FNV: iedereen één procent inleveren 31 Reagan bevestigt nieuw kernwapeninitiatief Peres tegen nationaal kabinet met Likoed Vrouw bekent wurgen Digna van der Roest pzcfl Opheldering over wapenvoorraad bij Velp gevraagd Goed ingepakt PVDA WIL KLEINE BEDRIJVEN HELPEN het weer BASISEISEN ZIJN NIET GEWIJZIGD Braks en Zuivelbond oneens over overschotten Centrumpartij in raad van Almere gekozen SHAMIR FORMA TEUR IN ISRAEL DONDERDAG 22 SEPTEMBER 1983 PZC/binnen-buitenland AMSTERDAM (ANP/GPD) De FNV (Federatie Nederlandse Vakbeweging) wil als alternatief voor de plannen van het kabinet iedereen volgend jaar er in koopkracht één tot anderhalf procent op achteruit laten gaan. Dat staat in de gisteren gepresenteerde alternatieve 'miljoenennota' van de FNV. Ook de PvdA kwam gisteren met een bedrijfsleven» één tot anderhalf pro- ontwerp-plan, dat haaks staat op de cent inleveren. De overige 2,5 miljard kabinetsplannen. De PvdA zegt in gulden komt voor een groot deel door haar plan dat het ontstaan en de bezuinigingen op de rijksbegroting, levensvatbaarheid van kleine onder- Nadeel van de FNV-aanpak is dat het nemingen moet worden bevorderd, financieringstekort iets oploopt. De maatregelen moeten volgens de Voordelen zijn onder meer dat de PvdA worden betaald door het niet werkloosheid wat minder snel stijgt door laten gaan van de vennoot- (tot 870.000 volgens het FNV-altema- tiefen tot 900.000 volgens de kabinets plannen in '84) en dat de collectieve lastendruk omlaag kan. De rende mentspositie van de bedrijven kan ook aanmerkelijk worden verbeterd vooral door een betere binnenlandse afzet als gevolg van het feit dat de eigen 'miljoenennota' van de FNV een koopkracht minder wordt aangetast, solidaire lastenverdeling kan worden bereikt. Daarbij kunnen de extra in komensoffers die het kabinet bij de dinsdag gepresenteerde miljoenenno ta van de ambtenaren, trendvolgers en uitkeringstrekkers vraagt, worden vermeden. De FNV gaat er in haar alternatief vanuit dat de overheid in 1984 in totaal zes miljard gulden be zuinigt. Daarvan komt 3,5 miljard gulden doordat ambtenaren, trend volgers en uitkeringstrekkers (evenals de werknemers in het particuliere schapsbelasting. Het kabinet heeft voorgesteld deze belasting te verlagen In het kader van de algehele lasten verlichting voor de bedrijven. De FNV heeft het centraal planbu reau iCPBi. het rekenbureau van de overheid, laten uitrekenen dat met de Weersvooruitzichten van het KNMI roor vrijdag Lm maandag. Droog en hogere temperaturen. Deltagebied Ka een mooi begin gisterochtend ver- ilechterde het weer in de loop van de middag. Het werd regenachtig en win derig. Eén en ander had te maken met 'ten kleine depressie, die van de Oce aan via Zuid-Engeland over onze re- jjo trok. Dit systeem trekt verder in ie richting van Finland. Hierna bouwt zich een rug van liogelucht- iruk op. die bepalend is voor het weer ton vandaag. De wind die vannacht nog noordwest was, zal krimpen naar een meer westelijke richting en flink m kracht inboeten. Een nieuwe de pressie ten ivesten van Ierland koerst naar het continent, maar zal ons niet bereiken. Daarentegen zullen de ba rometers boven Oost-Europa stijgen en door deze luchtdrukverdeling wrdt de wind zuid. Er wordt warme re lucht aangevoerd. Het kwik zal tot lo'n 18 graden stijgen. Het lijkt van daag een rustige herstdag te worden met flinke, zonnige perioden. Vooruitzichten voor vrijdag: het Oce aan-laag trekt via Noord-Ierland ip noordoostelijke richting; het hoog heeft positie gekozen boven Oosten- njk Samen staan ze garant voor de zuidelijke wind. De temperatuur zal terder oplopen tot om en nabij de 20 graden Celsius. De ivind neemt iets in kracht toe. nautisch bericht 1Vind. west 4 Bft, krimpend naar zuidwest tot zuid 3 Bft, zicht: matig, inter goed, temperatuur kustwater: 15 graden, afwijking ivaterstanden: ge ringe verhoging, 's middags geen af wijking van betekenis, maximale golf hoogten monding Scheldes bij hoog water vanmiddag omstreeks een hal- te meter zeegang