KUREN zeewind en zeewater heilzame middelen voor tal van kwalen PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 24 SEPTEMBER 1983 )nze 539: rve zee: al sinds jaar en dag een 'produkt' dat toeristisch wordt verkocht in L'Zeeland. Zonnebaden, uitwaaien, genieten van het spel van de golven. Som naar Zeeland, waar u volop kunt ontspannen op de grens van land en water. Maar met die zee kun je ook nog andere dingen doen. Zoals bijvoorbeeld profiteren van de geneeskrachtige bijwerking. Baden in ver warmd zeewater, zeewater stomen, behandelingen met zeeslijk. Om maar eens wat te noemen. Er zijn met name in het nabije buiten- lind oorden waar ze op die manier voordeel halen uit de zee Zoals om let even dicht bij huis te houden, aan de Belgische kust. Waarom kan zoiets met in Zeeland? Provinciaal VW- directeur Jo de Regt is er onlangs in deze kolommen zelf over begonnen. Het zou goed zijn. zei hij, dat eens serieus wordt onderzocht wat voor mogelijkheden de zeewatertherapie leeft te bieden om het toeristisch verblijfsklimaat nieuwe impulsen te geven. In dat verband haalde De Regt een voorbeeld aan uit eigen buurt en ïennnerde hij aan de naam die Dom burg in het verleden heeft opge bouwd Een vermaardheid tot in het rerre buitenland, die voor een niet gering deel te danken is geweest aan ene doctor Merger. Hij zag kans met ;t ontwikkelen van bepaalde thera peutische activiteiten zelfs bosjes adellijke personen te bewegen naar Domburg af te reizen om daar een kuur te ondergaan. Uit het heden zijn daar nog wel andere voorbeelden bij te slepen. Zo is daar bet grote succes van de kuuroorden in West-Duitsland en in Oostenrijk. Bad en Bad zo. Een complete gezond heidsindustrie. Gebaseerd op drie ele menten: het aanwezige natuurschoon, to plaats van zeewater mineraalwater ui als derde element de cultuur. 'Na- Kur Kultur' zeggen ze daar. ze weten het de uitkomst is een harmonieus geheel, uitzicht biedend een dubbel zo heilzame uitwerking vanwege de lichamelijke en geestelij- samenhang. Die combinatie ziet De Regt ook wel atten. Monumentaal stedenschoon, de zee binnen handbereik, volop gele genheid om schone lucht te happen. Allemaal omstandigheden om een in deze gejaagde wereld een relaxed gevoel te geven. De oorsprong van een thermaal insti tuut is altijd een mineralenbron. legt de directrice uit. België kent drie van die erkende instellingen. Ze bevinden zich in Spa, Chaudfontaine en Oos tende. Oostende is de enige in de rij, waar de vloeistof die wordt benut bij de verschillende therapieen met op grote diepte wordt gewonnen, maar uit de grote plas voor de deur wordt betrokken. Naast een thermale kuur wordt er namelijk ook een zeewater kuur aangeboden Bij laag tij wordt-ie zichtbaar de leiding waarlangs het instituut zeewa ter van voor de kust naar binnpn zuigt In een reservoir laat men eerst het meeste zand bezinken Vervolgens wordt het water door zeven filters gevoerd, waarna het zeewater aldus biologisch perfect en. volgens nadere uitleg bijna drinkbaar, in boilers tot de gewenste temperatuur wordt ver warmd Aan de kust toeven en wandelingen maken over boulevard en strand is op zichzelf al een kuur, zegt directrice Monique. De zeelucht is hier rijk aan jodium en ozon. En de lucht is eetlust- bevorderend. vinden ook onder water massages plaats. Bewerking van lichaamsdelen met een onder druk staande straal zeewater Boven water toegepast niet te verdragen, maar onder water, waar de pijngrens wordt verlegd, redelijk om te doorstaan. Rondleidster Francien De Meyer troont me even later door gangen en langs dames en heren in lange witte badmantels en wit plastic badmutsen mee naar een andere zeewatertroef van het Oostendse instituut: de in haleerinstallaties met zeewaterstoom. Voor behandeling van de luchtwegen. „Wij hebben hier zeer goede resulta ten met het bestrijden van voor- kennismaking Een intensieve kennismaking met het zeewater wacht de bezoeker in het interieur van het kuuroord. In de kelderruimten van het complex be vindt zich een zogenaamde 'reeduca- 'tiekom', waarin het groenige zeewa ter wordt verwarmd tot 35 graden Celeius. Zeewater is. vanwege het hoge zoutgehalte dragend, het li chaam wordt er lichter in. Daarom is zeewater, zo licht de directrice nader toe, bij uitstek geschikt bij revalida tie van motorisch gehandicapten In dat bad. gevuld met zeewater dat ook nog een bacteriewerende werking en een zelfzuiverend vermogen heeft. jaques cats hoofds- kaalholte-ontstekingen