Vlissingen wil meer tijd voor beslissing kabel-tv I T errein voertuigen Nieuw plan voor uitbreiding van kazerne in Middelburg Goede hoop op akkoord over de veerdiensten MOEIZAAM DOOR DE MODDERPOEL BEHANDELING NOTA UITGESTELD Dieven slaan garagehouder neer en stelen vijftien mille KAMERLID TE VELDHUIS (VVD) mm SCHEIDENDE OCMA-OVERSTE D. RUIJS: R 19! DONDERDAG 22 SEPTEMBER 1983 19 VLISSINGEN - De gemeenteraad van Vlissingen gaat volgende week vrijdag (30 september) nog geen beslissingen nemen over kabeltelevisie in Vlissingen. De behandeling van de nota Een kabel voor Vlissingen' is naar aanleiding van verschillende verzoeken uitgesteld tot 28 oktober. Raadsfracties, wijkcomite's en andere organisaties hebben meer tijd nodig voor bestudering en bespreking van de nota, waarin de uitgangspunten voor aanleg en beheer van kabeltelevisie zijn neergelegd. Wisse zegt een dergelijke snelle reac- uitvoeren, dan komt het college op- De Vlissingse stichting van woning bouwverenigingen Basco (Beheer en Administratie Samenwerkende Cor- tie als van de stichting Basco een nieuw terug bij de raad", aldus wet- "goede zaak' te vinden, maar ver- houder Wisse hel huurcontract", vindt directeur A. Raas van Basco. Hij wijst eveneens het Woonlastenco- mité op de stijging van de woonlasten door invoering van kabeltelevisie in een tijd. waarin alle pogingen in het werk worden gesteld om die kosten zo laag mogelijk te houden. ..Nu betalen de bewoners een bedrag van 1.50 gulden per maand voor een oude aansluiting en 3,50 gulden voor een nieuwe aansluiting op de gemeen- hem nog met. zeggen dat. zij ook nog kenbaar maken, zodat de ge- financieel bijdragen. ..Dat zijn wij als meenteraad ook daarover kan worden geïnformeerd. Branche-vreemd z'n minst zinvol te vinden, dat ook de die functioneert goed Alleen in de andere betrokkenen hun meningen poratiesi heeft het college van b en w moedt dat de aanleiding berust op De stichting Basco zegt het echter op schappelTjlc'ê" ^ntênnëunstallat*iê"ên tn de gemeenteraad van Vlissingen een misverstand. Een eventuele deel- mmd 7immi t» nmHon h-u nnu ha inmiddels laten weten dat de woning- name van de corporaties wil volgens bouwverenigingen geen aandeelhou der kunnen worden in de maatschap pij, die de exploitatie van kabeltelevi- gemeente ook niet van plan", aldus de sie laat uitvoeren. Het ministerie voor Vlissingse wethouder. Het is volgens volkshuisvesting heeft namelijk laten hem alleen de bedoeling een mogelijk- ïeten dat met toe te staan. heid te hebben je stem' ook te laten Hel bestuur van fle stichting Basco horen Dan wordt daarmee tenmin- «t m de brief, dat over het onder- st<j rekenme gehouden Het komt nooit overleg is geweest tussen ™!sens wethouder wel vaker voor. dat een brief met binnen enkele we- binnenstad hebben we enige pro bleempjes met reflectie, door de kra nen van De Schelde Voor dat gebied is er zeker sprake van een verbetering bij kabeltelevisie. Voor de buitenwij ken worden alleen de mogelijkheden „Bij gesprekken met bewonersgroe- uitgebreid, als men besluit de Duitse ter J. J Kempe en secretaris H. P. J. Busé echter nooit gebeurd „Onze laatste brief, waarin wij hebben gewe ien op onze verantwoordelijkheden van financiële, juridische en sociale aard, is zelfs helemaal met beant woord". aldus de bestuursleden. De Vlissingse wethouder voor open bare werken en volkshuisvesting W. VLISSINGEN - „Ik heb goede hoop, dat gedeputeerde J. de Voogd en GOES - Bij een insluiping in een pragebedrijf in Goes is woensdag middag de garage-eigenaar J. P. neer- {tslagen en een bedrag van 15.000 mlnilteVsmTt-Kroes'van verkeer en pilden gestolen. waterstaat elkaar zullen vinden, bij 03P «Twee mannen