Betonwerk voor sluizen in Philipsdam gereed EHBO Sluis weer in de startblokken Regeling zuiveringsheffing voor woonwagenbewoners Bouw van dorpeh balken voor pijlerdam vorden t gestaag STRAATNAMEN NIET WELKOM STILTE OP WERKEILAND IS MAAR SCHIJN PZC/streek GEMEENTE NEEMT SCHULD OVER DONDERDAG 22 SEPTEMBER 1983 SINT-PHILIPSLAND Op het werkeiland Philipsdam in de Krammer/Volkerak ligt alles er momenteel rustig bij. Van enige activiteit is nauwelijks sprake meer, terwijl het er enige tijd geleden toen de Krammersluizen volop in aanbouw waren een drukte van belang was. Het betonwerk voor de sluizen twee voor de beroepsvaart en een voor de pleziervaart is afgerond. De bouwput is onder water gezet. Aan het sluizencomplex moet nu nog kante meter. Tot dusverre is in Ne- ïorden uitgevoerd: plaatsen roldeu- derland met zand nog nooit een der- ren duwvaartsluizen; monteren schui- gelijk fors gat gedicht. Op het mo ment dat de Krammer wordt aange pakt. is het zuidelijke sluitgat in het Slaak (tussen werkeiland en Sint- Philipsland) al dicht. De waterbouw kundige problemen zijn daar aan- ïenin- en uitlaatwerken, aanbrengen «ndschuiven kolken; maken elek- ïabestek en besturingssysteem. Aan de voorbereidingen ervoor wojdt ge rokt; pas in de loop van 1985 zijn er .-;deze daadwerkelijke activiteiten op zienlijk geringer, alleen al vanwege iet werkeiland te verwachten. Ir M. Nijboer, project-ingenieur Phi lipsdam en afbouw Schelde-Rijnver- binding van rijkswaterstaats Delta dienst, maakt duidelijk dat de stilte op het werkeiland in feite maar schijn B. Achter de schermen en dus niet waarneembaar voor de buitenwacht ajn er volop bezigheden. Niet alleen voor de afbouw van het omvangrijke sluizencomplex. vooral ook voor de voorbereidingen ten behoeve van de ifiluiting van het Krammer en het Slaak door middel van de Philipsdam. Minister drs. N Smit-Kroes van ver seer en waterstaat wil die afsluiting één jaar opschuiven, in elk geval tot a 1986 Bij de Deltadienst wordt uitgegaan dat het uitstel voor saximaal één jaar zal zijn De vertraging betekent volgens Nij boer niet dat het project wordt stop- azet, Dat kan volgens hem ook niet. We komen er wel in een minder «pannen planning door te zitten, ife kunnen nu wat meer speelruimte Bbouwen. Alhoewel we zullen die «tra tijd toch nog hard nodig heb- i". Op grond van het huidige tijd schema (met maximaal 1 jaar uitstel san de afsluiting) wordt uitgegaan een sluiting in de Krammer eind 1987. met als begin september/okto- ter. Dat is gelijk ook de aanvang van bet jaarlijkse stormseizoen. Nijboer hoopt dat de invloed daarvan in het oostelijke deel van de Oosterschelde aimet een dan werkbare stormvloed- tering in de monding van de zeearm schter de hand. zal meevallen, .ffe moesten 37 miljoen gulden be- rainigen. Daardoor is een aantal werkzaamheden naar 1987 verscho ten. We zijn nog aan het bekijken of de financiën zodanig flexibel zijn, dat de sluiting van de Krammer toch de zomer kan". Hij wijst erop n het maken van plannen voor de sluitingsoperatie rekening gehou den wordt met gebruik van de storm- tloedkering door het instellen van zogenaamd gerekt getij. Het dwrstroomprofiel van het sluitgat Krammer bedraagt zo'n 10.000 vier- het ontbreken van grote stroomsncl- heden en die zijn er in het Krammer juist wél. Naast het betonwerk voor de Kram mersluizen is op het werkeiland de damaanzet naar het Slaak al klaar (de aanleg van het damvak Schaar-zuid staal voor 1985 op de planning; het noordelijke deel in de zomer van 1987. Bij de Grevelingendam ligt ooleal een damaanzet klaar, terwijl er aan Fli- plandse kant 1 kilometer dijk langs de Prins Hendrikpolder gelegd is tin 1980 meegenomen in het kader van de partiele