meldt Francien trots Op de tweede en derde verdieping van het complex bevinden zich de zogenaamde fango-afdelingen, waar kurende dames en heren met zeeslijk worden bewerkt. Het slijk dat ergens aan de kust bij Raversijde wordt weggehaald, wordt in gezuiverde poedervorm aangeleverd. Met turf en een bindmiddel tot een stevig papje geroerd, wordt de substantie eerst ilij buurman belg Hot werkt nou zo'n kuuroord? Daar- hebben we ter nadere oriënte ring even bij buurman Belg over de schutting gekeken. Rond geneusd in lel thermaal instituut zoals dat in de badplaats Oostende schuilgaat ach- fcr een pompeuze facade. Het insti- luut is gelegen binnen gehoorsaf- sland van het geklots der golven. Gesitueerd schuin tegenover de ren- baan, waar naar hartelust wordt ge tokt op jachtige paarden. Lange tijd «n welkom onderkomen voor joc- ktys die in het Turks bad van het thermaal instituut hun overgewicht kwamen uitzweten. Maar nog het necst toevluchtsoord voor allerlei leeftijdsgroepen, die sukkelen met «Heenlopende ongemakken. Het gebouw zelf verdoezelt in geen enkel opzicht dat het onderhouds- l'erk een zorgelijke achterstand ver toont. Grauwe muren, verveloos hout- •erk, alles wat roesten kan doet dan i *>k uitbundig. Binnen in het complex met hoge ruimten als in een klooster, l taarin stemmen galmen en voetstap- Ptn hol klinken, een inrichting die Ouderwets oogt. En dat ook is. Maar behandeling geschiedt er volgens k meest moderne methoden. En met k inzet van de laatst ontwikkelde .4 kpparatuur. 'au bain marie' in koperen ketels opgewarmd tot een temperatuur van om en nabij de 55 graden. Daarna smeren gedienstige medewerksters het donkerbruin kleurige mengsel met troffels uit op doeken, waarna de lappen zeeslijk over de pijnlijke li chaamsdelen van de patiënt worden uitgespreid. Een behandeling als de ze moet onder meer verlichting bren gen bij chronische gewrichtsaandoe ningen als reuma. Ook hoort bij deze behandeling een poosje weken in een badje met zeewater. Tot zover het benutten van zeewater bij de verschillende therapieèn. Som mige behandelingen borduren weer voort op de zeewatertherapieên. Daarnaast is er een heel programma van behandelingen met bronwater Op de elektrotherapeutische afdeling legt men zich toe op behandelingen met dieptewerking Korte golven, gal vanische stromen, ultravioletstralen. infrarood licht Het thermaal en zeekuurcentrum in Oostende bindt de strijd aan met een zee van kwalen. Beender- en gewricht saandoeningen, aandoeningen van het zenuwstelsel, spierspierletsels. houdaandoenmgen als psoriasis en exceem. allerlei allergische ongemak ken als astma, hooikoorts en aandoe ningen van het spijsverteringsstelsel Belgische patiënten krijgen over het algemeen zestig procent van de be- handelingskosten terug van het zie kenfonds Het zijn overigens zeker niet alleen Belgen, die de monumen tale trappen van het Oostendse insti tuut beklimmen Daar zijn veel bui tenlanders bij. die daar aan de kust het nuttige met het aangename ko men verenigen. Èen beetje kuren, re laxen tijdens strandwandelingen en genieten van de culinaire geneugten Het instituut kent geen hospitalisatie dus voor onderdak moeten die van- ver-komers zich wenden tot hotels en pensions Zo plukt ook het horeca- bedrijfsleven in de Belgische badstad een aardig graantje mee. Directrice pompt het haar personeel voortdurend in geef de mensen de mensen de maximale aandacht. De behandeling in het instituut in Oos tende is dan' ook sterk individueel gericht Aandacht knjgen werkt op zichzelf al zeer positief, zegt mevrouw Deltombe Wij proberen die te geven, waar die in de klinieken ontbreekt of zeer koel is" gratis In het Limburgse Geleen woont ie mand, die jaren geleden al met het plan rondliep om in Zeeland gebruik te maken van de mogelijkheden die de natuur gratis biedt om het kuren nader inhoud te geven. Het is drs. C. W. Brouwers. Hij zag deze plannen en zijn voornemen om af te studeren als doctor in de genees kunde echter gedwarsboomd door een aandoening, die hij zelf als fysio therapeut had helpen bestrijden: reu ma. Maar zijn ideeën zijn gebleven. Als adviseur en docent verbonden aan het in Vlissingen gevestigde oplei dingsinstituut voor fysiotherapeuten, stelde hij aan het eind van de jaren zeventig een onderzoek in Daarbij ging het er om om naast de bezetting met huispraktijken, die inmiddels een verzadigingspunt had bereikt, andere mogelijkheden voor fysiotherapeuten te