Minister wil samenwerking n medische technologie Olau-lijn vaart met drie vaste schepen t Wfs Damrak trekt verder aan Rabo-Goes: primeur bij snelle reis-informatie AN AARDENNE KONDIGT BELEIDSPLAN AAN PZC/ financiën en economie nssstsszggargvi AMSTERDAMSE EFFECTENBEURS Ondernemend - Zeeland - KORT ISftpONDERDAG 22 SEPTEMBER 1983 eze mededelingen deed minister verkoop, service als ontwikkeling van nieuwe produkten betreft. Het gaat daarbij vooral om bundeling van belangen tussen industrie en han del op binnen- en buitenlandse mark ten. opdat men met een ..pakket" aanbiedingen kan komen. Wereldwijd gezien is de gezondheidszorg nog steeds een groeigebied. Voor de Ne derlandse industrie ziet de minister Llse economie - Het Met ernaar kanse" m„<ontwikkelingslanden^ In ..dn Polen zijn ergste economische "s™ la"? j'Bf" °°k mogelijkheden tflemen achter de rag heeft. Het gezien het hmdigekjeme aandeel Het „Se bureau voor de statistiek heeft 's nog onduidelijk hoe groot de bm- an weten dat de industnele pro- nenlandse markt word! Aardenne (economische zaken) Knsdag op een congres over ,,De sondheidszorgzorg en het aanschaf- sgenbeleid van de overheid" ter ge- stnheid van de jaarlijkse tentoon- tlling „Het Instrument". In het be- Usplan worden de betrokkenen uit- rfaagd tot samenwerking zowel wat 30 iVan onze redactie economie i AMSTERDAM De medische apparatuur die de gezondheidszorg in ons land gebruikt wordt roor 90 procent geimporteerd. De vraag naar deze apparatuur is uiterst verbrokkeld en de relatie tussen industrie en onderzoek zwak. Op dit terrein moet meer worden samengewerkt jn het belang van de nationale industriële ontwikkeling. Daarom komt er spoedig een beleidsplan voor de medische technologie. „Medische technologie staat in het algemeen niet gelijk aan „kostbare, geheel nieuwe en steeds duurdere apparaten", beklemtoonde Van Aar denne. Verwacht wordt trouwens dat toepassing van micro-elektronica (chips) de medische apparatuur in toenemende mate goedkoper kan ma ken. De bewindsman is het eens met pleidooien voor een functioneel in- koopbeleid in de gezondheidszorg, dat produktvernieuwing stimuleert. Hij voerde ook aan dat de noodzake lijke ombuigingen van ruim drie mil jard gulden aan ombuigingen op dit terrein (tot 1986) de noodzaak om het inkoopproces te veranderen alleen maar dringender maken. Bedrijven kunnen zo al vroeg bij nieuwe eisen en ontwikkeüngen worden betrokken. Tevens moet de afstand tussen het wetenschappelijk onderzoek en de in dustrie worden verkleind door samen werking. waarvoor subsidie kan wor den gegeven. Gepaard aan deze wijziging van het aanschaffingsbeleid kan worden ver- it dat niet alle bedrijven in deze Het ma lse indus- veel te weinig aandacht aan de inkoop, die 60 a 70 procent van de omzetkosten uitmaakt. Dit werkt in het nadeel van de concurrentiepositie van het bedrijfsleve en de Nederlandse eco nomie. Dit verklaarde drs. L. S. J. Andringa, directeur van het Rijksin- koopburcau, woensdag gezegd op het symposium in de RAI. WIR-Premies - in ae periode jnedio geweest dan in augustus vorig jaar. s de eerste acht maanden van dit heeft de industrie 8.5 procent «r geproduceerd dan in dezelfde enode van 1982. Amsterdamse wisselmarkt fsSr Deense kroon UOOi Oosienr sh 11001 Bioanse pes iIOOp Wusule 64 on Bchrep- en Luchlv Binken 204.60 Vfmkermc 172 80 139.70 141.00 129.10 130.40 151,20 152,40 111,20 11250 143.00 143.70 237.30 238.60 260.00 262,40 12020 121.60 98,50 9880 ral. pandbiie 8.57 9.00 1982 - medio 1983 is door de overheid voor een bedrag van 5.238 miljoen gulden aan premies op basis van de Wet Investeringsrekening (WIR) uit gekeerd aan het bedrijfsleven. Van de uitkeringen is 73 procent uitgekeerd aan ondernemingen die vennoot schapsbelasting moeten betalen (N.V's