en deining ge mengd ZON EN MAAN 22 september Zon op 07.25 onder 19.40 Maan op 20.15 onder 07.10 Straf voor onverbeterlijke neonazi's WEST-BERLIJN (UPI) De West- duilse minister van justitie, Hans A. Engelhard, heeft woensdag op een vergadering met de juridische com missie van de bondsraad in West- Berlijn gepleit voor bestraffing bij de wet van Westduitsers die ontkennen dal de nazi's 6 miljoen joden hebben uitgeroeid. „Ik vind het een zaak van politieke hygiene aan de hand van het wetboek van strafrecht op te treden tegen verklaringen uit neo-nazistische hoek die van de historische waarheid een aanfluiting maken", aldus Engelhard. De minister wees erop dat er op dit ogenblik geen wet is die vervolging mogelijk maakt van mensen die het hebben over „de leugen van Ausch witz" en die de 'Holocaust' ontken- zo heeft het CPB volgens de FNV berekend. Het GNVB-alternatief behelst naast ombuigingen in de collectieve sector van zes miljard een (al eerder in juni gepresenteerd) stimuleringsprogram ma van vier miljard gulden gericht op investeringsherstel Het daarvoor be nodigde geld kan voor een deel wor den gevonden via een gericht gebruik van de globale lastenverlichting voor het bedrijfsleven. Een belangrijk deel van die vier miljard (1.8 miljard) zou in de bouw kunnen worden gestoken en 1.5 miljard in extra stimulering van investeringen in de marktsector Voor financiering van dat stimule ringsprogramma zal de prijs moeten worden betaald van een tijdelijk ho ger financieringstekort van 12,4 pro cent, dus 1,5 procent meer dan het kabinet heeft begroot. Volgens de FNV is die tijdelijke stijging van het financieringstekort wel verantwoord gezien de positieve effecten die ermee worden bereikt Dat financieringstekort mag niet de enige graadmeter zijn maar moet worden afgewogen tegen andere za ken als werkgelegenheid en produk- tiviteitsstijging, aldus FNV-voorzit- tcr Wim Kok. Kok zei nadrukkelijk dat de FNV bepaald niet licht tilt aan een tijdelijke verhoging van het fi nancieringstekort, Kok noemde het plan een 'sociaal keerpunt,. De fede- ratieraad van de FNV waarin de voorzitters van alle FNV-bonden zit ten, is woensdag ujnaniem akkoord gegaan met het alternatief. Het PvdA-ontwerpplan zegt dat de start van een eigen onderneming ge makkelijker gemaakt moet worden door de invoering van een belasting vrije premie van 10.000 gulden. Bo vendien moeten startende onderne mers een renteloze lening van 40 000 gulden kunnen krijgen. De maatregelen moeten volgens PvdA-penningmeester Wim Ver meend worden betaald door het niet door laten gaan van de verlaging van de vennootschapsbelasting In totaal kost deze verlaging de over heid volgend jaar 650 miljoen gulden Mocht in 1984 een nog verdergaande verlaging doorgaan, dan loopt dit bedrag op tot meer dan een miljard gulden. De industrie, waarvoor de maatregel is bedoeld, profiteert er met van. omdat meer dan de helft van de bedrijven verlies lijdt en dus geen vennootschapsbelasting betaalt, al dus Vermeend Vermeend vindt dat momenteel meer gekeken moet worden naar de star tende ondernemers. Ongeveer 15.000 'starters' staan jaarlijks klaar om een eigen bedrijfje te beginnen. Zij zou den werk kunnen bieden aan 60.000 mensen. Na vier jaar is echter het grootste deel bezweken aan financië le lasten en organisatorische proble- DEN HAAG (ANP) Het PSP-tweedekamerlid Van der Spek wil dat het kabinet opheldering geeft over de wapenvoorraad die is aangetroffen in de bossen tussen Rozendaal en Velp. In schriftelijke vragen doet Van der Spek een beroep op de ministers De Ruiter (defensie). Rietkérk (binnenlandse zaken) en Korthals Altes (justitie) openheid te betrachten over deze wapenvooraad, omdat er onder de plaatselijke bevolking volgens hem grote ongerustheid ont staan is. Bovendien zou zwijgen de indruk kunnen wekken dat de overheid iets te verbergen heeft. Van der Spek wil weten of het juist is dat het wapendepot is aangelegd door Nederlandse of buitenlandse veiligheidsdiensten voor gebruik in bepaalde