dijkversterkingen). Ir. Nijboer erkent dat uitstel van de damaanleg betekent dat maatregelen nodig zijn om de bestaande werken te bescher men. evenals onderhouds- en appa raatskosten De hoogte ervan acht hij niet desastreus. ,.In het kader van dit werk zijn altijd conserverende maat regelen nodig. Je bouwt een werk midden in het water, dus moet je de uiteinden van het werkeiland be schermen tegen stroming. Het is no dig om regelmatig beschermingswer- ken uit te voeren Met name aan de noordkant bij de Grevelingendam hebben we vrij zware verdedigings werken uitgevoerd". Eén en ander ls naar de mening van Nijboer geen miljoenenzaak, calamiteiten daarge laten. „En constructief gezien maakt het uitstel weinig uit. De sluizen heb ben een afschrijvingstermijn van 200 jaar". Projectingenieur Nijboer beklem toont dat er zijns inziens geen weg terug meer is, dat wil zeggen: de Philipsdam moet afgebouwd worden. Aan de andere kant is het ook niet meer mogelijk alsnog in 1986 de dam te sluiten, daarvoor is de operatie inmiddels te ver opgeschoven. Nij boer gaat ervan uit dat het project in 1988 afgebouwd zal worden, zodat de weg over de dam ook pas in dat jaar klaar zal zijn. II ll»| <lt Het bouwdok met de dorpelbalken op Neeltje Jans. Het werkeiland Philipsdam. Op de voorgrond de in- en uitlaatwerken voor hel zoet-zoutsysteem, daarachter de twee grote duwvaartsluizen en bovenaan de jachtsluis. Rechts staan de pijlers voor de brug over het sluizencomplex. Luchtfoto Lex de Meester) Contactavond van voetbalclub Terhole IERHOLE De voetbalvereniging ïffhole houdt vrijdag 23 september TOor alle spelers, leden, supporters en Mnateurs de eerste contactavond ran het seizoen '83-'84 in de kantine het gemeentelijk sportpark Op het ragramma staan verschillende gezel schapsspelen en enkele rondjes bingo. De contactavond begint om 20.30 uur. Poldertwandeltocht in Biervliet BIERVLIET Het wandelcomité 'De Geuzen' uit Biervliet organiseert op aterdag 24 september zijn jaarlijkse Polderwandeltocht. Men kan inschrij- ren voor verschillende afstanden. Zo «rtrekken de mensen voor de vijf-, "-en- en vijftien-kilometertocht om 3.00 uur en degenen die vijfentwintig Eometer gaan lopen om 13.00 uur. röor iedere deelnemer die de tocht tolbrengt is er een medaille en iedere vereniging ontvangt een groepsherin- anng. Het vertrek en inschrijQokaal café Willem Beukelszoon. Vrouwensoos •pende het seizoen KOEWACHT De vrouwensoos "Koewacht' opende woensdag het »uwe seizoen met een bijeenkomst haal 'Safari' in Koewacht. Tijdens ^bijeenkomst gaf Truus Bareman öAxel een demonstratie 'Cadeautje jwieren met droogbloemen'. Voor de Uttnkomst bestond veel belangstel- -•e. frouwencentrum Terneuzen van start ÜRNEUZEN In de >Jieuwstraat in '«neuzen is het Vrouwencentrum Itroeuzen geopend. Donderdags en "ijdagsochtends zijn vrouwen daar hlkom. Ze kunnen er terecht voor heiligheid, een praatje, een kopje loffie en om iets te lezen en voor alle ^lelijke informatie. °aamaast wordt gedacht aan het ïwiten van groepen, die zich verdie- Pa in bepaalde onderwerpen. Vrou- jamet Ideeen kunnen die spuien bij «Centrale Stichting voor Sociaal- en Cultureel Werk in Terneuzen. Het 'rouwencentrum dat nog vrijwillig- ■hs zoekt is donderdagsmorgens van 9.00 tot 12.00 uur en 's Sddags van 13.30 tot 17.00 uur en totöagsochtends van 9.00 tot 12.00 air, fonger Jacques Herb Presenteert nieuwe Platen in Terhole ;iRHOLE De zanger Jacques 5° u't Kloosterzande presenteert <ïrdag 24 september in Terhole zijn *we single en lp. Herb treedt die rond op in café 'De Kroon'. TERNEUZEN De stroom van bezwaren tegen de verandering van een aantal straatnamen in Terneuzen wordt steeds omvangrijker. Deden vorige week de