PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Kamermeerderheid is tegen schoolgeld Einde staking België Impasse rond bestand in Beiroet na Syrische eis te PZC Nt*b,rN) L\ Chilenen 'kraken' land OOK SOCIALISTISCHE BOND AKKOORD VVD HEEFT AL TERN A TIEF Virus teistert Den Berg Klok één uur terug UNIFIL MOGELIJK LANGER IN LIBANON vandaag NNEEKEND 112 doden bij vliegramp Veel bewolking Geleidelijk toenemende bewolking en in de middag enkele buien. Middag- temperatuur van 16 graden op de Waddeneilanden tot 24 graden in hel zuiden van Limburg. 226e jaargang no. 224 Zaterdag 24 september 1983 ■yf algemene zeeuwse ...VOOR VEILIG VERZEKEREN HOUTKAAI 11 MIDDELBURG TEL. (01180) 33000 InflatiebestrijdingNederland doet het in de Europese gemeenschap op bet punt van de inflatiebestrijding nog steeds uitstekend. Dat blijkt uit de jongste cijfers die vrijdag door de EG-commissie werden gepubliceerd In een jaar tijd zijn de consumentprij- zen ln de EG-landen met gemiddeld 8.2 procent opgelopen Maar in ons land ligt dat percentage op slechts 2.1 en dat is het laagste van alle EG- landen. GOES Een groot aantal bewo ners en personeelsleden van de Goese zwakzinnigeninrichting 'Huize Den Berg' is de afgelopen weken getroffen door een. ver moedelijk uit Afrika afkomsti ge, virusziekte. De leiding van 'Den Berg' moest, door het weg vallen van teveel personeelsle den, alle beschikbare reserve- krahten inschakelen en zelfs een beroep doen op een uitzendbu reau, teneinde de personele si tuatie op verantwoord peil te houden. Volgens adjunct-direc teur A. Vlieland zijn de proble men momenteel grotendeels on der de knie. Eén bewoner en drie personeelsleden zijn nog met het virus besmet. Vlieland beklemtoont dat er geen sprake is van direct gevaar voor bewoners, personeelsleden en omwonenden. Hij maakt dui delijk dat het gaat om een als zodanig niet ernstige bacterie, die overigens wel een maag/dar- minfectie veroorzaakt met. bijbe horende diarree-verschijnselen. Vlieland stelt dat het indammen van een dergelijke virusinfectie in een dicht bevolkt instituut als 'Den Berg' extra moeilijk is. Hij gaat ervan uit dat mede daar door een vrij groot aantal bewo nen en personeelsleden met de Infectie behept raakte. Over de oorzaak van de ziekte, die de dagelijkse gang van zaken in het instituut damg ontregel de, kan de adjunct-directeur geen uitsluitsel geven. ..Dat is moeilijk te zeggen. Wel lijkt de Afnka-reis van enkele perso neelsleden een grote kans te maken op de bron. Eén van de twee personeelsleden die de reis maakten, had een soortgelijke maag/darminfectie", betoogt Vlieland De normale gang van zaken in 'Den Beg' is naar zijn overtuiging niet verstoord door het optreden van de ziekte. Wel is het zo dat de leiding van het instituut poogt alle besmettings risico's (die in een inrichting groter zijn dan er buiten) uit te bannen. Een probleem daarbij is wel de isolatie van besmette patiënten. Op het 'hoogtepunt' van de ziekte waren op een afde ling van 'Den Berg' alle (9) bewo ners aangetast Adjunct-directeur Vlieland deelt mee dat de geneeskundige inspectie voor de volksgezond heid in Zeeland in een vroeg stadium is ingeschakeld. In specteur S. Lelie was vrijdag niet voor een toelichting bereik baar. Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Een meerderheid van de Tweede Kamer heeft grote bezwaren tegen de plannen van het kabinet om volgend jaar schoolgeld te gaan heffen voor 12- tot 16-jarige leerlingen in het voortgezet onderwijs. Het CDA vindt het principieel onjuist het onderwijs stelt de VVD-fractie in dat schoolgeld wordt geheven voor de Tweede Kamer voor om een groot hnderen die nog onder de leerplicht aantal onderwijsgevenden te ont- rallen; de PvdA voelt hoegenaamd slaan. Deze zouden vervolgens met ■Biets voor de plannen en de VVD verzet zich tegen het voornemen van- vege de inkomsteneflecten voor de middengroepen'. Met de schoolgeldheffing wil het kabi net volgend jaar 140 miljoen extra binnenhalen. De heffing zou moeten sorden betaald vanaf ongeveer het modale inkomen en varieert van ƒ130.