situaties. Ook wil hij van de bewindslieden om welk soort wapens het gaat. Tenslotte vraagt Van der Spek of er nog meer van dit' soort wapendepots in Nederland zijn. LEAR u\NP> Koningin Beatrix heeft gisteren op verschillende plaatsen in West-Duitsland bezoeken gebracht aan Nederlandse troepen die deelnemen aan de grote NAVO-oefening 'Atlantic Lion'. De foto toont het gesprek van de koningin met soldaten in de omgeving van Lear Gisteren zijn vijf Nederlandse militairen die deelnemen aan 'Atlantic Lion' bij een verkeersongeval in Rheme licht gewond geraakt. De chauffeur van de Duitse vrachtwagen raakte eveneens gewond. Zowel de Duitse vrachtwaaen als de radiowagen waarin de Nederlanders zaten iverden zwaar beschadigd. WASHINGTON (UPI DPA/RTR AFPl President Reagan heeft woensdag verklaard de Amerikaanse onderhandelaars in de Geneefse kernwapenon- derhandelingen nieuwe instructies te hebben gegeven, die 'verband houden met een aantal punten van Sowjetzorg'. „Deze initiatieven betekenen een be langrijke verdere ontwikkeling van het Amerikaanse voorstel voor een tussenoplossing, dat de VS in maart deden", zo zei Reagan in een schrifte lijke verklaring, maar hij noch Witte- Huiswoord voerder Larry Speakes gin gen daar nader op in. Speakes zei, dat de Amerikaanse basi seisen in de onderhandelingen met zijn gewijzigd, maar dat Reagan dele gatieleider Paul Nitze gemachtigd heeft tot nieuwe methoden om deze vervuld te krijgen In maart had de president voor het eerst verklaard dat de Verenigde Sta ten bereid zijn tot een tussenoplos sing als het oorspronkelijke Ameri kaanse nuloptievoorsel tot totaal .ver dwijnen van kernwapens voor de mid dellange afstand in Europa met direct zou zijn te bereiken Reagan noemde in zijn verklaring vijf criteria die basis van de Amerikaanse houding blijven en op basis waarvan Nitze elk ernstig Sowjetvoorstel soe pel zou moeten onderzoeken. 1 gelii- Beschadigde Iraanse oliebron gedicht TEHERAN (DPA) Een van de ten minste drie bronnen in het Iraanse olieveld Nowruz die door Iraakse raketten zijn beschadigd, is gedicht, zo heeft liet ministerie van oliezaken in Teheran woensdag bekendge maakt. Volgens de bekendmaking is er geen buitenlandse hulp aan te pas geko men. Tijdens de maandenlage werk zaamheden waren door nieuwe Iraak se raketaanvallen verscheidene Ira- mers om het leven gekomen. ke rechten en grenzen voor VS en SU. 2 niet-meetellen raketten van derde landen, zoals Frankrijk en Engeland. 3 wereldwijd geldende plafonds voor raketten zonder dat de bedreiging van Europa naar Azié wordt verplaatst, 4 geen nadelig effect voor het conven tionele afschrikkingsvermogen van de NAVO, 5 doeltreffende maatregelen om toezicht op naleving (van akkoor den» te waarborgen. Na de verklaring te hebben afgelegd zei Reagan tegenover veslaggevers over de nieuwe instructie die hij woensdag aan Nitze gaf, dat het „in verband met de tragedie van het Zuidkoreaanse burgervliegtuig, tijd is voor de Sowjcts om de wereld te tonen, dat zij het ernstig menen met vrede en goede wil". Speakes zei dat de VS vasthouden aan het NAVO-dubbelbesluit. door middel van wapenbeheersing indien mogelijk, door middel van plaatsing van nieuwe raketten in Europa indien noodzakelijk". Wereldwijd gerekende plafonds voor Amerikaanse zowel als Sowjetraketten, was en is nog steeds een hoofdpunt in onze onderhande lingspositie Hij ging niet in op een bericht van de Washington Post dat er een nieuw Amerikaans voorstel, dat voorziet in gelijkmaken van de aantallen raketten aan beide zijden in Europa onder handhaving van het huidige Sowjetarsenaal in Azië. Maar summige functionarissen in Washington zeiden dat Washington in werkelijkheid zou isntemmen met gelijke aantallen in Europa als Mos kou ermee zou instemmen niet meer SS-20's in Azië te plaatsen. Zowel Washington als Moskou verwierp een soortgelijk voorstel eerder dit jaar. GRONINGEN (GPD) Minister Braks van landbouw en de voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Zui velbond iFNZi, R. Zijlstra, zijn