bewoners van de Jacob Catsstraat en de Oranjestraat een beroep op het gemeentebestuur alles bij het oude te laten, dinsdag deden meer dan dertig bewoners van de Van der Waalstraat in de wijk Serlippens hetzelfde. En ook een handvol bewoners van de Madame Curiestraat verzet zich tegen verandering van de straatnaam. gevraagd, maar het gaat ons wel veel geld kosten", aldus een van de actievoerders in de Van der Waal straat „Die naamswijziging bete kent datje een heleboel adreswijzi gingen moet rondsturen. En die kosten zal de gemeente vermoede lijk niet willen vergoeden'Het actiecomité heeft nog deze week contact met een aantal raadsleden. Was bij de Oranjestraat en de Ja cob Catsstraat de Guido Gezelle- straat, een vierbaansverbinding, die die twee straten rigoreus in twee stukken deelt, de boosdoener, in de wijk Serlippens is vooral de Serlippensslraat de boosdoener Jaren geleden al besloot de ge meente de Madame Curiestraat en de Van der Waalstraat door middel van hekken in twee stukken op te delen. Maar van naamsveranderin gen kwam het toen nog niet. Nu heeft de speciale gemeentelijke commissie wél een plan gelanceerd. Het noordelijk deel van de Madame Curiestraat moet voortaan door het leven als Van Leeuwenhoek straat en het noordelijk deel van de Van der Waalstraat zou voortaan Marconistraat moeten gaan heten. Een spontane actie van een aantal verontruste bewoners in de Van der Waalstraat leverde 34 handteke ningen op van tegenstanders. Een afwijzing van bijna 100 procent. Dinsdag werd een biref aan burge meester C. Ockeloen van Terneu zen verstuurd, waarin tegen de ver anderingen wordt geprotesteerd. „Wij hebben er helemaal niet om Hekken weg In de Madame Curiestraat is het protest niet zo massaal. Daar wordt genuanceerder over de ver andering gedacht. Een van de be woonsters: „Ik vind het wel een leuke naam, eigenlijk En twee straathelften, die van elkklar ge scheiden zijn door zo'n Serlippens- straat, dat werkt toch maar ver warrend?". Maar andere bewoners voelen niets voor de wijziging. Een van de bewoners van de Van der Waalstraat vindt dat er maar één ding moet veranderen: de hekken, die een open verbinding met de Serlippensstraat in de weg staan, moeten worden verwijderd. „Dan is alle leed geleden", vindt hij. Fooienpot gestolen uit tankstation in Retranchement RETRANCHEMENT In de nacht van dinsdag op woensdag is ingebro ken in het tankstation van Van de C. aan de Zwinstraat te Retranchement De dader(s) ontvreemdde(n) de fooien- pot. Ze kwamen binnen door een raampje aan de achterzijde te force ren. 'De Bolster' begint seizoen Terneuzen met kledingbeurs TERNEUZEN Zaterdag 1 oktober begint buurthuis 'De Bolster' in de Terneuzense bomen- en bloemen- buurt het nieuwe seizoen met een tweedehands kledingbeurs. De eige naren mogen de prijs van de kleding stukken zelf bepalen, waarna ze wor den verkocht en 25 procent van de opbrengst gaat naar het buurthuis. De beurs begint om tien uur en duurt tot drie uur 's middags. Het buurthuis, dat straks dagelijks bol staat van de activiteiten, zoekt nog een aantal vrijwilligers. Het gaat daarbij niet enkel om het begeleiden van de activiteiten waaronder een aantal nieuwe maar ook om men sen, die zitting willen nemen in het bestuur of in de redactie van het buurthuiskrantje. Rommelmarkt in Sluiskil SLUISKIL Het St -Nicolaascomité in Sluiskil houdt zaterdag een rom melmarkt in 't Gildehuis. De markt begint om 10.00 uur. De opbrengst van de rommelmarkt is bestemd voor de intocht, van sinterklaas. Reddingsbrigade in Kloosterzande houdt video-avond KLOOSTERZANDE De redding- brigade 'Kloosterzande' houdt don derdag 22 september voor alle leden en belangstellenden een video-avond in de grote