scharrelden woensdag het vinden van een oplossing voor 1 rederrechtelijk in het kantoor van de een derde dubbeldekker, voor de garage. De eigenaar betrapte de he- veerdienst tussen Vlissingen en Bres- ren, die daarop P. op het hoofd sloe- kens. Als dat niet lukt, dan zullen wij gen Een man verdween vervolgens als Tweede Kamer op die zaak in- aiet 15.000 gulden uit de kas. De ander springen". duchtte m de auto waarmee het Dit zei het VVV-lid van de Tweede tweetal was komen aanrijden. De Kamer A. J. te Veldhuis woensdag- laatste werd door een patrouillewa- avond tijdens een ledenvergadering gelijk over de andere departementen gen van de rijkspolitie bij Bergen op van de afdeling Vlissingen van de worden verdeeld. Zoom klemgereden en ingerekend. VVD. In zijn spreekbeurt gaf hij een He' betrof de 36-jarige M. J. uit Rot- eerste reactie op de beleidsvoorne- terdam. Van de andere insluiper en mens van het kabinet, zoals die zijn -het geld ontbreekt nog ieder spoor. De gepresenteerd op Prinsjesdag, gemeentepolitie stelt een onderzoek De heer Te Veldhuis stelde, dat Zee land eigenlijk met slecht is bedeeld in gemeente en woningbouwverenigin- tn, ondanks verschillende verzoeken ken w°r<" beantwoord Hij stelt dat er Eutoe. Na het aantrekken van een ?en 8°ed contact IS met de wonlng- idviseur zou op die verzoeken worden bouwverenigingen en dat het overleg •kniggekomen. Dat is volgens voorzit- wanneer de gemeenteraad rip inïoanocnimrpn hooit- noicto-octoiH pen over woonlasten hebben wij ge merkt dat de mensen verbaasd zijn, omdat de lid worden van een maatschappij tot zenders ook op te nemen", aldus de heer Raas. oningbouwverenigingen Volgens de laatste berekeningen zou kabeltelevisie met de Duitse zenders aanleg en beheer van kabeltelevisie, ongeveer 17,50 gulden per maand Het bestuur heeft zich echter nog nooit daarover uitgesproken en de gaan kosten en anders 15 gulden per aansluiting.. Het woonlastencomité de uitgangspunten heeft vastgesteld. „Er is ook nog geen overleg geweest met andere instellingen en organisa ties die met de kabeltelevisie hebben te maken. Wanneer blijkt dat het college van b en w de door de raad vastgestelde uitgangspunten niet kan woningbouwverenigingen mogen dat heeft het volgens P Gillissen ook erg ook niet. Dat is zogenaamd 'branche- moeilijk met de kosten. „Wanneer de vreemd' voor corporaties. Hetzelfde mensen kabeltelevisie willen kunnen geldt eigenlijk voor 'een gemeen- wij hen dat natuurlijk niet onthouden, schappelijke antenne-installatie, Maar eigenlijk is het wel in strijd met maar die kan nog worden beschouwd aue pogingen die wij doen om die als een beperkte dienstverlening en woonlasten zo laag mogelijk te hou- staat ook als zodanig opgenomen in den", zegt hij desgevraagd de plannen van het kabinet. „Alles gadenng over het structuurschema afwegend ten opzichte van de landelij- vaarwegen. „Wij moeten de minister ke tendens ben ik per saldo niet ontevreden", zei hij. Als voorbeeld noemde hij het doorgaan van de Oos- terscheldewerken, waarvoor in 1984 een bedrag van 841 miljoen gulden wordt uitgetrokken. Hij zei het verder een prima zaak te vinden dat slechts twintig procent van die kosten moet worden opgebracht door verkeer en waterstaat en dat de overige kosten Met de vertraging bij de aanleg van de walradarketen langs de Westerschel- de was het Kamerlid minder blij Hij deelde dan ook mee daar maandag nader met de minister op in te zullen gaan in de uitgebreide commissiever- SEROOSKERKE - De toekomst ziet er weer hoopvol uit voor de oude korenmolen 'De Hoop' in het Walcherse Serooskerke. De in ver val geraakte molen is aangekocht door 'De Vestingpoort BV', een fir ma die is ondergebracht bij