het volstrekt met elkaar oneens over de oplossing van de problemen rond de Europese zuiveloverschotten. Braks wil dat de „schuldige" veehou ders ervoor moeten opdraaien door produktieoverschotten te belastën met een zogeheten „super-heffing Zijlstra daarentegen wil desnoods eèn verhoging van de „medeverantwoqr- delijkheidsheffing" accepteren, wat zou betekenen dat alle Europese vee houders eraan meebetalen. De minister en Zijlstra kruisten woensdag de degens op de in Gronin gen gehouden jaarvergadering van de zuivelwerkgeversorgamsatie. Volgens Braks lost een verhoging van de mje- deveran twoordelij kheidsheffing die thans 2 procent bedraagt) het pro bleem met echt op. ZEEWOLDE/ALMERE De inwo ners van Zeewolde en Almere hebben woensdag voor het eerst hun stem uitgebracht voor het verkiezen van hun gemeenteraad. Almere wordt 1 januari 1984 gemeente en daarmee Be eerste in Nederland waar de Cern- trumpartij deel uitmaakt van de raad. Met twee leden krijgt die partij in Almere evenveel raadsleden als het CDA, dat in vergelijking met «le adviescommissie die Almere nu nog heeft, een zetel moest inleveren. De grootste partij in Almere is 0e PvdA met tien zetels, drie meer dan-in het huidige adviescollege. De WD bleef op vijf zetels staan. Opvallend in Almere. in vergelijking met Zeewolde. het geringe opkomst percentage bij de gemeenteraadsver kiezing. In Almere slechts 63,4 pro cent (tegen 65,5 procent vorig jaar bij de verkiezingen voor het adviescolle ge.), in Zeewolde 92,22 procent (teg'en 65,6 procent vorig jaar). De uitslag van de verkiezingen -in Zeewolde wijkt nauwelijks af van die van de verkiezingen vorig jaar voor het adviescollege Het CDA en de WD wonnen een zetel, de overige partijen behielden hun aantal zetels. In Zeewolde telt de gemeenteraad per 1 januari 1984 elf leden, het huidige adviescollege telt negen leden. ..Buitengewoon jammer", zo reageer de premier Lubbers woensdagavond nadat hij had vernomen dat de Cen trumpartij bij de gemeenteraadsver kiezingen in Almere twee zetels heeft behaald. Lubbers zei dat na afloop van een spreekbeurt op een afdehngs- bijeenkomst van het CDA m Brede. Hoog water Donderdag 22 sept. VM 8.30 Gissingen 03.00 Itmeuzen Zlerlkzee Hansweert *fmeldlnge Kreekrak Brulnisse Vrijdag 23 september Vüsslngen Terneuzen Zienkzee 0325 256 04 46 172 03 34 239 59 262 'wieldlnge Kreekrak Biulnlsse laag water Donderdag 22 sepl. VM 8.36 9.17 187 19.50 199 10 00 140 10.17 220 10 24 162 10 43 190 1035 158 'llsslngen Ttmeuzen Zienkzee Hansweert nemeldlnge Kreekrak «ulnlsse Vrijdag 23 september VHsslngen Afneuzen Zlertkzee Hansweert 'wneldlnge Kreekrak 09.55 195 10.26 207 10.32 143 10.56 228 10.58 167 11,17 195 1111 161 15 14 228 15.37 253 16 00 161 16 19 257 17.01 188 16.58 218 17.34 192 15.46 236 16.08 261 1633 165 16 54 265 17 33 194 1731 224 18 05 197 21 46 224 22 18 235 22.21 176 22.48 252 22.42 200 22 59 236 22.50 194 2220 225 22 53 237 22 55 175 23.23 255 2315 199 23.32 236 23.25 192 JERUZALEM (AFP, DPA) De socialistische oppositie leider Shimon Peres heeft woensdag categorisch deelne ming aan een regering van nationale eenheid onder de leiding en de politieke lijn van de Likoed verworpen. De Israélische minister van buitenlandse zaken, Yitzhak Shamir, die eerder op de dag de opdracht tot vorming van een regering van president Chaim Herzorg had gekregen, had de arbeiderspartij opgeroepen mee te doen aan een grote coalitie. De situatie in Israël vereist een „regering van nationale eenheid", zei Shamir nadat hij als opvolger ..R-nachum Begin de opdracht gekregen had een kabinet te vormen dat het vertrouwen van het parlement moet krijgen Voor de vorming van een regering staat een termijn van drie weken die nog eenmaal verlengd kan worden Hun weg is niet de onze, hun politieke programma is niet het onze. Ik geloof er met in", aldus Peres Hij legde de nadruk op de verantwoordelijkheid van het Likoed-blok voor de huidige moeilijkheden van Israël, wijzend op de economische toestand, de oorlog in Libanon en de politiek in Cisjordanië en de strook van Gaza AMSTERDAM *ANPi De Amsterdamse ontwerper Frans Molenaar presenteerde donderdag zijn nieuwste collectie Foto: zowel René als Patricia tonen poncho's met Shetland cirkels op wollen pakken. Beide dragen een 'chapeau assorti'. De creaties maken deel uit. van de HcrfsFWinter-collectie 1983 '84 GRONINGEN (ANP) De 25-jarige J. P. M. P.