zaal van hotel Van Leuven in Kloosterzande. De opnamen die getoond worden ge ven een beeld van de demonstratie- dag die eerder dit jaar op 18 juni gehouden werd. Ondanks dat de dag groots was opgezet bleef het publiek weg Na een korte pauze volgt dan de najaarsvergadering van de reddings brigade. Ook de belangstellenden mo gen deze vergadering bijwonen. Op de agenda staat de bespreking van het winterprogramma, de dagen en tijden van het zwemmen, de organisatie en doelstelling op het bad en de verschil lende activiteiten gedurende het.win terseizoen Deze zullen dan ook nader worden uiteengezet NEELTJE JANS In het enige nog droge bouwdok op het werkeiland Neeltje Jans (de andere drie zijn, met pijlers erin, onder water gezet) ligt een fors aantal omvangrijke dorpel- balken voor de stormvloedkering in de Oosterscheldemonding gereed. Vorig jaar na de bouwvakvakantie begon het project en inmiddels zijn voor zo'n 20 van de in totaal 63 dorpelbalken de rompen gereed. Ze hebben dezelfde constructie als de pijlers: gewapend, voorgespannen beton. In de 63 dorpels wordt onge veer 60.000 kubieke meter beton ver werkt. De grootste dorpelbalk, die in het sluitgat Roompot komt, krijgt een lengte van circa 40 meter. De omvang van elke dorpel is 8 bij 8 meter. Volgens P Nijsse. assistent-projectlei- der van rijkswaterstaat, directie slui zen en stuwen, verloopt het karwei tot nog toe goed en op schema. Hij legt uit dat van de dorpels in eerste instan tie alleen de rompen worden gemaakt (te storten in drie fasen). Pas in een later stadium komen kop en staart aan bod. namelijk als de juiste afme tingen tussen de pijlers bekend zijn (want de dorpelbalken worden op maat gemaakt) Nijsse verwacht dat de werkzaamheden de komende pe riode In een versnelling zullen raken, omdat eind 1983 het maken van de koppen begint (het eerst voor de dorpelbalk Hammen-15). Bekistingen Momenteel worden de bekistingen gemaakt voor de koppen en staarten van de dorpels. „We gaan ervan uit dat per 1 december '83 de productie van de koppen kan beginnen. Ook de speciale bekistingswagen die ervoor nodig is, is dan gereed", aldus Nijsse. Hij maakt duidelijk dat in het voor jaar van 1985 de laatste dorpelromp gereed moet komen i„cr wordt nog geprobeerd dat wat te vervroegen'"i. waarna in de zomer van 1985 de laatste dorpelbalk afgemaakt kan worden. „Dat kan niet eerder, omdat we vastzitten aan het plaatsen van de pijlers. Aan de hand van de meetge gevens kunnen we pas een dorpel afmaken. We kunnen dat niet gok ken". Hij gaat ervan uit dat dan in augustus '85 het bouwdok onder wa ter gezet kan worden, gevolgd door het plaatsen van de eerste dorpelbalk (door de Taklift 4) in december 1985. De dorpelbalken zijn hol. Halverwege is een tussenschot aangebracht ter versterking van de constructie. Na de plaatsing in de pijlerdam worden ze gevuld met zand i zoals ook bij de pijlers het geval is;. Voor de kop en staart van elke dorpelbalk worden een vast kop en een variabele aange bracht i eerst de variabele, dan de vaste, waarbij de speciale bekistings wagen in actie komti. Assistent-pro jectleider Nijsse vertelt dat de moge lijkheid aanwezig is zonodig een dor pelbalk met een iets scheve kop te maken, zodat die dan toch precies in de pijlersponningen past Door mid del van een opzetstuk is het ook mogelijk hoogteverschillen van de pij lers op te vangen. De variatie kan wat dat betreft maximaal 45 centimeter zijn. Elke kop wordt in twee fasen gestort, zodat uiteindelijk een paskla re dorpelbalk (romp en kop en staarti In zeven fasen gestort wordt. SLUIS De EHBO-afdeling in Sluis staat na een lange periode van verval weer in de startblokken. Er is een nieuw bestuur aangetreden dat 'schoon