en B.V.'si en de rest aan inkom- stenbelastmgplichtige ondernemers. Minister Van Aardenne van economi sche zaken heeft de tweede kamer hierover een verslag gestuurd. Dit heeft zijn depart gedeeld «STERDAM (ANP) Prijzen van woens- 1400 uur Goud onbewerkt 39,320- SBO. vorige 39.280-39.780, bewerkt 41.820, Wge 41,770 laten. Ever onbewerkt 1105-1175. vorige 1105- 1115, bewerkt 1240 laten, vorige 1240 laten AMSTERDAM (ANP) - Nadat veel fondsen op het Damrak zich dinsdag later op de middag al licht in opwaart se richting waren gaan bewegen, was er woensdagochtend sprake van een verder aantrekken Hoewel er wel enkele actieve fondsen behoorlijk ho gere koersen lieten zien. was het me rendeel wel hoger maar niet meeteen vast te noemen. Dit gebeurde on danks gunstige factoren als een flink hoger Wall Street, waar de Dow Jones een record vestigde, en sommige als gunstig ervaren plannen van de rege ring voor 1984. Goed in de markt lagen Ahold en Heineken. Ahold was rond het midda guur f 2,60 duurder geworden op i 176,50. Heineken ging ondanks alles 1 2,80 omhoog naar f 126,00. Van de internationals gingen Unilever en Ko ninklijke Olie voorop. Beide fondsen wonnen f 1.50 op respectievelijk i 229.50 en f 138.30. Hoogovens werd tachtig cent duurder op f 34,30, Akzo en Philips wonnen enig terrein maar KLM moest zelfs zestig cent prijsge ven op f 150,30. Bij de banken was de grootste winst weggelegd voor ABN met een stijging van vier gulden op f 376,00. Ennia ging een gulden vooruit naar f 162,50. Na- tionale-Nederlanden f 1.30 naar f 163,00 en Amev f 1,50 naar f 126.50. De aannemers vertoonden een neiging tot lichte afbrokkeling. Nedlloyd was een gulden beter op f 92,50. De staats- fondsenmarkt was ruim prijshou dend. Ook op de lokale markt waren veel koersen hoger. De stijging van omzet en winst bij Palthe in het eerste halfjaar leverde een f 2,20 hogere koers van f 53.00 op. Nutricia kreeg een nog eens f 4,00 hogere biedkoers van f 88.00. Audet kwam vooreerst niet verder dan een f 3.00 hogere advieskoers van f 163,00 De Telegraaf was f 5,00 beter op f 180,50, ACF f 4,50 op f 159,50 en Desseaux f 3,00 op f 56.00. CSM werd f 2,00 duurder op f 111.50, Credit Lyonnais was ex-claim onveranderd f 48.70 De claims zijn als waardeloos te beschouwen, aangezien de uigiftekoers van de nieuwe aande len volgens de wettelijke regels moest worden vastgesteld op honderd pro cent. Nijverdal-Ten Cate ging f 1.70 omhoog naar f 96.50 en ook Twent- sche Kabel en Hoek waren gevraagd. Tot de in de minderheid zijnde verlie zers behoorden Holdo met een achter uitgang van f 6,00 op f 167.00 en IHC, die f 1.50 kwijt raakte op f 47.00 Op de actieve markt vergrootte Vol- ker Stevm vroeg in de middag het verlies tot f 2.00 op f 30,50 Heineken klom verder omhoog en ook Ocê-van der Grinten zocht hogere regionen op. Verder bewogen de actieve fondsen zich binnen beperkte grenzen De staatsfondsenmarkt begon later te dalen als uitdrukking van de ver wachting van een rentestijging. Aids-onderzoek Het Praeventie- fonds. een onafhankelijke instelling die subsidies voor wetenschappelijk onderzoek toekent, heeft besloten vier miljoen gulden ter beschikking te stellen voor onerzoek naar Aids. de ziekte waarbij weerstand tegen virus sen volstrekt verdwenen is Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van welzijn, volkgezondheid en cul tuur woensdag meegedeeld. Japan: eind toeneming van uitvoer in zicht TOKIO (UPI) - Aan de toeneming van de uitvoer uit Japan komt in het eerste kwartaal van 1984 een eind, zo voorziet het Japanse economisch- planbureau op grond van een enquê te onder 33 grote handelsonderne mingen. In de laatste drie maandeh van dit jaar wordt het contingent voor de uitvoer van automobielen naar de Verenigde Staten voor het op 31 maart eindigende begrotingsjaar vol- gemaakt en dat draagt sterk bij aan de matiging. Over het geheel geno men komt er echter geen verandering in de neiging van in- en uitvoer om groter te worden. In het lopende kwartaal zal de uitge klaarde bruto-uitvoer. in yen uitge drukt. 