velden de laatste jaren is spreekt De Schepper veel meer aan Hij wist er op dat er tot nu toe nog geen enkele speler in het be taalde voetbal uit het veld is ge stuurd „We zijn het er als scheids rechters onder elkaar over eens dat er vrij clean wordt gespeeld Er is nagenoeg nog niets gebeurd in deze competitie". ...Maar bovendien weet de scheids rechter hij ons precies waar hij aan toe is", stelt De Schepper lol slot. „Ik kan me voorstellen dat de Belgische scheidsrechter moeite heeft met de omschakeling als hij Europees moet gaan fluiten. Ik verwacht eigenlijk wel dat de Fifa over een paar w eken in zal grijpen als het zo verder gaat Het is niet goed te keuren dat er zo verschil lend wordt gefloten". De Nederlandse Badminton Bond davert op zijn grondvesten. Sinds bekend is geworden dat de'sportorganisatie kampt met een miljoenenschuld, zitten heel wat shuttle-fanaten regenten van hun bond in de veren. In menig district wordt druk vergaderd omdat het voortbestaan van de NBB door de financiële problemen in gevaar is gekomen. Daarom ook worden acties voorbereid die tot een zuivering in de bestuurlijke top moeten leiden, in de loop op die manier nog iets recht te kunnen trekken. Een enkel district dreigt zelfs met ifsplitsing. In afwachting van de afloop zijn de tongen inmiddels wel flink losgemaakt. Het aantal 'aanklagers' van de NBB neemt met de dag toe, want in elke uithoek van Nederland icgt men nu wel iets te weten over „die wantoestanden in de top". Louter echter wil de overkoepelende kwestie van de onbekendheid met het gedaan om zo voor weinig geld eer organisatie bepaald geen pluimpje sponsorcontract speelde namelijk een sven „De hele gang van zaken rond rol. de interland geeft wel aan wat voor Wat de werkgroep het meest verbaas- nanke organisatie het daar was", zegt de was het fanatisme bij de top van de Èij bond om hun zin door te drijven, Dat verbaasde de ondernemer-in-rus- terwijl de Benson-shuttle niet eens •i in hoge mate. Hij kende de NBB was goedgekeurd Elk pluimpje dat -et was en is er geen lid van voor wedstrijden bestemd is moet naar raakte betrokken bij de organi- eerst beoordeeld worden door de atie van de landenontmoeting omdat shuttletestcommissie en volgens de Carla Versluys (voorzitter van de dis- werkgroep was dat niet gebeurd. Snctswedstrijdcommissie en lid van K landelijke wedstrijdcommissie) Vull€ WIJS tan uitnodigde om zitting te nemen Qat laatste wordt toegegeven door a de werkpoep. een iid van die COmrmssie. dat ano- iDUter - die uitsluitend over vrije tijd niem wil blijven ,»Er staan nogal wat Kschikt stortte zich enorm enthou- commerciële belangen op het spel bij sast op dat werk en trok ook erg veel die shuttles en het hoofdbestuur heeft zich toe. Hij schreef 350 bednj- dan ook never met dat onze namen aan met het verzoek het evene- gepubliceerd worden' Hij vertelt dat aent te willen sponsoren Tevens ook het hoofdbestuur het recht heeft de rroeg hij verscheidene bedrijven offer- testcommissie te passeren bij het k te maken voor de te gebruiken goedkeuren van een shuttle (in de- mittles Drie firma s (Nebosports. Cember 1982 stond zelfs al op de Iransocean en SP) voldeden aan dat k0kers van Benson dat de NBB ze had ifizoek en 17 december 1982 was de goedgekeurd1!') maar het is wel zeer uatste offerte binnen. Ruim een uitzonderlijk. Voor zover bekend was Mand later. 24 januari 1983. bracht het nog nooit eerder gebeurd Waar- Ie werkgroep de bond officieel op de hoogte van de keus: Flying Tourna- sent, die op grond van de prijs het ernstigst voor de organisatie uitviel. Die brief maakte een felle reactie los. Eindelijk zo'n drie weken voor de Herland stond zwart op wit waar- over achter de schermen al geruime iyd gekrakeeld werd welke vederlich teshuttle zou in de Vlissingse sport hal Baskensburg over het net gaan? De keus van de werkgroep lag de Mnd zwaar op de maag. w-via De NBB namelijk heeft sinds decem- de duur van vijf jaar - een samenwerkingsovereenkomst letNecarbo is Nebosports) te Zaan- ton en de sponsor wilde met het serk Benson laten spelen. De werk- soep zegt officieel niet