de Walcherse Bouw Unie te Grijpsker- ke. Volgens directeur P. de Visser wil de WBU, die het restauratie werk aan de 147 jaar oude molen gaat uitvoeren, daar zo snel mGge- lijk, wellicht bjnnen twee maan den, mee beginnen. De Visser: „We willen de molen enkele honderden meters verder dan waar hij nu staat, weer in oude glorie optrekken Dat zal ook aan de Vrouwenpolderseweg zijn. We willen een nieuwe fundering aan leggen. Daarna is het de bedoeling de originele romp met een kraan over te hevelen. Als het hele karwei achter de rug is. zal de molen weer ln bedrijf gesteld worden", aldus De Visser. De WBU wil naast de molen een woning en een opslagplaats voor graan en meel neerzetten. De Vis ser: „We zijn aan het onderhande len met mensen die het molenaars vak beheersen. Zo'n molenaar moet natuurlijk ergens wonen, van daar die woning" Het restauratiewerk zal zo veel mogelijk worden uitgevoerd als leerling-bouwplaatsproject De Vis ser: „De WBU heeft daarmee al veel ervaring opgedaan. De jeugdige bouwvakkers leer je op deze manier het vak. Ze zullen werken onder leiding van ervaren krachten". Voordat met de werkzaamheden kan worden begonnen moeten er eerst een aantal procedurele stap pen worden genomen. De Visser „We proberen zo snel mogelijk de nodige vergunningen en beschikkingen te krijgen. Ook zullen we bij Monumentenzorg een subsidieverzoek indienen en van de gemeente Veere verwachten we toestemming om de molen te mo gen verplaatsen Want hij komt dan op grond die eigendom is van de gemeente" De molen is jarenlang eigendom geweest van Meulenberg's Graan- enVeevoederhandel. Hij staat mid den op het bedrijfsterrein van deze firma De heer M. Meulenberg heeft ■u het verleden vaak met de ge meente over de verkoop van de molen onderhandeld, maar dat is nheeft nooit tot een bevredigend resultaat geleid. Daarbij kwam dat de restauratie steeds weer door dc gemeente op de investeringslijst werd ge- Plaatst, omdat de restauratie te duur was. Het gevolg was dat de raming voor de werkzaamheden ieder jaar hoger uitkwam. Ook de rijksoverheid stak een spaak in het Veerse wiel. In 1980 kwam plotseling de boodschap dat er gesnoeid zou worden op de uikering uit het Gemeentefonds. De weinige financiële ruimte die Veere (toen ook al) had, werd toen aangewend om andere projecten uit te voeren, zoals de bouw van een nieuwe lagere school. Geen subsidie Gevolg van dat besluit was weer dat Monumentenzorg de eerder «oor de molen toegezegde subsidie vcmber 1981 dat het geld ter be schikking zou worden gesteld voor andere molenrestauraties in Zee land. De burgemeester van Veere. me vrouw G. van Montfrans-Hartman zei woensdag bijzonder blij te zijn met de nieuwe ontwikkelingen rond de molen. „Natuurlijk zullen wij van harte meewerken om deze restaura tie tot een goed einde te brengen. We zullen alles doen dat binnen onze mogelijkheden ligt en de heer De Visser wordt binnenkort uitge nodigd voor een gesprek", aldus de burgemeester. De heer De Visser wilde niet kwijt voor welk bedrag de molen door 'De Vestingpoort BV' was aange- van bijna een ton weer introk. Aan kocht. „Ik vind het niet zo char- het Veerse gemeentebestuur mant om dat aan de grote klok te schreef Monumentenzorg in no- hangen", zei De Visser. -ï .