PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Kamerdelegatie toch naar Moskou Vrijheid voor 'kleine bouw' Nieuw systeem voor persoonsregistratie RinO Lubbers en Craxi eensgezind: geen uitstel plaatsen raketten DE JAGER-TOLHOEK Met mes naar Buckingham Palace M EINDE BOYCOT-ACTIE Opschudding rond 1'geparkeerdebaby 226e jaargang no. 223 Vrijdag 23 september 1983 Zonnig ZorrnigMiddagtemperatuur onge veer 21 graden. Tot matige toenemen- je Zuidoostenwind GOES: Houtkade 7 tel 0ti00-2i250' Geopend ma-vt van 8 00-17 00 uur 4 zaterdag van 10 00-2 00 uur MIDDELBURG Korte Noordstraat i tel 01180-33050 1001 bouwmaterialen onder één dak! (Van ome correspondenti lOUDEN Een Britse politieman heeft gistermiddag een m overmeesterd en ontwapend, die met een mes het \mnklijk paleis in Londen, Buckingham Palace, wilde hnnenkomen was aan de snelle actie van de bobby, die de ncapende man vloerde, te danken dat de indringer werd ingehouden. Hy liep zwaaiend met het vlijmscherpe kj op een bij de toegangspoort geplaatste wacht af, toen tri werd overmand. De man, van wie wordt aangenomen dat hij geestelijk gestoord is. ts in verzekerde bewaring gesteld. De konink lijke familie was niet op Buckingham Palace aanwezig. Koningin Elizabeth en de haren plegen de late zomer maanden in een kasteel in het Schotse Balmoral door te brengen. De bewaking van Buckingham Palace is sinds vorig jaar juli zeer verscherpt, toen een inbreker, Michael Fagan, kans zag ongezien m de slaapkamer van de Britse vorstin te komen „omdat hij wel eens even met haar ivilde praten." (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De parlementaire delegatie die vorige week Washington en Bonn bezocht, wil de eerste week van november alsnog naar Moskou reizen. Het bezoek aan de Sowjet-hoofdstad was uitgesteld als protest tegen het neer schieten van een Koreaans verkeersvliegtuig. VVD-fractielei- der Ed Nijpels zegt pas na 22 oktober of hij mee gaat naar Moskou. Op die datum eindigt de boycotactie van de Neder landse verkeersvliegers. Delegatieleider Relus ter Beek (pvda) demonstratie die op 20 oktober in Den Kidat de delegatie in elk geval gaat. Haag zal worden gehouden tegen de cok als Nijpels zou besluiten thuis te plaatsing van kruisraketten, blijven. Een woordvoerder van de Voor die periode is gekozen, omdat WD-leider liet blijken, dat de beslis- dan de onderhandelingen in Genéve over beperking van het aantal raket ten voor de middellange afstand nog gaande zijn. De huidige onderhande lingsronde loopt op 6 november af. Als angvan Nijpels eigenlijk al vaststaat; tij gaal mee naar Moskou, maar wil dat niet bekendmaken zolang de Ne- xrlandse piloten hun boycot van het Sussische luchtruim uitvoeren. Vori- er dan nog geen resultaten zijn ge- ssreek in Washington zei Nijpels al. boekt, volgt in december de plaatsing iat hij in elk geval niet naar Moskou van de eerste nieuwe NAVO-raketten. Naar Moskou reizen na afloop van de wilde tijdens de boycot. delegatie, waarvan ook PvdA-lei- dü Joop den Uyl, CDA-fractieleider Bert de Vries en diens partijgenoot Joep de Boer deel uitmaken, besloot donderdagmiddag om de uitgestelde ttisnaar Moskou in november door te hten gaan. la een gesprek met Sow jet-ambassa deur Beletski, eerder op de middag, kad Ter Beek vastgesteld, dat de hmerleden nog steeds welkom zijn iade Russische hoofdstad. De ambas sadeur had zelf op het gesprek aange drongen. Metski wilde na het onderhoud met Ter Beek slechts zeggen dat hij zeer urde dat de delegatie eerder het ;k aan Moskou had uitgesteld, s was goed voorbereid", zei hij spijtig Later op de middag kreeg hij de boodschap