6.1 procent groter uitvallen dan in de overeenkomstige periode van vorig jaar In de komende drie maan den zal er nog een stijging van 6.7 procent optreden maar in het eerste kwartaal van 1984 zal zich een daling van 1.7 procent voordoen. Voor de invoer denkt het bureau aan een stijging van 3.4 procent in het lopende kwartaal en van 5.6 procent de komende drie maanden. Er zal naar het zich laat aanzien een vermin dering van 1.3 procent optreden in het eerste kwartaal van 1984. Die houdt verband met de gebruikelijk inkrim ping van de invoer van ruwe olie in de eerste maanden van een jaar. De Europese Gemeenschap eist van Japan dat het zijn import van fa- brieksprodukten vergroot en het over schot op de balans van zijn goederen handel met de Euromarkt verkleint, zo is in Tokio vernomen. Vertegen woordigers van de Europese Commis sie en alle tien ambassadeurs van de EG-landen hebben deze eis dinsdag overgebracht aan de Japanse minis ter van handel. Sosoeke Oeno. Goederenhandel De goederen handel tussen Nederland en de Bondsrepubliek heeft zich in de eerste zes maanden van dit jaar gunstig ontwikkeld. De afzet van Nederlandse bedrijven in Duitsland steeg in hoe veelheden gemeten met vijf procent, terwijl de totale goedereninvoer in de Bondsrepubliek in die periode toe nam met nauwelijks twee procent. Dat blijkt uit mededelingen van de Nederlands/Duitse kamer van koop handel. tasr 75 Lyon 1 00 Ma: 50 Maasv O T UOMansvOT 10130 101,30 11 50 Nallïiv80 107.20 107 00 102.50 102.50 08,00 97 70 OT 101.20 101.20 - 10100 10100 f.25 Macintosh 73 103 00 163,50 100 Menobu 74 97 30 97 99 36.50 36.00 37.60 38.10 217 00 215 00 3.75 3801 S8 83 i» Alvamy America Fnd 140,50 240,00 154.00 148,00 153 30 Chemical F 33.50 34.00 IS»" SS 'BS t' 157.40 199.30 108.00 107,00 144.00 146.00 131,50 129 20 103.00 164.50 11-5.00 118.70 89.50 88.10 112.50 113 00 65.00 67 50 155.00 153 50 206.50 207 00 HFsf ar 18S ,as De heer Smits en mejuffrouw Dingemanse bij de 'reis-terminal'. NA DRIE MINUTEN ANTWOORD OP SCHERM GOES De Rabobank-Goes, die ook als reisbureau fungeert is de eerste in Zeeland en Nederland die over een nieuw geheel geautomatiseerd reis-inlichtingen systeem beschikt. De terminal van dit systeem is verbonden met de hoofdcomputers van de reisondernemingen Holland International in Rijswijk en Arke in Enschede. „Wij zijn de enige, die op deze manier toegang heeft tot de computers van deze reis-operators", zegt de heer J. W. M. Smits, hoofd van het 'werkgebied particulieren' bij de Rabobank-Goes. Door deze speciale lijnverbinding is het mogelijk binnen drie minuten nadat een klant vragen over reizen heelt gesteld het antwoord op die vragen op het beeldscherm van de terminal in Goes te hebben. Mejuf frouw Willie Dingemans. die de ter minal bedient, kan dankzij deze nieuwe computerverbinding binnen enkele minuten de klant vertellen of er een vliegtuig naar (bijvoorbeeld) Majorca gaat, hoeveel en welke stoelen er nog vrij zijn, de vertrektij den en het tarief. Ook prijzen van en plaatsen in appartementen en hotels kunnen op deze manier snel worden opgevraagd. „Dat kun je natuurlijk ook wel met de telefoon doen", zegt de heer Smits. ..maar met name tijdens het hoogseizoen zijn die reisonderne mingen voortdurend in gesprek om dat iedereen dan aan de telefoon hangt om inlichtingen. Wij krijgen de gewenste informatie van die twee toeroperators vrijwel onmid dellijk nadat we de toetsen van het toetsenbord van de terminal heb ben ingedrukt". „Er is nog geen reisbureau