•f'ÉB,"»'- 3 BhIBÜs nu vragen er echt werk van te ma ken". stelde de heer Te Veldhuis Hij voegde daaraan toe dat de minister inmiddels al heeft laten 'doorscheme ren' te denken aan een vorm van voorfinanciering. M-fregatten De opdracht aan de KMS voor de bouw van nieuwe m-fregatten garan deert volgens hem de werkgelegen heid bij dit bedrijf voor enkele jaren. „De KMS moet echter niet alleen afhankelijk zijn van defensieop drachten. maar ook alles doen om buitenlandse opdrachten te krijgen", zei hij. De heer Te Veldhuis zei verder, dat de gemeenten eens hun fantasie zouden moeten laten werken om op hun beurt te bezuinigen Hij dacht daarbij aan invoering van het profijtbeginsel en van de privatisering, bijvoorbeeld van de huisvuilophaaldiensr De gemeen ten maken erg veel kosten waarvan moet worden afgevraagd of ze wel moeten worden gemaaktzei hij De afdeling Vlissingen van de WD besloot woensdagavond ook tot het instellen van een commissie externe contacten. De leden daarvan gaan in de toekomst alle mogelijke informatie vanuit de bevolking doorgeven aan fractie en bestuur, zodat deze wordt geïnformeerd door deskundigen, die op hun beurt ook steeds op de hoogte worden gehouden van alle ontwikke lingen. Een van de eerste activiteiten van deze commissie wordt een opinie peiling onder de bevolking over de invoering van kabeltelevisie De aankondiging klonk veelbelovend. Een grootse happening op een terrein, vlakbij het Scheldecircuit even buiten Rilland. Niet minder dan 200 voertuigen met vierwielaandrijving, door leken al snel jeeps genoemd, zouden zich verzamelen om zich op spectaculaire wijze aan het ongetwijfeld grote aantal bezoekers te presenteren. Een 'must' voor de liefhebbers van terrein voertuigen. Gedurende de gehele dag zou het publiek kunnen genieten van klassementsproeven, die gedurfd door de chauffeurs zouden w orden afgelegd op een zwaar circuit. De organisatie van het gebeuren was in de vertrouwde handen van de Daihatsu Taft Owners Club in samenwerking met de Algemene Nederlandse Vereni ging van Terreinvoertuigen (ANVT). Het terrein biedt op de dag van het Daarom zoekt de vereniging maan- spektakel een tneste aanblik Re- delijks verscheidene soorten eir- gen valt bij vlagen met bakken uit cuits op: militaire oefenterreinen, de hemel en het kleiige terrein is zandafgravingen. onverharde we- inmiddels veranderd in één grote &en. De vereniging wil door een modderpoel. Zelfs lopend valt het wisselend aanbod van parkoersen niet mee de piste te bereiken Naast zoveel mogelijk aan de wensen van de kleibaan waar de voertuigen haar leden tegemoet komen. Voor zich moeizaam voortbewegen, is de beginners, die zich wellicht met een kamp opgesteld Caravans ver- een vierwielig aangedreven voer- schaffen de deelnemers beschutting tuig hebben aangeschaft, zijn er de tegen het natte weer. Daarnaast ritten op licht geaccidenteerd ter- zijn er een toiletvoorziening en een re'n- Op verzoek verstrekt de kantinetent De meeste belangstelling richt zich op de kantine, waar een twintigtal mensen is verzameld. In de tent wordt een transistorradio op luid ruchtige wijze overstemd door een gasverwarming. die de verkleumde ledematen van de aanwezigen weer wat gevoel moet bijbrengen. De grond is niet droog meer en begint al aardig modderig te worden. Goed ingepakt doen de mensen zich te goed aan borrels, bier en erwten soep. Op de verregende moraal weer iets op te vijzelen Op de verlaten vlakte heeft zich rond de piste een handjevol toekij kers geposteerd. Ze zijn gehuld in felgele en oranje regenpakken en hebben, om. niet in de blubber uit te glijden, kaplaarzen of bergschoenen aangetrokken Op het eerste ge zicht zijn er nauwelijks niet-deelne- mers komen opdagen Het gaat om eigenaars van de 'jeeps', die tussen de bedrijven door naar de prestaties van anderen kijken Want daar han delt het voornamelijk om zoveel mogelijk uit je voertuig halen. De ANVT, een vereniging van enthousiaste terreinrijders, zo als ze zich zelf graag noemt, legt het eenvoudig uit. De chauffeurs willen hun vierwielig aangedreven voertuig behalve op de openbare weg ook op niet-bestraat terrein