schip' heeft gemaakt en begin volgende maand weer met een cursus voor het EHBO-eenheidsdiploma begint. Het diploma van 22 'oude' leden is na tussenkomst van het EHBO-hoofdbestuur alsnog verlengd, ondanks het feit dat ze de afgelopen twee jaar niel de verplichte acht herhalingslessen hebben gevolgd. Er zijn nu volgens de nieuwe voorzitter van het 'verse' bestuur, A. de Clerck. weer 32 leden. Aan de cursus nemen bovendien 16 nieuwelingen deel. waaronder 10 leden van het Sluise brandweerkorps, zodat het ledental de 50 nadert. rest van dit jaar. Deze week beginnen we aan de begroting voor het volgend jaar." Hij neemt nadrukkelijk af stand van de perikelen u\t het verle den en wil er niet meer aan herinnerd worden- „Daar hebben wij niets mee te maken. We zijn een nieuwe afde ling. Het gaat nu weer de goede kant op." Het gemeentebestuur van Sluis heeft een oude' schuld van ruim 1100 gul den - een erfenis van het vorige be stuur - overgenomen zodat de nieuwe bestuursleden met een schone lei kun nen beginnen Vorige maand kwam er een einde aan de lange periode van aftakeling van de EHBO in Sluis. Ontspanningsavond ouderen Koewacht KOEWACHT De afdeling Koe wacht van de rooms-katholieke bond van ouderen houdt zaterdag 24 sep tember een dans- en ontspannings avond in liet gemeenschapscentrum 'De Vlaschaard' Buiten de leden van de afdeling Koewacht is de feest avond toegankelijk voor alle bejaar den die ouder zijn dan vijftig jaar. Het muzikale gedeelte is die avond in handen van het dansorkest 'The Wil liams' De feest- en dansavond begint om 20.00 uur HULST Hel woonwagenschap Zeeuwsch-Vlaanderen zal aan de Zeeuws-Vlaamse woonwagenbewo ners over de jaren '80 tot en met '82 geen aanslag voor de zuiveringshef fing opleggen. Het schap had dit wel kunnen doen maar heeft dit niet gewild omdat dan de betrokken woonwagenbewoners geconfron teerd zouden worden met aanslagen over vier heffingsjaren tegelijk. Zoals gemeld heeft het woonwagen schap beroep aangetekend tegen het feit dat de drie Zeeuws-Vlaamse wa terschappen het woonwagenschap voor de zuiveringsheffing aansloegen als bedrijf Het woonwagenschap heeft dit beroep enkele maanden gele den gewonnen, zodat de waterschap pen eigenlijk de geïnde bedragen over driejaar terug zou moeten betalen. Er is echter een regeling getroffen dat de door het woonwagenschap betaalde bedragen worden verrekend met de aanslagen zoals die eruit gezien zou den hebben als de woonwagenbewo ners individueel aangeslagen zouden zijn De aanslag zuiveringsheffing zo als die in het verleden werd opgelegd aan het woonwagenschap werd be kostigd uit het gemeentelijk aandeel en is aan de woonwagenbewoners nooit doorberekend. De woonwagenbewoners zullen echter nu met ingang van dit jaar verontrei nigingsheffing moeten gaan betalen, zoals elke andere burger. Voor het woonwagenschap Zeeuwsch-Vlaande ren is dit altijd een principekwestie geweest. Woonwagenbewoners dienen dezelfde rechten, dus ook plichten, te hebben als andere burgers. Dit uit oogpunt van de integratie met de rest van de maatschappij, vindt het woon wagenschap Het is ook om dit princi pe dat het woonwagenschap de verontreinigingsheffing nooit aan de bewoners heeft willen berekenen. Zou dit wel gebeurd zijn. dan zou het waterschap bij de behandeling van de beroepschriften een argument hebben gehad om een heffing als voor een bedrijf op te blijven leggen, want de woonwagenbewoners krijgen de reke ning toch wel gepresenteerd Bij de verrekening (het verschil tus sen de aanslag als bedrijf en alle individuele aanslagen) heeft het woonwagenschap nog een klein be drag teruggekregen. De Drie Ambach ten zijn nog met behandeld. Die tegen de aanslagen van Hulster Ambacht en