dat de delegatie alsnog aar het Kremlin wil komen om over K kernbewapening te praten. De ge- tozen week sluit aan op de landelijke Geneefse gesprekken zou weinig zin hebben aldus delegatieleider Ter Beek. Vier topfiguren van het CDA bezoe ken volgende week woensdag de Westduitse hoofdstad Bonn voor ge sprekken met de christendemocrati sche zusterpartij CDU Het gezel schap bestaat uit premier Lubbers, fractieleider De Vries, partijvoorzitter Bukman en oud-minister van buiten landse zaken Schmelzer. Naast ande re gespreksonderwerpen neemt de kernbewapening de belangrijkste plaats in op de agenda. De CDA-ers zullen in Bonn onder anderen spreken met bondskanselier Kohl. Volgens fractieleider De Vries, die als lid van de parlementaire delegatie vorige week ook al met Kohl en CDl'-parlementariers sprak, was de ontmoeting al maanden gele den afgesproken. Het bezoek past in de gebruikelijke relaties tussen zus terpartijen, zegt hij. Kernwapens kgroff slaafi iterlfr kemwapeninitia- tief van de Amerikaanse presi dent Reagan wordt door de Sowjet-Unie van de hand ge wezen. (PAGINA 3) Herstelplan I Het alternatieve herstelplan van de FNV ontmoet weinig enthousiasme. Vooral de werkgevers uiten kritiek, om- dat in het FNV-plan geen mimte is voor lastenverlich- r het bedrijfsleven. (PAGINA 5) 3|| Werkloosheid I Hel Centraal Planbureau ver wacht dat de werkloosheid in Zeeland na 1985 boven het landelijk gemiddelde zal stij- I 9en. (PAGINA 13) Over 2.38 De Chinese atleet Zhu Jianhua stelde gisteren zijn eigen we reldrecord hoogspringen scherper Bij de tweede poging Wig hij over 2.38 (PAGINA 19) Radio en televisie: 2 Binnen- en buitenl.: 3 en 5 financiën, economie: 7 Kunst en cultuur: 9 Provincie: 13, 15, 16 en 17 Sport: 19 en 21 Moeder Boersma toont opgelucht haar zoon Harmen. die donderdagmid dag voor opschudding zorgde op Het Binnenhof DEN HAAG (GPD) Een vier maanden oude bab>. Harmen Boersma uit het Friese dorp Schellens, heeft donderdagmiddag voor opschud ding gezorgd in het gebouw van de Tweede Kamer. De beveiligings dienst vreesde dal hel kind. dat in een kinderwagen in de hal van het kamergebouw stond, te vondeling was gelegd. Maar een klein uur later meldde de moeder zich. De moeder van de baby, mevrouw zocht naar de moeder, van wie een Boersma-Oomkes, die met een legitimatiebewijs in de kinderwa- groep studenten het CDA-kamerlid gen was gevonden Van der Linden kwam spreken, had Verbaasd over zo veel opwinding, haar kinderwagen zolang in de hal meldde de moeder zich na een klein geparkeerd. uurtje aan de balie. Beveiligingsmensen zagen de kin derwagen met de baby staan en „Ik dacht, dat is wel vertrouwd, sloegen alarm. CDA-kamerlid Ria maar vergalde beveiligingsmensen Oomen-Ruiten ontfermde zich over in te lichten Dat krijg je als je met het huilende kind. Intussen werd in je plattelandsideeen naar de grote en rond het gebouwencomplex ge- stad gaat" Premier Lubbers linksi en zijn Italiaanse collega Craxi. (Van onze parlementaire redactiei DEN HAAG De plaatsing van middellange-af- standsraketten in West-Europa vormde gisteravond de belangrijkste gesprekstof tijdens de ontmoeting tussen premier Lubbers en zijn bezoekende Italiaanse collega Craxi. Zowel Lubbers als Craxi, die in Neder land was voor een werkbezoek van een dag, is van mening dat de stationering van de Amerikaanse middellange-afstandsraketten in West-Europa niet mag worden uitgesteld. De raketten zullen eind december worden geplaatst als de onderhandelingen in Genève geen resultaten ople veren. Beide regeringsleiders zijn ook van mening dat tijdens die onderhandelingen tussen de