gebruiken. De voertuigen, uitge rust met een dorstige motor, zijn daar tenslotte voor ontworpen. eniging deskundige en practische tips. De doorgewinterde rijders moeten zich zien te redden op zwaardere terreinen, waar ze slin gerend. hobbelend en in de modder ken Met uitzondering van een en keling. worden ze vervolgens naar boven getakeld. Sommigen komen dichtbj. maar slippen tenslotte om zijwaarts en bijna kantelend weer te dalen Eén van de rijders stoot in zijn enthousiasme zodanig zijn hoofd, dat de wonden met pleisters moeten worden gedicht Het bloed bleek zijn ogen in te lopen Zelfs lijkt hij nauwelijks onder de indruk. ..Onkruid vergaat met", is zijn over tuiging Een ander schept door zijn snelle aanloop een lading zand. waar een graafmachine jaloers op zou zijn. 7at bezielt die schouderophalend afvragen. Die vraag lijkt het best te kunnen wor den beantwoord door organisato ren van de Daihatsu Taft Owner Club zelf. Wanneer naar het aan trekkelijke van het door de modder baggeren wordt geïnformeerd, valt het echter even stil. Dan oppert één van hen dat de behendigheid wel licht een rol speelt. „Het proberen door te gaan, waar anderen stop pen," vervolgt hij, terwijl de ande ren aanmoedigend knikken. „De kleine voertuigen kunnen zich met de grotere meten." Dat is het dus. Verder zijn de deelnemers pure hobbyisten, maken de organisato ren duidelijk. Ze knutselen door gaans veel aan hun voertuig en testen de FWD's (four wheel drive) op deze manier uit. astlopentl hun hart op kunnen ^de„s de rally bu RUland nemen halen Het terrein bij het Scheldecircuit ri zeventig auto's aan het gebeu ren deel Vooral het slechte weer een van de zwaardere. De regenval z t ervoor dat het verwachte aan- «i «a-*! dien. Een groene jeep bevestigt dit tijdens zijn proefrit. Tot vier keer toe probeert hij vertwijfeld een glib- mensen. die gekomen zijn. behoren tot de harde kern Zelfs uit Gronin gen en de Achterhoek zijn ze geko- benge heffing te nemen Na een Jien De proev(m met t0rrelnvoer. ""gen groeien m populariteit. chauffeur evenwel telkens net niet boven De wielen alle vier meent de organisatie van het evene ment. Momenteel zijn er in Neder- iite.':.. iviuiiivxiicci £jjii ci ui muci- slippen en tergend langzaam gak M chauffeurs elgenaars zijn jeep weer terug Dan geen hij aanEeslolen uiteindelijk de moed op en rijdt hl) EenBp.oot pr0„ieem - zo stellen de zonder moeite om de helling heen. menkn van de verenlsl„g is het voor een leek overigens veel voor de vjnden yan een chlkt Mrreta. hand liggender Even verder ligt een steilere helling. die voor ^®t merendeel der rijders voertuigen nauwelijks doSr de mod- een onoverkomelijk struikelblok wppnkomen is geenszins verve- Wat betreft Rilland zfjA ze daar geslaagd, is hun mening. Dat de der heenkomen, is geenszins verve- blijkt. Stuk voor stuk vinden ze hun lend 20 echtsfcunne„ doomj_ Waterloo aan de voet van de heuvel, den, is het niet leuk meer." verdui- nadat ze eerst een verwoede poging deHjken de organisatoren, hebben gedaan om de top te berei- 0 René Groeneveld MIDDELBURG - Er bestaat een nieuw plan voor de uitbreiding van de Generaal Berghuijskazerne in Middelburg. Dat gaat uit van de aankoop van de voormalige huis houdschool aan het Molenwater en nieuwbouw achter de watertoren. Dit is woensdag meegedeeld door overste D. Ruijs, tijdens een gesprek ter gelegenheid van zijn afscheid van de Berghuijskazerne wegens vertrek (per 1 oktober) naar Den Haag. De Berghuijskazerne in Middelburg herbergt ongeveer tweederde deel van het Opleidingscentrum Militaire Ad ministratie (OCMA) Het restant be vindt zich ln Ossendrecht en het zo ver uit elkaar liggen van beide delen is niet alleen kostenverhogend