op de hoogte geweest van die overeenkomst B evenmin van de voorwaarde dat er iet Benson moest worden gespeeld hoop reclame te krijgen. En je moetje afvragen of dat fair is ten opzichte van een bedrijf dat wekelijks duizend gul den in de badminton pompt Vercouteren had de indruk dat de werkgroep misbruikt zou kunnen worden door de shuttle-leveranciers en wilde daar de interland („en de werkgroep heeft er toch iets heel leuks van gemaakt") niet voor op de tocht zetten. „Ik ben nog steeds blij dat ik die beslissing heb genomen", zegt hij. Anderen delen die mening niet. Onder hen is Victor Dumas uit Den Haag. ex-voorzitter van het (thans opstandige) district Zuid-Hol land en internationaal badminton- scheidsrechter. „Wij hebben in ons district vorig jaar een zelfde incident gehad. Alleen heb ik gezegd dat we niet met Benson zouden spelen en dat is ook niet gebeurd. Zeeland had dat ook nooit moeten toegeven. Dan was het een internationaal sehandaal ge worden". Louter is van mening dat Vercouteren niet hard genoeg gestreden heeft voor peter de jonge re rond dat geld bekend ls geworden vonden we dat we konden praten" Vercouteren zegt dat verband niet te zien. De interland en de troebelen binnen de NBB zijn voor hem twee gescheiden zaken Geen van beide is echter al gesloten De nasleep van de interland heeft het district Zeeland in een moeilijk parket gebracht. Levien Louter heeft vruchteloos getracht Leen Vercouteren en Carla Versluys iafgetreden als voorzitter van de dis- triclswedstrijdeommissiei om de tafel te gaan zitten. Dat mislukte met als gevolg dat men nog geen inzicht heeft gekregen in de financiële afwikkeling van de zaak Voorts heeft Carla Ver sluys de stukken, die ze als voorzitter van de dwe in haar bezit had. nog altijd niet overgedragen. Het dis- trictsbestuur kan Louter, die geen NBB-lid is. mets maken. Daarom zal men als de weigering om opening van zaken te geven blijft voortduren bij Carla Versluys terecht komen. Als het moet overweegt men zelfs gerechtelij ke stappen te nemen Wat de perike len van de bond aangaat heeft het district Zeeland nog geen standpunt ingenomen Dat gebeurt woensdagavond in hel Dorpshuis in 's-GravenpoIder, al staat nu wel vast dat ook Zeeland vindt dat er koppen moeten rollen. „Voorop staat dat wij badminton willen spelen. Zelfstandig iets doen kan niet, omdat we daar te klein voor zijn. Maar als blijkt dat het niet onder de bondsvlag kan omdat dat te grote financiële consequenties heeft zal het toch op een andere manier moeten", aldus Vercouteren. om nu dan wel? „Ik laat me daar met onvoorzichtig over uit Ik wil probe ren de vuile was maar zo lang moge- de zaak Hij noemt hem een verraai- er' „De voorzitter van de bondswed strijdcommissie. Gerard Riedijk wist wel dat er met ons niet te foefelen was en heeft toen achter onze rug om met Vercouteren gebeld' meent Carla Versluys „Ik weet nu van Vercoute ren" vult Louter aan, „dat, als je zijn blazer met zijn NBB-kokarde mist, je een vogelverschrikker overhoudt Maar ondanks al die uiterst persoon lijke aanvallen („Ik heb wel meer scheldwoorden van hun naar mijn hoofd gekregen, maar ik reageer er liever niet op", zegt de dis trie tsvoor- zitter) en ondanks het feit dat Louter zegt juridisch sterk te hebben gestaan in de shuttle-affaire ging ook de werk groep door de knieën voor de dreige menten. ien uc vuuc wds iiiddi «J mug muuc- Jollend is ook dat Nebosports die njt blnnen te houden- hll duister Itthpt pftntirant mpt Hp NRR hppft in Sis het contract met de NBB heeft, in fcofferte geen melding maakt van de tolden die er bestaan met de bond. Desondanks wisten de Zeeuwse orga- asatoren wel degelijk dat het be- „Maar". zegt Carla Versluys. ,»ij hebben er slechts via-via een iopie van gekregen. Dus niets offi- seels". Levien Vercouteren bestrijdt middels heeft de commissie de shuttle overigens wel goedgekeurd In alle gesprekken over het sponsor contract van de NBB en Nebosports wedstrijdleidster. wordt gesuggereerd dat bestuursle- worden onthev De druk die er vanuit Nieuwegein werd uitgeoefend was inderdaad groot. Carla Versluys. aangesteld