- tot ƒ740.- per jaar. De rege ringsfracties CDA en VVD zijn het er onderling niet over eens hoe er dan rel moet worden bezuinigd op het onderwijs Het CDA beraadt zich nog op andere bezuinigingsmogelijkheden raardoor de schoolgeldheffing niet hoeft door te gaan; de VVD heeft een jltematief plan ontwikkeld. Via een vergroting van de klassen in DEN HAAG (ANP) - Morgen, zondag 25 september, eindigt in ons land de zomertijd. Van nacht wordt om drie uur de klok een uur teruggezet De zomert ijd, die dit jaar op 27 maart is ingegaan, gold voor de meeste Europese landen Groot-Brittanmè en Ierland kennen echter een afwijkende zomertijddaar gaat de klok pas terug op 23 oktober. Het Europese deel van de Sowjet- Unie heeft een zomertijd van 1 april tot 1 oktober Ook Roe menie en Albanië hebben af wijkende zomertijden, terwijl Cyprus. Turkije en IJsland geen zomertijd kennen In 1984 zal de zomertijd in Nederland en de meeste ande re Europese landen beginnen op 25 maart om 0 200 uur en eindigen op 30 september om 03 00 uur Deze tijden gelden voor alle EG-'anden. behalve Groot-Briltannie en Ierland, die zondag 28 oktober als eind datum hebben behoud van uitkering weer aan het werk kunnen. Op die manier moeten de voor het onderwijs nadelige effec ten van de maatregel worden opge vangen. Het is niet de enige alternatieve maat regel die de VVD-fractie heeft be dacht. De liberalen denken bij voor beeld ook nog aan een extra arbeids tijdverkorting voor -onderwijsgeven den met het inleveren van een evenre dig deel van het salaris Ook hier willen de liberalen dan vervolgens weer werkloze onderwijsgevenden met behoud van uitkering de openge vallen lessen laten geven. Daarnaast denkt, de VVD nog aan het niet uitbreiden van de proefprojecten kort-middelbaar beroepsonderwijs (k- mbo). Opmerkelijk daarbij is dat VVD-staatssecretaris Ginjaar-Maas juist voor het k-mbo erin geslaagd is in de begroting 1984 wat extra geld los te peuteren Zij zal haar partijgenoten dit idee niet in dank afnemen PvdA en CDA hebben met een ondub belzinnige afwijzing op de plannen van de VVD-fractie gereageerd. Even als minister Deetman voelen deze partijen niets voor het idee om werk loze leerkrachten met behoud van uitkering bij het onderwijs in te schakelen. Van Kemenade (PvdA) noemde het plannetje van de VVD een verkapte loonsverlaging voor een willekeurig deel van de onder wijsgevenden. SANTIAGO iAPi Onder toezicht van de politie verlaten honderden dakloze Chilenen een braakliggend land dat zij donderdag hadden 'gekraakt'. SANTIAGO (UPI) Bijna duizend dakloze Chilenen hebben vrijdag een tentenkamp opgericht op een braakliggend stuk land ten zuiden van de hoofdstad Santiago. Ze eisen dat de militaire regering van generaal Augusto Pinochet hun een vaste woonplaats aanbiedt. De daklozen voerden hun actie uit ondanks de kans op gewelddadig ingrijpen door de politie De actie begon donderdag vroeg toen enige honderden mannen, vrouwen en kinderen een stuk land bezetten van vier vierkante kilometer. De politie arriveerde en verdreef de gezinnen met traangas. Volgens de politie bekogelden verscheidene krakers de politiemensen met stenen. Zes personen, onder wie een moeder met haar baby en een cameraman van. een televisieploeg, liepen verwondingen op. Een krant meldde 11 arresta ties. Niettemin keerden donderdagavond