het Vrije van Sluis zijn wel behandeld. Aangenomen mag worden dat de uit spraak in de zaak tegen De Drie Ambachten niet anders zal luiden dan bij de overige twee waterschappen het geval was. Volgens de nieuwe voorzitter kwamen de oude leden nier meer bij elkaar, bleven brieven aan het EHBO-be- stuur ongeopend, en werden er geen activiteiten meer ontplooid „De afde ling was in slaap gesukkeld.' zegt De Clerck. Op initiatief van de Sluisenaar A. van Pamelen kwam er weer beweging in. De bestaande leden dreigden hun diploma kwijt te raken omdat ze niet meer de vereiste herhalingslessen konden volgen. Door zijn tussen komst wilde het EHBO-hoofdbestuur na enkele maanden van onderhande lingen wel een uitzondering maken voor 22 EHBO'ers", die vaak al vele jaren lid zijn en geregeld actief betrok ken waren bij evenementen. Oud voorzitter A. Breyaert zegt als verkla ring van de problemen: „Toen ik ziek werd en enkele malen in het zieken huis ben opgenomen deed niemand nog iets Er werd geen subsidie meer aangevraagd bij de gemeente, de con tributie werd niet meer geind. noem maar op. Toen vond ik het welletjes Ik heb 36 jaar in het bestuur gezeten, waarvan 25 jaar als voorzitter. Dat vond ik wel genoeg De ex-secretaresse van het EHBO- bestuur. mevrouw Faas-Roos: „De zaak lag helemaal plat Het is veel te lang blijven doordobberen. We heb ben wel geprobeerd nieuwe bestuurs leden te i'inden. maar dat lukte niet De animo was er gewoon uit Het oude bestuur trad medio augus tus af Een week later werd de nieuwe bestuursleden gekozen. Het nieuwe bestuur loste eerst de financiële pro blemen op: de gemeente wilde de schuld van ruim 1100 gulden wel overnemen. De Clerck: „We hebben daarna met een een begroting opgesteld voor de Evenementencomité Biervliet bijeen BIERVLIET Op donderdag 22 sep tember houdt het Evenementencomi té een vergadering. Op de agenda staat onder meer het organiseren van het komend St-Nicolaasfeest en een financieel overzicht van de afgelopen koninginnedag De vergadering wordt gehouden in het voormalig gemeente huis. Veel activiteiten op streekbenrs in IJzendijke IJZENDIJKE In de hallen van Verstraten aan de Tivoli in IJ zendijke wordt vrijdag 23, za terdag 24 en zondag 25 septem ber de strcekbeurs 'Kijk en koop '83' gehouden. Bij de beurshal len komt een feesttent te staan waarin allerlei activiteiten zul len plaatsvinden. De streek- beurs, een initiatief van de on dernemers Frank de Witte en Willy van Looy, wordt vrijdag avond om 20.00 uur officieel geopend door Pol van de Vijver, voorzitter van het IJzendijkse Streekmuseum. Bij het aantrekken van de deel nemers is er volgens Frank de Witte gestreefd naar een zo groot mogelijke variëteit in de bran ches. Het 'Kijk en koop -gebeu ren wordt omlijst met een uitge breid amusementsprogramma. Het begint allemaal vrijdag avond met een grote bingo in de feesttent. Er zijn waardevolle prijzen te winnen Na de bingo, waarvan de aanvang 20.30 uur is. volgt een gezellig bal met mede werking van de 'Radio West Ex press'. Zaterdag 24 september komen zowel jong als oud aan hun trekken. Om 14.30 uur ver zorgt poppentheater 'Al te klein' uit Zierikzee een voorstelling voor de jeugd. Het avondpro gramma begint om 20.00 uur met een zelf-maak-modepresentatie. gevolgd door een bal. Dansor kest 'Het Scheldekwartet' ver zorgt de muziek. Rond twaalven is er een optreden van de Neder landse liedjeszanger Nico Haak. Zondag 25 september wordt in de feesttent een grote antiek- en rommelmarkt gehouden. Ieder een is welkom. De openingstij den van de beurs zijn. vrijdag van 17.00 tot 22 00 uur, zaterdag van 10.00 tot 22.00 uur en zondag van 11.00 lot 19.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 37