Amerikanen en Russen een situatie van buigen of barsten moet worden voorkomen, en dat de onderhandelaars een compromis dan wel een interim-oplossing niet uit de weg moeten gaan. aldus de woordvoer. Minister Lubbers stelde dat eventueel uitstel geen goede onderhandelingstechniek is, omdat de andere partij dan minder geneigd zal zijn tot concessies Volgens Lubbers deelde Craxi ook die mening De Italiaanse premier is gisteravond nog naar Bonn gevlogen voor besprekingen met zijn Westduitse colle ga Helmuth Kohl GEEN VERGUNNING MEER NODIG DEN HAAG (GPD/ANP) Voor schuurtjes, dakkapellen, bergingen, garages, duivehokken en dergelijke kleine bouw sels zal in de toekomst niet langer een bouwvergunning verplicht zijn, slechts een meldingsplicht. Voor grotere bouwwerken blijft een vergunning nodig, maar welstandsei- sen en welstandstoezicht zullen verdwijnen. Via deze maatre gelen wil minister Winsemius de regelgeving in de bouw verminderen. De plannen om de bouw in het alge meen aan minder regels te binden vormt onderdeel van het deregule ringsplan van het kabinet. Minister Winsemius en staatssecreta ris Brokx hebben hun deel daarvan donderdag in een actieprogramma aan de Tweede Kamer aangeboden. De plannen zijn opgesteld door een ambtelijke stuurgroep. De groep heeft vooral aangestuurd op duidelijker uniformer voorschriften en het voor komen van dubbel controlewerk door de overheid bij het toetsen van bouw plannen. Dat spaart allemaal tijd en kan dus verlaging van bouwkosten betekenen Winsemius en Brokx willen ook stre ven naar uniforme leverings- en aan sluitvoorwaarden voor gas, water, elektra en televisiesignalen. De minister wil van de welstands commissies af, omdat hij vindt dat ze veel te subjectief zijn in hun oordeel over bouwplannen. De minister wil alleen een uitzonde ring maken voor wat hij noemt de 'gevoelige gebieden'. Voor landschap pelijke mooie stukjes natuur bij voor beeld. wil Winsemius dat gemeentera den een lijst met voorschriften opstel len. die duidelijk maakt of een be paald bouwplan wel of niet mag wor den uitgevoerd Winsemius noemt versnelling van de bouwprocedures als voordeel van zijn plannen Lagere kosten zullen hiervan weer een gevolg zijn, verwacht hij. Om zwart werken in bouw beter te kunnen bestrijden, is de minister van plan om gemeenten te verplichten tot het aanleggen van een openbaar re gister van alle verleende bouwvergun ningen. De bewindsman zegt dat de econom- siche controle dienst met de openba re registers onder handbereik 'op vrij eenvoudige wijze' sluikbouw kan op sporen. Vissen op tong in Golf van Biskaje verboden DEN HAAG (ANP) Minister Braks van visserij heeft de visserij op tong in de Golf van Biskaje met ingang van vrijdag 23 september voor de Nederlandse vissers verboden. De Nederlandse vissers hebben de hun toegewezen hoeveelheid van 100 ton opgevist. Aldus heeft het ministe rie van landbouw en visserij donder dag meegedeeld Eerder deze week verbood de bewindsman om dezelfde reden het vissen op schol in de Ierse Zee. Redepersoneei zet staking voort VUSSINGEN - De staking van het redepersoneei van het Bel gisch Loodswezen in Vlïssingen duurt in ieder geval tot van avond (vrijdag) 22.00 uur. In de loop van vandaag beslist het personeel of de stakingsactie nadien nog wordt voortgezet of wordt gestopt. De gezamenlijke vakbonden ACOD en CVC heb ben hiertoe donderdag besloten tijdens een bijeenkomst van het personeel van het zeewezen en regiem maritiem transport, waartoe ook hel loodswezen re- sorteert. De bijeenkomst in Oostende werd bezocht door ongeveer 35 personeelsleden van het Bel gisch loodswezen in