laat 1000 daklo zen terug voor een nieuwe poging het land in bezit te nemen Zij zetten een geïmproviseerde tentenkamp op en legden kampvuren aan om de nachtelijke kou te verdrijven Het einde van de overbodigheid "IV/pmster Winsemius •wj 1 1VA( volkshuisvesting) heeft deze week een pak- ketje voorstellen naar de '11 ~JJ tweede kamer gestuurd, be doeld om in één klap een heleboel - wat men zou kunnen noemen - kleine bureaucratie in de bouw ongedaan te maken Zo zal het voortaan niet meer nodig zijn om voor allerlei kleine bouwwerkjes (schuurtjes, overkappin gen. garages, duiventillen) een bouw vergunning aan te vragen. Voor wat grotere karweien komt er een mel dingsplicht. Echt bouwkundige ingre pen. waarbij de constructie van een huis of bedrijf wordt veranderd, be hoeven in de nieuwe opzet nog wél een vergunning De minister wil ook af schaffing van het veel bekritiseerde welstandstoezicht, de toetsing van bouwplannen dus door commissies die - ruwweg geredeneerd - moeten uitmaken wat mooi of lelijk is. Boven dien wil de bewindsman van volks huisvesting naar beduidend snellere procedures voor de bouw in het amb telijke voorwerk. Kortom, grote schoonmaak in de ambtelijke rimram en belangrijke vereenvoudiging in het stelsel van verordeningen en voor schriften, waaraan de bouw in Neder land sinds jaar en dag onderhevig is ie voornemens van minister Win- 'semius zijn een flinke stap in de goede richting. In het regeerakkoord van CDA en VVD was vastgelegd dat het kabinet-Lubbers ernst zou maken met afschaffing van de overbodigheid in de bureaucratie en vergaande ver simpeling van de wet- en regelgeving op een groot aantal terreinen. Daar voor was het begrip 'deregulering' uitgevonden: een term, die aanvanke lijk de indruk wekte dat ze bedoeld was om te verdoezelen wat men in een enthousiaste bui met elkaar had afge sproken. Inmiddels zijn overigens reeds vier rapporten verschenen waarin vrij vergaande plannen wor den geopperd om stevig de bezem te halen door het verstofte spinneweb van wettelijke bepalingen, verorde ningen, voorschriften en procedures, die worden gevolgd omdat ze nu een maal op papier staan. En juist de bouw was zo n terrein, waarop menig een zich geplaagd zag door eindeloos en moeizaam ambtelijk geregel. Een gang van zaken die bijna per definitie veel vertraging en begeleidende erger nis opleverde Een starheid boven dien, die - zoals nu uit de voorstellen Dl, BRUSSEL (ANP) Met de opgeroepen om van vanavond tien personeel weer aan de gang was ne staxing te nouden Die actie, zowel van de minister blijkt - nog nauwelijks T, uur af liet werk te hervatten. In de Verwacht wordt dart vanmiddag de bij de overheid als in de particuliere met zinnige argumenten kon worden StaKing van nel licigiscne andere sectoren zou de staking al met Antwerpse havenactiviteiten weer secotr had gevoerd moeten worden bij onderbouwd. Hoeveel eindeloze be- overheidspersoneel is het nu onmiddellijke ingang gedaan moeten normaal zal zijn wijze van protest tegen het inleve- roepsprocedures zijn er niet gevoerd officieel aftrelonen Vriidae- ZIjn Ook de Belgische binnenscheepvaart nngsbeleid van de regenng in het belang van het spreekwoordelij- w. Een woordvoerder van de ACOD gal begon vnjdag weer langzaam op gang Het voorstel werd verworpen met 55 ke afdakje tussen huizen en schuur- avond laat heeft tenslotte ook vrijdagavond te verstaan dat er voor te komen, nadat sluizen en bruggen procent van de stemmen legen en 35 yes waaraan welstandscommissies de ACOD dat is de socialist!