als van die taak toch met den er andere dan bondsbelangen bij Flying-shuttles zou worden gespeeld. zouden hebben. Ook Levien Vercoute ren kent die geruchten. „Maar nie- 4e opvatting. „Ze hebben die kopie mand kan beweren dat er naast die shuttles (die inmiddels gratis ter be- to mij gekregen, dus officieel" 50.000 gulden per jaar nog iets wordt schikking waren gesteld i meenemen Overigens wordt de Benson-shuttle in gedaan met steekpenningen in de naar Vlissingen. Hoewel er's middags St sponsor-contract niet met naam vorm van reisjes of party's. Ik weet tot grote ongerustheid ienoemd. „Ik heb het stuk aan één daar tenminste mets van", zegt hij jan de beste ïuristen van Zeeland Hij wil echter niet zeggen dat hij i'en lezen en diezei dat de bond geen gelukkig zou zijn met de overt Bondscoach Sten Sörensen zou hoogstpersoonlijk de kokers Benson- ders tijdens de training van de Ieren met Flying werd gespeeld, was t de laatste stuiptrekking van de teen had om op te staan. Wij hebben komst tussen sponsor en bonu. alleen Zeeuwse werkgroep We hebben al ten de offertes aangevraagd", vertelt voelde hij zich na een gesprek in Deen Louter. Nieuwegein niet geroepen het been folgens hem werd dat aanvragen van stijf te houden „Er werd me gezegd fle offertes aangemoedigd door de dat de Nederlandse ploeg met zou fctrictsvoorzitter. De overeenkomst komen als we met andere dan Ben- it het bondsbestuur met Nebosports sons shuttles zouden spelen Men tas aangegaan ligt namelijk met zo stond vlak voor onderhandelingen >i(ker. Niet alleen zyn de verenigin- met de sponsor, die heel erg belang- sn nooit via de officiële kanalen op rijk waren, dus dat dreigement was te hoogte gesteld van dat contract en menens. Bovendien heeft degene die tebben de leden van de bondswed- de shuttles voor Vlissingen wilde leve- Hnjdcommissie volgens Carla Ver- ren natuurlijk bewust een lage offerte nooit het volledige stuk onder 1«i gekregen, vooral het resultaat ip zich wordt als uiterst schamel maren. De NBB zou voor een appel een ei (50.000 gulden per jaar» z'n tel en zaligheid aan de sponsor heb- verkocht. Louter „Levien Ver- Meren heeft op één van onze verga- tenngen gezegd, toen we het over de shuttles hadden, het wordt tijd dat tel deksel eens van die beerput wordt (dicht, want het hangt van rottigheid to elkaar Hij zei zelfs te overwegen to in Zeeland een eigen bond te Ruinen tijd het slagen van de interland voor op gehouden", zegt Louter Daarom hield men het vooral zoveel mogelijk binnenskamers Ook nadien nog. „want we wisten dat er een moment zou komen dat het mis zou gaan met de bond. De NBB verloochent alle belangen voor 50 000 gulden per jaar Ik heb er versteld van gestaan wat ze voor één zaak hebben gedaan en ik dacht steeds dat moet een duistere achtergrond hebben Nu die hele affai- Trouwens, al op 14 juni (nog voordal er publikaties over het NBB-schan- daal waren verschenen) werden tij dens een districtsledenvergadenng mededelingen gedaan over gerommel in de hoogste kringen van de bond Die opmerkingen kwamen toen uit de mond van Trudy Smolders uit Mid delburg, die vertelde al geruime tijd aan het onderzoeken te zijn hoe de verstrengeling van icommerciële) be langen en functies nu precies in elkaar zat. Ze was er nog met helemaal uit, maar dat het goed fout was kon ze al wel zeggen. Er werd toen veront waardigd gereageerd Iemand zei ik zit nu al 30 jaar in de-badminton en het is een schande datje zulke dingen durft te zeggen over mensen die zo veel werk voor de bond verzeilen' vertelt Trudy Smolders, die redactri ce is van het districtsorgaan In het verslag van de vergadering worden de opmerkingen die ze des tijds heeft gemaakt echter niet eens gemeld Er is slechts genotuleerd dat 'de discussie over het beleidsplan van de NBB anders liep dan verwacht' dat bij elk deel van het beleidsplan het financiële plaatje werd gemist en men het gevaarlijk vond om op die manier een uitspraak te doen Trudy Smolders betoogt dat ze heel veel' weet. Maar terwijl ze op 14 juni tijdens een openbare vergadering wél bereid was een tipje van de sluier op te