Vlissingen, die met luid applaus werden begroet. Bijna 80 procent van de aanwezigen besloot de staking tot vandaag voort te zetten Het is mede afhankelijk van de op stelling van de bonden In de andere sectoren (met name van haven- en spoorwegpersoneel t of de actie ook nog nadien wordt voortgezet >Zie ook pagina 3) Het verdeelde Libanon T ibanon is bezig zichzelf wj I J_jte vernietigen in een ein- deloze en uitzichtloze bur- -| geroorlog. die een ernstige ~J bedreiging vormt voor zijn bestaan als zelfstandige natie. Zóver is het al met Libanon gekomen. Het land is intern zó verdeeld en de haat van de ene bevolkingsgroep ten op zichte van de andere steekt zó diep. dat alleen een wonder Libanon kan redden Er moet ernstig rekening mee worden gehouden, dat Israël en Syrië belangrijke delen van Libanon voor lange tijd bezet zullen houden en op macht beluste groepen elders in Liba non ministaatjes zullen vormen Dat zou het einde betekenen van Libanon als zelfstandige staat De wereld kijkt gespannen toe hoe de ene groep in Libanon de andere afmaakt, zonder in staat te zijn er iets aan te doen. De multinationale strijdmacht van de VS. Engeland, Frankrijk en Italië kan niet veel meer doen dan enkele posi ties in en rond de hoofdstad Beiroet vasthouden. Als 'vredesmacht' heeft zij volstrekt gefaald. Helpen de orde handhaven bij de terugtrekking van Israëlische en Syrische troepen is een opdracht die te hoog is gegrepen voor de vredesmacht Alleen de Amerika nen willen zich niet zonder meer neer leggen bij het onvermijdelijke. Met bombardementen op stellingen van de Druzen kunnen zij de ineenstorting van het Libanese leger voorlopig voor komen. maar het is uitstel van execu tie Op het moment, 'dat het leger onder de druk van de Druzen gesteund door Syrië en de PLO en andere mohammedaanse groeperin gen bezwijkt, is de rol van het vredes- leger vrijwel uitgespeeld De enige die het niet begrijpt is president Ronald Reagan van de Verenigde Staten. Reagans gedeeltelijke interventie in Libanon brengt het gevaar van verdere escalatie met zich mee. Het doel dat er mee wordt gediend is onduidelijk Reagan steunt op deze wijze een regime dat van de chris tenpresident Gemayel dat geen enkele feitelijke machtsbasis heeft en dat bij grote delen van de bevolking ongewenst is. Op het moment, dat het leger van Libanon in elkaar stort, is het einde in zicht van de huidige regering. Gemayel rest dan niet an ders dan terug te vallen op de christe lijke milities, die zonder grootscheep se steun van buitenaf al blij zullen zijn enkele enclaves vast te houden Op dat moment eindigt zijn nominale macht over Libanon De Amerikanen willen het proces zolang mogelijk rek ken, in de hoop dat vredespogingen van met name Saoedi-Arabië succes zullen hebben Een nuchtere beoorde ling van de situatie leert echter, dat de kansen daarop uiterst gering zijn. Nochtans volhardt Reagan, daarmee bewust het risico nemend, dat de Amerikaanse betrokkenheid bij de burgerkrijg in Libanon een even ge welddadige reactie van de kant van de Sowjet-Unie uitlokt De Russen steunen door dik en dun de politiek van Syrië, dat Libanon min of meer als een deel van het groot-Syrische rijk beschouwt. Zo grijpen de super machten de burgeroorlog in Libanon aan om hun echte dan wel vermeende belangen veilig te stellen Intussen vinden dagelijks tientallen onschuldi ge burgers de dood. want niets is wreder dan een burgeroorlog. Vrou wen, kinderen, bejaarden, in een bur gerkrijg is er niemand die zich om hen bekommert. Of het nu om Druzen gaat. falangisten of leden van andere minderheidsgroeperingen, gemoord wordt