- zijn bond niet veel anders op zat dan weer bediend werden. Vandaag zullen procent voor. Een later voorstel om hun goedkeuring onthielden? het beeindigen van de staking nu de voorts de veerboten vanuit Oostende dan alleen op maandag een algemene SChe bond van het overneids- christelijke en de liberale bonden er al op Engeland weer gaan varen staking te organisren werd met een personeel, besloten er een eerder een eind aan hadden gemaakt Op een vergadering van de overkoe- nog grotere meerderheid verworpen. - i Gisteravond is men ook in de haven pelende socialistisch ABW. dat is het eino aan ie maatn. van AntWerpen weer begonnen te algemeen Belgisch vakverbond, is De bond heeft het spoorwegpersoneel werken. Om tien uur 's avonds werd vrijdagavond een voorstel verworpen en het personeel bij de posterijen geraamd dat veertig procent van het om maandag en dinsdag een algeme- Zie ook pagina 9) BEIROET (RTR/UPI/AFP) Vrijdag- hun bericht een uitlating van Hariri Syne s nieuwe eis zuu zijn uau zaua- ontwerp-akkoord voorzien in een top avond schenen de pogingen om een zelf tegen, die eerder op de dag na non bij voorbaat akkoord, gaat met van koning Fahd van Saoedie-Arabie bestand in Beiroet te bereiken in een afloop van beraad in Damascus met aanbevelingen van de nationale-ver- en de presidenten Amin Gemayel van impasse te zijn gekomen. Nadat het de Syrische minister van buitenland- zoeningscommissie, waarin het met Libanon en Hafez el Assad van Syne bestand vrijdag lange tijd dichtbij se zaken, Abdel Halim Khaddam, had vertegenwoordigd zou zijn Direct na het bekend worden van de scheen kwamen westelijke diploma- verklaard dat er vrijdagavond laat Aard en samenstelling van de militai- impasse rond het bestand, die als een tieke bronnen met een mededeling een bestand zou worden afgekondigd re eenheid die toezicht op de naleving verrassing kwam voor vele Libanese dat de Saoedische bemiddelaar Rafik Zij zeiden, dat Syrië de jongste con- van een bestand zou moeten uitoefe- functionarissen en diplomaten, be- Hariri uit Damascus was terugge- cessies van Libanon had afgewezen, nen werden ook vrijdag nog bespro- gonnen granaten m te slaan in de keerd met een Syrische afwijzing van die volgens hen al zouden hebben, ken Bij de aard ging het om de vraag zuidelijke moslem-voorsteden. ïnbe- de jongste concessies van Libanon, ingehouden, dat de regering in Bei- of de eenheid alleen zou moeten waar- grepen Bourj el-Baranjeh bij het vlieg- Syrié zou nieuwe, harde eisen hebben roet ermee zou hebben ingestemd bij nemen of ook een afschrikwekkende veld waar de Amerikaanse mariniers gesteld. onderhandelingen over nationale ver- taak zou moeten hebben Naast een zich bevinden. Het inslaan van de De kringen in Beiroet spraken met zoening met vertegenwoordigd te zijn. bestand en een conferentie zou hel granaten deed de hele stad schudden en radio Beiroet meldde, dat het vuur kwam van Dour Abadiyeh in de ber gen ongeveer 15 kilometer beoosten de stad. waar druzen en andere mili ties stellingen hebben De Amerikaanse vloot beschoot stel lingen van druzen of links amalmilitie waarbij de mariniers schoten met Houwitzers. Unifil Acties De vier centrales van over heidspersoneel overwegen mo del- en stiptheidsacties tegen de voorgenomen bezuinigin gen De centrales vinden dat de regeringsvoorstellen geen ruimte laten voor zinvol over leg (PAGINA 2) Werkloosheid Er is veel meer geld nodig voor de bestrijding van de werk loosheid in de provincie. Een noodkreet van de Raad voor de Arbeidsmarkt (PAGINA 71 Binnen- en buitenl.: 2 en 3 Opinie en achtergrond: 4 Financiën, economie: 5 Provincie: 7, 9, 10. 11 en 13 Sport: 15 17. 