in Zee land, die op deze manier zo snel contact kan leggen met deze twee reisondernemingen", zegt de heer Smits niet zonder enige trots. Vol gens hem zal het nog maanden duren eer anderen zover zijn. De vijftien meest in trek zijnde vlieghavens 'zitten' in de computer, evenals de meest gewilde vakantie landen. zoals Spanje, Griekenland Zwitserland. Oostenrijk, ook Enge land, Amerika en Canada. „Er kun auto, en dan natuurlijk over de beschikbare bungalows en hotels. We beschikken' via de computer over objectinformatie. Dat is ant woord op vragen over de klasse van het hotel kamers, of er een lift, een sauna, een restaurant, een bad aanwezig is. Voorts verstrekken we ook 'plaats informatie' antwoord op vragen als: „Wat is er allemaal te doen, zijn er concerten, theaters, disco's? Kun je ski's huren, kun je er ski-lessen nemen wat kost het allemaal, is er mogelijkheid tot langlaufen?" Dit soort vragen wordt verwacht met het wintersportseizoen voor de deur. De Rabo-terminal geeft er binnen enkele minuten antwoord op. ..We wilden onze cliënten zo actueel mogelijk over hun reisdoe len informeren. En actueel zijn we, want de hoofdcomputers worden ieder uur bijgewerkt", vertelt de heer Smits. De Rabobank-Nederland noemt zich het 'grootste reisbureau' met 25 procent van de totale markt. Bij Rabo-Goes hebben drie van de zes tig werknemers een dagtaak bij de reisvoorbereidingen. „De volgende ontwikkeling is dat we onze cliënten door middel van video-apparaten beelden kunnen tonen van het hotel, de kamers, het zwembad. Het systeem ervoor is in voorbereiding. Ik acht het mogelijk binnen een jaar na nu", aldus de heer Smits. Gerard C. van Loo. VLISSINGEN De Olau-lijn vaart met ingang van deze week met drie vaste schepen op het traject Vlis- singen-Shcerness vv. Als direct ge volg van de steeds toenemende vraag naar vrachtruimte maakt sinds dinsdag naast de passagiers schepen 'Olau Hollandia' en 'Olau Britannia' ook het vrachtschip 'Wesertal' deel uit van de vaste Olau-vloot. Adjunct-directeur A. P. van der Lee van Olau: „We hebben een forse groei in alle geledingen van ons vervoer, zowel passagiers als vracht. Daarom waren we gewoon aan uitbreiding toe. We varen nu voorlopig voor drie maanden met de 'Wesertal' als vast vrachtschip. In principe is het mogelijk, dat de 'Wesertal' na afloop van de charter van 3 maanden vervangen wordt door een nog groter schip". De 'Wesertal' is gecharterd voor 3 af vaarten per week vanuit Vlissingen naar Sheerness en ook drie in omge keerde richting Het schip is spe ciaal geschikt voor het zogenaamde niet-begeleide vervoer, dat wil zeg gen trailers. Vijfenzestig trailers kunnen op de 'Wesertal' een plaats krijgen en er is accommodatie voor 12 begeleidende chauffeurs. Boven dien is er de mogelijkheid tot het verschepen van gevaarlijke lading. Met name op het gebied van dat niet-begeleide vervoer ziet Olau een verdere groei. Adjunct-directeur Van der Lee: „Wij hebben voor dat soort vervoer veel interesse. We verkeren op dat punt in een gunstige positie ten opzichte van de concurrentie, omdat we de enige op Zuidoost-Engeiand varen de maatschappij zijn met een spe cialisatie op dat gebied. Met het trailervervoer is over het algemeen wat minder spoed geboden doordat er geen chauffeur bij is. Door de inschakeling van de 'Wesertal' komt er ruimte vrij op de 'Hollan dia' en 'Britannia' die wij kunnen gebruiken voor het vervoer van het overige vrachtverkeer. Mijn droom blijft een eigen Olau-schip en geen charter. Zover is het nog niet. maar als het vrachtverkeer zich blijft ont wikkelen zoals-wij denken dat het zal doen. dan is die mogelijkheid van een heel eigen schip' bepaald niet uitgesloten" Naast de groei in passagiersaantai en vrachtverkeer kent Olau dit jaar ook een forse