door alle partijen. De rol van Syrië is dubbelhartig Een paar jaar geleden kwam Da mascus de christenen te hulp. toen die vermorzeld dreigden te raken tussen de PLO en de andere mohammedaan se milities. Edelmoedige motieven la gen niet ten grondslag aan die hulp. Het kwam Damascus op dat moment goed uit. Nu de politieke kaart van Libanon als gevolg van de inval van Israel volledig is herschikt, stellen de Syriërs zich onvoorwaardelijk achter Druzen, PLO-ers en wie er nog meer onder de moslimvlag strijden Syrië is er slechts op uit zijn invloed te vergro ten, ongeacht wie daarvan het slacht offer wordt. In deze cynische politiek wordt het voor honderd procent ge steund door de Sowjet-Unie, dat geen enkele boodschap heeft aan de VS, Israel of de christelijke falangistenre- gering van Gemayel Het is de tragiek van Libanon, dat het niet alleen in tern is verscheurd en twee bemoei zuchtige buurlanden heeft, maar dat het tevens een speelbal is geworden van de beide supermachten De mach ten die openlijk of achter de schermen samenzweren om de regering van Li banon ten val te brengen, nemen het kennelijk voor lief. dat Libanon op die manier als zelfstandige staat ophoudt te bestaan Arm Libanon en arme bevolking Dim DEN HAAG (GPD) De centralisatie van de persoonsadministratie van dc overheid gaat niet door. Het wetsont werp Centrale Persoonsadministra tie (CPA) zal door minister Rietkerk (binnenlandse zaken) worden inge trokken. De bewindsman maakte dit donderdag bekend. In de plaats van het huidige wetsont werp komt een landelijke bevolkings administratie. waarbij de gemeenten zelf voor de registers verantwoordelijk blijven. Een gevolg van deze koerswij ziging is dat op de plaatselijke bevol kingsafdelingen mensen overbodig zullen worden doordat computers het werk overnemen Aan het wetsontwerp is jarenlang op het departement gewerkt. De bedoe ling was een centrale instelling voor de bevolkingsadministratie op te rich ten. waarmee de stroom van informa tie van gemeenten naar de rijksover heid geregeld moest worden Het CPA vormde onderdeel van de wet bescherming privacy. Hieronder vallen alle computerbestanden, waar in gegevens van personen zijn opge slagen. Deze wet moet de persoonlijke levenssfeer van de burgers, die in een bestand zijn opgenomen, bescher- ...v. van het nieuwe sys teem. ruwweg over vijf jaar. houdt onder andere in, dat de persoonskaart verdwijnt In plaats van een gecentraliseerde administratie wil het departement nu dat de gemeenten zelf hun bevol kingsregisters automatiseren De computers van de gemeenten moeten dan allen aan elkaar gekoppeld wor den zodat de gemeenten onderling gegevens kunnen uitwisselen, bijvoor beeld bij verhuizingen Men denkt aan het oprichten van een twintigtal re gionale centra Het is de bedoeling dat de gemeente lijke registers beschermd worden te gen buitenstaanders om de privacy te garanderen. Ook de rijksovehreid is in dit geval een buitenstaander die niet zo maar uit de gegevens mag putten. Sioopkrolten Staatssecretaris Brokx van volkshuisvesting denkt er niet aan meer geld uit te trekken voor de sloop van de 250.000 krotten in Nederland. Hij heeft dit donderdag duidelijk gemaakt tijdens het congres 'Werken aan wonen' van de nationale woningraad, de centrale van enkele honderden corporaties Voor de sloop van womngen in 1984 heeft hij negen miljoen gulden gereserveerd. Voor dat bedrag kunnen zesduizend krotten tegen de grond Brokx wil het bedrag niet verhogen omdat er volgens hem nog steeds mensen zijn die in een krot willen wonen gezien de lage huur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 1