ontdekken Daar aan werkend herinnerde drs Brouwers zich van zijn eigen vakan ties aan de Zeeuwsvlaamse kust een ontmoeting met een Duitse vakantie- vierder. die als motivatie voor zijn komst naar de zeekant gaf. dat hij wilde profiteren van de aanwezigheid van zoveel jodium in de lucht. ..Ik heb. toen tijdens dat onderzoek vastgesteld .dat er in Zeeland een ontzettend groot terrein braak ligt In deze tijd. nu de mens niet meer alleen een luie vakantie wil beleven, maar meer een doe-vakantie wil doormaken omdat daar zo'n preventieve uitwer king van uitgaat op mens en geest, zou de fysiotherapie een grote rol kunnen gaan spelen. De opleiding in het Vlissingse fysio therapeuten-instituut zou om op die nieuwe ontwikkelingen te kunnen aansluiten volgens drs Brouwers meer aandacht moeten schenken aan het aspect van de preventie Ook dacht hij aan het aantrekken van mensen, die op dit gebied veel weten gastdocenten van de universiteit in Maastricht Intussen zou van de zijde van de Erasmus-universiteit in Rot terdam een onderzoek kunnen plaats vinden naar de hoeveelheid jodium in de lucht „Als die lucht van een zuiver gehalte is moet je dat onderzoeken lappenmand Tot een nadere uitwerking van die ideeen is het om eerder genoemde redenen niet gekomen Drs Brouwers raakte in de.lappenmand. Maar weer enigszins hersteld heeft hij zijn stand punt nog steeds klaar: Zeeland verkoopt zich niet goed. Je moet verkopen watje hebt en niet wat je met hebt Je kunt niet het hele jaar door over de zon beschikken Daarom moet je niet beginnen met - zoals bij Zoutelande is gebeurd- borden te plaatsen, met teksten die reppen van De Zeeuwse Rivièra' Want dat is niet waar. Wat wel waar is. is dat Zeeland een klimaat heeft dat gezond is. Je moet je wind. je lucht, ja je gezond heid verkopen". Daarbij denkt drs. Brouwers aan het inspelen op pnvépersonen. die ervoor in zrjn om iets te doen. Trimmen, zwemmen, zeilen, surfen, paardrijden wandelen, fietsen Daarnaast is er een categorie die uit hoofde van hobby op beroep vaktechnisch begeleid moet worden Daarbij kan het strand dienst doen als middel in het fitmakingsprp- ces Lopen in meer of minder rul zand om het loopvermogen te doseren. Een ander aspect is de opvang van men sen die operaties hebben ondergaan en die moeten worden geholpen weer fit te worden De mogelijkheden van het benutten van zeewater als heilzame uitwerking op mens en gestel zouden volgens drs Brouwers nader zijn te onderzoeken door studenten aan het Vlissings op leidingsinstituut, die er een senptie over zouden kunnen maken „Dat haalt weer een hoop werk uit de vingers" Het is duidelijk: drs Brouwers ziet wel degelijk mogelijkheden voor ku ren in Zeeland. Met de inzet van fysiotherapeuten die bijdragen tot herstel of stabilisering van ongemak ken en ook een aandeel helpen leve ren in het opbouwen van een innerlij ke weerstand bij binnen- en buiten lander, die komt profiteren van de aanwezigheid van wat de natuur heeft te bieden De fysiotherapie in Neder land staat hoog aangeschreven, zo merkt drs. Brouwers tenslotte nog op. „Net als Mezger vroeger trok kunnen deskundige fysiotherapeuten ook nu mensen naar de Zeeuwse kust doen trekken". Kuren: in menig buitenland lusten ze er wel pap van. In West-Duitsland zijn er bedrijven, die hun mensen van tijd tot tijd naar een kuuroord stu ren. lit voorzorg. Zodat ze geheel opgefrist bij terugkeer opnieuw opti maal inzetbaar zijn. Trouwens, na elk medisch wissewasje gaat een Duitser naar een kuuroord om weer op krachten te komen Wat zwemmen in borrelend water, een wandelingetje maken door het bos en even een beetje uitkijken met het eten. Want een Duitser benut een bezoek aan een kuuroord ook graag om aan 'abspecken' te doen Terug proberen te komen op een redelijk gewicht, na het eten van al die Boc- kwurst, Bratwurst en tWeisswurst. Toch blijft in veel kuuroorden vol afslankapparatuur de barkruk het meest gebruikte attribuut Kuuroorden, ze zullen zeker in West- Duitsland een goed florerend bestaan blijven leiden. Ook al hebben de zie kenfondsen er nu aangekondigd, dat ze minder kuurkosten voor hun reke ning wensen te nemen, Dat hoeft het kuurwezen geen deuk te bezorgen Een bij de Oosterburen ingevoerde Belgische krantecollega ziet de kuur- branche nog een lang leven bescho ren Want. zo stelt hij de Duitsers hebben hun kuuroorden nodig als een alibi om daarna weer stevig toe te tasten!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 17