18, 19, 21, 23, 25 en 27 Wie de plannen van minister win semius wat meer van dichtbij beziet kan alleen maar tot de conclu sie komen dat het allemaal al veel eerder had moeten worden aange pakt Uiteraard zijn de nodige zeker heden ingebouwd om te voorkomen dat het nu in de bouw een wilde boel of een rommeltje wordt pe gemeente besturen krijgen bevoegdheid om na dere regels te stellen, waarbij het bestemmingsplan uitgangspunt blijft Bovendien is het de bedoeling dat er eenduidigheid in eisen en voorschrif ten komt. En juist daaraan is grote behoefte. Doodeenvoudig omdat de burger nu vaak te maken had met de zotte vertoning dat wat in de ene gemeente verboden werd elders geen enkel probleem bleek te zijn De prak tijk van de dood-geregelde bureaucra tie rondom de bouw was namelijk dat bij gebrek aan redelijk objectieve nor men eisen werden gesteld en toetsin gen werden verricht, waarin eenheid ver te zoeken was. Koudwatervrees heeft kennelijk jarenlang verhinderd dat eens grondig werd nagegaan of de hele warwinkel van regeltjes en bepa lingen zichzelf niet allang had dolge draaid. Het. einde aan de overbodigheid in de bouw-bureaucratie. aangekon digd in de plannen van minister Win semius. is een aanwijzing dat de voor genomen vereenvoudiging van de wet- en regelgeving geen loze kreet is. Het kabinet zou er goed aan doen het tempo waarin deze grote schoonmaak moet worden verricht, hoog te hou den. En dat betekent dat de bh de tweede kamer ingediende plannen om een even voortvarende behandeling vragen als waarin ze op tafel zijn gelegd Door openlijk te erkennen dat een belangrijk brok van de bureaucra tie rondom de bouw niet zinvol meer is - en dat doet de minister nu - is het uiterst moeilijk geworden om er nog lang mee te blijven doorgaan. vdM Benzine De prijs van benzine en %elolie gaat op 1 december met, 0,19 tent per liter naar beneden Dat is het levolg van het verlagen van de geluid- Jinder-heffing op de motorbrandstof- Die heffing bedraagt nu 1,49 cent Stoter en wordt tussen 1 december '»83en 1 december 1984 gehandhaafd °P 1.3 cent per liter. Amerikaanse mariniers kijken vanuit een gezamenlijke Amerikaans-Libanese observatiepost naar het inslaan va a« kabinet is daarmee vrijdag ak- granaten in de buitenunjk van Beiroet Het kabinet overweegt een klein aan tal Nederlandse Unifil-soldaten in Libanon te laten blijven. Dit zei minister-president Lubbers vrijdag na het wekelijkse kabinetsberaad De laatste weken wordt toenemende druk op ons land uitgeoefend om volgende maand niet helemaal uit Libanon weg te gaan. Minister Van den Broek (buitenlandse zaken) is door het kabinet gemach tigd in New York bij de Verenigde Naties te spreken over een beperkte voortzetting van de Nederlandse aan wezigheid. mits in Libanon 'iets nut tigs kan worden gedaan Intussen bestudeert minister De Ruiter de fei telijke mogelijkheden en kosten van wat Lubbers een 'mim-aanwezigheid' en 'een bruggehoofd' noemde. Er zal geen sprake van zijn, dat Nederlandse piilitairen gaan deel uit maken van de internationale troe penmacht in en rond de Libanese hoofdstad Beiroet, aldus Lubbers. ABOE DHABI (AFP) Alle 112 inzittenden van een Boeing 737 van Gulf Air zijn omgekomen, toen het toestel vrijdagmiddag neerstortte op 45 kilometer van het vliegveld van Aboe Dhabi. Dat is bekendgemaakt in een communiqué van Gulf Air, een gezamenlijke onderne ming van Bahrein, Oman, Gatar en de Verenigde Arabi sche Emiraten. Het toestel was op weg van Karachi (Pakistan) naar Aboe Dhabi. Volgens een bericht van persbureau van de Emiraten AVAM) is het toestel in brand gevlogen. Nadere bijzonderheden zijn niet gegeven. Niet uitgeslo ten wordt dat de Boeing is ontplott Het toestel kwam neer in een woestijngebied tussen Dubai en Aboe Dhabi Volgens informaties van het vliegveld van Aboe Dhabi waren de meeste inzittenden Pakistanen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1