maar geeft ook problemen met de organisa tie Vandaar dat door de leiding van het OCMA, met steun van het Middel burgse gemeentebestuur, reeds gerui me tijd gestreefd wordt naar concen tratie in de Zeeuwse hoofdstad Een plan om intrek te nemen in het ge bouw van de Streekschool Zeeland, waarbij deze naar een kantoorgebouw ln Middelburg-Zuid zou verhuizen, is sinds eind vorig jaar van de baan. Het ministerie van onderwijs weigerde na melijk verdere medewerking wegens geldgebrek. Overste Ruijs vertelde woensdag dat het nieuwe plan 'een stuk serieuzer' is en 'mogelijk zelfs haalbaar' Het Bra bantse deel van OCMA is nu nog ondergeDiacni op ue icgerpiaats sendrecht. Deze wordt echter benut voor alle herhalingsoefeningen van de Koninklijke Landmacht en er Is daar sprake van acuut ruimtegebrek Over ste Ruijs meldde gisteren dal de com mando-commandant herhalingsoefe ningen ln Ossendrecht daardoor steun toegezegd heeft aan de plannen tot concentratie in Middelburg. De heer Ruys hoopte dat de gezamenlij ke inzet van die kant. plus die van OCMA en het gemeentebestuur van Middelburg krachtig genoeg zou zijn Overste D Rays om het mlnlstei.i Joicnsie te bewegen akkoord te gaan. Ongenoegen De heer Ruijs heeft hij zijn vertrek eind volgende week op de kop af twee jaar als commandant van de kazerne en van het legeronderdeel OCMA gefunctioneerd. Hij is nu al de twaalfde sinds de komst van OCMA in Middelburg in 1933. Burgemeester drs P. A. Wolters heeft onlangs nog tegenover staatssecretaris \V K. Hockzema van defensie zijn ongenoe gen geuit over het feit dat de machts wisselingen bij OCMA zich steeds kort achter elkaar voordoen. Ook de heer Ruijs betreurt het kort stondige verblijf. „Gelukkig hebben we hier een goede staf die zoiets wel op kan vangen maar dat neemt niet weg dat het voor de betrokkenen wel frustrerend is om steeds aan een nieuw gezicht te moeten wennen" De overste had graag minstens een jaar of vier in Middelburg willen blij ven maar het ministerie van defensie achtte het noodzakelijk zijn hulp in te roepen in Den Haag De heer Ruijs is register-accountant In de residentie wordt hij 'hoofdofficier toegevoegd aan de staf van de directie interne controle van de krijgsmacht'. Eén van de belangrijkste zaken daar zal zijn mee te werken aan het fuseren van de beide accountantsdiensten van het leger (militaire en burgerlijke) tot één geheel. Zoals onvermijdelijk schijnt te zijn heeft ook de 43-jarige overste in de 22 jaar dat hij officier is een opvallend groot aantal standplaatsen gehad. Na de Koninklijke Militaire Academie met succes verlaten te hebben kwam Ruijs via 't Harde in Den Haag te recht waar hij een groot aantal func ties vervulde. Twee jaar geleden kwam de heer Ruijs in Middelburg. „Deze periode was een geweldige er varing Hier in Middelburg heb je een echte stadskazerne. Dat brengt mee dat de militaire en burgerlijke samen leving nauw met elkaar verweven zijn Verenigingen, de besturen ervan, ker keraden en noem maar op worden mede gevoed door onze mensen. De geweldige belangstelling die we eer der dit jaar kregen bij het vijftigjarig bestaan ligt nog vers in het geheugen Het zal voor mij dan ook weer enige aanpassing vergen wanneer ik opge nomen wordt in de Haagse anonieme ambtenarenmaatschappij" aldus de scheidende luitenant-kolonel. Hij zal vrijdag 30 september om 14.30 uur in de kazerne het commando overdragen aan luitenant-kolonel mr W. Thompson. Vervolgens is er een alleen voor genodigden toegankelij ke receptie in de Burgerzaal van het Middelburgse stadhuis. Bij die gele genheid kan ook kennis gemaakt worden met de heer Thompson.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1983 | | pagina 31