-P. uit Groningen heeft tegen over de Groninger politie bekend 7 juni vorig jaar de toen negenjarige Digna van der Roest tc hebben ge wurgd. De vrouw had 's middags het meisje op de fiets meegelokt naar haar woning 'om haar man tc beha gen', aldus woensdag de chef recher che van de Groninger gemeentepoli tie, hoofdinspecteur K. J. Doornbusch. Volgens de verklaring van de vrouw 'moest het meisje dood' omdat de daderes bang was te worden herkend. De raadselachtige verdwijning van Digna kwam begin september tot een oplossing toen de vrouw vrijwillig naar de Utrechtse gemeentepolitie stapte en verklaarde meer te weten over het meisje Op aanwijzingen van de vrouw vond de politie het stoffelijk overschot in een greppel in de omge ving van het Drentse Ruinen. De vrouw beschuldigde aanvankelijk A. J N. P vai haar m^n. de 33-jarige de moord Na de verdwijning van Digna zijn in stad en provincie Groningen verschei dene zoekacties opgezet door de fami lie en collega's van de vader van het meisje Het echtpaar blijft in voorarrest in afwachting van de rechtszaak, die nog voor het einde van dit jaar zal dienen voor de Groninger rechtbank. Volgens officier van justitie, mr H. T van Voorst, blijven beiden verdacht van gezamenlijke betrokkenheid bij de moord of doodslag op het meisje, danwel medeplichtigheid aan de moord of doodslag. Uit het politieonderzoek is komen vast te staan dat de vrouw het slacht offer toevallig heeft uitgekozen Het meisje dat vanaf de bushalte naar huis liep. is staande gehouden door de vrouw. Zij vroeg Digna of zij belang stelling had voor een nest jonge poes jes. Het meisje is zonder argwaan te krijgen achterop gestapt en met de vrouw meegegaan. Bij het echtpaar P thuis kreeg zij een glas frisdrank met een grote dosis slaapmiddelen te drin ken. Zij moet al spoedig m diepe slaap zijn geraakt, waarna de man haar misbruikt heeft. Later op de avond werd Digna in een auto gelegd en naar zuid-Drenthe vervoerd. Daar wurgde de vrouw haar en werd het slachtoffer begraven. Directie: K. Scherphuis. W. F de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie. M P Dieleman en C. van der Maas BUREAUS: Vlissmgen: Walstraat 56-60, 4381 EG Vlissin- i gen, J tel (01184) 15144. Middelburg. Markt 51. 4331 LK Middelburg. iel. (011801 27651. Goes; Grote Markt 2, 4461 AJ Goes, tel (01100) 16140. Terneuzen: Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen, iel (01150) 94457 Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst, tel. (01140) 14058. In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag t m vrij-'!; dag vanaf 19.00 uur: (01184) 15144 Klachten bezorging Plaatselijke kantoren maandag tn£ vrijdag van 08 00-17 00 uur. 's Zaterdags van 09.00 tot 11 30 uur. Telefoonnummers buiten kantooruren: Expeditie' (01194) 511. Advertentie-afdeling- (011861 1584. 's-Zaterdags (01184) 15144 van 09 00-11 30 uur Redactie (011841-14796 Overlijdens advertenties maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144 Zondag avond van 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen per kwartaal f 61.20: franco per post 72,-. per maand 21.-: losse nummers 0,85 (alle bedragen in clusief 4 pet btw.) Postrek nr 3754316, t n.v. PZC" ab rek Middelburg. Advertentietarieven 122 cent per mm: minimumprijs per advertentie ƒ18,30, ingezonden mededelingen 2'/2 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad! 4,25 meer. Volledige tarieven met contractprij- zen op aanvraag Alle advertentieprijzen exclusief 4- pet btw. Giro, 35 93 00, Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B.V. Middel burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 3