lichten wil ze nu mets concreets meer zeggen Wel wil ze kwijt dat het 'een groot schandaal wordt en er 'mensen de bak in zullen draaien Maar ze is bang om weer niet geloofd te worden. „Dat hebben ze nooit gedaan, ook het districtsbestuur niet" Verder vreest ze dat openbaarmaking van meer feiten tot gevolg zal hebben dat er 'meer mensen zullen vluchten Want dat is nu al gebeurd", stelt ze. „Ik weet exact hoe het in elkaar zit. Zo heb ik nog nergens gelezen dat er vier miljoen verdwenen is". geen details Voor de Middelburgse zijn dat vast staande gegevens maar in details treden wil ze op dit_moment niet Dat doe ik pas na woensdagavond als er een distnctsledenvergadering is ge weest. De leden moeten het niet uit de krant lezen" Anderen uit het district Zeeland vertellen dat ze wel aanwij zingen hebben over de commerciéle bindingen die vooraanstaande figuren uit de bond zouden hebben. Zo beslo ten de organisatoren van de interland Nederland - Ierland, die 10 februai van dit jaar gespeeld werd in Vlissingen. hun mond open te doen De recente ontwikkelingen rond de bond bracht hen er toe het aanvankelijke stilzwij gen te doorbreken. „We wisten dat het moment eens zou komen", zeggen Leen Louter en Carla Versluys uit Temeuzen. De werkgroep waarvan ze deel uit maakten raakte verwikkeld in een conflict met de bond. Inzet daarvan vormde de shuttles waarmee tijdens de vriendschappelijke landenwed- stnjd moest worden gespeeld Geen affaire die het miljoenenverlies van de badmintonbond heeft veroorzaakt, wel een lichtend voorbeeld zeggen ze van de nonchalance waarmee de hoge heren uit Nieuwegein werken Ik dacht", vertelt Louter tijdens het gesprek, 'dat moet allemaal een duis tere achtergrond hebben" borreltje De badminloninterland Nederland - Ierland werd toch al niet onder een gelukkig gesternte geboren. „De af spraken met de tegenstander", zo zegt Louter te Meten, „werden onder een borreltje aan dc bar gemaakt. Er stond helemaal niks op papier en toen op een bepaald moment bleek dat de Ieren niet zoveel belangstel ling hadden of geen team op de been konden brengen, kon de bond eigen lijk ook geen druk op hen uitoefenen. Ze probeerden ons zelfs gewoon een andere tegenstander in de maag te splitsen. Maar wij hadden inmiddels de ambassadeur van Ierland uitgeno digd. evenals de commissaris van de koningin. Wij konden dus niet meer terug en we dachten er al over om dan zelf maar een vliegtuigje te char teren om de spelers daarmee zelf te gaan ophalen", aldus Louter. Mede door de tussenkomst van dis trictsvoorzitter Levien Vercouteren uit Koudekerke kwam de zaak toch nog koed. De praeses van het Zeeuwse badminton geeft loe dat het hem moeite heeft gekost om de geplande interland veilig te stellen, maar des ondanks prijst hij de bond. omdat 'het veel geld heeft gekost om de Ieren toch nog te halen Louter wil de overkoepelende organisatie bepaald geen pluimpje geven ..De hele gang van zaken rond de interland geeft wel aan wat voor manke organisatie het daar was'zegt hij. Carlu Versluys en Leen Louter kreouteren ontkent kwalificaties 'beerput' in de mond te hebben toornen, maar geeft toe over een iigen Zeeuwse bond te hebben ge broken. „Alleen moet je wel goed de totext Meten waarin dat gezegd is. •ondom die shuttle-kwestie heb ik afgevraagd hoe autonoom wc als Éslrict zijn. want we worden nog 'fl eens betutteld vanuit Nieuwe- l'in. Op een gegeven moment heb ik J® iets gezegd over eigen bond", ■outer en de zijnen verbonden er toter de conclusie aan dat Vercoute- to in de shuttle-oorlog met de bond Jtokant achter de werkgroep zou •lijven staan. De teleurstelling was fto ook groot toen de districtsvoor- jjfter na een onderhoud met Gerard •iitdijk voorzitter van de bonds- 'rdstrijdcommissie stelde dat het •ijzer vas om de door de bond 'oorgestelde Benson-shuttle te ne ten. Kt wekte de toom op van Louter „Ik ben jij zo principeloos om 180 foden te draaien, nadat je eerst hebt Oproken over die beerput? Want ik tol ze de nek om willen draaien, maar •«stond te veel alleen" Niet alleen de

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 23