toename van het vervoer van exportauto's naar En geland voor General Motors (Opel en Vauxhall). In de eerste 8 maan den van dit jaar vervoerde Olau meer dan 50.000 personenwagens naar Engeland. Het gaat hier nu nog om éénrichtingverkeer, van Vlissingen naar Sheerness Maar men maakt er bij Olau geen geheim van dat men naarstig bezig is re tourlading te pakken te krijgen. Onderzoek w ,jssn** Met de introductie van de 'Wesertal' is men bij de Olaulijn tevens met een onderzoek van start gegaan naar eventuele uitbreiding van de faciliteiten in Vlissingen zowel als Sheerness. Van der Lee: ..Over de uitkomst daarvan is nog niets zin nigs te zeggen. De 'Wesertal' moet nu tussen de schema's van de twee passagiersschepen door varen en kan daardoor maar drie reizen per week in beide richtingen maken. Op dinsdag, donderdag en zaterdag ln Vlissingen en op woensdag, vrijdag en zondag m Sheerness Er worden dus nog beperkingen opgelegd door de accommodatie Mocht er tot uit breiding worden geconcludeerd dan zijn de mogelijkheden in de Vlis- singse buitenhaven naar onze me ning nog niet uitgeput". Ed Reindersma VLISSINGEN De balletschool Dc Spiegel die zich in augustus in de Westerbaanstraat 16 vestigde, houdt zaterdag 10 oktober een open dag. Om 9.00 uur wordt er begonnen met de opstijging van een hete luchtballon. In de loop van de dag kunnen belangstellenden verder kennis maken met een uitgebreid programma, dat om 10.30 uur in de balletschool begint. De kleuterklas, de examenklas klassiek, de jazzbal- letten voor kinderen en gevorder den. het 'character' en de vakklas klassiek zullen achtereenvolgens hun balletvaardigheden tonen. De manifestatie duurt tot 17.00 uur. Margriet en Henk Sinke. de leiding van de balletschool, verstrekken verdere Inlichtingen VLISSINGEN Automobielbedrijf Dijkwijl President Rooseveltlaan 745 te Vlissingen presenteert van 22 september tot en met 15 oktober de Peugeot 205, de jongste creatie van dat merk. Tijdens deze presentatie kan men inlichtingen krijgen over de 205 en andere Peugeot'Talbot modellen. Ook wordt op een video film de ervaring met de nieuwe 205 weergegeven. Zaterdag 24 septem ber is er een speciale voorstelling van het kindertheater Kameleon. De begintijden zijn 's morgens 10 30 uur en 's middags 13.30 en 15.30 uur. MIDDELBURG Louwerse De Priester bouwmaterialen, Waldam- merweg 2 in Middelburg houden zaterdag 24 september kijkdag in het kijkhuis en pakhuis. Na de grondige verbouwing van het kijk huis worden daar nu de nieuwste modellen keukens, tegels, kachels en badkamers getoond. Ook wor den er demonstraties gegeven met kachels, kranen, en het nieuwste Skandia-kress-gereedschap De kin deren worden op pannekoeken ge- tracteerd. De kijkdag duurt van 9.00 tot 16.000 uur. VLISSINGEN Skandia Sauna Zwanenburgseweg 1, Vlissingen is uitgebreid met een moderne pedi cure-salon. Deze salon is niet alleen voor bezoekers van de sauna, maar staat ook open voor mensen die uitsluitend voetverzorging wensen Een gediplomeerde pedicure heeft de leiding over de salon, waar op afspraak wordt gewerkt. WESTKAPELLE Ter versterking van het management van Golden Tulip Hotel Zuiderduin BV is als algemeen directeur benoemd de heer M. P. J. Adriaansen. De heer Adriaansen (40) heeft per 1 septem ber zijn nieuwe functie aanvaard. Voorheen was hij algemeen mana ger bij Vendorama Bungalowpar ken, een organisatie van V D. die bungalowparken in Limburg en Duitsland heeft De heer Adriaansen, die in Seroos- kerke (W woont, gaat zich bij hotel Zuiderduin bezighouden met de be drijfseconomische aspecten en de sales-promotion-activiteiten. Don derdag 29 september is er van 16.30 tot 18.30 uur een kennismakingsre ceptie in hotel Zuiderduin te West- kapelle.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 7